Uit de Sneker Raadzaal De eerste „Ronde van Sneek 9 voor 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Record aantal inschrijvingen „Sneek-Week” D/NSDAG 8 AUGUSTUS 1950 5e JAARGANG No 64 L. KIEZEBRINK Alleen over de schooltandverzorging breedvoerige discussie 510e NED. STAATSLOTERIJ 55 LEO DE BOOIJ UIT ALKMAAR WINNAAR Schooltandverzorging Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ==r---- m. KLEINZAND 7 - TeleL 2872 Wat men krijgt voor een dag opkomen Noodlottig auto-ongeval Vuurpijl vloog op publiek in De 400 reeds gepasseerd SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: waren, 5e klas. Derde week. GESLAAGD. De start. z. van Toelating nieuwe raadsleden. Administratie: f dat algemeen Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per halt jaar. Franco per post (3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. :ek Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Verschijnt: DINSDAGS eft VRIJDAGS. af- op- be- Redactie-adres: Hoge prjjzen en uitgelote nrs. van te Sneejc verkochte loten. 1734 ƒ50000; 4548, 8432, 8887, 10886, 15543, 16411, 19968 1000. Er behoort moed zowel als organisa tievermogen toe om een wielerwedstrijd zo op te zetten als de Sneker Wieler- Sportvereniging dit heeft weten klaar te spelen met de eerste „Ronde van Sneek” die Zaterdagmiddag in het Sperkhem al hier werd gehouden. Zeker er waren eni ge fouten, maar de organisatoren treft daarvoor allerminst schuld. Wat toch was het geval. Een der technisch het best onderlegde juryleden, tevens leve rancier van de benodigde materialen voor afzetting van het parcours en van de rugnummers kon te elfder ure we gens buitengewone omstandigheden niet aanwezig zijn, waardoor de regeling in de war dreigde te geraken. Gelukkig voor de jonge Wielervereniging boden Fa. Lankhorst Touwfabrieken, de heer S. de Wolf en de Leeuwarder Wielerver. „De Friese Leeuw” de helpende hand en werd daardoor een mislukking voorko men. Toch had dit tot gevolg dat enkele renners een ander rugnummer kregen dan waarmede ze in het programma wa ren ingeschreven. Wel werd dit dooi de kamprechter voorz. de heer K. v. Gor- kum door de microfoon medegedeeld, doch doordat het parcours liep door de Joh. W. Frisostraat (waar de start en finish was). Amaliastraat, Jan van Nas- saustraat, Willem Lodewijkstraat, ging deze mededeling voor velen verloren. Te ruim half drie loste Burgemeester Rasterhoff het startschot en schoten on geveer 50 renners over de streep. Reeds vrij spoedig vormde zich een kopgroep bestaande uit de renners No. 5 A. Kooi- stra, Groningen, No. 19 C. Holleeder, Amsterdam, No. 21 F. Petri, Amster- Groepswedstrjjd 16 M2.: Friesland: Dirk Tom, B. de Haan, Sneek; Butterfly, H. v. d. Veen, Joure; Elgin, W. v. d. Berg Jr„ Leeuwarden; Ali, F. Jansma, Grouw; A. de Jong, Joure. Prijzen van 80. 2771, 2774, 3792, 3795, 3801, 3809, 3817, 8463, 9501, 15259, 15261, 15285, 15287, 21354. Omtrent de opkomstoefening van één dag voor personeel van de 7-December- divisie en van de 2e divisie kan worden medegedeeld, dat de opgeroepenen de volgende vergoedingen daarvoor zullen ontvangenkorporaal en soldaat 8, sergeant en serg. majoor 10; 2e luite nant en adj. o.o. 11; le luitenant ƒ12.50; kapitein ƒ15; luit.-kolonel ƒ20. Bovendien worden de spoorwegreiskos- ten vergoed. Iedere opgeroepene moet een lunchpakket meebrengen, doch hij ontvangt voeding en legering van rijkswege, indien hij zijn woonplaats niet meer dezelfde dag kan bereiken. Dat ons jaarlijks zeilfestijn weer een week van betekenis voor de zeilsport wordt moge wel blijken uit het zeer groot aantal inschrijvingen. Niet alleen dat Friesland, Groningen en Overijssel goed vertegenwoordigd zijn, doch ook uit Holland komen weer heel wat bekende zeilers naar Sneek. Voor de open wedstrijden bedroeg Za terdagavond de aangifte ruim 250 sche pen, terwijl voor de team- en groeps wedstrijden alsmede de onderlinge en eenmanswedstrijden ruim 150 schepen zijn aangegeven. De aantallen voor de vrije wedstrijden zijn als volgt verdeeld: Regenbogen 20, 30 M2 14, 22 M2 15, Pampusjachten 18, Valken 32, 16 M2 Eenheidsklasse A 26, 16 M2 Eenheidsklasse B 50, Schouwen 5, Sharpies 3, B.M.ers 14, Vrijheidsklas- se 11, Olympiajollen 8, 12 Voets Jol len 15, Larken 6. Bij de Regenbogen en Valken kwamen ook vele inschrijvingen van bekende Hollandse zeilers binnen, terwijl de 12 voets-jollenzeilers zo goed als alle uit Holland afkomstig zijn. De teams voor de wedstrijd Friesland Holland in de Regenboogklasse en voor de groepswedstrijd in de 16 M2, en B.M.ers zijn als volgt samengesteld: Regenbogen: Friesland; Dolfijn, K. Vrolijk; Hennie, M. Hendriks; Jan van Gent, Dr. J. W. V. d. Zijpp; Algri, J. Alberda; Bruiser, R. A. v. d. Sluis (st. H. P. v. d. Wey). Holland: Nelis, J. Huisman, Leider dorp; Naamloos, C. J. v. d. Bas, Den Haag; Beneventum, J. Hofland, Rotter dam; Annemarie, L. de Wit, Zaandam; De Steur, L. v. d. Steur, Heemstede. dam, waarbij zich na enige ronden voeg den No. 17 H. Douwes, Amsterdam, No. 14 W. Visser, Harlingen, No. 60 W. A. Holleeder, Amsterdam en No. 61 de be kende Friese renner J. W. P. Charisius van Leeuwarden. Enkele uitlooppogin- gen werden gedaan. Na ongeveer 30 ronden bestond de kopgroep uit de No.’s 60, 17, 52, 45 en'6. Laatsgenoemde de Groninger Hazewinkel, de winnaar van de ronde „Rondom het Sneker Meer” die het vorige jaar alhier werd georgani seerd had zich van het peloton weten los te maken en zich bij de kopgroep gevoegd No. 32 K. Kwantus van Wormer die ook tot de kopgroep had behoord was afge zakt en zat achter ’t peloton te jagen om de achterstand weer in te lopen, wat hem, luide aangemoedigd door het enthousiaste publiek, tenslotte ook ge lukte zodat hij later zelfs weer tot de kopgroep behoorde. Met een flink tempo werd het ene na het andere rondje door de renners genomen. Enkele favorieten moesten wegens bandenpech de strijd opgeven. Hiertoe behoorden o.a. de Am sterdammers J. Fleury en F. Petri en v. d. Velde van Hilversum. De Sneker Doede de Boer had een gebroken ketting en R. Toonstra moest de strijd staken wegens pijn in de zij. Onze plaatsgenoot A. Roosenstein werd na vier ronden achterstand uit de strijd geroepen maar ontving toch de prijs voor de best gele verde prestatie van de Snekers. Hoewel het tempo door de kopgroep waartoe bé- hoorden de no.’s 60 en 32 werd verhoogd, werd de afstand tussen hen en het pelo ton steeds kleiner, liet bleek dan ook vrij spoedig dat de strijd zou worden uit gevochten in de eindsprints. Toen de bel de laatste ronde inluidde bleek dit dan ook wel overduidelijk. In de volgorde 10, 12, 18, 6, 46, 11, 5, 32, 61, 23 passeerden met gering verschil deze renners de eindstreep. Het 100 K.M. lange traject was afgelegd met een gemiddelde snel heid van 38 tot 40 K.M. per uur, hetgeen een zeer kranige prestatie genoemd mag worden over dit parcours met zijn vele buitenbochten. Na afloop had de prijsuitdeling plaats in het Sportcafé „De Kroon”, maar voor dat hét zo ver was, heeft de commissie nog bergen werk moeten verzetten, want zij die waren aangesteld om de de voorzichtigheid dient be- Wethouder van der Veen omdat deze kinderen practisch overal buiten vallen. De Voorz. technisch ziet men hier geen oplossing. De heer Blok vindt dat jammer. Spr. vindt overigens deze verzorging absoluut noodzakelijk. Daarom zag hij ook zo gaarne de ouders meer ingeschakeld, want men moet het element der vrijwil ligheid niet vergeten, hoe meer contact er met de ouders is, hoe gemakkelijker het met de deelname zal gaan. Spr. vindt, ofschoon hij niet geheel bevredigd is, geen reden tegen deze belangrijke zaak te stemmen. Spr. vraagt nog eens of het maatschappij ziekenfonds niet meedoet. De Voorz. antwoordt dat dit via een ander ziekenfonds meewerkt. De medewerking der ouders komt vol doende tot haar recht doordat school besturen en ouderraad vertegenwoordigd zijn in het belangrijkste orgaan, het al gemeen bestuur. Wethouder B o e ij e n- g a staat niet zo vaak in twijfel hoe hij zal stemmen, maar hij komt nu niet gemakkelijk tot een beslissing. Spr. ziet bezwaren, doch ook grote voordelen en helt er daarom toe over voor te stem men. Uit het voorstel blijkt duidelijk dat wat de verzorging aangaat slechts bij jonge kinderen kleine correcties zul len worden toegepast en bij een nodige verdere ingreep de ouders direct worden ingeschakeld. Spr. betreurt dat de schippersscholen niet kunnen worden in geschakeld en hoopt dat de ouders bij deze zaak meer en meer op de voor grond zullen treden en de schoolbestu ren hen zullen raadplegen en daadwer kelijk doen medewerken. Het voorstel van B. en W. wordt als- nu z. h. s. aangenomen, evenals het voorstel van B. en W. tot toekenning van de bekende 5 toeslag aan een deel van het gemeentepersoneel over het derde en vierde kwartaal 1950. Hierna sluiting, Vrijdagmorgen ongeveer half twaalf is de heer F. Ozinga Jr., zoon van de heer F. Ozinga, Forddealer alhier, toen hij uit de richtig Spannenburg komend, met een Ford de Luxe de onbewaakte tramoverweg bij Follega wilde passeren, daar tegen een juist voorbijrijdende goederen-motortram gebotst. De gevol gen waren zeer ernstig. De auto werd in elkaar gedrukt en de heer Ozinga, die alleen in de wagen zat, bijna onmid dellijk gedood. Omwonenden bevrijdden het slachtoffer uit de vernielde wagen, waarna het stoffelijk overschot naar Sneek werd vervoerd. De overledene was 39 jaar. prijzen toe te kennen, waren met achter lating van hun aantekeningen reeds naar de plaats hunner inwoning vertrok ken. De totale uitslag is le prijs Beker, plus wisselbeker, plus waardebon f 50.No. 10 L. de Booy, Alkmaar. 2e prijs Beker, plus waardebon f 30 No. 12 J. Trompetter, Wieringen. 3e prijs Plaquette, plus waardebon f 25 No. 18 W. A. Holleeder, Amsterdam. 4e prijs Lauwerkrans, plus waarde bon f 20 No. 6 A. J. Hazewinkel, Gro ningen. 5e prijs Lauwerkrans, Racetube, plus waardebon van f 15 No. 46 J. Otten- bosch, Alkmaar. 6e prijs: Beker, plus racetube en waardebon van f 10 No. 11 A. Walraven, Breezand. 7e prijs Beker, plus dubbel stel Sportbanden No. 5 A. Kooistra, Gronin gen. 8e prijs Plaquette, plus waardebon van f 7.50 No. 32 K. Kwantus, Wormer. 9e prijs Plaquette, plus waardebon van f 5 No. 61 J. W. P. Charisius, Leeu warden. 10e prijs Lauwerkrans, plus toegift No. 23 A. Wessels, Steenwijk. Voorts ontvingen diverse rijders tal van fraaie sprintprijzen. De prijs be schikbaar gesteld voor de beste Friese renner viel ten deel aan J. W. P. Chari sius te Leeuwarden. Een compliment verdient de heer B. Bok, die behalve dat hij secretaris van de jury was, zodat hij bergen werk moest verzetten, ook kans heeft gezien al het benodigde geld, plus prijzen en sprintpremies, bijelkaar te brengen, daarbij gesteund door particulieren en zakenlieden die de wielersport een goed hart toe dragen. Weken achterelkaar is deze Sneker renner in actie geweest, om Sneek, waar reeds in 1866 de wielersport gepropageerd werd en welke ook nu bij de ingezetenen een grote populariteit geniet, getuige de overgrote belangstel ling bij de wedstrijd van Zaterdag, weer een plaats op dit gebied te verschaffen. Naar we vernemen overweegt de Sne ker Wielersportver. om ’t volgende jaar weer een dergelijke wedstrijd te organi seren, toch wel de aanwezigheid van de ouder raad der openbare scholen in het be stuur, deze vertegenwoordigt direct de betrokken ouders met wie de raad dan ook contact dient te houden. Spr. weet niet of de schoolbesturen de ouders wel geraadpleegd hebben over deze zaak, in ieder geval niet alle en dan hebben ze dus geen opdracht van de ouders en kunnen niet namens hen spreken. En juist deze moeten het te zeggen hebben, daarom hebben de schoolverenigingen in dezen een taak contact met de ouders te zoeken. Spr. weet wel dat deze zaak vrijwillig is, iedereen blijft vrij mee te doen of niet, maar wij willen graag, dat de regeling voor iedereen aanvaardbaar is. Ook de school kan trouwens bij de tandverzorging wel een eigen taak ver vullen als de elementaire mond- en tand- hygiëne er behandeld wordt, wat wel bij een of ander vak is onder te brengen en dat veel effect kan sorteren, ook als men het toelicht met platen en de ouders nog bijv, met folders opgewekt worden deze verzorging ter harte te ne men. Spr. heeft gemeend hier deze op merkingen te moeten maken om de ter reinen van overheid, maatschappij en gezin uit elkaar te houden. De beteke nis van het gezin kan nooit hoog ge noeg worden aangeslagen, daarop is al het andere gebouwd. Spr. zal nu wachten wat de discussie verder levert om daarna zijn houding te palen. De heer Blok heeft met genoegen naar de heer Boeijenga geluisterd en kan zijn rede onderschrijven. Spr. vindt dat men op grond van de reeds door wet houder Boeijenga aangevoerde argumen ten beter zou kunnen spreken van kin- dertand- dan van schooltandverzorging, omdat men terdege onderscheid moet maken tussen wat tot de taak van het gezin en dat wat tot de taak van de school behoort. Men werkt hier op basis van vrijwilligheid samen en ook terwille van het opvoedkundige element zou het beter zijn van kindertandverzorging te spreken. Spr. wijst er op dat er hier meer schoolartsen dan één zijn, zou ook die niet met adviserende stem in het bestuur kunnen worden opgenomen? Voorts zou spr. twee leden van het al gemeen bestuur uit de ouders willen zien aangewezen. Tenslotte vraagt spi. waarom het Maatschappijfonds niet in het bestuur is vertegenwoordigd. De Voorzitter zegt dat de naam schooltandverzorging algemeen ge bruikt wordt voor deze materie en het is toch ook zo dat deze verzorging via de scholen geschiedt, de ervaring leert dat men alleen in schoolverband alle kinderen kan bereiken. De zaak is vrij willig, de souvereiniteit van het gezin wordt niet aangetast, want de ouders worden elk voor zich in staat gesteld zich uit te spreken of zij willen meedoen of niet. De naam schooltandverzorging vervangen door die van kindertandver zorging kan de raad niet, hij zou de Stichting slechts kunnen verzoeken dat te doen, daarvoor is immers een stich- tingsbesluit nodig. Maar de zaak zelve verandert in dezen door naamsverande ring niet. Is het nu niet juister om waar men overal van schooltandverzorging spreekt ook hier die naam te handha ven? Het bestuur is samengesteld naar de richtlijnen door minister en sociale raad gegeven. Vrijheid van samenstel ling van dat bestuur bestaat er niet, dan zou men het subsidie der zieken fondsen in gevaar brengen. Het lijkt spr. toe dat er geen overwegend be zwaar zal zijn ook de andere schoolarts als adviserend bestuurslid toe te laten. Maar wel zal er bezwaar bestaan om 2 ouders als zodanig in het bestuur op te nemen, dat zou de gehele regeling op losse schroeven zetten. Spr. adviseert de raad het voorstel zoals het er ligt aan te nemen en de aanneming niet afhan kelijk te stellen van een wijziging der statuten. De heer D i s s e zegt dat hij in het algemeen met instemming naar het betoog van de heer Boeijenga heeft ge luisterd. Toch zijn de bezwaren bij sprekers fractie tegen het voorstel niet zo groot, dat ze het wil afwijzen, of schoon zeker bij het betreden van dit terrein tracht, meent dat de ouders door afgevaardig den der schoolbesturen en van de ouder raad voldoende in het bestuur zijn ver tegenwoordigd. Stellig zullen ook de Ziekenfondsen contact in deze met de ouders zoeken. Spr. kan de bezwaren van de heer Boeijenga niet delen, voor hem is hoofdzaak dat er krachtige po gingen gedaan worden om het tandbe derf tegen te gaan; al zal dat niet he lemaal gelukken, de kinderen leren van jongs af dat het gebit dient behandeld en het zal van onschatbare betekenis zijn als de kinderen de tandarts niet meer als de boeman zien. Sprekers fractie zal voorstemmen. De heer Lin deman vraagt of deze zorg zich ook zal uitstrekken tot het B.L.O. en de schippersscholen en of het geen aanbe veling zou verdienen ook de hoofden van scholen in het bestuur op te nemen, waar er ook een paedagogische kant aan deze zaak zit. De Voorzitter antwoordt dat zoveel mogelijk ook de B.L.O.-kinderen onder de zorg zullen vallen. Met de schippersscholen ligt het geval anders omdat men bij het eerste leerjaar aanvangt. Het opnemen der hoofden in het bestuur is niet nodig, zij kunnen ook zonder dat, de paedagogi sche taak ten opzichte van deze mate rie wel vervullen. De heer Blok con cludeert uit het antwoord van de Voorz. dat de schippersscholen worden uitge sloten, omdat de kinderen daarop eerst als zij 8 jaar zijn worden toegelatén. De Voorz.: zij vallen er inderdaad bui ten. De heer Blok betreurt dat zeer Zaterdagavond is tijdens het vuur werk te Zandvoort, waar ongeveer 20.000 mensen naar stonden te kijken een ongeluk gebeurd. Op een gegeven ogenblik vloog een vuurpijl horizontaal op het publiek in. Een 61-jarige vrouw uit Hoorn liep brandwonden op aan het gezicht, de armen en de benen, een 49- jarige Amsterdammer aan de rechter arm en het rechter been en een 9-jari- ge jongen uit Zandvoort aan het ge zicht. Verscheidene anderen liepen schade aan hun kleding op. Geslaagd voor Vestigingsexamen V.B.O.B. te Amsterdam onze stadgenoot H. Kort. Vergadering van de raad der gemeen te Sneek op Vrijdag 4 Augustus 1950, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter burge meester L. Rasterhoff; secretaris de heer W. van Mourik, loco-secretaris. Aanwezig 13 leden, afwezig m. k. de h.h. de Boer, Koolmoes en Martens, 1 vac. (mevr. SpaanderKok). De notulen van de vergadering van 19 Juni worden onveranderd vastgesteld. Een aantal ingekomen jaarverslagen wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan mej. G. v. Dijk, onderwijzeres aan de openbare school voor b. 1. o. alhier, wordt op haar verzoek wegens haar be noeming als onderwijzeres te Utrecht, op voorstel van B. en W. eervol ontslag verleend. B. en W. stelden voor een verzoek van S. Goënga te Sneek om het aan hem op 6 Juni 1950 verleende ontslag als schilder op arbeidscontract bij de dienst der gemeentewerken alsnog ongedaan te maken, in hun handen te stellen ter af doening. De heer Blok wijst er op dat de man in zijn adres zegt dat hij is ontslagen omdat er geen voldoende werk is, een reden die afwijkt van die in het rapport van de directeur van gemeentewerken, dat ter visie is gelegd, genoemd. In 't algemeen merkt spr. op dat er bij de gemeente werk genoeg is, ook van ver schillende aard, zodat niet ieder fijn werk behoeft te leveren, er is ook ruw werk genoeg. Spr. kan zich voorstellen dat adressant wat teleurgesteld is, hij is ijverig en zeer behoorlijk in zijn op treden, en nu t-ch op grond van geen voldoende werk ontslagen, hoewel dit laatste niet de werkelijke oorzaak is, gezien het rapport. Spr. verzoekt B. en W. deze zaak nog eens onder het oog te nemen en zich daarbij in te denken in de toestand van adressant. De Voor zitter zegt dat B. en W. aan het rap port niets hebben toe te voegen. Spr. vindt het min of meer pijnlijk voor de man dat deze zaak in openbare verga dering ter sprake komt. Spr. betreurt dit. Bij de mondelinge mededeling van zijn ontslag is mogelijk, om dat minder pijnlijk te maken en het adressant ge makkelijker te maken elders werk te krijgen, adressant meegedeeld dat er geen voldoende werk was. Spr. kan de redenering van de heer Blok dat de ge meente wel met minder goede arbeiders toe kan, niet aanvaarden en zeker niet onderschrijven. Integendeel, een gemeen te timmert zozeer aan de weg en staat zodanig bloot aan toezicht en kritiek dat ze op de beste arbeidsprestaties aan spraak moet maken. Spr. wil namens B. en W. wel zeggen dat zij niet van plan zijn, als de kwestie hun ter afdoe ning wordt opgedragen, op dit ontslag, dat herhaaldelijk in B. en W. ter sprake kwam, terug te komen, waar geen nieuwe gezichtspunten geopend zijn. De heer Blok meent dat bij een gemeente niet alle krachten gelijkwaardig behoe ven te zijn, zij heeft zeer verschillend werk en kan dus ook zeer verschillende werkkrachten gebruiken. Spr. is teleur gesteld dat B. en W. deze zaak niet nog eens onder ogen willen zien. Z. h. st. wordt alsnu besloten het adres ter af doening in handen van B. en W. te stel len. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken op een adres van J. Draisma e.a. te Sneek houdende verzoek de Sin gel voor doorgaand snelverkeer te slui ten en omlegging van het verkeer tot dat verbeteringen zijn aangebracht. De heer Blok vraagt of er met be trekking tot dit schrijven ook een on derzoek is ingesteld of de woningen als zodanig werkelijk onder dit verkeer lij den in zodanige mate dat de kwaliteit er van achteruitgaat, zodat er in de toekomst minder aangename gevolgen uit kunnen voortvloeien. De Voorzit ter antwoordt, dat dit onderzoek inder daad is ingesteld met het resultaat dat B. en W. op dit ogenblik geen maat regelen nodig achten, gevaren, als de heer Blok vreest, bestaan niet. Z. h. s. wordt besloten afwijzend op het adres te beschikken. Op voorstel van B. en W. wordt h. s. voor kennisgeving aangenomen een adres van de Ned. Vrouwenbeweging afd. Sneek, inzake het vernietigen van groenten. Op voorstel van B. en W. wordt z. h. s. besloten aan de afd. van de Alg. Bond v. Ouden v. Dagen, die verzocht aan de leden van deze bond dit jaar gratis brandstof te verstrekken, te be richten, dat het niet mogelijk is een regeling te treffen op grond waarvan speciaal de leden van de onderhavige bond in het genot worden gesteld gratis brandstof. Een mededeling van de heer R. Kool moes alhier, dat hij ontslag neemt als lid van de gemeenteraad wordt voor kennisgeving aangenomen. De Voor zitter dankt de heer Koolmoes voor het werk hier ten bate der gemeente verricht en wijst als leden der commis sie tot onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden de h.h. K. Schaper (in de vac.-Koolmoes) en L. Terpstra (in de vacature mevr. SpaanderKok) aan de h.h. Groene- veld, Lindeman en Vis. Na schorsing en heropening der ver gadering rapporteert de heer Vis na mens deze commissie dat de geloofs brieven enz. in orde zijn bevonden zo dat zij adviseert tot toelating, waartoe z. h. s. wordt besloten. Vastgesteld worden de rekeningen van het gas- en waterleidingbedrijf over 1949. daarin Z. h. s. worden aangenomen de voor stellen van B. en W. (reeds in een onzer vorige nrs. opgenomen): Nieten. 2759, 3804, 3811, 3812, 3822, 3825, 3826, 3829, 8483, 8484, 9482, 9491, 9507, 9508, 9510, 9512, 9513, 15263, 21357, 21358, 21377. Groningen: Loki, N. Oostinga, Gro ningen; Noordster, W. Visser, Paters- wolde; Favonius, Jaap Helder, Paters- wolde; Fenris, Joop Helder, Paterswol- de; Peerless, Rieks Helder, Paterswolde. Overijssel: Aeolos, W. v. Loo, Zwolle;; Somero, J. F. Koopmans, Enschedé; Vera Gaudia, J. H. F. Resink, Ensche dé; Tammo, K. H. Lukkien, Zwolle;; Dak, D. Kamphuis, Zwolle. De groep Holland wordt nog samen gesteld. Groepswedstrijden B.M. klasse. Holland: Keep Steady II, C. Neleman, Rotterdam; Daisy, B. Verhagen, Rot terdam. Overijssel: Geja II, F. Resink, En schedé; Meteoor II, D. Resink, Zutphen. Drente: Hirondelle, J. Alsema, Zuid- laren; Wetterwille III, J. Bruining, Mid- laren. De groepen Friesland en Groningen voor deze wedstrijd worden nog nader samengesteld. Dit geschiedt ook nog t.a.v. de groeps wedstrijd in de Valkenklasse. tot verdere ophoging van industrie terreinen aan de N.O.-zijde van het Zo merrok alhier en tot onderhandse aan besteding daarvan aan W. S. Krikke te Heerenveen; tot het verkopen aan de fa. S. Dijk stra te Sneek van een tussen de Op- penhuizerweg en rijksweg 43 gelegen strook industrieterrein groot 960 m2.; tot het beschikbaar stellen van gelden voor verdere straataanleg en het opho gen van bouwterrein nabij de Schwart- zenberghstraat tot onderhandse aanbesteding van het ophogen van terreinen nabij de Schwart- zenberghstraat aan firma J. M. de Vries te Joure. De heer Blok was uit de stukken gebleken dat er meerdere inschrijvingen waren geweest en had die gaarne ter visie gelegd gezien; de Voorz. antwoordt dat er inderdaad meerdere inschrijvingen waren, doch uiteraard kan hij ze hier niet noemen. Bij het voorstel van B. en W. nopens de bouw van 26 woningen nabij de Schwartzenberghstraat (reeds in een vorig nr. opgenomen) merkt de heer F ij 1 s t r a op dat het gewenst zou zijn de vrij smalle gang van dit type woning wat te verbreden ten koste van de woonkamer. De Voorzitter ver moedt dat dit in het huidige stadium wel niet meer zal gaan, maar B. en W. zullen het bekijken. Het voorstel wordt 2. h. s. aangenomen. Z. h. s. worden aangenomen de voor stellen van B. en W. men vindt ze in een onzer vorige nummers tot het beschikbaar stellen van gelden voor straataanleg en het ophogei. van bouw terrein ten behoeve van de bouw van 10 woningen nabij de Schwartzenbergh straat en tot het onderhands aanbeste den van het ophogen van dit terrein aan fa. J. M. de Vries te Joure; tot de bouw van de bovenbedoelde 10 woningen; tot het geven van een naam aan een nieuw aan te leggen straat (dr. Wum- kesstraat) tot de vaststelling van de huur van woningen aan de Johan Willem Friso straat en aan de Anna Paulownastraat. Eveneens wordt z. h. s. een voorstel van B. en W. aangenomen tot redactie wijziging van een aantal garantiebeslui- ten ten bate van de N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten. Bij dit voorstel van B. en W.,- dat wij in ons vorig nr. opnamen, zegt wethou der B o e ij e n g a, dat ’t wel niet vaak zal voorkomen dat een lid van het Da gelijks Bestuur nog beschouwingen houdt over een voorstel van het college. Toch heeft spr. daartoe enige behoefte gevoeld. De tandverzorging staat im mers in het teken der belangstelling en met interesse maar ook met gemengde gevoelens heeft spr. de procedure ge volgd, welke tenslotte tot dit voorstel leidde. Spr. heeft dan ook niet van gan ser harte aan dit voorstel meegewerkt en zich zelfs zijn stem voorbehouden. Het vraagstuk der tandverzorging roept om een oplossing, maar dit terrein moet met de grootste voorzichtigheid betre den, opdat de overheidsbemoeiing niet een te grote omvang aanneme en reke ning worde gehouden met de taak van het gezin en de rechten en plichten der ouders. Deze nu komen bij de regeling dezer materie, zowel hier als elders, niet voldoende tot uitdrukking en toch is dat van groot belang. Het probleem der tandverzorging is van grote bete kenis maar ook de kwestie hoe het wordt aangepakt. Volgens het oordeel der deskundigen kan het gebit der oudere Nederlandse bevolking wel afge schreven worden, en daarom valt de aandacht op de jeugd. De gezondheids toestand van ons volk is goed, de kin dersterfte nam af en is laag, en de ge middelde leeftijd van onze bevolking steeg, in dezen kunnen we de vergelij king met ieder ander volk glansrijk doorstaan. Maar in schrille tegenstel ling tot dit alles staat de toestand van het gebit van de oudere bevolking, daar is geen helpen meer aan. Spr. is van oordeel dat de tegenwoordige voedings- en genotmiddelen tandbedervend en tandvemielend werken, en niet alleen bij de rijpe en rijpende jeugd is dit het ge val maar het is een algemeen misbruik. Al misgunt spr. de mensen die in de betrokken branches hun brood verdie nen, dat niet, men kón zijn geld nutti ger besteden. Een strijd daartegen ech ter lijkt hopeloos, even goed zou men op het strand staande zijn stem tegen de storm kunnen verheffen. Daarom valt de aandacht op de tandverzorging bij de jeugd. Echter de tandverzorging bij kinderen is geen taak van de school, doch van het gezin. Daarom ware het beter als middelen werden gevonden deze verzorging te doen geschieden bui ten de school en schooluren. Nu legt men onwillekeurig verband tussen school en tandverzorging en dat is niet juist. Spr. weet wel dat men in de school de kinderen allemaal bij elkaar heeft en organisatorisch de -zaak dus wat gemakkelijker gaat, maar z.i. gaat dit toch min of meer ten koste van de taak van het gezin. Daarom heeft spr. ook enig bezwaar tegen de samenstel ling van het bestuur, waarin de gemeen te ook vertegenwoordigd is, zij trede hier echter zo min mogelijk als overheid op de voorgrond, al is het wel gewenst, dat zij in de aanvang stimulerend op treedt. Het ligt voor de hand dat tand artsen en ziekenfondsen medezegging- schap in het bestuur hebben, maar de vertegenwoordigde schoolbe sturen zie men toch vooral niet als re presentanten van de school, doch als die van de puders; het zuiverst in deze is

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1