DE BELGEN IN SNEEK Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De heer D. Zuiderveld sprak over School- en Beroepskeuze i I Gereformeerd Schoolverband e I Hier boekverkoper en bakker, daar schilder VRIJDAG 16 JUNI 1950 5e JAARGANG No 48 L. KIEZEBRINK Benoemd Eindexamen Chr. Kweekschool Sneek Aan brandwonden overleden Rouwdienst Ds. G. W. Mollema Raadsvergadering Sneek De „Jonkerboer” voor de radio Eindexamen Chr. Handelsavond- school Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - KLEINZAND 7 - Telet 2872 S ik li Carl I lo nbespeling GOUDEN JUBILEUM KAATSVER. „SNEEK“ De ontvangst der Belgische kaatsers Schoonheidsspecialist veroordeeld tot tweemaal honderd gulden boete Rangeerder onder trein geraakt Ladder gleed uit Koffiebon geldig tot 18 Juni ^'■kj SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. Redacteur: Friese spel. de a i boete geëist. I i Maandag 19 Juni a.s. ’s avonds 7.15 uur is er een openbare raadsvergade ring. Jeu de Pelote. De wedstrijden vingen aan met het Jeu de Pelote tussen de Belgische kaac- Uit ruim 100 sollicitanten is benoemd tot bode bij de gemeente-ontvanger van Sneek, de heer R. Rodenhuis, alhier. i eerste Wester- Elke dag kan men lezen en horen van teleurstellingen bij het onderwijs en de opleiding zodat meermalen de vraag gesteld wordt hoe we tot de oplossing van dit probleem kunnen komen. De doublures op de scholen kosten bijv. 150 millioen gulden per jaar. ongerekend nog de kosten van de ouders, en daarom zijn verschillende onderwijsinstellingen er al toe overgegaan de klassen psycho technisch te laten testen. Aan de resul taten van dit werk wordt wel eens ge- School- en beroepskeuze is urgent. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Do Opvoedkundige medische bureaux Redactie-adres: Misschien zullen onze lezers zich af gevraagd hebben waarom gisteravond van 7 tot 7.30 onze stadsbeiaardier het carillon heeft bespeeld. Welnu dat gold de opening van het Holland Festival. Het comité had alle Nederlandse bei aardiers verzocht ter gelegenheid daar van hun carillon te doen klinken, en ze hebben ook allen aan dit verzoek vol daan. Het 4-jarig dochtertje van de fam. Hilverda uit de Dr. Bosstraat, dat vo rige week bij buren in een teil kokend water viel, is in de nacht van Maandag op Dinsdag in ’t St. Antonius Zieken huis overleden. De wedstrijddag. De Woensdag begon weinig hoopvol, de barometer liep achteruit en de weer voorspellingen waren verre van roos kleurig. Maar welgemoed werden de zaken in het sportpark aangepakt. On geveer 20 leden der Kaatsver, waren om half vijf al druk in de weer om het ter rein in orde te brengen. Om half elf ver zamelden bestuursleden, hoofdbestuur, kaatsers enz. zich in het restaurant van ’t sportpark. Voorz. Visser bracht dank aan allen die hadden medegewerkt om deze dag te organiseren. Vooral van de burgerij is veel sympathie ontvangen en hij hoopte dat het een sportieve dag zou worden. Nu kwam het Friese spel. Hier waren de Friezen in hun element. De partuur- formatie was No. 1 Cleemput, Ravets, Broothaers; No. 2 Rodenhuis, Paassen, Heeringa. Het werd een spelletje van kat en muis en het bood weinig interes sants. Het eerste halve spel behaalden tuur No. 3. Dan lopen Cleemput c.s. uit tot 3 halve spellen, maar op 2—6 pas seert Broothaers de kaats niet en halen Meert c.s. een spel. Hoewel er nog enige mooie slagen te noteren vallen, die door ’t publiek met een luid applaus worden beloond, komen de nog ontbrekende bordjes, voornamelijk doordat Meert onvast aan de opslag begint te worden, op 82 en tweemaal 8—4 ten goede aan partuur 1, dat in totaal 56 punten be haalt tegen Meert c.s. 36 punten. Jeu de Pelote. De acht spel Jeu de Pelote die nu vol gen tussen Friezen en Belgen vormden een aardig slot en vergoedden nog veel. De Friese kaatsers waren nu veel beter op slag dan in de morgenwedstrijd. Er was dus nu meer evenwicht in de ver- twijfeld, maar dit is toch een objectief feit dat de positieve resultaten ervan 8590 bedragen. Zet men daar de cijfers van vandaag naast 5060 mislukkingen dan blijkt wel dat er een merkwaardige vooruitgang bereikt is, waarbij het niet in de eerste plaats gaat om het geld maar meer nog om de vreugde waarmee de arbeid verricht wordt. Het probleem wat we met onze kinderen gaan doen wordt dikwijls nog veel te oppervlakkig bezien. Het is nl. niet zo dat een kind met een behoorlijke aanleg ook altijd slagen kan, en daarom gaat men bij een deskundig onderzoek altijd na hoe de opbouw van de persoon lijkheid van het kind is. Met klem be toogde spr. echter dat deze arbeid op levensbeschouwelijke basis moet berus ten. De meeste psychologen zijn nu al lemaal nog mannen die in de Freudi aanse geest gedrenkt zijn, maar een psycholoog wiens werk niet gegrond is op Jezus Christus, de grootste psycho loog, kan door ons niet aanvaard wor den, omdat er heel veel moeilijkheden van geestelijke aard bij het onderzoek voorkomen. Paedagogische moeilijkhe den kunnen ook heel erg zijn, zoals spr. met een voorbeeld uit het boek van, prof. Waterink aan toonde, maar wat voor ouders en onderwijzers verborgen blijft, kunnen de psychologen er vaak wel uit krijgen. In Aere Perennius waren Donderdag 8 Juni bijeen de leerlingen der hoogste klas van de Christelijke Handelsavond- school (directeur de heer G. J. ter Borg), alsmede de gecommitteerden bij het examen, het bestuur en personeel der school. In de loop van de dag had den de leraren het mondeling examen afgenomen en nu kon tot uitreiking van de diploma’s worden overgegaan. In een kort woord, dat de directeur tot de leerlingen richtte, bracht hij in herinne ring de grote toewijding, die vooral was uitgekomen in het gering aantal ver zuimen deze winter en nu in het be reikte resultaat nl. dat alle 20 leerlin gen geslaagd waren en wel de dames H. Betzema, Leeuwarden; K. de Boer, Hommelis; C. Postma, N. Punter, T. Tennissen, H. Visserman en A. Wierda, allen te Sneek en de heren S. de Jong, Poppingawier; B. Troelstra, IJlst; R. Bakker, G. Bootsma, L. Bootsma, G. Bijl, K. Koerten, O. Kroes, Tj. Seinen, C. Vrieswijk, allen te Sneek; terwijl de heren P. Bruinsma, G. de Vries en W. Faber, Uitwellingerga, een aantekening voor het vak bedrijfsleer werd gegeven. Deze leerlingen hebben hun vrije winter avonden nuttig besteed en hun kennis verrijkt en als kroon op hun werk ont vangen ze het diploma dat vrijstelling verleent van het examen voor het Mid denstandsdiploma „Algemene Handels- kennis”. De directeur feliciteerde de ge lukkigen namens het bestuur en perso neel en wees de geslaagden op de an dere studiemogelijkheden van de Chr. Handelsavondschool, waarna hij het sa menzijn met dankgebed sloot. Verschijnt DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) zijn te vergelijken met de consultatie- bureaux van het Groene Kruis. Die be palen zich echter tot het lichaam, ter wijl het werk van onze bureaux vooral betrekking heeft op de psychische of de geestelijke volksgezondheid, een pro bleem dat ook zeer urgent geworden is, mede in verband met de daling van het intellectuele peil van ons volk, gevolg van het feit dat de intellectuelen minder nakomelingen hebben dan de niet-intel- lectuelen, die gewoonlijk veel jonger trouwen. Tot slot stond spr. nog uitvoerig stil bij de ver ging houdingen. Friesland legde op 68 met een buitenslag van Perre op het eerste bordje beslag, maar met 86 werd het een spel gelijk toen de Boeck de kaats wist te passeren. Schuil c.s. namen de leiding toen Broothaert het perk miste op de stand 26. De Belgen geraakten achter doordat ze nog al eens een bal kwaad sloegen. Het werd 5 spel voor Schuil c.s. maar de Boeck zorgde dat de partijen weer op gelijke voet kwamen door de kaats te passeren. Weer was het Friesland dat met 65 kwam voor te staan doordat Schuil een kleine kaats voorbij sloeg. De spanning steeg en het publiek geraakte in opwinding, Frie zen zowel als Belgen werden luide aan- gemoedigd. Verder dan 6 spel wisten Schuil c.s. het niet te brengen. Nadat Cleemput op 8—6 de kaats had weten te passeren en Langerak met een kwaad- slag de Belgen op 6—6 gelijk 7 spel had bezorgd, was het Schuil die op 64 eveneens de bal kwaad sloeg waardoor de Belgische overwinning een feit werd. Woensdag slaagden van de groep de dames P. Bakker, meer; G. Bootsma, Hommerts; T. Boot sma, Tjerkwerd; H. Herzberg, Goënga; J. Wouters, Bolsward en de heer W. Braaksma, IJlst. Totale uitslag. Ie prijs pelote-spel België met de kaatsers Meert, Broothaers, Cleemput, de Boeck, v. d. Perre 2e prijs Friesland met de kaatsers Rodenhuis, Hiddinga, Paassen, Schuil, Langerak. Koningsprijs: Rike Meert. Ie prijs Fries spel H. Schuil, T. de Bruin, A. Hiemstra 2e prijs Rodenhuis, Paassen, Heeringa; 3e prijs Cleemput, Ravets, Broothaers; 4e prijs v. d. Perre, Meert, de Boeck. Koningsprijs Hotse Schuil. De prijzen die bestonden uit lauwer takken, lauwerkransen en luxe voorwer pen, werden met een toepasselijk woord na afloop op het terrein uitgereikt door de waarnemende voorzitter, de heer Franckena. Alle kaatsers ontvingen een geldelijke vergoeding, terwijl de Belgische kaat sers van de uitgevers firma Osinga te Drachten een boekwerk ontvingen be treffende opleiding voor het Friese spel. Als sluitstuk van deze gouden jubi leumviering vond ’s avonds in Amicitia nog een samenzijn plaats van leden met hunne dames, hoofdbestuur, Belgische gasten, kaatsers enz. Naast het optre den van het gezelschap Merkelbach van Hilversum werd de rolprent gedraaid van de vlootrevue en het admiraalzeilen in 1948. Er was een zeer grote belang stelling en er heerste een prettige sfeer. En zo behoort dit kaatsersfeest weer tot het verleden. Gistermorgen zijn de Bel gen weer naar hun vaderland vertrok ken. Allen waren opgetrogen over de schitterende ontvangst en gaven de ver zekering zeer gaarne nog eens naar Sneek te komen. Voor de organisatoren is het jammer dat hun harde werken en vele opoffe ringen niet beloond werden met een groter bezoek aan deze kaatsdag. In de vergadering van het District Sneek van het Geref. Schoolverband, die Woensdagavond in Aere Perennius ge houden werd, sprak de heer D. Zuider veld alhier over het belangrijke onder werp „Moeilijkheden en mogelijkheden van de Chr. Stichting van School- en Beroepskeuze in Friesland”. Spr. begon met er op te wijzen dat tegenwoordig in vrijwel alle bladen artikelen over dit werk voorkomen en dat er ook al twee congressen aan gewijd zijn, maar dat toch nog dagelijks blijkt dat er ten op zichte van de arbeid en de voorlichting op dit terrein heel wat misverstand be staat. De Arbeidsbureaux geven wel gratis adviezen, maar men weet niet wat voor advies men daar krijgt, omdat deskundig advies alleen mogelijk is als het gegeven wordt door mannen die hiervoor een speciale wetenschappelijke opleiding hebben genoten. De ouders be horen dus te worden ingelicht dat zij voor dit doel niet bij de Arbeidsbureaux moeten zijn, terwijl spr. het verder on begrijpelijk noemde dat zij in dezen de adviezen van de overheid accepteren. Dat ze advies geeft over economische mogelijkheden e.d. is logisch, maar men kan geen inlichtingen over beroeps keuze geven als men niet op de hoogte is van de geestelijke opbouw van onze kinderen, terwijl ook de vrijheid van de arbeid door deze overheidsbemoeiing in hoge mate in gevaar wordt gebracht. Maar dit alles brengt ons tot de ver plichting dat wij zelf het initiatief ne men en een dienst stichten die boven de prestaties van de Arbeidsbureaux uit gaat. Vier gebieden van arbeid. Bij de mogelijkheden van de Chr. Stichting voor school- en beroepskeuze kan men vier gebieden van arbeid on derscheiden: de school- en de beroeps keuze, de paedagogische moeilijkheden, het medisch opvoedkundig bureau en het gebied van de bedrijven. De belang rijkheid van het eerste wordt alle dagen aangetoond, o.a. ook door het bezoek aan het bureau van de stichting dat zo groot is dat de psycholoog het werk al leen niet meer af kon en een assistent moest hebben wat natuurlijk ook weer financiële consequenties meebracht, te meer nog omdat het werk niet gedaan wordt om winst te maken, en het tarief zodanig is dat ieder er gebruik van kan maken. De tarieven variëren nl. van vijf tot tachtig gulden. Dinsdagavond omstreeks half acht arriveerden de Belgische kaatsers, onder leiding van de voorz. van de Belgische Kaatsbond, de heer Moens, en onder grote belangstelling van de zijde van het publiek, in hotel Leeuwen. Het Sneker Muziekcorps verwelkomde de Zuidelijke sportbroeders met vrolijke marsmuziek. Nadat de gasten zich van de lange reis wat hadden opgefrist, ging het in op tocht langs Wijde Noorderhorne, Krui- zebroederstraat, Oosterdijk, Jousterka- de, Kleinzand, Suupmarkt, Grootzand, Leeuwenburg, naar de Marktstraat. Voor het ■stadni’s speelde het muziek corps de Brabangonne, ’t Wilhelmus er, bet Fries V< U:sl:'ed. Op het stadhuis werd ’t gezelschsp toegesproken door wethouder van der Veen, daar bur gemeester Rasterhoff en wethouder Boeijenga uitstedig waren. Voor het gemeentebestuur, zei spr., was het een groot genoegen de Belgische kaatsers hier te mogen ontvangen. Vele oudere Snekers zal het gegaan zijn als spr. zel ve toen de optocht door de stad ging, zij zullen hebben teruggedacht aan die ja- ren toen de Belgen hier voor het eerst kwamen kaatsen. Wat was dat een feest! Voor de organisatie van deze dag was durf nodig en zij eiste veel werk en het gemeentebestuur hoopt dat alles met succes beloond zal worden. Er moet weer een nauwer verband komen tussen Fransen, Belgen en Friezen, in het be lang van deze mooie sport, waarin na de tweede wereldoorlog weer wat ople ving is gekomen. Het kaatsen moet niet alleen een kijkspel zijn, maar in de eerste plaats beoefend worden. En laat het dan steeds sport om de sport zijn, wat de onderlinge kameraadschap ten goede zal komen. Moge de dag van Woensdag ook een nieuwe toeloop van leden naar de kaatsver. ten gevolge hebben. Spr. vurigste wens is dat het een goede dag met een waardig slot zal zijn en men met vreugde terug zal kun nen denken aan dit gouden feest. Thans staat Sneek in ’t teken van de kaats- sport, maar in Juli zal het belangrijke feit worden herdacht dat Sneek voor 425 jaar geleden vrije koopstad werd. De voorz. van de Belgische Kaats bond, de heer Moens zeide dat hij Friesland dikwijls heeft doorkruist. Reeds in 1908 nam hij deel aan de in ternationale kaatspartij in Sneek. Hoe wel de ontvangst in Franeker en Leeu warden nimmer iets te wensen overliet, De Leeuwarder Rechtbank heeft Woensdag de Sneker schoonheidsspecia list Cornells L. A. van U. veroordeeld tot tweemaal ƒ100 boete of tweemaal on bevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Hij had injecties met hormonenprepara ten en hoogtezonbestraling toegepast als middelen tegen kaalhoofdigheid. De De rangeerder J. de Boer te Stave ren is Donderdag bij het rangeren van een trein, staande op de treeplank met een wissel in aanraking gekomen. Hij viel onder de trein, hem werd de linker voet verbrijzeld, die in het St. Antonius Ziekenhuis te Sneek is geamputeerd. De chirurg, dr. Gentis, toevallig in Stave ren aanwezig, verleende de eerste hulp en behandelde het slachtoffer ook in het ziekenhuis alhier. Bedrqfs psycho-techniek. Grote bedrijven gaan er nl. meer en meer toe over hun personeel zo uit te kiezen dat de juiste man op de juiste plaats komt, waardoor de beste werk prestaties worden bereikt. De mogelijk heden zijn dus groot, maar daardoor de moeilijkheden ook, want om al dit werk te kunnen doen vraagt veel geld en steun. De Overheid, die dit moet sti muleren, doet echter nog niets, terwijl de Stichting van de provincie en de ge meenten maar plm. 4500 subsidie ont vangt. Hoewel zeer bescheiden opgezet worden de kosten echter al begroot op 25000 en dus zal hier toch iets moe ten gebeuren, zowel van de kant van de overheid als van het publiek, dat hier uit een oogpunt van levensbeschouwing achter moet gaan staan. Als bijv, al de 24000 gezinnen die vandaag of morgen bij dit probleem betrokken zijn eens een bijdrage gaven van minimum een gul den per jaar zou dat al een jaarlijkse bate opleveren van 24000. Het werk zou dan behoorlijk gedaan kunnen wor den, terwijl men de tarieven ook nog zou kunnen verlagen. En omdat het aantal mensen dat om hulp komt stijgt, waar mede tevens de moeilijkheden toenemen, wekte spr. alle aanwezigen op als lid tot de Stichting toe te treden, niet in de eerste plaats om die gulden, maar voor al omdat dit een stimulans is voor de Stichting om haar belangrijk werk voort te zetten. Enige vragen werden nog uitvoerig door de inleider beant woord waarbij hij o.m. mededeelde dat het in de bedoeling ligt ook in Sneek zittingen te houden waarna de voor zitter, ds. H. van Niel, hem dank bracht voor zijn heldere uiteenzetting. Aan de inleiding ging de behandeling van enige huishoudelijke zaken vooraf, nl. de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en een tweetal rappor ten over schoolbezoek, op welke laatste enige bespreking volgde, terwijl ook daarna nog een kort huishoudelijk ge deelte volgde. Dit is een foto en verhaal van drie „interior decorators and painters”, d. w. z. schilders in Grand Rapids (Ver. Sta ten), maar ook van een Sneker boek verkoper, een Sneker bakker en een Sneker schilder. Op Goede Vrijdag 1949 gingen Cornells Tolsma, boekverkoper en Klaas Tolsma, schilder, van hier met hun echtgenoten en resp. 3 en 4 doch ters met de Nieuw Amsterdam naar Amerika, naar Grand Rapids. Ze waren van den beginne van plan daar een schildersbaas te zoeken, en inderdaad vonden ze er een, die bereid was hun 1.10 dollar per uur te betalen, maar dan moesten ze direct aan de hoogste ge bouwen aan het werk, dus hoog in de lucht verfwerk verrichten. Nu als je pas in Amerika bent, moet je eerst wat wennen aan Amerikaanse afmetingen. Ze voelden er dus niet veel voor om te beginnen met dit werk en ze namen deze baan dus niet. Maar ze hadden een ruggesteuntje, want hun 2 zusters woonden daar in Grand Rapids, ge trouwd met ook Friezen, en die hadden al direct wat werk voor hen: schoon maken van kamers. En met dit werk legden deze oud-Snekers en groene Amerikanen eer in, want de huizen zijn daar in Amerika heel wat vuiler dan hier. Dus werd hun werk gewaardeerd en al gauw kregen ze meer te doen, dg De heer M. Gosliga werkzaam bij de grasdrogerij aan de Leeuwarderweg, kwam Dinsdagmiddag, doordat de trap op het beton uitschoot, zodanig te val len, dat hij inwendige kneuzingen op liep. Nadat G. voor onderzoek naar het ziekenhuis was vervoerd, kon hij later op de middag weer naar zijn woning vervoerd worden. Maar ze zien dan ook niet zo nauw daar in Amerika, vertelt een der Tolsma’s ons, want toen ze eens met z’n drieën in een keuken bezig waren, zei de eigenaar naar links kijkend: „That looks very Officier van Justitie had tweemaal 300 nice indeed”, „dat ziet er al knap uit”, <roöiet en laat nu aan die linkerkant nog niets gebeurd zijn. Enfin, drie Snekers slaan er zich blijkbaar wel door daar ginder en dat is maar gelukkig want het begin is altijd het moeilijkst. We wensen hun ook verder maar veel voorspoed op het ververspad. Vanwege de classicale zendingscom- missie classis Sneek zal op Woensdag 21 Juni, ’s avonds 8 uur in de Ned. Herv. Kerk te Scharnegoutum een rouwdienst worden gehouden ter nage dachtenis van de op Celebes jammerlijk omgekomen ds. G. W. Mollema. Daar zal gesproken worden door de pastor loci ds. D. Lekkerkerker, door dr. K. J. Brouwer, zendingsdirector, door een afgevaardigde van de classis Leeuwarden en door ds. H. van Niel na. mens de classis Sneek. WdlClcJLl. IcLö LC WCllöClx UVCIUCL) was het toch Sneek dat steeds trok. Hij ^P^fP^Y13 C2Svo^8en^e bewonderde de moed van de Kaatsver. Sneek, waarvan de heren Zuiderbaan en Tjallema voor spr. geen onbekenden zijn. Veel moeilijkheden heeft spr. ge had om de Belgische kaatsers naar Sneek te kunnen afvaardigen. De ont vangst die hem en zijn spelers echter deze avond ten deel is gevallen is bo ven alle lof verheven, en spr. is daar voor zeer erkentelijk. Spr. heeft zijn best gedaan om de beste kaatsers, on der wie Henri Meert, de doelverdediger van het Belgische voetbalelftal als te genpartij voor de Friezen naar hier te brengen, maar spr. gelooft niet dat er Veel terecht zal komen van wedstrijden om het kampioenschop kaatsen tussen vertegenwoordigende parturen van Frankrijk, België en Friesland in ver band met de hoge kosten die hiermede gepaard zouden gaan. Tot slot brengt spr. het bestuur van de gemeente Sneek dank voor de ontvangst hem en zijn spe lers deze avond bereid. Wegens afwezigheid van de voorz. van de Kaatsver., de heer W. A. Vis ser, kreeg daarna het woord de heer D. Zuiderbaan, die er niet aan ge dacht had dat hij nog eens als president van de Kaatsver. Sneek zou fungeren. Spr. noemt het een waagstuk van ’t be stuur om een internationale kaatswed strijd te organiseren, nu men zoveel concurrentie heeft van de zeil- en voet balsport. Het had spr. echter goed ge daan van de voorz. van de Belgische Kaatsbond te vernemen dat deze had verzocht om geen onnodige kosten te maken voor hem en zijn spelers, met ’t doel om de uitgaven zo laag mogelijk te houden. Hoewel onze talen verschillen aldus spr. zijn onze harten een wat betreft de kaatssport. Spr. bedankt de loco-burgemeester voor de ontvangst en hij hoopt dat het niet voor de laatste maal mag zijn dat een dergelijke ont vangst hier plaats vindt. Wethouder van der Veen sluit zich bij deze woorden gaarne aan, want voor spr. is het een vaststaand feit dat dergelijke ontmoetingen de sportver- broedering in de hand werken. Tracht zoveel mogelijk met elkaar in contact te komen, Friezen en Belgen. Na deze officiële ontvangst ging het langs Grote Kerkstraat, Martiniplein, Stationsstraat naar café Piso, waar het gezelschap een diner werd aangeboden, waarna de inkwartiering bij diverse le den van de Kaatsver. Sneek plaats had. onontbeerlijke auto kwam er met verfkwasten, ladders enz. en zo deden ze hun eerste bescheiden intrede in het Amerikaanse zakenleven, Klaas als de vakman en Cornells die de taal knap beheerste. En het duo werd een trio, want in April 1950 kwam Wiebe van der Berg, in Sneek bakker, ook de ha- ringvijver over en de Tolsma’s stelden hem voor als hulp met hen mee te werken. „Ik hè nog nooit verfd man”, zei Wiebe in onvervalst Snekers. „Dat hindert niks”, zeiden de Tolsma’s, „this is America!!” En zo ging de bakker ook verven en kon het gebeuren dat bakker en boek verkoper samen de hoogste lof voor hun schilderwerk oogstten van een hunner eerste klanten, een vrouwelijke dokter, twintig dagen hechtenis wegens het Bestuur, officials en kaatsers. sers Meert, Broothaers, Cleemput, de Boeck en van de Perre en voor Friesland Rodenhuis, Hiddinga, Paassen, Schuil en Langerak. Zoals te verwachten was, waren de Belgen in hun eigen spel de Friezen de baas. Maar van groot spel was geen sprake. Het uitslaan was bij Meert c.s. beter verzorgd maar in ’t be gin ontliepen de opslagers elkaar heel weinig. Door het Friese vijftal werden veel ballen kwaad geslagen. De eerste drie spel waren voor de Friezen. Dat hadden ze evenwel meer te danken aan het onzekere spel van de gasten dan aan hun eigen. Toen Meert c.s. zich wat meer begonnen te roeren werd het een eenzijdige vertoning, want in btrekkelijk korte tijd hadden de Belgen eer verdien de voorsprong van 37. Toen wisten Schuil c.s. zich een schone zes te overen maar door slecht uitslaan deze weer verloren en maakten Meert c.s. de 8 spel vol. Maandag 19 Juni a.s., ’s avonds om vijf minuten over acht wordt de Friese opera „De Jonkerboer” onder auspiciën van de Avro uitgezonden. De muziek is van P. Folkertsma, de tekst van Dr. IJ. Poortinga. Solisten zijn de dames Mien Peters en Jelly Postma uit Leeu warden en mevrouw Matzer van Blooys uit Renkum en de heren Gerrit Visser en Koop de Jong uit Leeuwarden en Kees Deenik en Rom Kalma uit Hilver sum. Het gemengd koor uit Grouw zingt de koren en het Avro-orkest ver zorgt de begeleiding. De heer R. J. Sip- kens te Sneek geeft een korte inleiding tot het werk en enkele verbindende teksten. Het geheel staat onder leiding van Hugo de Groot. De op 1 Juni j.I. aangewezen koffie bon 464 algemeen moet uiterlijk op 17 Juni bij de detaillist worden ingeleverd. De x tlgende koffiebon zal op 13 Juli |l£5u vvoiden aangewezen. bordje kwam aan het Friese partuur zonder dat de Belgen er aan te pas wa ren gekomen, resp. doordat Broothaers de bal liet zitten en Rodenhuis de bo venlijn passeerde. De Belgen waren zeer onwis aan de opslag en ook in het perk bracht men er weinig van terecht. Wel werd het nog tweemaal 66 en twee maal 44, maar Rodenhuis beëindigde de partij door de bal voor het kaats- bordje te houden. Friesland had 48 en België 20 punten. De strijd tussen No. 3, de Belgen v.d. Perre, Meert, de Boeck en No. 4. de Friezen Schuil, de Bruin, Hiemstra liet zich in het begin beter aanzien dan de voorgaande. Op 66 verovert Hiemstra met een terugslagbal het le half spel, en als de telegraaf weer 66 aanwijst, mist de Boeck het perk en krijgen Schuil c.s. een spel. Het weer wordt er niet beter op en de kwaliteit van ’t ver toonde spel heeft hieronder te lijden. Ook de dwars over het veld staande wind doet veel afbreuk. De spelers doen hun uiterste best om er van te maken wat er van te maken is. Schuil, Hiem stra en de Bruin zijn en blijven te sterk voor dit Belgische partuur van wie Meert nog het meest presteert. Geen enkel bordje valt ten deel aan dit Bel gische trio. De Friese parturen 2 en 4 bonden als winnaars van de le omloop nu de strijd tegen elkaar aan. Spoedig blijkt dat Schuil, De Bruin en Hiemstra een beter geheel vormen dan Rodenhuis, Paassen en Heeringa. Als achterinse is Hiemstra in prima conditie terwijl Schuil aan de opslag zeer vast is. Wel wordt het drie maal 6 gelijk maar steeds verovert par tuur 4 op deze stand de halve spellen. Slechts een bordje komt bij de stand 31 ten goede aan partuur 2 als Schuil op 64 het perk mist. De beslissing valt op 6 gelijk doordat Hiemstra de boven lijn passeert. Het puntenaantal van par tuur Rodenhuis c.s. was 34, van Schuil c.s. 52. Hierna kwamen de Belgische parturen No. 1 Cleemput, Ravets, Broothaers en No. 3. v. d. Perre, Meert en De Boeck tegenover elkaar. Na het eenzijdig ver loop van de voorgaande ontmoetingen liet het zich in ’t begin aanzien dat deze partij wel eens wat spanning zou kun nen brengen. Het le halve spel is op 66 met een zitbal van Meert voor par-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1