-tl Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST L Derde seriewedstrijd Koninkl. Zeilvereniging „Sneek” Eerste steenlegging R.K. U.L.O.-School Stertocht naar Sneek met Elfmerentocht 1 DINSDAG 20 JUNI 1950 5e JAARGANG No 49 i L. KIEZEBRINK Nieuwe raadsleden V.V.V. Gids voor Sneek en omstreken Wie er terugkeren uit Indonesië Geslaagd Spaarbankboekje en geldzuivering Eindexamens Chr. Kweeksschool Sneek Met Excelsior naar Beatrix-oord Trekking Niwin-loterij KLEINZAND 7 - Telef. 2872 i Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Benoemd Verhoging ziekenfondspremie Sneker Bakkerspatroons op reis Anjerdag Sneek 29 Juni Atsma, Dirk de Haan, burg. Reitsma, mevr. Joustra en Hendriks hebben nog steeds de leiding Grootste spanning in de Regenbogen Werkweek van het Stedelijk Gymnasium te Sneek De Fryslan-examens Redacteur: 3e w. totaal 11.2 (8.2) 3 (7.1) 1 8.1 O 2 4 (4) (15.1) (3) 17 (12) (13.1) 13.1 (12) 13 (10) 2 12 (10) 8.1 8.1 7 (7) de totaal Kinobedrijf Bart Tromp alhier. de (18) 9 26 (18.1) 24.1 16.1 (11.1) (16.1) 21.1 (12.2) (15) (7) 9 (16) (7) 9 16.1 (14.1) (7) 8 3 14 (11) (6) 6 13 (10) 5 6 11 (9) DE PENSIOENEN. (2) I (12.2) (10.1) (10) 7 (7) 7 (5) 1 4 (3) RECTIFICATIE. 1 zich door zijn de Regenboog- Als opvolger van mevr. Spaander Kok was voor de P. v. d. A. als raads lid aangewezen de heer E. de Haan, die echter wegens a.s. vertrek naar Heme- lum heeft bedankt. Thans is opvolger op de lijst van die partij de heer L. Terp- stra. Wegens bedanken voor het lidmaat schap van de C.P.N. heeft de heer R. Koolmoes, die thans de communistische partg in de Sneker raad vertegenwoor digt, zijn zetel ter beschikking gesteld. Zijn opvolger op de lijst is de heer Scha per, die reeds eerder zitting had. Bij de trekking van de laatste Niwin- loterij viel de eerste prijs, een reis naar de Verenigde Staten, op lot no. 107422, De tweede prijs, een auto, op no. 332702 en de derde prijs, een schaapskooi met een kudde schapen op no. 307180. De heer R. Koolmoes bedankt. t t KAMER VAN KOOPHANDEL. In haar op 17 Juni gehouden verga dering heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland o.a. voor het jaar 1950 een subsidie van 400 verleend aan de gemeentelijke handels- avondschool te Sneek. j f e Redactie-adrei: SNEEKER NIEUWSBLAD i Alle candidaten geslaagd. Van de tweede groep slaagden de he ren A. Cnossen, Hommerts; E. Doosje, Oudeschoot; N. F. J. Faber, Pingjum; A. van Tuinen, Workum; H. v. d. Valk, Parrega en P. v. d. Wal, Balk. Ook de candidaten van de 3e groep de h.h. P. Wijnja, Snikzwaag, en D. Woudstra, Ijlst, slaagden, zodat alle candidaten zijn geslaagd. POSTDUIF AANGEVLOGEN. Aangevlogen Blaüwkras Postduif ge- crk tHolland 50103601. Terug te be- ..aen bij J. Postma, lepenlaan 11. Ter gelegenheid van het Snitser Ju- beljier heeft een commissie, bestaande uit de h.h. A. Vis, voorzitter V.V.V., P. Henstra, waterconsul A.N.W.B., L. Brandenburgh, corr. Unie van Water- toeristen, S. J. Olij, secr.-penningm. N.N.W.B. en C. W. Schaap, Bondszeil- instructeur een stertocht naar Sneek met Elfmerentocht uitgeschreven voor zeil- en motorjachten. Het programma is als volgt opge steld: De Stertocht wordt opengesteld voor Zeil- en Motorjachten. De aan komst te Sneek is uiterlijk Dinsdag 11 Juli, ’s avonds 9 uur. Ontvangst in het Feestgebouw op ’t Tentoonstellingster rein vanaf 8 uur ’s avonds. Inlevering van de Journaals (voor hen die aan de uitgeschreven Journaal-wedstrijd deel nemen). Gelegenheid tot kennismaken en genoeglijk samenzijn. Zeilersbal. Woensdag 12 Juli, gezamenlijke Elf merentocht langs nader te bepalen route door Zirid-West Friesland, ver trek van Sneek voor Zeiljachten tussen 8 en 9 uur, voor Motorboten tussen 9 en 10 uuur. Controleposten te Heeg, Slo ten, Langweer en Paviljoen Sneeker- meer. Op het Sneekermeer wordt de ge hele vloot verzameld, waarna deze op een vastgestelde tijd gezamenlijk naar Sneek vertrekt, ’s Avonds 8 uur in het Feestgebouw op het Tentotonstellings- terrein gezellig samenzijn met Cabaret en prijsuitdeling. Aan de eigenaars van HOMMERTS. Benoemd tot onderwij zeres aan de Chr. Nat. School te Kou- dum, mej. G. Bootsma te Hommerts. SCHARNEGOUTUM. Benoemd tot leraar Duits aan de Chr. H.B.S. te Em men de heer D. Bajema te Scharne- goutum. OOSTHEM. Benoemd tot onderwijze res aan de Chr. School alhier mej. P. Bakker te Westermeer. De regering is van plar de gepension- neerde ambtenaren, die onder de toe- slagwet 1948 vallen, een toeslag van 90 per jaar te geven, die er niet onder vallen krijgen 50. Ook zal aan de ge- pensionneerde ambtenaren een kinder toeslag worden verleend. Totale kosten 16 millioen. De minister van sociale zaken heeft aan de ziekenfondsraad medegedeeld, dat hij geen bezwaar heeft tegen verho ging van de ziekenfondspremie voor vrijwillig verzekerden van 63 op 80 cent per week, ingaande 1 Juli a.s. Een correctiefout maakte in de ru briek Uit het Verleden in ons vorig nr. bij de Sneker burgerlijke stand van de bruidegom Thijs de Haas, Thijs de Haan. Het moet dus zijn „Haas” en geen Haan. Blijkens een advertentie in dit blad maken de Sneker bakkerspatroons a.s. Woensdag een gezamenlijk reisje. Die dag zullen alle bakkerszaken hier dan ook gesloten zijn. Met het troepentransportschip Goya, vertrokken van Tandjong Priok 6 Juni en te Amsterdam 29 Juni verwacht, keren o.a. terug: van de Koninklijke Landmacht met gezinnen van 510 R.I. adj. onderoff. K. Kamstra en mevr. A. B. KamstraBlaaupot, IJlsterkade 42, Sneek; van 2141 R.V.A. soldaat E. Bosgra, Uilenburg 9, Ijlst; korporaal J. Miedema, Bothniakade 23, Sneek. Met de General Harry Tailor, ver trokken van Tandjong Priok 8 Juni en te Amsterdam 2 Juli verwacht: nie mand uit deze omgeving. Met de Kota Inten, vertrokken van Tandjong Priok 8 Juni en 5 Juli te Rotterdam verwacht: van 41e Genie Veld Cie: sergeant J. Boersma, 2e Self- helpstraat 21, Sneek; van tpn. Co. M.L.: soldaat J. P. v. d. Horst, le Selfhelpstr. 10, Sneek; soldaat A. de Jong, hosp. smg., v. d. Heibuurt 13, Sneek. Met de Oranje, vertrokken van Tand jong Priok 3 Juni en te Amsterdam verwacht 28 Juni: geen uit deze om geving. Met de Empire Brent, vertrokken van Tandjong Priok 4 Juni en te Rotterdam verwacht 30 Juni: geen uit deze om geving. Zaterdagmorgen heeft de H.E. heer Deken J. van Galkom in tegenwoordig heid van schoolbestuur, architect, aan nemers en het hoofd der school de eerste steen ingemetseld in de in aanbouw zijnde R.K. Ulo-school bij het Zuider- sportpark alhier. Nadat in de openge laten ruimte een oorkonde was gelegc en de steen gewijd was, metselde Deken van Galkom de steen, rechts van de in gang in. Op de steen is gebeiteld: „Eer ste steen gelegd door J. van Galkom, Deken en pastoor op 17 Juni van het Heilig jaar 1950”. In korte trekken schetste Deken van Galkom daarna de geschiedenis van het katholiek ulo onderwijs in deze paro chie. Eerst was de school ondergebracht in de St. Bonifaciusschool, doch toen de bezetter ook dit gebouw vorderde, werd het een heen en weer getrek. Een ge deelte kwam terecht boven de zaak- Bervoets, een ander deel in de Jongens school, waar ten slotte het gehele Ulo onderwijs weer onderdak kreeg. Docli het bleef behelpen en voor het personeel zeer moeilijk werken. Ondanks dat wer den er echter dank zij het plichtsge trouw werken van hoofd en verder per soneel zeer goede resultaten bereikt. Bij het te Alkmaar gehouden examen voor het „Centraal Bureau voor Ste nografie „Groote” en Machineschrijven slaagden voor het diploma Machine schrijven mej. A. Sminia en de heren D. v. d. Zweep en J. F. Wijmenga, allen te Sneek. De firma B. Weissenbach en Zn. heeft in samenwerking met de Ver. voor Vreemdelingenverkeer alhier weder de officiële V.V.V. Gids voor Sneek en Om streken doen verschijnen. Het werkje is keurig uitgevoerd en zijn onmisbaarheid voor vreemdelingen is nog groter ge worden nu naast een kaart van het merengebied rondom Sneek, ook nog is opgenomen een kaart van Sneek zelf, een uitgave van V.V.V., en getekend door St. S. v. d. Zee. EEN ZELDZAME VRIENDSCHAP. De lievelingsleeuw van Mr. Jones Smith te Sudbury (Engeland) deelt zijn drinken met Jack en Bill, de twee tamme witte muizen die niet in het minst bang zijn voor de leeuw. Vorig jaar heeft men te Sneek de Anjerverkoop, op de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard, anders aange pakt dan te doen gebruikelijk was en de resultaten waren zeer bevredigend. De toen genomen proef is zeer goed be vallen en ook dit jaar zal op dezelfde wijze de Anjerverkoop ter hand worden genomen. Een aantal dames van het Sneker Cantate Koor en enkele andere hebben zich weer bereid verklaard in Fries costuum de bloemen ten verkoop aan te bieden. Daarnaast zullen voor hen, die zich niet de prijs van een bloem kunnen veroorloven en toch de goede zaak willen steunen, speldjes beschik baar zijn en bovendien worden doer leerlingen van onderwijsinrichtingen hier ter stede de foto’s van het Koninklijk Gezin verkocht. Daar het geld dat deze collecte opbrengt geheel ten goede komt aan de culturele instellingen in onze provincie, zal zeker een ieder op de verjaardag van Prins Bernhard zich met een Anjer wallen tooien. De Commissie, bestaande uit de heren R. J. Sipkens, J. W. Boeijenga, L. Brandenburgh, G. Koelstra, H. Moes, W. J. Nieuwenhuys, G. v. d. Pijpekamp, J. R. van Reekum en mevr. TammingaPiebenga, bevelen de collecte warm aan. Maar het zal ieder duidelijk zijn dat het schoolbestuur verheugd was toen de mogelijkheid werd geopend dat ook dit katholieke onderwijs een eigen gebouw kreeg. Daarom is het inderdaad voor hoofd en verder personeel, maar ook voor het schoolbestuur een blijde dag, nu de voltooiing van dat gebouw na dert. Na dank gebracht te hebben aan architect Goodijk, aannemer Postma van St. Nicolaasga en allen die er toe mee werkten, dat ondanks de in den beginne ondervonden moeilijkheden, thans in zo snel tempo met de afbouw voortgang kan worden gemaakt, sprak Deken van Galkom de hoop uit dat de nieuwe school voor de jeugd, die hier straks de lessen zal volgen, een zegen zal mogen zijn en het hier gegeven onderwijs hun voor heel him verder leven een hulp en steun moge zijn. Namens het schoolbestuur sloot de heer H. F. de Grijs zich van harte bij deze laatste woorden aan, de hoop uit sprekend dat de school op 1 September geopend kan worden. 4 8.1 7 Soelaas, M. C. Breuning, 5 6 6 Amicitia, J. Miedema Jr., 8.1 0 5 Margritha, H. G. de Boer, 7 5 1 Aan de Ned. Fotovakschool te Den Haag slaagde voor het diploma Foto- handelaar en Beroepsfotograaf de heer P. G. Bergsma, werkzaam bij Foto De directie van de Rijkspostspaar- bank deelt mede, dat voor het overgrote deel der inleggers het bedrag, dat in hun spaarbankboekjes geblokkeerd was, reeds is overgeboekt naar een beleg- gingsrekening. Deze inleggers behoeven niets te doen: gelden op beleggings- rekening worden immers geleidelijk vrij gemaakt. De andere inleggers, die daar voor in aanmerking komen, kunnen rus tig een aanschrijving van de directie der Rijkspostspaarbank afwachten. Wanneer zij bericht ontvangen, is het in hun belang daaraan zo spoedig mo gelijk gevolg te geven. Inleggers, wier tegenwoordig adres bij de Rijkspost spaarbank vermoedelijk niet bekend is (bijv, schippers), wordt aangeraden hun boekje met opgave van het adres in te zenden. Veni, vidi, vici gold in de Valkenklasse voor Reino Mulder, die voor de eerste maal mee voer en direct weer met de beste plaats ging strijken. Direct na de start ontstond er tussen deze witte vo gels al ’n verwoede strijd om de gunstig ste positie bij de eerste boei, waarbij mevr. Joustra een veer moest laten tegen Breuning. Zij nam echter spoedig revanche en was aan het slot de lachen de tweede. Het scheen eerst dat mr. Cor nells zijn prestatie van verleden week nog zou verbeteren. Hij wist nl. de kop te bereiken, maar werd bij het ingaan van de tweede route al zo gevaarlijk dicht door de Fram gevolgd dat zijn overwinning toen al aan een zijden draad hing, die tenslotte niet sterk genoeg bleek te zijn, afknapte en de Stille Wille met stille trom naar de zesde plaats deed verhuizen. Mulder was, toen de tweede helft van de zandloperbaan in ging, nog vierde, achter zijn zwager Breuning en vóór Miedema, Oppenhui zen, de Boer en v. d. Veen, maar kwam daarna zo snel opzetten dat zelfs mevr. Joustra hem vrij baan moest geven. Breuning eindigde als derde; Miedema, Oppenhuizen en mr. Cornelis finishten met gering verschil als vierde, vijfde en zesde, waarna v. d. Veen en de Boer het peloton sloten. Mevr. Joustra heeft ech ter de leiding behouden, zelfs als ze haar slechtste wedstrijd niet mee telt, en wij geloven niet dat Miedema, de Boer en Breuning, die haar het dichtst op de hie len zitten, er in zullen slagen haar de eindzege te ontfutselen. Spannend be looft de einstrijd echter wel te worden, want de stand is nu •te Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Van Maandag 5 tot en met Zaterdag 10 Juni heeft de vijfde klasse van het Sneker Gymnasium een week op Ame land doorgebracht, onder leiding van de rector, Dr. S. Blankert en de leraar voor Grieks in die klas, Drs. A. van Bruggen. Degelijk vertaald is daar een volledige Griekse tragedie. Hiertoe was uitgeko zen de Antigone van Sophocles, een stuk, dat problemen behandelt, die te genwoordig ook nog aan de orde zijn. Hoewel deze tragedie vrij lastig is, werd hij m zijn geheel door de leerlingen zelf geprepareerd, alleen de koren werden hun door de docenten zonder meer voor vertaald. Ook bleef er nog genoeg tijd over om van het die week wel bijzonder mooie weer te genieten, door te zwem men, te voetballen en te wandelen. De taken waren namelijk zo verdeeld, dat de ochtend en een gedeelte van de mid dag werd besteed aan vertalen, terwijl er ’s avonds een wandeling werd ge maakt of door één der leerlingen een lezing werd gehouden over de te verta len tragedie. Het nut van een werkweek is in de eerste plaats, dat ook de B-afdeling eens een blik kan slaan in de Griekse literatuur, daar dit meestal beperlft blijft tot Homerus, in de tweede plaats, dat men een tragedie in zijn geheel kan vertalen, terwijl men zich anders, we gens tijdsgebrek, moet beperken tot het nemen van enkele brokstukken daar uit. De laatste avond werd aan de gezel ligheid gewijd. Ieder zette zijn beste beentje voor, en gaf een nummertje ten beste. Tevens arriveerde op die avond Dr. J. P. Otto om op Zaterdag nog een excursie te leiden naar het Oerdt, het Oostelijke gedeelte van het eiland en bezit van „Het Fryske Gea”. Tevergeefs werd daar naar gevulde vogelnesten uitgezien, maar toch kon er een aardig kijkje genomen worden in de flora en fauna van Ameland. De rups van de vrij zeldzame berevlinder o.a. werd er in vrij grote hoeveelheid aangetroffen. Zaterdagmiddag werd de terugreis om vijf uur naar het vasteland aan vaard. Van af Holwerd werd naar Sneek terug gefietst, dezelfde weg, die de voor afgaande Maandag heen genomen was. De klasse logeerde de hele week in het „Kooihuis” en vond daar een uitstekend onderdak en voortreffelijke kost. De volledige excursie kostte de leerlingen met de boottocht mee, niet meer dan 15 de persoon. Deze werkweek, waar in, behalve gewerkt, ook van de natuur genoten is, heeft verscheidenen, die er eerst sceptisch tegenover stonden, daarvan volkomen genezen. De ütslach fan de eksamens foar de Fryslan-diploma’s, dy’t op 13 Maeije to Ljouwert hélden binne, is foar it B- eksamen tige gunstich. Fan de 56 kan didaten is der mar 1 net troch kommen. Fan de 203 kandidaten, dy’t eksamen dien hawwe foar A, koene 30 it diploma net helje. Foar it B-eksamen, teffens foar-eksa- men Fryske Akte, binne slagge: R. Plantinga en O. Eisinga, Gordyk; Juff. M. Bruinsma, W. Drost, Juff. Syte- ma, Jeh. Boorsma en Juff. T. Quarré, Grou; Juff. S. Wouda, H. v. d. Hoop.JW. Kalsbeek en T. Postma, Ljouwert; Juff. M. Braam, Juff. A. Bootsma, Th. Bou- ma, Juff. S. Keuning, J. Schijfsma, Frou A. SchijfsmaGlastra van Loon, S. Visser, J. S. de Vries, H. de Boer, Juff. B. Zandstra, allegearre to Snits; J. de Haan en Juff. G. D. Boerema to Akkrum; J. de Jong en D. J. de Witte, Heech; Juff. R. Straatsma, Moarmwald; M. Bergsma, Donkerbroek; G. Meter, Terwispel; Juff. A. Veldman en R. de Groot, Aldeboarn; M. Lootsma, Skear- negoutum; S. Elgersma, Skraerd; Frou R. Biermav. d. Zee, Waeksens; J. Brouwer, Kubaerd; P. van der Hoek, Langsweagen; R. Schraa, Boarnsweach; Juff. H. Minkema, Wynjeterp; Juff. W. Dykstra, Ychtenerbrêge; J. Tjalsma, Wolsum; J. P. Lenstra, Lollum; J. v. d. Meer, Winsum (Fr.); K. v. d. Meer en F. Smits, Wikel; S. van Kammen, Lemmer; Juff. S. Bakker, Nijlan; G. WiercJa, Drylts; J. de Haan, Holwert; Juff. B. Dykstra, Tersoal; H. van der Meulen, Sniksweach; M. Bruinsma, Makkum; Juff. H. Breuker, Skingen; J. Hoogeboom, Twellegea; Juff. S. Monderman, Duerswald; Juff. A. Anne- ma, Ikkerwéld en L. Postma, Kollumer- sweach. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. I Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. alle deelnemende jachten wordt als her innering de Elfmeren-plaquette uitge reikt en aan de overige bemanning een Elfmerenspeldje (maximum 3 per boot). Voorts worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: voor het grootste Motorjacht; voor het kleinste Zeiljacht; voor de grootste afgelegde afstand voor Motorboten; voor het verst wegkomen de Zeiljacht; voor het best-bijgehouden Journaal van de Stertocht. De start voor de Stertocht mag niet eerder plaats vinden dan Zaterdag 1 Juli. Deze Stertocht en Elfmerentocht worden ten zeerste aanbevolen door de Kon. Zeil- ver. Sneek en de Sneker Zeilclub. 6.1 6.1 2 Ciconia, P. de Dood, 4 2 3 Voici, K. Zandhuizen, 2 3 4 Brasem, P. v. d. Laan, 3 4 1 Tini, J. van Reekum, 0 15 2 gehouden op Klaas Vrolijk werkte fraaie overwinning in klasse met een ruk een heel eind om hoog en zit nu mee in de kopgroep, waarin Hendriks, die vandaag derde werd achter Alberda (waaraan een ver woede strijd tussen deze twee vooraf ging) nog slechts met 0.1 punt verschil de leiding heeft. Oppenhuizen, die bij het ingaan van de tweede helft tweede ach ter Vrolijk was, kon zich hier niet hand haven en zakte twee plaatsen terug, zo dat hij na Hendriks finishte. Daarna volgden Poelman, Zwart, dr. v. d. Zijpp, de Wilde, v. d. Sluis en Priester. Zoals uit de ranglijst blijkt zal de beslissing wel vallen tussen Hendriks, Alberda, Vrolijk en v. d. Sluis, zodat de laatste wedstrijd bijzonder spannend zal worden. 3e w. Ook deze wedstrijd, waarin alle klas sen weer volledig waren, werd door prachtig weer begunstigd. Wel was de westelijke wind in het begin wat vlage- rig en in de vlagen wat te stijf, maar later werd het kalmer en ook egaler, zo dat het toen ideaal zeilweer werd. Hoe wel er vinnig en met wisselend succes gestreden werd, heerste er bij de finish toch niet die spanning van de vorige keer, daar alle winnaars onbedreigd de race beëindigden. In de Schouwen had Atsma zelfs een enorme voorsprong op zijn achtervolger de Jong. Hij was direct mooi weg en had na de eerste route reeds onbedreigd de leiding. Douma startte ook goed, maar de Reidhin was te laat en te laag. Toch zag v. d. Veen in de eerste route nog kans Douma te passeren, maar in de volgende moest hij deze winst weer af staan. Atsma heeft door deze tweede overwinning de leiding behouden en de eindzege zal hem ook wel niet meer ont gaan. Hij ligt nu nl. 3.1 punten voor op v. d. Veen, en als we voor alle deelne mers de slechtste wedstrijd buiten be schouwing laten, bedraagt zijn voor sprong nog 1.1. pnt., al kan v. d. Veen nog met hem gelijk komen, zoals uit de ranglijst, waarbij we, evenals bij de an dere klassen, tussen haakjes het aantal punten vermelden dat ieder heeft als de slechtste wedstrijd niet wordt meege rekend, blijkt le w. 2e w. Meerkol, F. F. Atsma, 3 4.1 4.1 Reidhin, st. B. v. d. Veen, 4.1 Pompeblêd, J. Douma, 2 F>arüt, st. U. G. de Jong, 0 0 3 Aan de Universiteit te Groningen slaagde de vorige week onze stadgenoot de heer A. Japenga voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid. 13 Stille Wille, Mr. J. H. Cornelis, 3 7 3 Vivian, J. v. d. Veen, 6 4 Rirette, R. Mulder, 0 0 (8.1) Trije Swantsjes, st. M. Oppenhuizen, 0 3 4 De strijd in de Pampusklasse werd practisch al beslist, doordat burgemees ter Reitsma opnieuw won en de Dracht- ster Vermeulen het niet verder wist te brengen dan de 4e plaats. Dr. Nieuwen huis was weer tweede (voor de derde maal) en spreekt ditmaal dus ook een ernstig woordje mee. Het zou ons niets verwonderen als hij Vermeulen ook nog op de ranglijst voorbij gaat. Na hem was de volgorde Sustring, Vermeulen, van Foeken, de Jong, zodat de stand nu is lew. 2e w. 3e w. totaal Ruiter, JR. Reitsma, 4 6.1 6.1 16.2 Kemphaan, W. G. Vermeulen, 6.1 4 3 13.1 Wederik, W. J. Nieuwenhuis, 15 5 5 5 De Welle, A. M. Sustring, 0 3 4 Smelleken, J. van Foeken, 2 2 Men schrijft ons: Het weer liet zich jl. Woensdag bij de afrit verre van ideaal aanzien. Zware bewolking en regen. Gelukkig heeft ’t weer zich verder op de dag vrij goed gehouden, enkele regenbuitjes daargela ten. Te elf uur verschenen we op het terrein van het sanatorium voor het geven van een korte zanguitvoering. Op zichzelf volstrekt geen unieke gebeur tenis. Vele koren hebben dit vóór ons gedaan en vele zullen, naar we hopen, in de toekomst hiertoe nog besluiten. Maar voor ons koor was dit de eerste maal. Een programma van geestelijke liederen en 2 concours-stukken werd tweemaal afgewerkt. Het haperde in het begin even aan de attentie van enkele jonge mannelijke krachten er bewo gen zich tal van aardige verpleegstertjes in onze onmiddellijke nabijheid doch een berisping zonder woorden van di recteur Nauta, een kunst die hij ver staat, bracht de dromers spoedig tot de werkelijkheid terug. Na dit zeer ver geeflijk incident werd er verder met veel ambitie gezongen en er werd ken nelijk met grote aandacht geluisterd door patiënten en verplegend personeel. Het rustuur was inmiddels reeds inge gaan. Na de zang werden we in de con- versatiezaal genodigd, waar enkele die nende Martha’s ons koffie serveerden. Dr. v. d. Drift hield een leerzame cau serie over de hedendaagse t.b.c.behan- deling. Bestond nog voor betrekkelijk korte tijd de geneeswijze bijna uitslui tend uit een rustkuur met goede voe ding (weerstandsversterking) thans hebben we, aldus de dokter, met hand having van dit oude en goede recept, nieuwe methoden ingelast. Wat men vroeger niet waagde, gebeurt thans. Door operatief ingrijpen wordt in nood zakelijke gevallen de aangetaste long geheel of gedeeltelijk weggenomen. Bo vendien beschikken we nu over een me dicijn „streptomycine” dat de tuberkel bacil direct aanpakt. De hiermede ver kregen resultaten zijn moedgevend voor verdere proefneming. Spr. hoopt, dat, mocht de ingestelde commissie van on derzoek inzake de verplaatsing tot de conclusie komen dat het in het belang der behandeling is de verhuizing te doen doorgaan, het Friese volk dit sanatori um zijn steun zal blijven geven en uit sluitend het belang der patiënten zal zien. Voor het welzijn van onze patiën ten moet provinciaal chauvinisme wij ken, aldus beëindigde deze vriendelijke sanatorium-arts zijn betoog, na eerst nog het koor voor z’n optreden te hebben bedankt. Onze voorzitter dankte voor de zeer vriéndelijke ontvangst waarna we het terrein verlieten met het prettige gevoel een klein deel der lijden de mensheid een dienst te hebben be wezen. B. 3 Ljip, P. de Jong, 2 1 3 Van de zes deelnemers in de 16 M2 klasse hadden Bouke de Haan en v. d. Laan de mooiste start. Het woei toen stevig zodat we de laatste een heel goe de kans gaven, maar zijn goede begin ging spoedig te niet doordat hij te laag aanhield en in de Haan’s vuill wind kwam. Deze wist echter ook niet voor te blijven. Allen konden de boei in Gosse- palen nl. aanleggen waardoor Zandhui zen en Dirk de Haan bij het ronden hier van de kop namen. Tussen deze twee ontstond toen een felle strijd, die vrij lang duurde, maar blijkbaar hebben de anderen hiervan geprofiteerd, want toen de schepen voor de tweede maal de startlijn naderden had van Reekum de leiding en was de Haan Sr. tweede, wel ke twee er een heel eind uit lagen. De tweede groep werd aangevoerd door Dirk de Haan, gevolgd door Zandhuizen, de Dood en v. d. Laan. In de beslissende route moest van Reekum het toch tegen de meer gerou tineerde bakker afleggen, maar hij be hield dé eervolle tweede plaats. Achter hen was de volgorde ook sterk gewij zigd, Zandhuizen werd nl. derde, De Dood vierde, de Haan Jr. vijfde en v. d. Laan bleef zesde. Dirk de Haan liet dus een lelijke steek vallen, maar als hij deze wedstrijd uitschakelt, blijft hij toch nog 1.1 punt op zijn vader voor. De eindstrijd tussen vader en zoon belooft echter zeer spannend te worden, omdat tussen hen de beslissing moet vallen. De stand is nu: le w. 2e w. 3e w. totaal Dirk Tom, B. de Haan, 5 5 6.1 De Vrijheid, Dirk de Haan, 14.2 le w. 2e w. 3e w. totaal Fram, st. mevr. C. Joustravan Gooi 19.1 19 De Bruiser, R. A. v. d. Sluis, 9 7 2 18 Jan van Gent, Dr. J. W. v. d. Zijpp, 10.1 2 4 Printer, J. de Wilde, 7 4 Pieterke, J. Zwart, 3 5 Swan, K. Poelman, 2 3 Kikker, J. E. Priester, 0 11 De slotwedstrijd wordt 1 Juli a.s. le w. 2e w. Algri, J. Alberda, 8 9 Hennie, M. Hendriks, 6 10.1 8 Dolfijn, K. Vrolijk, 5 6 10.1 Hendrica, D. Oppenhuizen, 4 8 7 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1