Plechtige Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Merkwaardige bodemvondsten onder de rook van Sneek Onderling Ziekenfonds Sneek en Omstreken VRIJDAG 5 MEI 1950 5e JAARGANG No 36 L. KIEZEBRINK Kerknieuws ft Wol it bast’re skaei it roune Frysk net ha -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Verhoging Overheidspensioenen Gevonden voorwerpen HET MONUMENT KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Sneek in het jaar 1200 bedreigd door de Middelzee De Nationale Bevrijdingsdag Bioscoopnieuws Ontginning „Lage Midden" n I Het „Officium” en het Fries Meta Lever onthult het gedenkteken; ds van Niel, ds van Santen en burgemeester Rasterhoff spreken Prins Bernhard in de Ver. Staten Vier kinderen doodden hun vader B I SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: I Meta Lever ds. H. van Niel, H. Halbertsma. leugen en onrecht. Hun dood werd hier- GEVONDEN VOORWERPEN WWMBRITSERADEEL. 1 Fr. Selbldp 1844. A Het in te dienen wetsontwerp tot het Verlenen van een toeslag op de over heidspensioenen zal een totaal aan kos ten meebrengen van 10 tot 20 millioen gulden. Wie verloor een brief van een rund? In de week van 26 April tot en met 3 Mei werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: vergrootglas in etui, Schurer, le Frittemahovenstraat 11; rood bruine ceintuur, Schraa, 2e Woudstraat 24; sleutel, Schotanus, 2e Zomerrakbuurt 15; witte plastic cein tuur, v. d. Kamp, Eeltje Halbertsma- straat 42; grijze handschoen. Boot, onverzettelijkheid en droefenis op het gelaat, de gevallenen wil eren. Achter het offer, dat de gevallenen brachten staat immers het leed der Vrouwen, het oorlogsleed drukt als we om ons heen zien, wel voor het grootste deel op haar schouders. Steeds was het de vrouw, de moeder over wie een zee van leed werd uitgestort, een leed dat nog een mensen gaan, vaak falend misschien, maar vol houdend, opdat wij nimmer moedeloos zullen moeten bekennen dat wij de oor log toch nog hebben verloren. Spr. is verheugd dat het monument Een jongen en een meisje van vier jaar, kinderen van de schippers Klun- der en Groen, zijn gisteravond in de binnenhaven van Lemmer verdronken. De schippers zijn familie van elkaar. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen op 1 en 2 Juni een officieel bezoek te brengen aan de provincie Drente en op 20 en 21 Juni aan de provincie Groningen. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Kranslegging. Na gemeenschappelijke zang, met be geleiding van het muziekkorps, van een couplet van het Wilhelmus en het Fries Volkslied, volgden de kranslegging en bloemenhulde. Het dagelijks bestuur der gemeente legde het eerst een krans aan de voet van het monument en tal van corporaties en particulieren volgden. De twee minuten stilte vielen juist op het moment dat burgemeester en mevrouw Rasterhoff persoonlijk een bloemenhulde brachten. Ten slotte werd door een kransleg ging bij het gedenkteken voor de in Sneek gevallen Canadezen ,ook hulde gebracht aan onze bevrijders. SNEKER CANTATEKOOR. ver een Friese voerde Advertentieprijs 1 5 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Bij de onthulling In het plantsoen bij Grote Kerk. Herinneren wrj, levenden, Ons immer weer hun strijd; Hun liefde en hun goed en bloed, Aan ’t Vaderland gewijd. Zij droegen mede leed en smart, Maar legden vrijheid bloot Herinneren wij immer ons De zin van hunne dood PHILIA. Redactie-adres: Deze maatregelen zullen 900.000 bezui nigen. Doch nu kwam er een besluit van de Mij. voor Geneeskunst, waarbij het honorarium van de doktoren van ƒ4.68 op 5 moest worden gebracht. Dit be sluit heeft heel wat deining veroorzaakt; ten slotte is er een arbitrage-commissie benoemd, die besliste, dat de verhoging moest worden doorgevoerd. Dit kost 1 millioen, zodat het tekort blijft. Er is nu een voorstel de contributie met 10 cent te verhogen, waarover deze week zal worden gesproken. Een nieuwe zieken fondswet laat nog steeds op zich wach ten. Er zit geen schot in en dat houdt de goede gang van zaken tegen. Wij ho pen op een nieuwe wet, die de belangen van de vrije verzekerden zal waarbor gen. Er is voor de verplicht en voor de vrije verzekerden onderscheid in wel- standsgrens, voor de eersten 4500, voor de tweeden 3750. Dit willen wij wegwerken. En als dit gebeurt, is het een mooi succes voor het ziekenfonds wezen. Een geanimeerde bespreking volgde hierop, waarna de voorz. met woorden van dank voor de aangename medewerking de vergadering sloot. leeftijd in ons midden zal zijn. En wordt er nu al misschien niet weer geleden bij de gedachte wat onze kinderen te wach ten kan staan? Daarom was het zo pas send dat de onthulling werd verricht door een nabestaande die haar vader en twee broers, werkzaam in het verzet en „getrouw tot in de dood”, heeft te be treuren. Zich richtend tot de vrouwen van Sneek, zeide spr. dit monument, in de eerste plaats bedoeld als gedenk teken voor de gevallenen steeds ook te zullen zien en spr. hoopt velen met hem als een blijvende herinnering aan haar leed en het bijna bovenmense lijke offer dat zij moesten brengen, aan de door haar doorstane angst en vrees maar ook aan haar moed in de bezet tingstijd, aan haar trouw aan het va derland en aan haar liefde. Want wat is zuiverder en schoner in deze wereld dan de moederliefde? oudste kaart van de stad Sneek, ge maakt omstreeks het jaar 1565 door Jacob van Deventer, is deze kolk dui delijk aangetekend. Naar de andere zijde kan men de dijk vervolgen langs Oude Dijk, en Brede Dijk („achter ’t bos om!”). Ter hoogte van de „Stuiverse Kan” sloot de dijk hier weer op de Middelzeedijk aan. Aldus had men een waterschap, dat het oude dorpsgebied van Speers, Loën- ga, Scharnegoutum, Sneek, IJsbrechtum en Tjalhuizum omvatte en vrijwaarde enerzijds voor de overstromingen van de Middelzee, anderzijds voor het ’s win ters opzettende binnenwater. Wanneer dit waterschap tot stand kwam, valt niet met zekerheid te zeg gen. In elk geval dus né. de aanleg van de Middelzeedijk, waarop de Sneker bin nendijk was aangesloten. En nu kunnen wij misschien de ouderdom van deze zee dijk met zekerheid bepalen, en wel op het jaar 1200. Deze Middelzeedijk is slechts voor een gedeelte als rijweg in stand gebleven, maar toch nog wel in het terrein terug te vinden, wanneer men er op verdacht is. De dijk begint reeds ter hoogte van de Irnsumerzijl, als de Westelijke keer- dijk van de Boornestroom, loopt vervol gens door het dorp Rauwerd heen naar Deersum. Vandaar gaat het naar de terp, waarop voorheen Nijeklooster was gebouwd. Hier is ook het aansluitings- punt met de Speersterdijk, zij het dat de huidige Speersterdijk niet geheel op dezelfde plaats ligt als de oorspronke lijke, wat het Oostelijk uiteinde betreft. Van Nijeklooster gaat het recht op de terp van Scharnegoutum aan. (De Zwette was toen nog niet gegraven). Voorbij Scharnegoutum wordt het wat moeilijker het oude dijkleger te vinden, maar het is er, midden door de lande rijen lopende, niet minder dan 60 voet breed. De voormalige terp van Popherne was nu het richtbaken. Dan gaat het naar de kloosterterp van Thabor, en zo verder naar de terp van Tirns. Van Tirns af is het de Ringdijk, voorbij Tjal huizum naar Folsgare. Eerst hier is men het spoor bijster. Maar toch moet er oudtijds een verbinding zijn geweest met de Middelzeedijk, die van Hartwerd naar Bolsward kronkelt. Nu zijn wij zo gelukkig iets over dijk- aanleg te vernemen in het jaar 1200 en volgende jaren, juist van nabij Sneek, en wel onder Scharnegoutum en Nijland. Eerst omdat de Middelzee komt opzet ten, en deze het land bedreigt, dan om* dat zich vruchtbaar slib gaat afzetten, en juist land op de zee veroverd wordt. Het zijn tevens de oudste berichten om trent de Friese dijkaanleg, die wij ken nen. En omdat de boven beschreven zee dijk de oudste moet zijn, welke ooit in dit gebied gelegd werd moeten de thans nader aan te halen berichten betrek king hebben op déze dijk. Waaruit dan weer volgt, dat de door Sneek lopende dijk né. het jaar 1200 is gelegd, in een tijd, dat de bedreiging van de zee was afgewend, en men de handen had vrij- gekregen ook het binnenwater aan ban den te leggen. Over deze bedreiging dus de volgende maal. vergezeld van burge meester Rasterhoff naar het door vlag- gedoek bedekte mo nument schreed om het met een enkele ruk aan een touw te onthullen. Tamboers- en Pijperscorps Chr. Gymnastiekver. Advendo. Hedenmiddag 3 uur houdt dit corps een muzikale rondgang door de stad. De route is: Chr. Schippersschool, Fred. Hendrikstraat, de Bourbonstraat, Ma ria Louisestraat, Oppenhuizerweg, Jous. terkade, Kleinzand, Ged. Poortezijlen, Oosterdijk, Leeuwarderweg, Jachthaven straat, Kapelstraat, Priorstraat, School straat, Leliestraat, Bloemstraat, Over weg, Gysbert Japikstraat, Ubbo Em- miusstraat, Kerkhofslaan, Bolswarder- weg, Thabor, Dr. Boumaweg, Stations straat, Oud Kerkhof, Oude Koemarkt, Hoogend, Kleine Palen, Harinxmakade, Joh. W. Frisostraat, Chr. Schippers school. ’s Avonds 8 uur geeft hetzelfde corps een Taptoe op de Marktstraat. Na af loop vrije feestviering in de binnenstad, voorafgegaan door het Tamboers- en Pijperscorps. Chr. Muziekver. Harmonie. Hedenavond 7 uur trekt Harmonie door de stad. Route: Martiniplein, Gr. Kerkstraat, Marktstraat, Leeuwenburg, Grootzand, Suupmarkt, Singel, Harinx makade, Joh. W. Frisostraat, Woud straat, Jan van Nassaustraat, Maria Louisestraat, Oppenhuizerweg, Jouster- kade, Leeuwarderweg, Jachthavenstraat Kapelstraat, Monnikstraat, Kloosterhof, Parallelweg, Overweg, Kerkhofslaan, Parkstraat, Wijde Noorderhorne, Krui- zebroederstraat, Wijde Burgstraat, Oos terdijk, Jousterkade, Kleinzand, Suup markt, Schaapmarkt. maar daarom juist is het bitter nodig te gedenken waarvoor velen hun leven ga ven. Zij hebben ge tuigd, door him ge- meenschappelij ke daad kregen wij de bevrijding, de nieuwe mogelijkheid, die God nog gaf aan een door 2 oorlogen verwoeste en gedegenereerde wereld, daarom had hun offer zin en moet het ons allen van avond stil maken in ootmoed, maar ook verontrust in ons zelf opdat wij zó leven dat wjj ons niet be hoeven te schamen voor de doden. De muziek speelde het „Wij leven vrij”, waarna mejuffrouw De 48-jarige donkeyman J. H. kwam Maandag dronken in zijl, woning aan de Rubroekstraat te Rotterdam. H., die werkloos was en van de steun trok, was al drie weken achter elkaar in zo’n toe stand thuisgekomen en bedreigde dan steeds zijn echtgenote en de kinderen. Dat was Maandag ook weer het geval, maar toen H. zijn vrouw wilde mishan delen, greep de 21-jarige dochter een pook, en de 19-, 17- en 16-jarige zoons een strijkijzer en stokken. Zij sloegen hun vader, die nog een scheermes trachtte te grijpen, zo op het hoofd dat de schedel brak en H. stierf. Moeder en kinderen werden door de politie in be waring gesteld. Geref. Kerken. Beroepen te Scharne goutum, cand. H. Hogenhuis te Leeu warden. Het Amicitia Theater heeft weer eens een Danny Kaye film nl. „De Verstrooide Professor”. Zo’n professor is nu eenmaal een dankbaar onderwerp voor een dolle klucht en als Danny Kaye hem speelt wordt het natuurlijk hele maal goed. Deze film is een wervelwind van feestelijke dwaasheid. Maar niet al leen Danny Kaye en Virginia Mayo, die de vrouwelijke hoofdrol heeft, zijn de trekpleisters in deze film, want Danny dirigeert er ook de grootmeesters van de jazz in. Benny Goodman, Tommy Dor sey, Louis Armstrong, Charlie Barnet, Mel Powell, Lionel Hampton, men kan ze er alle met hun orkesten in horen, de Amerikaanse titel is dan ook „A. song is born”. Van heden, Vrijdag, t.e. m. Maandag kan men deze dolle klucht zien. Drylts is len fan de stedtsjes. ,dêr’t oan nou ta de Fryske tael altiteh om- gongstael west hat, it hat op dat stik yn it forline de ynfloeden fan büten üt, dy’t yn oare Fryske stêdden it s.n. steds- frysk biwurke hawwe, wjerstien. Men soe tinke, dat nou’t der de léste jierren rounom mear bigryp komt foar it eigene... nou’t gans minsken der op üt wolle dat mei it stypjen en fuort- sterkjen fan de eigen wearden by ün- derskate bifolkingsgroepen en lansdie- len it folk oan ynhalden winne sil; nou’t de wurkprogramma’s fan suver alle po- litike partijen yn Fryslan de eigen kul- tuer, dêr’t de tael in tige bilangryk ünderdiel fan ütmakket, düdlik sa folie mooglik stipe tasizze; koartom, nou’t it oeral friest, liket it, by wize fan sprekken, to Drylts teiwaer to wezen. Hwant as wy it koart riedsforslachje üt ’e krante goed bigrepen hawwe, wol it greatste part fan de fortsjintwurdi- gers fan it Frysk-pratende Drylts ün- derinoar har eigen tael net prate, hwant as hja sa byinoar binne fiele hja harren boargers fan it Keninkryk der Neder- lannen. Mar dat binne hja büten de riedsgearkomsten dochs likegoed Dy inkelde Fryske boeren en boargers, dy inkelde Dryltser riedsleden, dy’t de na- tueilike rjochten fan de eigen tael sa grcuwélich skeine, prate dy troch ’en del ek oars neat as „beschaafd Neder lands” Wy hoopje dat hja harren forsind hawwe. Hja binne bigoun to rekkenjen by it Keninkryk, wy soene oan ’e oare kant bigjinne wolle, by it yndividu, it lytste ünderdiel fan de steat, dêr’t re* gear en mienskip üt opboud binne. In hwat greater ünderdiel fan de steat is de gemeente, in part ek fan regear en mienskip beide. Mar dat part mienskip is yn de gemeente Drylts folslein Frysk. En de fortsjintwurdigers yn ’e Rie kom> me üt dy Fryske mienskip, tinke Frysk, dogge Frysk (ek as hja bar forsinne) mar wolle yn ’e Rie net Frysk prate. Wy sjogge mei bilangstelling üt nei in forslach fan de kommende Riedssitting, dêr’t dizze kwestje wer yn oan ’e oarder komt en miene oannimme to kinnen dat ien en oar de ynwenners fan Drylts seis net yn ’c kalde klean hingjen bliuwe sil. It Bistjür Krite Suite Ned. Herv. predikant alhier in zijn toe spraak er o.m. op wees dat de 4e Mei onlosmakelijk verbonden is aan de 5e Mei, de gedachtenis der doden hoort bij de bevrijding, om Nederland de vrijheid te hergeven zijn zij gevallen. Achter hun dood, waarin zij verbonden zijn, staat de In het kader van de Dodenherdenking gaf het Sneker Cantatekoor weer zijn uitvoering van „Wer binn’ de fjilden grien”, zowel in jeugd, als algemeen concert. We komen daarop in het vol gend nr. terug. de Postcommandant H. Brander te Nij land. beurs met inhoud, terug te beko men b(j Klaas Kroeze te Scharnegou tum; 1 huissleutel, terug te bekomen bij Dinsdagmorgen heeft de Commissa ris der Koningin mr. H. P. Linthorst Homan de eerste schopsteking in het Zwettegebied verricht. Hiermee werd symbolisch de aanvang de- werkzaam heden voor de verbetering van de cul tuurgrond in het „Lage Midden” aange- kondigd. menigvuldigd werden, hebben Uwe ver troostingen mijn ziel verkwikt”. Dat hebben zij ook de gevallenen gedaan bij alles wat zij hadden te doorstaan, in hun eenzame angst. De gedachten ver menigvuldigen zich ook bij hun nabe staanden, zeide spr. voorts o.m., gedach ten die pijn doen en tot in het doods uur bij hen zullen zijn. En wij allen staan ook hier met onze gedachten en wij schamen ons over de geringe waar dering voor de doden, over deze chaoti sche wereld en het geringe perspectief voor de bevrijde volken in deze bedrukte wereld. Maar daar is de vertroosting Gods: Hij regeert, Hij bestuurt het leven der mensen Hij helpt en Hij laat Zijn volk niet in de steek, Hij doet recht en gerechtigheid. De grote troos ter Jezus Christus, die is opgestaan uit de doden, komt. Hij is de Heer over do den en levenden, van de wereld van nu en de toekomst. Gods volk mag ver wachten een nieuwe hemel en een nieu we aarde, waar gerechtigheid zal heersen. En als deze vertroostingen uw deel zijn, dan neemt gij de taak van deze doden over en strijdt ook gij voor recht en gerechtigheid. Het muziekkorps speelde alsnu „Kent gij het land”, waarna Ds. A. van Santen, Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Niet alleen over de terpentijd kun nen oudheidkundige bodemvondsten hun licht laten schijnen, ook over de eeuwen, dat de Friezen begonnen hun landerijen met dijken te beveiligen. Want over deze oudste dijken weten wij maar bitter weinig. Vooral de kluwen van dijken, in de onmiddellijke omge ving van Sneek te vinden, heeft al me nig onderzoeker tot wanhoop gebracht. Tal van systemen zijn bedacht, om elke dijk de juiste functie te kunnen herge ven in de Friese historische aardrijks kunde, maar nog nimmer tot ieders vol doening. Zelfs de winnaars van de prijsvraag over de Friese dijken, uitge schreven door de Fryske Akademy, de waterstaatkundige ingenieurs Rienks en Walther, zijn er, wat de Zuidelijke kom der Middelzee betreft, niet uit gekomen, en hebben het sluitstuk van hun betoog moeten zoeken in het aannemen van een thans niet meer bestaande, door de zee doorbroken en later afgegraven dijk, waarvan het beloop zou worden aange geven door de plaats van enkele hoog gelegen boerderijen tussen Folsgare en Abbega. Deze boerderijen zouden dan oorspronkelijk op deze dijk zijn gebouwd en aldus deze dijkfragmenten hebben bewaard voor algehele afgraving. Een bewijs boe moeilijk de problemen zijn rond Sneek. Ook voor de historie van Sneek zelf zouden wij zeer gebaat zijn met een beter inzicht in deze zaken, want het is duidelijk, dat Sneek’s ont wikkeling van dorp tot handelsplaats ten nauwste verband houdt met de aan leg van de dijk, die oudtijds midden door Sneek liep. We schreven al reeds, hoe de ter hoogte van onze stad bijeen ko mende wateren door de Neltjeszijl deze dijk kruisten, en hoe hier de voorwaar den geschapen werden tot overslag van goederen. Valt het moeilijk met zekerheid te bepalen wanneer deze dijk werd aange legd, zeker is het, dat dit geen zeedijk was, doch een binnendijk. Vandaar dat de Sneker burgers, woonachtig ten Zui den van deze dijk, geen dijkgelden be hoefden op te brengen. Immers, de dijk moest het uit het Zuiden opdringende winterwater afhouden van de kleigron den ten Noorden. Ieder, die aan de ver keerde kant van deze waterkering woon de, had geen belang bij dit kunstwerk, en kon moeilijk verplicht worden tot het onderhoud bij te dragen. Wat het verloop van deze dijk betreft, binnen Sneek was dit de Wijde Noorder-, home, Nauwe Noorderhorne, Markt straat Noordzijde, Peperstraat, Wijde Burgstraat, Nauwe Burgstraat, Ooster dijk. Buiten de stad ging het dan ver der langs de huidige Leeuwarderweg, voorbij Pasveer, de Speersterdijk naar Nijeklooster. Daar sloot de binnendijk aan op de Middelzeedijk. Dat de dijk niet voor niets gemaakt was, blijkt mede uit het feit, dat er ter hoogte van de hui dige Rooms-Katholieke Begraafplaats een lus in de dijk lag, omdat er bij een doorbraak eens een diepe kolk was ont staan, te diep om te dempen. Bijgevolg legde men bij het dichten van het gat de nieuwe dijk om het gat heen. Op de Burgemeester Rasterhoff droeg alsnu namens het comité het ont hulde monument aan de gemeente over. Hij dankte ieder, die zijn steentje had bijgedragen om het doel, het stichten van dit monument te bereiken. Zonder anderen te kort te willen doen, dankte hij in ’t bijzonder de heer Hageman voor zijn bezielende hulp bij de inzame ling der gelden, kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk, die de van hen gevraagde hulp spontaan hebben verleend, de beeldhouwer de heer Valk, die een een voudig maar waardig gedenkteken schiep, en wij allen zijn verheugd dat mej. Lever, die met haar moeder zo zwaar door de oorlog is getroffen, be reid was naar Sneek te komen om het monument te onthullen. Moge het ge meentebestuur dit gedenkteken tot in lengte van dagen hoeden en beschermen opdat het ons nageslacht herinnere aan het leed van de oorlog, de vastberaden heid van het verzet, de offerbereidheid, de vreugde der bevrijding en een waar schuwing zij tegen verdwazing en on recht, nu de 5 achter ons liggende jaren ons reeds geleerd hebben dat het de mensheid moeilijk valt de harde les der geschiedenis ter harte te nemen. Er aan herinnerend dat slechts door een schikking der Voorzienigheid, welke bijna een wonder mag genoemd, hemzelf het lot bespaard bleef van hen die wij nu gedenken, zei spr. dat men daarom zal begrijpen dat hij het stichten van dit monument voor de slachtoffers, on der wie er zijn met wie spr. nauw heeft samengewerkt, als een plicht jegens hen heeft gevoeld. De sobere woorden op het monument aangebracht: „Ge trouw tot in de dood”, willen hun trouw in herinnering brengen en ons steeds wijzen op onze plicht hun voorbeeld na te volgen. Nog zijn de gevaren waar tegen zij vochten niet verdwenen, trach- Schwartzenberghstraat 10; vingerhand- i schoen, v. Denen. Gedempte Neltjesha- I ven 38; herdershond, Keulen, Gauw 23; zwarte beurs met inhoud, Vis, Loox- magracht 11; enige muntbiljetten, Ge- meentereiniging; strikhouder, Osinga, Waling Dijkstrastraat 27; groene auto ped, de Bruin, Nauwe Noorderhorne 10; vulpen, v. d. Ploeg, Parkbuurt 12; speel goedpistool, de Vries, Zuidend 34; grijze sok, de Vries, 3e Woudstraat 23; groene autoped, Rijpma, Ged. Neltjeshaven 34; zwarte portefeuille zonder inhoud, Café Ozinga, Lemmerweg; lila sjaal, Post- ma, Willem de Zwijgerstraat 75; bruin damestasje inh. brieven, van Wijk, Both- niakade 15; blauwe bal, v. Wieren, Koopmansgracht 63; rood kinderbeursje veertien da«n te Di->kstra’ GVsbert Japikstraat 12; rode veeruen aageninj^ Zoethout, Lijnbaansbuurt 27; hor loge, de Vries, Looxmastraat 6; baby- sokje, Atsma, Napjusstraat 12; brief, inh. verklaring van een rund, de Jong, Smidsbuurt 5; zakspiegeltje, Alberda, Oppenhuizerweg 210; pijp, de Boer, Marktstraat 10; bruin vulpotlood, Ep- pinga, Julianapark 12; geel bruine bal, Oppenhuizen, Monnikstraat 17; blauw rode muts, Klein, Nauwe Noorderhorne; 2 witte en 1 lichtbruine haarstrik, v. d. Ploeg, Parkbuurt 12; geblokte hoofd doek, v. d. Ploeg, Parkbuurt 12; paar dames glacé’s, Aukema, Harmen Syt- strastraat 11; blauw groene sjaal, Hot- tinga, Johan Willem Frisostraat 29; 5 kettingen, v. d. Helm, Badhuisgracht 10. Op de daarvoor vastgestelde tijden zijn aan het bureau te bevragen: twee sleu tels en muts met sjaal. KONINGIN EN PRINS NAAR HET NOORDEN. Het wordt langzamerhand een inge wikkelde zaak. De wet opende de schooldeuren voor het Fries. De kerken voeren meer en meer de Friese preek in. Provincie, Gemeente en Rijk bevorderen het Fries onderwijs en de Friese lite ratuur. Maar een kantonrechter bood het Fries op melkbussen, en hypotheekkantoor weigerde acten. De onderwijsinspectie daarentegen het Fries in de laagste klassen van een aantal scholen in met afschaffing van het Hollands. Eén bur gemeester weigerde de Friese eedsfor mule te aanvaarden, maar zijn gemeen teraad (Leeuwarden) mag vrijelijk P het Fries beraadslagen, en dat wordt ook stenografisch opgenomen en in de handelingen vastgelegd. Een andere ge meenteraad (IJlst) verbiedt echter zijn leden (op een na de meerderheid) Fries te spreken, hoewel IJlst een Fries-spre- kend stadje is. Maar in de Provinciale Staten-zittingen wordt hoe langer hoe meer Fries gesproken, en voor de rech ter mag ieder gerust Fries spreken. Tenslotte is er een Fries Kamerlid, dat de Minister van Justitie verzocht om een uitspraak dat de wet Friese formu les en aanduidingen toelaat. Het ziet er wel naar uit, dat er wette lijke bepalingen nodig zijn, die de po sitie van het Fries omschrijven. De hui dige willekeur is stellig onhoudbaar. Dodenherdenking wil van ’n volk pal te staan voor recht, ten WÖ j11 voetsporen voort te vrijheid en waarheid. Het leven der ve- 1 ”""1' len, die vielen, werd betrokken in het verzet van de geest der waarheid en gerechtigheid tegen een overmacht van leugen en onrecht. Hun dood werd hier door tot een daad gemaakt, zij vielen, het beeld geeft van een vrouw, die met maar in hun val werden zjj getuigen tegen hen, die hen lieten vallen. Bij velen was de dood zelfs een bewuste daad, bekrachtiging van hun levens strijd voor vrijheid en recht. Het is niet zo gemakkelijk gebleken in die vrijheid zichzelf te verloochenen en de ware saamhorigheid te zoeken als de doden hebben gemeend, dat beseffen wij nu, die niet als burger van Sneek, doch als dienaar des Woords sprekend, o.m. her innerde aan de troost die Gods Woord zovelen in de bezettingstijd heeft ge geven, ook die woorden uit de 94ste psalm: „Als mijne gedachten in mij ver- Gisteravond 7 uur had de Doden herdenking plaats bij het te zelfder tijd te onthullen monument op het' Oud Kerkhof. Een grote schare belangstellenden was daar aanwezig met het voltallig dagelijks bestuur onzer gemeente, de uitgenodigde sprekers, de leden van het 5 Mei-comité en van het comité voor het gedenkteken, en andere genodigden, velen met hunne dames. De eenvoudige, maar ontroerende plechtigheid werd ge opend door de Voorzitter van het 5 Mei-comité de heer Japenga die o.a. zeide dat het nu te onthullen permanente monument voor immer zal getuigen dat Sneek zijn doden, slacht offers van de tweede wereldoorlog, niet vergeet. Zij waren, als groep, een lich tend voorbeeld voor ons allen en stimu leerden anderen tot aanpakken. De mens vergeet vlug, doch deze doden mo gen wij nimmer vergeten, laat het tra ditie blijven, dat de Sneker burgerij hier telken jare op 4 Mei 7 uur ’s avonds bijeenkomt om hen die hun leven gaven om Nederland zijn vrijheid te hergeven in dankbaarheid te gedenken. Dat zij rusten in vrede. Nadat het Sneker Muziekkorps Ases Tod had gespeeld, was het woord aan de predikant bij de Ned. Herv. Ge meente GESLAAGD. Geslaagd te Groningen voor het exa men Apothekers-assistente mej. Tj. Roodbergen, Marktstraat 21, Sneek. In hotel Leeuwen kwam Dinsdag avond het Algemeen Onderling Zieken fonds „Sneek en omstreken” onder voor zitterschap van de heer J. Tinholt bij een. Na een hartelijk welkomstwoord las de secr., de heer G. Tonkens, de notulen en het jaarverslag. In het laat ste werd meegedeeld, dat de plaatselijke ~i niet meer voor het fonds wilden werken, wat een strop voor het fonds zou zijn. Na bespreking met deze doktoren is het besluit voorlopig voor een jaar opgeschort. De voorz. nam zit ting in de comm. voor schooltandverzor- ging. Het bestuur bleef gelijk; als al tijd verrichtte het ook dit jaar veel ar beid. Beide verslagen werden onder dank vastgesteld. De boekhouder, de heer W. v. Winden, bracht een lijvig rapport om trent de financiën ter tafel, welk rap port vergezeld ging van een verklaring van het acc.bureau H. Faber Jr., dat de rekening gecontroleerd had en tot vast stelling adviseerde. Na een toelichting van de beheerder werd onder dank aan deze functionaris aldus besloten. De af tredende bestuursleden, de h.h. J. Tin holt en D. Kunst, werden herkozen, evenals de aftr. comm., de heer Sj. Bou- ma, terwijl de ledenraad werd aange vuld. De h.h. Kunst en Bosma werd door de voorz. dank gebracht voor hun werk en bereidheid zich hun verkiezing te laten welgevallen, terwijl de heer J. de Wilde zich de tolk der vergadering maakte, toen hij de voorz. dankte voor zijn vele bemoeiingen voor het fonds. Hiermee zou de agenda zijn afgehan deld, ware het niet dat de voorz. nog enige mededelingen had te doen. Spr. wees op de vergadering voor de school- tandverzorging op 22 Dec. jl. Wij namen van die vergadering een verslag op en kunnen dit punt dus stilzwijgend voor bij gaan. Anders is het ten opzichte van het ziekenfondswezen. Er is over het 2e halfjaar van 1949 een tekort van 4 mil lioen, waarvoor geen dekking is. Er is een saneringscommissie ingesteld, welke drastische bezuinigingen heeft voorge steld. Men wil een combinatie van de medische controle; bezuiniging op de be drijf sonkosten; geen leden boven de welstandsgrenzen; bezuiniging op de medicamenten en verbandmiddelen; voor elk recept een betaling van 15 cent vra gen; geen bijbetaling van tandheelkun dige hulp; beperking van de uitwendi ge verzorging; afschaffing van de ver strekking van buikbanden, waarbij door leden veel ongerechtigs wordt be dreven; bijbetaling van ziekenvervoer. Prins Bernhard is Dinsdag te New York aangekomen. De Prins deelde mede, dat hij ongeveer 1 Amerika zal blijven. 3 5 1. 5. e s t r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1