Krite Snits circa Hunde’d ji&i. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Het Nieuwe Plan betreffende de bouw van 279 woningen Anjerdag <g| lJB 5e JAARGANG No 52 VRIJDAG 30 JUNI 1950 L KIEZEBRINK Grote dingen naderen R.H.B.S. - SNEEK Sport en Liefdadigheid Verdronken Overgeplaatst KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Koninklijk bezoek aan Friesland Redacteur: om I. De woning. 3. gaf Eindexamen B. het en A. Toen de twintig dames in Fries tuurn Donderdagmorgen begonnen De loco-burgemeester het goede voorbeeld. KERKNIEUWS. Geref. Kerken. Beroepen te Oppenhui zen, P. B. Suurmond, eandidaat te Oos- terbeek. In de voorstellen van B. en W. voor de laatste raadsvergadering zowel als in de discussie in die vergadering is ook ter sprake gekomen een nog niet ge publiceerd plan betreffende de bouw van 279 woningen in het Sperkhem, d.w.z. in de omgeving van het Zuidersportpark. We zijn thans in staat omtrent dit plan, een door de architect Ronake de Vries opgemaakte uiteenzetting te publi ceren. Deze architect schrijft Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De heer A. Brander, opperwacht meester bij de Rijkspolitie te Nijland, is met ingang van 30 Juni overgeplaatst naar Valthennond, Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD Gisteren is Z. K. H. Prins Bernhard 39 jaar geworden. In velerlei opzicht maakte de Prins zich ook dit jaar weer verdienstelijk voor ons va derland. We denken aan zijn kort geleden gemaakte rei zen naar de West en de Ver. Staten. Grote bladen prijzen hem als Nederlands popu lairste economische ambas sadeur. Moge hij nog vele jaren voor zijn koninklijk ge zin en ons vaderland ge spaard blijven. Bovengenoemde commissie organiseert dit jaar een zomeravond-voetbaltournooi ten bate van de liefdadigheid, met als inzet het kampioenschap van Sneek. Alle Sneker voetbalverenigingen doen mee. Voor bizonderheden wordt ver wezen naar de advertentie, voorkomende in het volgend nummer van dit blad. cos- met de verkoop van de bekende witte Anjer of het oranje Anjer-vlagje, gaf de loco- burgemeester, weth. Boeijenga, de bur gerij het goede voorbeeld. Als eerste bur ger van de stad bracht hij nl. ook als eerste zijn offer voor het Anjerfonds, en versierde de eerste witte bloem uit de toen nog volle mandjes zijn officiële zwarte jasje. Om negen uur verzamelden de leden van het comité en de collectrices zich met hem in de hal van het stadhuis, waarna allen zich naar het bordes be gaven om daar het Wilhelmus aan te horen, dat; door de geluidswagen van de firma Minkema, die de dames een (ste vig) handje hielp bij hun mooie werk, werd uitgezonden, en toen dat plechtige moment voorbij was, werd de heer Boeijenga in letterlijke en figuurlijke zin door een van de dames bij de kraag ge pakt, welke handeling de andere heren zich daarna ook met kennelijk genoegen lieten welgevallen. Het gebeurt hun nl. ook niet alle dagen dat er zo vriendelijk en voor zulk een goed doel een aanslag op hun portemonnaie gedaan wordt, en welke man zou tenslotte zo’n aardige Friezin kunnen weerstaan? Wij hopen dat het er maar weinigen zijn geweest, en dat ook de dames hun ijverige sekse genoten niet met lege handen en een volle korf hebben laten gaan. Een is er zelfs al, want wie even een kijkje op het Martiniplein neemt, zal toch wel verbaasd staan over de enor me omvang van het houten gebouw, dat straks „De Windvaan” zal herber gen. Men verwondert er zich eigenlijk over dat zo’n gebouw „volgeboekt” kan worden; maar zoals bekend geniet de tentoonstelling grote belangstelling van de zijde der zakenlieden. Comité’s, sub-comité’s en commissies zijn druk in de weer, zoals bij derge lijke organisaties gebruikelijk is, moet veel juist in de laatste dagen, aan de feesten voorafgaande, gebeuren, maar men heeft ervaring en die is een kost baar bezit bij de voorbereidingen. Ook de buurtverenigingen beginnen zich al te roeren, we zagen ergens al een pril begin van een versiering. Vol gende week zal men echter dit werk wel algemeen zien aangepakt, want een gezonde wedijver om ter gelegenheid van „It Snitser Jubeljier” allerwege het beste beentje voor te zetten, is er! De invloed op de bouwkosten. 1. Doordat de Gemeente Sneek de vrije hand heeft gegeven in de stedebouw- kundige opzet van het geheel, kon een groepering bereikt worden, waarbij de typisering van de woningen tot enke le typen beperkt bleef. Bij een stads aanleg waarin zeer vele richtingen voorkomen, moet terwille van de be- zonning een zeer groot aantal typen komsten. Wie der allinne tagong foar troude froulju? As mochten de fein- ten dy’t fêste forkearing hienen, de faem ek meinimme? En hwat forstie it bistjür ünder fêste forkearing? Bygelyks as men in kear as trije by in faem west hie?” Ja, soks is tige aerdich to lézen en it ien mei it oar makket it ek nijsgjirrich. En as dat nou komt dat it bistjür alle- gearre mei 't selde scp oergetten binne as master, dat wit men net, mar it moat üs fan 't hert dat it hiele bistjür, alle- gearre sakelju, foar harren Krite in waerm plakje yn ’t hert hawwe. As de hear v. d. Werf skriuwt oer „syn” Krite en de hear Niemeijer op ’e tekst rekket oer syn bifinings (sjoch syn art. op blêds. 10) dan skuort men jin de busen üt en der allinne soe men in toanielstik oer skriuwe kinne! Mar ja men moat dat alles ris goed léze en dan stiet men dochs efkes mei de müle fol tosken. Hwat is der yn dizze hündert jier net opbrocht oan leaf de en jild! Hwat is der skrept en skuord (en noch!) om twa dingen: de leaf de foar it Frysk waerm to halden en, de eintsjes oanin- oar to knoapjen hwat de jildmiddels oanbilanget! Dit is noch hwat oars dan „oan ’t Frysk dwaen!” Dit graeft djip- per dan it sa forspuide „nocht en wille boartsjen” hwer’t de jongfriezen yn '15 sa tsjin to kear giene! Lêz it artikel mar ris oer toaniel! Oer de sang! Hoe’t de toaniellju 3 kear yn ’t jier in nij stik ynstudearje en dat eltse kear 3 ,X spylje moatte! Yn it deiske libben komt it wurk fan de Krite net sasear oan bar. Mar tsjin dat it hast wer safier is dat der in joun is, dan rüst it yn Snits en deromhinne fan petearen oer de Krite! De iene fynt it stik moai, in oar wol ruilje mei kaer- tea en sa giet it mar, Spkke tiden merkbyt men hoe dat de Krite libbet. En der is gjin saek dy’t Fryslan oan bilanget as de Krite stipet. Akademy, Toaniel, A.F.U.K., Krante en neam mar op. Mar boppedat ek noch wolris in oar tige goed doel. It Griene Krüs wit der fan mei to praten, hwant doe’t dy harren nij ge- bou kocht hiene, sprong ek Krite Snits der mei foar en wie ré om troch ynsam- ling en in joun de oankeap to stypjen. It ünderwiis yn üs stêd hat ek harren omtinken. Alle jierren binne de bi- stjürsleden fortsjinwurdige by de eksa- mens dy’t de bern fan de Legere Skoal- len ófnommen wurde. En nou sil men feesthalde! En in goed feest! Op 10 July. It gemeentebistjür sil in flagge oan- bean wurde. It koar Marsang sil sjonge! In resepsje sil halden wurde. En fjouwer jounen sil in troch de hear Y. C. Schuitmaker skreaune re vue „Hwat Tiidtosk ek Fordylget” spile wurde. In revue dy’t foar dit feest skreaun is en bilangeleas oanbean! Folie derüt meije wy net forklappe mar „Schuit” dy’t in „fakman” is nimt üs seis mei nei de Hommerts yn 1850, en yn klean, praet en menearen sjogge wy de Krite to wrüld kommen. Wy winskje üs Krite in goede feest- dei ta, en it warbere bistjür noch folie jierren en men sil üs net kwea-öf nim- me as wy „master” efkes apart neame. De Krite sünder „master” soe emmers net bistean kinne. De kommisje, dy’t it tinkboekje gear-, staid hawwe in wurd fan tank. Helder, net wiidweidich en goede ynhald. Wy fan dizze ginneraesje sille it 2e ieufeest net meimeitsje mar de lju fan „dan” sille grif noch wolris oer jimme fen „Krite Snits 1950” sprekke! A. f. S. Naar wij vernemen zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard voornemens, eind Sep tember a.s. een officieel bezoek aan de provincie Friesland te brengen. De data van dit bezoek zullen binnenkort nader worden bekend gemaakt. Dit bouwplan is opgezet om een aan tal woningen te bouwen met verlaagde Rijksbijdrage. Woningen met verlaagde Rijksbijdrage worden verondersteld wo ningen te zijn, die tegen een lagere prijs gebouwd kunnen worden, dan tot voor kort gebruikelijk was. Daar deze wonin gen geheel moeten voldoen aan de bouw verordeningen der verschillende gemeen ten en aan de tot heden geldige Rijks- voorschriften, betekent dit dus dat deze lagere prijs niet bereikt kan worden door weglating van onderdelen, door be perking van de nodige technische voor zieningen in de woning, door toepassing van slechtere of lichtere constructies. Dit betekent dus voor bouwer en architect de opgave een woning te construeren, die het resultaat is van ernstige studie op het gebied van efficiënte werkmetho den en materiaalgebruik, daar dit het enige terrein is, waarop de besparingen in feite kunnen worden gevonden. Het bebouwingsplan Sperkhem is dan ook vol ledig volgens deze inzichten ontwikkeld, zodat daaruit, en niet door weglating van onderdelen, woningen tot stand kun nen komen die zeker volwaardig kunnen heten en die zelfs, dank zij deze werk methoden, op sommige punten nog wel meer gerief kunnen bieden, dan in de meeste huizen van de laatste jaren ver werkelijkt werd. Met name zijn o.a. besparingen ge zocht op de volgende punten 1. De opeenvolging van de werkzaam heden, zodat nimmer een categorie ar beiders op voorgaande moet wachten. 2. Het samenvoegen van delen met ge lijke functie, o.a. kozijnen en balk lagen tot zo groot mogelijke eenheden, die in 1 keer vervaardigd en in 1 keer in het werk gebracht worden (kozij nen o.a. in 1 keer gesteld voor 2 ver diepingen tegelijk, zodat b.v. lateien boven ramen en het wachten van de metselaar op het aanbrengen daar van, niet voorkomt)de overblijvende muurgedeelten kunnen door de met selaar in één keer rechtstandig opge trokken worden van begane grond- vloer tot dakgoot. 3. Het tevoren gereed maken van alle beton-onderdelen als fundering-balken, douche-vloeren, balken voor kelder kasten etc. en de efficiënte montering van deze onderdelen op de heipalen en op de muren. 4. Het tevoren gereedmaken en met deuren, legborden etc. kant en klaar in het werk brengen van alle kasten, binnenpuien en betimmeringen. 5. Het tevoren gereedmaken en in grote delen ter breedte van 3 woningen te gelijk in het werk brengen van kap hout. 6. Dito werkwijzen zullen ook worden gevolgd bij leidingaanleg, zinkwerk, o.a. dakgoten, etc. 7. Strakke doorvoering van bepaalde maateenheden, waardoor bepaalde on derdelen slechts in enkele maten in het werk voorkomen, o.a. kozijnele menten, die op enkele uitzonderingen na alle van gelijke hoogte zijn en van slechts 2 breedten. (Desondanks ver schillende indeling zodat variatie ge waarborgd blijft). 8. Materiaalverbruik gebaseerd op cou rante handelsmaten, waardoor afval practisch vermeden is. II. Het stedebouwkundig aspect. Hiervan moeten vooral 2 kanten toe gelicht worden A. De stedebouwkundige opzet, voor zover ook deze van invloed is op de prijs der woningen en daarmee op de huren. B. De architectonische-stedebouwkun- dige opzet, beschouwd van aesthetische en ethische zijde in verband met de woonmogelijkheden. OOSTHEM, 28 Juni. Hedenmorgen is het 1%-jarig zoontje van de fam. J. Broersma, wonende aan de Hemdijk onder behoor van ons dorp, in een on bewaakt ogenblik bij de ouderlijke wo ning in een sloot geraakt en verdronken. sinds lang bezig zich weer in deze geest te ontwikkelen, zij het dan in zeer mo derne vorm. Ook in ons land begint deze idee zich te ontwikkelen. Ook door de Directeur van Gemeentewerken van Sneek, de heer de Kok, was al een opzet gemaakt voor de bebouwing van het ter rein Sperkhem in deze richting de re gelmatige strooiing van zeer kleine bouwblokjes elk van 3 a 4 woningen over het terrein. In karakter kwam dit plan diverse nieuwere Scandinavische plannen zeer nabij. In het onderhavige plan is ondanks de grotere eenheden, deze gedachte uit het plan van de heer de Kok verder uitge werkt, n.l. gedeeltelijke open en in elkaar overgaande straten en binnenterreinen: de woningen liggen met de eigen tuin tjes aan de ene zijde van de straat, aan de andere zijde aan een hof met behoor lijke paden, gazons, kinderspeelplaatsen enz. De gevels zijn alle gelijkwaardig. Daar de eigen tuinen klein gehouden zijn, zal het onderhoud daarvan geen grote kosten vergen. Nagenoeg alle schuren zijn ingebouwd, zodat de wo ningblokken aan alle zijden een rustige aanblik bieden. Waar bergplaatsjes on vermijdelijk waren (alleen bij de etage- woningen), zijn zij tot grotere rustige eenheden verenigd, die dan weer tevens gebruikt zijn tot afscheiding en bescher ming van de kinderspeelplaatsen. Na.r het inzicht van Gemeentebe- stuurderen en architect is deze woon- wijkvorm in Friesland bovendien een voortbouwen op bestaande vormen, daar steeds in de Friese steden en dorpen het gemeenschappelijke een grote rol ge speeld heeft. Een grote netheid is steeds waarborg geweest dat anderer en ge meenschappelijk eigendom gerespec teerd en verzorgd werd. Zo zal dan ook dit plan, na totstandkoming, van de be woners zeer zeker deze zelfde deugden vragen, maar het zal daarvoor een gaafheid geven, die de oude Friese steden en dorpen op hun beste punten al Verschijnt: DINSDAGS ct VRIJDAGS,. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) door de openheid zal het plan echter desondanks veel ruimer tonen dan een gesloten bebouwing met alleen eengezinswoningen. B. Het architectonisch-stedebouw- kundig aspect. De grondgedachte waarvan de moder ne architect in wezen uitgaat is erop ge richt de woningbouw voor de brede lagen der bevolking op een hoger plan te brengen. Alleen bij het huis van de goed gesitu eerde werd er tot voor kort aan gedacht dat dit, meestal vrijstaande, huis aan alle kanten bekeken kon worden. Het echte herenhuis wordt sinds onheuglijke tijden ook in het geheel niet gekenmerkt door grote verschillen tussen vóór- en achtergevels. Integendeel, het kent deze beslist niet. Alle gevels zijn gelijkwaar dig behandeld en bieden ook aan even tuele bewoners van omringende huizen een aangenaam uitzicht. Geheel anders was het gesteld met de 19e eeuwse en vroeg 20e eeuwse woon wijken voor het overgrote deel der be volking. Het gesloten straatbeeld, met slechte, zonloze hoekwoningen, maakte het mogelijk de binnenterreinen geheel aan het oog te onttrekken, waardoor het typische verschil ontstond tussen de zeer armelijke, door uitbouwen ver brokkelde achtergevels en de straat- gevels, waaraan nog een povere schijn werd opgehouden. Dit is niet altijd zo geweest. Bij de vroege, middeleeuwse stadvorming in onze gewesten, hielden strenge keuren de hand aan achtergevel- rooilijnen, orde op binnenterreinen e.d., zodat ook in de rijenbouw het huis de achterbuurman een vriendelijk uitzicht bood. In de Scandinavische landen, Zwit serland, Amerika, is de architectuur i sinds lang hebben. It warbre bistjür fan lofts nei rjochts: J. Muurling, toaniellieder; A. Sietsma, Ze foarsitter; K. Niemeijer, skriuwer, J. v. d. Werf, foarsitter; E. Hazelhoff, skathalder; F. Boorsma, Ze skriuwer; G. Walinga, toanielbouwer. ontworpen worden. Hierdoor worden de series, waarin de onderdelen ver vaardigd worden, te klein om nog voordelen af te werpen. 2. Het plan behoefde niet gewrongen te worden in het keurslijf van een, niet op moderne woningen ingesteld uitbreidingsplan, zoals helaas nog al vaak voorkomt. Een d.g. plan ken merkt zich vaak door scheefheden, stompe en scherpe hoeken, dikwijls nog met voorgeschreven gesloten be- I bouwing daarvan. Het behoeft geen betoog dat onregel matige hoektypen door algehele af wijking van het gekozen type woning, aan meerdere werklonen en materiaal- verliezen enorme bedragen vorderen. Deze bedragen moeten, daar deze hoekwoningen toch veelal dezelfde in houd hebben als de overige, op de huren dier overige woningen mede verhaald worden. Doordat in het on derhavige plan deze verschijnselen ge heel vermeden konden worden is be reikt dat de gekozen typen conse quent doorgevoerd konden worden zonder afwijkingen. Door het karakter van de gekozen meer open bebouwingswijze, die geen verschil maakt tussen vóór- en ach tergevels, kon de straataanleg meer gedifferentieerd worden naar de aard van uitgesproken verkeerstraat of woonstraat, in de geest o.a. van tuin dorp Vreeswijk etc., waardoor in ver gelijking met de meest gangbare straataanleg veel wordt bespaard. 4. Het aantal woningen is belangrijk ho ger dan bij een bebouwing met nor male eengezinshvJzen het geval zou zjjn, deels door het aanvaarden van een 2e woonlaag voor enkele blokken; Oudstrijders manifesteren op de Place d’Opera. Een vergadering van oud strijders en verminkten uit de oorlog is bijeengeko men op de Place d’Opera teneinde de aandacht te vestigen op de noodzake lijkheid der verbetering van hun pensioenen. Foto: Een nachtelijk ge zicht op de Place d’Opera, waar de oudstrijders hun bivak hebben opgeslagen. In opmerkelik feit yn dit Snitser Jubeljier! Yn üs stêd fan Snits, foar 'in great part warbere sakelju, bitlnkt in krite fan it Selskip foar Fryske Ta el en Skriftekennisse in kulturiele foriening dos, syn hündertjierrich bistean mei mear dan tüzend leden! Der mei men etkes by stil- stean! Der mei men efkes oer neiprate, hwant dat seit hwat! Ofsjoen fan alle hegere funksje’s dy’t in krite neistribbet lyk as ünderwiis ensfh., bitsjut dit dos dat mear dan 2000 minsken trije kear jier’s by de Snitser Krite in Frysk toaniel stik en Fryske sang bi- harkje en dit seit wol hwat! Dit is taelwarjen en skreppen fan ’t bop- peste buordtsje! Yn 1850 is de Snitser krite troch D. Hansma fan Snits, E. v. d. Wal to Offenwier, H. A. Tromp, L. P. Oppedyk, G. A. Brouwer, F. de Carpentier, D. C. v. Sisséren, to Walds- ein, M. H. Reidsma fan Folsgeare en A. A. Brouwer, J. E. Dykhuizen en F. Joustra, oprjochte. Mar ien Snitser, en dochs krite Snits, dat is frjemd mar forklearber om’t Snits it sintrom wie fan de omkriten, en dat jitte is hwant yn it nijsgjirrige tinkboekje hwer’t wy ien en oar üt mei- diele stiet ek in opneaming fan de plakken hwer’t Snits leden hat, it binne der 42! Ek nijsgjirrig is „De Groei fan Krite Snits. Hja hiene yn 1850: 12 leden, yn 1895: 3!, yn 1918: 240! yn 1936: 52! yn 1950: 1060! It tsjinwurdige bistjür bistiet üt: J. v. d. Werf, foarsitter; A. Sietsma, 2e foarsitter; K. Niemeijer, skriuwer; F. Boorsma, 2e skriuwer; E. Hazelhoff, skathülder; G. Walinga, toanielbouwer; J. Muurling, toaniellieder. Oer it wurk en it bilang fan in Krite is al hiel folie sein. Guon minsken wolle it noch altiten sykje yn s.n. heech cul turele jounen, lyk as lezingen, mesyk, mar Krite Snits hat al rille gau yn- sjoen dat de ban dy greate kloften Frie zen bynt, it toaniel is. En der sette hja sünt hja dat bigrepen, ek alles op. It wiidweidich, mar bisünder goed gearstald oersjoch fan de hear E. Ha zelhoff jowt inkele aerdige taferieltsjes üt ’e skiednis, en men kin „master” tige tankber wêze dat er se forteld en sa forteld hat! Men moat it fragment mar ris léze op blêds. 12 (de blêds. binne spitigernóch net nümere) hweryn men it smoute forhael fynt fan it wekker wurden fan de yn 1872 mei trije leden ynsliepte Krite en de earste gearkomste 1895! Ien fragment: „Frjemde fragen ka men op it aljemint. De jongerein woe wolris witte hoe as it nou kaem mei de tagong foar de froulju pp ’e gear- Geslaagd voor het eindexamen B 1950: W. A. Casparie, H. H. Faber, O. Ferwerda, P. Harder, T. Kuipers, U. Kuipers, J. H. Poiesz, Th. G. Potma, T. J. Radsma, A. Sikma, J. F. de Vries, *T. J. Wagenmakers, *M. v. d. Werf, K. Zandhuizen, P. Zandstra, *E. J. v. d. Zee, allen uit Sneek; S. J. Detmar, A. G. v. Dijk, Balk; S. de Boer, S. Hol lander, D. K. v. d. Meulen, J. S. M. Wierema, Bolsward; L. Cuperus, Burg- werd; G. Abma, Folsgare; O. Oenema, Gaast; P. J. Muurling, Heeg; H. v. d. Wetering, Hemelum; J. P. Cnossen, G. Vleer, Langweer; P. de Rook, Lemmer; C. Keuning, Nijemirdum; J. Posthuma, Nijland, H. Menger, Warns. Afgewezen 6 candidaten. zpn meisjes. z

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1