W JÖeta/e. ïïlcuv” Officieel Orgaan van,'de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ek S.G.V. gaf haar Jaarlijkse Uitvoering A* Emmabloem - collecte Jaarvergc dering Openbare Leeszaal en Bibliotheek DihoDAG 25 APRIL 195ft 5e JAARGANG No 33 36 L. KIEZEBRINK 72 a - Raadsvergadering Sneek „De Stikelbaerch” Het Groene Kruis KANTTEKENINGEN BIJ KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Een dode bij motorongeluk w Me kleveranties aan West-Duitsland Buurtvereniging „Ons Genoegen” HARRY LIME, DE MAN, DIE NOG GELOOFDE Wie er thuiskomen uit Indonesië Beroep op goede lectuur en voorlichting wordt steeds dringender. - Uitbreiding van het ledental zeer noodzakelijk - Meer propaganda voor de lees zaal en contact met de jeugd. I M I w Bi Redacteur: 1 I a a A. VAN SANTEN. Met de Ballou, vertrokken van Tand jong Priok 8 April, vermoedelijk 30 April te Amsterdam aankomend, zullen o.a. thuisvaren t L hun wel Er is een openbare vergadering van de raad der gemeente Sneek op Vrijdag 28 April, ’s avonds 7.15 uur. O.a. komt aan de orde een aanbeveling van B. en W. om de heer W. P. Bakker, met in gang van 1 Mei a.s. tot adj. commies ter secretarie benoemd, te benoemen tot ambtenaar van de burgerlijke stand. On der de ingekomen stukken komt voor een mededeling van mevr. M. S. Spaan derKok, dat zij ontslag neemt als lid van de gemeenteraad. Zaterdagavond heeft de toneelclub van de buurtver. De Noord-Oosthoek het toneelstuk „De Stikelbaerch” van R. W. Canne voor een geheel gevulde zaal van het St. Jozefgebouw opge voerd. Voor de opvoering heette de voorz. A. Dijkstra in het Fries allen welkom, en gaf een korte toelichting op het stuk, waarna staande het eerste couplet van ’t Fries Volkslied werd ge zongen. Alle spelers en speelsters ble ken hun rol meester en werden na de opvoering dan ook beloond met een har telijk applaus. Rest ons nog te melden, dat de pauzen werden gevuld met pi anomuziek door de heer A. Beeksma. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. dijk 'ede >gte dijk dat >ën- um rde van dn- >.nd eg- 'an ta len ee- op ge loot dui- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAG?. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD :en en, ug ht an ol- ar de as •s- at >P e- ft, le >e it J. F. Andringa. Lutkewierum 30; van 2e Veld-Hosp. soldaat B. A. A. van de Velde, Geeuwkade 7, Sneek; van 7 en 8 I.B.W.: sergt. B. Tjalsma, Nijland 65; De ontvangsten der Ned. bioscopen zijn sedert 1946 met 30 gedaald en men verwacht dat het dit jaar 40 zal worden. De hoge vermakelijkheidsbelas ting zal omlaag moeten om dit bedrijf op winstgevende basis te houden, wil men goede films blijven geven. Er zijn in ons land 488 in bedrijf zijnde bioscopen. Prins Bernhard is voornemens op 1 Mei naar New York te vliegen voor de opening van de Holland Fair. De rekening over 1949 gaf de voorzitter nog aanleiding tot het houden van enige beschouwingen. Het is een van de zeldzame keren dat de reke ning een tekort aanwijst, aldus spr. Dat is wel niet verontrustend, maar wij wa ren er altijd trots op dat wij aan het eind van het boekjaar steeds een slui tende rekening konden tonen, wat ons thans niet is gelukt. Daarom is het meer dan ooit nodig ons mooie werk zo veel mogelijk te steunen, wat o.a. kan als er in Sneek zoveel mogelijk leden komen. Want juist de contributie van de leden moet de Leeszaal in staat stellen haar nuttig werk te verrichten. Zouden we alleen moeten steunen op de subsi dies van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, dan zou daaruit kunnen blij ken dat de Leeszaal niet voldoende be langstelling van de burgerij geniet. Zij moet echte» in het midden der belang stelling staan. Dan is ’t tekort niet ver ontrustend, maar als we geheel op de subsidies moeten drijven dan staat de zaak er veel minder voor. De onkosten zijn allen sterk verhoogd, maar de inkomsten niet, en daardoor kon o.a. maar een klein gedeelte van het budget besteed worden voor de aan koop van boeken en tijdschriften. De penningmeester, de heer R. As- selman, lichtte vervolgens de cijfers ontv. ƒ20272.19, uitg. ƒ20631.23, nade lig saldo 359.13 uitvoerig toe. De begroting werd met ruim 4000 over schreden, maar toch kon maar een ge ring bedrag voor boeken en tijdschriften worden besteed. Dat moest op zijn minst 1520 hoger kunnen zijn. De contróle-commissie, bestaande uit de heren A. Coens, N. J. Krook en B. Brinksma, rapporteerde alle bescheiden te hebben gecontroleerd en in orde be vonden, en stelde daarom voor de reke ning goed te keuren en de penningmees ter, met dank voor zijn nauwkeurig be- STAN LAUREL EN OLIVER HARDY IN PARIJS. De grote komiek Stan Laurel arriveerde een dezer dagen met de treinboot „Queen Mary” in Parijs. Oliver Hardy komt eveneens, zodat deze twee komieken dan wederom verenigd zijn. Op het station St. Lazare werd Stan Laurel ontvangen door zijn bewonderaars, die het masker van Oliver Hardy droegen. Het verslag van de heer Joh. Schijf- sma, penningmeester van het Leeszaal- fonds, vermeldde, dat het rentebedrag, vermindert! met de onkosten, 300.97 heeft bedragen, welke som aan de pen ningmeester' van de Leeszaal is afge dragen. Op voorstel van de kascommis sie werd ook deze rekening goedgekeurd. De begroting voor 1950, die in het teken van bezuiniging staat, werd vast gesteld op 17364. De opbrengst aan contributies is 500 lager geraamd, ter wijl voor diversen 359.87 is uitgetrok ken. Naar aanleiding van het ledenverlies gaf de heer C. Kuipers in overweging de contributies, indien zulks gewenst mocht worden, in twee gedeelten te la ten betalen. Dan i’.al men niet zo ge makkelijk bedanken. De voorzitter antwoordde dat dit al eens overwogen is, nw nogmaals on der de ogen zal worden gezien. Een motorongeluk, dat Donderdag middag op de grote verkeersweg tussen Sneek en Nijland gebeurde, kostte het leven aan de veertigjarige mevrouw Timmermanvan der Weide uit Fra- neker, terwijl haar 44-jarige echtge noot met een zware hersenschudding in het ziekenhuis te Sneek ligt. Hun mo tor botste met een inhalende perso nenauto, waarvan het achterspatbord vermoedenjk met het voorwiel van de motor in aanraking kwam, men denkt door de zuiging. Berden werden over het wegdek geslingerd. Beide slachtoffers werden naar het St. Antonius zieken huis te Sneek vervoerd, waar mevr. T. spoedig overleed. Bestuursverkiezing. De heren R. Asselman, J. de Boer en Joh. Schijfsma werden herkozen. In de plaats van ds. M. van der Meulen werd gekozen ds. A. van Santé®, terwijl in de nog bestaande vacatrtre-mej. dr. Szper werd voorzien door de benoeming van mevr. V. Münch—Zwagerman. Tot leden van de kascommissie voor 1950 werden benoemd de heren B. Brinksma, H. Jonker en G. van Houten, tot plaatsverv. de heren O. Lindeman en A. Coens. flink stapten de kleine peuters gevolgd door hun grotere zusters en broers naar het toneel en schaarden zich rondom het vaandel en de clubvlaggen. Na de vaandelgroet opende de voorzitter-leider de heer J. Greijdanus de avond en heette allen welkom, in het bizonder de heer Wierstra, oud-leider van S.G.V., de ere leden P. Sijperda en KI. Groenland; de dames Zandstra en Attema als opricht sters van de dames-afd. en de afgevaar digden van de diverse zusterverenigin gen. Het deed spr. ook groot genoegen wethouder P. v. d. Veen te mogen be groeten als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. Jammer vond hij het dat er zovele ledige plaatsen in de zaal waren. Hij deelde voorts mede dat aan deze uitvoering drie maanden van studie waren voorafgegaan en hoopte dat de aanwezigen een mooie avond zouden mogen meemaken. Foutloos zou er zeer zeker wel niet gewerkt worden, maar hij verzocht degenen, die het grote nut van de lichamelijke oefening eens van nabij zouden willen gadeslaan, eens een kijkje bij S.G.V. te nemen tijdens de oefenuren. Hierna werd begonnen met het zeer gevarieerde programma dat uit 18 nummers bestond en opgediend werd onder het motto „Gezonde ontspanning door bewegen”. De kleuters openden met een aardig sprookje. Er waren natuurlijk „bomen”, „kabouters”, een „boskat”, ja wat niet al en met de opvoering heeft het „kleine grut” blijk gegeven dat ze de hun bijge brachte oefenstof door en door meester Toch heeft Greene het geschreven en Carol Reed heeft het ons in deze vorm doorgegeven en zo is „De Derde Man” een uitbeelding geworden van de crisis situatie, waarin de naoorlogse mens zich bevindt. De mens is óf schuldige (Harry Lime) öf speurder vaa de schul dige (Holly). Maar het is een haar breedte, die ze van elkaar scheidt. Als Holly eens 10 minuten eerder was ge komen in Wenen en argeloos in het moorddadige spel was gaan meedoen, zou hij dan niet voordat hij het zou ge weten hebben ook medeplichtig zijn ge worden. De grens tussen medeplichtige èn speurder van de schuldige ligt soms angstig dicht bij elkaar. Is dit niet een boodschap, hoezeer in het negatieve, die wij nooit voldoende kunnen horen? De wereld wordt in grote controversen opgedeeld Rusland Amerika; het oosten het westen; communisten—democraten. En het wordt steeds meer in het zwart-wit-vlak on dergebracht. Dat zegt deze film. Och, vergeet niet, dat het slechts een kwestie van onnoe melijke kleinigheden is, waardoor ge niet aan de ene kant, maar aan de an dere kant staat. Als ge eens één dag eerder waart gekomen, Holly Martins? Als ge 20.000 pond per stip, die stilstond had gekregen, zoudt ge dan nog zó zijn geweest De Westerse wereld ontvangt hier een waarschuwing, die niet goedkoop is. En het is wel een snijdende ironie, dat het niet een jacht is tussen een Amerikaan èn een Rus; een democraat èn een com munist, maar een jacht tussen twee Amerikanen in het na-oorlogse Wenen. Hier wordt het westen een spiegel voor gehouden Ge zijt niets beter I Ken u zelf Maar stellig wordt anderzijds het de monische niet 1 het demonische wordt achtervolgd en vernietigd, zelfs al is het er een van het eigen volk, ja, al is het de beste vriend. Ja juist omdat het je beste vriend is, een deel van je zelf, daarom moet het demonische vernietigd worden. De mens moet juist het demonische bij hem zelf zoeken te bestrijden. Zo wordt de achtervolging in het ne gatieve een beeld van de wezenlijke achtervolging, die ge nooit te vroeg kunt beginnen: de achtervolging van die andere ik (Harry), die zich zelf niet meer is, die niet meer gelooft in individuen en die niet meer gelooft in het heldendom, door die andere ik (Holly) die het nooit alleen winnen kan en eigenlijk een ver loren man is, als hij de andere ik (Har ry) verslagen heeft. Is dit niet volko men uitzichtloos? Is dit niet een worste- met de General Howze, vertrokken 9 April van Tandjong Priok, 1 Mei te Amsterdam verwachtOwmr. H.K.G.S.: S. Veldhuis en mevr. B. N. Veldhuis Lie, Kleinzand 81, Sneek; Rondvraag. Mevrouw SikkesHartelust had ver wacht, nu de ledenvergadering goed is bezocht, iets te horen over de plannen tot intensieve propaganda voor de lees zaal. Nu dat echter niet gebeurd is, gaf zij het volgende in overweging: De leeszaal maakt veel te weinig re clame en is veel te bescheiden. Wij heb ben hier zo’n prachtige instelling, zo’n goed en kostbaar boekenbezit en zulk goed toegerust personeel, dat het zonde is dat daarvan niet meer mensen ge bruik maken. Daarom dient de vraag; gesteld! te worden hoe moeten wij de mensen bekend maken met het vele dat de Leeszaal hun kan bieden? Is ’t bijv, ook mogelijk dat meer contact gezocht, wordt met de hogere klassen der scho len, (de lagere scholen uitgezonderd) Het merendeel van de leerlingen en van de ingezetenen van Sneek kent de Leeszaal niet eens. Maar als we regel matig de jonge mensen willen opvoeden tot goed lezen en kennis willen laten maken met de schat van boeken die hier is, dan moeten we ze hier heen ha len. Van de studiezaal zou ook veel meer gebruik gemaakt moeten worden als tentoonstellingsruimte, en is ’t ver der niet mogelijk dat een van de be stuursleden eens op de Ouderavonden over de Leeszaal spreekt? Ook zou het misschien mogelijk zijn clubs van jonge ren van boven de 12 jaar te organise ren, want als we de jeugd niet kunnen trekken, dan ziet de toekomst van de Leeszaal er niet rooskleurig uit, aldus eindigde spreekster. De voorzitter antwoordde haar, dat plannen voor propaganda reeds in be spreking zijn, en zegde toe dat ook haar andere opmerkingen in overweging zul len worden genomen. De heer C. Kuipers oefende critiek uit op de inhoud van bepaalde boeken uit de Centr. Jeugd Bibliotheek, welke hij eenzijdig acht, en schadelijk voor alle kinderen. Hierop antwoordde de voor zitter met een uiteenzetting van de sa menstelling der commissie voor de C.J.B. waarin vertegenwoordigers van alle scholen zitting hebben. Deze com missie zoekt de boeken uit, waarop het Leeszaalbestuur generlei invloed heeft. De verantwoordelijkheid ligt dus geheel bij de onderwijzers van de scholen. Spr. was echter bereid de klacht ter kennis van de commissie te brengen. De heer Kuiper noemde hierna de titels van enkele der door hem bedoelde boeken, en verzocht de commissie zich hierover zelf een oordeel te willen vormen. De heer G. van Houten drong aan op het instellen van een speciale commis sie voor het werven van nieuwe leden, met welke opmerking het bestuur even eens rekening zal houden. De voorzitter dankte tot slot nog de directrice en haar personeel voor het vele werk, dat zij in het afgelopen jaar hebben verricht, en sloot toen de ver gadering. met de Nelly, vertrokken van Tand jong Priok 7 April en vermoedelijk 4 Mei te Rotterdam aankomend van Staf Cie 5 R.I., soldaat L. Palsma, Nijiand .151; van HKAG Bdg., sergt. E. van der Meulen, le Oosterkade 55, Sneek, Dinsdag 25 April. De natuur bloeit weer. We gaan weer naar de bollenvelden en de kleurenpracht in de Betuwe kij ken, Of blijven maar dicht bij huis om daar van bloem en bloesem te genieten. Werp maar even ’n blik in ’t Park of in een simpele tuin en zo in ’t voorbijgaan neemt gij wat lentevreugd mee. En die vreugd maakt uw hart warm voor die andere bloem, welke uw aan dacht eist. U weet het wel: de Emmabloem. Morgen, Dinsdag is hier de collecte. Denk even aan de ellende van hen, die door de t.b.c. zijn aangetast en hoeveel tegen deze ziekte kan worden ge daan als het geld er voor is. Ver geet in uw vreugde aan de lente uw menselijke plicht niet. Geeft mild! Bovengenoemde vereniging hield Za terdagavond in café Ozinga aan de Lemmerweg haar feestelijke jaarverga dering onder leiding van voorzitter Eek- ma. Ter inleiding zorgde de heer Tj. Couperus' voor een pittig stukje muziek dat de stemming er al direct inbracht. Op humoristische wijze richtte de heer Jaasma zich daarna tot de leden. Hij vond het jammer dat de belangstelling voor de vereniging niet meer zo groot is als direct na de bevrijding, en uitte de wens dat hierin spoedig weer veran dering zou komen. Hierna werd begon nen met een zeer gevarieerd program ma dat vlot werd afgewerkt en dat be stond uit voordrachten en toneelstukjes, afgewisseld met muziek, alle ten beste gegeven door de leden. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden, waaraan aardige prijsjes waren verbonden. Het tweede gedeelte van de avond werd ge vuld mét kienen, een spel waarvoor al tijd nog grote animo bestaat en dat ook deze avond best in de smaak is geval len. Te ongeveer 12 uur werd deze goed geslaagde avond met dank voor de me dewerking door de voorz. gesloten, met de Dundalk Bay, vertrokken van Tandjong Priok 7 April, te Rotterdam 6 Mei verwachtvan 51 R.I., sergeant S. Bakker, Goingarijp 19; soldaat P. Hofmeester, le Woudstraat 11, Sneek; soldaat G. Huitema, Blauwhuis 48; sol daat S. Jaasma, W. Frederikstraat 10, Sneek; soldaat J. Koopmans, Wolsum 11; soldaat P. Mulder, Oppenhuizen 134A; korporaal F. Nagelhout, Midstr. 186, Woudsend; soldaat S. Schaafsma, Rauwerd 178; korporaal H. Venema, Lohmanstraat 30, Sneek; soldaat U. Verbeek, Oudega (W.) 131; soldaat K. Weissenbach, Schaepmanstr. 9, Sneek; soldaat T. Attema, Heeg 84; korporaal B. Gerritsma, Heeg 330; korporaal F. Gietema, Hommerts 168; soldaat G. Jellema, Sybrandaburen 95; soldaat A. Jenninga, Sybrandaburen 93; S.M.I. S. Jaasma, 4eFrittemah.str. 1, Sneek; sergt. IJLST, 21 April. Hedenavond werd in de bovenzaal van Siebesma de jaarlijkse ledenvergadering gehouden, die zeer slecht was bezocht. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de Prov. Friese Vereniging Het Groene Kruis deelde de secretaris-penningmeester mee, dat door de afd. Ijlst aan deze vereniging 1.45 per lid moest worden afgedragen, terwijl de minimum-contri- butie 1.70 bedraagt, zodat hiervan slechts 25 cent overblijft. Dit zal op den duur zo niet kunnen blijven en de mini- mum-contributie zal tot ƒ2.50 moeten worden verhoogd. Bij een gehouden on derzoek is de secretaris-penningmeester gebleken, dat nergens de contributie minder dan 2.50 bedraagt en dan meest voor alleenstaande personen, ter wijl hier gezinnen met soms 6 kinderen slechts 1.70 betalen. Uit de jaarver slagen bleek, dat de zuster 609 bezoe ken bij de gewone zieken had afgelegd in 38 gezinnen, 469 bezoeken in 15 gezin nen voor de kraamverzorging, 120 be zoeken in 36 gezinnen voor de zuige- lingverzorging, en 20 bezoeken in 6 ge zinnen voor de t.b.c.bestrijding. 169 ar tikelen uit het magazijn waren in bruikleen gegeven. De ontvangsten had den bedragen 2947.65, de uitgaven 3528.20, waarvan echter 500 in het reservefonds was gestort, zodat de wer kelijke uitgaven 3028.20 bedroegen. Ofschoon de uitgaven iets hoger zijn dan de ontvangsten, kon van een nadelig saldo niet gesproken worden, omdat de rijkssubsidie over 1949 nog moet wor den ontvangen en de gemeente dee bij drage uit het Fonds algemene belangen tot 750 per jaar heeft verhoogd. Over 1949 kan daardoor nog 350 worden ontvangen. De voorzitter merkte op dat we nu nog net met de hakken over de sloot waren, en dat we dankbaar kun nen zijn hier een fonds voor algemene belangen te hebben. Wanneer we dit niet hadden, konden we niet in deze stand leven, met een eigen zuster. Toch zal door de op handen zijnde verhoging der uitgaven, de contributie een volgend jaar moeten worden verhoogd. De heer G. A. Visser bracht verslag uit namens de kascommissie, waarna de penning meester van zijn verantwoordelijkheid over 1949 werd ontslagen. Als kascom missie over 1950 werden benoemd de heren A. M. Schilstra en H. Woudstra. De aftredende bestuursleden G. Breke- veld en mevr, de VriesFeenstra wer den beide herkozen. Ten slotte deelde de voorzitter de heer P. van Dijk mee dat het bestuur overwogen had het volgend jaar aan de jaarvergadering een andere vorm te geven, om de leden te trekken. Het gaat niet goed wanneer van de 350 leden slechts 1 op de jaarvergadering komt, temeer als over een contributie verhoging moet worden beslist. Het ligt tevens in de bedoeling het volgend jaar een spreker uit te nodigen om een on derwerp te behandelen, dat aller belang stelling heeft. Hierna sloot de voorzitter deze bijeenkomst. Wie een sterk romantische natuur heeft en indertijd genoot van filmen van Zarah Leander of van operettefilms als „An der schonen blauen Donau”, die ook in Wenen speelde, zal bij het zien van „De derde man” een zeer onaange- me ervaring beleven. Want als er iets gezegd mag worden van deze film, is het wel dit, dat alle romantiek hier vol komen aan flarden wordt gescheurd. En dit geschiedt op een zeer hardhandige manier. Natuurlijk kan men de film zien als een spannend verhaal, waarin zelfs mensen worden doodgeschoten, maar ei genlijk is dit allemaal maar bijzaak. Dui delijk kunt u dit merken aan het totaal ontbreken van beelden met een sterk sensuele prikkel. Waar het even gebeurt in het beeld van een of ander nacht- cabaret, gaat het de hoofdfiguur Holly Martins volkomen voorbij en is het slechts uitbeelding van wat er ook nog in het na-oorlogse Wenen te zien is, maar het is niet meer dan een uitge rafelde franje Onder hetzelfde vonnis valt bijvoor beeld ook de actie voor her-opvoeding, waar verschrikkelijk gewichtig gespro ken wordt over „De crisis van het ge loof”. In dit gezelschap is Holly Martins een onmogelijke figuur. Wat weet hij van het probleem van de crisis van het geloof? Hij is slechts geboeid door één probleem Wie is de derde man Is het waar, dat zijn vriend Harry Lime één van de gemeenste zwarthandelaren van Wenen is? Even komt de schrijver van het stuk, Greene, zelf om de hoek kijken, als hij Holly Martins laat zeggen, dat hij bezig is aan een nieuw boek „De derde man” en Popescu hem de raad laat geven het maar niet verder af te schrijven. „Heb je ooit een roman half afgeschreven?” vraagt Popescu hem. Nooitantwoordt Holly, en het is het antwoord van Greene aan de lezers, die vragen of dit nu zo moest aflopen. Kon je nu ons niet deze ontgoocheling besparen Moest Holly deze naakte waarheid over zijn vriend vernemen, dat hij zich niet ont zag kinderen en moeders aan zijn geld zucht op te offeren door hun sterk ver dunde penicilline te verkopen tegen fa belachtige prijzen? Moest het nu zo Ver komen, dat Holly ontdekte, dat Harry Anna, zijn meisje, niet meer wil helpen als zij in moeilijkheden geraakt is met de Russische autoriteiten? Moest het, tenslotte, zo ver komen, dat juist hij zijn vriend Harry moest neerschieten bij de achtervolging met de Internationale politie in de riolen van Wenen? Moest dit geschreven worden? Heeft Popescu, hebben alle Popescu’s niet gelijk? Stop met deze roman, voor het te laat is l Donderdagavond heeft de Sneker was. Een hartelijk applaus was Gymnastiekvereniging haar jaarlijkse I welverdiende beloning. Er wordt uitvoering in Amicitia gegeven. Te ruim eens beweerd dat de animo voor de gym- 8 uur had de opmars plaats. Dapper en I nastieksport wordt verdrongen door de fiinlr «fnntAn rlo IHoino rr/l vnAfhola^inrf TT.on vactctaand foil- ia hoi van 37 AAT, sergeant T. Twijnstra, Folsgare 12; soldaat D. v. d. Werf, le Steenklipstr. 76, Sneek; soldaat H. W. Zwikstra, 2e Oosterkade 21, Sneek; van 34 AAT soldaat S. Koopmans, Rijksstraatweg 181, Schamegoutum; soldaat F. Mellema, Lemmerweg la, Sneek; soldaat M. W. Rosema, Maria Louisestraat 9, Sneek; soldaat J. Vis ser, Dijken 33, Woudsend; soldaat S. Yntema, Kloosterhof 3, Sneek; van de Staf 54 R.I., soldaat L. Attema, Sne- kerpad 5, IJlst; korporaal F. J. Lok, Schoolstraat 11, Sneek; soldaat J. Pal sma, Tims 17; van 154 R.I., soldaat H. Grunstra, Gauw 15; van 254R.I.: soldaat B. Ritsma, Waling Dijkstrastr. 7, Sneek; soldaat S. J. Zwerver, Nijland 53; van 3-5-4 R.I., soldaat J. de Groot, Abbega 27; soldaat J. Postma, Oudega (W.) 58; soldaat T. de Vos, Oppenhui zen 119D; van 454 R.I., soldaat H. Hakze, Kloosterdwarsstr. 38, Sneek; van N.I.W.A. H. H. C. Stuurop, Krul- zebroederstraat 59, Sneek; Het bezoek aan de algemene leden- i heer, daarvan te ontlasten, waartoe be- vergadering van de Vereniging Open- sloten werd, bare Leeszaal en Bibliotheek alhier was de laatste jaren altijd maar heel klein, maar deze vergadering, die Vrijdag avond in de Leeszaal gehouden werd, was veel beter bezocht. Geweldig was het nog niet, maar het voorzaaltje was toch geheel gevuld, en wie weet is vol gend jaar ook de achterzaal nodig. Dat hoopte voorzitter G. v. d. Meulen ten minste, die over dit grotere bezoek zijn voldoening uitsprak en zich eveneens verheugde over de aanwezigheid van het oud-bestuurslid mevr. Sikkes, die zoveel voor de Leeszaal gedaan heeft. Hij betoogde hierna, dat het leeszaal- wezen, dat zich ten doel stelt het pu bliek van goede lectuur te voorzien, in deze verwarde tijden van groot belang is, en hoopte daarom dat de belangstel ling van de leden steeds groter zal wor den. Nadat de notulen onveranderd waren vastgesteld, volgde de voorlezing van ’t Jaarverslag van de secretaris. De heer J. de Boer begon dit verslag met de opmerking, dat de omvang der werkzaamheden van de leeszaal (uitle ning, uren van openstelling enz.) weer ongeveer gelijk is als voor de oorlog. Als de onkosten nu ook in een goede verhouding tot de inkomsten stonden, zou het bestuur een gemakkelijke taak hebben. Het tegendeel is echter het ge val, mede door een nieuwe daling van het ledental, maar toch is het dringend nodig het 40 jaar geleden begonnen werk onverzwakt voort te zetten omdat het beroep op goede lectuur en voor lichting steeds dringender wordt. De gebruikers van de leeszaal en de studiezaal wordt daarom verzocht zo veel mogelijk steun te verlenen. Het geld, uitgetrokken voor de aankoop van boeken kon uit bezuinigingsoverwegin- gen niet geheel worden besteed. De Leeszaal voorzag de plattelands openb. leeszalen te Bolsward, Oldeboorn en Workum geregeld van lectuur, even als de correspondentschappen te Balk, Hemelum, Lemmer, Oosterend, Parre- ga, Staveren, Terzool e.o., Woudsend en IJlst. Het aantal banden dat in het begin van het jaar 25939 bedroeg vermeerder de door aankoop met 235 en door schen king met 26; het verminderde met 469 en bedroeg derhalve aan het eind van het jaar 25751. Het ledental daalde van 1719 leden (1482 gewone en 237 in de correspon dentschappen) tot 1585 (resp. 1417 en 168). Dit moet echter weer tot min stens 2000 wJéden uitgebreid. Geduren de de oorlog bedroeg het zelfs 2300. Het aantal uitleningen liep ook iets terug, nl. van 86162 tot 84116, onder verdeeld als volgt: volgens de dagsta- tistiek 71401 banden, uit de C.J.B. 11984, uit de Ned. Blindenbibliotheek 178, uit wetenschappelijke bibliotheken 143 en buitengewone uitleningen 410. Uit het Leeszaalfonds werd 397 ontvangen. ling waarin de overwinnende toch zelf ondergaat Harry geloofde in God en de Genade. Ik geloof niet, dat het ironie is. Inder daad is het mogelijk dat de demonische mens in God gelooft. De dood is de rust en de vergeving. En de geestelijke die tot twee maal toe, eerst een vermeende Harry Lime en daarna de moordenaar Harry Lime zelf, begraaft en hem de Eeuwige Rust toebidt, mag dan inder daad de uitbeelding van de kerk zijn, die geduld wordt als randverschijnsel, toch worstelt deze film met het werkelijke geloof, dat meer moet zijn dan laatste levensphase. Holly geloofde niet, gaf al thans geen antwoord op de vraag, waar in hij geloofde. Voor hem was de enige werkelijkheid het zoeken van de derde man, die zoals de portier het treffend zei, iedereen had kunnen zjjn. Geeft deze film uitzicht Is het niet alles negatief? Harry gaat onder (let op de onzettende uitbeelding van die naar het licht grijpende vin gers door het rooster uit de riolen wereld). Schiet maar, is zijn laatste blik tot HollyEn inderdaad is het het enige wat de mens kan doen vernieti gen zijn demonische ik. Maar dat be tekent nog niet de redding Is het dan de liefde van Anna, die blijft geloven? Is het niet machtig, heroïsch, om haar die laan uit te Ken lopen? Zo zijn er niet veel. Hoe velen zouden vergeten en zich in een nieuwe roes storten. Dit is heroïsch Zij hield Harry vast. Is dit het Ik moest sterk aan Solvej denken uit Ibsen’s stuk Peer Gynt. Als Peer aan het einde is en de Knopengieter (de dood) zegt, dat hij overgegoten moet worden, omdat hij geen goede knoop is geweest,' blinkend en met een oog vast zittend op de jas van de wereld, en dan ten einde raad is en zegt Waar was ik dan zoals ik moest zijn Dan klinkt het Peer, die was je in mijn geloof en in mijn liefde. Hier is het Anna, die zegt Hij is dezelfde jongen gebleven, alleen de wereld is veranderd. Ook al kom je iets of veel te weten over een mens, daarom verandert je houding toch --yniet tegenover hem? Hier raakt de men verbloemd;^ integendeel, gelijke liefde het eeuwige zoeken en k*. vasthouden van de Hemelse Vader. Dit verkondigt de film niet. Maar hier ligt inderdaad de redding der wereld. Ook van de om het met deze film te zeggen de riolenwereld van 1950 en die van het menselijke hart. God laat de mens niet los. Maar waar de mens zijn demonische „ik” doodt, wacht de Vader hem op tot een nieuw begin. Er is een uitweg voor ieder, die gelooft. Want dit geloof overwint de wereld Op Donderdag 2 Mei hoop ik in de mij daartoe beschikbaar gestelde foyer van Amicitia over deze film een lezing te houden, waarbij alle facetten nog beter tot zijn récht kunnen komen. Er zal ge legenheid zijn tot vragen stellen en na bespreking. Met ingang van 1 Juli a.s. zal een ge deelte van de melkleveranties aan het Amerikaanse bezettingsleger in Duits land door Nederland geschieden. De or der is geldig voor zes maanden. voetbalsport. Een vaststaand feit is het dat bij gymnastiekuitvoeringen de vrou welijke medewerking die der mannen verre overtreft. Over het gehele land is dit een algemeen verschijnsel en het kwam ook deze avond weer duidelijk naar voren, maar desniettemin heeft dit kleine groepje heren knappe staaltjes van zijn kunnen gedemonstreerd aan brug en rek terwijl ook de vrije oefenin gen gezien mochten worden. Ook de da mes oogstten veel bijval met hun werken aan brug en ringen, knotszwaaien enz. De meisjes en jongens bleven niet ten achter. De verschillende oefeningen met hoepels en ballen werden ondanks enkele foutjes toch dooreengenomen knap uit gevoerd. De jongens gaven met hun springoefeningen eveneens blijk van hun kunneir en het geheel droeg veel bij tot het succes, dat deze avond het deel van S.G.V. is geworden. Vooral het slotnum mer, knotsoefening Olymp. dag 1950 (da mes) werd goed uitgevoerd. Bestuur en leden kunnen o.i. voldaan zijn over de bereikte resultaten. Een woord van hul de aan de leider, de heer Greijdanus, is wel op zijn plaats, en het aan hem door de 2e voorzitter, de heer P. Bergsma, na afloop overhandigde cadeau bestaande uit een couvert (mes, lepel, vork) van de leden, was welverdiend. Mevr. Hoogstra-de Vries, die de begeleiding op de piano verzorgde, had bloemen in ont vangst te nemen. Rest nog te vermelden dat het „Rudy Young Sextet” het mu zikale gedeelte verzorgde en dat een ge zellig bal het 'tade was van deze 53e S.G.V.-uitvoering. 1 i ■*- O r t r m. ilf sr

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1