De Sneekweek AD M Koning Leopold België teruggekeerd |f|O in k! L 10 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST r /wi IJfV r J j kamt in yicfvt Pater Christiaan Anema van Nijezijl draagt eerste mis op Ds J. Dijkstra te Hoorn een kwart eeuw predikant fcii 5e JAARGANG No 60 DINSDAG 25 JULI 1950 L KIEZEBRINK pT i De Wielerronde van Sneek Prinses Irene legt eerste steen KERKNIEUWS Zakennieuws Benoemd Huishoudschool Sneek Getuigschriften Viswedstrijd voor de Sneker Jeugd Geslaagd Gevonden voorwerpen Herwonnen Levenskracht ik een aar unt Let» KLEINZAND 7 - Telef. 2872 rde Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - - Bioscoopnieuws Mm| Verloofd paar verdronken Militaire keuring vereenvoudigd Concert Ds G. K. van der Horst 40 jaar predikant I Redacteur: C. Teike 5. De Oppenhuizerweg in het jaar 1915. zoe- 3. 4. Geslaagd voor de acte M.O. Engels A, onze stadgenoot de heer W. Oppenhuizen. Zaterdag slaagde te Groningen onze stadgenoot de heer G. Goinga voor het diploma Gezel B'kleermakerij. Zaterdag slaagde te Leeuwarden voor de Hoofdacte, de heer J. Wijnstra, on derwijzer aan School 3 alhier. Geslaagd te Groningen voor de akte Nuttige Handwerken mej. H. Knol, al hier. NIJEZIJL. Onze plaatsgenoot de heer N. Waltje slaagde voor het praktijk- diploma boekhouden. IJLST. Onze plaatsgenoten, de h.h. J. Koopmans en S. Wierda, slaagden voor het practijkdiploma boekhouden. WOUDSEND. Te Heerenveen slaagde voor het Milando diploma Algemene Ontwikkeling onze plaatsgenote mej. K. Schilstra, telefoniste bij P.T.T. 1. 2. Ned. Herv. Kerk. In de vacature-ds. C. L. Verbaas te Sneek is toezegging van beroep gedaan aan ds J. J. v. d. Krift te Katwijk aan Zee. De Sneker parochie had Zondag weer het voorrecht een harer zonen tot de waardigheid van het priesterschap ver heven te zien. Blijde beierden de klok ken, toen voorafgegaan door de herder der parochie Deken J. van Galkom en de assisterende priesters, de neomist, pater Christiaan Anema van Nijezijl van de orde der Assumptianisten het kerk gebouw betrad. Het hoogaltaar was smaakvol met bloemen versierd. Bij het opdragen van zijn eerste mis werd pa ter Anema geassisteerd door deken J. van Galkom als presbyter assistens, ka pelaan J. J. J. Noordman als diaken en kapelaan J. H. Nanning als subdiaken. De feestpredikatie werd gehouden door Bij graafwerk in Blauwhuis raakte een boerenknecht met zijn houweel een electrische kabel. Met één klap sloeg hij alle lampen van de bewoners van Wym- britseradeel uit. WYMBRITSERADEEL. De gehouden collecte, ten bate van de t.b.c.bestrijding „Herwonnen Levens kracht” heeft opgebracht £314.67» TENTOONSTELLING „VAN DE WADDEN TOT HET IJ”. Door de leerlingen der 6e klassen van de 1. s. te Alkmaar wordt dagelijks een kaasmarktspel opgevoerd. Foto: Een vrolijk groepje van de jonge kaasdragertjes uit het marktspel op de weegschaal. Advertentieprijs 15 Cf. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lagea. Abonnementsprijs I 2.50 per halt jaar. Franco per po&l 13.75 per half jaar. Giro 50748 ten namB-varefirma E. J. Drijfhout, Sneek, i S. Maye W. Ketelby J. Fucick Maillard A. Ruelle. dat Hg i en toe j-rap tige veel rille ko- om ten, zat, ster zeil fob i'as, ge- be ver de ;oe- Redactie-adresi toen den- be- ding Jan her vis sen „ik cht las er- me 6. 7. 8. 9. 10. 11, SNEEKER NIEUWSBLAD gen op de gebiedende noodzakelijkheid het land te redden door een spontane en eervolle afstand van de troon. De negen socialistische ministers van staat hadden reeds in de loop van de ochtend in telegrammen aan de Koning en aan minister-president Duvieusart meegedeeld, dat zij Leopold Hl niet als Koning der Belgen erkennen, weigeren aan de kroonraad deel te nemen en ont slag nemen als minister van staat. Minister-president Duvieusart heeft na afloop van de kroonraad de Koning het ontslag van het kabinet aangeboden. De vorst heeft het kabinet echter ver zocht in functie te blijven en hiertoe heeft dit zich bereid verklaard. Van 25 t.e.m. 27 Juli heeft het Amici- tia Theater als hoofdnr. Black Bart de Vrijbuiter, de geschiedenis van Califor- nië’s meest beruchte gentleman-bandiet uit de zeventiger jaren. Een greep dus uit de rumoerige historie van de Far West, waar met de goudkoorts onaf scheidenlijk verbonden was de beroving der postkoetsen enz. Een der beruchtste heren die zich met dit nobele ambacht bezig hielden was Black Bart, die onder een andere naam een zeer gezien burger van Sacramento was. Dit dubbel-leven leidt tenslotte naar de dood, maar niet voor er heel wat is voorgevallen in deze glorieuze avonturenfilm in technicolor. En niet alleen in het roversvak Want Black Bart, door Dan Duryea gespeeld, heeft ook nog ontmoetingen met Lola Montez, de befaamde Spaanse danseres, die op tournée in het goudland is en wier rol natuurlijk gespeeld wordt door Yvonne de Carlo. Prinses Irene heeft gisteren te Lon den de eerste steen gelegd voor de nieu we Ned. Herv. Kerk in Austin Friars te Londen. Het eerbi dwaardige oude ge bouw werd in 1940 bij een luchtbombar dement vernield. Juist 400 jaar geleden werd de gemeente gesticht. Prinses Irene was vergezeld van Prins Bern- hard. 1 vulpotlood, terug te bekomen bij Pa viljoen (de heer Kasemier)1 zilveren broche, terug te bekomen bij A. Hoek stra, Sneek, Kapelstraat la; 1 claxon van vrachtauto, merk Bos, terug te be komen bij A. de Jong, Uitwellingerga no. 123; Bij de postcommandant J. Roorda te Langweer werden, als gevon den aangegeven onderstaande voor werpen: 1 roeiriem, 1 snoer rode kralen, 1 stokdweil, 1 paar bruine sandalen, 1 oud bruinlederen beursje met inhoud. Tot adjunct-directrice der stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk is benoemd mej. J. S. Q. Muys van de Moer te Groningen, werkzaam als hoofdassistente bij het Moraliteitsonder- zoek in het district Noord van de Stich ting voor Moraliteits- en Criminaliteits- onderzoék. maarde HollandFrieslandwedstrjjd In de Regenboogklasse op Woensdag en Donderdag, op welke dagen ook nog de Verenigingsgroepswedstrijden in de Val kenklasse worden gezeild. In alle klassen worden hoofdprijzen verzeild en in de 12 v. Jollenklasse dit jaar tevens de Sneek-Week-Wisselprijs, de Grote Zilveren Waterpoort. Voorts zijn nog verschillende andere Wissel- prijzen uitgeloofd, terwijl de prijzen voor de Groepswedstrijden zullen bestaan uit medailles, en die voor de gewone wed strijden uit kunstvoorwerpen. Het startterrein zal evenals verleden jaar ook nu weer geheel dooi' de beide verenigingen worden geëxploiteerd, zo dat de bezoekers van de wedstrijd maar éénmaal entree behoeven te betalen, wat zowel per dag als voor de gehele week tegelijk kan geschieden. Tot slot vermelden we nog, dat aan de Vooravond van de Sneek-Week weer een gezellige Contactavond in Amicitia wordt gehouden, welke alleen toeganke lijk is voor deelnemers met hun dames, en gedurende de Zeilweek de feestver lichting in de stad zal worden ontsto ken om het verblijf hier voor de duizen den gasten die verwacht worden nog gezelliger en aantrekkelijker te maken. Volgens de organisatoren van de ronde van Sneek die op 5 Augs. a.s. zal wor den gehouden, hebben ze heel veel mede werking van sportvrienden en zakenlie den uit onze stad, zodat deze eerste ron de van Sneek een groot succes belooft te worden. Er zal om zeer fraaie prijzen worden gereden en er zullen, om de spanning te verhogen, veel premies voor de premiesprints worden uitgeloofd, al le beschikbaar gesteld door Sneker winkeliers. Het wordt een zeer sterk veld, want vrijwel alle kopstukken uit de rennerswereld, die reeds meerdere ronden op hun naam hebben staan, zijn ingeschreven. De bekende renner Petri van Amsterdam werd destijds in Gro ningen eerste door de niet minder be kende Hazewinkel in eigen home te kloppen. Deze renner werd winnaar van de ronde van Den Haag en Almelo en behaalde tevens het kampioenschap van de vier Noordelijke provinciën. Met niet minder dan 7 min. voorsprong ging hij als eerste door de finish. De Groninger, die ook reeds zijn inschrijving toezond, is natuurlijk fel gebrand op revanche, zodat een enerverende strijd kan worden verwacht. Met de winnaar van de ronde van Heerenveen, v. d. Velde van Almelo, zijn de onderhandelingen in een verge vorderd stadium gekomen. Ook enkele „nieuwelingen”, waaronder enige stad genoten, zullen op het strijdtoneel ver schijnen, zodat Sneek en omgeving een prachtige sportdag wacht, en daar geen entree wordt geheven de onkosten moeten worden gedekt uit de verkoop van programma’s zal de belangstel ling wel zeer groot worden. Burgemees ter Rasterhoff heeft zich in principe be reid verklaard het startschot te lossen. een ordegenoot van de neomist, nl. pa ter Bavo Berkers die tot tekstwoord had gekozen „God is Liefde” en wees op de waardigheid van het priesterschap. Onder leiding van zijn dirigent, de heer Flucie H. A. van Bergen zong het jon gens- en mannenkoor de vierstemmige Missa in honorem B. M. V. de Loreto van V. Goller, terwijl na de mis de pries- tercantate van J. S. van Schaik werd uitgevoerd. De voor de jonge priester en zijn familie en de gehele parochie zo belangrijke feestdag werd besloten met een plechtig Lof. ook de reclasseringsarbeid veel van zijn tijd. Bijna 18 jaar is ds. Dijkstr' secre taris van de afd. Hoorn van de Prot» Chr, Reclasseringsvereniging, die weer is opgeleefd sinds te Hoorn weer een ge vangenis is. In deze gevangenis werkt hij mee aan practisch reclasseringswerk, Fierders is ds. Dykstra sawol by de' Friezen yn it heitelan as ek by de Frie zen om ütens gjin ünbikinde. Faker as ienris hat er in Fryske preek balden, b.g. twaris te Hoam; in Peaskepreek to Suits; in Pinksterpreek to Aldegea (W.), in- Fryske trouwpreek to Easthim en twaris in Evangeeljesaesjetsjinst to Den Haech. Ds. Dykstra fortelde üs, dat er graech ris in Fryske preek hald. In preek yn de eigen lanstael seit him meat as in preek yn it Hollansk. Tenslotte vernemen wij nog, dat ds. Dijkstra Zondag 31 Juli a.s. in de avond dienst in de bediening des Woords zijn zilveren ambtsjubileum hoop te herden ken. Op 29 Augustus 1950 zal de keuring van de ingeschrevenen voor de dienst plicht 1952 beginnen. In afwijking van de regeling, die de laatste jaren voor de keuring heeft gegolden, zal zij voortaan zoveel mogelijk slechts één dag in beslag nemen. Op de eerste vijf werk dagen van elke week zullen dagelijks 38 keuringsplichtigen worden opgeroepen. In het tijdvak van 29 Augustus t.e.m. 31 Januari 1951 zullen worden gekeurd de Ingeschrevenen, die zi. geboren voor 1 Augustus 1932. In het tweede tijdvak, 1 Februari 1951 tot het einde van de zit ting zij, die zijn geboren in de periode 1 Augustus t.e.m. 31 December 1932. Mulder’s Snackbar bij de Waag is weer uitgebreid met iets geheel nieuws voor Sneek. Wij zagen er nl. een nieuwe machine, een „Milk Shaker”. Dit appa raat wordt gebruikt voor het maken van diverse ijsdranken, waarvan de hoofdbe standdelen zijn ijs, room, melk en vruch tensappen. Ter keuring werd dit nieuwe product ons aangeboden en we kunnen niet anders zeggen dan dat ’t voortreffe lijk was. In Amerika worden deze shakers reeds jaren gebruikt met een overweldi gend succes en we wensen de heer Mul der met dit apparaat voor zijn snackbar eenzelfde resultaat, Koning Leopold III is Zaterdag ochtend uit ballingschap teruggekeerd. Velen zijner aanhangers hadden de vlag Uitgestoken. Verscheidene duizenden zijn haar het paleis van Laeken getrokken en er werden veel bloemen aange boden. Een blijde intocht is het echter geens zins geworden. Meer dan tienduizend soldaten en gendarmes hadden het vlieg veld van Evere en de vandaar naar het paleis Laeken lopende straten zorgvul dig afgezet. Menig Brusselaar, die zich Zaterdagochtend naar zijn werk wilde begeven, zag zijn weg versperd door een piuur van uniformen. Kort na de middag heeft koning Leo pold Hl door de radio een boodschap tot de natie gericht. Het was een oproep tot eensgezindheid, een verzekering dat de vorst de hand reikt aan allen, die het heil van het land wensen, een woord van hulde aan de oud-strijders der beide oor logen en aan hen, die in het vaderland zelf de strijd tegen de bezetter hebben gestreden. Het bureau der liberale partij heeft nog in de loop van de dag een resolutie gepubliceerd, waarin het de vorst mede deelt, dat de liberalen zich niet in staat achten hem hun politieke steun te ver lenen en zijn aandacht wensen te vesti- Op de Wijde Ee bij Grouw zijn Za« terdagmiddag twee jongelui van een motorboot gevallen en verdronken, on danks het feit, dat zij goed konden zwemmen. De 21-jarige D. Kuiken uit St. Jacobiparochie, zat met zijn ver loofde, de 19-jarige Froukje van der. Schaaf uit Minnertsga, op de roef van een motorboot. Bij ’n uitwijkmanoeuvre schoven beiden over boord en verdwe nen onmiddellijk onder water. Hoewel in zeer korte tijd vele in de nabijheid varende zeilers te hulp scho ten, slaagde men er niet in de jongelie den te vinden. Eerst Zondagmiddag om streeks vijf uur heeft men de lichamen gevonden. Het dreggen was bijzonder moeilijk, omdat de Wijde Ee op da plaats van het ongeluk zeer diep is en men bovendien kort geleden nog gebagi gerd heeft. De politie heeft de boot, welke te Eernewoude was gehuurd, in beslag ge nomen. c Te Zwolle slaagden voor het voorbe reidend examen A van de Ned. Harmo- nium-Examen-CommissieG. Bergstra, Abbega en de dames A. Hoekema, Sneek, J. Nauta, IJsbrechtum en P. Wittermans, Oppenhuizen; voor het voorber. examen B de heer IJ. de Vries, Sneek; voor het getuigschriftexamen mej. L. Hoekstra, Nijega (H.O.N.). Strt 8a Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administraties Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Getuigschrift van de 2-jarige Dagopl. uitgereikt aan: T. Abma, J. Bijl, D. Es- selbrugge, S. de Jong, W, de Jong, J. Kuypers, A. Oppenhuizen, A. Post, F. Wijnia, W. Reitsma, H. v. d. Zee, R. Hoekstra, J. de Rapper, F. Bootsma, A. Hofstra, A. de Jong, allen te Sneek; C. Bonnema, Oosterend; W. Bootsma, Op penhuizen; J. Douma, M. Venema, Wor- kum; B. Fokma, A. Schukking, M. Sip- ma, Poppingawier; A. Hoekstra, Bons; M. Korfmaker, Gauw; F. Twijnstra, Of- fingawier; R. Vonk, T. Vonk, Rauwerd; T. Dijkstra, Goënga; T. de Boer, P. Troelstra, H. de Vries, IJlst; T. v. d. Goot, K. Terpstra, Gaastmeer; A. Kam pen, Abbega; F. Post, Heeg; A. de Vries, Langweer; J, Wittermans, Jutrijp; B. V. d. Hoek, Lytshuizen. Afgewezen 3. Getuigschrift 2-jarige Landb.Huish. Cursus: T. de Boer, Heeg; A. Brekeveld, A. Keulen, IJlst; A. Elsinga, Terzool; H. Hoekstra, Bons; J. Hoekstra, Wouds- end; J. Jansma, N. Keulen, Follega; A. Koopmans, Wolsum; G. Palstra, Ooster- wierum; S. Postma, Tjerkwerd; B. Samplonius, Lemmer; S. Schrale, Osingahuizen; B. v. d. Velde, Folsgare. Getuigschrift Hulp in de Huishou ding: J. de Boer, J. Eizenga, Sneek; IJ. Elzinga, Terzool; J. Gerbensma, T. Stof felsma, Langweer; D. Haagsma, Jut rijp; J. v. d. Hoek, Heeg; IJ. de Jager, Woudsend; E. Reitsma, T. Twijnstra, Folsgare; A. Stienstra, A. de Vries, IJlst. Voorwaardelijk 1. Getuigschrift 1-jarige Huisnaaisters- opleiding: L. Bajema, Scharnegoutum; G. de Boer, Heeg; H. Bokma, J. de Jong, T. de Jong, A. Kroles, H. Postma, A. Ringnalda, M. Schaafsma, W. Tiesma, W. v. d. Werf, L. Zijlstra, allen Sneek. Getuigschrift Vormingsklas: G. Bak ker, P. Brouwer, A. Fritsma, J. v. d. Horst, E. de Jager, A. Untema, S. Zwolle, te Sneek; T. de Boer, Lemmer; T. Bonsma, Itens; R. Bruinsma, Schar negoutum; H. Goelema, IJlst; A. Poli tiek, Wons; E. Smid, Witmarsum; S. Steenbeek, IJ. Tjalma, S. Wittermans, Woudsend; T. v. d. Wier Alberda, Goënga. Voorwaardelijk 2. Onze stadgenote mej. E. W. ter Horst slaagde voor het eindexamen H.B.S. voor meisjes te Groningen. Nauwelijks zjjn de feestklanken van It Snitser Jubeljier verstomd of een ander feest, de „Sneek- Week”, het grootste zeilevenement in het Noorden, is weer in zicht. De uitnodigingen voor dit zesdaag se zeilfestijn, dat dit jaar gehouden wordt van 12 t.e.m. 17 Augustus, zjjn al aan de wedstrijdzeilers over het gehele land verzonden. Er bestond veel belangstelling bij de jeugdige Sneker hengelaars voor de wedstrijd die de visclub „De Vriend schap” Zaterdag speciaal voor hen hield» Wel kwamen niet alle honderd inschrij vers op, maar toch was er een grotei deelname, en hebben de jongelui een mooie dag gehad, ’s Middags om 2 uur voer de stoomboot van de Jousterkade naar de Noorder Oudeweg waar om half vier de wedstrijd een aan vang nam, al dus deelde het bestuur ons mede. Be gunstigd door prachtig weer werd twee uur lang door de deelnemers getracht een visje te verschalken maar de vangst was over het algemeen maar matig. Toen om half zes de deelnemers zich weer bij de boot verzamelden werden de gevangen vissen geteld en gemeten, waarna de prijzen als volgt werden toe gekend: grootste baars S. Hofstra;: grootste witvis A. Bosma; meeste baars, S. Hofstra; meeste witvis H. Klasema. Verder konden nog 13 prijzen worden uitgereikt in volgorde van de vangst. Op de terugreis naar hier werd een be gin gemaakt met het aanwerven van leden en kon het jeugdcomité alvast 19 leden noteren. We zijn dus op de goede weg en zullen zo voortgaan totdat Sneek een leuke en sterke jeugd vis vereniging heeft als onderdeel var „de Vriend schap”. Mede door de gulle gaven van vele sportliefhebbers konden aardige prijzen worden uitgereikt. Om hier iedere gever of geefster met naam te noemen is niet mogelijk, maar één uit zondering willen wij gaarne maken om dat de aanbieding spontaan kwam van een sportief persoon, die blijk gaf iets voor de jeugd en de vissport over te hebben. Dit was al. de heer J. H. Ros bergen te Schiermonnikoog, een week gratis verblijf in de jeugdherberg. De?e geste was voor ons jeugdcomité een aanmoediging te meer om op de inge slagen weg voort te gaan. Sportliefheb bers, helpt ons de jeugd van de straat te houden door uw daadwerkelijke steun en piedeleven. Woensdag 2 Augustus a.s. hoopt Ds. J. Dijkstra van Hoorn de dag te her denken waarop hij een kwart eeuw ge leden het predikambt in de Geref. Ker ken in Nederland aanvaardde. Ds. Dijk stra werd 13 September 1894 te Oost- hem geboren. Zijn vader was schipper en brandstoffenhandelaar. Evenals de meeste schipperskinderen in die tijd be zocht de jonge Dijkstra te hooi en te gras de gewone lagere school. Tot zjjn 22ste jaar was hij bij zijn vader op het schip. Toen hij toen nog wilde gaan studeren, merkte hij pas hoeveel onderwijs hij had gemist. Eerst moest nog het zevende leerjaar van de lagere school worden in gehaald. In dit verband merkte ds. Dijk stra op, toen wij hem om enkele bijzon derheden over zijn „ambtelijke loopbaan” vroegen, dat hij daarom de hedendaagse regeling voor het onderwijs aan schip perskinderen niet genoeg kan toejuichen. Daarna bezocht hij het Geref. gymnasi um te Kampen en deed in 1920 vanuit de Ve klas toelatingsexamen voor de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij be gin 1925 zijn candidaatsexamen deed. Datzelfde jaar werd hij ook door de classis Workum na praeparatoir examen beroepbaar gesteld in de Geref. Kerken in Nederland. (Zijn ouders, die inmiddels het schip hadden verlaten, woonden toen te Warns). 2 Augustus 1925 verbond cand. Dijkstra zich, na vooraf te zijn be vestigd door wijlen ds. J. Voerman van Joure, aan de Geref. Kerk van Grijps- kerke op Walcheren. In December 1929 verwisselde hij deze kerk met die van Haulerwijk en sinds 4 Augustus 1932 dient de jubilaris de Geref. Kerk van Hoorn, waar hij werd bevestigd door ds. H. Steen van Andijk. Tijdens zijn gehele bediening heeft ds. Dijkstra gewerkt voor de Evangelisatie en geestelijke ar beid onder schippers. Zo was hij eerst bestuurslid van „Het Anker”, een ver eniging voor Evangelisatie onder schip pers. Later van „G.E.O.S.’t Anker” en nadat de Geref. Kerk van Rotterdam Delfshaven deze arbeid met steun van de provincie had overgenomen, nog eens weer bestuurslid van ,,’t Anker” te Am sterdam, totdat ook deze vereniging zich zelf kon begraven, omdat de kerk van Amsterdam de arbeid onder de schippers met steun van Noord-Holland en Utrecht had aangevat. Vele jaren was ds. Dijk stra ook redacteur van ,,’t Anker”, het blad van de vereniging van die naam. Later van „Het Toplicht”, orgaan van de Stichting „G.E.O.S.—’t Anker”, tot dat het in de bezettingstijd werd verbo den. Momenteel is de jubilaris, die sinds 193f ook deputaat is van de Gen. Synode voor geestelijke arbeid onder de schip pers, weer redacteur van „Het Toplicht”, een neven-uitgave van „De Goede Tij ding”, het Evangelisatieblad van de Geref. Kerken. Naast deze arbeid vergt Volgens traditie worden de eerste drie dagen geleid door de Sneeker Zeilclub en de laatste drie door de Koninkl. Zeil- ver. „Sneek”. Voor de gehele week staan nationale zeilwedstrijden in de Drakenklasse, Regenboogklasse, 30 m2, klasse, 22 m2 klasse, Pampusklasse, Valkenklasse, 16 m2 Eenheidsklasse A en B, Schouwen, 12 m2 Sharpieklasse, B.M.klasse, Vrijheidsklasse, Olympia- jollen, 12-voets Jollen en Larken op het programma, terwijl bij de S.Z.C. op Za terdag ook nog een Gemengde klasse voor leden van de club vaart, en de K.Z.V. „Sneek” op Dinsdag Afdelings- wedstrijden voor haar leden houdt, be staande uit Dameswedstrijden in de Re genboogklasse, Pampusklasse, Valken klasse, 16 m2 klasse en 12 v. Jollenklas se, welke ’s morgens, en Eenmanswed- strijden in de Regenboogklase, 30 m2 klasse, 22 m2 klasse, Pampusklasse en Valkenklasse, die ’s middags gehouden worden. Bovendien worden op Zondag en Maandag onder leiding van de S.Z.C. nog de bekende Groepswedstrijden in de 16 m2 klasse en B.M.klasse tussen groepen uit Holland, Overijsel, Gronin gen, Gelderland en Friesland, gehouden en leidt haar zustervereniging de ver- te geven door „Het Stedelijk Muziek corps Sneek”, dir. A. Bouman, op Don derdag 27 Juli, ’s avonds 8 uur op het Martiniplein. Programmal Alte Kameraden Mars Ouverture Light Cavalry Fr. v. Suppé A. Toi Valse E. Waldteufel Folkloristische Paraphrase G. Boedijn Met vaandels en trompetten Mars F. Jakma. Freundschafts Mars Sousa Birds of the Forest, Polka voor 2 trompetten In een Kloostertuin Donausagen, Wak Les Dragons de Villars Francia, Mars Maandag 31 Juli a.s. hoopt ds. G. K. van der Horst, emeritus-predikant van Hoogwoud en Aartswoud de dag te her denken waarop hij voor 40 jaar het pre dikambt in de Ned. Herv. Kerk aan vaardde. Ds. Van der Horst, die 30 Maart 1884 geboren werd, bezocht de gymnasia te Gorcum en Amersfoort, studeerde vervolgens aan de Rijksuni versiteit te Utrecht en werd in 1909 door het Provinciaal Kerkbestuur van Fries land toegelaten tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk. 31 Juli van het daarop volgend jaar (1910) verbond cand. Van der Horst zich, na vooraf te zijn bevestigd door ds. G. J. Klomp van Wassenaar aan zijn eerste gemeente ’s-Heerenberg. Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens te Steenbergen (1915 1924), Deersum (1924-1931), Akkrum (19311941), Watergang (classis Edam 19411945) en 9 September 1945 ver bond ds. Van der Horst zich, na voor af te zijn bevestigd door ds. A. de Wilde, toen predikant te Wognum, aan zijn zes de en laatste gemeente Hoogwoud en Aartswoud, die hij diende tot 1 April 1949, tóen hem op 65-jarige leeftijd eme ritaat werd verleend. Na zijn emeritaat werd de jubilaris benoemd tot voorgan ger van de afd. Haarlem-Noord van de Ned. Prot. Bond. Van de hand van ds. Van der Horst verschenen indertijd enige artikelen in het maandblad „Omhoog” en een tweetal brochures, nl. „De Kerk als religieuze organisatie” (1943) en in 1945 „Het Evangelie en de samenleving”.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1