DE ZEILSPORT viert weer hoogtij op het Sneekermeer Ramp in Groningen f Officieel Orgaan, van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I DINSDAG 15 AUGUSTUS 1950 5e JAARGANG No 66 Redacteur: L. KIEZEBRINK 1 c 1 P.T.T. Rinket-Faveur in Amicitia F Wie er terugkeren uit Indonesië L Bioscoopnieuws i o Dokter v. d. Meer is er toch weer! Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD MM KLEINZAND 7 - Telel. 2872 O J f i E Fryslan boppe in de Regenbogen Noord Ned. Toneelgezelschap Hart Jaarlijkse Fokdag Paardeniokver. „Sneek en Omstreken” Een mooie Zaterdag en een minder mooie Zondag - Friese over winningen in de Regenbogen en Valken - De Groningers zijn weer troef in de 16m2 klassen Een tweede prijs voor de Commissaris der Koningin Zes kinderen onder door trein omgerukte muur gedood, nog zes zwaargewond Groningen en Holland leiden in de groepswedstrijden lis - ti i ill i illilH ili li - y f SNEEKER NIEUWSBLAD I I 1 T van ontzettend. k I eindstreep verschil de J. v. d. De Pampusklasse na de start op Zaterdag bij Gossepalen. 10; 44; 3. 4. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150). Redactie-adres 6 Op 16 Augustus a.s. (Hardzeildag) zal het P.T.-kantoor Sneek na 11 uur voor de pos t-dienst, behalve voor de zegelverkoop, gesloten zijn. Voorts komt de 2e buslichting te vervallen en zal de 2e (middag-) bestelling van de brief- en pakketpost niet worden uitgevoerd. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Wij schreven de vorige week, dat de nestor van de Friese zeilers, dr. v. d. Meer uit Grouw, zich uit de 30 M2 klasse had teruggetrokken, maar het tegendeel bleek het geval te zijn. Hij is nog wel degelijk van de partij en schoot met een eerste prijs op Zaterdag en een tweede (achter Herman Geveke) op Zondag zelfs zó uit zijn slof, dat hij als een van de ernstigste candidaten voor Regenbogen ronden in de Zaterdag wedstrijd de boei bij Gossepalen. ningers waren ook nu weer de snelsten. Wel had Jansma uit Grouw na de eerste route de leiding, maar Joop Helder, Vegter (die voor Wiep Visser inviel) en Rieks Helder zaten hem op de hielen welke geconcentreerde aanval hij niet kon weerstaan zodat hij naar het middenveld verhuisde. Bij het ingaan van de tweede route hadden Jaap Helder en zijn man nen reeds een voorsprong van 17 punten op de Friezen (8063), die daarna nog verder werden achteruit gedrukt, zodat er tenslotte vier Groningers (Joop Hel der, Rieks Helder, Vegter en Jaap Hel der) aan de kop lagen, terwijl hun vijfde man, Oostinga, de achtste plaats voor zijn rekening nam. Ze eindigden hier door met 87 punten tegen Overijsel 48, Friesland (waarvan v. d. Veen en de Jong de strijd wegens een overtreding moesten opgeven) 38 en Holland, dat drie wegblijvers telde terwijl v.d. Honert er tenslotte ook nog uitraakte, 9. Groningen nam dus stevig de leiding, en hoewel er nog een protest loopt waar bij Jaap Helder gevaar loopt gedisquali- ficeerd te worden, kan de eindzege het practisch niet meer ontgaan. De strijd in de B.M.-klasse eindigde in het voordeel van de Hollandse groep, echter niet dan na disqualificatie van Dick Reesink (Overijsel) die als eerste uit de strijd kwam maar zelf op de toren meldde dat hij een boei had aan gevaren. Het aantal punten van zijn ploeg daalde daardoor van 15 tot 6, ter wijl dat van Holland steeg van 15 tot 17. De anderen kregen er ook een puntje bij, zodat de eindstand was Holland 17, Drente 10, Groningen (waarin alleen v. d. Zee startte omdat Hesselink ab sent bleef) 7 en Friesland 5. Van de laatste groep werd de Heerenveenster Heins gedisqualificeerd omdat hij te open wedstrijd deed hij ’s middags het- P. v. Buren, Rotterdam; 3. ’t Spul, H. zelfde, zodat hij toen blijkbaar nog niet v r wist wat zijn terugroepirgsnummer was. Tot slot geven we nog de volledige uitslagen over beide dagen. C. Kirkeniei, Heilo; 4. Tarantella, E. J. Hoppe, Leiden; 5. Anneke, G. A. S. Jongeneel, Boskoop. Valken. Groep II: 1. Rirette, R. Mul der, Langweer; 2, Vivian, J. Kraan, Oude Wetering; 2. Rap, P. Mie- dema, Hoogezand. Pampusklasse: 1. Kemphaan, W. Ver meulen, Drachten; 2. Weerhaan, H. Bak ker, Sneek; 3. De Groene Leeuw, J. Hal- bertsma, st. H. J. Halbertsma, Sneek; 4. Wederik, W. J. Nieuwenhuis, Sneek. 16 M2 Eenheidsklasse B, Groep I: 1. Ciconia, P. de Dood, st. W. de Dood, Sneek; 2. Willy, J. Hoeben, Leeuwar den; 3. Sam-Sam, Fred. J. Robijns, Wor- kum; 4. Tigger, T. H. v. d. Horst, Lei den. 16 M2 Eenheidsklasse B, Groep II: 1. Vampyr, J. van Dam, ’s-Gravenhage; 2. Kotri, R. Bierling, Groningen; 3. Joes, G. A. Veenstra, Groningen; 4. Moja Ma- linka, G. Hupkes, Dieren. 16 M2 Eenheidsklasse B, Groep III: 1 Niemeijer-beker, Rietvink, A. Woest Sr., Groningen; 2. Vrijheid, D. de Haan, Sneek; 3. Aegir, R. de Boer, Akkrum; 4. Gitana, H. B. Schaap, Groningen. Vrijheidsklasse (beh. protest)1. Twirke, T. J. v. d. Meulen, Joure; 2. Arion, A. Moolenburgh, Delft; 3. Tine ke, T. J. Nooitgedacht, IJlst. Regenbogen, Groep I: 1. Meteoor, L. L. Hoff Jr., Heerenveen; 2. Algri, J. Alberda, Sneek; 3. Beneventum, J. Hof land, Rotterdam; 4. Annemarie, L. de Wit, Zaandam. Regenbogen, Groep II: 1 Menno- beker, Tjerk Hiddes, C. J. de Jong, Joure; 2. Cheerio, R. H. Bosman, Leeu warden; 3. Horne, F. A. D. Theunissen, st. F. P. Bos, Alphen a. d. Rijn; 4. Hen- derika, D. Oppenhuizen, Sneek. Olympiajollen: 1. Popeye, Mej. A. N. van Gooi, Amsterdam; 2. Paddeltje, H. Bos, Groningen. Landmacht, sergeant J. Van wie is dat bovengebit? Gevonden: portemonnaie met inhoud, terug te bekomen bij F. Nauta te.IJs- brechtum; een bril, terug te bekomen bij Post-C. Rijkspolitie te Woudsend; een dubbele fietstas (gevonden op de Rijksweg onder Oppenhuizen), terug te bekomen bij Groepsbureau Rijkspolitie (gemeentehuis Wymbritseradeel); een zilveren (schakel) armband, terug te bekomen bij A. v. d. Zee, Uitwellingerga 20; een bovengebit, terug te bekomen bij D. Walstra, Uitwellingerga 32; een jongensjasje, terug te bekomen bij H. Bleeker te Scharnegoutum. De Paardenfokvereniging „Sneek en Omstreken” organiseert op Zaterdag 19 Augustus a.s. wederom haar jaarlijkse fokdag in het Sportpark te Sneek. Nu de inschrijvingen binnen zijn, blijkt, welk een schat van le klas viervoeters aan deze dag gaat deelnemen. Met een to taal van 160 nummers wordt ’s mor gens begonnen met het keuren in diver se rubrieken, terwijl de Streekcommis- sie der Landelijke Rijverenigingen uit de Z.W.H. haar streekwedstrijden orga niseert, met als deelnemende verenigin gen: L.R. de Deelen Ruiters, Haskerdij- ken; L.R. de Donia’s, Oosterend; L.R. Gaasterland, Gaasterland; L.R. Water- poorters, Sneek; L.R. Klaver Trije Rui ters, Hommerts; L.R. Flevo Ruiters, Lemmer. Het middagprogramma opent om precies 1 uur met een défilé der be kroonde dieren voorlangs de tribune, waarna volgen de kampioenskeuringen. In deze strijd moet de modelmerrie „Ve renia” (kampioen 1949) van de heer H. S. Wiarda te Nijland haar titel verdedi gen tegen de nieuw uit te roepen kam pioenen voor het algemeen kampioen schap 1950. Dit kan een grote strijd op leveren, daar de paardenfokkerij in de Z.W.H. zich zeer gunstig ontwikkelde, wat wel blijkt uit de uitslagen van de op jl. Woensdag 26 Juli gehouden centrale keuringen te Leeuwarden, waar in de rubriek Entermerriën (paarden van 1 2 jaar) uit de gehele provincie in totaal 56 stuks, de vijf eerste plaatsen werden bezet door paarden van eigenaren uit de Z.W.H. van Friesland, dus uit ons fok- district. Deze prestatie getuigt van een grote liefhebberij voor het Gron. Olden- burger paard en van een juist gekozen fokrichting. Het middagprogramma om vat verder Stamboek- en/of fokmerries voor concourswagen, boerenwagens en onder het zadel, terwijl de leden der L.R. enkele demonstraties geven als parade, springen enz. Hieraan is tevens verbonden een keuring van het beste landbouwrijpaard. Deze dag, Zate/dag 19 Augustus, staat geheel in 't teken van het „paard” en kan met aller mede werking worden een waardig sluitstuk van de ,Sneek-week” De entreegelden zijn laag gehouden om ieder liefhebber in de gelegenheid te stellen dez;e dag bij te wonen. Zijn nederlaag van Zondag was voor hem dubbel teleurstellend, omdat een overwinning het definitief bezit van de Valspar-wisselrpijs zou hebben betekend. Nu moet hij daar volgend jaar nog eens om vechten De Gemengde klasse die aan de 30 M2 klasse voorafging, bood Zaterdag wel een zeer gemengd beeld, terwijl er bo vendien een internationaal tintje aan zat. Een aantal jongens uit het jongens kamp van capt. Dickson, de laatste jaren een geregelde gast op de Friese wate ren, nam er nl. ook met een stuk of vijf 16 kwadraters aan deel. Ze ver prutsten hun kans echter door veel te laat te starten ofschoon de starttijd duidelijk aan hun leider was medege deeld. Er werden trouwens meer fouten gemaakt in deze klasse. De eerste drie startten o.a. in de verkeerde richting en waren daardoor direct al kansloos. Het nieuwe kajuitjacht van Gerlofs bleek het snelste te zijn. De 12 voets Jollenklasse leverde beide dagen een overwinning op voor Hellema uit Koog a. d. Zaan, wiens prestatie ge ëvenaard werd door Reino Mulder in de Valken, de Groninger van Ommen in de Larken en Kraan uit Oude-Wetering in de Sharpies, terwijl in de 22 M2 klasse de Maria Mechteld an Rijkmans uit Meppel ook twee overwinningen boekte. De eerste dag werd dit schip echter ge stuurd door Wiep Visser uit Paters- wolde. Mulders overwinningen in de Valken met resp. 2 en 3 minuten voorsprong waren wel zeer overtuigend en hij gaf de gevaarlijke Kirkenier uit Alkmaar en zijn oude rivaal Ir. Zuiderbaan dan ook geen schijn van kans. Zondag viel Zui derbaan, die Zaterdag derde was, zelfs geheel buiten de prijzen. Uitslagen van Zaterdag. Gemengde klasse (met voorgift)1. Mibeo, F. Gerlofs, Sneek; 2. Hahemi, B. Schram, Amsterdam; 3. Fuut, Sj. Ring- ma; 4. Jankobus, Th. Pasma Sr.; 5. Roean, M. Ligthart, allen te Sneek. 30 M2 klasse 1. Li, W. B. v. d. Meer, Grouw; 2. Tsjerk Hiddes, Mr. W. Hoek stra, Joure; 3. Swealtsje H, S. Bijlsma, st. A. Vollema, Grouw; 4. Rietvink, st. H. Geveke, Nijmegen. 12 voets Jollen 1. Lucky Truck, P. Hellema, Koog a. d. Zaan; 2. Piraat, J. Keijzer, Bergen (N,H.); 3. Zilvermeeuw, E. J. Holtrop, Bloemendaal; 4. Net-An, J. N. v. d. Stadt, Heilo. Valken, Groep I 1. Rirette, R. Mul der, Langweer; 2. Gall o’Mine, A. de Groot Jr., Rotterdam; 3. Whippet, Ir. H. F. Zuiderbaan, Gouda; 4. Vivian, J. J. v. d. Veen, Sneek. Valken, Groep II1. Snow-White, F. Tromp, Sneek; 2. Margrietha, H. G. de Boer, Sneek; 3. Bries H, J. J. v. Monsjou, Santpoort; 4. Trije Swantsjes, J. J. v.d. Hoef, Langweer, st. M. Oppenhuizen; 5. Anneke, G. A. S. Jongeneel, Boskoop. We herinneren er aan dat heden, Maandag- en morgen Dinsdagavond in Amicitia het RinketFaveur Variété optreedt, met ’n wereldstadprograjnma. Max van Praag, The Chicos, Geltinis Variété Cocktail, Tonny Bakkenes en vele anderen zorgen voor een uitstekend programma. Het Amicitia Theater heeft Woens dag en Donderdag een zeer spannende hóofdfilm met slechts sterren van de eerste grootte in de rollen. Het is „Ont snapt van het Duivelseiland”, met Claude Rains, Peter Lorre, Michele Morgan, Philip Dorn, Sydney Greenstreet enz. Het verhaal betreft de lotgevallen van 5 Franse mannen die uit hun ge vangenschap op het Duivelseiland zijn ontsnapt om toch hun vaderland dat in gevaar verkeert te gaan dienen. Zij ont snapten met ontzaglijke moeite aan dood en verderf op dit meest gevreesde eiland, om spoedig daarna weer voor de dood te komen te staan. Een film van klasse en van adembenemende spanning. In het St. Jozef Gebouw brengt bo vengenoemd gezelschap heden d. w. z. Maandag- en Dinsdagavond „Het Smok- kelnest” en Woensdag en Donderdag de Amsterdamse volksschets in 5 bedrijven „Slachtoffers der samenleving”. Het luide gegil en gekerm van de door de stukken muur getroffen en be dolven kinderen deed ijlings een aantal omwonenden en ook het personeel van de veiling toeschieten. Met man en macht verwijderde men de brokken muur. Weldra bleek, dat zes kinderen vrijwel onmiddellijk dodelijk waren ge troffen. Zes gewonde kinderen werden zo snel mogelijk naar het Academisch de Dood, st. W. de Dood, Sneek; 3. Moja .ziekenhuis vervoerd. Dit geschiedde zelfs zo snel, dat niet alle kinderen aanstonds konden worden geïdentificeerd en tal van radeloze ouders op de plaats van het ongeluk in paniek trachtten te weten te komen, welke kinderen gedood of gewond wa ren. Hartverscheurend was de ontzet ting van de ouders, die ziel zo plotse- De Friese Regenboogzeilers hebben opnieuw de bewering gelogenstraft dat zij de Hollanders alleen met harde wind kunnen verslaan. Zondag woei er zelfs een matige koelte, en toch konden Leen de Wit en zijn mannen het niet bolwerken. Geheel zonder sensatie verliep de strijd in deze klassen ook niet. Dat be gon Zaterdag al met het breken van het fokkeval op de Cheerio van de Leeuwar der Bosman, vlak voor het ingaan van de tweede route terwijl hij fraai de lei ding had. Gedesillusionneerd zocht Bos man de wal op. Het volgende geval was de vinnige strijd om de leiding tussen Vrolijk en Oppenhuizen, waarbij Dirk, over de beginlijn schoot, over bakboord liggend, door Klaas werd aangevaren, waarop aan boord van de Henderika prompt de protestvlag in het Helvert. Leiden. B.M.klasse: 1. Daisy, B. Verhagen, Rotterdam; 2. Meteoor II, Dick Ree sink, Zutphen; 3. Pinguin, W. v. d. Zee, Groningen; 4. Hirondelle, J. G. Alsema, st. Jan Alsema, Zuidlaren. 16 M2 Eenheidsklasse A. Groep I: 1. Favonlus, Jaap Helder, Paterswolde; 2. Tammo, K. H. Lukkien, Zwolle; 3. Peer less, Rieks Helder, Paterswolde. 16 M2 Eenheidsklasse A. Groep II: 1. Fenris, Joop Helder, Paterswolde; 2. Ali, Fokke Jansma, Grouw; 3. Schelm, G. C. Vegter, st. G. Vegter, Groningen; 4. Ri, E. v. d. Veen, Leeuwarden. 22 M2 klasse: 1. Maria Mechteld, S. Th. Rijkmans, Meppel; 2. Duco, Mr. H. P. Linthorst Homan, Leeuwarden; 3. Stormvogel, S. J. Wiersma, st. J. Wier sma, Leeuwarden; 4. Maple Leaf, T. Molenaar, Grouw. Larken: 1. Indra, K. van Ommen, Groningen. 12 M2 Sharpie klasse: 1. Mustang, Sj. Wat begon deze vijftiende Sneek week Zaterdag toch mooi Een flinke zuidelijke topskoelte die de schepen met snelle vaart over de golven joeg en een geweldige deelname in alle klassen maakte deze dag tot een stralend en hoopvol begin van het zesdaagse zeil- festijn op ons prachtige Snekermeer. Hoe schril stak de Zondagmorgen daar bij af. Een massief grijze lucht, waaruit telkens zware regenbuien neer plensden, die het reeds verzadigde Kol- meersland in korte tijd zonder laarzen of overschoenen onbegaanbaar maakten en later op de dag in een vieze pappige massa deden veranderen, drukte de stemming beneden het nulpunt én dreig de deze dag tot een grote mislukking te maken, omdat niet verwacht kon wor den dat er met zulk weer iets van de wedstrijden terecht zou komen. Maar gelukkig bleken de weergoden de S.Z.C. niet helemaal ongunstig ge zind te zijn, want de lucht klaarde meer en meer op, en 's middags, nadat de niet zichtbare zon tiaar hoogtepunt gepasseerd was en de wind uitging naar het westen, werd het droog en kwam Pluvius ook niet weer terug, zodat er weer prettig gevaren kon worden, zij het op gewijzigde banen omdat de tra ditionele routes nu bezeild waren ge worden en derhalve geen kruisrakken meer bevatten, wat voor het slagen van een wedstrijd onontbeerlijk is. Nu liet dat af en toe ook nog wel te wensen over, omdat de wind gedurig tussen west en zuid heen en weer dwarrelde, maar toch moest er altijd nog wel ge laveerd worden, zodat de deelnemers en toeschouwers het vervelende caroussel- varen bespaard bleef. De eerste dag bracht dan ook mooie wedstrijden, waarbij zich echter geen grote verrassingen of sensationele races voordeden, hoewel wij, en zeker menig een met ons, toch niet zulke daverende overwinningen van de Friese Regen boog- en Valkenzeilers verwacht had den als nu uit de bus kwamen. Alle eerste plaatsen in deze klassen werden nl. door Friezen bezet, wat ook Zondag het geval was, zodat de kansen van Klaas Vrolijk en zijn mannen op een tweede overwinning in de teamwedstrij den wel zeer gunstig lijken. Zaterdagmiddag ongeveer kwart over vijf was een locomotor met 2 wagons aan het rangeren bij de export-afdeling van de Veilingsver. De Eendracht aan het einde van de Graaf Adolfstraat te Groningen. Ter afsluiting van het vei- lingterrein daar is enige dagen geleden een muur geplaatst, waarin een door- laatopening is aangebracht voor de rangerende wagens, die op het veiling- terrein moeten worden geladen of ge lost. Deze doorlaatopening was door de aannemer voorlopig afgesloten met een hek, dat aan ijzerdraden was opgehan gen. Toen dan Zaterdagmiddag een aan tal geladen wagens het veilingterrein verliet, begon het hek, nadat het ran- geerdeel reeds halverwege gepasseerd was, te draaien en kwam het in aanra king met een der goederenwagens. Ofschoon deze aanraking zo gering was, dat een goederenwagen alleen wat schrammen opliep, stortte de muur, waaraan het hek was bevestigd, in. De specie tussen de fundering en de eerste rij stenen bleek nog niet voldoende hard te zijn geweest. Op de openbare weg stond op het trottoir een aantal kinderen naar het rangeren te kijken. En deze kregen de muur op zich. De gevolgen waren B. M. klasse 1. Keep Steady n, C. Neleman, Rotterdam; 2. Daisy, B. Ver hagen, Rotterdam; 3. Meteoor H, Dick Resink, Zutphen; 4. Wetterwille III, J. Bruining, Midlaren. 16 M2 Eenheidsklasse A, Groep I Schelm, C. G. Vegter, st. G. Vegter, Groningen; 2. Dirk Tom, B. de Haan, Sneek; 3. Shun, F. Wester, st. J. Wes ter, Groningen; 4. Symon den Danser II, J. P. v. Dijk, Leiden. 16 M2 Eenheidsklasse A, Groep II I. Peerless, Rieks Helder; 2. Favonius, Jaap Helder, Paterswolde; 3. Tammo, K. H. Lukkien, Zwolle; 4. Cadozo, H. Bruin- sma, Joure. 22 M2 klasse 1. Maria Mechteld, S. Th. Rijkmans, Meppel, st. W. Helder, Paterswolde; 2. Stormvogel, S. J. Wier sma, st. J. Wiersma, Leeuwarden; Maple Leaf, T. Molenaar, Grouw; Janneke, J. H. Okkema, st. E. Wester, Grouw. Larken1. Indra, K. van Ommen, Groningen; 2. Wetterlüs, Joh. de Jong, st. J. G. de Jong, Gorredijk. 12 M2 Sharpieklasse 1. Mustang, Sj. Kraan, Öude Wetering; 2. Rap, P. Mie- dema, Hoogezand. Pampusklasse 1. Weerhaan, H. Bak ker, Sneek; 2. De Groene Leeuw, J. Hal bertsma, st. H. J. Halbertsma, Sneek; 3. Ruiter. R. Reitsma, Koudum; 4. De Krammer, A. Mijs, st. W. J. Mijs, Am sterdam. Schouwen 1. Meerkol, F. F. Atsma, Oppenhuizen; 2. Foarüt, U. G. de Jong, st. G. de Jong, Oppenhuizen. 16 M2 Eenheidsklasse B, Groep I 1. Willy, J. Hoeben, Leeuwarden; 2. An ja II, J. A. Waterlander, st. Jac. Water lander, Oudehaske; 3. Mich, de Ruyter, W. J. van Balen, Irnsum; 4. Kotri, R. Bierling, Groningen. 16 M2 Eenheidsklasse B, Groep II 1. Joes, G. A. Veenstra, Groningen; 2. Aegir, R. de Boer, Akkrum; 3. Tigger, T. H. v. d. Honert, Leiden; 4. Vrijheid, D. de Haan, Sneek. 16 M2 Eenheidsklasse B, Groep III I. Voici, D. A. Zandhuizen, Amsterdam, st. K. Zandhuizen, Sneek; 2. Ciconia, P. Met het troepentransportschip Skau- gum, vertrokken van Tandjong Priok 23 Juli en 15 Augustus te Amsterdam ver wacht, keren o.a. naar huis terug: 2e luitenant P. A. Boerstra, van de Kon. Sneek, Jollenstraat Jongsma, Folsgare sergeant W. Voerman, Bozum 19; ser geant J. J. Wind, Julianapark 2, Sneek; soldaat J. Brinksma, 3e Steenklipstraat 1, Sneek; soldaat C. Hoekstra, Sijbran- daburen 80. Met de Groote Beer, vertrokken van Tandjong Priok 25 Juli en 17 Aug. te Amsterdam verwacht: van 421 B.I. sol daat T. Dijkstra, Teroele 118; soldaat K. Visser, Woudsend, Eewal 26; van de Kon. Marine: Stoker zm. M. Verbeek, Oudega (W.). Met de Tabinta, 21 Juli uit Tandjong Priok vertrokken en 18 Aug. te Am sterdam verwacht: geen uit deze om geving. Met de Johan van Oldenbarnevelt, 21 Juli van Tandjong Priok vertrokken, 17 Augustus te Amsterdam verwacht: geen uit deze omgeving. Malinka, G. Hupkes, Dieren: 4. Hannie, J. Veldstra, Leeuwarden. Vrijheidsklasse 1. All Weather III, C. W. Kist, Rotterdam; 2. Tineke, T. J. Nooitgedagt, IJlst; 3. Twirke, T. J. v. d. Meulen, Joure. Regenbogen, Groep I 1. Henderika, D. Oppenhuizen, Sneek; 2. Jan van Gent, Dr. J. W. v. d. Zijpp, Sneek; 3. Beneven tum, J. Hofland, Rotterdam; 4. De Steur, L. v. d. Steur, Heemstede. Regenbogen, Groep II 1. Algri, J. Alberda, Sneek; 2. Hennie, M. Hendriks, Sneek; 3. Tjerk Hiddes, C. J. de Jong, Joure; 4. Swan, st. K. F. Poelman, Sneek. Olympiajollen 1. Paddeltje, H. Bos, Groningen; 2. Willem Gozewijn, W. A. C. Metelerkamp Cappenberg. Amster dam; 3. Popeye, Mej. A. N. v. Gooi, Am sterdam. want verscheen, wat de ex-bakker later de kraag kostte, omdat zijn oud-collega gelijk kreeg op de starttoren. En Zondag hing het zwaard van Da mocles in de vorm van een gebroken nokkeval in de beslissende route boven het hoofd van de Jong uit Joure. De zijden draad waaraan het beruchte zwaard bevestigd was, begaf zich ech ter niet, want een lid van de bemanning klom rap in de mast en slaagde er in het euvel te herstellen, vóór de snel in lopende Cheerio de Tjerk Hiddes kon bereiken, die daarna nog wel alle zeilen moest bijzetten om de Leeuwarder aan val op zijn positie af te slaan, maar daarin toch slaagde. Het publiek dat ge spannen had toegezien bij de pogingen om de gaffel weer omhoog te krijgen en toen dit gelukte hartelijk applaudi- seerde, liet zich ook bij de finish niet onbetuigd, welk medeleven de tabaks fabrikant stellig goed heeft gedaan. En verder deed de Menno-wisselbeker voor de snelste tijd de doorgestane emotie wel helemaal ve-geten Alberda nam met een eerste prijs op Zaterdag en een tweede op Zondag de leiding in de strijd om de hoofdprijs, gevolgd door de Jong, die Zaterdag der de was. Een verrassing voor allen was verder de fraaie overwinning die Luut Hoff Zondag in de eerste groep behaalde. Hij veroverde, dank zij het feit dat hij als enige de Genuafok voer, reeds in de eerste route de leiding en stond die niet weer af. In de tweede route wist hij zijn voorsprong zelfs nog verder op te voe- ren, maar in de derde liep Alberda snel de hoofdprijs beschouwd kan worden. °P hem in, zodat ze tenslotte nog met - "v-1’ over de eindstreep Uitslagen van Zondag. 30 M2 klasse. 1 Valspar wissel- prijs Rietvink, st. H. Geveke, Leeuwar den; 2. Li, W. B. v. d. Meer, Grouw; 3. Emmy, U. H. Brink, st. T. Visser, Leeuwarden; 4. Madonna, A. O. van Calcar, Haren, st. J S. Bouman, Leeu warden. 12 v. Jollen: 1. Lucky Truck, P. Hel- i lema, Koog a. d. Zaan; 2. Piraat, J. Keijzer, Bergen (N.H.); 3. Net-An, J. N. v. d. Stadt, Heilo; 4. Cormoran, G. de Vries Lentsch Jr., Amsterdam. Valken. Groep I: 1. Fram, st. mevr, vreeg startte en niet terugkeerde. In de C. Joustravan Gooi, Sneek; 2. Bufra. gering gingen. De B.M.-klasse leverde de eerste dag een overwinning op voor de Rotterdam mer Neleman, waaraan een spannende eindstrijd met zijn stadgenoot Verhagen voorafging, maar Zondag was deze laatste heer en meester en bezette Dick Reesink de tweede plaats, die hij de Groninger v. d. Zee in de laatste route nog ontfutselde. De Groninger 16 kwadraadzeilers handhaafden ook nu weer hun superiori teit in de A-klassen, waarin ze beide dagen de toon aangaven. De B-klassen leverden echter twee Sneker overwin ningen op. Zandhuizen was Zaterdag nl. winnaar in BUI en De Dood Zondag. Zeer opmerkelijk was echter de snelle tijd waarin de Groninger Woest in deze klasse Zondag de baan aflegde. Hij was nl. niet alleen de snelste in de B-, maar ook in de A-groepen en daarom kreeg hij voor een jaar de Niemeijer-wissel- beker mee naar huis. Een hoge gast in de 22 M2 klasse. Onze sportieve Commissaris der Ko ningin zeilt deze Sneek-Week ook mee. Zaterdag liet hij nog verstek gaan, maar Zondag was hij present. Na een uitste kende start rondde hij ook als eerste de boei in Gossepalen, en toen zijn Duco bij het ingaan -an de tweede route nog aan de kop lag, was een overwinning niet onwaarschijnlijk. Rijkmans was hem echter te vlug af, zodat die wederom met de erepalm ging strijken. Mr. Lint horst Homan behield echter met een flinke voorsprong de tweede plaats. Onze stadgenoot Bakker leverde de beste prestaties in de Pampusklasse, door Zaterdag als eerste vóór Halbert sma en Zondag als tweede na de Dracht- ster Vermeulen en weer voor Halbert sma te eindigen. De strijd in de Olympiajollen speelde zich voornamelijk af tussen Nellie van Gooi, Metelerkamp Cappenberg en de Groninger Bos. Zaterdag was Bos eerste, de Amsterdammer tweede en Nellie der de, maar Zondag zegevierde het zwakke geslacht met de Groninger op de tweede plaats. Zondagmorgen. Het had heel wat voeten in de aarde voor de vier groepen 16 kwadraters „los” waren. Ze waren nl. zó geladen dat hun start tweemaal achterelkaar ongeldig verklaard moest worden omdat er beide keren een grote groep te vroeg Toen moesten ze wachten tot na het vertrek van de B.M.’ertjes, zodat ze pas om kwart voor elf juiterst scherp) vertrokken. De Gro- Veen, Sneek; 3. Gall o’Mine, A. de Groot Jr., Rotterdam; 4. Lapsus, Th. v. “"'T. - ling hun kinderen door de dood zagen ontnomen. Op de chirurgische afdeling van het ziekenhuis werden in allerijl alle assistenten opgeroepen, terwijl ook de gemeentelijke geneeskundige dienst meehielp, de gewonden te verzorgen. De namen van de jeugdige slachtof fertjes, die bij het ongeluk werden ge dood, zijn: Klaas Hoeve, 7 jaar, Reinie Hoeve, 4 jaar, Graaf Adolfstraat 55a, Willem van der Molen, 6 jaar, Graaf Adolfstraat, Piet Bergman, 14 jaar, Nassauplein 39a, Dirk de Vries, 9 jaar, Joh. Willem Frisostraat en Jan Antho nie van der Laan, 8 jaar, Amalia v. Solmsstraat. Zwaar gewond werden Pe ter Mekkes, 4 jaar, Adelheidstraat 23, Gerrit Kuipers, 10 jaar, Graaf Adolf straat 84, Hilda Hoeksema, 5 jaar, Jo han Willem Frisostraat 79a, Klaas Been, 5 jaar, eveneens uit de Joh. Willem Frisostraat 78 en Ankie Hoeve, 4 jaar, uit de Graaf Adolfstraat. Voorts werd licht gewond Wubko Fleurke, 5 jaar, Prinsesseweg 24a. Wel zeer zwaar ge troffen werd het gezin Hoeve, dat bin nenkort zou emigreren, dat 2 kinderen verloor, terwijl een zeer ernstig gewond is. De overleden Reinie en de zwaarge wonde Ankie die een schedelbasisfrac- tuur opliep, waren een tweeling. Uiteraard zal een zeer gestreng on derzoek moeten uitwijzen waar precies de verantwoordelijkheid voor deze ramp ligt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1