Wat brengt „It Snitser Jubeljier 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Rouwdienst zendings-predikant Gerben Willem Mollema tefcMs VRIJDAG 23 JUNI 1950 5e JAARGANG No 50 L. KIEZEBRINK Wandel mee! Circus Jos Mullens e Is het Fries een eigen taal? Knobbelrit Motorclub J.C.V. Twee planters nabij Bandoengvermoord Prijs voor Meesterschap voor dr J. S. Bartstra J KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Muziekconcours Snitser Jubeljier Veilig Verkeer Een fraai verlichte stad - Tentoonstelling - Muziekconcours en beiaardwedstrijd - Veekeuring, concours hippique en spring concours - Sportwedstrijden en gymnastiek-demonstraties - Stertocht naar Sneek - Etalagewedstrijd - Optocht en Vuurwerk lijke elfmerentocht; vooral de massale intocht van alle jachten in Sneek be looft een indrukwekkend schouwspel te worden. Geslaagd I"1 1 11 Redacteur: 55 Ml De Wijde Burgstraat in het jaar 1900. r i i i Dinsdag: van Woensdag: n Donderdag: e Vrydag: Zaterdag: i ft Concours Hippique met springconcours. Groot Vuurwerk. •Sluiting tentoonstelling in Feestgebouw. Vertrek voor elfmerentocht per boot. Gymnastiek demonstraties Sportpark. Krite Uitvoering. Beiaardierconcert. Optocht. Lammert Popma in Amicitia. k t i Maandagavond zijn twee planters ver moord op de onderneming Tjibuni in de nabijheid van Bandoeng in het gebied van Patuha. Men neemt aan dat de ondernemingswachten bij de moord zijn betrokken, omdat veertien van de vier en twintig wachten verdwenen zijn. o a 1. I i f t t Redactie-adres i SNEEKER NIEUWSBLAD Van de zijde van het Stedelijk Muziek corps Sneek deelt men ons nog mede, dat voor dit concours, dat onder auspi ciën staat van de Friese Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen, reeds 35 prij zen zijn aangeboden, o.a. een medaille door de Commissaris der Koningin. De Harmonie „Apollo” uit Hoorn die bij het Avondfeest medewerking zal verlenen, telt 65 muzikanten en is een der beste Harmonie-orkesten uit ons land. Het zal ’s avonds 7.30 een mars door de stad maken, voorafgegaan door een tamboer- corps met tamboer maitre. Burgemeester Tjaberings heeft in zijn kwaliteit als voorzitter van Veilig Ver keer Dinsdagmiddag aan 51 van de 53 leerlingen van de Julianaschool, hoofd de heer K. de Grooth, die aan het exa men hadden deelgenomen en geslaagd waren, in een hartelijke toespraak hun het diploma uitgereikt, waarbij hij de rij bekwaamheid der geslaagden prees. kg., voor derdekalfskoeien 240 kg. en voor oudere dieren 270 kg. boter in maximaal 360 dagen. Voor de lichte grond zijn deze eisen 10 lager. Dit zijn ongetwijfeld wel zeer hoge pro ductiecijfers, en daarom is de Commis sie er op veler verzoek toe overgegaan naast deze rubrieken ook een B-rubriek te openen, waarvan de gevraagde mi nima 20 kg.per dier lager liggen. Op deze manier wordt een splitsing moge lijk in zeer hoge en hoge pro ductiecijfers. Dan is er nog de rubriek 300 kg. bo ter in 360 dagen, die ook de vorige kee: een van de mooiste was. Een nog daar boven uit komende rubriek zal zijn 1 kg: boter per dag in een volledige lacta- tieperiode, wat naar de commissie meent, de eerste keer is dat dieren die deze recordopbrengst voortbrengen in een speciale rubriek zullen worden ver geleken. Naast familiegroepen en bedrijfscol- lecties, waaraan ook alleen dieren met hoge productie zullen kunnen deelne men, komt er nog een rubriek vrouwe lijke afstammelingen van stieren. Ook dit kan zeer interessant worden, omdat daardoor de invloed van een stier op zijn nakomelingen kan worden getoetst en tentoongesteld. Verwacht wordt dat deze nieuwe rubriek die belangstelling zal wekken die ze verdient. De commissie is er tenslotte van over tuigd, dat deze productiekeuring meer en meer als een noodzakelijkheid zal worden ingezien. Wie met ons het stand punt inneemt dat het Friese vee het meest economische ras ter wereld is en tevens op de hoogte is met de propa ganda die voor andere rassen gevoerd wordt, zal, aldus de commissie, met ons het grote nut van productiekeuringen onderschrijven om het dubbele doel dat zij beogen, in de eerst plaats propa ganda voor ons Friese vee naar buiten en ten tweede de noodzakeljjke onder linge vergelijking die prikkelt tot vol harding. Wat de een weet te bereiken, moet ook voor de ander mogelijk zijn. Over het •l Feestelijke verlichting. Teneinde aan de feestelijkheden nog meer luister bij te zetten en de stad nog aantrekkelijker en gezelliger te maken, zal de gehele week een extra feest verlichting worden ontstoken en zullen het stadhuis, de Martinitoren en waar schijnlijk ook de Waterpoort van ge meentewege worden verlicht. Om hier bij het grootst mogelijke effect te be reiken, worden al deze extra licht bronnen op advies van de deskundigen van Philips vanuit één centraal punt bediend. De aanleg zal semi-permanent zijn, omdat men deze extra-verlichting ook tijdens de Sneek-Week en in September ter gelegenheid van het jubileum der R.H.B.S. zal laten branden. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Modeshow in feestgebouw op tentoonstelling met de beste mannequins uit Nederland. Ontvangst deelnemers stertocht. V oetbalwedstrij den. Krite Uitvoering. grootste gezamen-Wieren, Sneek. Na afloop der prjjsuitrei- Het ligt in de bedoeling dat Prof. Dr. K. Fokkema te Oegstgeest deze belang rijke vraag zal behandelen in een uit zending van de N.C.R.V. op 30 Juni a.s. Maandag 10 Juli: Carillonspel met bazuingeschal. Kinderaubade Opening tentoonstelling door: Muziek in de stad door P.T.T. Leeuwarden. Opening der week door plechtige herdenking in Gr. Kerk. Receptie der Krite en gala-avond. Vele wandelaars wilden eerst de kat uit de boom kijken en gaven zich daar om nog niet op voor de op Zaterdag a.s. te houden marsen van 30 of 15 km. v. h. K.N.G.V., die worden georganiseerd door de „Sneker Gymnastiek Vereniging”. Welnu, er is ook aan de start nog ge legenheid tot aangifte en wanneer ge onderstaande route hebt gelezen weten we dat ook uw belangstelling zal zijn opgewekt om deze „goedkope” marsen mee te lopen. Om half drie wordt ge start vanuit café Kingma, Korte Vee- marktstraat en de tocht gaat door het Burgemeester de Hooppark, Groene Dijk langs oude weg naar het Paviljoen VVV „Snekermeer” alwaar de le controle, Nieuwe Paviljoenweg naar driesprong vóór Gauw linksaf over Goënga naar Rijksstraatweg (alwaar 2e controle voor jeugd Welke langs deze straatweg terug gaat naar Sneek), Scharnegoutum, Drie sprong Grote Wierum (2e controle), linksaf over Roodhuis, de Kliuw, Hart- werd naar Bolswarderweg en weer links af naar Nijland (3e controle), IJsbrech- tum, door Wilhelminapark naar eind controle in café Kingma. Bij deze tocht is afgeweken van de meermalen gebruikte route’s en vooral bij mooi zeilweer zullen de zeilbootjes in Houkesloot, Kruiswater en Snekermeer een aardig gezicht bieden aan de vele wandelaars van buiten die voor deze tocht inschreven. De veekeuring op Donderdag, die nu reeds voor de derde maal wordt gehouden, staat, dat spreekt vanzelf, weer in het teken van de „productie”, want dat is de grote betekenis en de waarde van deze keu ring of tentoonstelling, dat juist het essentiële van de waarde van ons Fries fokvee op de voorgrond wordt geplaatst. Immers het houden van vee is in de grond der zaak geen luxe; het gaat in de eerste plaats om de productie al wil men natuurlijk ook graag een dier dat uitmunt door schoonheid van vorm en lijn en tevens een krachtige constitutie heeft als waarborg om een maximale productie niet alleen te bereiken, maar ook te behouden en degeneratie-ver- schijnselen zoveel mogelijk te voor komen. Evenals de vorige keren is het devies ook nu weer „Productie, Sierlijkheid en Kracht”, maar omdat de productie de laatste jaren nogal belangrijk is geste gen waardoor vroeger ongekende topprestaties werden bereikt is het nodig geworden de eisen waaraan de dieren die aan deze keuring deelnemen moeten voldoen op te voeren. Feitelijk zijn de gevraagde productiecijfers van dien aard dat alleen de zeer hoog pro ducerende dieren kunnen meedingen. Het is mogelijk dat velen de gevraagde productie aan de hoge kant vinden, en een feit dat er inderdaad fokkers zgn, die om deze reden niet mee kunnen doen, maar aan de andere kant is het dan op zichzelf al een felicitatie waard dat men zijn dieren hier kan inzenden, omdat die dan een productie hebben die vrij ver boven het gemiddelde ligt. Het gestelde minimum voor rieren be draagt 180 kg., voor twenterrieren 210 De Maatschappij der Nederlandse Letterkunde heeft de Prijs voor Mees terschap 1000.toegekend aan dr. J. S. Bartstra te Haarlem, baanbreker in Nederland op het terrein van de in ternationale geschiedenis van de jong ste tijd. In haar jaarlijkse vergadering werd o.a. als nieuw lid der Maatschappij be noemd de heer A. S. Wadman. Het programma waarmede het Natio naal Nederl. Circus Jos Mullens Dins dagavond alhier zijn openingsvoorstel ling gaf, heeft stellig de verwachtingen overtroffen. Er ging maar één roep van uit het was uitstekend. Zoals men weet werd in April j.l. dit circus te Utrecht door een ernstige brand getroffen, maar, zo deelde directeur Mullens in zijn ope ningswoord mede, men was niet bij de pakken gaan neerzitten maar had met onverflauwde ijver de zaak opnieuw aan gepakt. Naast een viermasttent beschikt het circus Mullens over een splinter nieuwe twee-master Nederlands fa brikaat, zo deelde ons de perschef Dom- melshuizen mede plaats biedende voor ruim 3000 personen, die men hier had opgeslagen en waarin het non-stop- programma vlot werd uitgevoerd. Otto Schuman, de bekende hogeschoolruiter met zijn dansende Arabische volbloed paarden en zijn Friese hengst Bento, Mej. José Mullens en haar broers Willy en Henny met hun acrobatische evolu ties op een ongezadeld paard brachten de liefhebbers van paardendressur in verrukking. Ook het voltige rijden van mej. José in haar reeds klassiek gewor den parforcenummer als Diana de godin der jacht wekte algemene bewondering. Een groep Afrikaanse koningsleeuwen gepresenteerd door dompteur Nehroe, toonde aan wat dressuur vermag. Ver der waren er de gebr. Wheeler als dui velskunstenaars op de slappe draad, bij na ongelooflijk waren hun prestaties evenals die van het Spaanse duo Jura do als luchtacrobaten. Een sensatienum- mer was ook het trio Rio en Miss Boe ker. De 3 Brightens zorgden voor een zeer mooi muzikaal shownummer. Het uit 20 nummers bestaande programma werd besloten met het optreden van de Ifni Sahara Troupe, Afrikaanse springers, die fantastische prestaties le verden en het publiek een daverend ap plaus afdwongen. Woensdag werd door de motorclub J. C. Visser een knobbelrit voor auto’s, motoren en hulpmotoren gehouden. We gens te weinig deelname in de klasse hulpmotoren moest deze tot spijt van de sportcommissie worden afgelast. Wij zul len hopen dat dit een volgende maal beter mag zijn en dit kan inderdaad ook. Als proef was er ook een autoklasSe en volgens de deelnemers hierin was het een zeer prettig ritje geweest; er werd dan ook gevraagd of het mogelijk was om naast de motorclub een autoclub te vormen. Dit zal worden onderzocht. Zij die hiervoor iets gevoelen kunnen zich bij het secretariaat Oosterdijk 85 op geven. Als prijswinnaars kwamen uit de bus 1. Altenburg, Sneek; 2. P. Nauta, Abbega; 3. D. Nauta, Heeg; 4. T. van Concours hippique met springconcours op de laatste dag van de feestweek kon den wij nog niet volledig worden inge licht, maar wat men er ons van ver telde wekt de verwachting dat ook dit een 'grootse gebeurtenis zal zijn waar mee Sneek ditmaal een bijzonder goede beurt zal maken. Tot slot veermelden wij hier nog, om onze lezers volledig te kunnen inlichten over al het moois, dat hun over enige Weken te wachten staat, het volledige programma in chronologische volgorde. king bleven de meesten nog even in Ho tel Hanenburg plakken voor een na bespreking. De deelname aan deze knob belrit was buitengewoon groot en door de voorzitter werd hierop dan ook ge attendeerd en de hoop uitgesproken dat bij een volgende rit, welke binnenkort zal worden gehouden, de deelname zo mogelijk nog groter zou zijn. Te Bandoeng slaagde op 12 Juni jl. voor het examen van Hoofd-onderwijzer de isoldaat Epeus G. Couperus uit ’s-Gravenhage. Voor het examen Mulo B slaagde te Utrecht Alph. de Vries uit Sneek. Te Leeuwarden slaagden voor het eindexamen Middelbare Meisjesschool de dames R. van Andringa en N. Meerholz, beiden alhier. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Productiekeuring op Veemarkt. Défilé van bekroonde dieren. Muziekconcours, ongev. 25 deelnemende corpsen. Rondgang door de stad van alle corpsen. Krite Uitvoering. Avondfeest op sportpark met medewerking van beroemde kapel „Apollo” uit Hoorn. Het bleef lang betrekkelijk stil rond om de feestweek „It Snitser Jubeljier” die van 10 tot en met 15 Juli in onze stad gehouden zal worden. Achter de schermen werd echter hard gewerkt, en thans zijn de voorbereidingen zo ver gevorderd dat het bestuur Woensdag morgen in de kleine raadszaal van het Stadhuis de Pers bij elkaar kon roepen om de plannen uit de doeken te doen en wereldkundig te maken. Daar de burgemeester wegens ambts bezigheden niet direct aanwezig kon zijn maar iets later kwam, trad in zijn plaats de heer Th. W. Zandstra als voor lichter op, die eerst nog even in ’t kort de reden voor de feestelijkheden memo reerde het 425-jarig bestaan van Sneek als vrije koopstad, de aansluiting aan het nieuwe kanaal, de nieuwe H.B. S., het eeuwfeest van de Krite en tal van andere jubilea en daarna het uit. gebreide en zeer aantrekkelijke pro gramma ontvouwde. Het culturele gedeelte Wel zelden zal het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te Scharnegoutum een zo grote schare ambtsdragers en ge meenteleden binnen zijn muren hebben gehad als Woensdagavond het geval is geweest ter gelegenheid van de rouw dienst, welke gehouden werd in ver band met het plotseling wreedaardig verscheiden van de zendingspredikant G. W. Mollema, die in Z.O.-Celebes op het zendingsveld om het leven is ge bracht. Uit de classes Leeuwarden en Sneek hadden tal van bussen belang stellenden aangevoerd, terwijl daarne vens het getal fietsers enorm was, zo dat het een zware opgaaf was die allen een plaats te geven. Het was de plaatselijke predikant, ds. D. L e k k e r k e r k e r, die het eerst de kansel beklom, en daar na votum en apostolicum en een aandoénlijk ge bed, zijn gehoor bepaalde bij Matth. 28 18: „Mij is gegeven alle macht in he mel en op aarde”. Zelden is ons dorp dieper geschokt, zo ving spr. aan, dan op Zaterdag 10 Juni jl., toen het bericht kwam, dat een onzer zonen, zendeling Mollema, op het zendingsveld op Z.O.- Celebes was vermoord. Een huivering doortrok ons toen wij dachten aan zijn vrouw, zijn kinderen, vader en verdere familie, die met groot verlangen naar zijn thuiskomst uitzagen. Hier hoorde hij het evangelie, hier sprak hij later als zendeling. Wij hebben niet begrepen wat zendeling-zijn betekent, tot wij op die bewuste Zaterdag opschrokken bij de tijding van zijn verscheiden. Hij gaf zich tot de dood, zijn getuigenis beze gelde hij met zijn bloed. In zijn gezin heerst thans onuitsprekelijke droefheid, nu de hoop op zijn begeerde terugkeer de Bodem is ingeslagen. Het was een zwaar offer, toen hij twee jaar geleden alleen vertrok, doch de hoop op een ge lukkig wederzien deed hen allen dit oiffer gewillig brengen. Dit alles is thans geweest. Zendeling Mollema heeft niet een gemakkelijk leven gehad. Na de overweldiging van Indië door de Japanners, werd hij gescheiden van zijn gezin en opgesloten in een kamp, terwijl zijn vrouw en kinderen elders werden geïnterneerd. Na de bevrijding mochten zij drie jaar in het vaderland verblij ven, waarna hij voor twee jaar weer naar zijn arbeidsveld terugkeerde. Hij ging alleen, omdat de opvoeding der kinderen hun verblijf hier nodig maak te. Men vleide zich met de gedachte, dat hij straks weer thuis zou komen, om zijn zorgen aan zijn gezin te kunnen wijden. En nu is hun leven een grote vraag geworden. Bs. 121 geeft het ant woord: God omringt ons in het grootste verdriet; er opent zich een wijd pers pectief. Hij regeert, Zijn koninkrijk staat vast, Hij heeft nooit misgetast. Toch rijst de vraag: Waarom heeft God dit niet voorkomen? Tegenover Gods macht staan andere machten, aan wie onze broeder ten offer is gevallen. En toch is God sterker. Als getuige van Christus is Mollema gevallen; dit offer is niet tevergeefs gebracht. Het is een stap vooruit naar de eeuwige heerlijk heid, welke troost der kerk wij aan de nagelatenen mogen brengen. Als gü geen weg ziet nu, wees er van verze kerd, dat Hij een weg baant. Laat Hij u leiden door deze donkere, nacht, aan Hem is gegeven alle macht. Dat woord trooste u in alle omstandigheden. Er blijft een levende Heer, ondanks de duisternis, die u nu omringt. Bij zijn af scheid zei zendeling Mollema: Als God God is en onmogelijkheden van ons vraagt, worden die onmogelijkheden mo gelijk en gaat God door met Zijn werk. Dit woord moge u troosten. De zendingsdirector d r. K. J. Brou wer van Oegstgeest wil een woord van eerbiedige nagedachtenis spreken. Als spreker het leven van zendeling Molle ma nagaat, dan wordt wel zeer sterk bevestigd, dat God met Zijn kinderen vaak een wonderlijke weg gaat. Er zijn er die veel vrucht op him arbeid zien, anderen hebben weinig resultaat. Tot de laatsten behoort de nu overledene, die een zwaar leven heeft gehad en tal loze moeilijkheden op zijn weg heeft ge vonden. Zijn werkterrein was zwaar te bewerken en het leek vaak een ploegen op rotsen. En scheen het soms alsof sprankeltjes van licht zouden doorbre ken, al spoedig kwam er weer duisternis van allerlei aard opzetten en werd het leven en het werk weer een strijd. Er is zeer veel geduld van hem gevraagd. Toen in 1940 de Duitse zendelingen wer den verwijderd, is hem als Indisch predi kant ander werk toevertrouwd, en dat zijn niet de slechtste jaren voor hem geweest. Helaas volgde al spoedig de internering, gevolgd door een driejarig verblijf in het vaderland, waaruit hij voor twee jaar alleen weer vertrok. Het werd wederom een zware gang voor hem, men zou kunnen zeggen: Hij was een gezant in een keten. In cijfers uit gedrukt heeft hij weinig bereikt, doch de Schrift zegt: over weinig is hij ge zet, over veel zal hij gezet worden. Hij was trouw en gehoorzaam en verloor de moed niet, hoe alles hem ook tegen was. Brof. dr. C. G. Wagenaar spreekt namens de classis Leeuwarden. Persoonlijk heeft spr. zendeling Molle ma slechts eenmaal ontmoet, nl. bij het afscheid in de Grote Kerk te Sneek, nu twee jaar geleden, welk afscheid op hem een onvergefelijke indruk heeft ge maakt. Als Jezus bericht ontvangt dat Zijn vriend Lazarus ziek is, besluit Hij na twee dagen zich weer naar de vuur haard van de vijandschap tegen Hem te begeven. Zo is het ook met br. Mollema gegaan. Alles viel hem zwaar bij het afscheid, doch hij klaagde niet, er was geen weifeling bij hem. Er was een in nerlijke drang dat hij moest gaan en in grote gehoorzaamheid is hij gegaan, ge sterkt door de hoop op de hereniging met zijn gezin. Wat nu gebeurd is ver vult ons met afschuw, wij staan in versteldheid verslagen. Zendeling Mol lema leefde in de vaste overtuiging dat de Heer hem riep, en nu zullen wij in de duisternis niet wandelen, maar in het licht van het eeuwige leven. Spr. had behoefte dit simpele woord diepe eerbied namens de classis Leeu warden te spreken. Ds. H. van Niel spreekt namens de classis Sneek. Spr. stelt de vraag: Wat nu? Zijn er geen perspectieven, kunnen we niet beter ophouden? Dat zou niet zijn in de lijn van de overleden broeder, die de moeilijkheden niet door slaggevend achtte. Het bloed der mar telaren is het zaad der kerk. Toen de Israëlieten na de uittocht uit Egypte vóór hen de zee en achter hen de legers van Farao zagen, werden zij bevreesd. Hoe nu? Doch Mozes ontving de op dracht: zeg de kinderen Israëls dat zij voorttrekken. Zo is het ook nu. Politiek en financieel zijn er grote moeilijkheden, doch wij worden opgewekt ons hiermee op God te werpen. De staf van het ge loof moeten wij opnemen, met het evangelie moeten wij de wereld in. Ge bed, toewijding en trouw wordt van ons gevraagd. Zendeling Mollema bracht het zwaarste offer van zijn leven. God roept ons tot voorwaarts gaan en Hij zal Zijn zegen geven. Spr. gaat daarna voor in gebed. BEZOEK VAN MEVROUW ROOSEVELT AAN SOESTDIJK. De ontvangst door H. M. en Prins Bernhard achter het Paleis. V. 1. n. r. Prinses Beatrix, Prinses Marijke, Prins Bernhard, Prinses Margriet, Mevr, Roosevelt, de Koningin en Prinses Irene. waaraan een belangrijke plaats is inge ruimd, begint Maandagmorgen om 8 uur met een carillon-concert met trom petters en bazuinblazers, om half tien gevolgd door een aubade van 1200 schoolkinderen voor het Stadhuis. Om 10 uur biedt de Krite Snits het gemeentebestuur een Friese vlag aan, en om half elf, na het openen van de Tentoonstelling, maakt de Leeuwarder Postharmonie een muzikale rondgang door de stad. ’s Middags om half twee volgt de of ficials herdenking van het 425-jarig be staan van Sneek als vrije koopstad in de Martinikerk, bij welke gelegenheid de heer H. Algra, lid van de Eerste Kamer te Leeuwarden zal spreken, de heer Gezinus Schrik het fraaie kerk orgel bespeelt en het Sneker Cantate- koor zingt. De receptie van de Krite Snits in Amicitia begint om half vier, waarna deze eerste dag besloten wordt met een gala-avond in Amicitia, waarop „Mar- sang” en het Kritetoaniel het jubileum stuk „Hwat tiidtosk ek fordylge” van Schuitmaker zullen opvoeren. Dinsdag-, Woensdag- en Donderdag avond wordt dit stuk voor de leden van de Krite gespeeld. Donderdag is voor de muziekliefheb bers zeer belangrijk. Dan wordt in het Sportpark nl. een Muziekconcours ge houden, georganiseerd door het Stede lijk Muziekcorps „Sneek”, waaraan ongeveer 25 corpsen zullen deelnemen. Al deze corpsen houden ’s middags een optocht en ’s avonds om zeven uur een mars met muziek door de stad, waarna in het Sportpark nog gelegenheid ge boden wordt het concert van de ver maarde Hoornse Kapel „Apollo” te be luisteren. De reeds meermalen vermelde bei- aard-wedstrijd wordt op 14 Juli gehou den, en op de avond van deze klokke- dag brengt het gezelschap van de be kende Friese kleinkunstenaar Lammert Popma uit Leeuwarden een fleurig pro gramma in Amicitia. Als blijvende herinnering aan de fees ten zal aan de leerlingen van de middel bare scholen en aan de oudsten van de legere scholen een speciaal voor dit doel door Dick Osinga getekende gedenk plaat worden uitgereikt en bovendien is er gedurende de gehele feestweek in het Fries Scheepvaart Museum een zeer in teressante historische tentoonstelling over oud-Sneek, waarvoor de collectie’s van het Museum zullen worden uitge breid met voorwerpen uit het Friesch Museum en uit particulier bezit. De Tentoonstelling „De Windvaan” voor nijverheid, ambacht, handel en wa tersport zal in drie houten gebouwen, een van 60 X 33 m., een van 40 X 15 m. en een van 28 X 12 m. op het Mar- tiniplein worden gehouden, en meer dan 100 stands bevatten, waarin de nieuw ste snufjes op velerlei gebied tentoon gesteld zullen worden. De medewerking van de grote industrieën is nl. zeer groot, een bewijs dat ook zij Sneek als het verzorgingscentrum van zuid westelijk Friesland beschouwen en vooral „De Wondertuin” van Philips, het allernieuwste op het gebied van ver lichting, zal alleen al een bezoek aan „De Windvaan” waard zijn. Verder kan men zich hier elke avond ook nog amuseren bij muziek, cabaret en dans in het grote feestgebouw dat 700 gasten kan bevatten. Een speciale attractie voor de dames is de modeshow op Dinsdag, die even eens in het feestgebouw wordt gehou den. De beste mannequins zullen hier demonstreren met kledingstukken die in de verschillende Sneker zaken ver krijgbaar zijn, en die daarmee zullen aantonen, dat de dames, om iets moois en „iets aparts” te krijgen heus niet naar een andere plaats behoeven te gaan. In dit verband deelde de heer Zand stra ook nog met grote voldoening mede, dat de medewerking van de Sne ker zakenmensen buitengewoon groot is en alle animositeit en concurrentie voor deze week geheel aan kant is ge zet, terwijl hij verder nog vertelde dat de totaal verhuurde oppervlakte twee maal zo groot is als bij de Martini-show in 1947, en alle entreeprijzen zo laag mogelijk zullen zijn. De afdeling Watersport die in de zeilstad Sneek natuurlijk niet mag ontbreken, biedt als attractie do Stertocht en de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1