Buitenlands overzicht D r Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Sneker schoonheidsspecialist weer voor de Rechtbank „Hulp in Nood” I 50-jarig jubileum bij Lankhorst Touwfabrieken 5e JAARGANG No 44 L. KIEZEBRINK Redacteur: a en m De Internationale Kaatspartij te Sneek VRIJDAG 2 JUNI 1950 Koninklijke Familie woonde avondmaalsviering bij Eerste prijs voor Stadgenoot Gepensionneerden vragen verhoging toeslag en 5 pet KLEINZAND 7 - Telef. 2872 -r" Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De kosten van levensonderhoud Bioscooinieuws Pinksterconferentie van de Vrijz. Dhr. Jongerenbond De heer KI. Osinga in het goud Te Berlijn was alles rustig - Engelsen blijven lauw tegenover Europese samenwerking Zilveren jubileum Nederlandse Baptisten-jeugjibeweging Onderlinge gymnastiekwedstrijd De inkomsten daalden, maar de burgerij moet „Hulp in Nood“ niet vergeten Uitspraken Leeuwarder Rechtbank Kerknieuws uit n- S. As en „Ze jaagden en visten” vertellen onze geschiedenisboekjes van de bezigheden der mannen dezer landen in de vroegste tijden. Dat jagen is er in de loop der eeuwen uitgegaan, historieschrijvers zul len misschien eens van het huidige man nelijke geslacht getuigen dat het viste en voetbalde! De voetbal rust nu, maar iP te GESLAAGD, Te Utrecht slaagde voor het vakexa- men voor de handel in kantoor-, school- schrijf- en tekenbehoeften onze stad genoot Bertus Hoekstra. BENOEMD. Benoemd met ingang van 1 Juni tot agent van politie alhier de heer T. Bos ma te Naarden. Onze stadgenoot de heer S. van Wijk behaalde bij een studieprijsvraag olie verfschilderijen, uitgaande van „Arti” te Alkmaar de eerste prijs met „Jon gensportret”, uit ruim 250 ingezonden werken. Een mooie prestatie. gulden bevestigde hij injecties met Het herstellingsoord voor onder wijzers te Lunteren zal op 1 Juli vijftig jaar bestaan. De Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden heeft er in een motie, aangenomen op de algemene jaarverga dering te Arnhem, bij de regering op aangedrongen, dat op zeer korte ter mijn afdoende maatregelen worden ge nomen ter verhoging van de pensioen- toeslag en dat voorts ook aan de gepen sionneerden de devaluatietoeslag van 5 procent wordt toegekend. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. en jt, n e 1 Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD i- r- e, n Ie n I. Ie ;n it it i. Ie d h l- le 3 h n it n it n i- n rs >n st in 1- n. n i- e. te 1- m 1 Juni is het visseizoen geopend, de mannen hebben dus al weer wat te doen. Ook de Sneker mannen. Ze zijn altijd enthousiaste vissers geweest. Be wijs: deze foto uit Juni 1915 toen onze Hengelclub De Baars een wedstrijd te Roodhuis hield. Men ziet er roemruchte vissers op. De Belgische doelman Rike Meert een der deelnemers. Voor de op 14 Juni a.s. te houden in ternationale kaatspartij te Sneek wor den in België zeer sterke parturen sa mengesteld. Dit is ook de reden, dat men in Sneek nog niet precies weet wie er zullen worden afgevaardigd. Wel is be kend, dat naar alle waarschijnlijkheid de populaire Belgische doelman, Meert, deel zal uitmaken van een der parturen. Het Nederlandse Bondsbestuur is ook nog niet gereed met selecteren. De Friese kaatsers zullen na Zondag 4 Juni wor den bekend gemaakt. Het staat dus wel vast dat de upperten der kaatsers op 14 Juni te Sneek zal aantreden. Het C.B.S. heeft de voorlopige prijs indexcijfers van het gezinsverbruik per 15 April 1950 berekend. Zowel het to- taal-indexcijfer van de huishoudreke- ning van April 1948/Maart 1949 als van de huishoudrekening 1935/’36 onderging geen verandering. Dit is de eerste maal sedert de devaluatie in September ’49. De stijging sedert September 1949 be draagt 8.1 pet. Tot en met Maandag heeft het Ami- citia Theater als hoofdnr. „Tromba”. Een circusfilm, en wie circus zegt, zegt ook romantiek en spanning. De hoofd figuur Tromba, ’n tijgerdompteur, wordt gespeeld door René Deltgen; hij vormt een van de sensaties van het circus programma, maar ook van deze film, die ook een blik gunt in de intriges welke zich in het schijnbaar zo luchtige artistenleven van een circus afspelen, en welke deze film ook een fel drama tische inslag geven. Binnenlands politieke en economische redenen schijnen ook een rol te spelen in de houding der Engelse regering te genover het Franse plan voor de sa menwerking van de Franse en Duitse zware industrie, waaraan Engelands medewerking is verzocht. Men zegt dat Londen weinig voelt toezicht van een internationaal lichaam ook op de eigen ijzer, en staalindustrie te aanvaarden, omdat dit gevaar zou kunnen opleveren voor de politiek van de volledige werk gelegenheid welke de Engelse regering het bedrijfsterrein te verrichten. In zijn jonge jaren was hij bestuurslid van de ijsver. De Friesche Jeugd en lid van de oudercommissie van school I. Op kerke lijk gebied diende hij de Doopsgezinde gemeente een tiental jaren als diaken, terwijl hij de laatste 20 jaar als ontvan ger van de hoofdelijke omslag van die gemeente fungeert, na elke zesjarige pe riode als zodanig herkoos deze gemeen! hem steeds weer, daardoor uitdrukking gevende aan het vertrouwen dat zij in haar functionaris stelt. Zoals wij boven reeds schreven is de datum van de herdenking van de 50- jarige werkzaamheid bij Lankhorst Touwfabrieken reeds enige tijd verstre ken, immers dit was 21 Februari. Door afwezigheid van de directeur de heer R. A. v. d. Sluis kon toen dit feit niet °P gepaste wijze herdacht worden, doch dit zal nu in de intieme kring van di rectie, genodigden, kantoor- en oud kantoorpersoneel op 5 Juni a.s. geschie den, terwijl de jubilaris op 6 Juni, ’s na middags van 3 tot 5 uur te zijnen huize een receptie houdt. spraak had moeten volgen, gelastte de Rechtbank een nieuw onderzoek. Daar om kwam de heer van U. Woensdag weer voor de groene tafel. De president, mr. van Maanen, deelde hem mede, dat de Rechtbank het nodig oordeelde méér te weten over een passage in verdach- te’s verdediging, waarin hij schreef dat zijn handelingen op medisch gebied in feite door de overheid werden gesancti- onneerd. Hij meende namelijk dat de Vestigingswet een bepaalde kennis van hem vroeg toen hij zich als schoonheids specialist wilde vestigen. De studie daarvoor eiste dat hij zich voor een groot deel bewoog op zuiver medisch gebied en het was wel ondenkbaar dat deze zelfde overheid een wet zou hand haven die de toepassing van de verwor ven en geijkte kennis moest beletten. Verdachte werd uit de droom gehol pen door de heer J. R. Werkman, amb tenaar bij de Kamer van Koophandel voor Friesland, die als getuige-deskun- dige verklaarde, dat het bedrijf van een schoonheidsspecialist niet valt onder de Vestigingswet. Verdachte was blijkbaar in verwarring gebracht door het vesti gingsverbod. Ontheffing daarvan heeft hij van de minister gekregen op advies van de K. v. K., waarbij de Vakgroep in staat werd gesteld een oordeel te geven over de bekwaamheid van de gegadigde. Het examen waar verdachte op doelde was door deze Vakgroep ingesteld, maar de overheid bemoeit zich daar verder niet mee. Met deze aanvullende kennis verrijkt zal de Rechtbank nu veertien dagen de tijd nemen om het vonnis te bepalen. De Officier van Justitie zag intussen geen reden verandering in zijn eis te brengen. Onlangs hebben we zijn naam ook nog in de krant gehad. Dat was op 30 April jl., toen onder de onderscheidingen, ter gelegenheid van de verjaaidag van Ko ningin Juliana verleend, ook die voor kwam van de eremedalle verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud, aan de heer KI. Osinga, J. W. Friso- straat 16 alhier. We hebben er toen reeds op gewezen dat die onderschei ding verband hield met een langjarige werkzaamheid bij Lankhorst Touwfa brieken alhier, doch nu het 50-jarig ju bileum van die werkzaamheid dezer da gen gevierd zal worden, is er gelegen heid er iets meer over te schrijven. In feite is de heer Osinga nu reeds langer dan 50 jaar bij bedoeld bedrijf werk zaam, immers op 21 Februari 1900 be gon hij daar, bijna 13 ja<xr oud, als jong ste bediende er waren toen 5 man kantoorpersoneel werkzaam zijn loopbaan. Er werd hard en lang ge werkt, de kantooruren waren van ’s morgens 8 tot ’s avonds 7 uur, zoals toen trouwens gebruikelijk was, maar om verder te komen moest er nog ge studeerd worden ook. Handelscursus en privélessen in Nederlands, Engels, Duits en Boekhouden, later ook het di ploma boekhouden van de Ver. v. Lera ren, verschaften de jonge Osinga de theoretische basis voor een voorspoedi ge carrière. In 1912, toen de heer G. A. Endel het bedrijf verliet, kreeg de heer Osinga al de leiding der gehele administratie, op 19 April 1917 volgde zijn benoeming tot procuratiehouder, als hoedanig hij nog steeds werkzaam is, al ligt de rustperiode nu in ’t verschiet. Een taak die steeds veelomvattender werd, omdat het bedrijf, dat zich gaan deweg een wereldreputatie verwierf, zich steeds uitbreidde en daarmede ook de administratieve staf. Bovendien brachten de oorlogsomstandigheden van 1914T8 en 1940'45 tal van beslom meringen mede, welke zware eisen ook aan de leider en zijn medewerkers in de administratieve afdeling stelden, doch men schoot niet te koi In dergelijke moeilijke tijden blijkt juist wat iemand waard is voor een bedrijf en geen won der is het dus dat de banden tussen de directie en de heer Osinga zich steeds verstevigden. In 1919 was daarvan trouwens reeds gebleken, toen de heer Osinga uit 169 sollicitanten benoemd werd tot boekhouder van het gemeente lijk electriciteitsbedrijf te Delft, doch de directie er prijs op stelde dat zijn be kwaamheden voor het Sneker bedrijf behouden bleven, zodat hij niet naar Holland vertrok. Bij zijn drukke werk zaamheden vond de heer Osinga ook nog gelegenheid een en ander buiten Evenals vorige jaren hield de V.C.J.B. overal in het land haar jaarlijkse Pink- sterconferenties. De Friezen trokken naar Beetsterzwaag. Afd. Sneek was ook hier weer op het appèl en heeft ge noten van deze .zeer goed geslaagde bij eenkomst, een hoogtepunt in het V.C.J. B.-leven. Na de opening en het hijsen van de bondsvlag werd gezamenlijk brood gegeten. Vervolgens hield Ds. Verstoep (Jorwerd) een lezing over „Waarlijk mens zijn”. Dat dit geen een voudig onderwerp was, bleek wel uit de discussie die er ontstond. De gehouden praatkringen hebben dan ook dankbaar deze lezing en discussie gebruikt als basis. De avond vloog om, de nacht ech ter nog sneller. Zondagmorgen na de opening hield ds. Monné (Brantgum) zijn Pinksterpreek, waarna een flinke wandeling werd gemaakt in de prachtige omgeving. Na de broodmaaltijd en praat- kring beleefden we de première van een toneelstuk, geschreven door ds. Monné. Onder zijn leiding werd het voortreffe lijk gespeeld door leden van de afdeling BrantgumHolwerd. ’s Avonds kwam, de afd. Marssum op het toneel. Zij speel den een bewerkt sprookje van Andersen, nl. „de Moeder”. Een stuk dat zeer goed paste in het kader van deze Plco. Deze dag werd besloten met een kamp vuur op het Woodbrookersterrein te Kor- tehemmen onder leiding van ds. Monné. De laatste dag werd besteed aan lezing, zang en voordracht. Richard Menger nam ons mee op een reis door poëzie en proza. Geen kik werd er gegeven. Ook dit moment zal niet gau' vergeten wor den. De tijd vloog om en de sluiting om 2 uur hield meteen een belofte in voor de volgende Pico. Al is Pluvius dan zeer royaal geweest, de geest, de Pico-geest was aanwezig bij allen die deelnamen en liet zich niet verdrijven door weersge steldheden. Bij allen zal deze Pico nog lang levend blijven. Deze Pico heeft laten zien dat zolang de V.C.J.B. be staan zal er Pico’s zullen zijn. E. J. In de Ned. Herv. kapel aan de selseweg te Apeldoorn is op de avond van tweede Pinksterdag een Avond maalsviering gehouden, die niet tot de lidmaten van een kerk beperkt is ge bleven. Alle lidmaten van kerken te Apeldoorn waren hiertoe uitgenodigd. De viering bedoelde een teken te zijn, dat het feest van Pinksteren allen wil omvatten namelijk dat allen zouden le ven in gemeenschappelijke eerbied, vreugde en gehoorzaamheid. Aan deze Avondmaalsviering, waarin voorging ds. N. O. Steenbeek, werd ook deelge nomen door H. M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Wil helmina. De Pinksterdagen hebben te Berlijn geen verrassingen gebracht en daardoor opnieuw hen in ’t gelijk gesteld, die be togen dat overal waar men de Russen krachtig tegemoet treedt zij zullen wij ken omdat zij geen werkelijke oorlog willen. Zoals bekend werd maandenlang verwacht, dat de Russen van de Pink- stermars van de communistische jeugd organisaties uit Oost-Duitsland naar Berlijn gebruik zouden maken om die stad geheel in handen te krijgen. In ver band met deze verwachting hadden de Westelijke geallieerden een aanzienlijke militaire macht te Berlijn samengetrok ken en dit machtsvertoon was voldoen de om de Oost-Duitse communisten, die de kastanjes voor de Russen uit het vuur hadden moeten halen, de laatste weken steeds maar weer een toontje lager te doen zingen, totdat dan nu alles is geëindigd met een massabeto ging „tegen de Westelijke oorlogshit sers” van drie tot vijfhonderd duizend de schattingen lopen nogal uiteen jongelui in Oost-Berlijn. Overigens ge ven dergelijke respectabele cijfers toch te denken. Zij bewijzen dat evenals het nationaal-socialisme ook het communis me door straffe organisatie heel wat met de jeugd kan doen, wanneer andere partijen geen gelegenheid krijgen haar idealen ook onder de aandacht van die jeugd te brengen. Zo is het echter in alle landen achter het Ijzeren Gordijn, de jeugd wordt er in straffe discipline en organisatie tot felle strijders voor het communisme opgekweekt, en het hopeloze in de verhoudingen is wel dat dit eigenlijk op de duur de kloof tussen West en Oost nog steeds verder zal ver breden. Nu zijn daar achter het Ijzeren Gordijn nog generaties die de Westerse idealen kennen en belijden, zij krijgen geen gelegenheid ze te propageren, him verzet tegen het bestaande regime is ondergronds en zou slechts betekenis krijgen wanneer de ramp van een nieu we oorlog over de wereld kwam, maar naarmate deze generaties afsterven, zullen Westen en Oosten steeds groter raadsels voor elkaar worden. Op voet van een gewapende vrede en een machtsevenwicht kunnen zij misschien naast elkaar leven, maar broederlijke verhoudingen schijnen nauwelijks denk baar. Ook Trygve Lie, de secretaris generaal der Ver. Naties heeft na zijn bezoek aan de Europese hoofdsteden blijkbaar alleen nog maar de verwach ting dat men hoogstens nog kan trach ten het contact tussen Westen en Oos ten in de Ver. Naties te herstellen op de basis van de overweging dat men daar in ieder geval nog over allerlei kwes ties kan praten, en dat al helpt dit niet veel, dit toch beter is dan dat men over en weer al maar mokkend achter zijn gordijn blijft zitten, onderwijl trachtend zich militair zo sterk moge lijk te maken. Zoals bekend kan het in ternationaal contact in de Ver. Naties hersteld worden door een concessie van het Westen aan het Oosten, nl. dat het Westen de Chinese nationalisten uit de Veiligheidsraad werpt en de Chinese communisten er een plaats in geeft. On getwijfeld zou deze concessie stroken met de werkelijkheid, want de commu nisten zijn in China de baas, de Engel sen wensen die concessie dan ook voluit te doen, de Amerikanen voelen er ech ter niet voor het prestige der Chinese communisten te versterken door aan hun toelating mee te werken, zij zullen echter die toelating niet door hun veto treffen. Om de raderen der Ver. Naties dus weer op gang te brengen is Enge land nu bezig een voldoend aantal leden in de Veiligheidsraad bijeen te zoeken, die bereid zijn voor de toelating van communistisch China te stemmen. O.a. zal het daarvoor de medewerking van enige Zuid-Amerikaanse staten nodig hebben. Zij zouden Engeland echter de lastige vraag kunnen stellen waarom het zich zo druk maakt over de toe lating van dit communistisch China, terwijl het om ideologische redenen het fascistische Spanje buiten de Ver. Na ties houdt. Het antwoord is eenvoudig, omdat Londen om politieke en handels- overwegingen communistisch China wel wat tegemoet wil komen, doch dit voor Spanje minder nodig acht, terwijl de Engelse regering rekening heeft te hou den met de linkervleugel van de Arbei derspartij, die fel op Franco gebeten is. Uit alle delen van ons land zijn Pinkstermaandag te Hengelo (O.) leden van de Nederlandse Baptisten Jeugd beweging bijeen gekomen om het zilve ren jubileum te vieren. Op het stations plein was een grote tent opgetrokken, die plaats bood aan ruim 2100 N.B.J.B.- ers. ’s Morgens werd o, 1. v. de bonds voorzitter, ds. F. E. Huizinga uit En schedé, de officiële herdenking gehou den. In zijn begroetingstoespraak merk te burgemeester J. A. H. J. van der Dussen op, dat Hengelo in deze 25 jaar twee maal zo groot geworden is, maar de N.B.J.B. gelukkig veel meer dan twee maal zo groot. Ds. K. Reiling uit Rot terdam, lid van de Uniecommissie, com plimenteerde namens de Unie van Bap tistengemeenten in Nederland; de heer J. Peters was de tolk van de Ned. Jeugd gemeenschap. Namens de Oecumenische jeugdraad sprak Jkvr. C. M. Barones se v. Heemstra; Ds. S. W. de Vries sprak namens de kerken van Hengelo en de Hengelose interkerkelijke „Cirkelcam- pagne”. Een der hoogtepunten van de morgenvergadering was de toespraak van de secr. van het Baptisten Wereld-jeugd- comité, de heer Joel Sörensen uit Stock holm. Hij zeide, dat Baptisten over de gehele wereld broeders en zusters zijn en als er één verjaart, zijn allen blij. De jeugd moet geen gedenktekenen bouwen, aldus spr., maar voor de toekomst wer ken in dienst van Jezus Christus, even als onze voorouders. Nooit is het Chris tendom zo krachtig geweest als wan neer het werken moest in benauwde om standigheden. Spreker eindigde met een beroep om zich te richten op de toe komst en geen krachten te versnipperen. Ds. H. Visser, em. predikant te Sneek („Opa Visser”, zoals hij genoemd wordt), bood een bedrag aan van bijna f 10.000 voor het bouwen van een kamphuis. WOUDSEND, 27 Mei. Hedenavond organiseerde de Gymn.ver. W.S.V. alhier een onderlinge wedstrijd tussen Nijland, Heeg en Woudsend. De turnsters en turners kwamen in groten getale op dagen en vulden weldra ’t gebouw, ’t Programma bevatte vrije oefeningen, dames ringen en brug. De heren brug en. rek. Alles verliep vlot en de gymnasten deden hun uiterste best. Vooral de vrije oefening dames werd keurig uitgevoerd. De technische leiding was in handen van de heer Bergstra uit IJlst. De heer B. K. Okma, voorzitter der W.S.V., opende en sloot deze avond met aan moedigende woorden. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) nastreeft. Inderdaad zijn die gevaren er, want het internationale bestuurslichaam zou om de betrokken industrieën zo goedkoop mogelijk te laten werken bijv, verouderde of ongunstig gelegen bedrij ven kunnen doen sluiten. En zo zijn er meer gevaren, maar de vraag rijst of men deze niet zal moeten accepteren in ruil voor de voordelen der samenwer king, die ver uitgaan boven economische alleen, omdat die samenwerking immers een begin kan zijn van de eenwording van West-Europa. Het is tenslotte toch ook dringend nodig, dat er nu iets practisch wordt verwezenlijkt, nu 1952 met het einde van de Marshallhulp, al in het gezicht ligt, en al zal er dan naar de Amerikanen in het vooruitzicht stellen iets in de plaats van die hulp komen, mits West-Europa een begin van de economische eenheid heeft ver wezenlijkt. Als men ziet hoelang de verwezenlijking van de Benelux duurt, is het duidelijk dat een stoutmoedig plan als het Franse ook veel tijd zal vergen voor er een begin van uitvoering aan is gegeven. We vermoeden dat de Amerikaanse kritiek op de Engelsen niet mals zal zijn, maar toegegeven moet worden dat de Amerikanen ge makkelijk praten hebben, hun eigen in dustrie is er niet bij betrokken. De laatste tijd schijnt de Amerikaanse druk op West-Europa om tot éénwording te komen nog toegenomen te zijn, omdat Washington meent dat de Russen de koude oorlog nog zullen verscherpen. Stalin zou de mening, dat het Westen door een industriële en economische cri sis wel uitgeput zou raken, opgegeven hebben, wat zou blijken uit het feit dat de Russische econoom Varga, die altijd tegen deze mening heeft gewaarschuwd, weer in genade is aangenomen. Het Kremlin zou dus niet meer op een eco nomische uitputting van het Westen rekenen en daarom, zo zegt Washington, zal het naar andere middelen grijpen om het Westen op de knieën te dwin gen, nl. door verscherping van de koude oorlog. Hoe deze Amerikaanse verwach ting te verzoenen is met de uitnodiging van de Ver. Staten, Engeland en Frank rijk aan Rusland om door het houden van vrije verkiezingen in geheel Duits land de politieke en economische een heid van Duitsland voor te bereiden, is een raadsel. De Russen zullen, willen zij de koude oorlog zelfs alleen maar op dezelfde voet voortzetten, nimmer in een dergelijk voorstel treden. Als dit overzicht verschijnt, staan we aan de vooravond van de Belgische verkiezin gen, met opnieuw de koningskwestie tot inzet. Aan een voorspelling omtrent de uitslag wagen we ons niet, maar dat hoe het resultaat ook zal zijn, de ver deeldheid in België nog scherper aan het licht zal treden, schijnt wel vast te staan. De enige malen uitgestelde algemene ledenvergadering van „Hulp in Nood” werd nu Woensdagavond in de bovenzaal van „De Gouden Leeuw” onder leiding van de heer F. Matak Fontein gehou den. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, gaf de administrateur, de heer S. Feenstra, een overzicht van de uitgaven der vereniging. Deze waren als volgt: ziekenhuisverpleging ƒ189.60, herstellingsoorden 112.05, geneeskun dige hulp 177.10, versterkende midde len 210.93, hulp in huis 132, kleding 111.79, financiële steun 315, levens middelen 1211.70, diversen 229.70, to taal 2689.87. Het kassaldo bedroeg op 31 December 1949 nog 48.83 (verl. jaar ƒ282.74). In 58 gevallen werd hulp verleend, 4 aanvragen werden afgewe zen. Met Kerstmis werden 271 Kerst pakketten uitgereikt, t.w. 48 aan grote gezinnen, 147 aan gezinnen van 23 personeh en 76 aan alleenwonende per sonen. Voor diverse ontvangen uitke ringen kwamen 83 schriftelijke dankbe tuigingen binnen. Overigens was 1949 een vrij gunstig jaar, voor een groot deel het gevolg van de sociale wetge ving. De meeste mensen zijn nu nl. ver zekerd, zodat niet zo vaak hulp behoeft te worden verleend als voorheen. De voorzitter van evenwel van me ning, dat Hulp in Nood toch nog wel reden van bestaan heeft, wat vooral tot uiting komt bij de uitdeling van de Kerstpakketten, die zeer op prijs wor den gesteld. Verder dankt hij de heer Feenstra voor zijn arbeid in 1949. De penningmeester, de heer J. Keu- ning, gaf een toelichting op de ontvang sten. Aan contributies werd ontvangen 841.75, aan renten 702.38, aan schen kingen 698.82, restitutie 95.75 en van Sport en Liefdadigheid (over 1948) ƒ400, totaal ƒ2738.70. Ook hij achtte het een gelukkig feit dat de sociale voorzieningen zoveel beter zijn gewor den, anders zou hij geen kans hebben gezien de eindjes aan elkaar te knopen. De ontvangsten liepen nl. ruim 800 te rug, doordat het bedrag der schenkin gen veel lager was en ook de contribu- ties iets terug liepen. Nu is het wel een moeilijke tijd om nieuwe leden te win nen, maar toch zal dit nog eens onder het oog worden gezien, aldus de pen ningmeester, die vervolgens mededeelde dat de wedstrijden van Sport en Lief dadigheid verleden jaar heiaas ook geen batig saldo opleverden. Deze uitkering was zo langzamerhand echter een vaste bate geworden en daarom hoopte hij dat de wedstrijden dit jaar een gunstiger fi nancieel resultaat zullen hebben. De voorzitter dankte ook de heer Keu- ning, die door de daling van inkomsten een moeilijker jaar achter de rug heeft. Hij hoopte daarom dat Hulp in Nood door de Snekers niet vergeten zal wor den en onderschreef de wens betreffende de wedstrijden van Sport en Liefdadig heid omdat er nog maar een heel klein bedrag in kas is. Op voorstel van de kascommissie, be. staande uit de heren Zijlstra en Zand- stra, die ook de bezittingen controleer de, werd de rekening vastgesteld en de penningmeester en de administrateur décharge verleend. De heer W. Beek huis, die wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn, werd bij acclamatie als commissielid herkozen. Nadat de administrateur naar aan leiding van een opmerking van een der leden nog uitvoerige inlichtingen had gegeven over het verlenen van hulp, waaruit bleek dat alle aanyragen zo goed mogelijk worden onderzocht, werd de vergadering gesloten. De Leeuwarder Rechtbank heeft uit spraak gedaan in enige zaken, waarbij Snekers waren betrokken. E. B., een 35- jarige expeditieknecht, vond een dames- polshorloge en hield het voor zichzelf. Verder verduisterde hij bij zijn patroon drie theemeubels, een tafel en twee le dikanten. De Officier van Justitie eiste één jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek. Woensdag deed de Rechtbank uitspraak en het vonnis luidde: één jaar gevan genisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk. Vrijgesproken werden J. H., transport arbeider en J. v. d. M., die beticht wer den van diefstal van twee rollen lood uit een keet van de N.V. Aannemers- maatschappij Friso te Sneek. De Offi cier van Justitie had tegen elk zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. De 23-jarige leerling-kellner G. M. stal in Augustus van het vorige jaar twee biljetten van honderd gulden van zijn patroon te Leeuwarden. Zes maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk was de eis het vonnis werd zes maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Harkstede-Scharmer, C. L. Verbaas, legerpred. te Nijmegen (voorheen te Sneek). De Sneker schoonheidsspecialist Cor nells L. A. van U. is Woensdagmiddag andermaal voor de Leeuwarder Recht bank verschenen, omdat het nodig werd geoordeeld een nader onderzoek in te stellen naar de juistheid van een punt van de verdediging, die verdachte als zijn eigen advocaat had opgesteld. Dit was dan de derde keer, dat deze zaak voor de Rechtbank diende voordat dit rechtscollege het verantwoord achtte uitspraak te doen. Wij vermelden nog even in het kort wat de heer van U. ten laste wordt ge legd en hoe deze zaak zich voor de Rechtbank heeft ontwikkeld. Hij ver scheen in hoger beroep voor de Leeu warder rechters, nadat de Kantonrech ter in Sneek hem had veroordeeld tot tweemaal driehonderd gulden boete. Voor de Rechtbank hoogtezonbestraling en hormonenpreparaten te hebben toege past als middelen tegen kaalhoofdigheid en haaruitval. In hoeverre dit het on bevoegd uitoefenen van de geneeskunst was wilde de Rechtbank zien uitge maakt met behulp van de verklaringen van een getuige-deskundige. Hiervoor was opgeroepen de heer Wartena, me disch inspecteur van de Volksgezond heid in Friesland. Maar dokter Wartena liet de eerste keer verstek gaan en dat veroorzaakte het eerste uitstel in de behandeling. De tweede keer was hij er wel en zijn verklaring was zeer perti nent: vooral door het voorschrijven van hormonen-injecties had de heer van U. zich op het voor hem verboden pad van de geneeskunst begeven. De heer War tena gaf overigens toe dat de wet niet met alle starheid kan worden gehan teerd. In feite is de kapper die een klant een middel tegen schrijnende huid voor schrijft ook in overtreding, maar niemand zal hem daarover lastig vallen. Het ver. weer van verdachte dat de hormonen preparaten door iedereen in een apo theek kunnen worden gekocht, werd van de hand gewezen. Wanneer een genees middel niet op de lijst van vergiften voorkomt dan kan men het zonder meer kopen, al levert onoordeelkundig ge bruik ook gevaar op. Als leek mag men wel met zichzelf experimenteren, maar niet geneesmiddelen bij anderen voor schrijven of hun toedienen. Zo leek de zaak van de Sneker schoonheidsspecialist wel van alle kan ten bekeken, toen de officier van Justi tie, mr. Hollander, bevestiging van de straf van de Kantonrechter had geëist. Maar veertien dagen later, toen de uit-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1