Êi Concert te IJlst Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Laatste seriewedstrijd Kon. Zeilvereniging „Sneek” Premieverhoging Vrijwillige Ziekenfondsverzekering 5e JAARGANG No 53 DINSDAG 4 JULI 1950 L KIEZEBRINK Redacteur: De Stertocht naar Sneek o Concert Concordia te Sneek Semi-permanente Verlichting van Sneek Regeling Ziekenvervoer door de Ziekenfondsen Geslaagd KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van, NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Optocht-nieuws Wie er uit Indonesië thuiskomen Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel Iets over de Philips Wondertuin i Collecte Anjerfonds Opbrengst Anjercollecte Het standpunt der Ziekenfondsorganisaties De beslissing gevallen, maar nog niet in de 16 nr klasse Vader en zoon de Haan moeten er nog eens om varen Uitwisselingsconcert Sneek-Scharnegoutum I Het Grootzand in vroeger jaren. 20.1 19.1 18.1 5 17 7 17 11.2 16 9.1 2 11 4 4 8.1 4.1 1 28.1 10.1 9 25.1 7 8 25 9 17.2 6.1 23 8 7 17.2 5 21.1 5 10.1 11 4 4 17.1 3 4 10 3 1 17 6 3 2 9 3 14 5 4 5 1 O 11 6 16.2 16.1 13.1 O 9 4 8 5 7 O 4. 9. BELGISCHE MIJNENLEGGERS IN ROTTERDAM. 1. 2. 3. 9 10 11 12 13 14 5 6 7 8 O in de 2 stellig F. Hannush P. Lincke 4 een 7. 8. 1 2 3 4 Alyre Delhaye Cesar Frank Francis Popy Batiste E. Ruh Arthur Ney Geslaagd aan het Chr. Lyceum te Zwolle voor het eindexamen H.B.S. (B) onze stadgenoot de heer J. C. Flach. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het doet, examen genees kunde mej. A. L. Ubbens te Sneek. Aan het Geref. Gymnasium te Leeu warden slaagde o.a. voor diploma A: B. Tamsma, Oosthem; voor B: R. Mul der, Langweer. IJSBRECHTUM. Aan de kweekschool te Leeuwarden slaagde voor nuttige handwerken mej. A. Jeltema alhier. IJLST. Voor het examen Gemeente administratie G. A.-I slaagde de heer W. Ziengs, ambtenaar ter secretarie al hier. 7 was Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD 5. 6. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. In een vergadering van vele straat- en w'inkeliersverenigingen, onder leiding van de organisator van „It Snitser Ju- beljier” werden de volgende besluiten genomen: Tijdens de komende herden- kingsweek zullen alle straten in de bin nenstad feestelijk verlicht worden. Deze verlichting zal blijven bestaan tot en met het bezoek van H. M. de Koningin aan Friesland. Hierdoor zal het moge lijk worden om gedurende enkele dagen per week (Woensdag en Zaterdag) de verlichting te laten branden terwijl ook bijzondere gebeurtenissen als aankomst 11-stedenzeilers, Sneek-week, reünie van oud-H.B.S.ers enz. door de verlichting opgeluisterd kunnen worden. Vele openbare gebouwen en ook vele particulieren zullen dit voorbeeld vol gen. Hierdoor zal Sneek gedurende vele weken „De lichtstad van het Noorden” kunnen worden. De heer A. Jansen, hoek Peperstraat heeft zich bereid verklaard eventueel inlichtingen te verstrekken. Als onderdeel van de festiviteiten van de tentoonstellingsweek wordt op 14 Juli a.s. een optocht georganiseerd. De fabrieken, groothandelaren enz. werden alle zoveel mogelijk mondeling aange zocht. Het is voor de commissie echter ondoenlijk alle winkelbedrijven te be zoeken. Toch blijkt uit de aanmelding, dat ook juist van die zijde belangstel ling voor deze optocht bestaat. Daar naast blijken er verenigingen te zijn die aan deze optocht willen medewerken. Wij verzoeken daarom die winkeliers en verenigingen, die deelneming aan de optocht overwegen, dit zo spoedig mo gelijk mede te delen aan het secretari aat Grootzand 41 Tel. 2203 (Boekh. Wielenga). Deze optocht is ook voor de Sneker middenstand een unieke kans, zijn kunnen en zijn verscheidenheid aan de inwoners van Sneek en wijde omge ving te demonstreren. Gevonden: Een acte tas met inhoud, terug te bekomen bij Wed. Talsma, Schamegoutum no. 234; een zilveren schakelarmband, terug te bekomen bij J. Huistra, Schamegoutum no. 73; een pakje, inhoudende motorpakking, aan gegeven waarde 19.75, terug te beko men bij W. Kuiper, Üitwellingerga no. 71; een ijzeren staaf (koperen knop) met inkepingen met een onderlinge af stand van 1% c.m., terug te bekomen bij D. Douma, IJsbrechtum no, 32, Programma van de Chr. Muziekver. „Concordia” te Gaastmeer (Dir. de heer J. Tiemersma) voor het te houden con cert te Sneek op Donderdag 6 Juli om 8 uur Koraal De Findels heech Emiel Kas Friesland Rhapsodie No. 2 Emiel Kas La Parade des Soldats de Bois L. Jessel Engelandvaarders W. Schild Aan der schonen blauen Donau J. Strauss G. Rossini Rossiniana 10. Divertimento 11. Le chef de Corps 12. Abendgesang Ouverture Tancrède The Thin Red Line Kenneth J. Alford Gerard Boedijn Emiel Kas V. Bury E. Ruh De Valkenklasse was onvolledig we gens het ontbreken van Mulder. De sen satie was hier de dubbele zege van de Boer en de geduchte nederlaag van mevr. Joustravan Gooi, die daardoor de eindoverwinning aan hem moest af staan. Toen er een route gevaren was en v. d. Veen flink op de Boer voor lag had mevr. Joustra, hoewel ze laatste was, toch nog een kans omdat V. d. Veen niet meer bij haar kon komen. De Boer ech ter zag de eindzege toen al voor zich en hij benutte zijn kans door de tand arts te verslaan. Mevr. Joustra haalde nog slechts één plaats op, wat drie had moeten zijn om te winnen. Met twee zou ze met de Boer gelijk zijn gekomen. Mr. Cornells, Miedema en Oppenhui zen waren steeds derde, vierde en vijfde, terwijl Breuning (die bij de start terug moest) door mevr. Joustra tot hekke- sluiter gedegradeerd werd. In deze klasse is de eindstand als volgt: le w. Judex Appèl aux Trompets Pauze Marche der Zürcher Gouden Bruiloft (Noces d’Or) Suite in 5 delen Panis Angelicus Cythere ouverture Andante in G Abendglocken Saint Triphon Koraal. IJLST, 29 Juni. Er was reeds veel be langstelling toen het Harmonie orkest „Kunst na Arbeid” te Hoorn, dirigent de heer G. Boedijn, hier hedenavond te ruim 7 uur met 2 grote autobussen van de N.A.C.O. arriveerde. Op initiatief van de plaatselijke vereniging „Concor dia”, daarbij ondersteund door de vlotte medewerking van sommige ingezetenen, was dit orkest bereid gevonden ter ge legenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard alhier ter plaatse een concert te geven. Dat Concordia hiertoe was overgegaan ging vooral met de be doeling, de ingezetenen van IJlst te la ten horen wat te bereiken is op het ge bied van Harmonie- en Fanfaremuziek, wanneer de leden met deze studie ernst maken en de steun der burgerij wordt ondervonden, want ook „Kunst na Ar beid” telt geen vakmensen, maar ge wone dilettanten, zoals al onze corpsen op het platteland. Na aankomst werden de gasten allereerst onthaald in het daartoe ingerichte achterste lokaal van de openbare school, om daarna voor het gemeentehuis met het spelen van een tweetal volksliederen het muzikale ge deelte in te zetten. Bij de officiële ont vangst in de raadzaal acht Burgemees ter Mr. J. Oppedijk het zich een groot genoegen dirigent Boedijn met zijn or kest op deze verjaardag van Prins Bernhard hier welkom te mogen heten. Door de Afsluitdijk en de moderne ver voermiddelen is zulk een contact mo gelijk. Wij stellen uw welwillendheid door aan het tot u gerichte verzoek ge volg te geven op hoge prijs. IJlst wenst als klein stedeke groot te zijn in alles zijn. Onze plaatselijke muziekvereniging heeft prijzen behaald in de Ere-afdeling. Door uw lessen aan haar directeur, de heer A. Feenstra, heeft u medegewerkt aan de prestaties van dit corps. Van uw orkest is mij medegedeeld dat een be roepsorkest het niet kan verbeteren en Hoorn toont ons tot welke prestaties men in staat kan zijn. Spr. eindigt met de wens dat het publiek straks zal zeg gen „het was een mooie avond, de ver jaardag van onze Prins kon niet mooier en waardiger worden gevierd”. De heer Boedijn spreekt een woord van dank voor de tot hem en zijn orkest gerichte woorden en de grote eer hun hier be wezen door de officiële ontvangst door B. en W. dezer gemeente en spr. kan zeggen, dat alles er op is gezet deze avond hier een mooi concert te geven. De volle 100 procent. Na beëindiging van de officiële plechtigheid wordt on der de muziek van „Kunst na Arbeid”, dat wordt voorafgegaan door drie vaan dels, waarop vele medailles prijken, en het tamboercorps, naar het sportterrein gemarcheerd. Na aankomst wordt di rect een mars, gecomponeerd door de dirigent Boedijn, met medewerking van het tamboercorps, ten gehore gebracht. De andere nummers van het program ma werden eveneens op zeer verdienste lijke wijze gespeeld en oogstten veel applaus. Het was een mooie avond èn wat de prestaties èn het weer betrof, hierdoor was er heel wat belangstelling. Voor de muziekkenners ongetwijfeld een hoogtijdag. Met het spelen van het Wilhelmus werd het concert te onge veer half twaalf beëindigd. 7 Er bestaat wel belangstelling voor de Stertocht naar Sneek ter gelegenheid van de feestweek. Zaterdag waren er al een veertig schepen, uit alle delen van het land, ingeschreven, en nog steeds komen er aangiften binnen. De gezamenlijke elfmerentocht op 12 Juli belooft dan ook iets moois te wor den, waarbij de Commissie er op rekent dat ook een groot aantal Snekers mee zal varen of in elk geval het laatste traject van het Paviljoen naar de stad van de partij zal zijn teneinde de intocht in Sneek werkelijk tot iets groots te maken. Die dag beginnen ook weer de elf- merentochten per luxe stoomboten „Toe rist” en „Wetterwille”, waarvan eerst genoemde Woensdags en de tweede Donderdags vaart, zodat ook zij, die niet zelf over een boot beschikken, in de ge legenheid zijn deze mooie tocht en de massale aankomt in onze stad mee te maken. In ieders leven is er een tijd geweest, dat men aan sprookjes geloofde. Voor velen is dit lang, zeer lang geleden, toen de dagen nog zonder moeilijkheden voor bij gingen en de avonden en nachten nog mysterieuze indrukken gaven. Sprook jes zoals: Roodkapje, Assepoester, Alla- din en de Wonderlamp, en zovele ande re, hebben wij allemaal wel eens horen vertellen, en er naar luisterend namen de beschreven personen gestalte aan en een droomwereld, waarin de acteurs èf uitermate schoon en goed, of uitermate lelijk en slecht waren, ging voor ons open. Zelfs voor de volwassenen heeft de sprookjestaal haar aantrekkings kracht niet verloren. Een ieder houdt er van de werkelijkheid even te ontvlieden en weer een ogenblik te geloven aan de wonderlijke avonturen van een betover de prinses. Wat hebben sprookjes te ma ken met een zakelijke onderneming als het Philips’ Bedrijf? Niet veel! Toch hebben zij elkander gevonden en wel in de Philips Wondertuin. Deze tuin lijkt op een sprookje en wie hem eenmaal gezien heeft zal het beeld nimmer ver geten. Hij lijkt dof en alledaags bij dag licht, maar zodra het zwarte licht der ultra-violette lampen gaat stralen, lijkt hij op een tovertuin met onbekend uit ziende exotische bloemen in vreemde, onwezelijke kleuren, met bomen, tak ken en bladeren van een bizarre vorm, met wonderlijke insecten Maar zie zelf, en het woord van de koningin van Scheba zal u te binnen schieten: „De helft was mij niet aan gezegd”. Do verwondering van de bezoeker gaat snel over in een bewondering voor de kunstenaar, die dit wrochtte en in ontzag voor de beoefenaren der weten schap, die dit bereikten; een sprookje mogelijk geworden door de toepassing van fluorescerende poeders die o.a. ge bruikt worden in de T.L.-ontladingslam- pen, in combinatie met H.P.W.-ultra- violette lampen. Een sprookje dat reeds honderdduizenden bezoekers in verruk king bracht. De Philips’ wondertuin komt op de Windvaan. Met de General W. C. Langfitt, ver trokken van Tandjong Priok 19 Juni en waarschijnlijk 12 Juli te Amsterdam arriverend, komen o.a. naar huis van de Koninklijke Landmacht H. K. M. G. soldaat W. Dijkstra, Bozum 106; van C. Cie L.M.N. soldaat J. Doevendans, Sin gel 11, Sneek; soldaat J. Postmus, Was- senberghstraat 30, Sneek; van 41e ïjelfst. brig. Veldart. soldaat M. Cnos- sen, Heeg 400. Met de Atlantis, vertrokken van Tandjong Priok 11 Juni en 10 Juli te Amsterdam verwacht: 2e luitenant J. Walda, Oude Koemarkt 13, Sneek. Met de Sibajak, vetrokken van Tand jong Priok 8 Juni en 5 Juli te Rotter dam verwacht van de Kon. Marine, mar. verpl. S. S. Bok, Kloosterdwars- straat 34, Sneek. Met de Willem Ruys, Fair Sea en Castel Bianco geen personen uit deze omgeving. De opbrengst van de Anjercollecte in onze stad, waarvoor gecollecteerd werd door leden van het Sneker Cantatekoor en enkele van de Chr. Oratorium Ver., heeft 554.67 bedragen. De leerlingen van de openb. lagere scholen brachten door het verkopen van kaarten nog 138.75 bij elkaar, zodat de totale op brengst 693.42 bedroeg. 8.1 Regen- overwinning, waardoor hij tevens met 3 punten voor sprong op Hendriks en 3.1 op v. d. Sluis winnaar werd van het toumooi. Hij veroverde al spoedig de leiding en won onbedreigd, v. d. Sluis en Oppenhuizen duelleerden fel om de tweede plaats welke strijd zijn hoogtepunt vond bij het ingaan van de tweede route toen ze vrijwel kop aan kop lagen. Later echter schudde v. d. Sluis zijn belager van zich af en liep hij nog een mooi eind op hem uit. Hendriks was vierde, de Wilde vijfde, Vrolijk zesde, Zwart zevende, dr. v. d. Zijpp achtste en Priester negende. Poelman startte niet. Hier is de eindstand: le w. 2e w. 3e w. OUDEGA (W.) 30 Juni. De heden avond gehouden collecte voor het Anjer fonds waarbij de Chr. Muziekver. E.M.M. haar medewerking verleende, bracht op 41.46. V««chijnt: DINSDAGS on VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) den, dat de Ziekenfondsorganisaties juist de instanties zijn, die bij de Mi nister van Sociale Zaken op een premie verhoging hebben aangedrongen, aan welke berichtgeving de ziekenfonds organisaties overigens niet hebben medegewerkt, stellen zij er prijs op, de Nederlandse Ziekenfondsverzekerden er van in kennis te stellen, dat zij zich tot het laatste ogenblik met de meeste klem tegen deze drastische premiever hoging op dit moment en onder deze omstandigheden hebben verzet. Immers, de thans getroffen regeling legt, naar het oordeel van de Ziekenfondsorgani saties, een premieverhoging op aan een beduidende groep verzekerden, welke onder de verplichte verzekering thuis horen en als zodanig deze verhoogde premie niet behoeven op te brengen, terwijl deze regeling bovendien slechts een oplossing biedt voor de financiële moeilijkheden der ziekenfondsen over ’t tweede halfjaar 1950. De Ziekenfonds organisaties hebben aangedrongen op een zodanige regeling met betrekking tot de premie, dat voor een langere pe riode, zeker tot aan de totstandkoming van een ziekenfondswet, de nodige rust is verzekerd. Een matige verhoging van de premie zou in dit geval te overwe gen zijn geweest. De kosten van de ge neeskundige verzorging zijn gedurende de laatste jaren zodanig gestegen, dat deze niet meer alleen door premiebeta ling van de verzekerden kunnen wor den gedekt. Een subsidie van de Over heid is noodzakelijk wil men de 1% millioen vrijwillig verzekerden, die er na overheveling van de bovengenoemde groepen van de Onverplichte- naar de Verplichte Verzekering nog zullen over blijven, niet in een positie brengen, die het hun merendeels onmogelijk maakt als vrijwillig verzekerde tot het zieken fonds toe te treden of daarvan lid te blijven. In verband met de situatie, die per 2 Juli ontstaat, moet worden ver wacht, dat de Ziekenfondsorganisaties op hun wijze en te bevoegder plaatse zullen kenbaar maken, dat zij niet zul len kunnen berusten in de wijze, waar op thans naar een oplossing is ge streefd. Ongetwijfeld zullen zij dit pro test vergezeld doen gaan van construc tieve voorstellen tot een regeling, die naar de mening van de Ziekenfonds organisaties meer aanvaardbaar is. Utrecht, 26 Juni 1950. 4 8.1 7 Amicitia, J. Miedema Jr. 8.1 O 5 Vivian, J. v. d. Veen 6 4 2 Soelaas, M. C. Breuning 5 6 6 Nu de Ziekenfondsraad in zijn verga dering van 22 Juni besloten heeft ge volg te geven aan de goedkeuring, die de Minister van Sociale Zaken heeft ge hecht aan een premieverhoging voor de Vrijwillige Verzekering van 0.63 op 0.80 per week, voelen de Ziekenfonds organisaties zich geroepen het Neder landse Volk over de wijze, waarop deze maatregel tot stand is gekomen, in te lichten. Het Centraal Overleg van Zie kenfondsorganisaties, dat alle zieken fondsorganisaties in den lande omvat, deelt daarom het volgende mede. In een vergadering op 13 April heeft de Zie kenfondsraad besloten aan de Minister van Sociale Zaken een advies uit te brengen terzake van het moeilijke vraagstuk van de financiering der Vrij willige Verzekering. Bij schrijven van 28 April jl. deelde de Raad aan de Mi nister mede, dat afkapping van de be staande rechten der verzekerden als hoogst ongewenst moest worden be schouwd, daar dit een verzwaring van de lasten voor het individu zou beteke nen. Met kleine bezuinigingsmaatrege len kon de Raad zich verenigen, aange zien deze veel meer als saneringsmaat regelen, dan als een aantasting van de rechten op het gebied der geneeskundige verzorging van de verzekerden, konden worden aangemerkt. Voorts werd er bij de Minister op aangedrongen, dat, in dien een ziekenfondswet niet spoedig tot stand zou kunnen komen, een uitbrei ding van de kring der Verplicht Ver zekerden zou dienen plaats te vinden, waardoor bepaalde groepen, zoals de Ouden van Dagen, die onder de Nood wet Drees vallen, rentetrekkers der So ciale verzekeringswetten, ambtenaren enz. onder de Verplichte Verzekering zouden kunnen worden gebracht. Als uiterste maatregel voor een oplossing van de moeilijkheden zou een premie verhoging kunnen dienen, doch de ver tegenwoordigers van de ziekenfonds organisaties hebben zich te allen tijde op het standpunt gesteld, dat in het belang van de Volksgezondheid het ver lenen van een subsidie van behoorlijke omvang van de Overheid ten deze een redelijk verlangen was, vooral waar men te maken heeft met een overgangs termijn, die ligt tussen het huidige ogen blik en het tijdstip, waarop een zieken fondswet in werking zal treden. Uit drukkelijk hebben de ziekenfondsorga nisaties zich er steeds’weer over uitge sproken, dat premie-verhoging in het huidige stadium uit sociaal-economisch oogpunt uiterst bezwaarlijk te aanvaar den is, zolang niet eerst de groep Vrij willig-Verzekerden zodanig is geselec teerd, dat zij, die voorheen tot het be drijfsleven hebben behoord en dienten gevolge in de Verplichte Verzekering thuis horen, uit de Vrijwillige Verzeke ring zijn afgevoerd. Het recente besluit van de Minister heeft de Ziekenfonds organisaties en de daarbij aangesloten fondsen dan ook zeer teleurgesteld. Nu uit de publicatie in de pers van de laatste weken gelezen zou kunnen wor- 3 4.1 4.1 Reidhin, st. B. v. d. Veen 4.1 3 1 Pompeblêd, J. Douma 2 0 2 Foarüt, st. U. G. de Jong 0 0 3 Per 1 Juli 1950 hebben de ziekenfond sen Algemeen Provinciaal Friesch Zie kenfonds, A.N.O.Z., Sneek en Omstre ken en Werkmans Voorzorg een nieuwe regeling van het ziekenvervoer, hetwelk voor rekening van die fondsen komt, in gevoerd. Verschillende omstandigheden maakten deze regeling nodig. Ten eerste de noodzakelijkheid om te besparen op onnodige uitgaven. Veel misbruik wordt gemaakt van het ziekenvervoer. Ten tweede moeten de verzekerden vanaf 16 April jl. bijbetalen in de kosten van het vervoer. Door het regelen van het ver voer kunnen de bijbetalingskosten aan merkelijk worden verminderd. Ten der de omdat de vervoerders-organisaties besloten hebben de kosten van het ver voer niet meer aan de ziekenfondsen, maar rechtstreeks aan de verzekerden in rekening te brengen. Hierdoor worden de verzekerden gedwongen soms grote bedragen voor te schieten, in afwach ting van de terugbetaling door de zie kenfondsen. Vanaf 1 Juli 1950 moeten de verzekerden, die vervoerd moeten worden, dit vervoer melden bij de dichtstbijzijnde van de daarvoor aange wezen vervoerders. Het vervoer moet minstens 1 dag van te voren worden aangevraagd, behalve uiteraard bij spoedgevallen. De verzekerden moeten vóór het vervoer een verklaring van de behandelend geneesheer overleggen, dat deze het vervoer medisch noodzakelijk acht. Bovendien hebben de ziekenfond sen meldingsposten in het leven geroe pen, welke zijn gevestigd te Leeuwarden ten kantore van het A.P.F.Z., te Hee- renveen ten kantore van A.N.O.Z., té Sneek ten kantore van „Sneek en Om streken” en te Harlingen ten kantore van „Werkmans Voorzorg”. De aange wezen vervoerders moeten de vervoers- aanvragen doorgeven aan de meldings posten. Deze gaan na, welke ritten ge combineerd kunnen worden uitgevoerd en geven opdracht tot vervoer aan een der vervoerders. Hierdoor is het mogelijk meer dan een patiënt met dezelfde auto te vervoeren en wordt voorkomen dat meerdere auto’s uit eenzelfde richting komen of leeg terugrijden. Vanzelfspre kend vindt geen combinatie plaats in dien hiertegen medische bezwaren be staan. 1 komt woord van lof toe voor de organisatie en de leiding van deze mooie wedstrijden, die weer een vlot en sportief verloop hadden. Het systeem, waarbij de slecht ste wedstrijd mag worden afgetrokken bevredigde echter niet geheel, vooral als dat ook de wedstrijd mag zijn waarin men gedisqualificeerd wordt, zoals nu in de Pampusklasse het geval was. Vol gens onze mening verdient het daarom in elk geval aanbeveling in dat geval bovendien strafpunten in mindering te brengen, opdat straf ook straf blijve. 4 De 16 m2 klasse was ook weer volle dig bezet. De Dood voer echter met een nieuw schip, waarmee hij iets te vlug was bij de start, zodat hij teruggeroepen werd. H(j kwam er toch weer bij en slaagde er zelfs in van Reekum in de tweede route te passeren, maar veTder wist hij het niet te brengen. Bouke de Haan en zijn zoon namen direct na de start de leiding waarvan de eerste al vrij gauw de kop veroverde, welke plaats hij niet weer afstond. Ju nior werd door Zandhuizen van de twee de plaats verdreven, maar wist deze in de beslissende route toch weer terug te winnen, zodat Zandhuizen als derde ein digde vóór v. d. Laan, De Dood en van Reekum. Door deze tweede zege van de Haan Sr. eindigde hij, zoals we reeds vermeldden, met hetzelfde aantal pun ten als zijn zoon. In deze klasse is de eindstand: le w. 2e w. 3e w. 4e w. totaal (na aftrek sl. wedstr.) Dirk Tom, B. de Haan 5 5 6.1 De Vrijheid, D. de Haan 6.1 6.1 2 De laatste wedstrijd van Zaterdag middag moest de beslissing brengen, en die is dan ook in vier van de vijf klas sen gevallen. In de 16 m2 klasse echter eindigden de Haan Sr. en de Haan Jr. met een gelijk aantal punten, zodat die twee nog een beslissingswedstrijd moe ten varen. Het was prachtig weer met een mooie bries, maar helaas werd de wind in 't laatst van de le route zoveel noor delijker dat de baan geheel bezeild werd, wat veel afbreuk deed aan de wedstrijd. Ook ging de wat vlagerige wind meer en meer liggen, ofschoon hij in ’t laatst gelukkig weer aanhaalde. In de Schouwenklasse zorgde Douma voor de verrassing. Reeds in de eerste route veroverde hjj de leiding, en toen hij bovendien nog zo gelukkig was voor ’t ingaan van de tweede route de start- boei te kunnen aanleggen, terwijl zijn achtervolgers de Jong en Atsma een slagje moesten maken, werd zijn voor sprong nog groter, zodat hij met flink verschil won. Atsma bezette de tweede plaats, maar dat was toch nog ruim vol doende om de eindoverwinning veilig te stellen. V. d. Veen, die de derde plaats innam, eindigde daardoor als tweede op de ranglijst, terwijl de Jong in Foarüt de rij sloot. De eindstand ziet er dus als volgt uit Meerkol, F. F. Atsma le w. 2e w. 3e w. 4e w. totaal (na aftrek v. d. slechtste wedstr.) 3 4e w. totaal (na aftrek sl. wedstr.) Algri, J. Alberda 8 9 Hennie, M. Hendriks 6 10.1 De Bruiser, A. R. v. d. Sluis 9 7 2 Hendrica, D. Oppenhuizen 4 8 7 Dolfijn, K. Vrolijk 5 6 Jan van Gent, Dr. J. W. v. d. Zijpp 10.1 2 Printer, J. de Wilde 7 4 Pieterke, J. Zwart 3 5 Swan, K. Poelman 2 V 3 Kikker, J. E. Priester 0 1 De Koninklijke Voici, K Zandhuizen, 2 3 Brasem, P. v. d. Laan 3 4 Ciconia, P. de Dood 4 2 Tini, J. van Reekum 0 1 De strijd in de Pampusklasse reeds voor de start beslist. De enige die de eindoverwinning van burgemees ter Reitsma nog in gevaar kon brengen, d» Drachtster Vermeulen, bleef nl. ab sent, en zelfs het feit dat de heer Reit sma, wegens een bakboord-stuurboord geval met van Foeken de strijd moest staken, (hij lag toen al op de derde plaats achter dokter Nieuwenhuis en Bakker, die de Ljip met succes be stuurde), bracht daarin geen verande ring. Dokter, die zijn Wederik voor de eerste maal zelf ter overwinning leid de, bleef nl. 0.1 punt achter hem zodat de burgervader nog net met de hakken over de sloot kwam. Sustring finishte als derde, maar trok zich wegens een overtreding (bakb.-stuurb.) terug, waardoor van Foeken een plaats op schoof, ook op de ranglijst. De eindstand is: le w. 2e w. 3e w. 4e w. totaal (na aftrek sl. wedstr.) Ruiter, R. Reitsma, 4 6.1 6.1 Wederik, W. J. Nieuwenhuis 5 5 5 6.1 Kemphaan, W. G. Vermeulen 6.1 4 3 Smelleken, J. van Foeken 3 2 2 Ljip, P. de Jong 2 11 De Welle, A. M. Sustring 0 3 4 Uitwisselingsconcert te geven door de Chr. Muziek Vereniging „Harmonie” Sneek (dirigent S. de Boer) te Scharne- goutum op D.V. Donderdag 6 Juli a.s. ’s avonds 8 uur. Programma: Koraal Klankfestijn Verjaardags-serenade Souvenir ouverture Alphons Dreissen Chr. Gounod Arthur Ne’ .y..- -- i h H 2e w. 3e w. 4e w. totaal (na aftrek sl. wedstr.) Margrietha, H. G. de Boer 7 5 1 8.1 Fram, Mevr. C. Joustravan Gooi 3 2 Stille Wille, Mr. J. H. Cornells 3 7 3 6 Trije Swantsjes, st. M. Oppenhuizen 0 3 Rirette, R. Mulder 0 0 8.1 Joh. Alberda behaalde boogklasse zijn eerste Lecoints en Adrien de Gerlache aan de Parkkade te Rotterdam. Op de achtergrond de Finse viermaster „Viking”.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1