Buitenlands overzicht ML - Wat de raad Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST te behandelen krijgt Miih VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1950 5e JAARGANG No 63 L KIEZEBRINK Redacteur: i Uniformen voor het Stedelijk muziekcorps Sneek lichtstad en muziekstad - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Het Leger des Heils Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel Het pluimveevervoerverbod KLEINZAND 7 - Telet. 2872 Benoemd Honing Leopold doet beroep op Belgische volk Belgische koningskwestie opgelost - Het Westen wapent zich in sneller tempo - Rusland terug in de Veiligheidsraad DINSDAGS en VRIJDAGS» WINDHOOS BOVEN OPPENHUIZEN. Ds D. Ozinga Mzn te Utrecht 60 jaar predikant gedeelte van Culejnborg, Geslaagd Schooltandverzorging voor de leerplichtige jeugd Het onweder Bioscoopnieuws Lp SNEEKER NIEUWSBLAD Het Comité. de gedood. OPPENHUIZEN. Verkoop strook Industrieter rein aan Firma S. Dijkstra. De „Febe” komt te Woudsend. Het Evangelisatie-motorschip „Febe” komt van Woensdag 9 t.m. Vrijdag 11 Augustus voor een driedaagse tentcam- pagne naar Woudsend. Op Woensdag 9 Augustus zal Ds. Kranendonk, plaatse lijk predikant, zijn medewerking ver lenen terwijl Ds. Dickhout van Jutrijp- Hommerts op Donderdag 10 Augustus de gelederen komt versterken. Terrein waar de tent wordt opgetrokken is de Taanpolle. Elke avond is er om acht uur een openbare bijeenkomst, voor een ieder toegankelijk. Voor de jeugd zal er iedere nam. om vijf uur een verteluurtje zijn. Ieder is welkom. Aan de nieuwe straat, welke ten N.O. van de Schwartzenberghstraat hieraan evenwijdig loopt van de Harmen Sijt- strastraat af, stellen B. en W. voor de naam dr. Wumkesstraat te geven, naar de bekende Friese schrijver en historicus dr. G. A. Wumkes, die van 1906 tot 1924 als predikant in deze gemeente gewoond en gewerkt heeft. Huur woningen Joh. W. Fri- «0‘ traat en Anna Paulowna- straat. Straataanleg enz. nabij Schwartzenberghstraat. Bouw van 10 woningen aan de Schwartzenberghstraat. Schooltandverzorging in de gemeente Sneek. 1 dubbele fietstas met inhoud, W. IJpenga p.a. IJ. Stoffelsma te Smalle- brugge; 1 portemonnaie, Joh. Huitema te Woudsend, Door de Rijkspolitie van Wymbritse radeel is Woensdagnacht een aantal kip pen in beslag genomen die zonder ver. gunning werden vervoerd. Tegen de ver voerder is proces-verbaal opgemaakt. Advertentieprijs 15 ct per man. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIO THEEK, SNEEK, In de afgelopen maand werd de lees zaal door 1708 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleende banden 5230. Redactie-adres De heer K. Sijtsma, beëdigd commies ten kantore van de Hypotheken en het Kadaster te Sneek, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot commies bij de Provinciale Waterstaat te Leeuwar den. Onze stadgenoot, de heer Chr. Swarts, thans adj. commies ter secretarie van Sneek, is benoemd tot commies ter pro vinciale griffie van Friesland. OOSTHEM. Benoemd tot leraar aan de ambachtsschool te Geertruidenberg, onze vroegere plaatsgenoot de heer H. Stallinga, thans eerste machinist aan de Zuivelfabriek te Marrum. voeren voor f 7695.per stuk, dezelf de prijs als voor de 26 woningen. De kosten van het aanleggen door de ge meente van dienstleidingen voor gas, water en electriciteit zullen f 65.per woning bedragen. Natuurlijk mogen dergelijke overwe gingen in een optreden der Ver. Naties geen rol spelen, voor haar geldt slechts de 38ste breedtegraad, welke de Noord- Koreanen overschreden om een aanval op Zuid-Korea te plegen, en waarachter ze dus dienen teruggeworpen, maar het is voor het Westen toch wel aangenaam dat rechts-rtandpunt en militair belang hier zozeer samenvallen. Men weet dat het met Formosa een enigszins andere geschiedenis is en dat volgens West- Europees inzicht de Amerikaanse be- moeienis met dit oud Chinees gebied In verband met de kanaalverbetering is het noodzakelijk dat een strook grond met enige kleine woningen en een berg- loods aan de N.O.-zijde van het Zomer- rak en eigen aan de fa. S. Dijkstra al hier, overgaat n het bezit van de pro vincie Friesland. De loods moet worden afgebroken, de woningen kunnen blijven staan. De firma is bereid de grond met opstallen over te dragen in ruil voor een tussen de Oppenhuizerweg en Rijksweg 43, tegenover de buizenfabriek dezer firma gelegen strook industrieterrein ter grootte van onge\ eer 960 m2 mits de provincie daarop een nieuwe bergloods bouwt. De provincie is bereid op deze transactie in te gaan. B. en W. stellen daarom voor aan de fa. S. Dijkstra te verkopen bovenbedoelde 960 m2 terrein f 4.75 per m2. De koopsom wordt door de provincie betaald. Dr. Wumkesstraat. H.K.H. PRINSES IRENE wordt morgen, Zaterdag, 11 jaar. Het besluit der Russen om hun boycot van de Ver. Naties zolang er Chinese nationalisten in vertegenwoordigd zijn, op te geven, behoefde eigenlijk geen ver wondering te wekken, nu de Noord- Koreanen waarschijnlijk op het hoogte punt van hun vorderingen in Zuid-Korea zijn en deze maand de Sovjetvertegen- woordiger Malik volgens de daarvoor ge stelde regelen voorzitter van de Veilig heidsraad is. Bovendien is bij de diplo matieke onderhandelingen over Korea tussen ’t Westen, Rusland en India aan ’t licht gekomen dat laatstgenoemd land, dat de Noord-Koreaanse agressie overi gens afkeurt, op hetzelfde standpunt stond als Rusland nl. dat eerst commu nistisch China tot de raad moest toege laten en dat men dan de Koreaanse kwestie vreedzaam moest regelen. Mos kou ziet hier blijkbaar een kans India uit te spelen tegen de Westelijke mo gendheden en zo kwam Malik voor de dag met een agenda, waarop als eerste punt de vertegenwoordiging van com munistisch China in de Veiligheidsraad en als no. 2 een vreedzame regeling der Koreaanse kwestie voorkwam. De Ame rikanen hadden echter een uur voor deze agenda werd ingediend een voorstel in gezonden om Noord-Korea wegens uit daging der Ver. Naties te veroordelen en waarin alle leden d.r V. N. werden opgeroepen zich te onthouden van hulp aan Noord-Korea. Dit Amerikaanse voorstel had bij de behandeling der Ko reaanse kwestie in de Veiligheidsraad voorrang, en nad klaarblijkelijk de be doeling de Russen kleur te doen beken nen inzake de Korea-kwestie en hun de gelegenheid te ontnemen een propagan da taktiek te volgen. Terwijl wij dit schrijven zijn er in de raad nog geen belangrijke besluiten genomen. Wij twij felen er aan of die er zullen komen, want alles wat de Russen niet naar de zin is, zal stellig door hun veto worden getroffen, en dat is het enige pleizier dat ze ditmaal van hun terugkeer in de Raad zullen beleven. Koning Leopold heeft een beroep op het Belgische volk gedaan om zich neer te leggen bij de genomen beslissing en zich eensgezind om Prins Boudewijn te scharen. In Vlaanderen is nl. een bewe ging gaande om zich tegen deze beslis sing te verzetten en druk op de Vlaamse katholieke Kamerleden uit te oefenen om tegen de wet, waarbij de koning af treedt, te stemmen, Belofte getrouw zullen wij U geregeld van onze actie op de hoogte houden. De komende maanden zal het bezoeken van onze stad nog aantrekkelijker worden gemaakt, door op avonden als de ver lichting brandt, evenementen te orga niseren, welke door muziek van het Ste delijk Muziekcorps opgeluisterd zullen worden. Zaterdagavond a.s. zal het corps een concert geven op de middenbrug van het Grootzand. Voor dat echter dit concert aanvangt, zal het corps echter als een „rattenvanger van Hameln” door de stad gaan, om de mensen mee te lok ken naar deze beroemde brug. Behou dens goedkeuring van B. en W. organi seren wij Woensdagavond 9 Augustus een groot openluchtbal op het Waag- plein, met polonaise rondom „de Wip” enz. Een dansorkest zal de meer mo derne dansmuziek verzorgen, terwijl het Stedelijk corps voor zal gaan in Polo naise, Beierse walsen enz. Ook voor de aanvang van dit bal zal het corps in op tocht door de stad gaan. Inhaken en meelopen is hier het parool. Wenst U het Stedelijk corps enorm Help dan mee voor een uniform. Op alle mogelijke manieren trachten wij aan geld te komen voor dit mooie doel. Particulieren, zakenmensen, buurtver enigingen, sportverenigingen enz. roepen wij op iets te doen in die richting. Voor muzikale medewerking kunt U steeds op ons Stedelijk corps rekenen. Misschien heeft U al opgemerkt hoe vaak wij schreven over ons corps? Kijk, die kant willen we uit; iedereen die langs de kant staat als onze muzikanten eerst daags in uniform paraderen, moet zich zelf een beetje fier op de borst kunnen slaan en zeggen „daar heb ik ook mijn steentje toe bijgedragen”. Organiseer iets, het geeft niet wat, collecteer ver- enigingsgewijs, per fabriek of instelling. Vele kleintjes maken een grote. Zorgt dat ge per vereniging of bedrijf met minstens één uniform uit de bus komt. Rekening en verantwoording per 3 Augustus W. de J. ƒ2.50; N. N. ƒ1. M. V. ƒ4.—. Bijdragen kunnen gestort worden bij de Rotterdamse Bank N.V., Grootzand 32 (gironummer 515825) of op gironum mer 348578 ten name van Drukkerg „Menno”. Bij alle stortingen voor dit sympathieke doel te vermelden „Uni- formen-actie-Comité”. Rusland en zijn aanhang zouden slechts lachende derde geweest zijn als het in België werkelijk tot een revolutie gekomen was, waarin de communisten de schoonste kansen hadden gekregen om ’s lands weerbaarheid en weerstand uit te hollen. In het algemeen schijnt trouwens het mogelijk optreden van vijf de colonnes en communistische infiltra ties een der ernstigste problemen waar mede het westen bij een crisis te kam pen zal hebben, omdat maatregelen daartegen zo uiterst moeilijk zijn voor te bereiden. De Amerikaanse commissa rissen in hun bezettingszone van Duits land hebben de communistische leiders daar al moeten wijzen op de ernstige ge volgen die voor hen zouden kunnen voortvloeien uit georganiseerd verzet en de Amerikanen in Korea kunnen ook meepraten over communistische infil tratie. Want heel wat van hun tegensla gen zijn te wijten aan het optreden van communisten, soms Amerikaanse uni formen ge- en misbruikend, achter hun front. Waarmee niet gezegd is dat dit de hoofdreden is dat het Amerikaanse leger nu nog slechts een betrekkelijk klein deel van Korea in handen heeft. Integendeel, dat ligt aan het feit dat de Ver. Staten of laten we liever zeggen de Ver. Naties nu ook Australië, Nieuw- Zeeland, Siam, Turkije, Nicaragua en Engeland landstrijdkrachten zullen zen den, nog veel minder troepen ter plaatse hebben dan de Noord-Koreanen. Die ook veel geoefender en strijdvaardiger ble ken dan men had verwacht, zodat ze al een strook even diep als van het Ijzeren Gordijn tot de Noordzee en zo breed als Nederland hebben bezet. Het Westen zal er dus terdege mee rekening moeten houden, ook als zich elders moeilijkheden voordoen, dat de in de Russische in vloedssfeer geoefende strijdkrachten vol waardige tegenstanders zullen zijn. Al leen aan het moeilijke terrein en de taaie tegenstand van het dappere Ame rikaanse legertje is het te danken dat ’t in Korea nog een bruggenhoofd heeft, dat van militair standpunt gezien voor het Westen van belang is, omdat Korea eigenlijk de invalspoort is naar het stra tegische hart van Azië, Mandsjoerije, van welke poort Japan dan ook in de twee oorlogen welke het hier in deze eeuw voerde steeds gebruik maakte. Geslaagd aan de Coupeursschool „De Kleder Industrie” te Doetinchem voor coupeuse de dames G. van der Heide, Napjusstraat alhier; mej. E. Wijnia te Bozum; voor costumièremej. T. Breeuwsma te Hartwerd; mej. G. H. Gerbrandij te Nijland; mej. M. de Vries, Bloemstraat, alhier; mej. B. de Groot te Woudsend; mej. J. Santema te Scharne- goutum, opgeleid door mevr. D. IJssel- steinGroninger, directrice Modevak school „Modern”, Singel 34 alhier. OUDEGA (W.) Dezer dagen slaagde voor de hoofdacte A de heer C. Grun- stra, onderwijzer aan de Herv. school alhier. WOLSUM. Voor het Staatsexamen (klassieke richting) slaagde H. Land man van hier. Nog op het nippertje heeft koning Leopold III door troonsafstand ten bate van zijn oudste zoon prins Boudewijn een burgeroorlog in België voorkomen. Hij heeft lang geaarzeld met dit besluit en dit is ook wel enigszins te begrijpen omdat een aftreden nü de indruk moest wekken dat de door een wettig besluit de volksvertegenwoordiging terugge roepen vorst week voor een dreigement met opstand. Als deze koninklijke be slissing enige maanden geleden geno men was, zou zij vrijer geweest zijn, doch blijkbaar hebben noch de koning noch zijn raadgevers toen beseft hoe fel het verzet in Wallonië zou oplaaien als de koning werkelijk terugkeerde. Maar nu er doden in Wallonië vielen, de sta king daar algemeen was en de Waalse arbeiders gereedstonden voor een op mars naar Brussel, begrepen zowel ko ning, regering als de drie grote partijen de chr. volkspartij, de soc. dem. en de liberalen dat er iets gebeuren moest om de toestand, die snel het karakter van een revolutionnaire actie aannam, waar bij het niet meer zou zijn gegaan om de figuur van Leopold, maar om de mo narchie alszodanig, meester te blijven. De nationale bond van ex-politieke ge vangenen, die leden van alle partijen omvat heeft toen een prijzenswaardige bemiddeling kunnen verlenen. Dinsdag ochtend vroeg kon bekend gemaakt wor den dat de koning bereid was zijn be voegdheden tijdelijk over te dragen op Prins Boudewijn, om op 7 September 1951 afstand van de troon te doen ten behoeve van dezen zoon, die dan meer derjarig zal worden en zijn vader zal op- volgen. De drie nationale partijen, dus de chr. volkspartij, de s. d. en de libe ralen, blijken te hebben toegezegd dat zij de nieuwe koning de meest loyale me dewerking zullen verlenen, en hopelijk is dan hiermede een hoofdstuk van de Belgische historie afgesloten, dat licht een zeer tragisch slot had kunnen vin den. In ieder geval is de figuur van de koning nu weer buiten de 'sfeer der par- tijtegenstellingen en vooral buiten de tegenstellingen tussen de twee volks groepen Vlamingen en Walen gebracht. Aan de jonge koning en de partijen de zware taak om te trachten deze twee groepen de Vlamingen zal de gang van zaken wel zeer zwaar op de maag liggen weer nader tot elkander te brengen, nu de hartstochten welke de Belgen om de persoon van Leopold III verdeelden, zijn geluwd. Dat is niet al leen van belang voor België zelf maar voor geheel de westelijke wereld, nu im mers de internationale toestand Leo pold wees er in zijn afstandsproclamatie terecht op een versterking van ’s lands saamhorigheid meer dan ooit npodzakelijk maakt. eigenlijk niet verdedigbaar is. De Ame rikanen zien nier echter een militaire noodzaak, zodanig zelfs dat zij nu met Tsjang Kai Sjek, de leider der Chinese nationalisten in overleg getreden zijn over de verdediging van het eiland als het door de Chinese communisten zou worden aangevallen. Een aantal Ameri kaanse congresleden heeft heftige kri tiek op Engeland geoefend omdat het in deze zaak neutraal zou willen blijven, en omdat het vindt dat juist de Amerikaan se politiek in dezen communistisch Chi na in de armen van Rusland jaagt. In Engeland zelf is trouwens al enige ken tering waarneembaar en pleitten in vloedrijke staatslieden er voor ook in de zen naast Amerika te gaan staan op grond van de militaire noodzaak. Deze noodzaak was het ook welke Engeland in de afgelopen week een aantal maat regelen op het gebied der militaire en burgerlijke verdediging heeft doen ne men, waarbij Attlee er op heeft gewezen dat het moment gekomen was dat de militaire paraatheid weer de voorrang moest hebben op de economische op bouw, die zolang voorrang had genoten. Ook in Frankrijk wordt spoed achter de herbewapening gezet al schijnen de Amerikanen niet bevredigd door wat de Fransen denken te presteren. De Ver. Staten schijnen de landen der Weste lijke Unie in ’t algemeen opgewekt te hebben hun militaire uitgaven te verho gen en meer troepen op te roepen, en in een bijeenkomst der ministers van bui tenlandse zaken van deze landen is nu blijkbaar ook besloten de militaire pa raatheid in sneller tempo op te voeren. Waarbij men zich niet ontveinst dat het economisch welvaartspeil der bevolking hierdoor enigszins zal lijden, al zijn de Amerikanen bereid royaal te helpen. De wapenhulp aanvankelijk op 1200 millioen dollar vastgesteld wordt op 5 milliard gebracht, zonder dat op de eigenlijke Marshallhulp zal worden beknibbeld. Maar wel krijgt president Truman de bevoegdheid op die Marshallhulp te kor ten bij die landen, die naar Amerikaanse opvatting de Ver. Naties niet genoeg bij staan in haar actie op Korea. B. en W. stellen voor de huur van de 20 aan de Johan Willem Frisostraat ge bouwde woningen vast te stellen op 4,75 p. w. voor de beneden- en 5,10 voor de bovenwoningen exclusief de ver goeding voor waterverbruik. Voor de 12 duplexwoningen aan de Anna Paulowna- straat stellen B. en W. voor, voor elk als zelfstandige woning te verhuren gedeel te een huur vast te stellen van 4.per week, exclusief de vergoeding voor wa terverbruik en met inbegrip van een op slag voor de dekking der uit de dubbele bewoning voor de gemeente voort vloeiende kosten. Verschijntt Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezefcrink 8. Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) OOSTHEM. Tijdens het hevige onwe- der in de nacht van Maandag op Dins dag zijn bij de veehouder H. van der Zee alhier een merrie met haar veulen door de bliksem getroffen en gedood. De veehouder T. van Popta vond even eens een zijner paarden dood in de wei de liggen. Verder werden nog getroffen het elec- trische watergemaal te Draaisterhuizen en een boom op het erf van de heer H. van Zanten te Nijezijl. GOENGAMIEDEN. Woensdagmiddag ongeveer half vier werd door de bliksem een koe gedood van de heer J. S. Ger- brandy alhier. Ook versplinterde de bliksem enige palen van het electrisch net. Te Poppingawier werd een schaap van J. Wassenaar gedood. Donderdag 10 Augustus a.s. hoopt ds. D. Ozinga Mzn., emeritus-predikant van Pernis en thans wonende te Utrecht de dag te herdenken waarop hij zestig jaar geleden door wijlen ds. van Arkel van Bloemendaal werd bevestigd als pre dikant van de Ned. Herv. Gemeente te Wyckel. Ds. Ozinga, die 10 Mei 1864 te Sneek werd geboren (zijn vader was la ter predikant bij de Oude Geref. ge meente te Amsterdam), bezocht het stedelijk gymnasium te Doetinchem, studeerde vervolgens aan de Rijksuni versiteit te Utrecht en werd in 1890 door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland toegelaten tot de Evangeliebe diening in de Ned. Herv. Kerk. In 1897 verwisselde de jubilaris de gemeente van Wyckel met die van Pernis, waar hg werd bevestigd door wijlen ds. van Kre velen van Hoogvliet. Deze zijn tweede en laatste gemeente diende ds. Ozinga tot 1 Mei 1929, toen hem op 65-jarige leef tijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat was ds. Ozinga in 1938 na het vertrek van prof. dr. A. van Selms als hoogleraar in de Semietische talen aan de universiteit te Pretoria 7 maan den hulppredker van het rechtzinnige Aan deze gemeente is ten behoeve van enkele alhier gevestigde industrieën een aanvullend bouwcontingent van 10 wo ningen uit de zg. halfvrije sector toege wezen. B. en W. wensen deze te stichten op een terrein nabij de Schwartzen berghstraat, waar reeds 26 woningen zijn geprojecteerd. De inrichting van deze woningen zal gelijk zijn aan die van bedoelde 26 woningen; evenals bij een deel van het complex van 41 wonin gen tot de bouw waarvan de raad 19 Juni 1950 besloot, mag ook nu op een bijdrage van de industrie in de stich- tingskosten ter grootte van f 1000 per woning worden gerekend. De rijksbijdra- ge zal f 140.per woning per jaar be dragen. Om een sluitende exploitatie te verkrijgen nemen B. en W. voorlopig aan, dat de huur gelijk zal kunnen zijn aan die voor de 26 woningen, t.w. f 5.50 per week. Omtrent de bouw zijn B. en W. in onderhandeling getreden met de heer H. A. Boomsma, aan wie ook het complex van 26 woningen zal worden opgedragen, als de raad het voorstel dienaangaande aanneemt. Deze aanne mer is bereid ook die 10 woningen uit te Van de officieel erkende cursus ter opleiding voor 't Middenstandsdiploma, leider de heer P. Kooi te Sneek, slaagden de volgende candidaten Th. Bergstra te Abbega, D. Couperus, J. Dijkstra, H. Raadsveld, B. Reitsma, Tj. Seinen, T. v. Wieren, H. Ydema, G. Kamminga, J. de Haan, allen te Sneek; M. Dijkstra, S. Hoekstra te Jutrijp; D. Tjalsma te Nijland, P. Walinga, G. v. d. Heide en P. Kroles te Scharnegoutum. Voor ’t diploma Boekhouden (Associa tie) slaagden de heren J. Postmus te Sneek en J. Koopmans en S. Wierda te IJlst, allen opgeleid door de heer P. Kooi, leraar boekhouden te Sneek. B. en W. wijzen er in dit voorstel op dat hoe hoog de zorg voor de volksge zondheid in ons land ook staat, de tand- verzorging daarop een uitzondering maakt, slechts 5 van de volwassen bevolking heeft gebitten geheel vrij van tandbederf. De meeste gebitten worden reeds gedurende de leerplichtige leeftijd aangetast. Systematisch onderzoek en behandeling van de gebitten der kinde ren is een eerste eis tot behoud van het gebit van het opgroeiende geslacht. Dit is het best te doen tijdens de leerplich tige leeftijd der kinderen, als zg in groepsverband te bereiken zijn, dus tus sen de 6-jarige leeftijd als het blgvend gebit te voorschijn komt tot het dertien de of veertiende jaar. Dit ’tijdvak is het meest geschikt voor een doelmatige en geregelde controle en behandeling der kindergebitten, welke dan ook de groot ste risico’s lopen. Een regelmatige con trole van de gebitten van alle school gaande kinderen kan dan ook slechts worden verkregen door invoering van het instituut der schooltandverzorging. Halfjaarlijkse controle en behandeling der gebitten heeft tot gevolg dat de kin deren de school zullen verlaten met een gezond gebit en contröle ten behoeve van de instandhouding van het gebit ook daarna als ’n natuurlijke zaak aan vaarden. Zij moeten worden doordrongen van de waarde van ’n gezond gebit voor de gehele lichaamsgesteldheid. Het on derzoek draagt een geheel vrijwillig ko- rakter, de kinderen olijven gedurende alle schooljaren onder geregeld toezicht, en dit zal daar het eerste jaar alleen het eerste leerjaar wordt gecontroleerd, na 6 jaar in alle klassen zijn ingevoerd. Een volledige tandheelkundige verzor ging vindt op de scholen niet plaats. De taak van de schooltandarts is beperkt tot het bestrijden van beginnend tandbe derf. Bij meer ingrijpende behandelin gen stelt de schooltandarts de ouders in kennis en adviseert hen zich tot hun tandarts te wenden. Wat de organisatie betreft stelt de centrale raad voor socia le tandheelkunde de eis dat deze ge schiedt in de vorm van een stichting waarin de ziekenfondsen en de tand artsen medezeggenschap hebben, het eerste omdat de ziekenfondsen een be langrijk deel der kosten van de school tandverzorging moeten financieren. Het kapitaal voor eerste inrichting wordt als regel door de gemeenten verstrekt in de vorm van een bi nen een bepaald aantal jaren terug te betalen renteloos voor schot. De exploitatielasten bestaan hoofdzakelijk uit kosten wegens hono raria van de schooltandartsen en hun helpsters en die wegens afschrijving op de installatie enz. De inkomsten worden verkregen door jaarlijkse bijdragen van de ziekenfondsen van ongeveer f 2. voor kinderen, afkomstig uit tegen ziek te verzekerde gezinnen, door gelijke bij dragen voor kinderen van ouders, niet bij een ziekenfonds aangesloten, doch in staat die bijdragen te voldoen en door bijdragen van de plaatselijke overheid voor kinderen van in behoeftige om standigheden verkerende niet te gen ziekte verzekerde ouders. Een ex ploitatietekort hetgeen in de eerste jaren het geval kan zijn wordt in de regel door de gemeente vergoed. Ook te Sneek is een stichting tot stand geko men, in het algemeen bestuur waarvan zitting hebben vertegenwoordigers der gemeente, van de in Sneek gevestigde besturen van bijzondere lagere scholen, van de hier woonachtige tandartsen, van ter plaatse werkzame alg. ziekenfond sen en van de ouderraad der openbare lagere scholen. De schoolarts heeft als adviserend lid zitting. Alle in Sneek ge vestigde tandartsen hebben zich bereid verklaard aan de practische uitvoering der schooltandverzorging mede te wer ken en ieder oen gedeelte der kinderen in behandeling te nemen. De besturen v. de bijzondere lagere scholen hebben hun medewerking toegezegd, zodat verwacht mag worden dat de schooltandverzor ging zich over de leerlingen van alle la gere scholen in deze gemeente zal uit- In de raadsvergadering van heden avond komen nog de volgende voorstel len van B. en W. aan de orde. In de stadsfenne alhier werd bij het onweder in de nacht van Maandag op Dinsdag een stier van de veehouder J. Beetsma door de bliksem gedood. De veehouder S. Groninger alhier verloor 2 koeien in landerijen aan de Eeuwige Laan. Een bijzondere toewijzing van volume voor het bouwen in de zg. halfvrije sec tor geeft de gemeente de mogelgkheid nog een complex van 10 woningen te stichten bij de 26 nabij de Schwartzen berghstraat. Voor deze 10 woningen moet ook terrein worden gereed ge maakt. De kosten van het aan te leggen straatgedeelte worden geraamd op f 9000, het ophogen van het bouwterrein zal f 5400 vorderen. B. en W. stellen voor onderhands aan te besteden aan fa. J. M. de Vries te Joure voor f 7500 het ophogen van deze terreinen nabij de Schwartzen- berghstr. Van 4 t/m 7 Augustus heeft het Amicitia Theater de bekende, zeer span nende en indrukwekkende film „De Ben gaalse Lanciers” met Cary Cooper, Franchot Tone, Kathleen Burke en tal van andere bekende filmacteurs en ac trices. Het is overbodig deze film nog een woord van aanbeveling mee te geven. Ze zal wel weer veel bezoek trekken. Uitreiking militaire onderscheidingen door Z.K.H. Prins Bernhard op het plein van de Dumoulin-kazerne te Soesterberg. Ir. A. G. Koops Dekker ontving het kruis van verdienste wegens verzetswerk in Indonesië en de instandhouding van een radio-verbiading jnet Australië. Woensdagmiddag ontlastte zich boven ons dorp een zwaar onweer, gepaard gaande met hagel, regen en een windhoos, die aan enige huizen schade aanrichtte. strekken. De algemene ziekenfondsen zullen ook hier overeenkomstig de ver meld algemene richtlijnen bijdragen. In verband met een en ander menen B. en W. dat aan de hier onder vermelde ver zoeken van de Stichting dient voldaan. I. de gemeente Sneek tot een bedrag van f 50.te doen deelnemen in het op- richtingskapitaal van de „Stichting ter bevordering van de schooltandverzor ging in de gemeente Sneek”, gevestigd te Sneek. (Het Onderling Ziekenfonds Sneek en o. en het Ziekenfonds ANOZ fourneren elk f 25. II. aan de „Stichting” ten behoeve van de bestrijding van de kosten van eerste inrichting een renteloos voorschot uit de gemeentekas toe te kennen van ten hoogste f 2500.onder voorwaarde dat dit voorschot zal worden terugbe taald in vijftien gelijke j arlijkse termij nen. III. aan de „Stichting”, te beginneg met het schooljaar 1950/1951 tot weder opzegging uit de gemeentekas een jaar lijkse bijdrage in de exploitatiekosten toe te kennen ten bedrage van het nade lig verschil tussen de baten en de lasten over enig exploitatiejaar, doch tot een maximum van f 500.per jaar. IV. aan de „Stichting” een bijdrage uit de gemeentekas toe te kennen van f 2.per jaar voor elk kind waarover de zorg van de stichting zich uitstrekt en dat behoort tot een in behoeftige om standigheden verkerend gezin, dat niet tegen ziekte verzekerd is. V. aan de „Stichting” met ingang van 1 September 1950 tot wederopzeg ging kosteloos in gebruik af te staan enige nader door burgemeester en wet houders aan te wijzen lokalen van het Cruycebroedershof te Sneek. Uitkering aan deel gemeente- personeel over 3e en 4e kwar taal 1950. Daar de bekende uitkering van 5 van de wedde aan een deel van het rijks personeel eerst tegen 1 Jan. 1951 in een definitieve regeling zal zijn omgezet wordt dit bedrag door het rijk in het tweede halfjaar 1950 ook weder kwar- taalsgewijs uitbetaald. De minister gaf de gemeentebesturen in overweging ten aanzien van het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel eenzelfde ge dragslijn te volgen. B. en W. stellen de raad voor daartoe te besluiten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1