Werkstuk P7 Vierde instructieve Schoolreis Openbare Scholen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST >18 Buurtver. I 1 aan e&i and tftadyenate. Pinkstergearkomste Kristlik Frysk Selskip „Maple Leaf” heeft nu een eigen speeltuin Vereniging voor Ziekenhuisverpleging ld® DINSDAG 30 MEI 1950 5e JAARGANG No 43 L. KIEZEBRINK Het Nut A -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - TeleL 2872 12-jarig meisje door auto aangereden Nieuwe liederen op het carillon Elfsteden-wandeltocht Stijgende onkosten bij dalend ledental - Tekort van ruim negen mille .vós S i IMMl L SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. Redacteur It spyljen. l n l Terugkeer van de „Vooruitgang III” in Sneek. F Bestuursverkiezing. De heer J. Tijhuis, die periodiek af trad, werd herkozen. In de vacatures, ontstaan door het overlijden van de heer Nijhuis en het bedanken van de heer van Manen, werd niet meer voorzien, daar vijf bestuursleden thans voldoende wordt geacht. Bij de rondvraag drukte de heer Feen- stra zijn spijt uit over de geringe op komst van de leden terwijl de agenda toch zo belangrijk was, waarna de ver gadering werd gesloten. we- be- bij centrale Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Redactie-adres te lang vindt. Misschien dwaal ik nog wel eens af; laat ik bij voorbaat mijn excuses maken. Tot Lemmer geen nieuws. De dames brachten alles in gereedheid om gedu rende «een week het knorren van de maag van 125 mensen te stillen, de kin deren gingen lezen, spelletjes doen of elkaar wat vertellen en aanwijzen en de ouderen trachtten het „stelletje” zo rus tig mogelijk te houden. Terwijl de boot geschut werd in de sluis, gingen de kin deren even van boord om de benen uit te steken. Een der jongens ontmoette de hond van z’n tante, ’t Was een zeer speels dier en bij ’t vertrek van de boot wou hij met ons mee, liep zover als het kon op de pier mee en ging zelfs te wa ter om de boot te volgen. Veel wind was er niet, maar toch, moesten sommigen hun tol aan de zee god betalen. Het waren er misschien een vijftal, maar volgens de kinderen was het erg. Via Enkhuizen, dat we „voorbij motorden” bereikten we Mar ken. In groepjes vertrokken de kinderen van boord om onder geleide hun inko pen te doen en het eiland te bezichtigen. Zie vervolg pag. 2. Maandagnamiddag, omstreeks 6 uur, liepen zes Sneker meisjes op de Rijks weg tussen Sneek en Oppenhuizen. Bij de brug over de Broeresloot stak een hunner, het 12-jarig dochtertje van de heer S. Been, wonende 2e Woudstraat 2, plotseling de weg over. Op hetzelfde ogenblik naderde uit de richting Sneek een personenauto, waarvan de chauf feur het meisje niet meer kon ontwij ken, zodat ze werd aangereden. Ze klaagde over inwendige pijnen en is di rect naar het St. Antonius Ziekenhuis overgebracht. S Men zal zich allicht afvragen waarom dit monument voor de gevallenen te Vriezen veen, dat dezer dagen onthuld is, hier is afgebeeld. Het antwoord is dat deze bronzen mannenfiguur op na tuurstenen voetstuk, het werk is van een oud-stadgenote, nu mevrouw Janny Burgmande Vries te Almelo. Zij is een dochter van de bij ouderen hier nog welbekende Jac. de Vries, muziekleraar en organist, die destijds van Sneek naar de Weesinrichting Neerbosch te Nijme gen vertrok, waar hij dezelfde functies vervulde. Zijn dochter Janny werd voor tekenen en schilderen, en later beeld houwen van haar 16e jaar af opgeleid door Gijs Jacobs van ’t Hof te Arnhem, en studeerde daarna te Parijs en Rouaan. Zij huwde de kunstschilder Burgman, en het echtpaar vestigde zich in Almelo. Mevr. Burgmande Vries maakte o.a. een bevrijdingsmonument te Hengelo, een monument voor Storks Machinefabriek, een oorlogsmonument in Westerhaar en dit in Vriezenveen, terwijl nu het monument voor Halfweg bij Amsterdam onder handen is. Ook boetseert zij veel kinderportretten en het is niet onmogelijk dat zij haar werk nog eens hier in Sneek zal exposeren. weegs verder mee, maar op het Snee- kermeer waren we dan eindelijk „onder ons” en kon er een beetje orde in de chaos gebracht worden. Bij ervaring weet het personeel, dat de zenuwachtige drukte het uitvloeisel is van het afrea geren van de innerlijke onrust en het bepaalt er zich dan ook toe door overal toezicht te houden, dat strubbelingen uitblijven. De volgende dagen keert de rust vanzelf terug. Eigenaardig is ook, dat verscheidene kinderen, die op school moeilijkheden veroorzaken, hier op de schoolreis hun soms fijn karakter to nen. Men zou de zaak eigenlijk moeten omkeren en niet aan ’t eind van ’t schooljaar de reis moeten maken, maar aan ’t begin. Misschien kregen heel veel onderwijzers dan al direct de goede kijk op hun leerlingen, ’t Getal is te groot, om allen te leren kennen, maar aan ’t eind van de reis heeft ieder kind min stens een paar maal zijn ware aard ge toond. Het „enigst kind” ondervindt de invloed van de groep...... maar laat ik hier niet verder over praten. ’k Zou u een verslag van de reis le veren en ’k vrees, als ik op deze ma nier doorga, dat de redactie mijn relaas in Nederlanske tael. Mei lüd applaus waerd dit ütstel oannomd. Hwat jowt it in minske. It hichtepunt fan de middei, wie wis de earste opfiering fan it toanielstik fan de Snitser Harm Lodewyk: Hwat jowt it in minske It fait net ta om yn koart bistek in öersjoch to jaen fan de ynhald fan dit stik. As bisykjen om ta forantwurde toaniel foar Kristlike formiddens to kommen hat it tige syn wearde. Lode wyk is der yn slagge om op aide mo- tiven eat to jaen dat it wol dwaen kin. Der komme hjir en dêr frij flotte dialo gen yn foar, dy’t grif in ünthjit binne foar de takomst. Ek stroffelt men net oer in to fojle oan morael of bipreekjen. De ynhald. Rekele Feenstra, in great oannim- mer, hat yn de oarloch noch al hwat dien foar de bisetter. Dat hat him gjin wynaeijen lein. Syn kompagnon, in man dy’t net by de tsjerke heart, hat in gans flinker halding oannommen. Dy hat nou sit yn it tribunael. Ynse, de soan fan Feenstra, moat as soldaet nei Ynje. Dy hat forkearing mei Mine, in dochter fan syn aide kompagnon. Men kin fan tinken wol hawwe, dat hjir in konflikt komme moat. Hja wolle for- kearing hawwe en boaskje. Feenstra wol dit net lije om’t Mine net by ’e tsjerke is. Uteindelik komt it sa, dat hy dêryn bilies jaen moat. Ynse giet nei Ynje en wurd aenst by de formisten op- jown. Dit pakt syn frou tige oan. En as dan aenst ek Feenstra noch op ’e ranne fan de ündergong brocht wurdt troch in foroardieling foar it Tribu nael ta f 50000 boete, dan is hy einliken ré om syn skuld to bikennen. Verschijnt DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) wordt hun het oze wel verschil lende scheten bezoeken, maar toch één geheel vormen, bij elkaar behoren. Volksonderwijs, centrale ouderraad, oudercommissies en de personelen van de betrokken scholen werken dan een drachtig samen om tot het resultaat te komen, dat de kinderen weer een week hun „schoolreis” kunnen maken. De kin deren sparen er voor, een verloting brengt ook een aardige duit in ’t zakje en verschillende vrienden van de open bare school dragen een steentje bij om de financiën in orde te krijgen. Maandag 22 Mei waren alle maat regelen getroffen en lag de „Vooruit gang III” aan de kade bij de „Electri- sche Brug”, terwijl twee grote slaap- schepen, eentje voor de jongens en een voor de meisjes in Muiden lagen te wachten op de logé’s. Zeven uur zou de afvaart zijn, maar ver voor die tijd wa ren de meeste kinderen, vergezeld van ouders, kennissen of nieuwsgierigen, reeds aanwezig. Veel leerlingen hadden ’s nachts zeer kort of helemaal niet ge slapen, omdat ze bang waren om zich te verslapen en de boot te missen. Lodde rig, maar vol verwachting lieten ze de raadgevingen van de ouders, om toch vooral voorzichtig te zijn en gehoor zaam, aan zich voorbij gaan. Hun ge dachten waren met heel iets anders be zig. Toen de touwen, ruim 7 uur, los gegooid werden, waren alle kinderen aanwezig, een viertal „zieken” incluis. Maar al voel je je niet lekker, kun je dan zo’n reisje er aan geven? Dan maar de tanden op elkaar, de dokter ge vraagd, of het kan en als hij bevesti gend antwoordt, voortiit dan maar. Er waren 125 personen aan boord, onge veer evenveel dames en a.s. dames als jongens en „zich voelenden als jongens”. Een grote groep mensen begeleidde de boot tot aan het Zomerrak, enkele enthousiasten fietsten nog een eind- Het was Vrijdag voor de jeugd van de Leeuwarderweg en omliggende stra ten een vreugdedag. Het bestuur van „Maple Leaf” zag thans zijn harde wer ken bekroond door de officiële openstel ling van de speeltuin voor de kinderen in dit stadsdeel. De waarnemend voorzitter de heer H. J. van Gunst deelde in zijn ope ningswoord bij de officiële opening te half acht mede dat het, sinds de oprich ting, nu de vierde keer is, dat de vereni ging iets gedenkt. Was het de eerste malen een herinnering aan onze Cana dese bevrijders, ditmaal heeft men eens aan zich zelf gedacht en wel in ’t bij zonder aan de jeugd. Toen in ’t najaar van 1949 tot het bestuur het verzoek werd gericht een speelplaats te stich ten was dit verzoek direct in goede aarde gevallen. Van het gemeente bestuur mocht men de grootst mogelij ke medewerking ontvangen en dit gaf het terrein tussen lepenlaan en Linde laan ter beschikking. Een commissie werd gevormd om te trachten het be nodigde bedrag nl. ƒ1500 bij elkaar te brengen. Op de lijsten werd ongeveer 800 getekend, een bedrag waarmede het bestuur niet in zee dorst te gaan, zodat na lang wikken en wegen werd besloten om, indien de medewerking niet groter zou blijken, het plan niet uit te voeren. Toen de nood op ’t hoogst was, was echter ook hier de redding na bij, want nog geen dag later ontving men de verheugende mededeling, dat Regenten van ’t O.B.W. besloten hadden 200 te schenken. Deze sympathieke geste gaf mede de doorslag tot verwer kelijking van het plan en het bestuur is Regenten dus wel zeer dankbaar. Een kleine kern van personen heeft er toen mede de schouders onder gezet. Spr. wil hier geen namen noemen maar een uit zondering wil hij maken voor de heer Oostra en mevr, de VriesBoomsma. Was eerstgenoemde de man die de lei- Jaarverslagen. Uit hét uitvoerige jaarverslag van de administrateur, de heer H. Feenstra, hebben wij het volgende overgenomen Totaal werden er in het afgelopen jaar 169 opname-gevallen geboekt, t.w. 39 in de 3e klasse met 534 verpleegdagen (ge middeld 13.7 dagen), 94 in de 2e klasse met 1716 verpleegdagen (gem. 18.25), 25 in de le klasse met 461 verpleegda gen (gem. 18.4), 9 in de bijverz. 2e klas se met 106 verpleegdagen (gem. 12) en 2 in de bijverz. le klasse met 28 ver pleegdagen (gem. 14), totaal 2845 ver pleegdagen met een gemiddelde van 16.83. De totale uitkeringen hiervoor be droegen voor de 3e klasse f 5856.95, ge middeld f 150 per geval; 2e klasse f 22660,69, gem. f 241.—; le klasse f7411.72, gem. f296.50; bijverz. 2e klas se f 548.27, gem. f 61.en id. le klasse f 209.50, gem, f 105.—. Voor Pol.kl, hulp- ding had en de „baas van ’t werk” ge noemd werd, laatstgenoemde voorzag de mannen, die geheel belangloos de werkzaamheden op ’t terrein ver richtten van koek en koffie. Zo is dit speelterrein dan nu tot stand gekomen. De fa. Ringnalda die de tien schommels, 5 wipplanken en 2 stel ringen maakte, werd ook dank gebracht. Voor de klei nen is er een grote zandbak, en voor de ouders zullen er nog zitbanken ge plaatst worden. Het bestuur hoopt dat de jeugd van deze buurtver. zich hier prettig zal vermaken. Spr. brengt dan dank aan burgemeester Rasterhoff voor de bereidwilligheid om dit terrein offi cieel te openen en eindigt met de wens dat het de buurtver. „Maple Leaf” gegeven mag zijn tot verdere uitbrei ding van het terrein over te kunnen gaan, opdat ook andere spelen voor de groteren zoals kaatsen, voetbal, volley ball zullen kunnen worden beoefend. Burgemeester Rasterhoff wenste ’t bestuur en de bewoners van dit stads deel geluk met deze aanwinst. Het ge meentebestuur heeft grote waardering voor hetgeen hier tot stand is gebracht. Het verkeer is in de laatste halve eeuw zo veranderd, dat gevaar de spelende kinderen van alle kanten bedreigt, ter wijl ook de kinderspelen zelf zijn ver anderd. Dat alles stelt zijn eisen, ook omdat als er in geen veilige speelplaat sen wordt voorzien, de jeugd allicht tot kattekwaad en overlast voor de buren overgaat. Om dit alles hebben we speel terreinen nodig, en de gehele bevolking heeft er belang bij dat deze er komen, zodat de stichting er van door allen dient gesteund. Door samenwerking der verenigingen, die over dergelijke terrei nen beschikken kan men misschien tot een overkoepelende organisatie komen, waardoor de mogelijkheid geboren zou worden collecten en wedstrijden te hou den, waarvan de baten weer ten goede van dit werk zouden kunnen strekken. Ofschoon de agenda belangrijke pun ten bevatte, was de jaarvergadering van de Afd. SneekIJlst der Frov. Friese Vereniging voor Ziekenhuisverpleging, die Vrijdagavond in Rest. Piso gehouden werd, toch slecht bezocht, een verschijn sel dat zich de laatste jaren bij vrijwel alle verenigingen voordoet. Voorz. O. Lin deman las uit het verslag dat ons blad van de vorige jaarverg. publiceerde voor, dat de vooruitzichten toen onzeker wa ren en de ziekenhuiskosten verhoogd, en datzelfde had ik nu weer kunnen zeg gen, aldus spr., want de tarieven van de ziekenhuizen zijn weer verhoogd die van het St. Antonius Ziekenhuis met f 0.75 tot f J.en die van het Acad. Ziekenhuis te Groningen voor alle klas sen met f 1.per dag en dat gaat nu al regelmatig sinds 1947. Bovendien zijn ook de kosten van de specialisten danig verhoogd. Dit alles levert grote moei lijkheden op, waar nog bijkomt het le denverlies, voornamelijk aan ziekenfond sen. Nu is er wel een bepaling dat deze fondsen niet op ons terrein mogen wer ken, maar die schijnt niet te werken, want dat doen ze wel. In het vooront werp Ziekenfondswet is ook erkend dat er een bepaald terrein is waarop wij werkzaam zijn, maar verder hebben wij er nog niets van gehoord. De zieken fondsen snoepen ons de leden af, en daarom is een vergadering met deze fondsen gehouden om tot samenwerking te komen. Er is een commissie benoemd waarin de voorzitters en de administra teurs van de afdelingen zitting hebben, welke commissie ook hogere tarieven heeft ontworpen, maar de Federatie moet nog over deze samenwerking in een binnenkort te Groningen te houden vergadering beslissen. Aan alle kanten wordt aan ons getrokken, en we hebben dan ook een vrij groot tekort, aldus de voorzitter, die daarna het overleden be stuurslid Nijhuis herdacht, die vanaf de oprichting steeds bestuurslid is geweest en in wie de vereniging een zeer werk zaam lid heeft verloren. Nadat de notulen van de vorige ver gadering door de secretaris, de heer S. Jelgersma waren voorgelezen en onge wijzigd waren vastgesteld, las de voor zitter een schrijven voor van de'heer J. van Manen, die niet aanwezig kon zijn en mededeelde dat hij als bestuurslid be dankte. De heer Lindeman herinnerde er aan dat de heer van Manen een half jaar na de oprichting in het bestuur werd gekozen, en dankte hem zeer voor de vele werkzaamheden die hij voor de vereniging heeft verricht, welke dank ook schriftelijk aan hem zal worden overgebracht. Onze beiaardier Flucie van Bergen heeft nieuwe liederen op het carillon ge steld en wel op het heel uur Menuett van J. L. Krebs en op het half uur Waldsang van H. Sytstra. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer omtrent de „Elfsteden- Wandeltocht”, kunnen we nog mededelen, dat twee onzer stadgenoten, nl. mej. C. Venema en de heer W. Meerholz deze tocht met goed gevolg hebben volbracht. Dank zij de uitnemende verzorging van het Rode Kruis was er onder de on geveer 125 deelnemers (sters) niet één uitvaller (ster), GEVONDEN VOORWERPEN W YMBRI i. SERADEEL. Een sport-portemonnaie, terug te be komen bij G. Lrnter te Wouosend; een autowieldop, terug te bekomen bij Post- commandant der Rijkspolitie te Wouds- end; ’een zo goed als nieuw plastic meisjeshandtasje met inhoud (gevonden op de Rijksweg 43 onder Uitwellinger- ga), terug te bekomen bij de Opper wachtmeester der Rijkspolitie J. Roorda te Langweer. Donderdag hield het departement Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen een huishoudelijke verga dering onder voorzitterschap van ds. J. Palmboom. Na diens openingswoord en het lezen der notulen door de secretaris ir. A. P. W. Münch, was aan de orde de verkiezing van bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heer L. Kiezebrink, die werd herkozen, en ir. Münch, die zich genoodzaakt zag gens drukke werkzaamheden zijn stuurstaak neer te leggen. De voor zitter drukte zijn spijt uit over dit heengaan, daar de heer Münch de ziel van het Nutswerk is, we hebben zijn besluit te eerbiedigen, het door hem ten bate van het Nut verrichte zal echter bij het bestuur lang in dankbare herin nering blijven. In de plaats van ir. Münch werd alsnu tot bestuurslid ge kozen de heer D. Jorritsma, directeur van het postkantoor alhier. Het bestuur werd gemachtigd een afgevaardigde en diens plaatsvervanger naar de algemene vergadering aan te wijzen, de beschrij vingsbrief gaf geen aanleiding tot op merkingen. De begroting 1950-’51 van het departement werd door de penning meester de heer S. Bos aangeboden en vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 925. Tot leden van de commissie voor het nazien van de reke ning en het bezit van het departement werden benoemd de h.h. Ament en Brinksma, tot hun plaatsvervangers de h.h. ir. Münch en Meindersma. Op het programma 1950-’51 staan 2 lezingen, waarvan een door mej. dr. F. Szper over haar reis naar Israël, de vertoning van 2 lichtbeeldseries, 1 voordracht- en zo mogelijk 2 cursusavonden. Een der aanwezige leden pleitte voor een cursus over muziek, wat het bestuur zal over wegen. Na enige discussie over het Nutswerk ter plaatse, werd de verga dering gesloten. Met volle belangstelling volgt het ge meentebestuur de ontwikkeling van het particulier initiatief op dit gebied. De burgemeester sprak de wens uit dat de kinderen van dit stadsdeel tot in lengte van jaren zullen ku'nnen profiteren van dit speelterrein, waarvan de inrichting de toets der kritiek kan doorstaan. En daarmee was dan het grote mo ment van de openstelling van het ter rein gekomen, .de 3-jarige dochter van burgemeester Rasterhoff, Heleentje, knipte het lint door, en de grote schare kinderen, die dit ogenblik met onge duld had verbeid, stroomde het veld op en stormde op de toestellen toe. Ten huize van mevr. De Vries Boomsma werden aan de genodigden verversingen aangeboden. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door burgemeester Raster hoff en wethouder Boeijenga, verder waren aanwezig de heer J. Lootsma, hoofdopzichter gemeentewerken, die als deskundige het bestuur met raad en daad had bijgestaan, diverse afgevaar digden van de zusterorganisaties enz. Het bestuur deelt nog mede dat het terrein geopend zal zijn ’s morgens van 912 en ’s middags van 27 uur. Zon en feestdagen zal het gesloten zijn. verlening werd bovendien uitgekeerd 3e klasse 32 gevallen, kosten f 435.07, gemiddeld f 13.60; 2e klasse 69 gevallen, kosten f 897.46, gemiddeld f 13.en le klasse 18 gevallen, kosten f 227.57, gem. f 12.64, totaal 119 gevallen, die samen dus f 1560.10 of gemiddeld f 13.10 per geval, hebben gekost. Het ledental van de afdeling daalde van 1989 tot 1872. Uit het resumé dat de administrateur van de exploitatie gaf, bleek, dat alleen de 3e klasse en de 2e klas bijverz. een voordelig saldo op leverden van resp. f 4188.57 en f 653.18, maar dat de andere klassen allen een te kort brachten, dat voor de 2e klasse f 9258.04, voor de le f 2477.18 en de le klas bij verzekering f 9.72 bedroeg, ter wijl de gehele exploitatie een tekort ver toonde van f 9351.26. Over 1948 bedroeg het nadelig saldo f 2395.waarvoor aan naheffing is ingekomen voor de 3e klas f 1574.94, de 2e f820.13, de le f 497.50, en de bijverz. 2e klas f 240.58, totaal f 3106.15, zodat er uiteindelijk een overschot was van f 711.15. Het reserve fonds daalde van f 521.34 tot f 310.71. Bij de uitvoerige besprekingen over deze cijfers informeerde de heer Kingma naar de gemiddelde leeftijd van de ver zekerden. Hij vermoedde nl. dat oudere leden meer risico opleveren dan de jon gere, en merkte op dat er al verschil lende verenigingen zijn die ouderen al leen tegen verhoogde contributie aan nemen. Hierop antwoordde de voorzitter dat van de leeftijd geen statistiek wordt aangehouden, maar dat de gemiddelde leeftijd van de Nederlandse bevolking thans al 66 jaar bedraagt, wat zich na tuurlijk ook in de leeftijd van de leden weerspiegelt. Boven 60 jaar wordt ech ter niemand meer als lid aangenomen, uitgezonderd zij die uit andere afdelin gen overkomen. Op een tweede vraag van de heer Kingma of er in de hogere klassen ook meer ouderen zitten dan in de lagere antwoordde de voorzitter dat zulks hem niet bekend is, daar dit meer welstands klassen zijn, waaraan de heer Feenstra nog toevoegde dat in de 3e klasse de meeste ouderen voorkomen. Het jaarverslag werd hierna goedge keurd. Vervolgens kwam hét jaarverslag van de Provinciale Vereniging aan de orde, dat eveneens een tekort op de exploi tatierekening aanwijst, nl. van f 38.387,59 (vorig jaar na een naheffing van f33.006,87, f 1.809.83). De voorzitter gaf hierover uitvoerige inlichtingen en deel de mede dat dit tekort wel zal leiden tot bezuiniging, contributieverhoging en het heffen van een omslag, wat op de e.v. vergadering besproken zal worden. Na uitvoerige besprekingen volgde de be noeming van een afgevaardigde naar deze vergadering, waarvoor de voorzit ter werd aangewezen. Verder werd be sloten de heer O. de Roos, gepens. sta tionschef te Workum, candidaat te stel len in de vacature die ontstaat wegens het bedanken van de heer Pruiksma al daar. nei foaren brocht. Bliuwt jit oer to sizzen, dat de regy yn hannen wie fen P. de Boer en it kapwurk fan Riddersma beide to Snits. De oanklaeijing fan it toaniel wie for- soarge troch fa. Jan de Jong fan Hu- zum. It wie al tsjin seizen, doe’t’ de foar- sitter dizze goed slagge byienkomst, nei foargien to wezen yn tankgebet, slute koe. ’t Begint reeds traditie te worden, dat de kinderen die in de 6e klassen van de Openbare Scholen 1, 2, 3 en 4 zitten, een les van een week krijgen in Aan schouwelijke Aardrijkskunde. Dan wordt er niet meer verteld of gedoceerd, dan I gaan boeken, schriften en atlassen aan kant en wordt een deel van Nederland bezocht, een deel, waar de meeste kin deren in hun later leven nooit weer komen. Dan worden Verschillende aard rijkskundige begrippen door aanschou wing gecorrigeerd, en gevoel bijgebracht, dat Op Pinkstermoandei is to Ljouwert yn ’e Harmony wer de jierlikse Pink- stergearkemste fan it Kristlik Frysk Selskip halden. De foarsitter de hear P. van der Mark fan Snits koe in fiks tal oanwêzigen it wolkom taroppe. Yn syn iepeningswurd hat hy wiisd op twa dingen. Foarst, dat de Fryske Biwe- ging linkenlytsen saekliker wurdt. De fraech fan it Frysk yn it officium wint by dagen oan aktualiteit. Dat ferget de leden folie mear as alearen op it brüken fan it Frysk yn alle formiddens. Hy irune de leden oan om earnst to ineitsjen mei it persoanlil; foarbyld. -Hwant dêr moat foar it brüken fan de tael oer in practyk groeije. Yn it twad- <le plak kaem hy binammen op it tor man tusken de Biweging en hwat der hjoed-de-dei yn de wrald hart. Hy frege stipe foar de Fryske Foriening foar in federael Europa. Hwant neffens him is de Fryske striid ünderdiel fan de greate wrakseling om frijheit of slaver nij. It giet by einsluten om it rjocht fan it yndividu, om it rjocht fan de lytse mienskip. Yn dat forban waerd wiisd pp hwat yn Jesaja 40 stiet. De needsaek fan Frysk ünderwlis. Dêrnei krige de hear G. van der AVoud, haed fan in Kristlike skoalle it jwurd oer boppeneamd Onderwerp. Hy Saei der tige de klam op, dat wy yn üs ïtael in bolwurk hawwe foar it eigene, pp in tige nijsgjirrige wize hat hy sprutsen oer de needsaek fan dat ün- derwiis. Ek as eask fan moderne paeda- gogyk. Hjir helle hij oan it wurk fan üs stêdgenoat, de hear A. L. J. Wytzes, dy’t wol in earesalüt fortsjinnet foar syn warberens op dit mêd. In tillegram. Nei dizze rede kaem de foarsitter dêr op, dat foar de eedsformule jitte net oan it rjocht fan üs tael foldien is. Dêrom die hy it ütstel oan de gear- komste, om oan de Minister van Justysje in tillegram to stjüren, hwer- yn protestearre waerd tsjin it ütsluten fan üs tael by de eedsformule. De fryske tael is gjin frjemde mar likegoed Yn it ginnerael kin men sizze, dat it ploechje Snitser amateurs it moai knap spile hat. It greatste biswier wie bi nammen it forlet oan tempo. Der moat jitte mear spile wurde, foaral yn it earste bidriuw. Tige goed yn har wurk wie de dochter fan Feenstra: Anna. Hja wie libben en fris. Feenstra seis wie net min, en syn frou spile wol tige sym- pathyk. Allinne hja moat oppasse foar in tofolle oan deklamaesje. Fan de oaren wolle wy jit neame Sjouk-muoi, dy’t de slimme rol net ünfortsjinstelik

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1