I lal Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 De tweede Waterpoortmars uitstekend geslaagd Alg. Gearkomste fan it Selskip foar Fryske Tael en Skriftekennisse yn 'e kofjekeamer fan Amicitia. Een halve eeuw Leger des Heils in Sneek Danksamenkomst van het jubilerende korps Wie is kampioen van de Zaterdagmiddagcompetitie O 5e JAARGANG No 39 DINSDAG 16 MEI 1950 L KIEZEBRINK Buurtver. „Vrijheid Geeft Vreugde" DE UITGEVERS tot Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD In verband met Hemelvaartsdag wordt vroegtijdige inzending van Advertentiën voor ons a.s.Vrijdag- nummer verzocht. KLEINZAND 7 - Telel. 2872 1 Succes op zangersfeest De Fryske flagge op ’e toer I - Flucie v. Bergen jowt in Frysk programma I - Boargemaster Rasterhoff Qntfangt de gearkomste yn it btêdhüs I De 9e Nationle Beiaardwedstrijd SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: De Chef Secretaris De Rijkspolitie van fHeerenveen werd winnaar in de afd. militairen. Maar ook het heden mogen wij niet voorbijgaan, aldus spr. Het Leger des Heils moet doorgaan zijn taak in de wereld te vervullen, door krachtig en voortdurend de aan dacht van de verloren en door zonde ont wrichte wereld te vestigen op Golgo tha’s openbaring van Gods liefde in de mensheid. Daarom is dit jubileum geen eindpunt, maar een rustpunt en wekte hij zijn gehoor op door te werken met dezelfde liefde, opoffering en toewijding die het verleden zo krachtig heeft ge kenmerkt. Het Licht zal overwinnen, en daarom Heilssoldaten, breng de bood schap van het bloed des kruises aan jong en oud, rijk en arm, opdat mede door uw arbeid Sneek, Friesland en ge heel Nederland vol zal worden van het Woord des Levens, gedachtig aan het wöord van onze stichter William Booth: Christus voor de wereld, de wereld voor Christus. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Geref. kerk te Oost- hem, Candidaat Kuitert te Den Haag. OUDEGA (W.) Bij de gehouden stem ming is tot Diaken bij de Ned. Herv. Gemeente alhier (vac. J. Lanting) geko zen de heer A. v. d. Schoot. GESLAAGD. Aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen slaagde de heer P. Kooy van Sneek voor het prop.examen. IJLST. De Emmabloemcollecte bracht alhier op 107.90. Oranje Nassau I: v. 1. n. r.: zittend: F. Blok, D. v. d. Esker, P. de Jong; staande: M. Ferwerda, B. Koster, J. Beetsma, P. v. d. Velde, C. Kaspersma, J. Speelman, F. Wiersma, S. Hettinga. Rudolphie, C. Wiist, A. Osinga, K. Attema, A. Speerstra, Sj. Feenstra, Th. Attema, H. Zijlstra, M. Kaspersma, voorz. OPBRENGST EMMABLOEM COLLECTE. afloop een protest indiende? De doen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactieadres Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. bracht de warme gelukwensen over van het Hoofdkwartier in Amsterdam aan het jubilerende corps dat op deze dag een gouden mijlpaal in zijn geschiedenis passeerde, en alle reden heeft om God te danken voor de rijke zegen welke Hij geschonken heeft in de afgelopen 50 jaar en voor de verkregen resultaten. Het Leger des Heils werd ook in Sneek met gemengde gevoelens door de bevolking ontvangen en de eerste Sne- ker Heilssoldaten hebben het dan ook niet gemakkelijk gehad. Hoon en spot was hun deel omdat men vond dat die opgeruimde en vrolijke godsdienst niet paste in de duffe sfeer die men toen ge wend was. Thans is het oordeel over het Leger des Heils heel wat veranderd, zoals spr. met enige voorbeelden aan toonde. Toen het Leger 64 jaar geleden in Amsterdam begon bijvoorbeeld was het oordeel van de bladen ook niet on verdeeld gunstig. Spr. toonde dit aan met een citaat van de bekende schrijver Justus van Mourik, die later echter eer lijk genoeg was te erkennen dat het Le ger des Heils belangrijk en zegenrijk werk verricht en het daarvoor toen een eresaluut bracht. Spr. stond hierna stil bij de strijd die het corps in de afgelopc i 50 jaar heeft moeten voeren, ook tijdens de bezetting toen de Legervlag onbesmet hoog werd gehouden, en herdacht vervolgens de veteranen waarvan velen ons reeds zijn voorgegaan naar het land waar de zon nimmer daalt. De toegewijde arbeid van de officieren, hun practisch Christen dom en hun voorbeeldig leven heeft ze genrijk gewerkt voor de verlossing van hun medemensen. Het le elftal van Heeg: Knielend van links naar rechts: J. de Jong, H. Dou- ma, Sj. Zijlstra; staande van links naar rechts: P. Muurling, H. Hettinga, P. Bakker, De tweede Waterpoortmars, georgani seerd door de Sneker Politie Sportver eniging, die Zaterdagmiddag werd ge houden, en begunstigd werd door stra lend voorjaarsweer, is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Zeer groot was de deelname. Ongeveer 800 tippelaars- (sters) hebben er aan deelgenomen, waaronder 22 groepen. De route was voor de 25 K.M.: Start café Kingma, Westersingel, Waterpoort, Oude Koe markt, Stationsstraat, Dr. Boumaweg, Bolswarderweg, IJsbrechtum, Tirns, De Kliuw (contr.), Hartwerd, Bolsward contr. „De Doele”, Nijland, IJsbrech tum, Sneek. Finish: café Kingma. Hier. Donderdag 11 Mei hield bovengenoem de vereniging haar jaarlijkse bonte avond in het St. Jozef gebouw. Als gas ten traden op het bekende Hawaiïan- ensemble „The Wailuki’s”. Het was de eerste maal dat ze bij V.G.V. waren en het moge niet de laatste keer zijn, want het gegevene viel bij het publiek zeer in de smaak. Verder werd de avond gevuld met een één-acter, gespeeld door leden van de eigen toneelclub; er is har- teiijk gelachen om dit fleurig stuk „Ha- dewei” van Schuitmaker. Verschillende leden gaven nog een voordracht of to neelschets ten beste terwijl een verloting en een bal de mooie en gezellige avond besloten. B. Vrijdag 12 Mei was de belangrijkste dag in de feestviering van ons plaatse lijk Leger des Heilskorps. Dat was nl. de historische datum waarop 50 jaar ge leden het Leger zjjn arbeid in onze stad begon in een gebouw aan de Kleine Pa len, en daarom werd op deze avond een Danksamenkomst gehouden die onder leiding stond van de Chef Secretaris in Nederland, Kolonel Jac. Smael, en o.a. ook werd bijgewoond door Burgemees ter en Wethouders, vertegenwoordigers van enkele Kerken en talrijke genodig den. Na een aardig begin met een samen spraak waarin het verleden nog eens even naar voren werd gehaald, en hulde werd gebracht aan de pioniers Top en mej. Mooi, volgde de opening op gebrui kelijke wijze, gevolgd door een wel komstwoord tot alle aanwezigen, en toen was het woord aan Kolonel Smael, die met een hartelijk applaus begroet werd, welke onderscheiding voor hem ook burgemeester Rasterhoff ten deel was gevallen, BENOEMD. WOUDSEND. Onze plaatsgenoot de heer F. Siegert is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School te Broek op Langendijk en met ingang van 1 Sep tember a.s. in vaste dienst aan een Chr. school in de gemeente Apeldoorn. SIJBRANDABUREN. Benoemd directeur aan de coöp. zuivelfabriek te Terschelling de heer C. Broersma, thans werkzaam als assistent-directeur aan de coöp. zuivelfabriek alhier. NIJLAND, 11 Mei. Op het gehouden Zangersfeest van de Bond van Chr. Zangverenigingen te Leeuwarden be haalde de Chr. Zangver. Looft den Heer alhier, dir. S. Hoekstra Jr„ een le prijs i^de afd. Uitmuntendheid met 340 punten. Voorwaar een mooi succes voor directeur en leden. syn ünderwiis, syn parse, op de Fryske preken, de Bibel, de psalmboeken, op de dümny’s Fryske en ek Hollénske, dy’t Gods Wurd yn eigen tael bringe, op it iepenbiere libben. Mar nést dy iene, moaije kant, seit Prof. Brouwer, moatte wy ek de oare kant fan ’e medailje sjen wolle. ’t Gefal fan de bilestingman yn Dokkum dy’t in Frysk biswierskrift wegere en troch de minister yn 't gelyk stelt waerd, op it oannommen ütstel fan Drylts, en al dy dingen moatte üs wekker hélde en düdlik meitsje dat der noch hiel hwat barre moat. Wy moatte mear geastlik forwar oankweekje, wy moatte fiele dat wy tsjinoer de mannen fan doe in skuld yn to lossen hawwe en wol dizze: Hja joegen alles en wy mar in bytsje yn forhalding sjoen. Wy moat te ynsjen doarre dat noch gjin tredde part fan üs folk bigrypt hwer’t it om giet, dat it harren gjin ynmoed is mei Frysk ünderwiis en Fryske striid, hwan- near om in inkeld foarbyld to neamei men to sleau is om in kwartsje yn i. jier mear to biteljen foar de Fryske krante. Dat men, om it wurd fan Schaap oan to heljen, foar in dübeltsje op ’e earste rang sitte wol yn Fryslan, en dat kin net. Men moat bigripe dat it net giet om in ding, it giet om de ta- komst, it giet om it Libben seis. Dit goede wurd fan Prof. Brouwer waerd yn djippe stilte oanheard en de reaksje wie sa goed, de foarsitter hope en bitroude dat men hjlr oer neitinke en fan fuortprate soe. De ütstellen Snits I en II ynhaldende inkele karbriefkêsten to foroarjen waer. den nei lyts bisprek oannommen. Noch in foarstel Snits om de A. G. op Sneon- tomiddei gear to kommen üt praktyske oerwegings forsmiten. Foarstel Ljouwert, Friezendei, sil yn hannen steld wurde fan in lytse kom- misje, ek al yn forban mei it wurd fan Prof. Brouwer. De bistjürsforkiezing naem net folie tiid. De öfgeanden de hearen Roersma en v. Dam waerden opnij bineamd en as nij lid waerd oannommen de hear J. Stien- stra, haed fan ’e skoalle to Koaten, en earder bistjürsiid fan ’e jongerein. Dêrnei kaem de hear Roersma fan Frjentsjer, Haedbistjürslid, oan ’t wurd oer it kritelibben nou en aensent. Sprekker joech inkele oanwizings oer it kritelibben, hoe’t me x neffens him it béste it Selskipwyt tsjinje koe en hoe as men dat opsette moat soe it goede fortuten dwaen. It punt bernefortelmiddagen binam- men hie aller oandacht. Men hie alle- gear wol foar it forstan dit Fryske bern, dér giet it om, en ’t leit oan de lju’ fan nou as de bern fan aensent it findel wer opdrage soene. It léste punt Rounfrage brocht net folie bisünders mear. De A. G. fan 1951 sil op ütnoeging fan de öffurdige hélden wurde yn Frjentsjer, hwant dy krite is dan hün- dert jier éld. Inkele sprekkers stelle noch fragen oan 't bistjür. Snits hat de opkomst hwat teleursteld, Grou freget nei boekjes foar beukerskoallen, en dan nimt de foarsitter de hammer (de his- toaryske hammer fan krite Snits) en seit it léste wurd. It hat in rêstige mar goede gear komste west, hwant al binne wy uter- lik rêstich, binnen yn üs barnt it fjür foar Fryslan. Mei dizze koarte wurden is de Alg. Gearkomste to Snits foar in jier sletten. Mei it sjongen fan üs folksliet waerd de dei iepene en sletten, en stadichoan for- dwounen de óffurdigen wer, nei Noard, Süd, East en West om dêrre aensent forslach üt to bringen oan de leden. A. t. S. Ja, it wie Sneon wol in bisündere dei foar de twadde stêd fan Fryslén, dy’t lyk as de 2de foarsitter de hear Schip pers yn syn iepeningswurd sei op it ge- biet fan Kritelibben en Frysk ünderwiis op’t heden de earste stêd fan Fryslén neamd wurde mei. Krite Snits, dy’t hündert jier forlyn oprjochte is en ta hwaens eare men hjir hjoed gearkomt, ropt de öffurdigen en bistjür troch middel fan har foar sitter in tige hertlik wolkom ta. It warskêgjende wurd fan de hear Louwes, de Friezen bin tofolle mei harsels dwaende, en it hwat frjemde gefal „Drylts” wurdt troch de hear Schippers efkes neamd, hwant üt allebeide, seit er, fait foar üs hwat to learen. De le foar sitter de hear de Boer wurdt mei in tillegram tawinske dat hy wer gau better wurde mei. Nei inkele meidielings en oantekenin gen foarige gearkomste, dronken de lju in kopke kofje en iten in stikje echte Snitser koeke en doe gie ’t nei it stêd- hüs. It waer wie opklearre, de sinne skyn- de myld, de flaggen fan Amicitia, fan Onder de Linden, Stêdhüs en toer wea- gen hin en wer en boppe yn ’e toer spile Flucie v. Bergen Fryske lieten. Dit wie tige moai. Yn ’e riedseale forwolkomme Boarge master Rasterhoff de Algem. Gearkom ste. Hy doarst yn dit formidden net Frysk prate, sei er, mar üs tinkt as elts so treflik sizze woene hoe’t hja oer Fryslén en syn problemen tochten dan wie ’t mear as ynoarder. Hjir wie in magistraet, gjin Fries, oan ’t wurd, dy’t klear en düdlik, „ünder plomkebiezums en frases syn gasten fortelde hwat him tocht fan de Fryske striid, de Fryske mentaliteit, en it rjocht om foar dit alles op to kommen. Dêrby hat Boarge master Rasterhoff noch it greate foar- rjocht dat hy yn syn wurden eltsenien hast persoanlik oansprekt en dat er hast by intuïtie fielt hwat syn barkers witte moatte, mei deselde nocht en ien- fald fortelt er oer de skiednis fan Snits, oer it prachtige goudlear bihang yn 'e riedseal en oer it wichtige plak dat krite Snits ynnimt yn it kulturele libben. Nei it oanbieden fan kofje en koeke en in tankwurd fan de hear Schippers naem it Selskip öfskie fan Boargemas ter Rasterhoff om de gearkomste fuort to setten. It jierforslach fan de algem. skriuwer de hear Gj. van Dam allyk as it jier forslach fan de algem. skathalder waerd nei inkele fragen oer ynwindige organi- saesje oanbilangjend ünder applaus goedkard. De rekkenopnimmers brochten for slach üt, alles wie tige ynoarder. De jildmiddels stean der net sa min foar ek al moat men tige oppasse mei inkelde posten dy’t noch net üt ’e wei binne lyk as kranteskuld en'Tinkboek. Nei’t de foarsitter de gearkomste efkes sleat gie men to gast yn „Onder de Linden” hwer’t de hospes de hear Kerk hof mei syn staf réstie en troch in tref lik miel iten de Snitser namme heech- hélde. Yn de middeisgearkomste koe de foar sitter noch it wolkom taroppe oan de aan namen de volgende groepen deel: Gewa, Veenhuizen; Shell, Oudehaske; Korfb.ver., Oudega (W.); Sp. Ver. 4e Div. Kon. Marech., Groningen; W.S.V. De Stenen Man, Harlingen; P.S.V. Hee- renveen, Gem. Politie; S.P.S.V., Sneek; O.D.I., St. Johannesga; P.S.V. Heeren- veen, Gr. Rijkspol.; R.H.B.S. „Oase”, Heerenveen; P.S.V. Heerenveen, Gr. Op- sterland; Alg. Fr. Levensverz. Mij., Leeuwarden; Wandelsportver. Makkum; Wandelsportver. Bolsward; Wandel sportver. „Cherio” Leeuwarden. De 15 K.M. route liep als volgt: Start café Kingma, Westersingel, Waterpoort, O. Koemarkt, Stationsstraat, Dr. Bou- Burgemeester Rasterhoff, die nogmaals hartelijk door de Kolonel werd begroet, herinnerde er eveneens aan dat de verschijning van het Leger des Heils in Sneek nogal enige beroe ring teweeg bracht. Het was echter geen vijandigheid, maar meer nieuws gierigheid, omdat men nog moest wen nen aan zijn vorm van propaganda. Op zichzelf is dat op een dag als deze van weinig betekenis, aldus spr., die er echter toch even bij wilde stilstaan hoe veel tegenstand deze mensen moesten overwinnen. Door hun volharding ech ter kan het Leger vandaag deze dag vieren, en daarom past het hier een eresaluut te brengen aan die pioniers, waarmede tevens de schuld gedelgd wordt die de ingezetenen van vroeger op zich hebben geladen. Thans is het beeld een geheel ander geworden. Nu is er geen nieuwsgierig heid meer voor het werk van de Heils soldaat, en behoort gij in het stadsbeeld. Nu zijn de collectanten bij de Kerstpot- ten en de colporteurs met de Strijdkreet geen onbekenden meer, maar personen die eerbied afdwingen en wier werk veel sympathie geniet en gewaardeerd wordt. Die verandering is mede uw werk ge weest. Door uw werk en uw dienende liefde hebt gij dit resultaat bereikt. Uw werk heeft rijke vruchten gedragen en daarop moogt ge met voldoening terug zien. Spr. vergeleek hierna het werk van het Leger des Heils en da<. van het Ge meentebestuur dat in menig opzicht heel veel verschilt, maar toch één ding gemeen heeft. Het middelpunt van bei der streven is nl. de mens met zijn no den en behoeften, de zondige mens met zijn fouten en verkeerde eigenschappen, de mens op zijn pelgrimstocht van val len en opstaan. Gij hebt uw taak gevon den, want overal waar nood en behoefte heerst treedt uw korps op met uw die nende liefde. Uw samenwerking met de gemeente op dit gebied wordt door het gemeentebestuur zeer gewaardeerd, en ik hoop, aldus spr., dat deze samenwer king steeds zal blijven bestaan. Vervolgens schetste hij de vele ver anderingen die de wereld, de stad Sneek en ook de opvattingen en de meningen van de mensen in de afgelopen 50 jaren hebben ondergaan. Maar wat er ook ge beurd is, gij hebt uw werk voortgezet, ondanks alles, en na de liquidatie tijdens de bezetting direct weer opgevat toen de bevrijding was gekomen. Gij hebt een gewaardeerde plaats in onze stad gekregen, waarmee gij de eerbied en de sympathie van de burgerij afdwingt. Daarom wens ik u namens de gemeente Sneek hartelijk geluk met dit jubileum en spreek ik de waardering van het ge meentebestuur uit voor het werk in die lange jaren voor de plaatselijke ge meenschap verricht. Moge het u onder Gods zegen gegeven zijn u\ werk voort te zetten en uit te breiden, uw plaats in onze samenleving te verstevigen en aan een groot deel van onze burgerij die hulp te geven, geestelijk en materi eel, waaraan zij behoefte heeft. Uw werk wordt door de gemeente met be langstelling gadegeslagen en heeft de waardering die het nodig heeft. Nadat kolonel Smael de burgemees ter dank had gebracht voor diens warm- gesteld woord, volgde er nog een gloed vol en geestig betoog van Ds. J. H. W. Dickhout, Ned. Herv. predikant te Hommerts, een groot vriend van 't Leger, die, zoals uit zijn getuigenis bleek, de weg der gehoor zaamheid door middel van het Leger des Heils heeft leren vinden. God heeft het Leger gebruikt om mij mijn plaats in de Kerk te wijzen, aldus spr., die verder be toogde dat het Leger des Heils deze vijftig jaar eigenlijk niet anders gedaan heeft dan feest te vieren (dl zijn de moeilijkheden ook hem niet gespaard) en daar door feest gebracht heeft aan anderen, de wereld van God ge vierd ons geopen baard in Jezus Chris tus, en alle zondaren opwekte hun vaten te vullen met het water van hun zonden en ongerechtigheden en daarmee tot Jezus te komen, die het, even als bij de bruiloft te Kanaan in wijn zal veranderen. Tot slot las de 79- jarige, in het Leger- werk vergrijsde ma joor Nak een brief voor van zijn broer, die indertijd als luite nant met Kap. Pal- stra openingsofficier in Sneek was, en on ze stad blijkens dit schrijven nog geens zins vergeten is, waarna sgt. Top voorging in dankge bed en kolonel Smael de geslaagde bijeen komst sloot met een krachtige opwekking tot zjjn makkers de strijd des geloofs te blijven strijden, waar in zij in Jezus’ naam zullen overwinnen. Heeg, dat Zaterdag de 2e beslissingswedstrjjd tegen Oranje-Nassau met 21 wonj’ Of Oranje-Nassau dat na protestcommissie moet uitspraak Het mooie weer had nog velen te elf der ure doen besluiten om aan de tocht deel te nemen, waardoor het aan de start bij zaal Kingma een en al drukte was. De politiemannen schoten handen te kort om deze .laatkomers” nog in te schrijven, maar klokslag 2.30 zette de lange stoet deelnemers aan de 25 km. zich in beweging en een half uur later volgde die van de 15 km.-tocht. Daar de meeste groepen uitstekend voor de dag kwamen, had de jury een verre van gemakkelijke taak. Ongeveer half acht waren allen terug, en kon de voorz. der jury de heer J. Spoelstra de uitslag bekend maken. Deze luidt als volgt: 25 K.M.-tocht. (afd. militairen) le prijs Rijkspol. Heerenveen met 77 punten; 2e prijs Kon. Marech., Gronin gen met 76 punten; 3e prijs Politie Sportver. Sneek met 71 punten; 4e prijs Politie groep Opsterland en Gem. Pol. Heerenveen, ieder met 69 punten. 25 K.M. tocht (afd. Burgergroepen) le prijs Wandelsportver. Makkum met 662/3 punt; 2e prijs „O.D.I.”, St. Johan nesga met SQ1/» punt; 3e prijs Korf bal ver., Oudega met 65 punten; 4e prijs „Shell”, Oudehaske met 64 punten. 15 K.M.-tocht: le prijs „De Flatt”, Sneek met 69 punten; 2e prijs Openbare school, IJlst met 612/3 punt; 3e prijs Herv. School, Abbega met 52 punten. De prijzen bestonden uit: Beker, lau werkransen, speldjes en medailles. Deel nemers die de tocht voor de 2e maal hadden volbracht ontvingen een lintje met het cijfer 2. Bij vijfmaal volbrengen ontvangt men een fraaie medaille. Na afloop dankte de heer Brander, allen die tot het welslagen van dit wan- delfestijn hadden medegewerkt. De S.P.S.V. komt een woord van lof toe voor de perfecte regeling. Met gro te voldoening kunnen de organisatoren op deze dag terug zien. maweg, Bolswarderweg, IJsbrechtum, Tirns via RingdijkJongedijk, Nijland (contr.), via Opdijk, Folsgare, IJsbrech tum, Sneek, Finish: café Kingma. Deel nemende groepen: Herv. school, Oude ga (W.); De Flatt, Sneek; Geref. school, Scharnegoutum; Openb. lagere school, IJlst; Herv. School, IJlst; Herv. School, Abbega; Herv. School, Heeg. óffurdigen fan it Roomsk Frysk Boun, de hèar de Jong en letter de foarsitter fan it Kristlik Frysk Selskip, de hear v. d. Mark, beide fan Snits. Doe kaem Prof. Dr. Brouwer op ’e tekst oer „Hwer’t wy steane”. Hy joech efkes in skets, hoedat de oprjochters fan üs selskip, T. R. Dykstra en Har- men Sytstra, as hja üs Fryslén hjoed de dei ris sjen koene, reagearje soene bi- nammen op ’e Fryske striid. Op ’e ünt- jowing fan d« Fries seis, syn literatuer, In het kader van „It Snitser Jubeljler 1950”. Zoals bekend zal hier in het kader van „It Snitser Jubeljier 1950” de 9e Nationale Beiaardwedstrijd op Vrijdag 14 Juli worden gehouden onder auspi ciën van de Nederlandse Klokkenspel- vereniging. Deze vereniging heeft thans in een circulaire de Nederlandse beiaar diers opgewekt aan de wedstrijd deel te nemen. Daaruit nemen we het volgende over: Er zijn drie prijzen ter beschikking gesteld en wel: le prijs ƒ200 door het gemeentebestuur van Sneek; 2e prijs ƒ150 door het „Old Burger Weeshuis’'; 3e prijs 100 door de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Sneek. De wedstrijd staat open voor alle Neder landse beiaardiers. De eisen voor deze wedstrijd zijn: 1. Verplicht nummer, t.w.: vier liederen: a. Oene van Sneek, b. Het loze vissertje, c. „Des Zomers” (Cath. van Rennes), d. het Friese volks lied. Van elk dezer liederen 2 coupletten te spelen met voor-, tussen- en naspel. 2. Nummer naar eigen keuze, te voldoen aan hoge eisen wat betreft muzikale in- houd en geschiktheid voor de beiaard, duur maximaal 5 minuten. De prijzen zullen worden uitgereikt aan die deelne mers, die volgens het oordeel van de jury aan de eisen hebben voldaan. De uitspraak van de jury is bindend, de be weegredenen blijven geheim. De volg orde van het optreden der deelnemers geschiedt bij loting door de secretaris der N.K.V. Beoordeeld zal worden vol gens: a. Rhythmiek, b. Techniek, c. Nu ancering, d. Muzikaliteit. De jury zal bestaan uit drie leden (alphabetisch) 1. Flucie van Bergen, Beiaardier te Sneek; 2. Dr. W. van der Eist, voorzit ter N.K.V., Utrecht; 3. Herman C. J. Teygeler, beiaardier te Ermelo. Voor de wedstrijd kan men zich opgeven bij D. S. Gorter, Secretaris N.K.V., Waal straat 33, Amsterdam Z, tot 1 Juli ’50.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1