TT E Ml en NU s „It Snitser De economische vooruitzichten van Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Hei gedenken oer Historie van sneeH oe vrijdag u Juli n Commissaris der Koningin zal „WINDVAAN” openen VRIJDAG 7 JULI 1950 L. KIEZEBRINK DOOR TH. W. ZANDSTRA Alle dagen: wondertuin EN 2 1, ie AGENDA „It Snitser Jubeljier” MUZIEKCONCOURS KLEINZAND 7 - Telei. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD TENTOONSTELLING „DE WINDVAAN” met Philips Entrée 75 cent De voetbalwedstrijden 10-15 JULI 1950 Verzorgingscentrum 5e JAARGANG No 54 VRIJDAGS. Redacteur; >r MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VLuoDAG aan ZATERDAG L. RASTERHOFF, Burgemeester van Sneek. drijven in Sneek zullen gaan vesti gen. Ik meen dat juist deze omstandig heid er toe bijdraagt dat wij hier niet kunnen verwachten dat de groei van Sneek plotseling sterk zal toenemen, maar dat we ook niet kunnen ver wachten dat Sneek in de komende ja- ren wat industrie betreft zal achter uitgaan. Vrijdag 7 t.e.m. Zondag 9 Juli. Theater Amicitia. Iedere avond te 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „De tijger van Eschnapur”. een groot, welvarend gebied zijn po sitie waardig is. De beste uiting hiervan is de ten toonstelling „De Windvaan”. Vele van de grootste zaken in Nederland ko men hun producten h-er demonstre ren, beter bewijs voor de belangrijk heid van Sneek als centrum kan moeilijk geleverd worden. Resumerende kunnen we de econo mische toestand van Sneek met ver trouwen tegemoet zien, temeer daar de gemeentelijke overheid steeds weer blijk geeft de verlangens en behoef ten der ondernemers te steunen waar ze dat kan. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. its t e t Naar wij vernemen zal de Com missaris der Koningin in Fries land, mr. H. P. Linthorst Ho man, a.s. Maandagmorgen de tentoonstelling de „Windvaan” officieel openen. ot Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD Comb. Wymbr.-Z.W.H.: voor H. Zijl- stra, Heeg, F. Boersma, Workum, K. Groenhof, Q.V.C., D. Smits, Q.V.C., Slootjes, Workum; midden: B. Draaier, Q.V.C., W. de Vries, Workum, K. Atte- ma, Heeg; achter: S. Zijlstra, Heeg, J. de Jong, Heeg; doel: H. Douma, Heeg. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Zouden wij de plank echter ver mis slaan als wij, in plaats van een lange opsomming te geven, als menselijke factoren die de groei en de bloei heb ben bevorderd, noemen: eensgezind heid, arbeidzaahiheid en soberheid? En als wij net deze stelling de waarheid benaderen laten we deze drie eigenschappen dan ook verder hanteren om in de jaren, die voor ons liggen te bereiken wat wij ons voor ogen hebben gesteld: de Bloei van Sneek. Feestelijk verlichte straten en gebouwen Historische tentoonstelling in Scheepvaart museum Comb. Bl. Boys, O.N.S., W.Z.S.: doel P. v. d. Feer (BI. Boys); achter: J. Sil- vius (W.Z.S.), E. Blok (O.N.S.); mid den: N Hoekstra, (BI. Boys), Th. de Groot (Bl. Boys), M. Ferwerda (O. Nassau); voor: G. Poiesz Lzn (W.Z.S.), G. Altenburg (W.Z.S.), J. de Wilde (BI. Boys), J. Speelman (O.Nassau), S. Het- tinga (O.Nassau). Voor het muziekconcours, dat op Donderdag 13 Juli in het Sportpark ge houden zal worden, bestaat grote be langstelling. Vijf en twintig corpsen uit alle delen van Friesland zullen hieraan deel nemen. Ook wat betreft de prijzen ondervindt het Stedelijk Muziekcorps (dat in samenwerking met het Jubel- jier-comité dit concours organiseert), grote medewerking. Van de Commissa ris der Koningin, van het Gemeentebe stuur en veie zakenlieden ontving het reeds grote lauwerkransen, lauwertak ken, plaquettes en medailles. De aange boden prijzen zijn vanaf heden in de etalage van Nico Silvius, Sanitair, Grootzand 34, geëtaleerd. Op de Con coursdag zal om ’s middags 2 uur een groot „Mars-defilé” worden gehouden, waar alle deelnemende corpsen aan meewerken. Een optocht van 25 muziek corpsen marcheert van het Sportpark om daarna voor B. en W. en het comité van het „Jubeljier” op de Marktstraat te defileren. Het Sted. Muziekcorps re kent er dan ook op, dat vele stadgeno ten zich langs de route zullen scharen, die deze optocht volgt. Zoals bekend zullen Dinsdag in het kader van „It Jubeljier” L.S.C. en Sneek elkaar bestrijden. Vooraf, om 5 uur is er een wedstrijd tussen een combinatie uit Black Boys, O.N.S. en W.Z.S. tegen Wymbritseradeel en Zuidwesthoek. Deze elftallen zijn als volgt samenge steld: Opening. Rondgang en Concert van de Leeuwarder Postharmonie. Gala-avond Krite Snits. Voetbalwedstrijden in het Sportpark van 69 uur 11-meren tocht per boot. 's Avonds reünie in Restaurant „De Windvaan”; optreden van het beroemde radio-orkest JAN CORDUWENER. Entrée 75 cent. TURNBETOGING en DEMONSTRATIES op het Sportpark. Vanaf 6 uur ’s middags modeshow in restaurant. Voorverkoop kaarten bij Bloemhof Thé-complet 1.25. ’s Avonds optreden Henk Stuurop in Restaurant. GROTE PRODUCTIEKEURING op de Veemarkt. MUZIEKCONCOURS FRIESE BOND. Mars door de stad van alle deelnemende corpsen, ’s Avonds op het Sportpark Avondfeest met Apollo uit Hoorn. Herhaling van aanbieding der stadsrechten Sneek. Bezoek van 4 aanzienlijke famüies uit de 16e eeuw aan Sneek, gedurende de gehele dag. ’s Avonds in Amicitia LAMMERT POPMA. ’s Avonds in restaurant ACCORDEON-ORKEST. GROOT CONCOURS HIPPIQUE. MARS EN CONCERT. In ’t Sportpark GROOT VUURWERK met de nieuwste vindingen. Entrée 40 ct. Het is een toeval, dat in 1950 dat de Snekers „It Jubeljier” hebben genoemd ook het so- ciaal-economisch rapport over Sneek zal verschenen, dat het Economisch Technologisch Insti tuut voor Friesland op verzoek van het Gemeentebestuur heeft samengesteld. Het omvangrijke rapport dat vele kaarten en grafische voor stellingen bevat, belooft een be langrijke bijdrage te worden voor de kennis van de economische structuur van onze stad. Het ontstaan en de historische ont wikkeling van Sneek wordt er uitvoerig in belicht. Een belangrijk gedeelte van het rapport is gewijd aan de bestaans- bronnen, waarbij achtereenvolgens j nijverheid, verkeer en vervoer, land- bouw, onderwijs en andere verzor- 1i gingsinrichtingen onder de loupe wor den genomen. In het bijzonder wordt aandacht geschonken aan de verzorgingsfunctie welke Sneek ten aanzien van een ruime omgeving vervult. Daarbij wor den vergelijkingen gemaakt met an dere soortgelijke verzorgingscentra in ons land, zoals Hoorn, Meppel, Roer mond, Middelburg, Zutfen enz. Deze vergelijking toont aan dat de regionaal-verzorgende functie van Frieslands tweede stad buitengewoon sterk ontwikkeld is en die van vrij wel alle andere gelijksoortige centra overtreft. Ook aan de loop der bevolking en de bevolkingsopbouw zijn uitgebreide onderzoekingen gewijd. Dit ligt voor de hand want tal van problemen, welke in de toekomst moeten worden opgelost, zoals wo ningbouw, schoolstichting, huisves ting van ouden van dagen enz., houden nauw verband met de te verwachten bevolkingsgroei. Het rapport zal de reeds vroeger uitgesproken verwach ting, dat Sneek in 1970 op een bevol king van 24000 zielen moet rekenen, bevestigen. van de mens dreigen, niet verdwenen. De spanningen zijn van de kleine gaandeweg naar grotere gemeen schappen verlegd en de gevaren voor de mensheid daaruit voortvloeiend zijn met die verlegging zelfs ge groeid. Wij allen die in deze gespleten wereld leven, weten daarvan. Zullen we daarom in pessimisme bij de pakken neerzitten Of zullen we voortgaan te doen wat de hand vindt te doen? De Sneker gemeenschap kiest het laatste, daarvan getuigt ook dit „Snitser Jubel jier”. De achter ons liggende oorlogs- en bezettingstijd, noch de dreigende verschijnselen in de huidige inter nationale situatie hebben de energie verslapt en door samenwerking van alle lagen der burgerij staan we, als <3e tekenen niet bedriegen, voor een groot gebeuren. Moge dit het succes beschoren zijn, dat het verdient en mogen wij uit de gedachte aan wat eens was en ver dwenen is de onderlinge verdeeldheid en vijandschap der kleine gemeenschappen de hoop putten dat ééns ook de historie zal spreken van een verzoening der allergrootste gemeenschappen. We zien hier twee plaatjes van éénzelfde punt in onze stad, nl. bij de Oosterpoort. Het ene uit een ver verleden, toen er nog werkelijk een poort was, het andere een beeld gevend uit deze tijd. Het is een aar dig, maar ook een leerzaam contrast. Op het éne plaatje zien we nog afgetekend de afgeslotenheid van onze kleine gemeenschap, toen ze nog stond in, of misschien bezig was te ontgroeien aan haar verdedi gingshouding tegenover haar onmiddellijke omgeving. Wallen en poorten vormden een beschermende gordel tegen mogelijke kwade toeleg van die omgeving en dat die er menigmaal was, daarvoor leze men het artikel over het jaar 1525 van onze medewerker de heer Hal- bertsma in ditzelfde nummer maar eens na. Op het andere plaatje zien we daarentegen als ’t ware gesym boliseerd de openheid van onze gemeenschap van thans, niets is er meer wat het doorstromend verkeer belet, integendeel het wordt zoveel mogelijk bevorderd en vergemakkelijkt en niet alleen het materiële verkeer, maar ook dat op geestelijk en cultureel gebied, elke barrière is opgeheven, stad en omgeving dienen en steunen elkaar. Lang voorbij zijn de tijden dat stad en platteland, steden en gewesten onderling elkaar be streden. Helaas zijn daarmee de gevaren welke de mens Naast de stuwende industrie speelt ook de verzorgingsindustrie, waar we ook het ambacht onder kunnen rekenen, een grote rol. Deze toch is het die Sneek maakt tot het verzor- gings-centrum van Zuid-West Fries land. Vooral de laatste jaren heeft de mechanisatie van de landbouw grotere mogelijkheden geopend. Er zijn al bedrijven in deze sector die naar de stuwende” overhellen. Als handelsstad is Sneek wijd en zijd bekend, enkele jaren terug bleek dat Sneek over water zoveel goede ren kreeg aangevoerd, dat ze op dit gebied tot de 20 grootste steden van ons land gerekend mag worden. Vele groothandelsbedrijven hebben hier hun zetel, terwijl de regionale-gros- siers steeds tot de meest actieve on dernemers gerekend worden. Voor de groothandel is het van grote beteke nis, dat Sneek omringd is door goe de aanvoerwegen, zowel naar Noord, West, Oost als Zuid zijn goede we gen, er zal echter binnen zeer korte tijd een oplossing gevonden moeten worden voor de verbinding Noord- Zuid door de stad. Onmiddellijk na de groothandel dient genoemd te worden de winkel stand. Deze geeft in de eerste plaats aan de vele vreemdelingen gelegen heid een indruk te krijgen van de mentaliteit van de Sneker onderne mers. Op de winkeliers rust een grote verantwoordelijkheid, immers iedere reclame voor Sneek als watersport- centrum verkrijgt pas effect als men hier vriendelijk, behulpzaam en goed wordt bediend. Dezelfde verantwoordelijkheid rust op het hotelbedrijf in Sneek, ook deze tak van bedrijf is bij uitstek geschikt om een bezoeker goed of slecht over een stad te laten denken. Op dit ge bied hebben we echter geen reden tot klagen, het saamhorigheidsgevoel in onze stad is goed te noemen, voor de komende week waarin we het 425- jarig bestaan als vrije koopstad her denken en het feit willen vieren dat Sneek weer binnenhaven wordt, is dit weer overduidelijk gebleken. De zakenlieden, zowel fabrikanten, groothandelaren, winkeliers als de verzorgende bedrijven hebben de han den in één geslagen om te tonen dat Sneek als verzorgend-centrum van kan de historie voor ons een goede leerschool zijn en kunnen waarden, die iri het verleden een rol hebben ge speeld, ook voor de toekomst nog be tekenis voor ons hebben. De factoren van allerlei aard, wel ke er aan hebben medegewerkt om Sneek tot haar huidige positie te brengen, zouden breedvoerig en zwaarwichtig kunnen worden om schreven. Verheugend is dat in dit herden kingsjaar zoveel wetenswaardigs over Sneek verschijnt en dat belangrijk studiemateriaal is verzameld. Ver heugender is, dat het besef is ont staan, dat men niet meer een stad kan besturen door de problemen, die zich achtereenvolgens aandienen op te lossen, maar dat zoveel mogelijk ge werkt moet worden aan de hand van een plan dat enerzijds is gebaseerd op het bestaande, het eigene, het karak teristieke van de plaatselijke gemeen schap en anderzijds op de verwachtin gen welke men omtrent de verdere ontwikkeling redelijkerwijs mag koesteren. Op deze wijze is het slechts moge lijk oplossingen na te streven, die vol ledig verantwoord zijn en, over een langer tijdperk gezien, bevrediging kunnen schenken. De invloed van de overheid op het economisch, sociaal en cultureel le ven is in de loop der eeuwen sterk toegenomen. Bijna bij alles wat er geschiedt in een plaatselijke gemeen schap als de onze is de overheid tegenwoordig op één of andere wijze betrokken. Men kan dat al of niet toe juichen het feit ligt er nu een maal en er is niet de minste aanlei ding om te veronderstellen dat h'et einde in deze ontwikkeling is be reikt. De taak van het stadsbestuur is dan ook niet meer gelijk vroeger, om slechts beschermend op te treden, om alleen orde en rust te handhaven en slechts in te grijpen daar waar mis standen dreigen te ontstaan. Neen, de groei en de bloei van de stad, het wel- zijn der burgers in materieel en gees telijk opzicht is ook een taak voor de overheid geworden. Het zou echter onjuist zijn te veronderstellen dat de plaatselijke overheid het in de hand zou hebben de welvaartsbronnen aan te boren en naar oehoefte te doen vloeien. Zo eenvoudig is het niet. Zij zal hier stimulerend moeten, optre den en in tal van opzichten de meest gunstige voorwaarden voor een ver dere ontwikkeling moeten scheppen. Het initiatief blijft bij de burgerij be rusten. Het is goed dat wij ons voor en na, zoals dat nu door de feestweek het geval is, moeten beraden op de posi tie en de functie van Sneek. Allicht Woensdag 12 Juli. Zendingsdag van de classis Sneek der Ned. Herv. Kerk te Rijs (Gaasterland). Muzikale medewerking van „De Woudklank” te Oudega (H.O.N.). Aanvang 10.30 uur. De industrie in Sneek is in twee categorieën te onderscheiden nl. de „Stuwende” en de „Verzorgende”. De stuwende industrie (dat zijn die bedrijven welke hun producten verder weg verkopen dan in de omgeving) is in Sneek belangrijk. Harmonisch ge groeid met de voortgang der tech niek zijn deze bedrijven van plaatse- lijk-verzorgende industrieën gegroeid tot zaken van dikwijls meer dan lan delijke betekenis. Zullen de omstan digheden zo blijven dat we een grote toename van deze bedrijven kunnen verwachten? Een antwoord op deze vraag te ge ven is niet mogelijk, de menselijke factor, d. w. z. de bekwaamheid van de ondernemer en de bekwaamheid van zijn medewerkers spelen hierin een grote rol, maar even zeer de vakbekwaamheid der arbeiders. Voor deze be drijven zal het een eis van grote beteke nis zijn dat het Nijverheids onderwijs hier ter plaatse zo mogelijk nog wordt opge voerd. Het vestigen van stuwende- industrie kun nen we slechts bij uitzonde ring verwachten. Van arbeids-over schot is momenteel in Sneek geen sprake, men zou eerder van een te kort aan werkkrachten kunnen spre ken. Het stimuleren en steunen van de bestaande bedrijven in de hoop en verwachting dat daardoor de moge lijkheden in Sneek zullen toenemen is belangrijker dan de onwaarschijn lijke mogelijkheid dat zich grote be- Enkele zaken in Sneek hebben ge meend niet te mogen achterblijven in de gezamenlijke inspanning om de volgen de week tot een succes te maken. De firma’s: Amicitia, Flach, Industria, Lampe, Repko, Pijttersen en Tonnema hebben gezamenlijk een voorstelling aangeboden een historische optocht dus waarin wordt uitgebeeld de over- gang van Sneek van de partij van de Geldersen naar de Bourgondische, de medestandster van Karei de Vijfde. We gaan daarvoor terug naar 4 November 1522. Van de Leeuwarderweg komen vanwege Karei de Vijfde drie raads heren naar Sneek nl. Jasper Lieuwesz, raadtordinaris van Holland, Philips van Yuytwyck, secretaris van het Hof van Holland en Jan Hubrecht, Schout van Amsterdam. Zij worden vergezeld van Sicke Liauckama, hoofdeling van Sneek en hoofdpersoon in deze voor stelling. Deze edellieden komen met ge volg, allen te paard. Ter weerszijden van de Oosterpoortsbrug ontmoet dit gezelschap dat van de hoogmogende he ren van Sneek en nadat herauten hun trompetgeschal hebben doen horen ont staat een steekspel van woorden tussen de ene groep en de andere, de tekst daarvan is nog geheim, maar er kan wel worden gezegd dat er een beetje de draak gestoken wordt met de Sneker burgerij. Ten slotte wordt men het eens en gezamenlijk trekt men naar het stad huis. Intussen is per schip, reiskoets enz. feestvierend landvolk naar de stad gekomen dat zich tot een gezelschap aaneensluit, dat het nieuwe Sneek eens gaat bekijken, en een kijkje gaat nemen op de plaatsen, waar eens hun stinsen stonden, ook wordt het Cruycebroeders- hof bezocht. Het belooft een mooie dag te worden, temeer omdat Herre Hal- bertsma het scenario schrijft en de hoofdrol speelt, bijgestaan door de meest geschikte personen, die men voor de andere rollen kon vinden. 's Avonds maakt Lammert Popma zijn opwachting in Amicitia, waar nog eens gesproken wordt over het verschil van het Sneek van 1525 en dat van 1950. gl O

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1