Dodenherdenking op 4 Mei 1950 Raadsvergadering Sneek I i I I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Friese Voetbalbond herdacht 45 jarig bestaan ek ONDERSCHEIDEN F DINSDAG 2 MEI 1950 5e JAARGANG No 35 36 L. KIEZEBRINK 172 MEVR. SPAANDER-KOK NAM AFSCHEID sa Zakennieuws Kadervergadering Chr. Besturenbond Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Nabeschouwing film „De Derde Man” Jongetje van zes jaar verdronken Wie er thuiskomen uit Indonesië I KLEINZAND 7 - Telef. 2872 1 Voorzitter S. de Wolf zijn 25 jarig voorzitterschap Aanwinsten Fries Scheepvaartmuseum i l L V SNEEKER NIEUWSBLAD ra Redacteur: 5. 6. De Sneker bevolking, door wier eendrachtige samenwerking het gedenkteken is. I 2. 3. door het 5 Mei Comité in samenwerking met het Sneker Cantatekoor ’s avonds 7 uur, bij het monument Oud Kerkhof. Het kranige R.H.B.S.-elftal dat voor de tweede achtereenvolgende maal het fraaie zilveren schild won. Knielende van links naar rechts: F. Bakker, O. Verbeek, W. V. d. Schaaf, F. Muurling, A. Wiersma; Staande van links naar rechts: res. A. Kuperus, H. Jongkind, Gymn.leraar; B. Bajema, J. v. d. Werf, H. Menger, H. Steenbeek, P. Wieringa, S. Hollan der. H. de Boer, directeur, 9. 10. Wij herinneren er nog een aan dat ds. A. v. Santen morgen, Dinsdagavond 8 uur in de foyer van Amicitia een nabe schouwing over deze film geeft. Er is vrije toegang en gelegenheid tot vragen stellen. TERZOOL. Zondagmorgen is door on bekende oorzaak het zoontje van de heer S. de Jong te Terzool jammerlijk verdronken. De chauffeur van de N.T. M.-bus zag het jongetje drijven en sloeg alarm. De vader sprong te water en bracht zijn zoontje aan wal. Dr. T. Graatsma, die spoedig ter plaatse was, paste nog kunstmatige ademhaling toe, maar ’t jongetje was reeds overleden. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. dijk rede >gte dijk Met de Tabinta, vertrokken 19 April van Tandjong Priok en 16 Mei te Rot terdam verwacht, komen o.a. naar huis: mar. C. A. Harkema, Scharnegoutum 49, van de kon. marine st. M. v. d. Ouden, Oppenhuizerweg 110, Sneek; ma troos R. Visser, Geeuwkade 6, Sneek. Met de Zuiderkruis, vertrokken 18 April van Tandjong Priok en 11 Mei te Rotterdam verwacht: van 56 R.I. sol daat B. Th. de Jong, H. Sytstrastraat. 6, Sneek. ge- door dui- and eg- ran lin- aen ee- op Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres 3en en, ug Jht an sr- ol* iar de 'as rs- at op dat )ën- :um ,rde van vin* m. sr. alf er ■I ft. de ie at n, fi- ït 10 3t i 11 I n I- I I n r ■t r I Programma: Opening door de Voorzitter van het Comité. Het Sneker Muziekkorps speelt Ases Tod. Toespraak van de WelEerw. Heer Ds. H. van Niel, Predikant bij de Ned. Herv. Gemeente. Muziek. Kent gij het land. Toespraak van de WelEerw. Heer Ds. A. van Santen, Predikant bij de Ned. Herv. Gemeente. Muziek. Wij leven vrij. Onthulling monument door Mej. Meta Lever. Overdracht. Rede van de Edelachtb. Heer L. Rasterhoff, Burgemeester van Sneek. Samenzang met begeleiding van het Muziekkorps Wilhelmus Fries Volkslied. Kranslegging en bloemenhulde. Kranslegging bij het gedenkteken voor de in Sneek gevallen Canadezen. HET COMITÉ. Zaterdagmiddag was de Chr. Bestu renbond alhier in Aere Perennius de gastheer van een flink aantal aanwezi gen uit de Chr. vakbeweging, die waren gekomen om te luisteren naar wat de heer C. van Nierop, lid van het bestuur van het C.N.V., zou zeggen over het C. N.V. en zijn werk vandaag. Na een hartelijke begroeting door de voorzit ter, de heer L. Wietsma, ving spr. zijn rede aan. Er is na de oorlog een con- centratieproces ontstaan, dat zich nu in drie delen openbaart: de Raad van Vak centrales, de Stichting van de Arbeid en het departementaal overleg. Door dit samenwerken hebben wij invloed op de gang van zaken. Er is een zgn. asfalt-jeugd en met 't oog op de voort gaande industrialisering moet er een sociaal-economische vorming komen. De f belangstelling van het C.N.V. gaat naar de jeugd uit, waarom het zich interes seert voor het nijverheidsonderwijs. De studieclubs moeten zich beijveren de deelnemers veel meer op directe wijze met de problemen in aanraking te bren gen, waarvoor het C.N.V. ridhtllijnen aangeeft. Op het vraagstuk van de volkshuisvesting en de woningnood heeft het bestuur zich met kracht ge worpen. Voor de gezondheidszorg heeft het grote interesse; voor het werk van D. E.L. zijn nieuwe wegen ingeslagen, die breder terrein bestrijken. Kinderko lonies en plaatsing van ouden van dagen in rusthuizen behoren tot zijn werk zaamheden. Doch ook op ander gebied breiden wij onze vleugels uit. Bij het Intern. Arbeidsbureau komen tal van vraagstukken aan de orde, die van groot belang zijn voor de ontwikkelingsgang in ons land en daarbuiten. Met de Be nelux en het Marshall-plan komen wij in aanraking. Al deze dingen zijn van belang voor de westelijke wereld en als C.N.V. worden wij er bij betrokken. Een gevolg van dit alles is, dat onze propa ganda anders gericht moet worden; deze moet meer thetisch dan polemisch zijn en de enige basis daarvoor is het kruis van Christus. Dat geeft inhoud aan ons werk en kracht om de arbeid daarvoor te verrichten. Een groot aantal vragen werden door spr. uitvoerig beantwoord, waarna hij voorging in dankgebed. RADIO-UITZENDING FRYSKE KAN- TATE „WER BINN’ DE FJILDEN GRIEN”. Door een fout in de aanhef van hét artikel, waarin de Radiobode by boven genoemde uitzending stilstond, zou de luisteraar kunnen denken dat deze uit zending a.s. Vrijdag 3.50 tot 4 uur plaats vindt. Dit is onjuist, het is van 3.30 tot 4 uur. Vergadering van de gemeenteraad van Sneek op Vrijdag 28 April, 's avonds 7.15 uur. Voorzitter burgemeester L. Rasterhoff, secretaris de heer K. Koster. Aanwezig alle (17) raads leden. bestaan terwijl S. de Ter gelegenheid van de verjaar dag van H. M. de Koningin. Er is een formidabele lijst van onder scheidingen verschenen in verband met de verjaardag van Koningin Juliana. Wij vermelden daaruit enkel die welke aan burgers van Sneek of omgeving werden verleend. Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw werd o.a. onze vroegere stadge noot mr. A. W. Haan, thans te Leeuwar den, oud-lid van Ged. Staten dezer pro vincie. Tot ridder in de orde van Oranje Nas sau werden o.a. benoemd jhr. J. M. van Beyma thoe Kingma, burgemeester van Rguwerderhem en de heer D. Jorritsma, directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Sneek. De eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau werd ver leend aan de heer A. Groen, onderdirec teur van de N.V. Lankhorst Touwfa- brieken te Sneek en aan de heer K. Osinga, hoofdboekhouder en algemeen procuratiehouder bij dat bedrijf. De eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau werd verleend aan de heer J. Kooistra alhier, organist van de Ned. Herv. Gemeente te Goënga. De eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau aan P. v. d. Eems, kistenmaker en expeditie- knecht aan de zuivelfabriek van de Ned. Mij. van Kaas- en Roomboterfabrieken N.V. te IJsbrechtum. Burgemeester Rasterhoff heeft Za terdagochtend ten kantore van Lank horst Touwfabrieken de aan de h.h. Groen en Osinga verleende onderschei dingen uitgereikt met een toepasselijk woord, waarin hij uiting gaf aan zijn blijdschap dat hem deze eer te beurt viel. Hoezeer die onderscheidingen ver diend waren, toonde hij aan door er aan persoonlijk kwamen gelukwensen,trad naar voren de heer H. Valkema, die uit naam van de grote bond de Friese af deling dank bracht voor het vele dat zij voor de Friese jeugd heeft gedaan. Hij overhandigde het bestuur een bedrag in geld, in de hoop daardoor een stimulans te geven voor de komende periode. De heer de Wolf mocht voor zich persoon lijk een portefeuille in ontvangst nemen met het embleem van de K.N.V.B. De heer L. J. de Vos ere-voorzitter en eer ste voorzitter van de G.V.B., deed zijn gelukwensen vergezeld gaan van een lauwertak als herinnering aan de wed strijden F.V.B.G.V.B. Van de verdere sprekers noemen we: ir. Kopster, spre kende namens de afdelingen van de K.N.V.B.; de heer Schreuder namens de voorzitters dier afdelingen; de heer Nieuwland voorzitter van Frisia; de heer Karsten namens de Scheidsrechtercom- missie; de heer J. Mes voor de Gem. Commissie voor lichamelijke opvoeding en het Bureau Medische Sportkeuring. Hij bood een som gelds aan voor het instellen van een dr. Van Loon-wissel- beker; de heer J. Greben voor de vele commissies van de F.V.B.de heer J. Feddema namens de Friese Terrein- fondscommissie; de heer H. Valkema nog namens de Zwaluwen, die telken- jare in Friesland een wedstrijd komen spelen. De heer Eden voor de Centrale Organisatie van Scheidsrechters. Een drietal oudgedienden, de heren A. Nieuwland van Oldeboorn, A. Aarden en T. v. d. Weij, beiden uit Leeuwarden werden benoemd tot lid van verdienste. Onnodig te zeggen dat voorzitter d e Wolf de sprekers het antwoord niet schuldig bleef. Bloemstukken, een enor me stapel telegrammen en brieven spra ken voorts van de waardering welke de Bond en zijn voorzitter allerwege genie ten. Aan geschenken ontbrak het ook al niet, we noemden hierboven al enkele, en hier volgt nog een greep uit de vele. Van zijn medebestuursleden kreeg de heer de Wolf twee kostbare boekwerken op het gebied van de bouwkunde, van alle afdelingen van de afd. Friesland een rooktafel, terwijl deze de bond zelf ’n enveloppe met inhoud aanboden; de heer Hopster bood namens alle afd. van de K.N.V.B. de jubilerende afd. ook al een enveloppe met inhoud aan; scheidsrech ters en consuls 12 shirts voor het ver tegenwoordigend elftal, de voorz. van de Kon. Ned. Kaatsbond kwam een pla quette aanbieden, de voorzitter van het Norwich-comité een couvert met inhoud. De ereleden gaven een enveloppe met inhoud, bestemd voor een prijs voor het 4 bonden tournooi en het werd alle aan wezige Snekers warm om het hart om dat deze prijs overhandigd werd door de oud-Snekers de h.h. W. H. Nieuwenhuis te Heemstede, eerste voorzitter van de F.V.B., dr. F. H. Glastra van Loon en D. Zelvelder, beide te Den Haag. tot stand gekomen, wordt uitgenodigd van haar gevoelens van piëteit jegens de slachtoffers van oorlog en verzet blijk te geven door de plechtige onthulling bij te wonen. Onder de naam „Rolinka” hebben Za terdagmiddag de dames Bouma van Scharnegoutum een atelier voor Dames- en Kinderkleding naar maat geopend, in het pand Marktstraat 1, hoek Nauwe Noorderhorne, waarin jaren gevestigd is geweest de groenten- en fruitwinkel van de heer S. Dijkstra. Men kent deze zaak er niet meer van terug. Het pand is in een zeer moderne zaak omgetoverd. De ruime etalages met de 'nieuwste stoffen en modellen trekken direct reeds de aan dacht van de voorbijgangers. Het inte rieur is zeer gezellig en de paskamer die afgescheiden kan worden van de winkel is van alle gerief voorzien. Naast de winkel bevindt zich het atelier. De verbouwing werd verricht door het timmerbedrijf K. Mollema te Scharne goutum. De winkelbetimmering werd ge leverd door de heer Petrus van der Werf le Oosterkade, het schilderwerk werd uitgevoerd door fa. Lucas de Vos, terwijl de electr. verlichting werd aangelegd door fa. Wed. W. Santema, Oud Kerkhof. De stoffering werd geleverd door de heer C. Wester, hoek Leliestraat-School- straat, doch aard van de bekleding en de kleurencombinatie werden door de Gez. Bouma zelf bepaald. De zaak die een uitstekende indruk geeft is een aan winst voor de omgeving. In hotel Amicitia te Leeuwarden had Zaterdagmiddag een receptie plaats van de afd. Friesland van de K.N.V.B. eigenlijk beter be kend als de Frie- sche Voetbalbond, die haar 40- en 45-jarig herdacht, de heer Wolf, onze Sneker voetbal-pionier, tevens zijn 25-j; rig jubileum al voorzitter van d ze organise vierde. We hebben enige weken'terug beide feiten in een artikel herdacht, en zullen ons thans, in verband met de ruimte in dit op Ko ninginnedag verschijnend nummer, moeten beperken; er zijn ter receptie trouwens zoveel goede woorden gespro ken, dat we er wel een krant mede zou den kunnen vullen. De belangstelling was overweldigend en aan het aantai sprekers kwam schier geen einde. Be langstelling niet alleen uit voetbalkrin- gen, maar ook van officiële zijde, de commissaris der Koningin was verhin derd, doch wel vertegenwoordigd, en de heer de Wolf zag zich omringd door burgemeesters: die van Leeuwarden was er zowel als van Leeuwarderadeel en Heerenveen en natuurlijk ontbrak burgemeester Rasterhoff niet op deze receptie, nu zij zowel de persoon van een verdienstelijk stadgenoot als de Friese voetbalorganisatie gold. In me nig pittig woord werden beide gehul digd, ook aan het diner, dat na de re ceptie volgde. Niet nagelaten werd ook de aandacht te vestigen op de beteke nis van de heer de Wolf voor het lande lijke voetbal, steunpilaar van het ama teurisme als hij is en gaarne gezien ver tegenwoordiger van het Friese voetbal ter bondsvergadering. Wat de receptie betreft, als eerste van de velen, die het bestuur in zijn geheel en de voorzitter DE ONDERZEEBOOT „DOLFIJN” HEEFT EEN ONDERZOEKINGS TOCHT IN HET NOORDPOOLGEBIED GEMAAKT. Vrijdag keerde zij terug en heeft ligging gekozen bij de Onderzeedienst „Waalhaven” te Rotterdam. Overzicht tijdens het binnenvaren.' te herinneren dat de h.h. Groen en Osinga beide op 13-jarige leeftijd hun loopbaan in dit bedrijf aanvingen, en na alle trappen der personeelsrangen te hebben doorlopen, resp. die van onder directeur en chef-procuratiehouder be reikten. Burgemeester Rasterhoff reikte even eens ten huize van de heer Kooistra persoonlijk en met een toepasselijk woord de verleende onderscheiding uit, zo welverdiend door deze organist die de Ned. Herv. Gemeente te Goënga een mensenleeftijd diende. Ds. Blonet van Goënga was hierbij aanwezig. Burgemeester Tjaberings van Wym- britseradeel reikte de aan v. d. Eems toegekende eremedaille aan deze uit in het St. Antonius-ziekenhuis alhier, waar v. d. Eems wegens ziekte verblijft. De burgemeester, die vergezeld was van de directeur van de fabriek, de heer Bosma, sprak een toepasselijk woord, herinnerend aan het feit dat de gede coreerde 40 jaar in dienst bij bovenge noemde fabriek is geweest en uitte de wens dat hij spoedig hersteld zou zijn. Woonschepenhaven. Na de opening der vergadering krijgt de heer Koolmoes verlof een vraag tot B. en W. te richten inzake de woon schepenhaven. Spr. bleek bij een per soonlijk bezoek, dat daarheen veel sche pen worden gedirigeerd; er lagen op dat moment 15, rekent men dat elk 4 personen aan boord heeft, dan wordt dat 60 mensen. En spr. bleek dat er geen enkele W.C. bij de haven is. Dat is niet bevorderlijk voor de volksgezondheid, men maakt er zo een mestput van en dat is toch niet de bedoeling. De Voor zitter antwoordt dat er volgens het plan W.C.’s bij de haven geprojecteerd zijn, er was voor de bouw er van al een post op de begroting 1949 voor dit doel gebracht, het is dus inderdaad de bedoe. ling er W.C.’s te plaatsen. De heer Koolmoes: dit jaar nog? De Voor zitter: Zeker, de omstandigheden maakten het in 1949 onmogelijk, maar in 1950 komen ze er. Voor kennisgeving aangenomen wor den ingekomen verslagen over 1949 van de toestand van het gymnasium over 1949; de commissie tot wering van schoolverzuim; de Pier de Boer-stich- ting; de gemeentereiniging, de keurings dienst van vee en vlees; de Prov. Keu ringsdienst. Afscheid mevr. SpaanderKok. Van mevr. Spaande rK o k is een schriftelijke mededeling ontvangen, dat zij ontslag neemt als lid van de ge meenteraad. De Voorz. meent de tolk van de ge hele vergadering te zijn als hij zijn spijt betuigt dat mevr. SpaanderKok Sneek gaat verlaten. Niet alleen omdat daar mee het vrouwelijk element uit de raad verdwijnt doch ook om de wijze waarop zij haar taak hier vervulde en zich in de zaken inwerkte. In het bijzon der heeft zij uitstekend werk verricht als lid van de gem. woningcommissie en van de gemeentelijke instelling voor so ciale zorg. Al is haar lidmaatschap van de raad betrekkelijk kort geweest, zij kan op een eervolle staat van dienst te rug zien en heeft er van gemaakt wat er van te maken was. Spr. gelooft na mens de hele raad te spreken als hij haar dankt voor hetgeen zij voor de ge meente deed en de wens uit dat het haar en de haren wel moge gaan in haar nieuwe woonplaats.. Wethouder Boeijenga wenst na mens zijn fractie ook een woord van af scheid tot mevr. SpaanderKok te richten. Zoals bekend zijn de a.r. geen voorstander van het actieve vrouwen kiesrecht, dat neemt echter niet weg dat wij grote waardering hebben voor de wijze, waarop zij haar taak heeft vervuld; door haar heengaan lijdt de raad een groot verlies dat vooral in de kringen van haar partij gevoeld zal wor. den. Ook sprekers fractie wenst haar alle goeds evenals haar echtgenoot dr. Spaander, die voor de Sneker gemeen schap ook zulk uitnemend werk heeft verricht, in ’t bijzonder denkt spr. hier bij aan wat hij voor het zwembad Sneek deed, waarover spr. als vertegenwoordi ger der gemeente in het bestuur dier inrichting kan oordelen, hij zal daar niet gemakkelijk te vervangen zijn. Moge het mevr. Spaander en haar echtgenoot met hun gezin verder wel gaan, wij houden beiden in dankbare herinnering. Wet houder van der Veen onderschrijft gaarne de woorden hier door de voorz. en weth. Boeijenga gesproken. Hoewel hij op een andere plaats nog gelegenheid krijgt van haar afscheid tez nemen, wenst spr. ook hier iets tot zijn fractie genote te zeggen. De politieke belang stelling is over ’t algemeen niet groot, het is bij de Statenverkiezingen ook al weer gebleken, veel thuisblijvers en blanco stemmen. En dat is nog maar het uitbrengen van een stem, Voor het politieke werk is ze nog minder, al is ze bij de mannen nog iets groter dan bij de vrouwen. In de oorzaken daarvan zal spr. zich hier niet verdiepen, maar des te groter is de vreugde als er vrouwen worden aangetroffen die wel medeleven met de publieke zaak en dat door haar werk bewijzen. Tot dezulken behoort partijgenote Spaander—Kok, die als tweede socialistische vrouw door de burgerij naar de raad werd afgevaar digd, waar zij tot de goede raadsleden behoorde. Bewonderenswaard was haar werk in de commissie voor verdeling van woonruimte, zij trok er dikwijls zelf op uit voor onderzoek, en ook bij sociale zorg gaf zij zich voor 100 aan haar taak. Inderdaad is dus haar vertrek voor de raad zowel als onze fractie een zwaar verlies. In de fractie was er een prettige samenwerking, we waren het niet altijd eens, maar dat behoefde ook niet en vloeide ook voort uit het feit dat zij de dingen van uit het vrouwelijk standpunt zag. Wij behouden een goede herinnering aan haar. De heer D i s s e zegt namens zijn fractie dat het raads lidmaatschap van mevr. SpaanderKok zich heeft gekenmerkt door een wonder baarlijke activiteit en werkkracht ge paard met een zeer serieuze opvatting van haar taak. Spr. heeft met haar in de gem. woningcommissie mogen samen werken, in moeilijke gevallen bracht zij, juist omdat zij als vrouw kijk op de zaken had en er zelf op uittrok, vaak de oplossing. Er is steeds een prettige samenwerking met haar geweest en na mens zijn fractie wenst spr. haar en de haren veel geluk en voorspoed in haar nieuwe woonplaats. De heer Linde man blijft na al deze lof niet anders over dan zich namens zijn fractie daar bij aan te sluiten, haar te danken voor de prettige samenwerking, waardoor zij steeds in onze herinnering zal blijven. De heer Vis die niet het genoegen heeft gehad met mevr. Spaander com missoriaal samen te werken, dus enkel kan oordelen over de samenwerking hier in de raad, getuigt ook dat deze een bijzonder aangename was en wenst mevr. Spaander en de haren het beste. Mevr. Spaande rK o k is een beetje beduusd van al de goede woorden hier tot haar gericht, maar ze is toch wel prettig verrast, het doet goed te mogen vernemen dat wat werd gedaan werd gewaardeerd. Spr. heeft het graag ge daan, ze heeft zich nu haar het raads lidmaatschap ten deel viel, verantwoor. delijk gevoeld jegens de gemeen schap, waarin zij 14 jaar verbleef. Bij zonder goed gedaan hebben spreekster de woorden van wethouder Boeijenga. Spr. is ook dankbaar voor de wijze waarop zij hier, toen zij haar taak aan ving, is ontvangen, en voor de goede samenwerking en de Voorz. voor de ontvangst als zij om raad tot hem kwam, terwijl zij van de uiteenzettingen welke hij hier in de raad gaf, veel heeft geleerd. Dankbaar voor de prettige sa menwerking ook in de fractie en voor al de goede wensen hier geuit, wenst spr. wederkerig allen hier het beste. Nadat met alg. stemmen tot ambte naar van de burgerlijke stand benoemd is de heer W. P. Bakker, adj. commies ter secretarie, worden een wijziging der begroting van het O.B.W. voor 1949, en de balans, winst- en verliesrekening dier instelling over dat jaar z. h. s. goedgekeurd, evenals de voorstellen van B. en W. tot wijziging der bedrijfsbegro- tingen voor 1949, voorlopige vaststelling van de rekening van het reinigingsbe- drijf over 1949, nadelig saldo 81.778.05, en wijziging der gemeentebegroting voor 1947. Wijziging Ambtenaarsverorde ning en werkliedenreglement. Deze door B. en W. voorgestelde wij ziging houdt verband met de wens der regering dat de gemeenten voor hun overeenkomstige personeelsgroepen de maatregelen zullen nemen welke het rijk bij twee koninklijke besluiten voor zijn rijkspersoneel nam. Het eerst aange haalde koninklijk besluit kent aan de rijksambtenaar, die een diensttijd heeft van dertig jaar of meer, twee dagen langer verlof toe dan waarop hij nor maal aanspraak zou kunnen maken. In het andere koninklijk besluit worden de verruimde aanspraken van tijdelijke rijksambtenaren en rijksarbeidscontrac- tanten ingeval van. ziekte, welke reeds in de practijk bestonden, thans formeel vastgelegd. Z. h. s. aangenomen. Toekennen uitkering over het tweede kwartaal van 1950 aan een deel van het gemeente- personeel. Nu de minister van binnenlandse za ken aan de gemeentebesturen in over weging heeft gegeven evenals over het le kwartaal ook over het 2e kwartaal het voorbeeld van het rijk te volgen en weder een uitkering van 5 aan het daarvoor In aanmerking komend ge- meentepersoneel te doen, stellen B. en W. voor hiertoe over te gaan. Het be sluit zal naar het voorbeeld van het rijk niet van toepassing zijn op de werklie den en arbeidscontractanten, die gebo ren zijn nd 1 April 1927 en wier salaris of loon wordt vastgesteld volgens groep 1 van bijlage B der bezoldigingsregeling gemeentepersoneel 1947, tenzij het raadsbesluit van 24 Februari 1950, no. 4, ten aanzien van hen reeds toepassing heeft gevonden. volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek de kosten van het levens- De heer Koolmoes wijst er op dat onderhoud, sedert de devaluatie, met 9% zijn gestegen. Een loonsverho ging voor het overheidspersoneel van 5 is dus niet voldoende, spr. stelt dus voor 10 verhoging te geven. Dit voor stel vindt geen steun, waarna het voor stel van B. en W. z. h. s. wordt aan genomen, met aantekening in de notu len dat de heer Kooolmoes wordt ge acht tegen te hebben gestemd. Zie vervolg pag. 2. Verzoek, wat betreft het vlaggen en de stilte. Het comité verzoekt de ingezetenen van Sneek op 4 Mei vanaf ’s avonds 6 uur de vlag halfstok uit te hangen, en vanaf klokslag 8 uur tot 2 min. over acht door de hele stad, waar men zich ook bevindt, een volkomen stilte in acht te nemen. ’s Nachts dient de vlag te worden ingehaald, maar op 5 Mei zag het graag zoveel mogelijk vlaggen wapperen. 1. Familieleden van de oorlogsslachtoffers en zij, die bloemen wensen neer te leggen, verzamelen zich voor 7 uur by het Gymnasium. 2. Nadat eerst de Burgemeester namens de gemeente Sneek een krans heeft gelegd, worden nabestaanden van de oorlogsslachtoffers en daarna verdere be langstellenden, in de gelegenheid gesteld hun bloemen bij het gedenkteken neer te leggen. 3. Men wordt verzocht zich te houden aan de aanwijzingen van het Comitélid, dat zich bij het monument heeft opgesteld. 4. Iedere persoon, die deelgenomen heeft aan de bloemenhulde, wordt verzocht zich, nadat de krans of bloemen zijn afgegeven, op te stellen naast het Gymna sium, waar onder leiding van de politie een stoet zal worden geformeerd. Er wordt van alle toehoorders verwacht dat ze zich hierbij zullen aansluiten. 5. Deze stoet marcheert langs Oud Kerkhof en Gr. Kerkstraat naar het gedenk teken aangebracht in de kerkmuur van de Grote Kerk voor de hier in Sneek ge vallen Canadezen. 6. Hier zal het 5 Mei-comité een krans leggen bij de gedenksteen, waarna de stoet naar het Martiniplein wandelt, waar ze ontbonden wordt. Van gemeentewege meldt men ons nog: De onthulling van het gedenkteken aan oorlog en bevrijding, dat geplaatst zal worden in het plantsoen van de N. H. Kerk alhier, zal geschieden tijdens de op Donderdag 4 Mei a.s. des avonds om zeven uur te houden dodenherdenking. Als blyvend bruikleen is van de „OttemaKingma Stichting” voor ons Fries Scheepvaartmuseum een 70-tal zeer waardevolle boeken op scheepvaart gebied voor de bibliotheek ontvangen. Voorts is aangekocht de inventaris van de vroegere zilversmedery van Ro bijn Kuipers te Workum. F i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1