I n Koninklijke Zeilver. „Sneek” Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Samenwerking tussen Sneker Jeugdorganisaties Jonge zeilers in opleiding Eeuwfeest in 1951 IG 5e JAARGANG No 41 DINSDAG 23 MEI 1950 L. KIEZEBRINK Instructieve Schoolreis 1950 AGENDA Paard op hol J. s. Weer melkbrood Toen de Möhnedam werd vernield -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zaak Sneker schoonheidsspecialist nog niet ten einde KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Wie er thuis komen met de General M. L. Hersey Massagraf op Sumatra gevonden Buurtvereniging Maple Leaf „In Heidepyk” Onderwijzerscursus voor gedemobiliseerde!) Het Wilhelmus klonk in het Vaticaan Mijnramp in Rijnland Gevallen van vogelpest Koningin Juliana legt de padvindstersbelofte af Noodlottige vergissing gestraft Concert te Oudega (W) tr I SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: Noordersingel met Bolwerk omstreeks 1900. Geref. Kerk UB voor ND en lt die I jd. per 10. 11. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de bakkers toegestaan weer melk of melkpoeder in het brood te verwerken. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Sousa Fr. Popy Advertentieprijs 1 5 cl. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. GESLAAGD. De dames J. de Jong en A. C. Poel man slaagden de vorige week te Rotter dam voor het diploma leeszaal-assistent. tube I t. tube] ct. f P 355 Redactie-adres oedig Of i met I brief 'erlo- I dat I haar I heeft om- I meer I zelf, I tafel Met het troepentransportschip Gene ral M. L. Hersey, vertrokken van Tand jong Priok 9 Mei en te Rotterdam 6 Juni verwacht, komen o.a. uit Indonesië naar huis: Van 31 Bas. Hosp.: soldaat J. Th. v. d. Velde, Geeuwkade 7, Sneek; Van 6e Esk. Vew. huzaar H. B. Hal- bertsma, Stationsstraat 16, Sneek; van 7e esk. Vew., huzaar J. Landman, Wolsum 50; wmr. P. Post, Heeg, Hoofd straat 246; van 8e Esk. Vew., huzaar B. Zijlstra, Heeg, Lytshüzen 340. Voorts st. 412 BI.: soldaat B. F. Fluitsma, 3e Woudstraat 37, Sneek. Fakkeldans Hier is Londen, mars Te. Tandjong Gadai nabij Bukit Tinggi (Fort de Koek) zijn de graven en mas sagraven van oorlogsslachtoffers open gelegd, die tijdens de Japanse bezettings tijd zeer waarschijnlijk aldaar zijn ge- executeerd. De stoffelijke overschotten van de volgende personen konden worden ge ïdentificeerd: gen.-majoor R. T. Oven akker, kol. G. F. V. Gosenson, die bei den een leidende rol hebben gespeeld in de verzetsactie tegen het Japanse leger op Sumatra in 1942, res.-kapt. G. J. Boekenoogen (voorheen administrateur van de B.P.M. te Pangkalan Brandan) en eerste luitenant H. van Zanten. De stoffelijke overschotten zijn her begraven op het ereveld Noord-Sumatra te Medan. Woensdag 17 Mei was het 7 jaar ge leden dat 18 vliegtuigen van de Engelse luchtmacht onder leiding van comman der Gibson de Möhnedam in het Roer gebied stuk sloegen. Zij hadden daar voor speciaal geoefend op een in Enge land aangelegd model en vier uitgewor pen mijnen maakten een gat in de aan de voet 32 m. brede en 50 m. hoge dam. 150 millioen M3, water stortte zich in het Roergebied, 4000 5000 personen, onder wie vele gedeporteerde buitenlan ders verdronken, maar een half jaar lang lag de Roerindustrie wegens ge brek aan water en stroom stil. Zo was deze aanval een der beslissende facto ren in de oorlog. Van dé 18 Engelse vliegtuigen keerden slechts 8 terug. Vermoed wordt dat ook het onder gronds verzet in Duitsland tot het succes van de aanval bijdroeg, want een dag voor deze kwam was het zware afweergeschut van de dam verwijderd en 2 dagen daarvoor de torpedonett». n die de dam beschermden. stellen. jeugd zelf groeit. Verder gaf de heer Scheuing enkele tips voor de plaatse lijke actie o.a. het vormen van een ad viescommissie, die tot doel zou hebben het contact met het gemeentebestuur op te nemen in het belang van ’t jeugd werk, bijv, voor het verlenen van subsi dies, een speelveld speciaal voor de jeugdorganisaties, de zorg voor lokali teit voor uitvoering van het jeugdwerk enz. Na deze uiteenzetting werd geza menlijk gezongen o. 1. v. J. Schurer (Jonge Strijd). Uit de discussie, die ge leid werd door mej. Hoogland (V.J.B.) bleek dat het plan tot samenwerking veel bgval vond, vertegenwoordigers van verschillende organisaties voerden het woord en betuigden hun adhaesie, en ieder zag de waarde van deze sa menwerking in. Vooral het contact met het gemeentebestuur werd als zeer be langrijk beschouwd. Om elke jeugdorga nisatie dé gelegenheid te geven zich eerst te beraden in deze, zal nog een bijeenkomst worden gehouden, waar de definitieve plannen zullen worden be sproken, en een vorm van samenwer king worden vastgesteld. De heer K. Lok (V.C.J.C.) sloot en sprak de wens uit dat deze bijeenkomst een stap mocht zijn in de richting van wederzijds be grip en waarderen. Tot slot zong men staande het Fries Volkslied, want niet alleen als Nederlanders maar ook als Friezen was men hier bijeen om de be langen van de Nederlandse, dus ook de Sneker jeugd, te dienen. len worden gehouden op de Zaterdag middagen van 3, 10 en 17 Juni en 1 Juli, met 8 Juli als reservedatum voor even tuele teamwedstrijden. De wedstrijden in de Sneek-Week vallen op 15, 16 en 17 Augustus. Zeer waarschijnlijk wordt tijdens de feest- week van 1015 Juli ook nog een wed strijd, in samenwerking met de S.Z.C., gehouden, terwijl medewerking zal wor den verleend aan de wedstrijd die in September in het kader van de jubile umfeesten der R.H.B.S. zal plaats vin den. billijker voorwaarden te voorzien. Benoeming kascommissie bestuursverkiezing. De rekening 1950 zal gecontroleerd worden door de heren J. v. d. Horst en J. Stoffelsma, terwijl als plaatsvervan gers werden aangewezen de heren D. Oppenhuizen en K. Vrolijk. Dr. J. W. v. d. Zijpp, die periodiek af trad, werd bij acclamatie herkozen. Na het uitreiken van de prijzen voor de seriewedstrijden in 1949 volgde de vaststelling van het Wedstrijdprogramma voor 1950. De seriewedstrijden in de Regenbo gen, Valken, Pampusklasse, Schouwen, 16 m2 klasse en z.m. 22 m2 klasse, zul- Bij de gisteren gehouden stemming voor kerkeraadsleden werden uitge bracht 303 geldige stemmen. Gekozen werden tot ouderling: L. de Boer, A. v. d. Heide, M. Knol, S. S. Kuiper, J. W. Obbink, P. de Vries, L. Wietsma, H. Wind en W. IJkema; en tot diaken; W. Baarda, D. Klijnsma en W. van Mourik. Voor de vacature van 3 ouderlingen en 1 diaken zal t.z.t. een nieuwe stemming worden gehouden. Vrijdag 26 Mei. Tafeltenniswedstrijd ’s avonds 8 uur in het Geb. v. Chr. Belangen te Sneek. Om deze samenwerking te bereiken werd 15 Mei een bijeenkomst gehouden in „Us Honk”, het clublokaal van de A.J.C. De volgende organisaties waren vertegenwoordigd: Katholieke Arbei dersjeugd, Arbeiders Jeugdcentrale, Ned. Padvindersvereniging, Chr. jonge mannenver., Kath. Jongeren gemeen schap, Ned. Bapt. Jong. Bond, Vrijz. Chr. Jeugdcentr., N.V.V. Jeugdorg. „Jonge Strijd”, Vrije Jeugdbond. De heer Warrink (A.J.C.) opende de bijeen komst, waarbij hij er aan herinnerde dat juist in de bange oorlogsjaren de samen werking van allen goed tot z’n recht kwam. Nu blijkt dat ook samenwerken in het Jeugdwerk nieuwe perspectieven opent en daarom werd door enige orga nisaties het initiatief genomen om deze bijeenkomst te beleggen. Na declamatie en het zingen van „Wij zijn jong”, kreeg de heer W. M. Scheuing het woord, de adjunct-secretaris van de N.J.G., die de heer J. Peters, die niet aanwezig kon zijn, verving. De spreker was verheugd dat ook Sneek nu in de rij van plaatsen ging staan, waar door samenwerking veel tot stand zal kunnen worden ge bracht. In de N.J.G. zijn thans 45 orga nisaties vertegenwoordigd. Deze organi saties hebben hun vertegenwoordigers in de raad van afgevaardigden, waaruit het bestuur is samengesteld. In deze raad worden verschillende problemen diepgaand besproken, opdat de beslissin gen en acties van de N.J.G. niet in strijd raken met de principes der aangesloten organisaties. De N.J.G. geeft een or gaan uit, bovendien enkele folders voor terugkerende militairen, liederenbundels en verschillende brochures. Verder on derhoudt de N.J.G. een hecht contact met die instanties, die speciaal voor de jeugd zijn ingesteld, o.a. de afd. „Vor ming buiten schoolverband”, van het ministerie van O. K. en W. Ook in het werk op internationaal gebied heeft de N.J.G. een werkzaam aandeel. Boven dien verricht de N.J.G. veel practisch werk voor de jeugd, waardoor reeds goe de resultaten geboekt zijn, en voert ze verschillende acties, om de aandacht van het Nederlandse volk op de vrije jeugdvorming te vestigen. In dit kader wordt ook de „operatie wellevendheid” gevoerd. De Oranjecirkel is het em bleem van de N.J.G. het symbool van een eendracht, die uit de Nederlandse Blijkens een advertentie in dit blad zal burgemeester Rasterhoff Vrijdag avond 7.30 uur de speelplaats van bo vengenoemde buurtvereniging officieel openen. De bewoners uit deze straten en verdere belangstellenden worden hierbij in grote getal verwacht. Donderdag 25 Mei a.s. zal in Amicitia het gezelschap van Barend van der Veen, „Het Lyts Frysk Toaniel”, een opvoering geven van „In Heidepyk”. Dit stuk mocht zich overal in een zeer grote belangstelling verheugen en werd zelfs te Leeuwarden meer dan 20 maal vertoond. Ook te Sneek werd het reeds ten tonele gebracht door dit uitmunten de kleine ensemble, doch slechts voor een besloten gezelschap. Overal in de lande gaf de heer van der Veen met zijn mensen voorstellingen en wij geven hier een kleine bloemlezing uit de recensies: Alkmaar: In groatfolle seal en in dank- ber publyk. Nei it léste „doek” waerd it spul hast ófbrutsen .Seist: Lyk as roun- om is dit stik der by de minsken tige ynfallen. It waerd ek op treflike wize nei foaren brocht. Optein oer stik en spyljen binne de Seister Friezen nei hüs ta gien. Eindhoven: in bütengewoan noflike joun. Jounen as dizze dogge de Fryske saek om utens meat as goed. Tilboarch: Wy roppe Barend Van der Veen mei syn frou en meispilers in hert- lik „oant sjens” ta. Leeuwarden: Als voor de twintigste maal een toneelstuk in Leeuwarden wordt opgevoerd en de Harmonie is nog afgeladen, dan moet dat wel een bijzonder stuk zijn. Saen- dam: Dat wie tpanielspyljen fan de bop- peste planke. Dordrecht: het stuk is goed van bouw en de karakterteke ning zeer treffend. Jeugdzeilen. De beide verenigingen hebben thans ook de opleiding van jonge zeilers ter hand genomen. Maximum tien leerlingen van de middelbare scholen kunnen aan de Sneker Zeilschool worden opgeleid waarvan de kosten voor de helft door de verenigingen worden gedragen. De andere helft moet door de leerlingen zelf worden betaald. Thans zijn 7 jon gens in opleiding, die voor ’t eerst mee zullen zeilen in de seriewedstrijden en door de besturen over de eigenaren die bereid zijn hieraan mede te werken wor den verdeeld. Vier Regenboogzeilers en een Valkenzeiler gaven zich hier voor reeds op. De heer D. Oppenhuizen drong er op aan deze jongens ook zelf te laten zeilen in de 12 v. jollen die hier nog voldoende aanwezig zijn en door de eigenaren voor dit doel zouden kunnen worden afgestaan. Het bestuur voelde hier ook veel voor en zal proberen hier mee het volgend jaar te beginnen en dan z.m. ook seriewedstrijden voor deze jon gens te houden. Bij de rondvraag werd besloten dat er bij voldoende animo weer een schip naar De Kaag zal varen. De heer D. Oppenhuizen wees er op dat de vereniging volgend jaar honderd jaar heeft bestaan en gaf het bestuur in overweging vroegtijdig plannen te maken voor de herdenking hiervan, wat door de voorzitter werd toegezegd. De heer M. Breuning pleitte er voor niet alleen voor de Regenbogen, maar ook voor de andere klassen plaquettes, en dan van zulk een formaat dat ze in de boot bevestigd kunnen worden, als prijzen in de seriewedstrijden te laten verzeilen. Het bestuur voelde hiervoor en zal er z.m. toe overgaan. De heren K. Vrolijk en M. Breuning voerden be zwaren aan tegen het wedstrijdterrein bij Grouw, dat dit jaar voor de kampi oenswedstrijden is aangewezen, maar daarvoor h.i. ongeschikt is. Bovendien is het heel moeilijk in Grouw een goede ligplaats voor de nacht te vinden, ter wijl tevens geklaagd werd over de wei nige medewerking die de zeilers daar ondervinden. De heer J. Zwart was het niet met deze heren eens. Volgens zijn mening kan men daar best varen al blijft het Sneekermeer het ideale terrein en daarom vond hij het niet onbillijk dat de kampioenswedstrijden ook eens in Grouw gehouden worden. De voorzit ter maakte aan de discussie een eind door op te merken dat deze kwestie niet op deze vergadering thuis hoorde, maar dat de zeilers, indien ze gegronde be zwaren tegen Grouw hebben, die ter kennis van het bestuur van de N.N.W.B. moeten brengen, omdat dit het terrein aanwijst. De vrij goed bezochte verga dering werd hierna gesloten. Tongersdei 25 Maejje. Amicitia Theater Jouns 8 ure bringt it Frysk Lyts Toaniel: „In Heidepyk”. Vrijdag 26 Mei. Afd. Sneek—IJlst van de Prov. Friese Ver. voor Zieken- huisverpleging. Jaarvergadering ’s avonds 8.15 uur in café Piso. Voor gedemobiliseerde militairen uit Indonesië zowel als uit Nederland wordt de mogelijkheid opengesteld, een speci ale opleiding voor onderwijzer te vol gen. Deze opleiding zal 1 September te Arnhem beginnen. Blijkt de animo on der de gedemobiliseerden voldoende, dan zal in andere plaatsen in Nederland een zelfde opleiding worden opgericht. Bij aanmelding van 20 of meer gegadigden van een bepaalde confessionele richting zal de cursus in een nader te bepalen plaats in confessioneel verband worden gegeven. De duur van de opleiding is bepaald op 1% jaar. Gegadigden moe ten in het bezit zijn van een diploma H.B.S. 5-jarige cursus, gymnasium of een daarmee gelijkstaande opleiding. Men tfent zich aan te melden, liefst zo spoedig mogeirjk, maar in elk geval vóór 1 September, bij het hoofd van Bureau 4 van de Sociale Dienst van het ministe rie van corlog, Mauritskade 19, ’s-Gra- venhage. oröei opgave van godsdienst, genoten opleiding en diploma’s. Daar de gedemobiliseerden gemiddeld enkele jaren cuder zullen zijn dan kweek- schoolleerlingen, omdat zij enkele jaren in militaire dienst hebben doorge bracht, zal een deel van deze diensttijc meetellen als dienstjaren voor onder wijzer. In de getaeente Steenwijkerwold zijn twee gevallen van vogelpest geconsta teerd, met het gevolg, dat de pluimvee- stapels van de beide betrokken pluim veehouders zijn vernietigd. Bij de pluim veehouder van der Burg in Berkel en Rodenrijs is vogelpest geconstateerd. De hoenderstapel van 600 stuks is af gemaakt. De aanbieding van de maquette van de korte-golfzender voor Radio Vati- cana (het geschenk van de Nederlandse katholieken) aan de Paus is een indruk wekkende plechtigheid geworden. Voor afgegaan door een klein escorte van de Zwitserse garde trad de Paus omstreeks half tien, Vrijdagmorgen, de Clemen- tijnse zaal van het Vaticaanpaleis bin nen, geestdriftig begroet door meer dan duizend Nederlandse bedevaartgangers. Naast de troon stond de maquette op gesteld. Daarvoor zaten de ministers Van Schalk, Van den Brink en Rutten. Aan de andere zijde hadden enige Ne derlandse kerkelijke hoogwaardigheids bekleders plaats genomen. Voorts wa ren aanwezig de Nederlandse gezant in Italië, mr. W. F. L. graaf van Byland, de gezant bij de Heilige Stoel, jhr. mr. M. W. van Weede, de commissarissen der Koningin in de provincies Overijssel en Limburg en prof. F. Kors, voorzitter van de K.R.O., aldus het Alg. Handels- blad. Mr. Van Schaik zeide in zijn toe spraak, dat katholiek Nederland het zich tot een grote eer rekende, dit ge schenk, waardoor Gods Woord over de gehele wereld verspreid zal kunnen wor den, te mogen aanbieden. De Paus ver klaarde, dat deze schenking een ge loof sprestatie van de Nederlandse ka tholieken mocht heten. „Het doet mijn vaderhart goed, te zien hoe, na alles wat Nederland in de oorlog heeft moe ten verduren, de daadkracht ongebro ken is gebleven”. Voorts zei de Paus, dat de verspreiding van de Christelijke leer via de radio ertoe zal bijdragen de gevolgen van de duivelse haat te neu traliseren welke zoveel wonden heeft geslagen en die voor altijd uit de we reld zou moeten worden gebannen. Ten slotte schonk de Paus alle aanwezigen en het gehele Nederlandse volk zijn apostolische zegen. Vervolgens werd het Wilhelmus ge zongen. De Paus onderhield zich met velen der aanwezigen. Een blinde vrouw werd speciaal gezegend. Pater Staver- man uit Drachten, een der leiders van de bedevaart, schonk de Paus namens alle Friese deelnemers een grote vaas. Drie en zestig man bij ontploffing gedood. De zwart-rood-gouden vlag van de Westduitse republiek waait halfstok boven de mijn Dalbusch bij Gelsenkir chen in het Rijnland, waar Zaterdag avond 63 mijnwerkers om het leven zijn gekomen. In een ondergrondse gang ontstond een explosie, men zag een ge weldige steekvlam en binnen enkele se conden had de ramp zich voltrokken. Honderd man waren er aan het werk. Enige tientallen moeten op slag dood zijn geweest. Anderen zijn aan zware brandwonden overleden. Slechts 37 mijnwerkers bevonden zich nog in leven, zij zijn allen gewond. Twintig minuten voor de explosie was de mijn nog geïnspecteerd. Men had alles in orde bevonden en de hon derd man daalden in de schacht af. De ontploffing heeft zich voorgedaan op 930 meter diepte. Onmiddellijk na de slag kwamen mijnwerkers uit andere delen van de mijn toegerend om te hel pen. De atmosfeer was verstikkend, de hitte ondraaglijk. Overal lagen dode en gewonde mannen. Reddingsploegen daalden enkele mi nuten later af, maar konden niet direct aan het werk gaan. De hitte was te groot en er was geen zuurstof meer. Honderdvijftig meter puin van een in gestorte gang scheidde de redders van de plaats van de ramp. De gehele nacht door is er gewerkt om de weg vrij te maken. De gewonden heeft men onderge bracht in het mijnwerkersziekenhuis te Gelsenkirchen. Vijf van hen stierven al spoedig. Men vreest voor het leven van drie anderen. In het gehele Ruhrgebied wordt over de ramp gerouwd. Velen der slachtoffers zijn afkomstig uit het plaatsje Rotthausen. Vier leden van één gezin zijn om het leven gekomen. Een van degenen die de ramp hebben over leefd deed er vijf uur over om na de ontploffing de aardoppervlakte te berei ken, waarbij hij over de lijken van zijn dode kameraden moest klimmen. De mijn, eigendom van een Belgische maat schappij, is tijdelijk gesloten, daar er al herhaaldelijk ongelukken voorkwamen. De mijnraad zal ee 't een onderzoek in- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Doordat het paard van de heer J. Prakken nabij de grasdrogerij aan de Leeuwarderweg hedenmorgen schrok bij het aanzetten van een motor, sloeg het dier op hol. De heer Prakken geraakte daarbij verward in de leidsels, maar ge lukkig botste de wagen tegen de bomen, waardoor de strengen braken en het paard losraakte en wegrende. In razend tempo ging het op Sneek aan, en tussen wagens en auto’s door zocht het dier tenslotte toch zijn stal op. Zo liep dit ongeval nog goed af. De Koningin heeft Zaterdagavond op het centrum „Buitenzorg” in de kring van hoofdleidsters en commissarissen van het hele land de Padvindstersbelofte afgelegd. De rechtbank te Rotterdam heeft de 32-jarige verpleegster P. van E„ die op 25 Aug. in een der Rotterdamse zieken huizen op last van de chirurg een be paalde vloeistof gereed moest zetten, die moest dienen voor het toedienen van een injectie aan een vrouw, die een voetoperatie moest ondergaan, doch die bij vergissing een verkeerde stof gereed zette, tengevolge waarvan de patiënt na de operatie aan vergiftiging overleed, veroordeeld tot een dag hechtenis voor waardelijk, met een proeftijd van een jaar. Bij de ingekomen stukken voor de jaarvergadering van de Kon. Zeilver. „Sneek”, die Vrijdagavond onder leiding van de heer R. A. v. d. Sluis in restau rant Piso werd gehouden, was een dankbetuiging namens de internationale studenten die verleden jaar een bezoek aan Sneek brachten en toen als gasten van de Koninklijke ook een bezoek aan het Sneekermeer brachten, alsmede een mededeling van de firma van Houten, dat zij wederom een (kostbare) wissel- prijs voor de wedstrijden tijdens de Sneek-Week beschikbaar stelt. Over de voorwaarden waaronder deze beker ver zeild zal worden, zal het bestuur nader met de schenkster in verbinding treden. J aar verslagen. In zijn jaarverslag memoreerde de secretaris, de heer J. B. G. de Vries, het overlijden van het erelid Mr. P. C. An- dreae en van de heer H. v. d. Zee, die zich beide zeer verdienstelijk hebben ge. maakt voor de zeilsport, en noemde hij een ledental van 375. Verder werden de gehouden wedstrijden uitvoerig vermeld. Het keurige verslag werd met dank aan de samensteller goedgekeurd. De nieuwe penningmeester, Ir. G. J. A. Nieveen, moest helaas mededelen dat het beginsaldo van 960.55 geslonken is tot 86.97. De ontvangsten bedroegen 5394.46 en de uitgaven 5307.49, waaronder een aflossing van 1000 en een uitgaaf van pl.m. 2200 voor wed- strijdprijzen. De ontvangen contributies en inleggelden worden practisch dus ge heel voor prijzen besteed. In de uitvoe rige besprekingen die op dit verslag volgden, werd sterk aangedrongen op bezuiniging, voornamelijk op de prijzen, wat ook geprobeerd zal worden, al wees de voorzitter er met nadruk op dat Sneek de vegelijking met de andere grote zeilgebeurtenissen als de Kaag- week enz. moet kunnen doorstaan. Ook werd in dit verband weer gewezen op de noodzakelijkheid dat de gemeente de beide verenigingen financieel steunt om de Sneek-Week onverzwakt te kunnen handhaven. Tevens werd contributie verhoging in overweging gegeven, maar dit achtte de voorzitter niet gewenst, evenmin als een inzameling bij de za kenlieden, wat al enige malen is ge daan, en niet ieder jaar herhaald kan worden. Besloten werd tenslotte dat het be stuur nogmaals in overleg zal treden met de S.Z.C. over de vraag wat gedaan moet worden om de financiën voor de Sneek-Week te versterken en, waarbij ook een herhaald verzoek tot het ge meentebestuur zal worden overwogen. Op voorstel van de kascommissie, be staande uit de h.h. W. J. Nieuwenhuis en R. Reitsma, werd de rekening goed gekeurd en de penningmeester van zijn verantwoordelijkheid ontheven met dank voor het gevoerde nauwkeurige en veel tijd vragende beheer. De begroting voor 1950/51 zoals die door de penningmeester werd ingediend, sloot met een eindbedrag van 3380. De post wedstrijdprijzen is 500 lager geraamd, terwijl de heer Nieveen die voor muziek op Hardzeildag 150) geheel had geschrapt. Tegen dit laatste had de vergadering echter ernstig be zwaar omdat daardoor een zeer oude traditie verbroken zou worden. De voor zitter deelde deze bezwaren, maar kon aan de andere kant ook de mening van de penningmeester billijken, omdat deze de touwtjes aan elkaar moet knopen. Het resultaat van de besprekingen was uiteindelijk dat de muziek blijft, maar dat het bestuur zal proberen hierin op OUDEGA (W.). Door verschillende verenigingen uit Wymbritseradeel, IJlst en Sneek worden hier en daar concerten gegeven. Dit is voor ons dorp iets nieuws. Nu geeft echter het Sted. Mu ziekcorps uit Sneek hier een concert. We hopen op een goede avond en we verwachten veel publiek. Houdt deze avond vrij, en allen op naar Oudega (W.). Hier is het programma van het concert te geven door het Sted. Muziek corps Sneek”, directeur de heer A. Bonman op Donderdag 25 Mei ’s avonds 8 uur: Marche Lorraine Louis Ganne Ouverture La Mascotte E. Audrian Luna-Valse Paul Lincke Folkloristische Paraphrase G. Boedijn. Dans Le Sud W. Middleton Engeland Vaarders mars W. Schild Semper Fideles mars Suite Oriëntale (4 dl.) Mondnacht auf der Alster Walzer Osc. Fetras Meyerbeer W. Schild. Het is eigenlijk maar een vervelende titel, maar wat houdt het niet in! Da gen, weken van voorbereiding door lei ding en ouders, en bij de kinderen, angst, spanning, hoop, koorts en ver langen. Maar nu is ’t dan zover. Half Sneek is deze morgen op de been. Trot se ouders, blij en luid waarschuwingen richtend tegen hun kind, dat ja en amen zegt, natuurlijk, ook al zouden ze vra gen „breng het Muiderslot mee naar huis”, nog even, dan zijn ze immers vrij? Vaders, in hun gewone doen heer, fietsen nu ongeschoren door de menigte maar achterop zit hun „oudste” die mee gaat. Alles dromt te samen op de kade om dit vertrek mee te beleven, mee te vieren, want het is een dubbel, een driedubbel feest. De „Vooruitgang” ligt met z’n wan gen open, te wachten. „Kom maar jon gens, kom maar meiskes En daar gaan ze! Los de touwen! Ge roep, gelach, wuiven, goede reis, goede reis. Hier en daar staan groepjes nu al oudere kinderen die herinneringen op halen van verleden jaar. Voor de zoveelste maal zeggen ouders „Wat is dït een belevenis voor ons kind!” En de Vooruitgang vaart Enkele hardnekkigen fietsen mee tot Twellegea. Dan gaat ieder naar huis en werk. Vanmiddag onder het eten zullen ze het over Jantsje, Klaske, Gerrit of Klaas hebben, vanavond met broodsnrjden zal moeder even naar zijn plaats en zijn bordje kijken. Lachen maar moeder! Ze zijn in goede handen! En ’t is een feest voor hun leven! En zo is dan de instructieve school reis der kinderen van de hoogste klasse der Sneker openbare scholen weer be gonnen. A. f. S. De Leeuwarder Rechtbank heeft be sloten in de zaak tegen de Sneker schoonheidsspecialist Cornells L. A. van U. nog geen uitspraak te doen, doch de behandeling op 31 Mei voort te zetten. Op 3 Mei eiste de Officier conform het vonnis van de kantonrechter tweemaal ƒ300. Maandag 22 t.e.m. Woensdag 24 Mei. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur een film over het leven van Lud wig van Beethoven: „Eroica”. Woensdag 24 Mei. Kunst aan Allen. Al gemene vergadering ’s avonds 8 uur in het bovenzaaltje van de Leeszaal. Donderdag 25 Mei. 7e Nutsavond in Ge bouw Looxmagracht 20. ’s avonds 8 uur. Huishoudelijke vergadering. Lichtbeeldenserie: Natuurmonu-< menten in Nederland. De inwoners van Winnipeg moeten allen evacueren. Je onafgebroken overstro mingen in Canada, in de .mgeving van Winnipeg rachten aanzienlijke scha- le te weeg en de bevolking noest in grote groepen vacueren. Twee bewoners zijn -;ano weer naar huis ge daan en trachten weer te lefonisch contact op te ne men met de andere leden van het gezin, die ook ge vlucht zijn.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1