Buitenlands overzicht De Kaatsvereniging „Sneek"in hetgoud Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1900 1950 5e JAARGANG No 46 L KIEZEBRINK Promotie Benoemd Kerknieuws BIJ HET ARTIKEL JUBILEUM KA ATS VER. „SNEEK” Waarschuwing aan de Sneker Watersport - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD- KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Bioscoopnieuws Fotomontage midden: links boven D. Zuiderbaan, rechts boven R. Tjallema, midden K. Christian, links beneden F. Ozinga, rechts beneden Buma, allen ereleden. Bovenaan laatste kolom de beschermheer oud-butge- meester P. J. de Hoop. Het plan Schuman - De verdediging van West- Europa - De verkiezingen in België De heer K. Osinga gehuldigd VRIJDAG 9 JUNI 1950 VRIJDAGS. Redacteur: denking Sneek, Juni 1950. o Woensdag a.s. zal aan de Groninger Unlversiteit tot doctor in de genees kunde promoveren de heer P. v. d. Meu- len, keel-, neus- en oorspecialist alhier, op een proefschrift over ’t evenwichts orgaan bij de duif. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. dit hier Redactie-adres OUDEGA (W.) De heer J. Rolsma, wegwerker bij de dienst weg en werken van de N.S. te Harlingen is benoemd tot voorman bij deze dienst met standplaats Oudega (W.) In het hoofdnr. dat het Amicitia The ater t.m. Maandag heeft en dat de aan trekkelijke titel „Leve de Samba” draagt, ontmoeten we de twee komieken Abbott en Costello in nieuwe dwaze avonturen in Mexico. In deze musical raken ze ook al verward in de strikken van oplichters en mooie vrouwen, Cos tello wordt zelfs een weeklang tot good will ambassadeur van de Ver. Staten gebombardeerd en een vrolijke, maar ook angstige week wordt dat, en ten slotte raken de komieken, om aan de politie te ontsnappen, nog als stieren vechters in de arena, maar ze lappen het hem toch maar weer, ze komen er heelhuids af. Een glorieus dwaze film, die het publiek enkele uren onbezorgde vrolijkheid verschaft. penningm., W. Frankena, 2e voorz. comm. (allen staand v.I.n.r.), zal in ver band met het 50-jarig bestaan morgen, Zaterdag 10 Juni, ’s nam. van 46 uur een receptie houden in de hal van Ami citia. Verschijnt DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De Kon. Zeilvereniging „Sneek” ver zoekt ons onderstaande waarschuwing te plaatsen voor de Sneker watersport: Nu de Houkesloot en het Zomerrak op grootscheepsvaarwater gebracht zul len worden, zal men aldaar veel bedrij vigheid ontmoeten van baggermolens en andere werkvaartulgen. Teneinde niet in gevaar te komen, dienen de varenden volkomen op de hoogte te zijn aan wel ke zijde zij deze hindernissen moeten passeren. Heeft een baggermolen aan de ene zjjde 1 bol uithangen en aan de andere zijde 2 bollen dan moet aan de zijde van de 2 bollen worden voorbijge varen. Toont de molen echter 1 rood witte vlag dan moet in elk geval aan de zijde van deze vlag voorbijgevaren wor den. Bij het naderen dient men een at- tentiesein te geven, waarop de bediener’ van de kettinglier de anker- of walket- ting laat zakken, nadat hij gewoonlijk een armsein heeft gegeven dat hij op de nadering attent is. Het laten vallen ge schiedt meestal op het allerlaatste ogenblik, opdat de molen niet te veel zal afdrijven. Vanzelfsprekend moet langzaam worden gevaren!! Dit staat natuurlijk alles in het binnenaanvarings- reglement, doch helaas slechts zeer wei nig watersporters kennen de inhoud vol doende. Alleen zij, die grote tochten ma ken hebben dergelijke situaties meestal meermalen meegemaakt en zijn door ondervinding wel wijs geworden. OUDEGA (W.) De kerkeraad van de Geref. Kerk alhier heeft tot lerend ouderling benoemd de heer L. E. Smilde te Halfweg. De verkiezingen in België hebben in zoverre een verrassing opgeleverd, dat zij wel de Katholieke Volkspartij de absolute meerderheid in de Kamer heb ben gebracht, zij het dat deze gering is, maar dat de soc. democraten toch met de grootste winst zijn gaan strijken. Terwijl de katholieken hadden verwacht dat het verlies der liberalen, dat door hun aarzelende houding in de konings kwestie zeker was, winst voor hen zelf zou opleveren, is het grootste deel ervan aan de soc. democraten ten goede geko men, die ook nog 6 zetels van de com munisten wonnen. Hoewel de meerder heid der Chr. Volkspartij, de katholie ken dus, gering is, zal zij haar beloften aan het kiezerscorps moeten inlossen en dus koning Leopold doen terugkeren. Daar de soc. dem. daaraan echter niet zullen willen meewerken, en waarschijn lijk ook de liberalen niet, zal de C.V.P. aanvankelijk een geheel katholieke re gering moeten vormen, welke de ka mers de wet zal moeten doen intrekken die ’s konings terugkeer nu nog belet Het zou denkbaar zijn dat daarna als de gemoederen wat waren gekalmeerd, een nieuwe regering werd gevormd waar in ook andere partijen vertegenwoor digd waren, wanneer niet juist ’s ko nings weder actief optreden als souve- rein vorst de tegenstellingen tussen de partijen zou verscherpen. Ook nu ligt de oplossing van de moeilijkheden dan ook bij de koning zelf, van wie een offer wordt gevraagd. Ook in Japan hebben vorige Zondag verkiezingen plaats ge had nl. voor 132 leden van de senaat, ongeveer de helft. Verleden jaar bij de Kamerverkiezingen behaalden de libe ralen een grote overwinning, en ook nu verwierven zij de meeste zetels, gevolgd door de socialisten. De communisten, die de laatste tijd zeer roerig zijn met hun anti-Amerikaanse politiek kregen maar 2 zetels. Dit laatste zal het de re gering wat gemakkeljjker maken reeds lang overwogen maatregelen tegen de communisten door te voeren. Generaal Mac Arthur had al enige malen bij de regering op dergelijke maatregelen aangedrongen, en heeft nu zelf het voorbeeld gegeven door alle leden van het hoofdbestuur van de Japanse com munistische partij de burgerrechten te ontnemen. Daardoor wordt die partij sterk in haar actie belemmerd; gaande weg wordt Japan in de richting der Westerse politiek gerangeerd. Uiteraard zijn de Russen helemaal niet te spreken over Mac Arthurs maatregel, en op één punt van hun kritiek hebben ze gelijk ook, voor de generaal ingreep had hij de geallieerde commissie voor het Verre Oosten, waarin alle landen, die met Ja pan oorlog voerden, vertegenwoordigd zijn, moeten raadplegen. Trygve Lie heeft thans zijn voorstellen voor een 20- jarig vredesplan ingediend, ze bevatten, na wat er reeds van gemeld is, geen nieuws. pen- (beiden zittend v.I.n.r.), L. de Haan, 2e secr., Molenaar, 2e Oppenhuis, seer., E. en R. Brandsma, oppositie tegen dit voorstel zal ont moeten in het Congres, maar nog meer tegen de zeer grote verplichtingen welke het Atlantische verdedigingsplan op de Ver. Staten legt. Want het spreekt dat de andere deelnemende lan den geen gespecialiseerd aandeel in een defensiesysteem kunnen aanvaarden, zonder dat ook het Amerikaanse aan deel van te voren vaststaat. En dit be tekent dat Amerika zich moet verplich ten direct te hulp te snellen als er een aanval op een der andere landen van het Atlantisch pact gepleegd wordt. Hoe wel deze verplichting al in allerlei over eenkomsten is vastgelegd, blijft een deel van het Congres ze in strijd met de grondwet achten m daar, r zal er wel weer heel wat over te doen zijn. De Amerikaanse minister van oorlog heeft intussen in een senaatscommissie uiteen gezet dat het de bedoeling is dat West- Europa een betrekkelijk klein, maar modern uitgerust leger op de been zal brengen om de eerste stoot op te van gen, terwijl de Amerikaanse strategi sche luchtmacht met haar lange af- standbommenwerpers, voorzien van de nieuwste wapens, wel voor de rest zal zorgen. Om Europa echter van een mo dern leger te voorzien, zouden nog tot 1954 Amerikaanse wapenleveringen enz. nodig zijn. De minister van defensie verklaarde ook nog dat Amerika aan Indonesië uitrusting voor politietroepen wilde leveren, om daar de stabiliteit van de regering te verzekeren. Men zal moeten afwachten of Djakarta bereid zal zijn een dergelijke hulp te aanvaar den, daar het, evenals India, hecht aan een neutrale houding jegens Westen en Oosten. Om nog even terug te komen op het modem uitgeruste leger dat West-Europa tegen een numeriek veel sterker vijand moet verdedigen door het gebruik van de nieuwste wapens, het is wel duidelijk dat dit alleen kan als er voor dat leger manoeuvreerruimte is en in die ruimte alles opgeofferd wordt aan de oorlogvoering. Deze strategie veronderstelt dus dat die oorlogvoering buiten de grenzen van de aangesloten landen zal plaats hebben. Wij begrijpen de Engelse houding niet recht omdat deze Engelse regering de laatste tijd toch wel blijk had gegeven een Europese richting te willen gaan. Zij is immers enige weken geleden toch accoord gegaan met de plannen betref fende de verdediging van de Atlantische Gemeenschap. Daarbij zal ieder der aan gesloten landen een gespecialiseerd aan deel in die defensie hebben, hetgeen practisch ook het prijsgeven van een aanzienlijk stuk nationale souvereiniteit betekent naast het aanvaarden van zware internationale verplichtingen. Engeland zal een deel der verdediging van de Engelse verbindingswegen met andere landen van het Gemenebest aan de Ver. Staten moeten overlaten, en in geval van oorlog direct vrij aanzienlijke strijdkrachten naar het Europese vaste land moeten zenden, om mee te helpen dit uit handen van de vijand te houden. Juist dezer dagen heeft president Tru man nog eens 1200 millioen dollar bij het Congres aangevraagd om opnieuw wapens ter beschikking van de aange sloten landen te kunnen stellen. We ver moeden dat de president nog al enige mee regering de te zij niet Franse De Engelse deelneming aan conferentie, omdat was de aan het ten grondslag lig- nig van het geval had aangetrokken, gaf nu hoog op van deze glorierijke overwinning. Zowel hier als in België groeide de belangstelling en kaatslief- hebbers van heinde en ver gaven zich reeds lang van te voren op, om van een goede plaats bij deze wedstrijd verze kerd te zijn. De eerste wereldoorlog heeft toen een einde gemaakt aan deze ontmoetingen, maar het voornaamste doel was bereikt de interesse was niet alleen bij de ouderen, maar wat voor namer was, vooral bij de jeugd gewekt, Er kwamen in onze plaats jeugdige kaatsers. In 1918 won het bekende trio Rienstra, de Vries, Jillings zelfs de bondswedstrijd op eigen veld. Vele per soonlijke prijzen viel ook dit drietal ten deel. Maar ook op „door elkaar loten partijen” sloegen andere Sneker kaat sers lang geen slecht figuur. Tal van prijzen wisten kaatsers als o.a. Otto Piersma, Sietse Zijlstra, Homme de Jong, L. Ringma te veroveren en menig ereteken kwam daardoor aan het vaan del. Zoals we reeds schreven won België in 1911 de wisselprijs. Het winnende drietal bestond uit Ch. Bruyeer, C. Pi- chueque eu M. v. Wonterghem. In 1912 en 1913 legden de Friese parturen C. Werkhoven, J. Reitsma Jr., R. Zaag- mans en J. Reitsma Jr., J. Vlietstra en R. Zaagmans wederom beslag op dit eremetaal. In 1911 traden ook de h.h. J. Buma en F. Ozinga, thans ereleden, als lid toe. Tot aan 1922 duurde het eer het contact met de Belgen weer tot stand kwam. Voor het eerst werden nu de wedstrijden gehouden op het nieuwe voetbalveld aan de Katkhofslaan. Win naars van deze dag waren J. A. Reit sma, Ids Roukema (Harlingen) en Teade Zjjlstra. De wisselprijs was nu definitief eigendom van de Ned. Kaats- bond geworden, doordat de Friezen in totaal 5 maal de lauwerkrans hadden gewonnen. In dat jaar bezat de Kaats- ver. Sneek ook prima jeugdkaatsers, dat bewees het drietal H. Pasma, C. Pasma en G. ^Alberda, dat op de Jong Nederland-partij welke in 1922 te bondswedstrijd had de toenmalige pen ningmeester de heer Christian, die in die jaren met de heer Tjallema de grondlegger van het kaatsspel in onze plaats is geweest. Tal van wedstrij den werden uitge schreven, vol am bitie werd aange pakt. Het was evenwel „blinken en verzinken”. De belangstelling nam af, de fut ging er uit en het leek wel dat Sneek en omgeving niet de „streek voor ’t ’-aatsen” was. Het scheepje bleef ronddobberen tot dat in 1906 de heer D. Zuiderbaan kaatsliefhebber in hart en nieren zich in onze plaats vestigde. Deze nam nu het roer in handen en on der zijn leiding kwam het plan tot stand tot het organiseren van een wedstrijd te gen Belgische kaatsers. Op 21 Juni 1908 werd die gehouden en het betekende te vens het aanbre ken van een glo rietijd voor de Kaatsvereniging Sneek. Zeer groot was het aantal bezoekers dat die dag naar Sneek optrok. Dit moedigde het bestuur aan, om op de ingeslagen weg voort te gaan. In 1909 werd een zuivere interlandwedstrijd FriezenBelgen in gesteld tussen vier parturen Friezen en een gelijk aantal Belgen, gespeeld op Friese wijze volgens het oude afval- systeem, met als ereprjs een zilveren lauwerkrans, uitgeloofd door de be schermheer der Kaatsver. Sneek, de heer P. J. de Hoop, toen burgemeester van Sneek, nu te Amersfoort wonend. De belangstelling was enorm. Duizen den en nog eens duizenden kaatslief- hebbers omzoomden het wedstrijd-ter- rein. Winnaars van de le prijs werden Albert Terpstra, P. Hovenga en R. Feitsma. De sportverbroedering met onze Zuiderburen was tot stand ge bracht. De Belgen kwamen zeer gaarne naar de Waterpoortstad en ook in 1910 waren ze weer van de partij. In dat jaar legde het sterke drietal S. Kooi- stra, C. Werkhoven en Tj. Kooistra be slag op de wisselprijs, maar in 1911 had den de Belgen zich zo goed aan de Friese spelwijze aangepast, dat alle Friese parturen in de eerste omloop di rect werden geslagen en de Zuidelijke sportbroeders dat jaar met de volle buit naar hun land terug keerden. Toen was natuurlijk het hek van de dam. De Belgische perst die zich tot au toe wei- de Sneker kaatsers op de voorgrond hetgeen hoofdzakelijk bleek bij de inter nationale wedstrijden. Door burgemees ter De Hoop werd in 1924 opnieuw als wisselprijs e«n zilveren bal beschikbaar gesteld. Dit ere-metaal is later als wan- delbal overgegaan naar de wedstrijden van afdelingsparturen en geldt de laat ste jaren als koningsprijs voor de beste speler van de dag. Het toenmalige bestuur had een open Dat het Franse plan inzake de samen werking van de Franse en Duitse zware industrie iets meer beoogde dan een zo economisch mogelijke basis te leggen voor deze belangrijke W.-Europese in dustrie wist men reeds. Het was eigen lijk bedoeld om een eerste stoot te geven aan de economische en politieke eenwording van West-Europa. Maar het bedoelde nog iets meer of bracht ten minste iets meer teweeg. Eigenlijk al sedert jaar en dag worden de zo nodige stappen in de richting van die een wording belemmerd door de lauwheid van Engeland, dat soms wel eens met woorden zijn sympathie voor het een- heidsstreven betuigde maar waarvan in het geheel niets uitging als het er op aankwam een begin van uitvoering aan dit streven te geven. De verdienste van het Franse plan is nu ork dat het Enge land dwong kleur te bekennen. Men vraagt zich eigenlijk dan ook wel eens af of het niet een der belangrijkste doel einden van het plan is geweest de me ningen der verschillende landen omtrent de West-Europese samenwerking te doen uitkristalliseren. De tijd dringt immers. Bij de ondertekening van de wet, welke de sommen voor het derde jaar van de Marshall-hulp vaststelt, heeft president Truman nog eens de hoop uitgesproken, dat in dit derde jaar de verwezenlijking van de Europese sa menwerking een goed eind op gang zou zijn gebracht. Welnu, plotseling wierpen de Fransen dit revolutionnaire plan- Schuman in de zo traag vloeiende troe bele stroom der discussie over de Euro pese samenwerking en het bracht de schok welke enige helderheid schiep. In een nota verklaarden, naar aanleiding van dit plan, de regeringen van Frank rijk, Duitsland, België, Italië, Luxem burg en Nederland zich bereid een ge meenschappelijke actie te voeren voor vrede, Europese solidariteit en economi sche en sociale vooruitgang. Zij stellen zich als onmiddellijk doel voor ogen het samensmelten van de steenkool- en staalproducties en de instelling van een nieuwe hoge autoriteit, waarvan de be sluiten bindend zullen zijn voor boven genoemde landen en die landen die hier- zullen instemmen. weigerde houden bereid voorstel gende beginselen van te voren te aan vaarden, al wilde zij deze ook niet van te voren verwerpen. Zij verklaarde zich bereid tot nieuw overleg en van Franse zijde werd verklaard dat de Engelsen volledig op de hoogte van de besprekin gen zullen worden gehouden. Maar het blijft met dat al duidelijk dat de Engel sen niet bereid zijn zonder meer de idee te aanvaarden dat hun nationale souvereiniteit zal worden beperkt ten bate van een internationaal lichaam dat bepaalde richtlijnen voor de economie van ieder aangesloten land zal geven. Het is heel moeilijk uit te maken of de Engelse houding speciaal dit plan geldt, dat zich ook beweegt op het terrein der staalindustrie, welke in Engeland dit jaar gesocialiseerd zal worden in ver band met de politiek van volledige werkgelegenheid, waarom het misschien moeilijk zou zijn dit gebied thans prijs te geven aan het oordeel van een inter nationaal lichaam, of dat ze voortvloeit uit meer algemene bezwaren der En gelsen tegen een West-Europese samen werking, welke immers zekere belangen van het Gemenebest in gevaar zou kun nen brengen. Dit alles zou echter niet hebben mogen beletten dat de Engelsen toch eerst eens naar die conferentie wa ren gegaan. Al hadden de Fransen dan, vóór men daaraan deelnam, instemming met de idee van een internationale in stantie gevraagd, geen enkel der deel nemende landen zou verplicht zijn het plan te aanvaarden, als na de uitwer king er van het nationale belang er zich tegen bleek te verzetten. De Kaatscourant, welke de vorige week verscheen in verband met het feit dat de Kaatsvereniging Sneek 50 jaar heeft bestaan, ter gelegenheid waarvan hier op Woensdag 14 Juni a.s. een inter nationale kaatswedstrijd Friezen-Belgen zal worden gehouden, vermeldt o.a. dat het eerste bestuur béstond uit de h.h. B. J. Boerrigter, R. Gorter, J. v. d. Veen, D. Minkema en Karl Christian. Dat was dus in het jaar 1900. Maar dat het „k e a t s e n” veel vroeger ook in Sneek werd beoefend bewijst ons archief. In 1865 werd in onze plaats een tweedaags kaatsfeest gehouden nl. op 14 en 17 Augustus, in de kermi^week dus, bij de laatste wedstrijd was toen tegenwoor dig Prins Hendrik der Nederlanden. 10 parturen namen deel, o.a. de drie Sne ker kaatsers C. Kooiman, H. Kooistra en J. Bootsma. De eerste prijs bestond uit een elegante „koffy-faas” een dito „soesemand” en dito „Fruitschaal”. De premie uit drie brillante Brittanian zilve ren Trekpotten met dito onderstellen. De wedstrijden vonden plaats in ’t Kaatsland bij de Lemmerweg. In die ja ren werd dus ook dit volksspel bij uit nemendheid hier beoefend. Vooral onder ling werd hjer druk gekaatst, al was dit niet zo intensief als in de Noord- westhoek van Friesland met Franeker als centrum. Meer leven kwam er in georganiseerd verband toen de Nederl. Kaatsbond werd opgericht, waarvan de Kaatsver. Sneek in 1900 direct een af deling werd. Nu enkele grepen uit het leven der 50-jarige waarbij we ons Uiteraard zeer moeten beperken. De eerste jaren waren voor de Kaats, ver. zeer moeilijk, maar het toenmalige bestuur bleef ondanks de vele tegen slagen onvermoeid doorwerken en hield voet bij stuk. Mede uit propagandistisch oogpunt besloot de Ned. Kaatsbond de jaarlijkse bondspartij in 1904 in Sneek te doen plaats vinden. Die Pinkster- Maandag kwamen de kaatsliefhebbers van heinde en ver naar Sneek en waren er meer dan 2000 bezoekers op het Dat .werkte aanstekelijk op de Snekers zelve, Kimswerd werd gehouden de le prijs velen traden toe als lid. Een groot aan- Oorkonde en gouden medaille van de Mij. voor Nijverheid en Handel. Directie en kantoorpersoneel van Lankhorst Touwfabrieken hebben hun procuratiehouder, de heer KI. Osinga, - -- - -r bij de herdenking van zijn 50-jarige knusse IJsbaan-terrein aanwezig, werkzaamheid in het bedrijf, op grccUfc wijze gehuldigd. Per autobus begaven jubilaris, directie, kantoorpersoneel, een afgevaardigde van het Bedrijfszieken- fonds, waarvan de heer Osinga voorzit ter is, en de voorzitter der personeels vereniging zich Maandagavond naar hotel Oostergo te Grouw. Daar hebben namens het departement Sneek van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de h.h. Ament en de Vries, de heer Osinga de oorkonde en de gouden medaille van verdienste van de Maat- schappy aangeboden, waarbij de heer Ament een toepasselijk woord sprak. De directie bood daarna een diner aan, tij dens hetwelk de heer R. A. v. d. Sluis de jubilaris huldigde en een enveloppe met inhoud overhandigde. Ook namens het personeel voerden nog verschillende sprekers het woord en boden stoffelijke blijken van waardering aan, waarna de heer Osinga een hartelijk dankwoord tot allen richtte. Men bleef nog enige tijd gezellig bijeen. ieder een zilveren lepel en vork deel in het welslagen van bedoelde Plus de wandelbal wist te winnen. Op 55 en 66 beëindigde H. Pasma met een hercules-slag deze schitterende partij tegen het partuur van Holwerd. Ook in de jaren die nu volgden traden oog voor de medewerking van de jeugd en het gevolg was dat in 1931 door het Sneker jongenspartuur Sj. Visser, L. en Y. Blom de 2e prijs, drie zilveren hor loges op de Freulepartij werden gewon nen. Het volgende jaar waren het Sj, Sikkes, Sj. IJpma en Y. Blom, die te Wommels op de gouden horloges beslag legden. De jeugdkaatsers Ane Ferwer- da, Th. Zandstra en J. Hoekstra deden weer enige jaren later van zich spre ken. Op tal van jeugdwedstrijden won nen ze le en 2e prijzen en zeer fraaie afdelingsme- dailles. De laatste jaren geraakt de Kaatsver. Sneek met haar jeugd spelers op de achtergrond, tietgeen ook het geval is met de 2e klas kaatsers. Klaas Bosma, Klaas Laagland en Jelle v. d. Meer vormen hier een uit zondering. Dit drietal heeft zo nu en dan nog al eens een prijsje gewonnen, De concurrentie van de voetbalsport doet zich overigens sterk gevoelen. Maar het bestuur wil, evenals dat van 1908, weer proberen de interesse voor de kaatssport, vooral bij de jeugd, op te wekken, en heeft daarom bij zijn gou den jubileum de aangekondigde interna tionale georganiseerd, waaraan de hoofdbesturen van de Kon. Ned. Kaats bond en die van de Belgische Bond hun volle medewerking hebben verleend. De jaren na 1934, toen de Belgen voor het laatst in Sneek kwamen, heeft het be stuur zich speciaal bezig gehouden met het organiseren van onderlinge- en com petitiewedstrijden en de bekende Water- poortpartij. Dat de organisatie van dit alles heel wat vergt van de bestuurs leden behoeft geen nader betoog, maar wij willen hier even speciaal memoreren het vele werk dat de secretaris de heer W. Oppenhuis, op een wijze die boven alle lof verheven is, reeds meer dan 12 jaren verricht. Schrijver van dit artikel, die zelf jaren competitieleider is ge weest van de Kaatsver. Sneek, weet met welk een animo „Wiebe” steeds op de bres heeft gestaan als het de belan gen van de Kaats ver. Sneek betrof. Een woord van hulde bij de her- van jubileum is dan ook zeker op zijn plaats. Wij verwachten dat het Woensdag 14 Juni zowel in het Jeu de Pelote als het Friese spel spannend zal toe gaan, en dat als het weer mee werkt, deze inter nationale herinne, ringen zal oproe pen aan de beste internationale ontmoetingen al hier van weleer. Moge dat de be loning zijn voor ’t harde werken van t ijverige bestuur en zijn staf van nedewerkers. Het bestuur, bestaande uit de h.h. W. A. Visser, voorz., JE. Brouwer, ningm.,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1