Straks twee belangrijke gebeurtenissen voor Sneker R.H.B.S. J Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST W Opening nieuwe gebouw door minister Rutten en viering 85 jarig bestaan der school “Hïl wiiwl HM «isils Uitslag van de Etalagezoekwedstrijd „Wie” VRIJDAG 21 JULI 1950 5e JAARGANG No 59 L. KIEZEBRINK R.K. Mulo-examen Uitbreiding' r 3 verschenen de ratten in de school Sneker Cantatekoor naar T erschelling Stamboek* en voorkeuringen van het Fries Paardenstamboek De feestelijkheden bij deepe ning der nieuwe school en ter viering van het 17e lustrum Winkeliers mogen nu buitenlands geld aannemen KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Ter aankondiging Jeugd viswedstrijd van „De Vriendschap’* Bioscoopnieuws Groep rechtsgeleerden naar Sneek Spel met oorlogstuig eist weer slachtoffer Van verwaarloosde, bouw vallige school naar eerste nieuwe H.B.S.-gebouw van permanent karakter na de oorlog in Nederland Desolate toestand oude gebouw Les voor oud-leerlingen Aan de oud-leerlingen Slechte outillage SgBHgg gfi gB ÖS SS Redacteur: i allen Tippersma, H. verzakken, Fa. L. van der Leij Co. i Zij-aanzicht nieuwe R.H.B.S. van de zuidkant. De oude school iqip de Weatersingel Te Amsterdam slaagde voor het exa men vliegtuig-bankwerker bij de K.L.M. onze vroegere stadgenoot de heer B. Esselbrugge. Op verzoek zal door het Sneker Can tatekoor a.s. Maandagavond in het ka der van de Eiland-concerten op Ter schelling een concert gegeven worden onder leiding van Gezinus Schrik. een gymnastieklokaal, een kleedlokaal en het voor deze streekschool onontbeer- geen de En nu een kort overzicht van de fees telijkheden. Winkeliers, die zijn ingeschreven bij het Handelsregister, mogen voortaan mits zij aan bepaalde voorwaarden vol* doen van toeristen buitenlandse be« taalmiddelen en buitenlandse reischèques in ontvangst nemen. Dit geldt uitslui tend voor de betaling van artikelen, die door de toerist voor eigen gebruik wor den gekocht en meegenomen, dan wel ter plaatse geconsumeerd. Niet geldt deze vergunning voor betaling van dien sten. Hotels vallen dus niet onder deze regeling, restaurants e.d. wel. Advertentieprijs 1 5 cl. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. J. B. te Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD lichte stad bezichtigen en gaan dan weer naar Amicitia voor een gezellig samenzijn, waarvan heel wat verwacht wordt. tekende dat nog niet gereed kwam. Men kan dan vervolgen zonder dat men eerst weer naar de juiste stand van het voorwerp heeft te zoeken. Naast deze tekenzaal de modellenkamer. Van Brandenburgh Co. alhier ont vingen we de door die firma ontworpen en gedrukte gedenkplaat, welke ter ge legenheid van de viering van het Snit- ser Jubeljier door het gemeentebestuur Eian de oudere schooljeugd is uitgereikt. Het tekenwerk is van Dick Osinga, de tekst van D. A. Tamminga. Onze mede werker, de heer H. Halbertsma heeft kortgeleden een uitvoerig artikel aan deze plaat, welke zeer geslaagd mag ge noemd, gewijd. De prijzen werden toegekend aan: R. Toonstra, Prinsengracht 12; J. Mous, J. van Nassaustraat 30; J. Meijer, 2e Self* helpstraat 3; Huisman, Gysbert Japik* straat 35; W. Arema, Ubbo Emmius- straat 24; G. Posthumus, Hopperstraat 25; A. Koornstrade Jong, Priorstraat 17; P. Smit, Ubbo Emmiusstraat 23 W. Bouma, le Steenklipstraat 23; Wed. Schrichte, Lijnbaansbuurt 2; Th. Swier, Joh. Willem Frisostraat 50; W. Pier- sma, Eenheid 2; J. W. Faber, Schwart- zenbergstraat 24; M. Kouwenhoven, 3e Frittemahovenstraat 8; M. Koopmans, W. de Zwijgerstraat 82; R. Ozinga, 2e Steenklipstraat 55; J. van Delden, Ub bo Emmiusstraat 50; H. Stoffelsma, IJlsterkade 31; Hoomans van Dijk, Ga* ligastraat 7; Tj. Cnossen, 2e Woud- straat 21; R. Lolkema, Bosstraat 22; L. Gerritsma, le Woudstraat 7; J. Vogel vanger, Looxmastraat 7; L. Teensma, Bothniakade 14; A. Post, Willem Frede* rikstraat 2. De prijzen bestaan uit waardebonnen, welke afgehaald kunnen worden bij Loopers Rijwielhuis, Krui* zebroederstraat 85. Hiervoor kan bin nen de week gekocht worden bij de deel nemende winkeliers. De winkeliers kun nen deze bonnen weer inwisselen bij Drukkerij J. G. de Vries, Oude Koe markt 12 (penningm.). Het vaklokaal voor hand- en lijn tekenen is weer boven, voor het vaktekenen zitten de leerlingen in een amphitheater, de te tekenen voorwerpen worden opgesteld op een draaischijf, zodat deze wegge draaid worden als een andere klas tekenles heeft, en weer voorge draaid als een klas een voorwerp Nauwelijks is de feestweek achter de rug, of het vooruitzicht op een nieuwe serie feestelijkheden opent zich. In September gedenkt immers onze H.B.S. haar 85-jarig bestaan, eigenlyk is het al 86 jaar, maar de viering van het 17e lustrum werd uitgesteld om ze te doen samen vallen met de officiële opening van het nieuwe R.H.B.S.-gebouw. Ook deze feestelijkheden passen in het kader van it’Snitser Jubeljier 1950, want Sneek heeft reden tot jubelen nu deze zeer belangrijke streek school eindelijk een onderdak krijgt haar waardig. Zoals reeds bekend gemaakt was, zal „de Vriendschap” Zaterdag 22 Juli een gratis boottocht met viswedstrijd voor jongelui van 14 t.e.m. 16 jaar organi seren. De wedstrijd is bedoeld als pro pagandamiddel om te komen tot oprich ting van een jeugdafdeling van ge noemde Hengelaarsvereniging, en zoals de zaken nu staan kan het Zaterdag middag een interessante boot-vistocht worden. Door de leden van de Vriend schap is een groot aantal prijzen be schikbaar gesteld. Het maximum aantal deelnemers mag niet meer dan 100 zijn, welke zich alsnog kunnen opgeven tot Zaterdagmiddag 12 uur bij de bekende adressen. Het vertrekuur blijft op Za terdagmiddag 2 uur vanaf de Jouster- kade. het eerste aparte muzieklokaal bij het M.O. in Nederland en dat voor zien wordt van een Steinway-vleu- gel, het beste van het beste dus. Door de alhier, werd aangekocht voor uitbrei ding van haar fabriek, het pand van de N.V. van Gorkum Witteveen aan de Prins Hendrikkade. Het Amicitia Theater heeft van heden t.e.m. Maandag als hoofd nummer „De Blauwe Lagune”. Het is een technicolor naar de roman van H. de Vere Stackpoole, en die naam zegt reeds dat het spannend zal toegaan. Nu dat doet het. Tijdens de reis naar Australië vergaat een passagiersschip en de drie overlevenden Button, Iers zeeman, Michael Reinolds een jongetje van 10 jaar en Emmeline Foster, een. meisje van dezelfde leeftijd redden zich op een onbewoond eiland. Daar sterft Button en de jongelui groeien op tot volwassen mensen. Dan landen op dat eiland dr. Murdoch en Donoghue, die door de politie worden gezocht, er ont staan verwikkelingen die echter eindi gen met een hereniging van het tweetal jonge mensen. Als hun echter een baby geboren wordt beseffen ze dat ze een idylle moeten opgeven om het kind zijn kansen in de beschaving te geven, en ze aanvaarden in hun oude boot de reis. Romantiek en spanning ontbreken ze ker niet in deze film die Jean Simmons, Donald Houston, Noel Purcell in de hoofdrollen brengt en bovendien de nieu we sterren: Susan Stranks en Peter Jo nes in de kinderrollen. Door de Association des Auditeurs et Ancien Auditeurs de 1’Academie de Droit International de la Haye, is opnieuw een verzoek gericht tot de Koninklijke Zeil vereniging Sneek en de Vereniging Vreemdelingenverkeer om een weekend in Sneek en op de Friese Meren te kun nen doorbrengen op Zaterdag 29 en Zon dag 30 Juli a.s. In het belang van Sneek hebben beide verenigingen gemeend aan dit verzoek te moeten voldoen en de K.Z.V.S. zal aan haar leden verzoeken hun zeil- resp. motorboten Zondags ter beschikking van de gasten te stellen, terwijl de V.V.V. aan de inwoners zal verzoeken de bezoekers logies te ver schaffen. Vele Snekers zullen zich het bezoek dezer studenten en professoren van het vorig jaar nog herinneren. Het ligt in de bedoeling dat de gasten des Zaterdags tegen de avond aankomen, af gehaald worden door hun gastheren of gastvrouwen, in hun kosthuis een avond maaltijd gebruiken, des Zondagsmorgens te ongeveer 9 uur in de Jachthaven aan wezig zijn, voorzien van een twaalfuur tje, om dan met de leden der K.Z.V.S. te gaan varen. Ze komen te ongeveer 4 uur aan het Paviljoen aan waar de auto bussen gereed staan om hen weer naar Den Haag te brengen. Daar een derge lijk bezoek veel kan bijdragen tot het meer en beter bekend maken van de schoonheid van Friesland aan de buiten landers, vertrouwen beide verenigingen er op de volle medewerking van de Sneker bevolking te zullen ondervinden. Hun die genegen Zijn logies te ver schaffen wordt beleefd verzocht dit, liefst direct, op te geven bij G. v. d. Pij- pekamp, Kleinzand 2, en hun die hun boot beschikbaar willen stellen, dit te berich ten aan de heer B. de Vries p/a fa. Ton- nema, Kleinzand of de heer van der Horst p/a Amsterdamse Bank, Ooster- dijk. In Geesteren, gemeente Borculo, was een achtjarig jongetje, Johan Esselink, aan het spelen met een vreemd voor werp. Niemand merkte het op en het voorwerp was voordien ook nog nooit op de boerderij gezien. Plotseling ontplofte I het met een geweldige knal. Het knaap je werd op slag gedood, terwijl zijn 9- jarig broertje ernstig werd gewond. Een landarbeider, die in de buurt vertoefde, liep lichte kwetsuren op. Vermoedelijk is het onbekende projectiel een voorwerp geweest, dat de Engelse soldaten, die na de oorlog op de boerderij hebben ver toefd, er hebben achtergelaten. Het is al eens voorgekomen dat de leerlingen ’s morgens niet in school mochten voor na een hevige jacht een rat gedood was. Het practicum schei kunde is een museum, de zolder boven het practicum moest gestut worden an ders valt ze in dat practicum. De oorzaak van al deze verwaarlo zing is dat er al sedert 1925 plannen waren voor nieuwbouw. In 1922 toen het Rijk de H.B.S. van de gemeente overnam, werd daar zelfs al ernstig rekening mee gehouden, en men be grijpt dat de gemeente die het ge bouw in eigendom behield, al gebruikt het Rijk het, er bijna niets meer aan deed, ook kwam er geen centrale ver warming, juist omdat het Rijk elk ogenblik een nieuw gebouw kon stich ten. Doch doordat deze bouwplannen telkens werden uitgesteld ver schillende scholen elders gingen voor duurde het tot 1939 voor de bouw plannen tot uitvoering kwamen. Door de oorlogsjaren stagneerde die echter opnieuw, en werd de verwaarlozing van het gebouw, dat dit onderwijs tot nu huisvestte, steeds groter. den opgesteld, kaartenkamer. Naast de 12 leslokalen zijn er dus 7 vaklokalen in het gebouw, beneden voorts een directeurskamer, boven een kamer voor de leraren met daarnaast de bibliotheek. Dienstvertrekken zijn door het gebouw verspreid, de sanitaire voorzieningen zijn voortreffelijk, de ver- lichtingsinstallaties dito, brandgevaar is er eigenlijk niet, want het is een com plex van beton en staal. Aardig is dat in de gang langs de lokalen een rij conso les zo is opgesteld, dat de aan de kap stokken opgehangen kledij aan het ge zicht wordt onttrokken. Boven is ook het aardrjjkskunde-vak- lokaal, zodat men niet met kaarten door het gehele gebouw behoeft te zeu len, er is een trekinrichting voor die kaarten, een werkbank, en vitrines voor gesteenten en ethnografica zullen wor- achter dit lokaal de Hoe onvoldoende, ja onwaardig dit onderwijs thans nog gehuisvest is in het oude schoolgebouw aan de Westersingel onthulde ons de directeur, de heer H. de Boe r in een persconferentie Woens dagochtend daar gehouden. Men zit er met een overbevolking want er is een tekort aan lokaalruimte als gevolg van de enorme groei van het leerlingental in de oorlogsjaren. Normaal varieerde dit aantal in de jaren voor de oorlog van 125 tot 150, na 1940, toen tijdens de be zetting de verbindingen met Leeuwar den en de omstandigheden zo waren, dat de leerlingen bij voorkeur zo dicht mo gelijk bij huis bleven, groeide het aan tal hier steeds en bereikte in 1946 on geveer 300. Dat betekende dus een ver dubbeling vergeleken bij voor de oorlog. Daarom moest lokaalruimte van de ge meente bij gehuurd nl. twee stuks van de Bolwerkschool, die echter ter wille van het kleuteronderwijs in 1949 weer aan de gemeente terug moesten worden gegeven. Die twee klassen moesten dus weer ondergebracht worden in het oude gebouw en dat was te moeilijker omdat daar het gebruik der vaklokalen gedeeld moet worden met het gymnasium. Men kreeg dus zwerfklassen. Verschillende lokalen er zijn er 9 voor gewone les sen zijn ook veel te klein bij de hui dige schoolbevolking, er zijn er voor hoogstens 18, 20, 22 en 24 leerlingen. Het lijntekenlokaal moest noodgedwon gen tevens leslokaal worden, waar 30 leerlingen geplaatst konden worden, en is tevens muzieklokaal, sedert in Sep- I tember 1949 ook muziekonderwijs wordt gegeven. Uit dit alles blijkt wel welk een zorgen ten opzichte van de organisatie van het onderwijs van de schouders van de directeur zullen worden genomen als het nieuwe gebouw wordt betrokken. Woensdagmorgen is er les in de oude school voor oudleerlingen er hebben zich daarvoor 150 aangemeld te geven door leraren en oud-leraren. Een aparte lesrooster wordt hiervoor samen gesteld. Woensdagmiddag zeilwedstrijd voor oudleerlingen en leerlingen, de aangifte is reeds behoorlijk. Er zeilen ook een paar invitatieklassen. Men meende dat het prettig voor de oudleerlingen zou zijn als ze eens naar het meer konden worden gebracht. Wie niet aan de zeil wedstrijd deelneemt, krijgt gelegenheid er per boot heen te gaan. ’s Avonds de eerste feestavond. Er was daarvoor zoveel belangstelling dat nl. nog een 2e moet gegeven. De eerste is voor de reünisten en genodigden. Op gevoerd wordt een revue, de geschie denis der school behandelend, en reeds voor het feest in 1939, toen het om de internationale toestand moest overgaan, door de vroegere lerares mej. Kolthoff (nu mevr. Keizer) geschreven. Na de revue-opvoering reünistenbal waarvoor ongeveer 200 aanmeldingen zijn. De Donderdag is sportdag voor de leerlingen, terwijl reünisten gelegenheid krijgen in veteranenwedstrijden mee te doen, ’s Avonds de 2e feestavond voor leerlingen met hun ouders, daarna slot- bal voor de leerlingen. Een speciale huis- vesting^commissie is gevormd. naar beneden gekomen, gelukkig waren er geen leerlingen aanwezig en mis schien is het gehele geval gelukkig ge weest, want het gaf een grote stoot aan de uitvoering van de plannen tot nieuw bouw. De toestand werd nog meer on houdbaar, omdat er de laatste jaren een geweldige strijd tegen de vervuiling moest worden gestreden. Werksters wa ren er bijna niet voor dit ondankbare werk te vinden en in de oorlogstijd werd het al heel erg toen de brandstof, in verband met mogelijke diefstal, niet meer buiten kon worden opgeslagen. Men deed dat toen in een kelder bij het scheikunde practicum, met het gevolg dat deze brandstof ’s morgens met kruiwagens door het practicum moest worden vervoerd, alles raakte onder het stof. De leraren wensten niet meer in dit vaklokaal te werken, tot de oplos sing van het brandstoffenvraagstuk Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) En nu nog een woord tot oudleerlin gen. De meesten hebben ongetwijfeld de circulaire betreffende feestelijkheden enz. ontvangen, doch er zijn er ook die men niet heeft kunnen bereiken, omdat him adressen onbekend waren. Wie wel een circulaire ontving, doch nog niet antwoordde, wordt verzocht dat nu zo spoedig mogelijk te doen, ook omdat men door invulling van de circulaire mee kan werken het archief der school, dat gegevens over alle oud-leerlingen dient te bevatten, te completeren. En voorts opdat hij, uit waardering voor het genoten onderwijs, iets bijdrage voor het gedenkraam, dat toch niet een geschenk van enkele, maar van zoveel mogelijk oudleerlingen aan hun oude school moet zijn. En wie geen circulaire ontving, hij wende zich omgaand schrif telijk tot de school en hem zullen de no dige Inlichtingen alsnog worden ver schaft. Op Dinsdag 12 September zal de school officieel worden geopend door de minister van O., K. en W., prof. Rutten. Helaas kunnen van wege de beschikbare ruimte in de hal daarbij niet alle oudleerlingen worden uitgenodigd, een commissie van oud-leerlingen zal dan echter het gedenkraam aanbieden. ’s Middags 1.30 uur verzamelen zich de reünisten in het gebouw voor Chris telijke Belangen, waar een herdenkings plechtigheid plaats heeft. Vandaar be geeft men zich naar het stadhuis om officieel door B. en W. te worden ont vangen. Vervolgens wordt de oude, daarna de nieuwe school bezocht. Van de laatste naar Amicitia waar reünisten die het diner meemaken, zich verenigen en na een gezellig uurtje naar het Ge bouw voor Christelijke Belangen gaan voor het diner. De deelname 250 aan meldingen is zo groot dat de foyer te klein was, te Sneek is waarschijnlijk nog nimmer zo’n groot diner geweest. Na afloop kunnen de reünisten de ver- Nadat de directeur ons dit desolate beeld van het oude gebouw had ge schetst dat niet overdreven bleek, want we werden er rondgeleid ook bracht hij de pers naar het nieuwe, in strakke lijn opgetrokken, oerdegelijke gebouw aan de Alma-straat. Was de oude school in Sneek de slechtste en meest verwaarloosde in Nederland, de nieuwe is de eerste permanente school voor het M.O. in ons land na de bezet ting tot stand gekomen, de nieuwe scho len elders zijn alle semi-permanent. Permanent inderdaad, die indruk kre gen we wel toen we hoorden dat de fundering rust op betonpalen, waarvan een enkele tot 21 meter diep gaat, de andere tot 12 meter; men ging daarvoor door de veenlaag en de zandplaat, zodat het machtige gebouw op de diluviale ondergrond rust. Voor deze fundering werd het Vibro-systeem toegepast, een buis wordt in de grond gedreven en de ontstane holte met beton gevuld waarbjj door een vibreer-systeem ge zorgd wordt dat dit beton goed wordt aangestampt, zodat geen holten ont staan. Aan het exterieur van het gebouw ontbreekt nog de symmetrie, omdat de De leslokalen nebben prachtig licht, en ribvloeren. Er worden 2 persoons banken opgesteld. Er zijn dus totaal 12 gewone leslokalen in het gebouw en die ruimte heeft men zeker nodig als in September ook de Middelbare Meisjes school aan dit onderwijs wordt toege voegd, een aparte meisjeskamer bene den, kan echter eventueel ook als les lokaal worden ingericht. Beneden heeft men ook het vaklokaal voor natuur kunde, met ampitheater, dit lokaal heeft uitzicht op wat eens de hortus zal worden, de botanische tuin. Die tuin is vanuit het vaklokaal voor na tuurlijke historie, dat boven is, direct te bereiken via een wenteltrap van het aangebouwd torentje. Dit torentje heeft dus niet alleen betekenis als versiering en het kan ook als nooduitgang dienst doen. Genoemd vaklokaal prachtig en practisch ingericht, heeft amphitheater, doch tafeltjes, aan raamzijde marmeren platen waarop aquaria kunnen worden opgesteld, daar achter ligt nog een kamer met werk tafels voor de jongelui. Het practicum voor scheikunde is een ander vaklokaal beneden, met 3 brede van alles voorziene werktafels, daar achter ligt het scheikunde leslokaal (amphitheater) en tussen deze beide ruimten ligt zeer practisch de werkkamer voor de amanuensis. Voor dit examen slaagden te Leeu warden o.a.: voor diploma A: R. Ber kenpas, L. Bonte, M. Brandsma, H. Brenninkmeijer, H. Corbier, E. J. Han- kel, J. de Jong, A. Melchers, C. Scholten, J. Polder, R. Posthumus, Ringnalda, Sneek. Gisteren werden in een zestal plaat sen waaronder ook in Sneek keu ringen en voorkeuringen gehouden van het Friesch Paarden Stamboek. In Sneek werden goedgekeurd voor het Stamboek: Eperla van D. J. v. d. Meer, Scharnegoutum; Fanny van W. J. Atte- ma, Heeg; Femmy van Tj. A. Huitema, Scharnegoutum; Fula van D. P. Groe- neveld, Jutrijp (met ster); Gepke van P. P. de Haan, Dijken bij Woudsend; Gebina van P. S. Jansma, Lutkewierum en Gelbrich van E. G. Heerma, Brits- werd. Voor het Hulpboek: Mariandel van A. J. Koopmans, Oudega (W.), (ge keurd in Bolsward). Voor ster: Dout- sen van P. K. Hettinga, Burgwerd. Reisgeld kregen twentermerrie Hen- drikje van E. J. Bouma, Heeg; enter- merrie van dezelfde en Jelkjen van P. S. Jansma, Lutkewierum. Front nieuw R.H.B.S.-gebouw. werd gevonden door een kleine berg- noordelijke vleugel thans nog niet mag plaats in het centrale gedeelte te bou- worden gebouwd, deze zal te zijner tijd wen. De schoolbanken zijn even oud - als het gebouw, of van her en der ge- leend, de ene, stoel bezwijkt na de an- I lijke overblijflokaal bevatten. Daarvóór zal dan een conciërgewoning komen en hier is de derde ingang, welke nu naar het sportterrein leidt. In het midden hebben we de officiële ingang, die naar de grote hal voert, verder zuidwaarts ligt nog een ingang, voor de leerlingen bestemd, die via een poortgebouw (waar buitenleerlingen ook nog kunnen rusten) en rijwielstal ling naar een terras gaan dat van de zuidelijke kant toegang geeft tot boven genoemde hal. Voor het gehele gebouw strekken zich tuinen uit, ter linkerzijde is daarin een vijvertje, voor waterplan ten bestemd, in verband met het onder wijs in de natuurlijke historie. Nadat via het hek van de hoofd ingang het gebouw is bereikt, ontdekt men daarvoor een breed terras met borders, voor de eigenlijke entree van het gebouw bloembakken, die verlicht kunnen worden. En dan betreedt men de hal, dje zo lang de noordelijke vleugel er niet is, ook als aula zal dienst doen. Een even fraaie als indrukwekkende en ruime hal, waar op 12 September ook het door glazenier Haro op ’t Veld uit Amster dam vervaardigde gedenkraam, ge schenk van oud-leerlingen zal worden aangeboden, en waar dan 200 personen een zitplaats zullen krijgen, maar daar op komen we straks nog wel even te- ^rug. Deze hal, nog niet met marmer afgewerkt, heeft een fraai in tere kleur gehouden plafond, ergens in een muur is een nis uitgespaard voor de me- daillekast van de H.B.S. Van deze hal werden we eerst geleid naar de gewel dige kelderruimte, die eigenlijk de in druk van een machinehal maakt, waar 3 ketels en machtige pompen voor de centrale verwarming zijn opgesteld, een dezer ketels wordt in reserve gehouden voor de later te bouwen noordelijke vleugel. Wat de keurige, thans nog niet van meubilair voorziene, leslokalen be treft, er zijn een 5-tal beneden langs een brede gang en daar boven nog 5. Be neden zijn er bovendien 3 lokalen in een zijvleugel, waarvan de fundamenten zo zwaar zijn, dat als het nodig is er ook nog 3 lokalen kunnen worden opgetrok ken. Een van de bovengenoemde 3 lo kalen in de zijvleugel is een vak lokaal, nl. dere. De vloeren verzakken, beide scheikunde leraren zijn in het practi cum al eens door de vloer gezakt, kort daarna een grote kast met instrumen ten en door de verzakkende en kapotte vloeren En dan de slechte outillage van het huidige gebouw. De verlichting ge schiedt op zeer gebrekkige wijze door gas twee pitjes per lokaal alle toevoerbuizen zitten vol roest. De schoorstenen men stookt nog met oude kachels willen voor een deel niet trekken, het brandgevaar is niet gering en dat in een gebouw waar de Ipkaaldeuren naar binnen draaien! Uiterst primitief is de sanitaire voor ziening, 1 (zegge: één) fonteintje voor 300 leerlingen in de gang en nog het tonnenstelsel: 1 privaat voor de meisjes, 1 voor de jongens en 1 voor de leraren. De bepleistering der muren laat overal los, grote scheuren treden ook in de plafonds der gangen aan het licht. In 1939 is in een der lokalen een plafond Wij 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1