:n 1 Wat de raad De Z.O.U. in actie Veertig nationaliteiten op het gemeentehuis Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST te behandelen krijgt in DINSDAG 1 AUGUSTUS 1950 5e JAARGANG No 62 L KIEZEBRINK «Mi Levenswaarden STICHTTEN VERWARRING BAGGERMOLEN-VLAGJES Vacantietoeslag* wordt recht Officiële ontvangst van buitenlandse studenten en rechtsgeleerden Gevonden voorwerpen Wijmbritseradeel Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Speeltuinplannen van de Buurtvereniging Amaliastraat KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Geslaagd Post voor Groote Beer Raadsvergadering Sneek Boerderij te Oudega (W.) door bliksem getroffen en afgebrand O.a. bouw van 26 woningen nabij de Schwart zenberghstraat De tijd is kort Uniformen voor het Stedelijk Muziekcorps SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS, Redacteur: goedkeuring geeft ZO De moderne techniek heeft de wereld kleiner gemaakt, de aanrakingspunten tussen de volkeren ermeerderd. Daar door zijn de voornaamste problemen van onze tijd niet meer vraagstukken van één natie, maar van een groep van na ties of zelfs van de gehele wereld. Deze verandering noopt tot samenwerking, gegrondvest op wederzijds vertrouwen. Een samenwerking verder, welke ge paard zal mpeten gaan met het brengen van offers door de afzonderlijke naties. Wij zullen er naar moeten streven het wereldbelang boven het nationale belang te stellen. De constructie van een betere gemeen schap is niet een taak welke in een kor te spanne tijds kan worden volbracht; zelfs niet in één mensengeslacht. Wij allen zullen het werk moeten beginnen om tenslotte de brandende fakkel aan de jongeren over te dragen, die weer ver der zullen moeten arbeiden. Het was een goed weekend, zowel voor hen als voor Sneek. WOUDSEND. De Chr. Zangver. „De Lofstem” alhier behaalde op het Bonds- concours gehouden te Wommels een 2de prijs in de afd. Uitmuntendheid. Geslaagd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor tandarts de heer C. J. Kamstra, geboren te Sneek. Voor het Praktijkdiploma Ned. Han- delscorrespondentie slaagde aan de Chr. Handels Avondschool alhier ook nog de heer A. de Boer, IJlst. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. in de Zo- Redactie-adres: oe- ren D. kje ien Bij het te Sneek gehouden examen voor Stenografie en Machineschrijven slaagden eveneens alle candidaten van Inst. „Groote” van de afd. Stenografie t.w.: Stenografie Nederlands 130 lettergr. r de dames A. M. de Boer en T. Leenstra, Sneek; J. Bosma, Schamegoutum en H. I. ten Brink, Balk. Stenografie Engels 100 lettergr.: mej. G. Timmerman alhier. Stenografie Duits, 100 lettergr.: mej. G. Timmerman alhier. Correspondentie, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip Groote Beer, welke in een der tussenhavens zal wor den uitgereikt, moet uiterlijk op 2 Augustus in Nederland worden ter post bezorgd. Een vlag is een vlag, maar elke stok met een rood vlagje is daarom nog geen merkteken van de baan. Dat meenden heel veel zeilers Zater dagmiddag wel, maar dat kostte Alberda de prjjs. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Geslaagd aan de Slagersvakschool te Utrecht voor het diploma vakbekwaam heid en het Middenstandsdiploma onze stadgenoot de heer J. Witteveen. De Gemeenteraad van Sneek verga dert a.s. Vrijdagavond. Behalve de voor stellen, die men elders in dit nummer vindt, komen o.a. nog aan de orde: Schrijven van mej. G. van Dijk, waar in zij verzoekt om ontslag als onderwij zeres aan de openbare b.l.o.-school al hier, wegens haar benoeming als onder wijzeres te Utrecht. Adres van J. Draisma e.a. die verzoe ken de Singel voor doorgaand snelver keer te sluiten en het verkeer om te leg gen totdat verbeteringen zijn aange bracht. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verlenen en het ver zoek van de Singelbewoners af te wijzen. Ook is er nog een adres van de Nederl. Vrouwenbeweging afd. Sneek over het vernietigen van groenten, dat B. en W. voor kennisgeving willen laten aanne men, en een verzoek van de Algem. Bond van Ouden van Dagen, afd. Sneek om aan zijn leden dit jaar gratis brand stof te verstrekken. B. en W. stellen voor hierop te berichten dat het niet mogelijk is speciaal voor deze categorie een dergelijke regeling te treffen. Voorts zal de Raad nog moeten beslis sen over de toelating van de nieuwbe noemde leden, de heren K. Schaper en L. Terpstra, de bouw van nog 10 wonin gen nabij de Schwartzenberghstraat, terwijl hjj zich ook zal moeten uitspre ken over de schooltandverzorging in onze gemeente. Geslaagd te Utrecht voor diploma melkmachine-instructeur de heren A. P. van Twisk te Sneek en F. Leenstra te Hindeloopen. grootscheepsvaarwater is gebleken, dat meer zand beschikbaar komt, dan waar op aanvankelijk was gerekend. Ook dit zand is de gemeente aangeboden voor ophoging van een nieuw gedeelte in dustrieterrein, dat een oppervlakte van rond 43250 M2, heeft. Bij een opspuiting tot 1 meter boven F.Z.P., met een af dekking van zwarte grond ter dikte van 5 centimeter, bedragen de kosten naar een eenheidsprijs van f 1.31% per M2., rond 56200, een prijs die als zeer bil lijk kan worden aangemerkt. Behalve dit zand komt bij het bagge ren van de Houkesloot nog een hoeveel heid van ongeveer 40000 M3, bagger specie beschikbaar. Aangezien deze bag- gergrond geruime tijd nodig heeft om voldoende in te klinken, kan ze slechts worden gebruikt voor het ophogen van eerst later benodigd industrieterrein. De gemeente kan over deze baggerspecie de beschikking krijgen voor 10 cent per M3, of in totaal voor 4000. Het be stemde terrein, ter oppervlakte van pl.m. 2.5 H.A., kan op deze wijze, nadat de baggerspecie is ingeklonken, een hoogte verkrijgen van 080 M. tot 1 M, boven F.Z.P. De voor de hiervoor omschreven op hogingen benodigde gelden ad in totaal 85200 moeten uit de opbrengst van een geldlening over 30 jaar, waarmede in het bij het voorstel behorende ontwerp besluit tot wijziging der gemeentebegro ting voor 1950 rekening is gehouden. De uitvoering der werkzaamheden kan uitsluitend geschieden door de aannemer van de verbeteringswerken aan de Hou kesloot, de heer W. S. Krikke te Hee- renveen. B. en W. stellen daarom voor het werk onderhands aan deze firma op te dragen. Onderhandse aanbesteding van het ophogen van terrei nen nabij de Schwartzen berghstraat aan firma J. M. de Vries te Joure. Aan verschillende firma’s is gevraagd een prijsaanbieding te doen voor opho ging van het in het vorige voorstel be doelde terrein nabij de Schwartzen berghstraat. De laatste van de gedane prijsopgaven is afkomstig van de firma J. M. de Vries te Joure, die bereid is de werkzaamheden uit te voeren voor de som van 53950. Het wil B. en W. voorkomen, dat de in deze aanbieding genoemde prijs zeer scherp genoemd kan worden en dat bij publieke aanbesteding geen lagere in schrijving zal kunnen worden bedongen. Zij achten het derhalve in het belang van de gemeente deze aanbieding te ac cepteren en stellen voor het werk onder hands aan de firma de Vries op te dra gen. Tijdens een kort doch hevig onweer sloeg Zaterdagmorgen omstreeks half acht de bliksem in de een paar honderd meter van de weg IdzegaOudega (W.) Staande boerderij, eigendom van de heer J. Heeg te Sneek en bewoond door diens zoon Durk Heeg. In korte tijd stond de gehele plaats, welke van achteren getroffen werd, in lichte laaie. De bewoners w.o. een 8-tal nog jonge kinderen, wisten zich allen in veiligheid te stellen. Aan redden van gereedschap en inboedel viel niet te den ken. Alleen een kastje met wat kinder- kleren en enige papieren kon men mee nemen. De motorspuit uit Heeg en de grote autospuit van de gemeente Wijmbritse radeel en Sneek, welke te Sneek gesta tioneerd is, konden tegen de vuurzee niets uitrichten. Alles werd een prooi der vlammen. O.a. de gehele voorraad pas gewonnen hooi, circa 150 voer, een partij gedroogd gas, 5 ton lucerne hooi, een partij stro en een kwantum gras- meel, alsmede de gehele bedrijfsinventa- ris w.o. een tweetal og nieuwe wagens op luchtbanden en het meubilair. De boerderij was verzekerd bij De Nederlanden, terwijl bedrijfsinventaris, hooi en meubilair bij Woudsend verze kerd was. Tot laat in de middag waren de spui ten nog bezig met nablussen. Te Leeuwarden slaagden voor het Middenstandsdiploma de heren Frans de Vries en Herre de Vries te IJsbrech- tum. INTERNATIONALE LUCHTVAART-SHOW OP YPENBURG. Een der onderdelen van deze show was de z.g. „Klompen- rallye”, waarbij uit iedere provincie een sportvliegtuig met be manning in provinciale kleding aankomen. Door een dezer groe pen werd een groot krentenbrood aan Minister Spitzen aange boden. De baggermolen-vlagjes in het meer waren namelijk ook rood en ze zaten ook aan stokken, net als de vlaggen waarmee de Zeilvereniging Z.O.U. Za terdagmiddag de banen aangaf waarop haar jaarlijkse wedstrijd voor het Pa viljoen gehouden werd. Dat bracht vele zeilers echter in de war, waardoor ze onnodig enige honderden meters te veel voeren. Nu is dat op zichzelf niet zo erg, omdat de meesten elkaar in zulk een geval toch achterna zeilen, wat ook nu het geval was, maar als er maar één is die het tijdig in de gaten krijgt en de goede richting neemt, dan is het mis. En die ene was Tom Zwart, stuurman in de „Pieterke”, die daardoor heel ge makkelijk vanuit de achterhoede naar de kop van het veld Regenbogen ver huisde en met groot verschil van z’n zes mededingers won. Dat was wel sneu voor Alberda, wiens overwinning zeker scheen en gaf ook een onbevredi gend slot aan de eerst zo mooie strijd, maar Zwart ging hier reglementair vrij uit en dus kon het bestuur ook niet an ders doen dan hem de prijs uitreiken. Alberda werd nu tweede en Vrolijk derde. Het was overigens een mooie zeil- middag, die door een flinke Noordwester bries begunstigd werd en heel wat strijd opleverde, In de met zes scheepjes goed bezette Schouwenklasse, waarmee begonnen werd, vond Feike Atsma zijn mapnetje in R. van Wieren uit Nijhuizum, die hem geen kans gaf en glansrijk won. Na de eerste route zag het er zelfs heel ongunstig voor Atsma uit, maar hij slaag de er later in Douma en de Jong te pas- Voor dipl. Boekhouden (Assoc.) en Middenstandsdiploma slaagden nog de volgende candidaten van Inst. „Groote”: N. Waltje, B. Smits, J. Dijkstra, H. de Boer, W. Breeuwsma, J. Holtrop, B. Jansen, C. de Jong, M. E. G. de Jong, M. de Jong, D. Antonides (Nijezijl), T. Z. Ruiter, S. Visser, v. d. Wal. Beschikbaarstelling van gel den voor verdere straataan- leg en ’t ophogen van bouw terrein nabij de Schwartzen berghstraat. B. en W. herinneren er aan, dat bij raadsbesluit van 19 Juni jl. een bedrag van ƒ37976 beschikbaar gesteld is voor de aanleg van straten, trottoirs en rio leringen en een bedrag van 30900 voor het ophogen van bouwterreinen nabij de Schwartzenberghstraat. De uitvoering van deze werkzaamheden is nodig voor de bouw van de 41 woningen aan de Harmen Sytstrastraat, de Napjusstraat en de Eeltje Halbertsmastraat. Het voor 1950 beschikbare bouwvolume laat toe, dat nog 26 woningen worden gebouwd, waarvoor het terrein grenzende aan dat waarop de 41 woningen zullen verrijzen, kan worden gebruikt. De 26 woningen zijn geprojecteerd aan de Noord-West- zijde van de door te trekken Eeltje Halbertsmastraat en aan de Zuid-West- zijde van de evenwijdig aan de Schwart zenberghstraat aan te leggen straat. In verband daarmede is het nodig dat de Harmen Sytstrastraat, de Napjusstraat en de Eeltje Halbertsmastraat nog met een klein gedeelte worden doorgetrok ken en een nieuwe straat wordt aange legd, evenwijdig aan de Schwartzen berghstraat. Voorts moet een gedeelte terrein worden opgehoogd. De reeds toegestane credieten zullen moeten worden verhoogd met een be drag van 30024 voor straat-, trottoir- en rioolaanleg en met 12000 voor het ophogen van het bouwterrein. De voor de straataanleg benodigde gelden moéten uit de opbrengst van een geldlening af te lossen in 30 jaar worden verkregen. Dit geeft ons de zekerheid dat er levenswaarden zijn, die van hogere orde zijn, onveranderlijke waarden die steeds, in het verleden en in de toekomst, hier en elders in de wereld, gelding hebben. Wanneer wij ons hiervan rekenschap geven, kunnen wij in deze zaal zich, enerzijds het symbool van het vergan kelijke van macht, geweld en overheer sing en anderzijds het symbool van het onveranderlijke van bepaalde levens waarden voor de mensheid; van het goe de in de mens. Het zijn deze levenswaarden, die ons allen als mensen, van welke nationaliteit of ras ook, samenbinden en waarop wij onze aandacht moeten richten, ook in het internationaal verkeer tussen de vol keren. Wanneer wij deze waarden rechtvaardigheid, vertrouwen, vriend schap, samenwerking tot gelding I afscheid in verschillende talen vertrok trachten te brengen in onze nationale en I het gezelschap weer naar Den Haag, internationale samenleving, moet het mogelijk zijn een maatschappij op te bouwen waarin vrede, vrijheid, gerech tigheid en welvaart zullen heersen. Maar wanneer wij de verwarring en de spanningen in de wereld om ons heen zien, moeten wij er ons wel van bewust worden dat de ons door de Voorzienig heid toegemeten tijd kort is. De alarm klok heeft geluid; de wapenen kletteren reeds weer. Slagen wij er niet in de grondslag voor een betere gemeenschap te leggen dan zal een nieuwe zee van bloed en tranen de wereld omspoelen. En zal de mensheid dan nogmaals een kans krijgen? Deze beangstigende vraag moet voor ons allen voor U en voor mij een prikkel zijn, ieder op zijn plaats aan het schone doel vrede, vrijheid, gerechtig heid en welvaart voor allen zijn beste krachten te wijden. Wanneer Gij straks, vergezeld van onze beste wensen, in Uw vaderland zijt teruggekeerd, hoop il: dat Gij een goede herinnering aan Sneek en zijn inwoners zult bewaren, maar bovenal hoop ik, dat Gij zult terugkeren met het besef dat het Nederlandse volk, hoe klein ook, zich zijn positie in het gewijzigde inter nationaal bestel bewust is, dat het wenst samen te werken met ieder die van goe de wil is en dat het bereid is daarvoor offers te brengen. Offers die uiteindelijk ten doel moeten hebben de mensheid vrede, vrijheid, gerechtigheid en wel vaart te schenken. God zegene U allen. Het applaus na de speech in de Franse taal was hartelijk, maar toen Burge meester Rasterhoff direct overging in het Engels zag men toch aan het geïnte resseerd opstaan en elkander aanzien, dat deze laatste taal meer gesproken werd. Burgemeester Rasterhoff werd in het Frans dank gebracht door de voorzitter van de A.A.A. (Association Ancien Auditeurs), de heer P. F. Gomidet uit Frankrijk. Daarna werd de gasten thee aangebo den en reikten dames in Friese kleder dracht de Gids van Sneek en folders van Friesland in de Engelse en Franse taal uit. Na afloop vertrokken zij naar hun tijdelijke gastheren die hen in Amicitia reeds wachtten. Zondagmorgen werden ze met prach tig weer getracteerd op een soort elfme- rentocht en het was een genot te zien hoe het kleurige gezelschap zich aan paste, men kon werkelijk spreken van een verbroedering. Om vier uur was de finish in het Paviljoen en na ’n hartelijk Een der bestuursleden van bovenge noemde buurtver. heeft het initiatief ge nomen om ook de kinderen van de Ama liastraat gelegenheid te geven zich te vermaken met schommelen, voetballen, enz. door op een stuk land in deze om geving enige toestellen en een paar doe len te plaatsen. In overleg met het ge meentebestuur zal me trachten een speeltuin voor de kinderen uit deze straat en het Sperkhem op te richten. seren, zodat hij tenslotte toch nog als tweede eindigde, gevolgd door G. A. Douma met Pompeblêd. De zeven deelnemers in de Pampus- klasse vergisten zich ook in de vlagjes, maar dat had geen invloed op de uit slag, daar Bakker met Weerhaan de leiding wist te houden en met een straat won vóór burgemeester Reitsma en van Foeken die ook weer een flink eind uit elkaar lagen. Meije Oppenhuizen scheen in de Val kenklasse, waarin vijf schepen startten, regelrecht op de overwinning af te stevenen, want hij lag er na de eerste route zo’n eind uit dat alles oké leek. In de tweede route echter lag de „Trije Swantsjes” niet scherp genoeg aan de wind, zodat hij snel wegviel en zijn plaats aan de Boer moest afstaan. Tus sen deze en Breuning ontspon zich toen nog een spannende strijd om de leiding, waarin de Boer met een heel klein ver schil zegevierde. De 16 M2 klasse, die negen deelnemers telde, bracht een overtuigende overwin ning voor de bekende Jouster v. d. Veen, wiens Butterfly steeds de toon aangaf. Achter hem streden zijn plaatsgenoot de Jong en H. van Dijk een uiterst span nende strijd om de tweede plaats. Van Dijk slaagde er wel een keer in zijn con current voorbij te komen, maar moest daarna de vlag strijken en met de toch nog eervolle derde plaats genoegen nemen. De Vrijheidsklasse telde maar drie starters, waarvan het snelle „Twirke” van Joh. v. d. Meulen te Joure direct de leiding nam en die niet weer af stond. „Anneke” van Jan Pasma was steeds tweede. Voorzitter Dijkstra kon helaas niet aanwezig zijn om de prijzen uit te rei ken, zodat de bezoekers het ditmaal zonder deze attractie moesten stellen. Het bestuurslid J. L. Zijlstra nam zijn taak over. De Commissie Uniformen Stedelijk Muziekcorps deelde ons mede, dat de functies van deze Commissie als volgt zijn verdeeld: Voorzitter G Poiesz Jzn., Secretaris K. van Gorkum, Penning meester Menno de Vrie.:. De eerste week van de actie bracht als resultaat 7 unformen, beschikbaar gesteld doorHet werktuigenbureau voor de landbouw, Drukkerij Menno, Sportcafé de Kroon, De Vier van Sneek, Forddealer F. Ozinga, Fa. Henri B. Lampe en Bervoets. De Voetbalwed strijd van Drukkerij Menno tegen de Hoornse Metaalwarenfabriek bracht ƒ48,71 op. Behoudens goedkeuring geeft het Sted. Muziekcorps Zaterdagavond 5 Augustus een Concert met collecte op de middenbrug van het Grootzand, terwijl er voor zeer binnenkort ook nog een Groot Openluchtbal op het programma staat. Maar daarover later meer. Een geldsbedrag, gevonden in het ge meentehuis van Wymbritseradeel te Sneek, terug te bekomen bij Groeps-C. der Rijkspolitie, gemeentehuis Wymbrit seradeel te Sneek; een pak spijkers, te rug te bekomen bij G. de Vries, Schar- negoutum 203; 1 zwempak met hand doek, gevonden op de Paviljoenweg, terug te bekomen bij F. Andree, Linden laan 5 te Sneek; militair onderschei dingsteken „Nulli Cedo”, terug te beko men bij Post-C. Rijkspolitie te Wouds end; 1 zilverbon (ƒ2.50), terug te beko men bij Post-C. Rijkspolitie te Wouds end; damespolshorloge, terug te beko men bij J, HospeSj Offingawier 1, Bouw van 26 woningen nabjj de Schwartzenberghstraat. Het nog van het contingent voor 1950 beschikbare bouwvolume is toerei kend voor de stichting van een complex van 26 woningen. Deze woningen kun nen worden gebouwd met rijkssteun in gevolge de „Beschikking bijdragen Wo- ningwetbouw 1950”, welke in de plaats treedt van de „Beschikking bijdragen Woningwetbouw 1948”. Als plaats voor deze woningen hebben B. en W. een ter rein gekozen, grenzende aan dat, waar op de 41 woningen worden gebouwd. Ze bevatten beneden een grote woon kamer, een keuken, een gang, een kel derkast en een W.C. Op de bovenverdie ping zijn drie slaapkamers en een douche-cel. Daarboven is nog een vlie- ringzolder. Ten behoeve van elke woning zal een schuurtje worden gebouwd. Van de aannemer H. A. Boomsma al hier, is indertijd een aanbieding ont vangen voor de bouw van zg. goedkope woningen, waarvan echter geen gebruik kon worden gemaakt, daar het bouwen van de uit het provinciaal contingent toegewezen woningen met verminderde rijksbijdrage moest worden opgedragen aan de firma W. E. Reitsma en Zoon te Grouw. Zijn plan is thans echter omge werkt tot dat voor de bouw van deze woningen, die hij wil uitvoeren voor ƒ7695 per woning. B. en W. zijn van mening, dat bij openbare aanbesteding geen voordeliger aanbieding kan worden verkregen. De kosten van het aanleggen (door de gemeente) van dienstleidingen voor gas, water en electriciteit, worden op 65 per woning geraamd. De prijs van een woning zal dus ongeveer 7760 bedragen (inclusief de grondkosten plm. ƒ7900). De woningen zullen, wat de in houd en de inrichting betreft, ongeveer gelijk zijn aan de voor enkele jaren achter de Kerkhoflaan gebouwde 123 woningen, waarvan de huur werd be paald op ƒ5.50. Aan de Minister zal worden verzocht de huur voor deze wo ningen op hetzelfde bedrag vast te stel len. De jaarlijkse rijksbijdrage zal 269 per woning bedragen, met welke bij drage een sluitende exploitatie kan wor den verkregen. O, zeker, er komen veel vreemdelingen in onze stad, ook wel op het stad huis, en toch kunnen we best begrijpen waarom juist deze gasten Zater dagmiddag met zoveel vriendelijkheid door Burgemeester en Wethouders officieel in de grote raadszaal ontvangen werden. Ook de besturen van V.V.V. en de Kon. Zeilver. „Sneek” waren hierbij aanwezig. Het betrof hier immers het bezoek aan onze stad van een groot aantal jonge intellec tuelen van veertig verschillende nationaliteiten, die in het Vredespaleis te Den Haag de cursus in internationaal recht volgen van de Association d'Auditeurs et Ancien Auditeurs de l’Academie de Droit International de la Hay, en straks na volbrachte studie in het Volkerenrecht belangrijke posities zullen innemen in, en hun kennis in dienst zullen stellen van de gehele wereld. En wij zijn overtuigd dat hun gasthe ren met wie ze later in Amicitia kennis maakten, en de eigenaren van zeil- en motorboten van de Koninklijke, wier gasten zij Zondag waren er evenzo over hebben gedacht als de burgemeester die hen eerst in het Frans en daarna in het Engels alsvolgt toesprak Dames en-Heren. Ik beschouw het als een groot voor recht U hier, namens het gemeentebe stuur van Sneek, zeer hartelijk welkom te mogen heten. Het verheugt ons dat Gij, afkomstig uit verschillende landen en in Nederland samengekomen om ge zamenlijk vraagstukken van internatio naal recht te bestuderen, gedurende een korte tijd als gasten in ons midden wilt vertoeven. Weest U ervan overtuigd dat de burgerij van Sneek U met open armen ontvangt. Zij verleent U gaarne gastvrijheid niet alleen omdat het Frie se volk van nature gastvrij is maar ook omdat het beseft dat het leggen en ver sterken van internationale banden heil zaam is. Gij bevindt U thans op een historische plaats. Vanuit dit gebouw is sedert eeu wen onze stad met zijn rijk en kleurig verleden bestuurd. Machthebbers zijn gekomen en gegaan. In de woelige tij den van de Republiek der Verenigde Ne derlanden hebben hier de burgers elkaar in woord bestreden; de Engelse koning Charles II vond er, na zijn vlucht, tijde lijk onderdak; de vertegenwoordigers van Napoleon hebben hier de scepter ge zwaaid; later werd hier weer trouw aan het Oranjehuis gezworen; de Nazi-Duit- ser heeft hier zijn dreigende taal gespro ken en de ondergang van Engeland ge profeteerd; het Canadese bevrijdingsle ger is hier gehuldigd. Gij ziet, dames en heren, een zeer wisselend beeld van vréugde en ellende, van tijdelijke glorie en ondergang, van oorlog en vrede. Maar ook worden sedert jaar en dag in deze zaal plechtige beloften afgelegd door mannen en vrouwen, vervuld van schone idealen, die tezamen het leven verder willen doorgaan. En allen hebben, toen zij hier, omringd door familie en kennis sen, de belofte van trouw afgelegd, steeds weer dezelfde heilige ogenblikken doorleefd. En de ontwerper van het gebouw heeft in het plafond de symbolen van gerechtigheid, wijsheid, arbeid en ge leerdheid vereeuwigd; waarden waar naar wij nu, eeuwen later, ook nog hun keren. Het College van Rijksbemiddelaars heeft op aandringen van de Stichting van de Arbeid besloten, dat de 2 pet. vacantietoeslag het volgende jaar in de collectieve arbeidsovereenkomsten en de bindende loonregelingen mag worden opgenomen. Tot nu toe had het verlenen van deze toeslag een vrijwillig karakter. De overheid had zich, om redenen, verband houdende met de loon- en prijspolitiek, verzet tegen een verplichte uitkering en had zich slechts bereid getoond de werkgevers een vergunning te geven om de gratificatie uit t,e betalen. In het bouwbedrijf, het grafisch be drijf en de metaalindustrie mag de toe slag dit jaar reeds in de regelingen van lonen en arbeidsvoorwaarden worden opgenomen. Vérdere ophoging van dustrieterreinen aan Noord-Oostzijde van het merrak, en onderhandse aan besteding daarvan aan W. S. Krikke te Heerenveen. Bij raadsbesluit van 30 Januari 1950 is een bedrag van 24400 beschikbaar gesteld voor het ophogen met pl.m. 20000 M3, zand van ’n strook industrie terrein aan de Noord-Oostzijde van het Zomerrak. Voor deze ophoging wordt gebruik gemaakt van bij de verbetering van de Houkesloot uitgebaggerd zand. Bij de verdere uitvoering van de werkzaamheden aan do Houkesloot ter verkrijging van een aansluiting op bet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1