De Belgische Verkiezingen r HsSr Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Katholieke meerderheid, zowel in Kamer als Senaat De Seriewedstrijden van de Kon. Zeilver. „Sneek” zijn weer begonnen i1 Schoolverkeersexamen 1 DINSDAG 6 JUNI 1950 5e JAARGANG No 45 L KIEZEBRINK Concert te IJlst Emissie Antonius Ziekenhuis Het water eist al slachtoffers 1 Pluimvee niet vervoeren Wie komen er thuis uit Indonesië? Het Prot, Chr. Ziekenhuis te Sneek ■- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Eindexamen Gymnasium Sneek KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Haskerland heeft een nieuw raadhuis Vierjarig meisje in teil heet water Voetballer brak zijn been, handbalster haar onderarm Uitslag Verkoping Uitbreiding P.E.B. Fries’and nadert voltooiing Autotocht Ouden van Dagen Coloradokever aangetroffen Bioscoopnieuws Afd. Sneek Partij v. d. Arbeid Uitwisselings-Concerten Verbetering Zanguitvoering voor de zieken Bondswandeldag K.N.G.V, Openingswedstrijd S.Z.C. Dronken Chauffeur rijdt baby dood MB SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: 6 5 pnt. 4.1 pnt. pnt. 3 pnt. 2 1 4 1. Seahawk, E. 5 4 3 2 1 Alle candidaten geslaagd. Voor het diploma A slaagden de he ren Bertus C. J. Bachofner, Bols ward; Bernhard van Haersma Buma, IJsbrech- tum; Willem P. C. Kodde, Rotterdam. Voor diploma B: Mej. Lita Palmboom, IJsbrechtum en de heren Jan E. ter Braak en Piet F. Obbema, Sneek. Afge wezen en herexamen geen. 9 8 7 6 5 4 3 2 4 3 2 pnt. pnt. pnt. had Het Jan Willem Friso regiment zal zich 4 Juni vestigen in de kazernes te Assen en Zuidlarep, belet, door de volksvertegenwoordiging kunnen doen intrekken. De vraag is echter of zij eerst niet zal streven zich met de soc.dem. te verstaan, die bij deze verkiezingen de grootste winst boekten, en een sterke minderheid vor men. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handehadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. el- sr- lie :ht >,ra de ie ls in« is de je nt, Ifs og sa nt in- za te se- ■n- ze- ne- ik> 'al. ar- ip- m- ser eb- of un xi- ip- na is be is Redactie-adres in bij e- sk lie n, m n- Haskerland beschikt sinds Donderdag over een gemeentehuis, dat ongetwijfeld tot de fraaist en mooist gelegen over heidsgebouwen van Friesland gerekend mag worden. Het is het oude Herema State. De State heeft een roemruchte geschiedenis, een interessante geschie denis bovendien, want het was hier dat in 1737 voor het eerst de aardappel werd geteeld in Nederland, en waarschijnlijk op het gehele vasteland van Europa. De toenmalige bewoner jhr. Philip Frederik Vegelin van Claerbergen had namelijk van de Engelse koninklijke familie een knol van de uit Amerika geïmporteerde „sierplant” gekregen. Herema State, se dert 1675 driemaal verbouwd, o.a. in 1909, om ingericht te worden tot het eerste Friese volkssanatorium is nu door de Commissaris der Koningin in Friesland ingewijd tot zetel van de ge meente Haskerland, zulks in overeen stemming met de wens van de oude burgemeestersfamilie Vegelin van Claer bergen, die het huis het laatst bewoon de. Joure vierde ter gelegenheid van deze ingebruikneming drie dagen uit bundig feest. Het bleef trouwens niet bij feesten, want Haskerlands bevolking bood het gemeentebestuur de restaura tie en verlichting aan, van de in verval geraakte fonteinen van het park van Herema-State. Vrijdagmorgen omstreeks 10 uur ging het vierjarig dochtertje Polly van de familie Hilverda, wonende in de Dr. Bos straat even op bezoek bij buren. Onge lukkigerwijze is zij daar in een teil heet water gevallen. In zorgwekkende toe stand is ’t meisje naar het St. Antonius Ziekenhuis vervoerd. Het onderzoek wees daar uit dat de kleine van onder tot boven met brandwonden was over dekt. De toestand is van dien aard dat het de eerste dagen niet buiten levens gevaar zal zijn. EERSTE NIEUWE HARING IN IJMUIDEN. De eerste nieuwe haring is in IJmuiden binnengebracht door de „Scheveninger 9” Prinses Marijke. Direct werd de haring per auto doorgevoerd naar Scheveningen, waar de vitssersvrouwen de „Hollandse Nieuwe” proefden. strijd met de Boer, die met een neus lengte verschil beslist werd, zijn nieuwe schip als eerste over de eindstreep te sturen. Opmerkelijk was echter ook de prestatie van mevr. C. BreuningMul der die met de Soelaas van haar man zeker een half uur te laat startte, maar toch nog als vierde aankwam. Deze Valk was geheel met dames bemand. Derde was v. d. Veen, vijfde Ir. Jou- stra, en zesde mr. Cornells. Reino Mul der, hoewel wel ingeschreven, startte niet. Stand: Vanwege de Bond voor Veilig Ver keer zjjn alhier Donderdag en Zaterdag door leerlingen van de hoogste klas schoolverkeersexamens gehouden. Na men hier het vorige jaar 3 scholen aan deel, ditmaal was het acht. Vier ont breken er nog. Ieder kind worden thans grondig de verkeersregels bijgebracht en op 't examen wordt dit theoretisch en practisch onderzocht. De schrifte lijke examens werden op 3 Mei jl. ge houden. Deelgenomen werd door 207 leerlingen. Voor de leerlingen van de Montessorischool en hen die wegens ziekte hieraan niet konden deelnemen, moet nog een extra dag worden vastge steld. De practische examens vonden voor de scholen I, III en IV en de R.K. 10.1 pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. 7.1 pnt. pnt. Notaris Feddema alhier verkocht fi naal in café neeuwen: 1. Woon- en winkelhuis a. d. Wester- sing.l, hoek Fittemahovenstraat, in huui bij de heer H de Boer, koper de huu”der voor f 2500. 2. Burgerwoonhuis aan de le Woud- straat nr. 12 in gebruik bij mej. de wed. J. Mous. Koper de heer F. IJpma, ma gazijnmeester te Sneek voor 2805. 3. Burgerwoonhuis aan de Eenheid in huur bij de heer J. Piersma, koper de heer H. Wiersma te Sneek voor 3075. 4. Burgerhuis, hoek Grote Kerkstraat Oud Kerkhof in huur bij de heer Arendshorst, koper de heer P. Swart te Sneek, voor nader te noemen lastgever voor 2140. Over enkele weken zal het Provinci aal Electrisch Bedrijf Friesland de laat ste van de drie bij de Kon. Machine fabriek Gebr. Stork en Co. gebouwde stoomturbines in gebruik nemen. Deze laatste turbine heeft een vermogen van 32.000 KW. De totale capaciteit van de nieuwe centrale te Leeuwarden zal dan plm. 75.000 KW bedragen. De capaciteit van de oude centrale bedroeg slechts 17.000 KW, aldus meldt het Friesch Dagblad. Amicitia, J. Miedema Margrietha, H. G. de Boer Vivian, J. v. d. Veen, Leeuwarden Soelaas, M. C. Breuning, Leeuwarden Fram, Ir. A. D. Joustra Stille Wille, Mr. J. H. Cornelis De autotocht voor Ouden van Dagen ligt weer in ’t verschiet. Maar voor het zover is moet er toch nog heel wat ge beuren, op organisatorisch maar ook op financieel gebied. Want zo’n tocht brengt heel wat kosten mee. Anderzijds geniet zo’n feest voor de oudjes de sym pathie van heel de burgerij. Binnenkort zal zij in de gelegenheid worden gesteld van die sympathie daadwerkelijk te ge tuigen, want er zullen lijsten worden aangeboden waarop men zijn bijdrage kan noteren. Ditmaal zullen de oudjes zelf die lijsten aanbieden, ze hebben het zo zelf gewild, dus deze actie gaat spontaan van hen zelf uit en wellicht zal dit de milddadigheid onzer burgerij nog bevorderen. En aan autobezitters natuurlijk nog eens het dringend verzoek him auto’s voor deze tocht, die de oudjes zo’n mooie dag bezorgt, beschikbaar te stellen; gaven in natura, voor consumptie onder weg, zijn natuurlijk t.z.t. ook zeer wel kom. De Belgische verkiezingen, Zondag gehouden, hebben de Chr. Volkspartij (katholieken) en de soc. democraten winst gebracht, de liberalen en commu nisten verlies. Voor de Kamer heeft de C.V.P. de 2 zetels gewonnen welke zij nodig had om ook daar de absolute meerderheid te verwerven, zij krijgt daar nu 107 zetels (oude kamer 105), soc. dem. 75 (66), liberalen 20 (29), communisten 6 (12). In de Senaat behield de C.V.P. 54 zetels, de soc. dem. kregen er 37 (33), liberalen 10 (14), communisten 3 (5). De C.V.P. heeft nu dj meerderheid in beide kamers en zij zou een zuiver ka tholieke regering kunnen vormen, en daarna de wet, die ’s konings terugkeer De 11-jarige T. v, d. Laan, Vesper- straat 19, alhier ontdekte gister in de haag voor zijn ouderlijke woning een coloradokever, welke hij heden bij de burgemeester heeft ingeleverd. IJLST. Aan de vele klachten der in gezetenen dat er in het zomerhalfjaar zo weinig concerten in de tent worden gegeven, omdat Concordia meestal eerst in September hiermee een aanvang maakte en de weersgesteldheid dan al spoedig van die aard is, dat het niet dikwijls kan worden herhaald, is thans gehoor gegeven, Onder begunstiging van goed weer gaf het Stedelijk Mu ziekcorps van Sneek Donderdag jl. het eerste concert. Door een talrjjk publiek werd naar de goed uitgevoerde muziek stukken geluisterd, en ze werden met veel applaus beloond. Het ligt in de be doeling aan het einde van deze maand een tweede concert te geven, door een muziekcorps uit Hoorn. De Stichting Sint Antonius Zieken huis te Sneek gaat over tot de uitgifte van 500.000 3% pet. 25-jarige obliga ties, in stukken van ƒ1000 en ƒ500 tot de koers van 100 pet. 50.000 is reeds op inschrijvingsvoorwaarden geplaatst. Deze lening dient ter financiering van de kosten van de bouw van het eerste gedeelte van een zusterhuis en voor de uitbreiding van het verplegingspavil. joen, waardoor de beschikking verkre gen wordt over een gynaecologische- obstetrische afdeling en een kinder, afdeling. Na deze uitbreidingen zal het ziekenhuis ruim 250 bedden bevatten. Van Dinsdag t.e.m. Donderdag heeft het Amicitia Theater als hoofdnr.: „Het liefdeleven van Carmen” met Rita Hay worth en Glenn Ford in de hoofdrollen van resp. Carmen en Don José. Men kent Merimées verhaal en kan zich dus wel voorstellen dat het een kolfje naar de hand van Rita Hayworth was de temperamentvolle onstuimige Carmen- figuur le spelen, Carmen die mannen bedroog en speelde met hun liefde en tenslotte daarvan zelf het slachtoffer werd. Het is een boeiende technicolor. In de Donderdagavond in het Gebouw van de Vrijz. Hervormden aan het Kleinzand gehouden huishoudelijke ver gadering van de afd. Sneek van de P. v. d. A. maakte voorzitter P. v. d. Veen bekend, dat de Eigen Gebouw Vereni ging een nieuw bestuur heeft gekregen. Als voorzitter fungeert thans de heer S. v. d. Wal, secretaris is de heer L. Jelle- ma en penningmeester de heer J. A. Hogeveen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het bestuur in één zijner laatste vergaderingen afscheid genomen had van mevr. M. S. SpaanderKok. Bij die gelegenheid was het scheidende be stuurslid een etsje, voorstellende een hoekje van de Zoutpoel, aangeboden. Het resultaat der laatste verkiezingen noemde voorzitter v. d. Veen voor de P. v. d. A. bevredigend, al was het jam mer dat in Friesland een zetel verloren ging, doordat de partij een kleine drie honderd stemmen te kort kwam. Hier door wordt, aldus spr., eens te meer be lezen, dat het vaak aan enkele stem men kan liggen en daarom is het te be treuren dat tal van stemmen nodeloos verloren gaan. Met voldoening werd vervolgens gewag gemaakt van het welslagen van het 1 Mei-feest, vooral het kinderfeest was een geweldig suc ces, waarna tot slot nog een geanimeer de bespreking volgde over de agenda van de Gew. Vergadering, welke jl. Za terdag in Leeuwarden is gehouden. A.s. Donderdag 's avonds 8 uur geeft de Chr. Muziek Ver. „Concordia” van IJlst een concert op het Martiniplein onder leiding van de directeur de heer Tiemersma. Programma: Ps. 138. The Great Litte Army Alford Ouverture Tancrède Rossini Mondnacht auf der Alster Oscar Fétras In ’t Zigeunerkamp M. Oscheit Parade in ’t Sprookjeswoud, P. W. Noack. We hebben „Opa Visser” (ds. H. Vis ser, em. predikant alhier) wat te veel gegeven, toen wij in een verslagje in ons vorig nr. van de viering van het zil veren jubileum van de Ned. Baptisten Jeugdbeweging meedeelden, dat hij een bedrag van bijna ƒ10.000 had aangebo den voor het bouwen van een kamphuis. Hij heeft dit bedrag natuurlijk aangebo den als opbrengst van een inzameling voor dit doel onder oud-leden en leiders van deze jeugdbeweging en gemeente leden van de Unie van Baptisten Ge meenten en namens deze allen. Naar Ons Noorden verneemt zal het K.A.B.-zangkoor, dirigent de heer Joh. de Boer, op Zondag 11 Juni, ’s middags een uitvoering geven in de tuin van het St. Antonius Ziekenhuis. Wymbritseradeel en IJlst, waren op de ze route ook verkeers-agentea en ver keerslichten geplaatst. Voor Zaterdag was deze route enigszins gewijzigd, om te voorkomen, dat de deelnemers van de eerste dag die van Zaterdag zouden in lichten. De fouten welke in ’t schrifte lijk gedeelte van het examen waren ge maakt, werden voor de helft gerekend, maar die op de weg voor de volle 100 Wie op deze wijze meer dan 7 straf- punten had, werd afgewezen. Aan het praktische examen namen 178 leerlingen deel, van wie 26 werden afgewezen. Acht kinderen hadden 1 of minder dan 1 strafpunt. Deze ontvingen allen als beloning het bekende verkeersspeldje. Hiervoor kwamen in aanmerking Jan Melchior, Jan Sonnenberg, Tea Berga, IJpe Tienstra, Harry Tuil, Gerrie Pos thumus, Marten de Jong en Dirk Wie- lenga. Naar men ons mededeelt zullen eerst daags ook verkeers-examens worden ge houden voor volwassenen, dat zal dan bestaan uit een practisch gedeelte. Ver der zal door de Bond van de Ver. voor Veilig Verkeer van 26 Juni tot 1 Juli over geheel Nederland een verkeers- week worden gehouden. Pauze De Findels heech. Vogelhandler Friesland Rhapsodic Voor ’t Vaderland Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink 8. Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Met het troepentransportschip Wa terman, vertrokken van Tandjong Priok 18 Mei en 10 Juni te Rotterdam ver wacht keren o.a. terug: van V.b.d.A. E. Div.: sergeant M. Flach, Stationsstraat 3, Sneek; sergeant J. P. Casparie, Sta tionsstraat 50, Sneek. Met het passagierschip Cheshire ver trokken van Tandjong Priok 16 Mei, te Rotterdam 14 Juni verwacht, niemand uit deze omgeving. Met het passagiersschip Amarapoora, 15 Mei van Tandjong Priok vertrokken en 29 Juni te Amsterdam verwacht: niemand uit deze omgeving. Met het troepentransportschip Hel lenic Prince van Tandjong Priok 23 Mei vertrokken en vermoedelijk 17 Juni te Amsterdam aankomend, keert o.a. naar huis terug: van de Koninklijke Land macht A. Cie L.S.K. soldaat W. v. d. Werf, Rauwerd 87. Met het troepentransportschip „Ge neral A. W. Greely”, 25 Mei van Tand jong Priok vertrokken en 19 Juni te Rotterdam verwacht, niemand uit deze omgeving. Met de zomerse dagen eist het water weer zijn slachtoffers. Niet genoeg voor zichtig kunnen vooral zij zijn, die de zwemkunst niet voldoende machtig zijn. Zaterdagmiddag, de eerste drukke mid dag in het seizoen, werd in het zwem bad Crailo te Hilversum de 6-jarige Gertje Toes, die in het ondiepe bad speelde, eensklaps onder water gevon den. Het kind is vermoedelijk uitgegle den. Nog een uur lang paste men kunst matige ademhaling toe, doch tevergeefs. Bij het zwemmen in de Zuid-Willems- vaart onder de gemeente Mierlo is Zon dagmiddag de 16-jarige C. A. Vloet uit Helmond, die niet goed kon zwemmen, verdronken. Voor de eerste maal wordt thans ook in Friesland de reeds in andere provin cies traditie geworden Bondswandeldag van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond gehouden. De organisatie hiervan is in handen van de „Sneker Gymnastiek Ver eniging” en de route van de te lopen marsen voert langs de waterkant naar het Paviljoen V.V.V. „Sneekermeer” (le controle) en verder door Frieslands groene greiden. Op Zaterdag 24 Juni is er voor de jeugd van 1215 jaar een mars van 15 KM. en voor de ouderen een 30 KM mars. Als herinnering ont vangen de deelnemers die de tocht vol brengen de fraaie BondswandeWedaille terwijl tevens groepen van dertien en meer deelnemers een groepsmedaille ontvangen. Om de deelname voor ieder mogelijk te maken is het inschrijfgeld zo laag mogelijk. Voor winkelpersoneel e.d. is het mogelijk de 30 KM.-mars op Zondag 25 Juni te lopen. Nadere bijzon derheden volgen binnenkort in dit blad, terwijl alle gewenste inlichtingen wor den verstrekt door het bestuur de; „S.G.V.”. Wikselbeker, earste priis fan ’e foar- drachtkriich fan ’e Prov. Underwysrie, yn 1950 woun foar it Snitser Gymna sium fan Willem Wester, learling Klasse V, 6.1 pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. die vijf starters telde, was de Kemphaan van Vermeulen te Drachten onbetwist de snelste, al zat de Wederik van dokter Nieuwenhuis hem in ’t laatst aardig dicht op de hielen. Burgemeester Reit- sma was derde, van Foeken vierde en de Jong vijfde. Hier is de stand dus: Kemphaan, W. G. Vermeulen, Drachten Wederik, W. J .Nieuwenhuis Ruiter, R. Reitsma, Witmarsum 3 Smelleken, J. van Foeken 2 Ljip, P. de Jong 1 De traditionele seriewedstrijden van de Kon. Zeilvereniging „Sneek”, een attractie waarvoor telkenjare veel be langstelling bestaat, zijn Zaterdagmid dag weer begonnen. Dit begin werd een half uur ver traagd doordat niet alle deelnemers in verband met de stilte tijdig bij het startterrein aanwezig konden zijn, en toen om 3 uur het startsignaal voor de schouwen klonk was het nog zo stil dat de vier scheepjes over de beginlijn dre ven. Dat bleef ook zo bij de andere vier klassen, zodat de wedstrijd eerst een mislukking dreigde te worden. Bij tij den liepen er echter toch nog vlaagjes over de wijde watervlakte, waarvan de een wel en de ander niet profiteerde, en om een uur of vijf haalde de wind ge lukkig iets aan, zodat er toen nog aar dig gezeild en ook nog strijd geleverd kon worden, voornamelijk in de negen Regenbogen en de Valken. Het bestuur liet echter na één route finishen, daar het met twee routes veel te laat zou zijn geworden. Van de vier schouwen werd de Foarüt van S. v. d. Veen gestuurd door zijn dorpsgenoot U. G. de Jong, terwijl v. d. Veen in diens Reidhin de helmstok hanteerde. De Jong smaakte het ge noegen de snelle Meerkol achter zich te houden en met grote voorsprong als eerste te finishen, maar v. d. Veen ver dween om onbekende redenen met zijn Reidhin uit de strijd. Atsma werd tweede en Douma derde. De beginstand in deze klasse is dus: Foarüt, S. v. d. Veen, Oppenhuizen Meerkol, F. F. Atsma, Oppenhuizen Pompeblêd, J. Douma, Oppenhuizen Reidhin, U. G. de Jong Oppenhuizen Ekas C. Zeiler Ekas Sam. Vlessing Paraphrase over „Blijf met mij Heer” E Ruh. De vorige week werd te Sneek de eerste vergadering gehouden van de af gevaardigden der samenwerkende ker ken in Z.W. Friesland (Ned. Herv. Ker ken, Geref. Kerken, Chr. Geref. Kerk, Doopsgezinde Gemeenten, Baptisten Ge meenten, Geref. Gemeenten) om te ko men tot stichting van een Prot. Chr. Ziekenhuis te Sneek. Deze afgevaardig den vormen gezamenlijk de Stichtings- raad, die thans een definitief bestuur had te kiezen. De vergadering werd ge opend met gebed en lezing van Ps. 121 door Ds. J. N. de Ruiter als voorzitter van het voorlopig bestuur der Stichting. Hij sprak een woord van welkom tot de afgevaardigden, die uit geheel Z.W. Friesland waren opgekomen, en ver strekte inlichtingen over de stand van zaken. Het voorlopig bestuur werd bi acclamatie definitief benoemd. Tot eerste en tweede voorzitter werden bij stemming gekozen de heren P. Fedde ma en S. Atema, beide te Sneek, waar na de heer Atema bij absentie van de heer Feddema het presidium overnam en de vergadering verder leidde. In een aansluitende vergadering wer den daarna de reeds voorlopig zitting hebbende heren in het bestuur van de Stichting tot Steun van de Prot. Chr. Zie kenverzorging in Z.W. Friesland even eens als zodanig herkozen, na gehou den stemmingen. De vergadering had een opgewekt verloop. Verschillende vragen werden beantwoord, waarbij bleek dat de financiële actie in volle gang is. In een vriendschappelijke voetbalwed strijd tussen enige bedrijfsvoetbalelftal len, die Vrijdagavond in het Zuidersport. park alhier werd gespeeld, brak J. Jon ker, werkzaam bij Machinefabriek Kwant zijn been. Mej. Hennie Hofmeester, die Zondag morgen te Leeuwarden voor S.G.V. in een handbalwedstrijd tegen Olympus aldaar speelde kwam zodanig te vallen dat ze haar onderarm brak. des morgens van 8.30 tot 11 uur en Za terdag d.a.v. voor de Julianaschool, Jan van Nassauschool en School II. De route die de kinderen moesten volgen was Donderdag: start Martiniplein, Oud Kerkhof, Galigastraat, Leeuwen burg, Eierbrug, Suupmarkt, Kleinzand, Biesketorensteeg, Bothniakade, Oppen- huizerbrug, Oppenhuizerweg, Maria Louisestraat, Jan van Nassaustraat, Willem Lodewijkstraat, Joh. W. Friso- straat, Harinxmabrug, Harinxmakade, Hooiblokstraat, Singel, Oude Koe- marktsbrug, Oude Koemarkt, Oud Kerkhof, Martiniplein waar ook de fi nish was. Naast de controleurs, waartoe o.a. behoorden de burgemeesters van 5.1 pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. Voor de strijd in de Valken waren zeven jachtjes ingeschreven, maar er kwamen zes aan de start, waaronder twee fonkelnieuwe, t.w. de Amicitia van Jan Miedema en de Fram van Ir. Jongensschool plaats^ Donderdag I Juni Joustra. In deze klasse voeren voor ’t eerst de jeugdzeilers mee, behalve in de Fram, waar de tweejarige spruit van het echtpaar Joustra de bemanning van drie completeerde. Of Corrie van Gooi, pardon mevr. Joustra, het onderweg te druk met de kleine gehad heeft, weten we niet, maar een feit is dat de nieuwe schuit als vijfde aankwam, en gewoon lijk weet deze stuurvrouw wel ’n betere plaats te veroveren. Miedema zorgde voor de grote ver rassing door na een enerverende eind- Eindelijk was het dan toch zo ver dat de S.Z.C. gisteren het zeilseizoen kon openen. De beide vorige malen moest dit wegens het ongunstige weer worden uitgesteld, maar wat er toen te veel was wind was er nu veel te wei nig, en dus werd het een drijfpartij die weinig strijd opleverde, terwijl het ge luk onder dergelijke omstandigheden ook een belangrijke rol speelt. De een profiteert nl. van een vlaagje terwijl de ander voor dood blijft liggen. Het is daarom opmerkelijk dat dr. v. d. Zijpp toch nog kans zag er in de Regenboog- klasse 20 minuten uit te lopen. Er werd een zandloperbaan gevaren, die echter nog tot de helft moest worden ingekort. De uitslag was: Gemengde klasse: Wierstra. 12 voets Jollen: 1. Ranger, J. J. Hal- bertsma; 2. Sander, A. Oppenhuizen. Pampusklasse: 1. Weerhaan, H. H. Bakker; 2. Kemphaan, W. G. Vermeu len, Drachten. 16 m2 klasse: 1. Hollands Roem, J. Roem, Zaandam; 2. Gerie, C. W. Schaap; 3. Endeavour, B. Couperus; 4. Ciconia, P. de Dood. Valken: 1. Soelaas, M. C. Breuning, Leeuwarden; 2. Fram, Ir. A. D. Joustra, st. mevr. C. Joustravan Gooi; 3. Ami citia, J. Miedema Jr. Regenbogen: 1. Jan van Gent, Dr. J. W. v. d. Zijpp; 2. Dolfijn, K. Vrolijk; 3. Hennie, M. Hendriks. De Jonge Dirk Prijs, die ditmaal in de Valken werd verzeild, werd dus ge wonnen door de heer M. Breuning te Leeuwarden. Verbod afgekondigd. Nu te Barneveld op een mestcentrum, een bedrijf dat zijn pluimvee uit alle delen van het land ontvangt, de pseudo- vogelpest is geconstateerd, heeft de mi nister van landbouw, visserij en voedsel voorziening bepaald dat het met ingang’ van Zaterdag 3 Juni verboden is in Ne derland levend pluimvee te vervoeren. Dit is het derde mestbedrijf, waarop de gevreesde vogelziekte is geconstateerd. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat nog meer mestbedrijven, die uiterst gevoelig z?jn voor besmetting, aangetast zullen worden. Vandaar het vervoerverbod. Ontheffing ervan is mogelijk, hetgeen door of namens de districtshoofden van de veeartsenijkundige dienst kan wor den verleend in de vorm van een ver gunning bij de te vervoeren kippen. Bo vendien moeten van alle dieren, waar voor ontheffing wordt verleend, de staartveren worden afgesneden, voor de controle op de naleving van het vervoer. verbod. Ook te Westervoort bij Arnhem is pseudo-vogelpest geconstateerd. Al het pluimvee van de landbouwer H. v. Aken is vernietigd. Zaterdagavond reeds de chauffeur van L. uit Venray, in beschonken toe stand met een auto door de straten van Venray. Toen hij kwam uit de bocht HofstraatGrootestraat verloor hij de macht over zijn stuur en reed hij over het trottoir, waardoor hij een kinderwa gen aanreed, die een eind werd meege sleurd. Aan de andere kant van de straat botste de auto tegen een huis en kwam hierdoor tot stilstand. De baby, een negen maanden oud kind van de fa milie Stevens, was intussen uit de kin derwagen geslingerd en had een sche- delfractuur. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed de kleine. De chauffeur is gearresteerd. Iedere avond zit een stel jongens van tien tot twaalf jaar bij een der West- zaanse politie-agenten thuis honderd strafregels te schrijven. Zjj hebben met pijl en boog op een passerende autobus geschoten. Een der pijlen vloog door een geopend raam tegen het hoofd van de chaii££eur,..J„ De Regenboogklasse eveneens een wegblijver, de heer Pries ter, die nog niet van de partij kon zijn, zodat er negen jachten aan de strjjd deelnamen. In ’t begin was er van strijd niet veel sprake, maar toen er wat wind kwam, ging het ook direct los en ont stond er een langdurige loefpartij tus sen v. d. Weij, Alberda, Hendriks, de Wilde en Vrolijk. Dr. v. d. Zijpp, die de kop genomen had, stond dit natuurlijk wel aan, omdat hij daarvan niet anders dan voordeel had. Hij won dan ook met een flinke voorsprong, gevolgd door v. d. Weij, die zich toch op de tweede plaats had weten te handhaven. Alber da was derde, de Wilde vierde, Hendriks vijfde, Vrolijk zesde, Oppenhuizen vende, Zwart achtste en Poelman gende. In deze klasse is de stand dus: Jan van Gent, Dr. J. W. v. d. Zijpp Bruiser, st. H. v. d. Weij Algri, J. Alberda Printer, J. de Wilde Hennie, M. Hendriks Dolfijn, K. Vrolijk Henderica, D. Oppenhuizen Pieterke, J. Zwart Swan, K. Poelman pnt. De 16 m2, klasse telde zes deelne mers waarvan Dirk de Haan met flink verschil won, gevolgd door zijn vader B. de Haan, P. de Dood, Gebr. v. d. Laan en K. Zandhuizen. De Tiny van van Reekum kwam niet door de finish. Beginstand: De Vrijheid, D. de Haan, Dirk Tom, B. de Haan, Ciconia, P. de Dood, Brasem, Gebr. v. d. Laan Voici, K. Zandhuizen Tiny, J. van Reekum In de Pampusklasse, ar .-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1