r I wRsl! Het K.N.G.V. liet wandelen VAN DER MEULEN’s Troepen van Noord Korea vallen Zuid Korea binnen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Sneker Jeugd-actie Jé J ra BOEKHANDEL BESTAAT 70 JAAR Veiligheidsraad beveelt de terugtocht eventueel bevel van de Veiligheidsraad zal worden opgevolgd. dg DINSDAG 27 JUNI 1950 5e JAARGANG No 51 L. KIEZEBRINK Benoemd 1510e NED. STAATSLOTERIJ Uitstapje Chr. Vrouwenvereniging „Geloof, Hoop en Liefde” Uitstapje personeel NJ. Wouda’s Meelfabriek N.V. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd KLEINZAND 7 - Telef. 28/2 tijdens de feestweek 124 woningen aanbesteed Inleveren aangiften belasting Bioscoopnieuws Premie vrijwillige verzekering 2 Juli f 0.80 per week Senioreswedstrijd S.Z.C. uitgesteld Conferentie Directies en Leerkrachten Nijverheids-Onderwijs jgipV SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: Gedeelte van de stoet op de Oostcrdijk. ac- Veiligheidsraad beveelt: terugtrekken. HOMMERTS. Bineamd as haed fan ’e Herf. Skoalle de hear P. v. d. Wal, öf- komstich fan Ripertsjerk, nou ünder- wizer to Hollandse Veld. Te Zwolle slaagden voor het examen Mulo B mej. Ida Minnema te Joure en de heren Piet Bootsma te Roodhuis en Wim Obbema te Sneek, allen leerlingen van de R.K. Ulo-school alhier, wezen 3 candidaten. Aan de Chr. H.B.S. afd. B. te Leeu warden slaagden voor het eindexamen de h.h. H. Dethmers en H. Postma te Sneek en mej. K. Sybrandy te Sneek. deelna- kunnen organi- wandel- een Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3Q05 (K 5150) Redactie-adres Prijzen van ƒ48. 2763, 2777, 3796, 3827, 8460, 8466, 8471, 8476, 9495, 15270, 15282, 15286, 21273, 21355. achter de individuele lopers van wie de leeftijden variëren van 1063 jaar. Jon ge broekjes dus nog, maar ook oudere knapen die met trots ons zelfs „blikjes” van 55 K.M.-tochten tonen. Via de Leeuwarderweg gaat de tocht door het Burgemeester de Hooppark en van hier af is het tempo vrij. Op de oude Pavil- joenweg ligt spoedig de hele zaak uit elkaar en kan men reeds duidelijk de „wandelaars” en de „speed-mensen” van elkander onderscheiden. Het Sneeker- meer bood vanaf het terras van het Paviljoen waar de eerste controle post was, een prachtige aanblik. Jam mer dat de hier opgestelde, en tot een zit uitnodigende stoelen niet door de wandelaars konden worden gebruikt. Het was „stempel”, „boem”, „weer weg”. De tocht terug ging over Goënga, bij de Rijksstraatweg' contröle voor de jeugd. De twee ploegen „De Flat” onder leiding van de heer B. Huizinga en de Een negental gemeenten heeft aan de N.V. Aannemersmij. Friso de bouw van 124 woningen onderhands opgedragen. Met de architectuur is belast de archi tect S. G. Walinga, arch. B.N.A., Sneek. Na een zitting van enige uren heeft de Veiligheidsraad van de Uno een re solutie aangenomen, ingediend door de vertegenwoordiger van de Verenigde Staten, waarin de inval in Zuid-Korea wordt veroordeeld als een „daad van aggressie” en de onmiddellijke beëindi ging wordt verlangd van de strijd. De troepen van Noord-Korea moeten zich onverwijld terugtrekken achter de 38ste breedtegraad. De vertegenwoordiger van Sovjet- Rusland was niet ter zitting aanwezig. Zuid-Slavië onthield zich van stemming over de Amerikaanse resolutie. De com missie van de Uno in Korea moet toe zien op het uitvoeren van de resolutie yan de Veiligheidsraad. Er zijn maar weinig met gezag of verantwoordelijkheid beklede personen in Washington, die verwachten, dat een Enkele weken geleden verschenen al berichten omtrent de oprichting van een organisatie, die tot doel zou hebben een nauwer contact te bevorderen tussen die verenigingen, die zich bezig houden met de vrije jeugdvorming buiten schoolver band. Het stemt tot vreugde, dat een dergelijke overkoepelende samenwerking ook in Sneek mogelijk is gebleken en dat nagenoeg alle organisaties zich hierbij hebben aangesloten, terwijl die genen, die dit totnogtoe niet deden, zich momenteel reeds ernstig beraden. Ja ze ker, het stemt tot vreugde, want het was toch eigenlijk jammer, dat ondanks enkele mislukte pogingen een dergelijk contact nog steeds niet tot stand was gekomen, doch dank zij een initiatief van enkele leidsters en leiders (die alle hulde daarvoor verdienen) is ’t nu toch zover en is tot stand gekomen: De Sne ker Jeugd-Actie! Kortweg: S.J.A. Wij verkozen het woord „Actie” boven „ver eniging” of „gemeenschap”, omdat hier in in zekere zin ons programma ligt op gesloten. Veronderstelt u nu niet, dat alle organisaties opgehouden hebben te bestaan en zijn samengesmolten tot één grote vereniging, want dat is in de verste verte niet het geval. De deelne mende groepen behouden hun zelfstan digheid volkomen en werken ieder op hun eigen wijze verder, doch zij hebben zich aangesloten, omdat zij ervan over tuigd zijn, dat door samenwerking in groter verband vaak betere resultaten op velerlei gebied zijn te bereiken. Wij denken hierbij o.a. aan de viering van de nationale feestdag, de verkrijging van terreinen en lokaliteiten, doch vooral moet niet worden onderschat de grote waarde van het onderling contact, waardoor beter begrip van en waarde- 'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllhlIllllllllllllllllllIIIIIIIIIHIIIIIlllJ Trekkingen 3e klas. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten 20473 25.000 20426, 5000, 20209 ƒ2000; 13118, 16519 ƒ1500; 2494, 3920, 6000, 6541, 16699 ƒ1000. een winkelruimte van ongeveer 6 meter breed en 10 meter diep. De gehele in richting werd ontworpen door de zoon Tom (Thomas Karst) van der Meulen, die de laatste jaren zijn vader ter zijde staat. De betimmering werd uitgevoerd door het Timmerbedrijf J. Hiemstra, dat daarvoor alle lof toekomt. Er is nu een practisch, eenvoudig doch fraai geheel met open wandvakken op handreikhoog- te tot stand gekomen. De vooruitsprin gende gedeelten onder deze wandvakken zijn ingericht als open showkasten met indirecte verlichting en spiegelglaspla ten. Een der wanden wordt gebroken door een showkast voor reclamedoelein den, waaronder een goed geconstrueerde toontafel voor boeken. De Vulpenafde- ling heeft een aparte hoek in deze ruime winkel, evenals de afdeling kantoorboek handel. De etalages zijn te halver hoog te gesloten en voorzien van indirect licht. Achter de winkel is een ruim kan toor. Opvallend is dan verder de „Krap- pa”-vloer (een teakhoutsoort uit Suri name) geleverd door de Houthandel v/h G. H. ter Horst N.V. alhier. Dit Krappa- parket is iets geheel nieuws en nog nim mer gebruikt voor vloerbedekking. De beschildering is crème, bij het wit af en werd uitgevoerd door het schildersbedrijf fa. Koster en van der Veen alhier, en deze harmonieert goed bij het plafond en de zeer grote voorraad artikelen. Het buitenverfwerk werd verricht door het schildersbedrijf fa. Kuipers, Woudstraat. De electr. installatie werd geleverd door fa. Ooms en Co. en het glas in lood en de glasplaten door fa. M. J. Houwink, beiden alhier. Zaterdagmiddag had de officiële ope ning plaats en velen hebben een kijkje genomen. Een schat van bloemen ge tuigde van de belangstelling van de vele zakenrelaties en vriendenkring, die deze 70-jarige boekenzaak zich heeft weten te verwerven, een zaak waarop de heer W. v. d. Meulen met dankbaarheid en trots kan terug zien, en waarin zijn zoon de kans zal krijgen de eeuw van Van der In de loop van Juni hebben de meeste inspecties der belastingen de aangifte biljetten Inkomstenbelasting 1949 en Vermogensbelasting 1950 (model B)j aan de belastingplichtigen toegezonden. Door bijzondere omstandigheden kan de Belastinggids-1950 bij de aangiften voor het vermogensbelastingjaar 1950 en het Inkomstenbelastingjaar 1949 niet vóór 27 Juni a.s. verschijnen. Aangezien veel belastingplichtigen van deze gids gebruik plegen te maken voor de aan gifte van de waarde en de opbrengst van hun effectenbezit, heeft de minister van Financiën bepaald, dat de termijn van inlevering van bedoelde aangifte biljetten voorzover deze in Juni zijn uitgereikt geacht wordt eerst op 31 Juli te sluiten. openbare school van IJlst onder leiding van meester Wouda, hadden de tijd er voor genomen en deze deelnemers van bijna allemaal 10 jaar kwamen net zo monter en fris aan als toen zij waren gestart. Dit is „wandelen” en de uit gereikte groepsmedaüle voor de 15 K.M.tocht die ze ontvingen, was ten volle verdiend. De 30 K.M.tocht ging over Scharnegoutum, naar de Drie sprong Grote Wierum. Dé eerste en laatste wandelaar lagen hier al wel drie kwartier uit elkaar. Over de Middelzee- dijk ging het via Roodhuis, Kliuw, Hart- werd naar de Bolswarderweg. Dit deel van de route was pal in de wind. Nij- land, laatste controlepost, niet alleen van startkaarten, maar ook van de voe ten. Manhaftig gingen de Roode Kruis mannen de blaren te lijf, en velen heb ben het aan deze heren te danken dat ze het laatste gedeelte zonder pijn lie pen. En hebben de wandelaars er wel eens aan gedacht dat deze jongelui dat alles geheel gratis doen? Dat zelfs de, organiserende vereniging hiervoor geen cent, voor al dat gebruikte materiaal behoeft te betalen. Denkt u daar eens aan als u zo’n Roode Kruisbus ziet! In zaal Kingma waar ook de finish was, was het een gezellige drukte. Nog wat uitblazen, prijsuitreiking, vermoei de voeten hoog in de lucht gestoken, rode, maar bovenal tevreden gezichten over deze eerste „K.N.G.V.”-wandel- tocht. De route was zeer in de smaak gevallen en we wensen de organiserende „Sneker Gymnastiek Veereniging” bij een volgende keer een nog grotere deel name toe, want dit heeft de ijverige staf van de contröle ten volle verdiend. O, ja, we zouden nog iets vergeten. Wie en hoe laat de eerste deelnemér binnen was, wilde u misschien graag weten? Lezers, het was geen wedstrijd, en als we u bijvoorbeeld zouden vertellen, dat een deelnemer de tocht in drie uur had gedaan, zou er volgende keer iemand komen die het nog een kwartier vlug ger deed. De bedoeling van wandelen is rust te schenken in deze gejaagde tijd. Vraagt het uw dokter maar eens. Donderdag maakte bovengenoemde ver. haar jaarlijks uitstapje, ’s Morgens 7 uur werd gestart. De eerste pleister plaats was Olterterp, waar de koffie tafel klaar stond; men vermaakte zich enige tijd in de speeltuin, om vervolgens naar Leek te gaan, waar men de beken de schelpengrot bezichtigde. Vandaar ging het naar Midwolde, waar de fraaie Ned. Herv. Kerk werd bezichtigd; waar na men naar Groningen reed, en in Ho tel W.E.E.V.A. het diner werd ge bruikt. Zeer voldaan over de bediening daar gingen de dames enige tijd de stad in en brachten vervolgens nog een kort bezoek aan Paterswolde, waar thee ge dronken werd en men zich enige tijd op het water vermaakte. De terugreis werd om zes uur aanvaard en te Zwartewegsend werd nog een brood maaltijd gebruikt, waarna men om on geveer tien uur in de beste stemming weer in Sneek arriveerde. Woensdag en Donderdag heeft het Amicitia Thea ter als hoof dnr. „Paljas”, een Italiaanse verfilming van de gelijknamige opera van Leoncavallo. De regie is van Maria Costa, Gillian! Marini zingt de hoofdrol van Canio, Tito Gobbi de Tonio-rol, Gina Lollobri- gida die van Nedda. Het koor en orkest van de opera te Rome verlenen mede werking. Leoncavallo’s meesterwerk krijgt hier een uitstekende vertolking. De ziekenfondsraad heeft in zijn tei Amsterdam gehouden vergadering be sloten geen wijziging te brengen in de mededelingen, door de voorzitter van de raad aan de algemene ziekenfondsen bij rondschrijven van 17 Juni 1950 gedaan, De algemene ziekenfondsen dienen er dus rekening mede te houden, dat zij voor subsidie over het jaar 1950 in aan merking kunnen komen, indien zij de premie voor de vrijwillige verzekering met ingang van 2 Juli 1950 tot ƒ0.80 per week per persoon van 16 jaar en ouder verhogen. Verwacht kan nu worden, dat de zie kenfondsen met ingang van genoemde datum tot bedoelde premieverhoging zullen overgaan. Moderne middelen tegen de regen in gebruik bij de stadswacht in het middel eeuws stadje „Damstad”. In de middeleeuwen, de tijd waaruit de stadswacht stamt, bestond de parapluie nog niet en werd de stads wacht dus bij regen wel nat. Deze stadswacht is blijkbaar minder roman tisch aangelegd en gebruikt een parapluie om zijn mooie pak te beschermen, Troepen van het Noordkoreaanse le ger hebben Zondagochtend vroeg de 38ste breedtegraad, de grens tussen Noord- en Zuid-Korea overschreden. De regering van Noord-Korea heeft een oorlogsverklaring te Seoel, de hoofd stad van Zuid-Korea, doen overhandi gen. Langs de gehele grens wordt hevig gevochten. Aan de Oostkust zijn landin gen uitgevoerd. De verdedigers worden langs het gehele front teruggedrongen en de hoofdstad van Zuid-Korea wordt ernstig bedreigd. De Veiligheidsraad is op verzoek van de Verenigde Staten on middellijk bijeengekomen. Amerika heeft de regering van Zuid-Korea wa- penzendingen toegezegd. De toestand is zeer onduidelijk. Vast staat: dat troepen van het Noord-Kore- aanse leger (door de Russen opgeleid en bewapend en gehard in de strijd in China) Zuid-Korea zijn binnengevallen; dat er door de Noord-Koreaanse radio een oorlogsverklaring is uitgezonden; dat vliegtuigen van Russische makelij maar zonder kentekenen, boven Seoel en boven enige vliegvelden zijn gesigna leerd; dat een van die vliegtuigen, van het type Yak, een Amerikaans vliegtuig met journalisten heeft aangevallen zon der enig resultaat; dat schepen van de Zuid-Koreaanse marine een Russisch schip tot zinken hebben geracht. De commissie van de Uno, die zich in Korea bevindt, rapporteerde gisteren aan de Veiligheidsraad: „Er is een ern stige situatie ontstaan, welke het ka rakter aanneemt van een oorlog op grote schaal. Zij kan de handhaving van de vrede in de wereld in gevaar bren gen”. Zondagochtend 4 uur plaatselijke tijd zijn de Noord-Koreaanse troepen begon nen, de 38ste parallel over te trekken. Negentig tanks gingen vooraf aan grote eenheden infanterie en baanden zich een weg in Zuidelijke richting. De strijd was pas enkele uren oud, toen het duidelijk werd dat Seoel, de hoofdstad van Zuid- Kórea, hun eerste doel was. De aanvallende troepen zijn bijzonder goéd uitgerust. De aanval op Seoel wordt uitgevoerd door een divisie, wel ke wordt gesteund door luchtstrijd krachten en zware artillerie. Ruim vijf uur na het begin van hun actie waren de aanvallers in het bezit van een belangrijk knooppunt van spoor wegen. Nog enige uren later stonden zij reéds op de zuidelijke oever van de ri vier de Imjin, de laatste natuurlijke verdedigingslinie voor Seoel. Maandagochtend werd gemeld dat de Zuid-Koreaarise troepen de aanvallers wat hadden teruggedrongen en op hun beurt op een punt de strijd naar Noord- Korea hadden verplaatst. Maar Seoel verkeert in onmiddellijk gevaar. De meeste dames durfden het ook niet aan. Het woei Zaterdagmiddag veel te hard voor de door de S.Z.C. uitgeschreven se- niores-wedstrijd in de Regenbogen, wel ke mooie schepen weer gul door de ei genaren ter beschikking waren gesteld. De strijd moest daarom tot 8 Juli wor den uitgesteld, welke middag, door de K.Z.V. „Sneek” bestemd voor een oefe ning in teamvaren, welwillend aan de zustervereniging werd afgestaan. Mis schien dat de oefening dan nog wel na de wedstrijd van de oudjes gehouden kan worden. De dames zouden deze middag ook tegen elkaar uitkomen in de Valken- en in de Pampusklasse, maar de meesten durfden de strijd tegen de elementen ook niet aan, zodat er maar drie Valkjes aan de start verschenen de Rirette, de Soelaas en de Trije Swantjes, resp. be stuurd door mej. H. Mulder te Lang weer, mevr. C. BreuningMulder te Leeuwarden en mej. v. d. Poel, van wie eerstgenoemde met een geweldige voor sprong op haar zuster als eerste door de finish ging. Mej. v. d. Poel geraakte op onfortuinlijke wijze uit de strijd. Bij het balanceren sloeg ze nl. midden op het meer overboord, maar gelukkig slaagde haar a.s. echtvriend er in haar weer behouden in de „Trije Swantjes” te krijgen. Er startten ook nog drie Schouwen, voor wie het hier de uitgestelde wed strijd van Hemelvaartsdag gold. Atsma verspeelde onderweg zijn scheg, zodat hij de strijd moest opggeven, die daar door alleen door de Foarut van S. v. d. Veen en de Reidhin van U. G. de Jong werd voortgezet. De jeugdige v. d. Veen won dit duel met enorm verschil. De vier prijzen werden na afloop met een toepasselijk praatje door voorzitter G. S. Hofstra uitgereikt. kaanse regering ook met het oog op de a.s. verkiezingen in de Ver. Staten een krachtig optreden geboden is. Ook als de Ver. Staten tot troepenzendingen zouden besluiten is er nauwelijks kans dat dit conflict tot een nieuwe wereld oorlog zal leiden, een openlijke oorlog wensen de Russen op dit ogenblik zeker niet. Als onderdeel van de Feestweek ter viering van „It Snitser Jubel- jier” zal op Vrijdag 14 Juli een optocht worden georganiseerd, bedoeld om aan onze stadgenoten, maar vooral aan de bezoekers van buiten te demonstreren, wat Sneek op elk terrein aan kan bie den. Zo hebben enige scholen al toege zegd uit te komen; enkele Ver enigingen en Instellingen zegden medewerking toe, evenals een aantal fabrieken, bedrijfsgroepen en winkelzaken. Wil Sneek echter op duidelijke wijze z’n betekenis demonstreren als centrum en voorzieningsor- gaan voor Zuid-West-Friesland, dan 2al deze optocht inderdaad een grootse indruk moeten ma ken, wat alleen mogelijk is als zo veel mogelijk iedere groep, instel ling of zaak meedoet. Het Comité doet daarom een drin gend beroep op allen, die hiervoor in aanmerking komen om zich voor deze optocht op te geven bij de Secretaris van het Sub-comité Optocht, de heer W. Baarda (Wie- lenga’s Boekhandel), Grootzand 41, die gaarne alle gewenste in lichtingen verstrekt. Na vele voorbereidingen van het tieve bestuur der personeelsvereniging, was eindelijk de lang verbeide dag aangebroken. Op 21 Juni vertrok het personeel met dames in twee fraaie autobussen naar Gelderland. Eerst werd gereden naar Hellendoorn, waar werd genoten van prachtige vergezichten en de koffie werd gebruikt. Nu ging de reis naar Apeldoorn, waar volop werd ge noten van de mooie omgeving en spe ciaal de jongeren zich vermaakten in de ontspanning „Prins Bernharddal”. Hier werd tevens gedineerd, welk diner door de directie werd aangeboden. Nadat de waterval bij Loenen nog was bezichtigd ging de reis terug door de Noord-Oost- polder. Geregeld werden de speciale lie deren gezonden en gedurende de gehele reis heerste er een opgewekte stem ming. Om 10 uur arriveerde het gezel schap weer te Sneek. Namens het per soneel bracht de heer Rienstra dank aan de directie en aan het bestuur der per soneelsvereniging voor de prachtige reis die men had gemaakt. Prestige in het Verre Oosten van de Ver. Staten in het geding. Met enige verbazing zal men kennis nemen van een bericht uit Washington dat men daar verrast was over de in val der Noord-Koreanen. Toen de Rus sen zich uit Noord-, en de Amerikaanse troepen zich uit Zuid-Korea terugtrok ken, hadden eerstgenoemde in hun zóne een „volksleger” gevormd dat van Rus sische wapenen werd en wordt voorzien, ook wat de luchtmacht betreft. Bijna met zekerheid was toen aan te nemen dat deze „volksrepubliek” ook zou trachten, met Russische steun, Zuid- Korea in handen te krijgen, ook al hield een commissie der Ver. Naties er toe zicht. Thans wordt die poging onderno men, het is weinig waarschijnlijk dat Noord-Korea aan het bevel van de Vei ligheidsraad, waaraan Rusland geen deel heeft, zal gehoorzamen. Over eigen machtsmiddelen beschikken de Ver. Na ties niet. In de praktijk komt het dus hierop neer, dat de Ver. Staten vanuit Japan hulp moeten bieden. Ze doen dat met wapenzendingen, maar het is mo gelijk, dat deze niet voldoende zijn om het Zuid-Koreaanse leger te doen stand houden. Dan komt dus het vraagstuk naar voren of ook Amerikaanse troepen zullen worden gezonden, omdat de Ver. Staten, na het mislukken van hun Chi nese politiek, om hun prestige in het Verre Oosten geen nieuw echec kun nen verdragen, terwijl voor de Ameri- Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Juni orga niseerde het Nederlands Verbond van Directies en Leerkrachten bij het Nijver heidsonderwijs een 2-daagse bijeenkomst in het Conferentieoord en Volkshoge school „Drakenbürgh” te Hilversum. Voor de ruim 100 genodigden uit de kringen van het Nijverheidsonderwijs, waaronder ook een 5-tal van de Am bachtsschool te Sneek, was een zeer aantrekkelijk programma samengesteld. De professoren dr. Ph. Kohnstamm, dr. M. J. Langeveld, dr. I. C. van Houte en de heren L. v. d. Zweep en J. M. Berre- voets leidden een 5-tal onderwerpen in, waarop uitvoerige gedachtenwisselingen volgden. Prof. dr. Kohnstamm sprak over de Psychologische achtergronden van de hedendaagse didaktiek. Prof. dr. Langeveld behandelde „Psychologie van de actieve school”, terwijl prof. dr. van Houte het onderwerp „Eenheid In On derwijs en Opvoeding” inleidde. De heer v. d. Zweep besprak „Idealisme en Rea liteit”, de heer Berrevoets zette de voor delen van Lichamelijke Opvoeding aan Ambachtsscholen uiteen. Deze inleidin gen vormden als ’t ware de wetenschap pelijke fundaties voor de inzichten, die men in de kringen van het Nijverheids onderwijs omtrent didactische, paedago- gische en psychologische problemen heeft. Zaterdagmiddag vertrokken de deelnemers naar hun woonplaatsen, ge sterkt en verfrist en met de overtuiging het voorrecht te hebben gehad een zeer geslaagd congres te hebben bijgewoond. Dezer dagen zal het 70 jaar geleden zijn dat nu wijlen de heer R. van der Meulen zich alhier als boekhandelaar vestigde op het Grootzand. Vele oudere Snekers zullen zich ongetwijfeld zijn boekwinkel hoek GrootzandHaven straat nog herinneren. Op 31 October 1900, zo deelde ons de heer W. van der Meulen de dag waarop hij moest loten voor de Nationale Militie en een vrij nummer trok mede, werd de zaak die hij later van zijn vader zou over nemen verplaatst naar het Hoogend, waar met hard werken grote bloei werd bereikt. Ook buiten de stad breidde de reputatie zich uit; er zullen weinigen in Friesland zijn, die niet eens gehoord heb ben van „Van der Meulen’s Boekhandel bij de Waterpoort te Sneek” I Volgend jaar hoopt de heer W. van der Meulen zijn 70e jaar te bereiken, maar hij denkt er nog niet om aan het bijltje er bij neer te leggen. Ter gelegenheid van dit jubileum is de zaak geheel gemoderni seerd. Een grondige inwendige verbou wing heeft er plaats gehad en hierdoor heeft men de beschikking gekregen over 1 Meulen’s Boekhandel vol te maken. Inmiddels heeft de regering van de Verenigde Staten, in antwoord op een verzoek uit Seoel, generaal MacArthur opdracht gegeven, alle beschikbare wa penen en uitrusting ten spoedigste te doen verzenden naar Zuid-Korea. Een fluitsignaal en met enig ongeduld nemen de op tippelen beluste deel nemers aan deze eerste Bonds-wandeldag van ’t Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond de laatste instructies in ontvangst. De commis sie en de vele helpers zijn druk in de weer om de vele nog ingekomen aanvragen tot me op tijd te afwikkelen. De satie van een tocht is altijd riskante onderneming, vooral als aan de dag een lange periode van slecht weer vooraf gaat. Velen kijken dan eerst tens de kat uit de boom. Maar de voorzitter- marsleider, de heer J. Grerjdanus van de orga niserende „S.G.V.” kon ondanks dat zijn voldoe ning uiten over de deel name. De bedoeling van deze K.N.G.V.-wandel- tocht is, volgens spr., om vooral door een laag inschrijfgeld de wandel sport bij de massa popu lair te maken. Niet om dan een mars te lopen met het ene oog geves tigd op het asfalt en met het andere op de herinneringsmedaille, maar om de waarde van het wandelen voor het lichaam en om de liefde tot de natuur aan te wakkeren. Laten we de ongeveer 250 deelne mers aan deze tocht eens volgen. Allereerst in keurige formatie door jerlingen de stad, voorafgegaan door de Sneker Afge- politie-zijspan, de onmisbare leden van j het Roode Kruis, volgen eerst vier groe- pen: de jeugd van de Buurtver. „De Geslaagd voor het examen van de Flat”, de school van IJlst, de Chr. Geref. Organistenver. te Amsterdam I Gymn. Ver. uit Bolsward en de grote voor kerkelijk orgelspel mej. E.J. W. groep korfballers uit Oudega (W.). Hier Groeneveld te Sneek. ring voor elkanders werk kan worden verkregen. Er is een bestuur gekozen, dat als volgt is samengesteld: KI. Lok, Monnikstr. 18, voorz.; J. Toor, Jollen- straat 2a, seer.; W. Jellema, Koop- mansgracht 68, penningm.; Mej. M. Kruis, Oppenhuizerweg 66 en Mej. Hoogland, Parallelweg 46. Hoewel een groot deel van de jeugd helaas bij geen enkele vereniging is aan gesloten, zult u in de feestweek, op Vrij dag 14 Juli kunnen zien, dat de Sneker georganiseerde jeugd er mag zijn en dat daarin voor elke jongen en voor elk meisje een plaats móét zijn, omdat het jeugdverenigingsleven zo’n gevarieerde staalkaart en zo’n verscheidenheid biedt, dat er werkelijk voor iedere jon gere volledige gelegenheid moet zijn om zijn of haar ambities uit te leven! Maar daar praten we later nog wel eens over! Let u echter op de Sneker Jeugd-Actie, die zal starten op 14 Juli, ’s avonds om half acht! e I 3 t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1