Buitenlands overzicht I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST g ff*** V oorjaarsvergadering Friesche Maatschappij van Landbouw 60 jaar schakel tussen apotheek en zieke agenda VRIJDAG 12 MEI 1950 5e JAARGANG No 38 L. KIEZEBRINK Redacteur: nn De Nationale Bevrijdingsdag Nationale Pluimveetentoonstelling r De nieuwe dienstregeling van de N.T.M. -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Nieuwe muntbiljetten van een gulden .V KLEINZAND 7 - Telef. 2872 De besprekingen van de Grote Drie - Franse toenadering tot Duitsland Bioscoopnieuws Jiergearkomste fan Krite Snits fan It Selskip 1844 Het nieuwe zeilwedstrijdreglement Dodelijk ongeluk van de familie F. Koerten, Alozy Ehrlich komt Vrijdag 26 Mei Waterpoort-mars Vrijz. Herv. Jeugdkerk Geslaagd Ned. Ver. Afsch. Alc. Dranken SNEEKER NIEUWSBLAD z veronderstelde de De Jousterkade met brug over het Kleinzand in 1860. GESLAAGD. I ren toe. Er komen nieuwe muntbiljetten van 1. Voorzijde gedrukt in roodbruin op groene achtergrond, figuren op achter zijde in donkerbrui» en grijsblauw. stuks gestolen. Ook de brandkast werd opengebroken en een bedrag van 700 wordt vermist GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. Gevonden voorwerpen bruin lederen schoen, R. Sinnema, Wachtm. der Rijks- pol. Ie kl. te Woudsend; dubbele rijwiel- tas, Post C. der Rijkspol. J. Schulp te Schamegoutum; dubbele rij wiel tas met inh., S. Haan te Scharnegoutum; deksel van ijscokar, J. Huistra te Scharnegou tum 73. nog een op- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Benoemd tot 2e klerk bij de gasfa briek te Sneek de heer R. de Boer, voor heen leider van de distributiedienst al hier. Redactie-adrei Wegens uitbreiding van de vogelpest zal de Pluimveever. Sneek en omstreken haar traditionele Pluimveetentoonstel ling op Hemelvaartsdag ditmaal niet kunnen houden. ren), deels door de niet overal even dui delijke redactie van de artikelen, welke daardoor voor meer dan één uitleg vat baar zijn. En in dit gezelschap van me rendeels deskundigen kwamen die afwij kende opvattingen natuurlijk ook naar voren. In de meeste gevallen echter wer den inleider en opposanten het tenslotte wel weer eens. Waar zulks niet het ge val was zal de jurisprudentie straks leidraad moeten zijn bij de uitleg van het betreffende artikel, en die zal, zoals de heer van Gooi opmerkte, voornamelijk wel uit Engeland moeten komen, al zul len de leden van de Zeilraden in ons land er ook wel genoeg mee te stellen krijgen. Na afloop dankte de heer Jelle Zwart de heer van Gooi namens de luisteraars voor zijn interessante en leerzame uit eenzettingen, bij welke dank dr. v. d. Zijpp zich namens het bestuur van de Kon. Zeilver. „Sneek” aansloot. En dit bestuur liet het niet alleen bij woorden, maar liet deze tévens vergezeld gaan van een mooi toepasselijk boek, waar mee de heer van Gooi zeer ingenomen was. Voor het practijk-examen spreekvaar digheid in de Engelse taal, afgenomen door dc Nederlandse Associatie voor Practijkexamens slaagde te Zwolle onze stadgenoot de heer J. Feitsma. BENOEMD. Van heden t.e.m. Maandag heeft het Amicitia Theater als hoofdfilm „Tragische Jacht”. Het gegeven van deze film berust op het vraagstuk der gedemobiliseerden in het naoorlogse Italië. In grote troepen trekken deze havelozen door het land en worden een gevaar voor hun medeburgers. Er ont staat dan een tragische jacht van bur gers op medeburgers, waarin de haat hoogtij viert tot beter inzicht baan breekt en de overheid de ongelukkigen de helpende hand toesteekt. Dat is de culturele ondergrond van deze film die overigens spannend als de beste avon turenfilm is, meeslepend in z’n pleidooi voor naastenliefde, terwijl er zich nog een liefdeshistorie tussen 2 jonge men sen ook in afspeelt. Door de onderkop van het verslag in ons vorig nr. van hetgeen hier op de Bevrijdingsdag geschiedde zou men de indruk kunnen krijgen, dat alle opge- somde -feestelijkheden dóór de „vijf” wa ren georganiseerd. Maar dat zou een verkeerde conclusie zijn, want mars en taptoe van het Tam boer- en Pijpercorps van Advendo en de muzikale rondgang van de Chr. mu- ziekvereniging Harmonie hebben we te danken aan het initiatief van het 5 Mei- comité. As men de trochsné Snitser freget nei „de” krite, dan komt der altyd in wurd fan weardearring. De krite leit him heech en hy haldt der fan. Fan dy leaf- de blykt lykwols net altyd likefolle. Op in toanieljoun komme, dat sil net oer- gean, mar op in ledegearkomste de sa- ken fan it Selskip mei bisprekke, dat bliuwt der by. En dochs wie it bistjür net üntofreden dat in 30 fan de goed 1000 leden harren stim ütbrochten. Foarsitter van der Werf wiisde yn syn iepeningswurd op it bilang fan dit jier foar krite Snits it hündert jier bistean sil bitocht wurde. Hy die noch it ien en oar üt 't doeken oangeande de orga- nisaesje fan it feest op 10, 11, 12 en 13 July. Ut it wiidweidige jierforslach fan de skriuwer, K. Niemeijer, stippe we oan, dat de krite 1060 leden en hüsgenoat- leden hat en dat der in goed 50 graech by wolle. De skathalder, gjin (lege) ponghülder mear, wie goed to sprekken. Hazelhoff joech in ynkomstesifer fan f 4788,79. By f4291,34 oan ütjeften joech dat in oer- skot fan f 497,45. In steatsje fan stipen biwiisde, dat krite Snits ek noch mear docht as toanielspyljen. De rekkenop- nimmers hiene alles ynoarder foun. Boorsma en Muurling waerden op nij keazen as bistjürsleden. It nije kritekar- brief waerd nei inkele lytse wizigingen oannommen. Sneon 13 Maeije wurdt yn Snits de A. G. fan it Selskip halden. A. Brouwer sil de krite der fortsjinwur- digje. By de rounfrage kaem ü.m. in titstel om ris in wiziging yn ’e aerd fan ’e kritejounen to bringen yn bisprek. Dat soe b.g. kinne troch ris in ienakter to spyljen en op sa’n joun Marsang syn gerak meat to jaen. Wurdt der ek hwat foar de bem dien wie in frage. Noch net, andere it bistjür. Nei in oanbifeling om it Tinkboek fan it Selskip to keap- jen sleat de foarsitter de gearkomste. Maandagavond hield de heer A. van Gooi in Hotel Hanenburg zijn laatste be spreking over het nieuwe zeilwedstrijd reglement. Het aantal bezoekers was nu minder groot dan de beide voorgaande keren, maar daar leden de besprekingen niet onder. Ook de laatste artikelen van deel IV, dat de zeilvoorschriften behan delt, gaven nl. stof te over voor discus- I sie, deels door de nieuwe voorschriften tI (o.a. indien een inhalend jacht het in- te treffen en daarmede een algemene gehaalde jacht te loefwaarts wil passé- spoorwegstaking voorkwam. Zo’n sta- ■»- - king had de herstelleveranties door de Finnen aan Rusland te doen, lelijk in de knel kunnen brengen en Moskou zou daarvan allicht gebruik hebben gemaakt de duimschroeven wat meer aan te zet ten. Op het ogenblik vertoeft in Moskou de secretaris-generaal Trygve Lie, die ook West-Europa heeft bezocht en be zig is pogingen aan te wenden de vast gelopen machinerie van de Ver. Naties weer op gang te brengen en misschien ook eens poolshoogte kwam nemen of er ook geen verzoening tussen de Grote Vier is te bereiken. Wat dit laatste be treft lijken de kansen uiterst gering. Er is geen spoor van toenadering. Dat blijkt ook al weer, uit het feit dat de Russen thans wel instemmen met het houden van verkiezingen in de gehele stad Berlijn, waarom het Westen had gevraagd, maar eisen dat de bezettings troepen zich dan terug moeten trek ken. Dit zou betekenen dat de stad prijs gegeven zou worden aan de Oost-Duitse communisten die de steun der Russen genieten, terwijl de troepen der Weste lijke geallieerden 150 km. van Berlijn af zouden staan, want de stad is een eiland in de Russische zóne. Hoe werkelijk vrije verkiezingen zouden uitvallen is niet twijfelachtig, ze zouden de communis ten wegvagen. Want ook in Oost-Duits- land heeft da Russische mededeling dat er geen Duitse krijgsgevangenen meer in Rusland zijn een verpletterende in druk gemaakt, daar volgens de Duitse gegevens er nog 1.200.000 moeten zijn. Wat is er met deze Duitsers gebeurd, en met de duizenden Oostenrijkers en de honderdduizenden Japanners die zelfs volgens vroegere officiële Russische cij fers nog in handen der Russen moesten zijn. Dit is een zeer duistere zaak, die allerwege beroering heeft gewekt, al schijnt ze de Russische autoriteiten „Si berisch” te laten. Deze vergadering van de afd. Sneek die Woensdagmorgen in café Leeuwen werd gehouden, stond onder leiding van de heer P. S. Falkena te Sneek, daar de voorzitter, de heer I. de Boer te Tirns, niet aanwezig kon zijn. Bij de ingeko men stukken was een verzoek van de afd. Leidsendam der Hollandsche Maat schappij van Landbouw waarin mede werking werd gevraagd voor haar plan om excursies of vacantietochten naar eikaars gebied te organiseren, en de be zoekers dan bij de' leden onder te bren gen. Daar de excursie voor dit jaar al geregeld is, werd besloten deze zaak tot het volgend jaar aan te houden. Mede gedeeld werd dat het ledental sinds de vorige vergadering met drie is toegeno men. Er kwamen nl. vijf bij en twee werden afgeschreven. De heer Alberda te IJsbrechtum bracht verslag uit van de vorige algemene vergadering te Leeu warden, waarvoor de voorzitter hem dank bracht. Aanleiding tot bespreking gaf dit verslag niet. De secretaris deel de hierna mede, dat de excursie Zal wor den gehouden op Donderdag 6 Juli. De reis (die ’s morgens om 6 uur te Sneek aanvangt) gaat via de N.O.Poïder, Kampen, de Veluwe, Arnhem en Nij megen naar Berg en Dal, terwijl onder weg z.m. ook een bezoek gebracht wordt aan het museum te Schokland. In ver band met de nodige voorbereidingen werden de leden opgewekt zich, als ze mee gaan, zo spoedig mogelijk bij de secretaris op te geven. Waarschijnlijk zal na deze excursie in de herfst ook nog een kleinere worden gehouden, maar dan zal het doel van de reis veel dichter bij, en zo mogelijk in Friesland, liggen. De agenda voor de a.s. leden vergadering te Leeuwarden bood geen stof tot besprekingen. Tot afgevaardig de naar déze vergadering werd benoemd de heer Sj. Bootsma te Oppenhuizen, tot plaatsvervanger de heer P. S. Falkena te Sneek. De heer L. v. d. Sluis, dierenarts te Leeuwarden, en verbonden aan de Ge zondheidsdienst voor Vee, die inmiddels was binnengekomen en verwelkomd, hield een leerzame inleiding over „Be- vruchtingsmoeilijkheden”. Hij somde eerst de oorzaken van de onvruchtbaar heid op en wees er vervolgens op dat men in Friesland veel last heeft van besmettelijke onvruchtbaarheid. Een nieuwe oorzaak van bevruchtingsmoei- lijkheden enz. vormt de Trichomonas- Advertentiepriji 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. HEEG. Dinsdagmiddag is alhier een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de 17- jarige Hans Koerten het leven gekost heeft. Hans was met zijn veehouder, de heer P. Hofstee alhier, met paard en wagen naar smid Nauta geweest om de aldaar gerepareerde machine vandaan te halen. De machine werd achter de wagen aan meegenomen, maar raakte vlak bij de brug, terwijl Hans Koerten er op zat, los en reed het water in. Hans sprong over de machine heen het water in. Nog eenmaal kwam hij boven. Naar men ons meedeelde was er eerst niemand bij die kon zwemmen. Toen men de drenkeling na 10 minuten had opgehaald, bracht men hem naar kapper Gevers. Dr. Ferwerda is daar nog geruime tijd bezig geweest mét het toepassen van kunstmatige ademhaling, maar het heeft niet meer mogen baten. De verslagenheid in ons dorp is groot en men voelt mee met dit zware verlies De tafeltennisclub- „Nomi” verzoekt ons mede te delen dat de komst van de bekende tafeltennisspeler Alozy Ehrlich enkele weken is uitgesteld. Aanvanke lijk zou hij heden 12 Mei in Sneek spe len, maar dit wordt nu Vrijdag 26 Mei. Nadere berichten over het tournooi vol gen. Sigaretten zijn voor dieven altijd een begeerlijke buit; uit c" slagplaats aan de O.Z. Achterburgwal te Amsterdam is een partij van 50.000 Een belangrijk verschil van mening tussen Engeland en de Ver. Staten schijnt o.a. dat de Amerikanen willen dat Engeland zijn vloot zal beperken om een groter aandeel in de verdediging te land van West-Europa op zich te kun nen nemen. Dat is ongetwijfeld een di rect belang voor de West-Europese vas- telandsmogendheden. Als deze het bij het uitbreken van een oorlog moeten uithouden tot Amerikaanse en Canadese legers zijn overgebracht, lopen ze kans al onder de voet te zijn gelopen vóór de hulp er is. Direct ingrijpen van een groot Engels expedjtieleger zou de kans op standhouden vergroten. Heel begrij pelijk is echter dat een zeevarend volk als de Engelsen, wier vloot de zeeën zo lang heeft beheerst, er weinig voor voelt die vlootmacht nu te beperken en him verbindingen voor een groot deel toe te vertrouwen aan de bescherming door de Amerikaanse vloot. Maar op het gebied van een doeltreffende organisatie van de verdediging lijkt dit toch wel aanbe velenswaard en de Amerikanen maken er zich trouwens al voor klaar ook. Men hoort van de bouw van schepen, die be stuurbare projectielen afvuren, duikbo ten door kernenergie voortgedreven, nieuwe bestrijdingsmiddelen tegen het duikbootgevaar. Inderdaad krijgt men sterk de indruk dat eigenlijk al wat op marinegebied in Europa bestaat ver ouderd is en een totaal nieuwe vloot macht moet opgebouwd, wat zo kolos sale uitgaven zal vergen, dat Engeland zijn vroegere maritieme positie ook om financiële redenen toch waarschijnlijk niet zal kunnen handhaven. Evenals te Parijs, heeft Acheson ook te Londen eerst een apartje gehad met de staats lieden daar om waarschijnlijk dit en andere punten, o.a. ook inzake Z.O.- Azië en China de Amerikanen voelen er nog niets voor de communistische re- heid der jubilaresse, die 6 September a.s, haar 77ste verjaardag hoopt te vie ren, wat in de steek laat, zodat de bode van.’t ziekenfonds nu haar taak over nam. Moge deze gedenkdag een prettige voor haar zijn! Aan de inwoners van Sneek en ver dere belangstellenden wordt medege deeld, dat de route van de deelnemers aan de Waterpoortmars, op Zaterdag 13 Mei 1950 door de stad langs de volgende straten zal gaan: Vertrek te 14.30 vanaf de Veemarkt en vervolgens via de Wes- tersingel, Waterpoort, Hoogend, Singel, Ged. Poortezijlen, Ged. Pol, Prins Hen drikkade en de Parkstraat naar de Bols- warderweg. De Junioren (15 km.) ver trekken te omsteeks 15 uur langs de zelfde route. Zij worden tussen 17.30 en 18.30 terug verwacht langs de Park straat, Westersingel naar de Veemarkt. De Senioren (25 km.) worden tussen 18.30 en 19.30 uur terug verwacht van af de Bolswarderweg, langs de Park straat, Westersingel naar de Veemarkt. Reeds zijn er meer dan 550 deelnemers ingeschreven, w.o. een 19-tal groepen. De jury voor het toekennen der groeps- prijzen bestaat uit de h.h. J. Spoelstra, J. Postma en J. Sustring. Geeft Zater dagavond van uw belangstelling blijk en haal de wandelaars-stets mee binnen. NOODREGELING KINDERBIJSLAG KLEINE ZELFSTANDIGEN. Het wetsontwerp voor een noodrege- ling-kinderbijslag kleine zelfstandigen is thans ingediend. Bij een jaarlijks in komen van minder dan 2000 zal te be ginnen bij het derde kind 23 ct. bijslag per dag worden verleend. Ook schip pers vallen onder de regeling. GOENGA. Zondag jl. waren Joh. Heeringa en Anna Meesters 40 jaar ge trouwd. Dit is op zich zelf nog niet zo’n bijzonderheid, maar wel dat Joh. Hee ringa bijna 30 jaar vaste landarbeider is geweest bij de veehouder G. Boschma te Goëngamieden en in al die jaren nooit één keer is thuis gebleven ook niet bij gladde wegen of storm en regen. Wij wensen hem en zijn gezin nog vele ja- Iedere tweede Zondag van de maand wordt er in het Gebouw van de Ver. van Vrijz. Herv., Kleinzand 18, Jeugdkerk gehouden. In verband met de zomer periode zijn de diensten in Mei en Juni op 11.3012.30 uur gesteld. De jeugd kerk is bestemd voor de jeugd van 12 18 jaar. De commissie voor de organisatie van <je jeugdkerk is geheel uit jongeren sa mengesteld. De huidige samenstelling is als volgtNamens de V.C.J.B., K. Lok; namens de V.C.J.C., Lippie Faber en C. Boonstra; namens de V.V.leiding, Mevr. J. LokKoornstra; namens de V.J.O., D. Wielenga. Het ligt in de bedoeling ook afgevaardigden uit andere jeugdor ganisaties in het bestuur op te nemen, die in dit kader willen medewerken. De eerstvolgende jeugdkerk zal op a.s. Zondag 14 Mei gehouden worden om half twaalf. Zondag 14 Mei treedt de zomerdienst- regeling in en wij werden in de gelegen heid gesteld om vooraf kennis te nemen van veranderingen en mogelijke ver beteringen. Onze algemene indruk is dat de N.T.M. alles in het werk stelt om een zo goed mogelijk vervoerssysteem te vormen en zij wil bij het samenstel len graag rekening houden met op- of aanmerkingen. Voor onze stad zijn o.m. de volgende verbeteringen aangebracht. Van Sneek uit krijgt men op Zondag de gelegenheid om met een vroege dienst naar Leeuwarden te reizen, die aanslui ting heeft op de trein Groningen 7.48, Met het oog op mogelijke vertragingen in de dienst SneekLeeuwarden bij wegverbetering zal de dienst dan via Rauwerd—Legeaën—Sneek rijden. Van 7 Juli tot 2 Sept, zal van station Heeren- veen een bus naar Oranjewoud rijden voor dagjesmensen, vertrek 9.15, 10.05, 13.15, 16.05 en 18.05; terug 9.30, 10.50, 13.30, 14.50 en 18.30. Vanuit Sneek zal nog een late dienst naar Joure worden ingelegd vertrek 23 uur. ’s Morgens 8.15 vertrekt een bus uit Heerenveen naar Groningen, vanuit Sneek en de Zuid westhoek directe aansluiting. Naar de ziekenhuizen Leeuwarden, Appelscha en Heerenveen worden verschillende Zon dagsdiensten ingelegd. De lijn Heeren- veenOosterwoldeAssen geeft Die. selaansluitingen. Men zie voorts de ad vertentie in dit nummer. Zaterdag 13 Mei. Ned. Ver. van Spiri tisten. „Harmonia”, ’s Avonds 8 uur openbare lezing in „Onder de Lin den” Zondag 14 Mei. Vergadering Humanis tisch Verbond. Zaal Piso. Spr. Mr. H. Waslander van Utrecht. Onder werp: Het Humanisme in ons Ver bond. Voorm. 10.30 uur. Zondag 14 Mei. Evang. samenkomst, ’s avonds 8 uur in Aere Perennius. Spr. de heer A. Ramaker van Rot terdam. Maandag 15 Mei. Waterschap „Heeg” Vergadering van Volmachten des voorm. 9.30 uur in café van H. J, Visser te Heeg. Vrijdag 19 Mei. Sneker Onderl. Brand- waarborg-Vereniging. Vergadering van verzekerden, ’s avonds 8 uur, bovenzaal „Onder de Linden”. IJLST. Te Leeuwarden slaagden voor de examens van de Alg. Ned. Muziek- Unie voor A R. Westerdijk, bas; F. van Brug, piston; voor B G. Heeringa, bu gel, allen leden van de muziekver. Con cordia alhier. Natuurlijk heeft tegenpartij, Rusland, ook zijn terrein te effenen, maar dat gaat alles veel radi caler en sneller omdat Moskou ’t maar voor ’t dicteren heeft. Estland, al se dert 1940 onder Russisch bewind onder vindt dat ook al weer. Zijn Oostzeefcust wordt geweldig versterkt tegen de mogelijkheid van landingen. De Russen hebben tot nog toe dit land door de Estlandse communisten zelf laten rege ren, maar deze machthebbers moeten nu gaandeweg het veld ruimen voor echte Russen of jongere nog meer aan Mos kou gehechte en daar opgeleide Estlan- ders, men neemt geen risico dat er in Estland ook nationalistische communis ten opduiken naar ’t model van Tito. In een perfect Russisch verdedigingsstel- sel blijft echter in het Noorden altijd een hiaat, zolang Finland niet daarin is opgenomen. De consekwentie brengt mee dat nu Moskou Estland practisch onder direct beheer neemt, de druk op Finland gelijktijdig zal toenemen om zich bij het Russische verdedigings systeem aan te sluiten. Ofschoon Mos kou daarmee tevens het risico neemt dat Zweden, waarheen de Russische mi. litaire machine dan dichter zou schui ven, zijn toevlucht binnen het Atlan tisch pact zou zoeken. Wat Finland ove rigens betreft, de afgelopen week is daar nogal bewogen geweest. De door de prijsstijging veroorzaakte sociale onrust heeft zich geuit in een staking van groe pen van het spoorwegpersoneel. Pogin gen hen te mobiliseren liepen op een fiasco uit en ten einde raad heeft de re gering een beroep moeten doen op de bemiddeling van de soc.dem. oud-pre- mier Fagerholm, die een vergelijk wist infectie, die 40 jaar geleden reeds in Duitsland voorkwam, in 1936 voor ’t eerst in Overijsel, en dit jaar voor 't eerst ook in onze provincie geconsta teerd is. Over deze besmetting en de verschijnselen waarmee deze gepaard gaat vertelde spr. tal van bijzonderhe den, waaruit bleek dat het zeer noodza kelijk is dit nieuwe gevaar zo krachtig mogelijk te bestrijden. Kunstmatige be vruchting zoals reeds in Overijsel en Twente met succes is toegepast is tot nu toe eigenlijk de enige mogelijkheid daartoe. Voorkomen is echter nog altijd beter dan genezen, en dat kan o.a. door bij moeilijkheden zo spoedig mogelijk de hulp van een veearts in te roepen. Deze inleiding leidde tot een drukke bespreking, waarbij de heer v. d. Sluis gelegenheid kreeg op verschillende de tails nader in te gaan en tal van vra gen uitvoerig te beantwoorden. Bij de rondvraag werd de vraag ge steld of er straks, na het invoeren van de t.b.c.vrije markten, ook gecontro leerd zal worden. De heer v. d. Sluis antwoordde bevestigend. Dit zal door het nemen van steekproeven geschie den. Reageerders worden direct afzon derlijk gezet en moeten direct worden opgeruimd. Verder moeten bij alle koeien die op deze markten worden aan gevoerd, de bewijsstukken dat ze t.b.c.- vrrj zijn, aanwezig zijn. De. matig be zochte vergadering werd daarna geslo ten. Een bericht uit Polen meldt dat daar een aantal overeenkomsten tussen de regering en de r.k. kerkelijke autoritei ten is tot stand gekomen, waarbij de Paus als opperste autoriteit van de Kerk in kwesties van geloof, moraal en kerkelijke jurisdictie wordt erkend, de Kerk harerzijds zal het Poolse volk, dat nagenoeg geheel katholiek is, met klem doordringen van de verplichtingen die uit het staatsburgerschap voortvloeien. De overeenkomst lijkt zo afwijkend van wat in andere landen achter het Ijze ren Gordijn gebeurde ,dat men toch wel even moet afwachten of de Poolse re gering werkelijk haar verplichtingen in deze zal nakomen dan wel of Moskou dit zal dulden. Tenslotte: de betrekkin gen tussen de Ver. Staten en Argentinië schijnen te verbeteren. Geruime tijd heeft de Argentijnse republiek onder Péron getracht de eerste rol in Z.-Ame- rika te spelen en er de invloed van Washington te bestrijden. Nu het land economisch aan de rand van een af grond is geraakt, heeft de Amerikaanse regering echter de helpende hand uit gestoken, Argentinië krijgt een lening van 125 millioen dollar, over en weer schijnt de belangstelling voor elkaar weer te groeien. Te Londen zijn thans de besprekingen tussen de Grote Drie aan de gang om, zoals de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Acheson het uitdrukte, voor hij ter conferentie toog „de mobili satie van de morele en materiële kracht van de vrije wereld te versnellen om aan de werelddreiging van het commu nisme het hoofd te bieden”. Hij zeide voorts dat de vrije mensen en vrije na ties overal in de eerstkomende jaren geplaatst zullen worden voor steeds kri- tieker beproevingen. Men kan dat hart grondig onderschrijven en er bijvoegen dat een deel van die beproevingen voor rekening van het Westen zelf komt om dat men óf tekort schiet in visie op de ernst van de toestand en niet over de staatslieden van formaat beschikt wel ke het moment vergt óf niet bereid is de offers te brengen welke nodig zijn. Daardoor vervalt men in onderling ge kibbel wat het eerst nodige: eensgezind optreden verhindert. Het is te hopen dat de huidige conferentie voor die eensgezindheid de basis zal leggen en dat men dus de belangrijkste beslissin gen niet weer zal uitstellen want dat zou het meest noodlottige wat kan ge beuren zijn. Om te pogen eensgezind heid te bereiken heeft men Frankrijk al vast een paar geruststellende verzeke ringen gegeven voor de conferentie aan ving. De hoge commissarisen der grote Drie voor West-Duitsland hebben voor dat land een wet doen afkondigen waar door de industrie voor zover ze ook voor oorlogsindustrie kan worden gebruikt, onder toezicht is gesteld, aan de produc tie van bepaalde grondstoffen, o.a. staal wordt een grens gesteld, vliegtuigen mogen helemaal niet gemaakt, vracht schepen mogen slechts een bepaalde grootte en een beperkte snelheid hebben enz. Alles om te voorkomen dat West- Duitsland zich weer militairiseert. De wet geldt tot 1952, dan kan ze herzien worden. We willen er een lief ding om verwedden dat dit al lang te voren zal zijn geschied als men een behoorlijke verdediging van West-Europa wil or ganiseren, op zodanige wijze dat de Europese landen van het Atlantisch pact onder de financiële lasten er van niet bezwijken. De verwachting dat het Amerikaanse Congres dan wel weer met de beurs zal bijspringen lijkt te optimist. Dat Congres heeft nu al 250 millioen dollar op de Marshallhulp be zuinigd, tegen de wil der Amerikaanse regering en we geloven niet dat het boven de reeds toegewezen sommen nog bereid zal zijn extra bedragen aan de bewapening van West-Europa ten koste te leggen, zolang men daar de defensie- bronnen van West-Duitsland afgesloten houdt. Een andere geruststelling welke Acheson Frankrijk gaf was de toezeg ging dat het onmiddellijke hulp van de Ver. Staten op financieel en militair gebied zou krijgen voor de verdediging van Indo China. Wat men onder mili taire steun moet verstaan is niet duide- lija, vermoedelijk betreft het wapen- zendingen, afdoen,der zou zijn als de Amerikanen verklaarden dat ze Indo China beschouwden als het Griekenland van Z.O.-Azië en zelf aan de verdedi ging daar tegen het opdringend com munisme deel gingen nemen, ’n Zeer vergaande stap ter tegemoetkoming aan Amerikaanse wensen heeft Frankrijk zijnerzijds gedaan door voor te stellen dat de gehele staalindustrie en steen- koolproductie van Frankrijk en Duits land in één organisatie zullen worden ondergebracht, waarvan alle West- Europese landen lid kunnen worden. Dit is een stap op weg naar de economische eenwording en ontneemt voor W.- Duitsland de bitterheid aan het toe zicht waaronder zijn industrie is gesteld. Maar hoe denkt Engeland, dat zelfs de Duitse concurrentie alleen al vreest, over dit samengaan? In West-Duits land is dit voorstel zeer prettig ont vangen. In de huishoudelijke vergadering der afd. Sneek werd. o.a. besloten dat een fietstocht, zal worden georganiseerd naar de op Hemelvaartsdag te houden betoging enz. te Leeuwarden. Vertrek 8 uur bij Knorr. Behoudens goedkeuring zullen tijdens de Blauwe Week door het Centraal Drankweercomité op verschil lende punten der stad zangdemonstra- ties worden gehouden met korte propa gandaspeeches. 16 Juli wordt per boot een stertocht naar Grouw gemaakt, sparen is mogelijk. Mej. Bakker en de heer Smeding werden afgevaardigd naar de alg. vergadering te Utrecht. Tot slot gaf mej. Hannie Hoogland haar 2e voordracht uit „Dorre Grond” van Ben van IJsselstein, wat zeer iri de smaak viel. gering daar te erkennen en Truman heeft haar zelfs beschuldigd het Chinese volk uit te mergelen ten behoeve van Rusland waarover men van mening verschilt eerst eens onderling onder ogen te zien. We moeten nu maar afwach ten of de bodem tussen deze drie lan den nu voldoende geëffend is voor de opbouw van een werkelijk gemeenschap pelijke politiek, op langer termijn, waar aan dan de andere landen van het At lantisch pact, die volgende week ook naar Londen gaan, hun goedkeuring kunnen geven. Vrijdag 12 t.e.m. Maandag 15 Mei. Amicitia Theater, ’s Avonds te 8 uur en Zondag tevens te 5 uuri „Tragische Jacht”. Sneon 13 Maeije. Selskip foar Fryske tael en skriftekennisse. Algemiene ledegearkomste, de moarns om 10 üre yn Ami itia. Meintje Landman, te Uitwellingerga nr. 8 heeft al weer een lustrum te pak ken. Zo om de vijf jaar verschijnt ze ge regeld in ons blad bij de herdenking van een nieuw jubileum en heden 12 Mei is het dan 60 jaar geleden dat ze haar werk als bezorgster van geneesmidde len, door de Sneker doktoren aan bewo ners van OppenhuizenUitwellingerga voorgeschreven en bij Sneker apothe kers besteld, begon. 12 Mei 1890 bezorg de ze voor de eerste maal een recept, het was van dr. Bouma, bij apotheker van der Feer alhier. Ze was toen 16 jaar en nam dit werk van haar moeder, die ziekelijk was, over. Sindsdien heeft die waardering was en is verdiend want Meintje haar taak met veel ambitie en steeds d grote toewijding vervuld. De eerste der- Jammer dat de’laatstetijd*de *gez*ond- tig jaar ging dat in weer en wind en -• - - dag of nacht te voet, maar bij haar zesde lustrum boden de bewoners van OppenhuizenUitwellingerga haar als stoffelijk blijk van waardering voor de bewezen diensten een rijwiel aan. En dsgsf jags j stond ze voor iedereen klaar.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1