De Dodenherdenking te Sneek OSDEHHEitDEHKING 0 De Nationale Bevrijdingsdag I L M38ï I ÏS^ïij,cUtig,ó,tae.ópïaa&, :n 9 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST tU Het Leger des Heils in het goud A VAN H.M. DE KONINGIN 1 5e JAARGANG No 37 DINSDAG 9 MEI 1950 L KIEZEBRINK Waterpoortmars Geslaagd Onderhands verkocht KERKCONCERT SNEKER CANTATEKOOR 05 reg Indonesië eenheidsstaat De bevrijding herdacht ser en. u! Ernstig zeilongeluk op het Sneeker Meer KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Beroepbaar GECOSTUMEERDE OPTOCHT EN POPPENKASTVERTONING Een bigamiste veroordeeld LEER AANVAARDEN Bioscoopnieuws Herdenkingssamenkomst De houtduif geen beschermde vogel 1 Redacteur: Eén dode. Advendo maakte weer een voor- burgemeester Rasterhoff HEEG. Aan de Landbouwhogeschool Hoe druk het was bij de poppenkastvertoning op het Grootzand. zan EEN FLINK EI. 5 V'” Het tamboer- en pyperscorps van treffelijke indruk. Meta Lever onthult in het bijzijn het monument voor de gevallenen Geslaagd te Groningen voor het exa men Apothekers-asslstente mej. J. de Jong, IJsbrechtum 46. NIJLAND, 8 Mei. De heer J. Buma alhier, raapte van een zijner kippen een abnormaal groot ei, dat niet minder dan 111 gram woog, Het huis, Looxmastr. 16, is onder hands verkocht aan de heer A. v. d. Meer, alhier. i Redactie-adres: des, erd. SNEEKER NIEUWSBLAD i. e 9 t Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Het Friesch Dagblad meldt De classis Sneek der Geref. Kerken besloot in haar vergadering van 3 Mei j.l. met advies van depp. art. 49, dat van heden af ds. Zaborsky, uit de Hon gaarse Geref. Kerk tot onze kerken overgekomen, beroepbaar zal zijn in de Geref. Kerken van Nederland. Zijn adres is Grootzand 44, Sneek. Na twee dagen van besprekingen is overeenstemming bereikt over de vor ming van de eenheidsstaat, aldus ver neemt Aneta uit gezaghebbende bron. De besprekingen over dit vraagstuk werden gevoerd tussen Mohammed Hat- ta, namens de regering van de R.I.S. en de staatshoofden van Oost-Indonesië en Oost-Sumatra Soekawati en dr. Man soer, en andere vertegenwoordigers van deze deelstaten. Binnenkort zal de cen trale regering met de Djokjase repu bliek onderhandelen over de wijze, waar op de eenheidsstaat zo spoedig mogelijk tot stand kan worden gebracht. aanvaar- een Teneinde misverstand te voorkomen, deelt het bestuur van de Sneker Politie Sportvereniging mede, dat, waar in de raambiljetten en circulaires wordt ge sproken over het voor de tweede keer meelopen in de Waterpoortmars, waar voor het cijfer 2 wordt verstrekt, om na 5 keer in het bezit te komen van de ver gulde medaille, daaronder alleen wordt begrepen, de door bovengenoemde ver eniging uitgeschreven Waterpoortmars, dus niet de destijds door de Wandelver- eniging „Contact” uitgeschreven Water poortmars. Tevens wordt aan belang hebbenden medegedeeld dat de verho ging van 0.15, welke na de sluiting van de inschrijfdatum (6 Mei) zou moe ten worden betaald, niet in rekening zal worden gebracht. Deze week en Zater dag 13 Mei bij de start is het nog mo gelijk zich voor de Waterpoortmars te laten inschrijven, zonder verhoging ven de inschrijfkosten. Zowel in de semi- militaire- als in de burgergroepenafde- ling, zijn reeds verschillende inschrijvin gen binnengekomen, alsmede van ver schillende scholen en buurtverenigingen voor de 15 km.-tocht. Wij wachten ech ter nog op deelname van de Sneker verenigingen en scholen. Laat Sneek niet achterblijven. De deelname is reeds nu groter dan die van het vorige jaar. Het zal voor de wandelaars (sters) een waar genoegen zijn, indien het weer wat meewerkt, te wandelen langs de groene weiden met hun rijke bloemenpracht. Tot Zaterdag 13 Mei. Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam slaagde voor het doet, examen theologie (cum laude) de heer A. Wind Hzn. te Baarn, voorheen te Sneek. zich daarna meerdere malen horen, de aanwezigen lieten in hun liederen hun dankbaarheid doorklinken en, hoe zou het anders kunnen, de gelegenheid werd gaarne aangegrepen om de boodschap Jezus redt u van alle zonden, in enkele getuigenissen docr te geven. De plaatse lijke kapitein gaf daarop het program ma voor de volgende feestdagen, waar- nr de zegenbede staande werd gezongen en dit glorieus begin beëindigd werd. Ter gelegenheid van de Dodenherden king organiseerde het Sneker Cantate- koor Donderdag 4 Mei in samenwerking met het 5 Mei-comité een concert in de Martinikerk. De bedoeling van dit jaar lijks terugkerende evenement is, om op gepaste en stijlvolle wijze door middel van zang en muziek de gevallenen van de jaren 1940-’45 te gedenken en te eren en zo aan het geheel der plechtigheid van kranslegging en herdenkingstoe spraken een waardig besluit te geven. De Fryske Kantate „Wer binn’ de fjil- den grien...” (muziek van P. Folkert- sma, tekst van D. A. Tamminga en Fed- de Schurer) vorig jaar hier bij de zelfde gelegenheid als première uitge voerd is voor dit doel zeker een ge slaagd werk. Het bevat zeer schone de len, speciaal de orkest-inleiding en de begeleiding van het declamatorium (de tekst werd gezegd door mej. Janke v. d. Veen) leveren verrassend goede vonds ten op en het geheel maakt op de toe hoorders grote indruk. Dat bleek ook Donderdag weer, toen in een drietal uit voeringen ’s morgens en ’s middags voor de leerlingen der Middelbare en Uloscholen tallozen de artistiek ook alleszins verantwoorde weergave door het koor, met begeleiding van het L.O.F., het geheel onder leiding van Gezinus Schrik, hebben bijgewoond. Het koor bleek vrijwel opgewassen tegen de technisch nogal hoge eisen, welke het werk stelt, in enkele opzichten stond het instrumentale gedeelte misschien hierbij iets ten achter, maar over het geheel genomen was ook het gebodene van het L.O.F. zeker niet onbevredi gend en kan men zich er over verheu gen dat naast een koor uit eigen stad dat reeds heel wat presteert, de eigen De Rechtbank te Rotterdam heeft de 36-jarige Gwendoline W., geboren te Middlesborough, wegens bigamie ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf voorwaardelijk. De vrouw was op 12 Januari 1944 te Londen gehuwd met de Rotterdammer C. T. V., hoewel ze getrouwd was met een Engelsman. De eis was drie maanden. Dinsdag en Woensdag heeft het Ami- citia Theater als hoofdnummer „Moord uit Genade”, naar de roman van Ernst Lothar „The mills of God”. De film behandelt, naar aanleiding van enige recente voorvallen in Amerika een actu ele kwestie nl. „mag een mens zijn medemens doden uit genade?” Het gaat in deze film om een rechter in Pennsylvania. Rechter Cooke (Fredric March) staat bekend als een onkreukbaar maar ouderwets jurist, die bij een misdrijf slechts de daad stelt, zonder zich bezig te houden met de mo tieven, die de verdachte daartoe bewo gen. Hij vindt in dezen een fel tegen stander in de jonge advocaat Douglas, tevens zijn aanstaande schoonzoon. Het gezinsgeluk van huize Cooke wordt wreed verstoord als de rechter de ver schrikkelijke mededeling krijgt, dat zijn vrouw ongeneeslijk ziek is, terwijl de dokter hem bezweert, haar dat niet te vertellen. Als haar pijnen verergeren tijdens een vacantiereisje, doet hij in een wanhopige stemming een poging, zichzelf en haar van het leven te bero ven. Hij blijft echter zelf in leven, en geeft zich aanZijn verdediger in het proces is Douglas. Hoe dit met in tense spanning verfilmde gegeven zich ontwikkelt tot een volkomen onver wacht en verrassend einde, kunt u beter zelf gaan zien. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Ds. C. L. Verbaas, res. veldprediker te Nijmegen, ontving toezegging van beroep naar Harkstede Scharmer (Gron.)« Vrijdagavond heeft H. M. de Koningin zich in een radio-rede tot het Neder landse volk gericht. Zij sprak als volgt „10 Mei 1940, en 5 Mei 1945, voor al tijd onvergetelijk, zijn levend voor ons als de dag van vandaag. Wij tellen de jaren van Mei tot Mei, en van Pinkster feest tot Pinksterfeest, zoals onze dich ters zeggen. We voegen fragmenten samen en een volledig beeld ontstaat. Wat er is voor gevallen, gedenken we liever met onze gedachten dan met woorden. Bij alle redevoeringen ter herdenking van de oorlog en van degenen, die er hun hoogste offer in brachten, is steeds het hoofdmotief: laten wij het ideaal, waarvoor z ij gestorven zijn, in ons leven waar maken. En velen wanhopen, of wij ooit in vredestijd die eendracht en die energie zullen kunnen opbrengen, die daarvoor nodig zijn. Na vijf jaren vrede gaan velen zelfs soms zover, dat zij menen, dat het gees telijke goed, in de strijd verworven, in de veelbewogen en teleurstellende na sleep teloor is gegaan. Maar een gees telijk goed gaat niet verloren. Het kan ondergronds gaan, maar het blijft door werken. En het werkt nog steeds. Let op, overal om u heen, in uw eigen kring en elders. Het gaat steeds verder. Be wust en onbewust wil men anders, voelt zich daartoe onweerstaanbaar gedreven. Waarom zouden we in herhalingen treden, door oude voorbije tijden te plaatsen vóór de tegenwoordige. Daar iedere tijd nieuwe mogelijkheden biedt en de voorbije altijd weer gebleken zijn tot een verderf inplaats van tot opbouw te leiden? Er ligt hier een diepgaand verschil of men de feiten in de ogen durft te zien, of men ze verwerpt of aanvaardt, om- Nu er geen officiële feestelijkheden op de Nationale Bevrijdingsdag voor de Sneker jeugd waren georganiseerd, had den „de vier van Sneek” de heren Metz, Potma, Silvius en Sustring voor deze gelegenheid „vijfling” geworden want de heer Menno de Vries had zich bij hen aangesloten spontaan het initiatief genomen voor een dergelijk feest, zij het dan op bescheiden schaal, en wel een gecostumeerde optocht en een poppen kastvertoning. Men had deze middag georganiseerd, zo deelde de voorzitter de heer Silvius, na afloop van de op tocht in een bijeenkomst in „Lunch room Grootzand” mede, niet met de be doeling om wie dan ook een vlieg af te vangen maar louter om de jeugd een aangename middag te bereiden. De kor te tijd van voorbereiding in aanmer king genomen, hadden de organisatoren alle eer van hun werk. Er heerste de gehele middag in de omgeving van het Grootzand een gezellige drukte, al trad de regen nu en dan als spelbreker op. De deelname aan de gecostumeerde op tocht was buitengewoon groot. Ruim 600 deelnemers vormden de stoet, welke vooraf werd gegaan door het Stedelijk muziekcorps. Tal van groepen o.a. voor stellende de Grootzandster hardrijderij, spraakwaterval, vier jaargetijden, Hon gerwinter 1944-1945, Gelaarsde kat enz. enz. kwamen zeer goed voor de dag. Niet minder dan 150 prijzen alle eer ste werden met kwistige hand uitge reikt en bovendien werden alle deelne mers op versnaperingen getracteerd. De organisatoren waren zeer erkentelijk voor de medewerking van het Sneker Politiecorps en het Stedelijk Muziek corps. Na afloop van de optocht werden 4 voorstellingen gegeven met de origi nele Oud-Hollande Poppenkast. Jan Klaassen en Katrijn hadden niet over de belangstelling te klagen, want reeds bij het eerste optreden waren er naar schatting meer dan 3000 toeschouwers, klein en groot, al met al dus een groot succes voor de „vijfling”. Het korps Sneek van het Leger des Heils heeft Zaterdag een aanvang ge maakt met een aantal bijzondere samen komsten, welke gewijd zijn aan de her denking van het feit, dat het 50 jaar geleden is, dat het hier in onze stad met zijn veldtocht begon. Het muziekcorps uit Leeuwarden, onder leiding van ka pelmeester Nieuwland, maakte om 5 uur een muzikale rondgang door een deel der stad, waarvan zeer vele wandelaars, aan gelokt door het mooie weer, getuige waren. Te half acht stroomde het lokaal op het Kleinzand al spoedig vol en het was hier, o.l.v. kapitein Vos uit Leeuwarden, die tien jaar geleden hier in bevel was, dat de blijmoedige en opgewekte aan wezigen uiting aan hun vreugde konden geven over het bereiken van deze mijl paal. Aan de hand van Rom. 12 12 Verblijdt u in de hoop, zijt geduldig in de verdrukking, volhardt in het gebed, sprak de kapitein een enkel woord ter inleiding. Met hoop en vertrouwen is het Leger hier begonnen; niet alle verwach ting is in vervulling gegaan, doch wij mogen dankbaar en blijde zijn dat hier velen gered zijn, al zijn ze niet allen heilsoldaat geworden. Dat hindert niet, als zij dan nu maar op andere fronten meestrijden. Ook de verdrukking is niet uitgebleven; in meerdere vormen heeft zich deze geopenbaard, doch ge zijt blij ven volharden in het gebed, d^t de kracht geeft al het andere te dragen. Spr. uit de beste wensen voor het nieuw ingetreden tijdperk en hoopt dat het korps voor velen nog tot een eeuwige zegen mag zjjn, Het muziekcorps liet Mars en Taptoe Tamboer en Pijpercorps Advendo. Tezelfder tijd hield de Chr. Gymnas tiekvereniging met haar Tamboer- en Pijpercorps een rondgang door de stad, die ook heel wat belangstelling genoot, ’s Avonds 8 uur gaf hetzelfde Tamboer en Pijpercorps van de warande van café Onder de Linden op de Marktstraat een Taptoe, waarna rnen nog zijn medewer- te Wageningen slaagde voor het inge- nieursexamen Ned. Landbouw de heer D. R. Visser van hier. king verleende bij de feestviering in de stad, waarbij vooral de jongere genera tie sterk vertegenwoordigd was, die hos send en zingend door de straten trok. Chr. Muziekcorps Harmonie. De Chr. Muziekver. Harmonie liet zich ook niet onbetuigd, ’s Avonds 7 uur maakte men een rondgang door de stad hetgeen ook al tot de goede stemming bijdroeg. Padvinders-vlaggenparade. Om half acht ’s morgens hadden de Sneker padvinders hun traditionele 5- Mei-vlaggenparade op het Waagplein, welke telkenjare wordt georganiseerd door de Scout-club te Sneek, waarbij alle Sneker groepen, zowel van „De Ne derlandse Padvinders”, „De verkenners van de katholieke Jeugdbeweging”, „De Nederlandse Gidsenbeweging” als „Het Padvinders Gilde” zijn aangesloten. Na het hijsen van de nationale vlag, de af- delingsvlag, en de internationale pad- vindstersvlag werd gezamenlijk het pad vinderslied: „Hoort, zegt het voort” ge zongen. We luisterden naar de wet van ons leven: de padvinderswet, terwijl voor de meisjes de gidsenwet werd voor gelezen. Akela Posthuma leidde de hor- degroep van de welpen, de jongste tak van de beweging, die op hun eigen ty pische wijze beloven „hun best te zullen doen” om een goede welp te zijn. De ka bouters deden de feeënring onder leiding van mevr. v. d. MeerKiezebrink, ter wijl ook de kabouterwet keurig werd opgezegd. Deze sobere plechtigheid werd be sloten met het zingen van het le en 6e couplet van het Wilhelmus, waarna een défilé werd gehouden langs het monu ment en de gedenksteen bij de Martini kerk. Hierna werden de groepen ont bonden en ging ieder zijns weegs. ’s Middags waren voor de groepen spelen georganiseerd, aangezien verder geen enkele activiteit voor de jeugd op het programma stond, ’s Avonds om kwart-voor-acht werden de vlaggen met het gebruikelijk ceremonieel gestreken. provincie over een orkest beschikt dat op uitvoeringen als deze instrumentale medewerking kan verlenen. Staande hoorde het auditorium bij de opening van het concert Bach’s bekende koraal „Wenn ich einmal soil scheiden” aan. In verband met de beperkte om vang van de cantate werd voorts een viertal koren van de Hohe Messe van Johs. Seb. Bach uitgevoerd waar het hier een bijdrage tot de Dodenherden king betrof had men misschien met de cantate kunnen volstaan, temeer omdat hoe prachtig deze gezongen gedeelten uit de Hohe Messe ook zijn, ze naar ka rakter, vorm en stijl zo geheel anders zijn dan die van Folkertsma’s composi tie zodat de eenheid in het programma enigszins in het gedrang moest komen. Een oordeel over de uitvoering dezer koren uit de Hohe Messe zelve zouden wij ons willen voorbehouden tot het Can- tatekoor het gehele werk heeft inge studeerd en tot uitvoering gebracht, dan is het geheel ingeschoten, nu reeds bleek uit het gepresteerde dat die uit voering het uiterste van koor en diri gent zal vergen. De velen die de concerten bijwoonden, zullen echter de heer Schrik dankbaar zijn geweest voor zijn onvermoeid stre ven om steeds iets goeds te brengen naast de cantate waarvan de uitvoering naar we hopen een traditie zal worden. ABBEGA. Op Vrijdagavond 5 Mei werd alhier in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingssamenkomst gehouden, uit gaande van de Oranjever. hier ter plaatse. Als spreker was overgekomen Ds. van Niel van Sneek. De spreker liet /oor onze geest de jaren 19401945 voorbijgaan en bracht het woord uit de Klaagliederen van Jeremia ,„Het zijn de goedertierenheden des Heeren dat wij niet vernield zijn, dat Zijne barmhartig heden geen einde hebben. Zij zijn alle morgen nieuw, Uwe trouw is groot”, op ons en op ons volk van toepassing. Met grote stilte en aandacht werd deze rede beluisterd die met bezieling werd uitgesproken. We vertoefden weer even in die angstige bange jaren, toen de wrede bezetter hier trachtte ons volk vooral ook geestelijk kapot te maken. Dit alles is niet gelukt, maar het zijn de goedertierenheden des Heren dat wij niet vernield zijn, dat Zijne barmhartig heden geen einde hebben. Ook nu nog niet in het heden. De zangver. „Een dracht” alhier werkte me. en zong een 6-tal liederen. Het heeft ons verbaasd wat deze pas opgerichte zangver. reeds presteerde. Na dankgebed werden nog 2 coupletten van het Wilhelmus staan de gezongen. Het was een mooie avond, waar we met dankbaarheid op terug zien. Verschijnt: DINSDAGS eb VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) dat het eindresultaat van dit den of verwerpen voor ieder mens zaak is tussen hemzelf en God. In West-Europa heeft Nederland het zwaarst geleden, en ook het meest op vallend herstel beleefd. Buitenlanders zien dit duidelijk, en verklaren, dat wij met zoveel wilskracht aanpakken. Naar Nederland blijft men uitkijken. Neder land heeft verplichtingen in de broeder schap der volkeren. Het hoort een voor beeld te zijn van ontplooiing in het nieu we seizoen van de tweede helft der 20e eeuw. Er moet worden losgelaten wat voor bij is, als offer, en laat ons aanvaarden, dat herstel van mensen-waarden alleen kan geschieden vanuit een volkomen rustig, uitgebalanceerd verlangen naar vrede en vooral naar welvaart. Welnu, we gaan dus blijkbaar de weg al op, die leidt naar zelf-hervinden in de traditie van vernieuwing, door zichzelf te geven voor volk en land, in de enige mogelijkheid aangedaan leed te laten voor wat het is en te vergeven. De t w ij f e 1 is een slechte kameraad en de hoop eigenlijk niet minder, om dat beide concrete aanvaarding verwer pen en dus nimmer een gezonde be schouwing ontstaan kan. Niets kan ons beletten alles te ver wachten van het leven, maar dan als be grip voor dat, wat het leven ons brengt in de afmetingen van onze draagkracht. Hoop en twijfel trekken ons links en rechts. Aanvaarding geeft recht op her stel van welk verlies dan ook. Ons verlangen zijn de draden, waar mee God weeft. En het weefgetouw van God is onnaspeurlijk, evenals het ver vliegen van onze verlangens. Doch niet één draad zal onbruikbaar blijken, om dat God deze zal weven in het gewaad van zijn schepping”. SCHARNEGOUTUM. Vrijdagavond werd in de Geref. Kerk de bevrijding op enigszins feestelijke wijze gevierd o.a. door de medewerking van het plaatse lijk muziekcorps en de zangver. De heer P. v. d. Laan heette de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom en sprak een kort openingswoord, waarin hij verzocht 2 minuten stilte in acht te nemen voor hen die voor de vrijheid zijn gevallen. Daarna werden staande 2 coupletten van het Wilhelmus gezongen. Als spre ker trad op ds. Lekkerkerker, die op eenvoudige, doch plechtige wijze de aan wezigen een blik gunde op de periode van 10 Mei 1940 tot heden. Aan het ein de bracht de voorzitter dank aan allen voor hun medewerking. Zondagmiddag gebeurde nabij, Hee- renzijl een ernstig ongeluk, dat onze 14. jarige stadgenoot Hendrik Ligthart, het leven heeft gekost. Ligthart en zijn 15- jarige vriend Roelof Veenstra maakten met een kleine jol een zeiltochtje. Bij het Paviljoen namen ze ook de zuster van Roelof, Ennie Veenstra en haar vriendin Finnie Ringma mee. De beide meisjes, die per fiets daarheen gegaan waren stapten welgemoed in het voor vier personen te ranke bootje, en zo ging het ’t meer op. Het woei echter vrij hard, en waarschijnlijk is dat hun nood lottig geworden, want nabij de Goënga- rijpster poel, sloeg het bootje bij het door de wind gaan om, en geraakten allen te water. Ennie slaagde er in zwemmend de wal te bereiken. Haar broer, die de zwemkunst goed verstaat, was kordaat, hij trok zijn windjack uit en wist daarmee Finnie naar de wal te slepen, zodat ook zij gered waren, na dat hij ook Ennie had bijgestaan. De afstand van de wal tot de plaats waar het ongeluk zich afspeelde, was pl.m. 300 meter. Henk, die een uitstekend zwemmer was, en ook zwemmende op weg naar de wal was, zonk echter plot seling en verdronk. De politie te water, die spoedig aanwezig was, begon direct te dreggen, die avond ongeveer 11 uur werd het stoffelijk overschot gevonden door de vader, juist toen men de po gingen voor die dag zou staken. De Staatssecretaris van Onderwijs, K. en W. heeft bepaald, dat de houtduif gedurende het tijdvak van heden tot en met 31 December 1950 in het gehele Rijk niet zal behoren tot de beschermde vogels, van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1