Buitenlands overzicht iOii Feestavond UTILE DULCI ek s Officieel Orgaan van de gsmeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Veilig Verkeer o? VRIJDAG 21 JkBRft 1950 36 L. KIEZEBRINK 72 Accordeola >3 Kievitseieren Openbare Leeszaal en Bibliotheek KLEINZAND 7 - Telef. 2872 --- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Oudermiddag Stedelijk Gymnasium Jaarvergadering N.V. 5e JAARGANG No 28 2^ Naar meer samenwerking tussen Amerika en West Europa? - Triëst weer in het geding BiiÈ 1 'CC VRIJDAGS. Redacteur: n ZELDZAAM GEVAL. t 1 straat, Had men aanvankelijk gedacht dat door c VEILIG VERKEER mers spelers zouden weren, opgaaf hadden Deze gebeurtenis was snel in de ging kuilen graven om goud te succes. Overzicht van de opengegraven De heer Auke Jellema te Scharnegou- tum vond Maandag 17 April in een nest 4 eieren van een strandkievit. Dit is wel bijzonder vroeg en komt zeer zel den voor. Hij werd er op attent ge maakt doordat het vogelpaar belaagd werd door een aantal kraaien, die zich blijkbaar meester wilden maken van de eieren. n 11 d g GESLAAGD. De heer J. Visser alhier is geslaagd voor het examen voor Adj.-Commies der Registratie en Successie. In de afgelopen maand werd de lees zaal door 2252 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleende banden 6349. dijk ■ede >gte dijk dat >ën- um rde ?an rin ge loor dui- Redactieadrei: i.nd eg- ran in- len ee- op ir- nd :al >r- ns ta SNEEKER NIEUWSBLAD se nd er jft en Ij© ;e- n e 5- e ten ?n, ug ht an ;r- ar de as 'S- at >P e- ie >e it F» n. s, •d >r. rif 27, .al n- or de se er st o- de an ar en te ril in m t’ or er ie 3d ie Is <e ot >P gr e in in in le n- ie a- )e Is et et n. ia ik Aanprijzingen als „de grootste at tractie van 1950” moet men in de regel met een korreltje zout nemen, want meestal zijn ze niet vrij van overdrij ving. Maar Herman Rinket’s Variété heeft met deze aanbeveling voor het op treden van Accordeola en Max v. Praag zeker niets te veel gezegd. De uitsteken de amusementsmuziek van het door de radio zo bekende ensemble voerde het talrijke publiek Amicitia was Woens dagavond tot de laatste plaats bezet tot een uitbundig enthousiasme en Max van Praag deed hier met zjjn populaire radio-liedjes nog een flink schepje bo venop. Jammer was dat de laatste na de pauze niet meer optrad, maar de feest stemming leed hier niet onder, want in Jan Gorissen, Bert Visser en vooral Jaap Valkhof had hij uitstekende rem- plaganten. Bovendien was toen het voca- listisch optreden van een vjjftal Snekers, twee dames en drie heren, een speciale attractie. Zij brachten het er stuk voor stuk goed af, ma?r de heer J. Kok sloeg wel een heel goed figuur. Na het prachtige slotnummer „Circus Renz” bracht het publiek het gezelschap een denderende ovatie. Woensdagmiddag werd de oudermiddag van het Stedelijk Gymnasium gehouden. Eerst gaven enkele leerlingen enige voordrachten ten beste (Willem Wester o.a. nog eens „Tonger Biwaeit”, waar mee hij te Leeuwarden de wisselbeker voor Friese scholen der Provinsiale Un- derwiisrie won). Vervolgens gaf de rec tor een kort verslag over de huiswerk- cursus aan het gymnasium. Op deze cursus, die half November Is gestart, is met succes een offensief tegen de on voldoendes ingezet. Leerlingen, die moei te hebben worden hier opgevangen en leren er werken. Elke dag zijn twee deskundigen voor de moeilijke hoofd vakken aanwezig. Het aantal onvoldoen des is door de cursus aanzienlijk terug gelopen en de leerlingen gaan er niet met tegenzin heen. Een direct resultaat van de cursus was verder het electrisch licht, door gemeentewerken vlot aange legd. Maar belangrijker nog ïs het licht in de hoofden der leerlingen ontstoken. Tot zover de rector. Daarna had de ge bruikelijke bespreking tussen ouders en leraren plaats, die een geanimeerd verloop had. Half zes was de drukbe zochte vergadering geëindigd. AmerikaansWest-Europese Unie kon tenslotte de vrede wel eens afhangen. Omdat alleen een dergelijke Unie een zo sterke indruk van onaan tastbare kracht op het Oosten zou ma ken, dat men zich daar niet meer zou overgeven aan de wensdroom dat West- Europa nog eens als een rijpe vrucht in de schoot van Moskou zou vallen. De pas vier maanden oude schoolclub van het Chr. Lyceum alhier „Utile Dul ci” gaf blijk van geen geringe durf, door nog dit seizoen de voetsporen van haar oudere zusters hier „Dicendo Dis- cimus” van het gem. Gymnasium en „Studiesport" van onze R.H.B.S., te drukken en met een openbare uitvoering voor het voetlicht te treden. Dinsdag avond is die gegeven in Amicitia, waar, nadat ds. H. van Niel gezamenlijk had doen zingen Bs. 89 1 en met gebed had geopend, voorzitter H. de Haan een hartelijk woord van welkom richtte tot het in aanzienlijke getale opgekomen publiek, inzonderheid tot mevrouw Ras- terhoff de burgemeester zelf was ver hinderd schoolbestuur, rector van het stedelijk gymnasium, directeur van R.H.B.S. en afgevaardigden van andere schoolbesturen, terwijl hg de fa. Dik- land dank bracht voor haar aandeel in de toneelaankledlng. Een gevoelig mo mentje was het toen de voorzitter vah Dicendo Discimus dit welkom met en kele woorden kwam beantwoorden en daarbij de wens uitsprak dat, ondanks proloog tien niet was enige Dinsdag was het de laatste dag dat aan de Sneker markt kievitseieren wer den aangevoerd. Heden is dit het ge val te Leeuwarden. De aanvoer bedroeg 5000 stuks en de prijs was 17 ct. Ook werden die dag ongeveer 100 bonte eieren aangevoerd, w.o. enkelen van de strandkievit en wulp. Over het ge heel genomen was de totaal-aanvoer vrijwel gelijk aan vorige jaren, hoewel het gure weer van invloed op de leg is geweest. Vooral van de grutto kwam er weinig. Deze zitten nog te veel in koppels. De laatste notering 17 ct. voor een kievitsei viel de zoekers van de eieren zeer mee. Dit vond zijn oorzaak in het feit dat de vraag groter was dan de aanvoer. Woensdagavond hield de afd. Sneek van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholh. Dranken haar jaarverg. Uit het verslag van de secretaresse bleek, dat het ledental aan het einde van het verslagjaar 175 bedroeg. (In z’n ope ningswoord had de voorzitter medege deeld dat weer drie nieuwe leden waren ingeschreven). Het bestuur bleef nage noeg onveranderd, alleen kwam er een andere vertegenwoordigster in van de V.J.B. In de plaats van mej. M. ten Cate werd nl. benoemd mej. L. Buster. De heer A. Smeding werd gekozen als ver tegenwoordiger in het Centr. Drankweer Comité, terwijl de heer C. Kuipers hier in de plaats van Abe Brouwer zal in nemen. De penningmeesteresse wekte op tot colportage, omdat dit naast de propa ganda ook de kas versterkt. Een aantal leden gaf zich op om hieraan mede te werken. Het werk voor de Blauwe Week werd besproken. Ook de N. V. zal mee doen aan de lijst-collecte, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de con- sultatiebureaux voor drankzuchtigen en dergelijke instellingen. Na de pauze las mevr. SikkesHarte lust nog voor uit „Puin-piraatjes” van Phyllis Bottome, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Al was de opkomst met groot, het was toch een gezellige en goede vergadering. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) :t o de tegenstelling WestOost even scherp blijft als ze thans is. Alleen van een verwezenlijking van een Dat alle verdiend, willen be- een moeilijke optredenden op toenadering vergroten. Met de op dracht tot vorming van een nieuwe Griekse regering aan Piastiras is ko- ning Paul teruggekeerd op het grond wettig pad, zoals bekend had men hem aanvankelijk weten te bewegen de li beraal Venizelos een regering te doen vormen, welke mede op de bij de verkie zingen verslagen rechtse partijen steun de. Amerikaanse druk is niet vreemd aan het heengaan van Venizelos. Grond wettige vraagstukken spelen ook een rol in de poging van Leopold III van België om door tegemoetkoming aan de bezwaren van de minderheid tegen zijn terugkeer, de koningskwestie toch nog in een sfeer van nationale eendracht op te lossen. Hij verklaarde zich bereid na zijn terugkeer zijn souvereine rechten tijdelijk over te dragen aan zijn zoon, kroonprins Boudewijn. Dat „tijdelijk” en de vraag of deze regeling grondwettig mogelijk is spelen een rol in het oor deel der verschillende Belgische par tijen over ’s konings nieuwe stap, een nieuw ministerie is er, terwijl we dit schrijven, nog niet. In Engeland heeft minister Cripps de nieuwe begroting in gediend. Belangrijke wijzigingen in het financieel beleid worden niet aangekon- digd, het subsidie op levensmiddelen wordt gehandhaafd, de loonstop ook, de inkomstenbelasting wordt voor lagere inkomens verlaagd. Dit laatste vooral waarborgt een gunstige beoordeling bij het publiek en de conservatieven zullen wel geen gelegenheid krijgen tot een felle aanval op de regering, gebaseerd op deze begroting. Naar aanleiding van het neerschieten door de Russen van een Amerikaans militair, maar onge wapend, vliegtuig, heeft Washington verontschuldigingen van Moskou geëist, welke er wel niet vlot zullen komen. In Frankrijk blijven de communisten roerig in hun stakingsguerilla tegen de rege- Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De toneelvereniging te Diever (Dr.) zal in het zomerseizoen een aan tal voorstellingen van „Hamlet” in de openlucht geven. De rol van Hamlet zal door ds. Rutgers worden gespeeld; de regie is wederom in handen van dr. Broekema. Eén van de eerste eisen van veilig verkeer is, dat iedere weggebruiker de 53 internationale verkeerstekens kent. Hoe en waar ze te leren? De afdeling „Veilig Verkeer” voor de gemeenten Sneek, Wymbritseradeel en IJlst wil trachten de behulpzame hand te bieden aan allen, die binnenkort examen op de weggebruiken zullen moeten afleggen. Dat zijn in de eerste plaats de leerlingen van de 6e klassen van acht lagere scho len. Voor hen is op 3 Mei het schrifte* lijk examen in de school, waarbij ook een onderzoek zal worden ingesteld naar hun kennis van de verkeerstekens. Bij het praktisch examen zullen ze moe ten bewijzen, of ze de handelingen, die elk verkeersteken aanraadt, ge- of ver biedt, wel in toepassing kunnen bren gen. Verder heeft de afdeling het plan ook oudere weggebruikers een diploma ter hand te stellen na o.a. eerst hun ken nis van de verkeerstekens en het prak tisch gebruik daarvan te hebben onder zocht. En voorts moet ieder, die van plan is om door ir. Nieveen geëxamineerd te worden voor een rijvaardigheidsbewijs alle 53 tekens kennen. Nu bestaan er boekjes, waarin alle tekens zijn opgenomen. Maar waarom te kopen, wat u gratis aangeboden wordt. In de etalagekast van de firma Bervoets vindt u een bord, waarop 24 verkeerstekens voorkomen. De verkla ring en betekenis van ieder bord staat er onder. Maandag 24 April worden deze vervangen door 24 andere, en de daarop volgende week ziet u weer een 24-tal. Zo zal dat een poosje doorgaan. Wedden, dat u na herhaaldelijk bezoek aan dat etalagebord op alle verkeers tekens gaat letten en de weg gebruikt, zoals dat is voorgeschreven. Ook in de dorpen van Wymbritseradeel en te IJlst zal door de politie een soortgelijk bord in een etalagekast geëxposeerd worden. Gaat u dan eens kijken, ’t Kost niets en de veiligheid op de weg voor u en vooral uw kinderen wordt groter. een passende kleurige kledij van de op tredenden gezorgd. Er zat in het ge heel wel stijl en dat is al een heel ding, (het filmen tijdens de opvoering werkte wat storend). Het tweede blijspel was van een geheel ander genre, een Chari- variusgeval „Het nieuwe systeem”, ón mogelijk spel van de s hooi in 2 bedrij ven dat, de omschrijving zegt het al, in tegenstelling met het eerste, dat zekere statigheid eiste, om los en vaak uitbun dig spel vroeg. Klaas van Hout, Jan Meester, Corrie Breimer, Maarten Slob, Joost Halbertsma, Bouke Lodewijk, Miep V. d. Berg, Jaap Mulder, Jacob Nooit- gedagt, Marijke Jansen en Wim Flach, vormden de reeks spelers aan wie die eisen werden gesteld, terwijl Jan Deth- de proloog sprak, een tien hebben we niet gaarne het was ook der zelfs dubbelrollen! die in het tweede bedrijf nog lastiger was om dat daar de opeenstapeling van zotter nij te lang duurde en vermoeiend werkte. Maar er waren heel goede naast matige creaties en al met al was het zo dat ’t hartelijk applaus dat dit groepje, dat bij ernstig werken nog heel wat kan bereiken, ten deel viel, verdiend mag genoemd worden ook. Goede gymnas- tieknummertjes vormden de overgang tussen de beide toneelstukken. Aan het slot kwamen de gebruikelijke bedankjes. Voorz. de Haan bood de heer de Vries, die zoveel had gedaan bij de instudering der stukken een sigarettenkoker aan, de niet aanwezige heer Visser had nog wat in ’t vet, een andere heer de Haan kreeg een taart voor zijn hulp, welk geluk ook de rector, dr. Greep, ten deel viel, die nadat hij terecht de jonge ver eniging had gelukgewenst met haar ge slaagde optreden, de jongelui op het hart drukte dat, na de pret van dit feest, de rest van dit cursusjaar weer gewijd zou moeten zijn aan de ernst, de studie. Met gezamenlijke zang van het 6e couplet van het Wilhelmus eindigde een avond, waarin we die kruising van gymnasium en H.B.S., een lyceum, voor het eerst op de planken zagen, en de goede eigenschappen die de feestavon den van de beide eerste op dat gebied kenmerkten, ook dominant bevonden bij de laatste. De dans bleek recessief, maar wie zou verwacht hebben, dat men daardoor vroeg huiswaarts toog, heeft het mis. „Professor” Joost zal wel ge zegd hebben dat het bijna „ad multam noctem” duurde en anders zijn pa wel! Van de grote plannen, welke thans de gedachten van de staatslieden hier en over de Oceaan bezig houden, gaan we even terug naar de werkelijkheid der platte feiten. In de afgelopen periode is de naam Triëst nog al eens in het nieuws verschenen, de twistappel tussen Italië en Zuid-Slavië. Deze haven zou als alles pais en vree in Europa was on. getwijfeld weer een belangrijke positie in het wereldverkeer kunnen innemen. Daarom wordt ze even fel door de Ita lianen als Zuid-Slaven begeerd. De hui dige toestand is zo dat een deel van het gebied van Triëst door Amerikaan se en Engelse troepen is bezet (zóne A) en een zóne B door de Zuid-Slaven. In 1948 wensten de Westelijke mogend heden de gehele stad aan Italië terug te geven, omdat ze met de Italianen wilden aanpappen, maar later hadden ze spijt van die toezegging omdat in middels Zuid-Slavië zich losgemaakt had van Moskou en dat was een zo veel belovende situatie, dat men Tito niet wenste te vertoornen. Dezer dagen nu heeft de Italiaanse minister van buiten landse zxken Sforza geheel Triëst nog eens voor zijn land opgeëist, als voor waarde voor een goede verstandhouding met Zuid-Slavië. Zoals te denken was heeft Tito die eis afgewezen, verkiezin gen door hem uitgeschreven in zóne B maken de indruk dat de bevolking daar voor aansluiting bij Zuid-Slavië voelt, maar men moet met die uitslag voor zichtig zijn, want men weet niet of er geen druk op de kiezers is uitgeoefend. De Italiaanse vrees, dat Tito van de uitslag gebruik zou maken om zóne B te annexeren is nog niet door de feiten bevestigd, maar de zaak geeft het Wes ten toch weer zorg, want er zijn meer punten van geschil tussen Zuid-Slavië en Italië, die beide naar een machts positie in het gebied van de Middelland se Zee streven. Italië is daarbij een slag voor omdat het reeds vriendschapsver dragen met Griekenland en Turkije heeft. Zuid-Slavië en Griekenland wen sen ook wel tot elkaai te komen voor een samenwerking maar geen van beide wil de eerste stap doen. Koning Paul van Griekenland heeft pas gezegd, dat die van Tito moet komen. En nu in Athene Piastiras een nieuwe, meer voor landen gestegen is toe ver boven vóór- uitstrevende regering heeft gevormd, oorlogspeil en de koopkracht beperkt, die eerder bereid is te vergeten dat Tito bestaat er gevaar voor overproductie, vroeger de Griekse rebellen steunde, dan een rechtse, zal dat misschien de kans 1 ring. „GOUD LIGT OP STRAAT”. In de hoofdstraat van het dorpje Wedderbum 150 mijl ten noorden van Melbourne (Australië) werd een goudklomp, ter waarde van 800 pond gevonden in een uitholling van de weg. (zie rechts op de foto.) gehele omgeving bekend en ieder zoeken. Tot nu toe echter zonder De Franse minister-president Bidault heeft dezer dagen in een grote rede na mens zijn regering voorgesteld een hoge Atlantische Raad voor de vrede te vor men. Een nieuw orgaan, dat alle plan nen welke op militaiw gebied ontwikkeld worden om het Westen te beschermen tegen een overval, en op economisch terrein om een economische ineenstor ting te voorkomen, zou moeten samen smelten. De eenvoudige man zal zo’n denkbeeld alleen al welkom zijn, omdat hij thans bijna verdrinkt in de namen van Organisaties welke de militaire en economische beveiliging en de eenwor ding van Europa nastreven. Dat werkt niet alleen verwarrend, maar verhindert ook dat het doel tot de massa spreekt, populair wordt en dat is gevaarlijk om dat voor dat doel grote offers van alle betrokken volken worden geëist, die nog moeilijker gebracht worden als het niet duidelijk is waarvoor ze worden ge vraagd. Maar het voorstel Bidault is natuurlijk niet geboren met propagan- da-bedoelingen, trouwens de Fransman kan niet eens het recht opeisen dat hij de eerste is, die dit denkbeeld opperde, want het idee leefde al geruime tijd bij verschillende politici van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken. Zo ongeveer midden Maart van dit jaar schreef de invloedrijke New York Herald-Tribune reeds dat op dat departement druk gesproken werd over de waarschijnlijkheid van een fusie der vrije wereld of van delen van de vrije wereld in een enkele natie. Bidault wacht zich wel een de. gelijke stoutmoe dige gedachte te uiten, hij is veel voor zichtiger, maar zijn voorstel mag men wel opvatten als een wenk aan de Ame rikanen dat West-Europa de noodzaak voelt van een hechter verbinding met de Ver. Staten In ieder geval is nu de weg geëffend om in de vergadering van de Atlantische Raad welke in Mei wordt gehouden, te bespreken of de omstan digheden niet dwingen de Amerikaans West-Europese samenwerking inniger te maken, dan in de bestaande verdra gen is voorzien. De Amerikaanse rege ring zal daarvoor bij haar eigen volk weerstanden hebben te overwinnen. Het hierboven reeds genoemde Amerikaan se blad schreef destijds reeds dat het plan van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken om het accent van het Atlantische pact te verleggen 1 van de militaire naar de politieke sa menwerking de reden was waarom men in de leiding van dat departement ook weer republikeinen wilde betrekken wat inmiddels is gebeurd om zodoen de de buitenlandse politiek weer tot een twee partijen politiek te maken en een zo groot mogelijke steun daarvoor in het Congres te verkrijgen. Desondanks zijn er in het Congres bij beide par tijen groepen, die West-Europa als van geen belang voor de Ver. Staten be schouwen en het 't liefst aan zijn lot zouden overlaten? Voor hen zijn de West-Europese landen weinig anders dan een groep bedelaars, die op de zak van de Ver. Staten teert. Daarom zal een poging om de AmerikaansWest- Europese samenwerking te versterken bij deze groep op heftige tegenstand stuiten. En toch, wie de stand van za ken rustig overweegt, zal twijfel bij zich voelen opkomen of de ruimte welke de bestaande verdragen voor de Ameri kaansWest-Europese samenwerking laten, voldoende is om te bereiken wat men zich aanvankelijk heeft voorge- steld. Uit uitlatingen van de Ameri kaanse generaal Bradley is op te maken dat men hoopt dat de West-Europese landen in 1955 voor een gezamenlijk le ger van 36 divisies zullen kunnen zor gen, dat is 540.000 man, de Russen had den in 194 bijna 4 millioen man op de been! Een wanverhouding, die Washing ton er al toe bracht West-Duitse deel neming te bepleiten, wat op Frans ver zet stuit, in ieder geval wil Frankrijk eerst zelf sterk bewapend zijn voor W.- Duitsland aan de beurt komt. Dat leger van 540.000 man zou een aanvaller zo lang buiten de grenzen moeten houden tot zeer grote Amerikaanse en Cana dese troepenmachten zouden zijn aan gekomen, terwijl de Amerikaanse lucht macht intussen strategische bombarde menten zou uitvoeren, De Engelse, Franse en Nederlandse vloot zouden be perkt worden, om die landen in staat te stellen meer aan hun landlegers ten koste te leggen, en de Amerikaanse vloot zou het leeuwendeel van de be scherming der maritieme verbindings wegen op zich nr-'en. Men ziet in hoe sterke mate de Ver. Staten hier een overwicht krijgen in de militaire verde diging van West-Europa. Op econo misch terrein is het niet anders. Afge zien van het feit dat hun aandeel in de militaire verplichtingen van het Atlan tisch pact zware financiële offers van de West-Europese landen zal vragen de vijf partners der Westerse Unie heb ben daar pas onderling te Brussel over gesproken zijn hun vooruitzichten op economisch terrein ook niet bijster gun stig. Nu de productie in de meeste dier Naar een tekening van J. Hofstra, door hem in 1862 ver vaardigd van de plaats „achter de hoven”, waar toen reeds de woning van de directeur der H. B.S stond (tegen woordig Groene Kruis gebouw). economische verbinding met andere lan den en dus uitbreiding van afzetgebied dit euvel zou zijn te verhelpen, de prak tijk leert dat dergeljjke plannen moei lijk te verwezenlijken zijn. Men denke maar eens aan de trage ontwikkeling bij de Benelux, terwijl de Finebel de economische samenwerking tussen Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg geheel van de baan is. On der deze omstandigheden is de kans dat West-Europa zich in 1952 economisch kan bedruipen, vrijwel nihil. Wanneer de Amerikaanse economische hulp dan zou worden gestaakt, zal West-Europa niet meer in de Ver. Staten kunnen ko pen en haar levensstandaard worden bedreigd, waarvan slechts het commu nisme zal profiteren. Afgezien van het feit dat de opeenhoping van goederen, welke daardoor in de Ver. Staten zal ontstaan ook daar een economische cri sis zou veroorzaken, zou Washington .zich daardoor geplaatst zien voor de mogelijkheid van een totale mislukking van haar politiek het communisme aan de Elbe in te dammen. Al deze feiten eisen onafwendbaar een veel grotere steun, zowel op militair als economisch gebied, van de Ver. Staten aan West- Europa dan aanvankelijk is voorzien. Zo groot inderdaad zal deze steun moe ten zijn, dat men zich eigenlijk niet kan voorstellen, dat deze nog kan worden gebaseerd op een politiek zo losse band als er thans tussen Amerika en West- Europa bestaat, een steun die men eigenlijk alleen aan een lid van het eigen gezin verleent. Churchill heeft in de jaren van de grootste nood van het Britse Gemenebest er eens op gezin speeld dat Groot-Brittannië de gedachte aan een politieke unie met de Ver. Sta ten wellicht had te overwegen, Bidault ziet de noodzaak voor geheel W.-Europa daarvoor in het verschiet, en de verant woordelijke Amerikaanse politici zien blijkbaar in die richting ook alleen maar een oplossing. Het denkbeeld lijkt nu een hersenschim, want de volkeren zijn geenszins zo diep doordrongen van hun nood, dat zij rijp zijn voor de verwezen- Hjking van een dergeltjk plan. Een nieu- we crisis zal misschien nodig zijn om hen van die noodzaak te overtuigen, j Maar stappen in deze richting schijnen onontkoombaar als C concurrentie tussen de beide onderwijs inrichtingen, de verhouding steeds een prettige zal blijven, in het bijzonder tus sen de beide schoolverenigingen. Moge de stevige handdruk der beide presiden ten de basis voor die hartelijke ver standhouding hebben gevestigd. Het programma bevatte twee blijspe len. Dat waarmee werd geopend was „De nieuwe kleren van de Keizer” naar Andersen’s aardige en wijze sprookje. Het bood niet alleen een groot aantal, maar ook de jongste, leden van de club gelegenheid de eerste stappen op het pad van het amateurtoneel te zetten, terwijl Wietze Mulder als keizer, Nita Wind als keizerin, Jan Dethmers en Al- dert Nooitgedagt als „bedriegers” de hoofdrol hadden. Ze brachten het er goed af en ook onder „het volk” goed geregisseerd was de oploop! scholen naar we opmerkten krachten, waarvan we wel meer In de eerste levensjaren van Utile Dulci zullen horen. Met een voudige middelen had men toch voor SR a i r t r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1