Het Welvaartsrapport Een goed geslaagde Paardendag Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST SNEEK Hei Ond&umft DINSDAG 22 AUGUSTUS 1950 5e JAARGANG No 68 L. KIEZEBRINK als verzorgend centrum Onderwijs Verkeer Uitwisselingsconcert 40 bleekneusjes kunnen profiteren Analyse en Prognose - Bevolking in 1970 23.500 - Schooi en Ziekenhuiswezen in de toekomst - Verkeersverbindingen IN SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Paardenfokvereniging bewees haar reden van bestaan Grote vooruitgang in kwaliteit De Landelijke Rijverenigingen in actie SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: W elvaartsrapport. Veemarkt. de grootscheepsvaarwaters ver- de muziekveren. Welvaartsrapport. V Dank zij het werk van Sport en Liefdadigheid. De Houkesloot zal binnenkort verbeterd zijn, waar- EERSTE DAG VAN HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. Per motorboot vaart het Koninklijk Paar uit St. Annaland naar de „Piet Hein”. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Pauze 3 vaderlandse liederen. Appel aux Trompettes Ophelia (ouverture) Sons of the brave Abendgesang A. Ney A. Adroit Bidgood E. Ruh. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres 7. 8. 9. 10. 11. Bovenlandse paard zijn uitstekende hoe danigheden als rijpaard, concourspaard voor een- en tweespannen, landbouw- paard voor boerenwagens met losse strengen, landbouwpaard voor boeren wagens met lang dissel, en drie- en vier spannen voor boerenwagens, welke ver richtingen terecht ieders waardering en bewondering afdwongen. De volledige uitslagen van deze goed geslaagde dag zijn zodat het rapport schat dat in 20 jaar rond 2200 woningen moeten gebouwd worden. Wegens de centrumfunctie van onze stad is de winkelstand hier zeer sterk ontwikkeld in 1947 bedroeg het aantal winkels ruim 9 van het aantal woningen nl. 412. Uit onde - zoekingen is echter gebleken dat bij uit breiding van de stad een toename van 40 a 45 winkels per 100’J w< ringen een goede maatstaf is, en zo meent 't rapport dat men voor 1970 moet .ekenen op rond 500 winkels, dus een toeneming van ruim 80 Zou het verzorgingsgebied een even sterke bevolkingstoeneming te zien geven als de stad zelf, dan zou deze ra ming aan de lage kant zijn. Nu echter de bevolkingsprognoses voor het gehele gebied een niet grote toeneming verto nen, volgt daaruit dat de winkelstand mindet sterk zal toenemen, terwijl de bestaande winkels nog vergroot kunnen worden. Van de in 1947 aanwezige 4360 wo ningen, hadden 4264 aansluiting op de waterleiding, 4280 op het gasnet en 2572 op het electriciteitsnet; uitsluitend op het laatste gebied is dus nog belang rijke expansie mogelijk. Keuring Fokpaarden. Rubriek I Volbloed Merrieveulens, geb. voor of op 15 Mei 1950. IA Olona van Ids Boersma, Hartwerd; 1. Veulen van Joh. Boelsma, Wyckel. 2. Ozana van H. J. Nauta, Jutrijp; Onore van IJ. Boersma IJzn., Oudega (H.O.N.). prognose op verkeersgebied is hierdoor moeilijk te geven. Het blijft meer bij wenselijkheden en schattingen. Wel is het noodzakelijk zich niet direct op vele gebieden de pas af te snijden door oplos singen na te streven op korte termijn, die op langere termijn bezien nu reeds blijken geen oplossing te kunnen bieden. Tenslotte spelen economische en fi nanciële mogelijkheden een niet geringe hand; Sidina van Ids Boersma, rol bij het oplossen van dergelijke pro-1 werd; blemen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. A Ney A. Delhaye E. Ruh P. J. Wust E. Hannush Van de bijna 90 gemeenten die in 1930 een aantal inwoners hadden tussen 10000 en 20000, had Sneek in 1930 (de laatste officiële be- drijfstelling) de hoogste intensi teit als verzorgend centrum. Deze regionaal verzorgende functie is in Sneek zo buitengewoon sterk ontwikkeld dat ze niet alleen die van steden als Hoorn, Meppel, Zutfen overtreft, maar dat zij zo al niet het sterkst ontwikkeld van het gehele land van steden van dezelfde grootte, dan toch tot het meest uitgesproken type behoort. Het zal zelfs moeite kosten om een dergelijke of hogere intensi teit bij steden van afwijkende grootte op te sporen. De grootste bijdrage tot deze functie levert in Sneek de Handel, waarin van de 3076 personen in de verzorgings- bedrijven werkzaam, 1641 werkten of 11 der bevolking, een rela tief zeer hoog cijfer. Vijf jaar geleden organiseerde de toen pas opgerichte Paardenfokvereniging „Sneek en Omstreken” haar eerste paar dendag, en jl. Zaterdag hield zij in het Sportpark aan de Leeuwarderweg haar vijfde, in samenwerking met de Streek- commissie der Landelijke Rijverenigin gen uit de Zuidwesthoek. Het verschil tussen beide dagen was duidelijk zichtbaar, waarop de voorzit ter, de heer H. S. Wiarda te Nijland, ook wees in het korte woord dat hij na af loop sprak. De eerste maal kwamen er alleen buiten-stamboekpaarden in de baan, nu waren het allemaal stamboe- kers, zodat er in vijf jaar heel wat is bereikt en de fokvereniging haar reden van bestaan bewezen heeft. Het is alleen jammer dat er niet meer publiek in het Sportpark was om de fraaie collectie viervoeters, waarvan verschillende met veulen, te bezichtigen en ’s middags de keurige verrichtingen van de Landelijke Ryverenigingen en de concoursnummers gade te slaan. Een nuttige vereniging als deze verdient veel meer belangstel ling, en daarom hopen we met de voor zitter dat de volgende fokdagen, die voortaan steeds op de Zaterdag na de Sneek-Week gehouden worden, meer toeschouwers zullen trekken. Nadat de gehele morgen gekeurd was, volgde om 1 uur het défilé van alle ge prefereerde dieren waaruit daarna de kampioenen werden gekozen, die onder de tonen van het Wilhelmus door de bur gemeesters van Sneek en Wijmbritsera- deel geïnspecteerd werden, waarbij ook het publiek zich niet onbetuigd liet. Na deze indrukwekkende ouverture volgde het optreden van de ruiters, die ook veel bijval oogstten, evenals de fraaie concoursnummers en het veelzij- digheidsnummer waarmee deze goed ge slaagde dag besloten werd. In dit laat ste nummer demonstreerde het fraaie Industrieterreinen. Van de geschatte bevolking in 1970 van 23500, zullen 3500 a 4000 personen werkzaam zijn in de nijverheid, een grotere groep, ook rela tief, dan ooit te voren. Thans zijn ruim 2500 personen in de nijverheid werk zaam, die ongeveer 20 ha. industrie terrein in gebruik heeft. Mede in ver band met de mogelijke verplaatsing van daartoe geëigende bedrijven naar de voor industriële bedrijven bestemde ter reinen en gezien de gunstige ligging van Sneek als knooppunt van allerlei land en waterwegen, alsmede de historische ontwikkeling schat het rapport de totale behoefte aan industrieterreinen tot 1970, op rond 25 ha. merries. IA Nelly van R. Jongsma, Goënga; 2. Edolanda van F. de Boer, Roordahuizum; 3. Bozana van H. J. Nauta, Jutrijp; Almiria van H. Schrale, IJsbrechtum; Frieda van J. P. Winia, Follega. Rubriek VIII. 3-4-j. Stermerries. IA Irola van H. S. Wiarda, Nijland; 1. Ger- rie van H. P. Andela, Nijland; 2. Gidon- ja van J. Lam, Harich; 3. Inora van Fr. Koopmans, Oudega (H.O.N.); Garïine van H. J. Nauta, Jutrijp. Rubriek IX. 5 j. en oudere Stermer ries. IA Relanna II van W. A. v. d. Zijpp, Harich; 1. Ada van H. Schrale, IJsbrechtum; Thelma van A. S. Ried- stra, Jutrijp. 2. Edonna van P. J. Osin- ga, Oudega (W.); Onrust van B. Lyck- lama a Nijeholt vnd; Veronica van de zelfde; Babina van S. Tj. Hoekstra, IJs brechtum; Della van A. P. Stegenga, Wommels; Daria van J. D. Dijkstra, Teroele. 3. Enia van J. de Boer, Hom- merts; Cadia van B. Lycklama a Nije holt vnd. Rubriek X. 3-4 j. Modelmerries. IA Gerkona van G. R. v. d. Wal, Warga; 1. Iduna van H. P. Andela, Nijland. Rubriek XI. 5 j. en oudere Modelmer- ries. IA Verenia van H. S. Wiarda, Nij- Hart- Zawissa van F. P. de Haan, Woudseadj. Zilyia van R. U. v. d. Kooy, Er zijn in Sneek 33 onderwijs instellingen met totaal 5418 leer lingen. In een elftal van die scho len komt de centrumfunctie van Sneek goed tot uitdrukking. Deze elf scholen tellen totaal 1900 leer lingen, van wie slechts 783 of ruim 40 in de stad wonen. De overige 60 nl. ruim 1100 ko men uit andere plaatsen. Dit is relatief meer dan in Leeuwarden, waar 40 van 5200 leerlingen van buiten komen. Wymbritsera- deel levert 449 leerlingen voor Sneek, Ijlst 92, Doniawerstal 66, Wonseradeel 65, Rauwerderhem 62, Bolsward 58, Workum 55, Baarderadeel 48, Hem. Oldephaert en Noordwolde 44, Gaasterland 41. De rest komt uit andere gemeen ten. Verkeersverbindingen. Voor een stad als Sneek, dat een verkeerscentrum is en daaraan een groot deel van zijn be tekenis ontleent, zijn goede verbindingen een levensbelang, zeer tfn-?”!™* door Sneek een uitstekende verbinding met krijgt. Wellicht kan het overweging ver dienen, aangezien ook aan de Geeuw enige belangrijke bedrijven gevestigd zijn, ook dit vaarwater te verbeteren, althans te verdiepen. Is dit geschied, dan bezit Sneek zeer goede verbindingen te water. Lemmer en Makkum hadden vroeger een belangrijke overslagfunctie. Beide zullen door de grotere kanalen en de grotere schepen, die nu „binnen” kun nen komen, aanzienlijk in betekenis in boeten. Sneek is dan het natuurlijke dis tributiecentrum om de gehele Zuidwest hoek van het nodige te voorzien. Het is dus zaak hierop toe te zien en het ijzer te smeden als het heet is, d. w. z. de nodige faciliteiten te verlenen bij het vestigen van de daarvoor in aanmerking komende bedrijven. Worden niet te veel belemmeringen in de weg gelegd, dan bestaat er grote kans dat de functies, tot nog toe verricht door Lemmer en Makkum, grotendeels zullen overgaan op Sneek. Sneek kan daar alleen maar wel bij varen. Over het spoorwegverkeer kunnen we ook heel kort zijn. Sneek ligt aan de spoorlijn LeeuwardenStaveren. Nieuwe lijnen zullen voorshands zeker niet in exploitatie genomen worden, eerder het tegendeel. Uitbreiding valt niet te ver wachten. Wel moet er mee gerekend worden dat ook het vervoer per rail in de (naaste) toekomst moet overgaan op vervoer via de weg. Het wegvervoer kan in de toekomst nog een zeer grote ontwikkeling te zien geven. Vergelijken we wat in 2030 jaar tijds tot stand kon komen, dan moet hier terdege rekening mee gehou den worden. Het NoordZuid-verkeer door Sneek zal niet veel in betekenis toenemen. Het verkeer via Lemmer naar Leeuwarden en het Oosten zal niet via Sneek geleid worden. Een grote toene ming van het verkeer op de weg Sneek Leeuwarden kan dit dus niet tenge volge hebben. Anders staat het met het West-Oost- verkeer. Het is niet onmogelijk dat het verkeer over de Afsluitdijk nog zal toe nemen. Dit zal dus langs of door Sneek geleid moeten worden. Een snelle of zelfs revolutionnaire ontwikkeling op het gebied van het wegverkeer zal het verkeer verveelvoudigen. De wegen moeten, indien mogelijk, daarop bere kend zijn. Het lijkt om die reden wel licht raadzaam het West-Oost-verkeer niet dóór, doch langs de stad te leiden. Aangezien uitvoeriger tellingen, die hieromtrent nader zouden kunnen in lichten helaas ontbreken, moet met ver melding van de mogelijkheid worden vol staan. De noodzakelijkheid is daarmede nog niet aangetoond. Het eerst nodige op dit gebied is uitvoerige en verant woorde tellingen. Dan pas kan deze kwestie ppgelost worden. Een exacte Vrijdagavond vergaderde de commis sie „Sport en Liefdadigheid” onder voorzitterschap van burgemeester Ras- terhoff in Hotel Hanenburg. Medege deeld werd dat, als resultaat van het gehouden zomeravondvoetbaltournooi, 1000 kan worden afgedragen aan de plaatselijke verenigingen voor het uit zenden van zwakke kinderen naar ge- zondheidskolonies. Dank werd gebracht aan allen die hunne medewerking had den verleend. Aan de winnaar van het tournooi de voetbalver. Sneek werd de kampioensmedaille overhandigd. Na een geanimeerde discussie werd besloten om ’t volgende jaar de wedstrijden op He melvaartsdag te doen plaats vinden en daarvoor dé medewerking te vragen van alle Sneker sportverenigingen. Ook zal aan deze wedstrijden de traditionele verloting weer worden verbonden. door de muziekveren. „Excelsior” te Nijland te geven Donderdag 24 Augus tus 8 uur op het Martinipleln. Programma: Koraal. Saint Triphon Gouden Bruiloft Harre meine Seele Grootvaders klok Defileer mars Woudsend; 2. Womba van F. de Boer, Roordahuizum; Walvé van B. Lycklama a Nijeholt vnd.; 3. Wugarta van L. Wier- stra, Harich; Ebea van IJ. Boersma IJzn., Oudega (H.O.N.). Rubriek XII. Ingeschreven Merries met 2 of meer directe afstammelingen. 1. Katjan van Joh. Boelsma, Wyckel, met Wipie van B. H. de Jong, Nijland, Gidonja van J. Lam, Harich en merrie- veulen van Joh. Boelsma, Wyckel; On rust van B. Lycklama a Nijeholt vnd. m. Onrust, Walvé, Veronicia en Namora. 2. W. A. v. d. Zijpp, Harich, met Relanna II, Munetta en Parista, merrieveulenB. Lycklama a Nijeholt vnd. met Cadia, Mutana en Merrieveulen; IJ. Boersma, Oudega (H.O.N.) met Ebea, Nabora en hengstveulen. Kampioen rubrieken I, II en III: volbl. hengstveulen van A. S. Riedstra, Jutrijp. Kampioenrubrieken IV en V, Nugura, volbl. entermerrie van B. Lycklama Nijeholt vnd. Kampioen rubrieken VI t.m. XIVerenia, modelmerrie van H. S. Wiarda, Nijland. (Alg. Fokdag kam pioen 1949). Alg. Fokdag kampioen 1950; Nugura, volbl. entermerrie van B. Lycklama a Nijeholt vnd. Streekwedstrijden Landelijke Rijverenigingen. Individuele dressuur Klasse N. 1. P. Sweering (De Waterpoorters, Sneek) met Abe; L. Dooper (L. R. Gaasterland) met Wardy; 2. H. Andela (De Water poorters) met Gerrie; D. Boersma (Gaasterland) met 3. A. Bakker (De Waterpoorters) met Lena; A. Piersma (Gaasterland) met Cupido; 4. M. Jan- sma (De Deelen Ruiters te Haskerdij- ken) met Bernhard; 5. K. Talen (idem) met Nelly; J. Nauta (De Klaver Trije Ruters te Hommerts) met Individuele dressuur Klasse B. 1. Joh. Teernstra (De Waterpoorters) met Han na; 2. Tj. de Jong (Gaasterland) met Babariba; 3. R. Visser (idem) met Har ry; 5. A. Piersma (Gaasterland) met Tonla; Mej. L. Postma (idem) met Dolla. Achttallen. 1. L. R. Gaasterland; 2. L. R. De Waterpoorters. Viertallen: 1. L. R. De Flevo Ruiters te Lemmer; 2. L.R. De Donia’s te Oos- terend; 3. L.R. De Klaver Trije Ruters. Keuring beste Landbouwrijpaard. 1. Howa van R. Boschma, 2. Jurbana van P. de Boer, 3. Lena van A. Bakker, al len van De Waterpoorters. Springconcours L.Rijverenigingen. 1. J. Dijkstra (De Donia’s) met Zebertje, 0 f. 13 punten. 2. Joh. Teernstra (De Waterpoorters) met Hanna, 0 f. 12 pun ten. 3. A. Piersma (Gaasterland) met Cupido, 2 f. 11 punten. Fokmerries onder het zadel: 1. H. S. Wiarda, Nijland met Verenia, Mej. L. Postma, Balk met Wugarta van L. Wierstra, Harich; Joh. Teernstra met Della van A. P. Stegenga, Wommels. 2. IB. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.) met Walvé, F. P. de Haan, Woudsend. met Zawissa, R. U. v. d. Kooy, Wouds end met Zilvia, 3. J. de Boer, Hommerts met Enia, H. J. Nauta, Jutrijp, met Wasca, H. S. Wiarda, Nijland met Irola. De medaille voor de beste ruiter werd toegekend aan Me;. L. Postma te Balk. Stamboekmerries enkelspan voor con courswagen of fndere luxe aanspanning 1. A. P. Stegenga, Wommels met Della; 2. F. P. de Haan, Woudsend, met Zawis sa; 3. R. U. v. d. Kooy, Woudsend, met Zilvia; 4. L. Wierstra, Harich met Wu- I gurta. 5. R. E. Oostra, Weidum met leneke. Fokmerries dubbelspan voor boeren wagen (los span): 1. Gemeline an Wu garta van L. Wierstra, Harich; 2. Wipie van B. H. de Jóng, Nijland en Gidonja van J. Lam, Harich; 3. Womba en Edo landa van F. de Boer, Roordahuizum. Fokmerriss dubbelspan voor luchtwa gen met langboom. 1. Zawissa van F. P. de Haan, Woudsend en Zilvia van R. U. v. d. Kooy, Woudsend. 2. Onrust en Wal vé van B. Lycklama a Nijeholt vnd; 3. Verenia en Irola van H. S. Wiarda, Nij land; 4. Ada en Almaria van H. Schrale, IJsbrechtum. De uitverkorene Nugura, entermerrie van B. Lycklama h Ntfeholt te Oudega (W.) werd alg. fokdag-kampioen 1950. ter bestand tegen slechte tijden? Met zekerheid is hieromtrent niets te zeg gen, al geeft het faillissementscijfer eni ge grond aan dit vermoeden. Van 1915 tot 1940 was nl. het faillissementscijfer voor Sneek 0.328 per 1000 inwoners, Leeuwarden 0.417, Nederland 0.379. De veeaanvoer heeft met uitzondering van de varkens, ongeveer het vooroorlogse niveau bereikt. Inten sivering, andere weidesystemen enz. kunnen nog een dichtere veebezetting veroorzaken en dus een stijging der aanvoeren. Een belangrijke factor bij de veeaanvoer is het verkeer. Zijn de ver bindingen goed, dan kan een centraal gelegen punt grote aantrekkingskracht uitoefenen. Het moet niet uitgesloten worden geacht dat een grondige verbe tering van de Leeuwarder veemarkt aan die van Sneek enige concurrentie zal gaan aandoen. Toch heeft Sneek geen onbelangrijke aanvoeren, aan rundvee bijna 45 voor schapen zelfs bijnr 70 van die te Leeuwarden, van de totale veeaanvoer bijna 50 Voorbereidend lager onderwijs. Er zijn thans 6 scholen met 830 leerlingen bij het voorbereidend lager onderwijs, d. w. z. 138 per school en 45 leerlingen per 1000 inwoners. Bij een bevolking van 23500 in 1970 zullen er dus 1060 leer lingen zijn, d. w. z. 8 scholen, er zullen dus 2 scholen bijgebouwd moeten wor den. Lager onderwijs. In 1970 zullen 3000 leerlingen de lagere scholen bevolken. Bij een gemiddeld aantal leerlingen van 200 per school, betekent dit niet min der dan 15 scholen. Er zullen dus 4 bij gebouwd moeten worden. Uitgebreid lager onderwijs. Nu in veel plaatsen Ulo-scholen verrijzen, be staat de mogelijkheid dat de „trek naar Sneek (het aantal ulo-leerlingen per 1000 inwoners voor Sneek is uit zonderlijk hoog) iets geringer zal wor den. Het rapport verwacht dat er tot 1970 nog 1 school bij moet komen. Ambachtsschool. Nu Sneek verder moet industrialiseren is het een groot voordeel dat de toeloop naar de Sneker Ambachtsschool groot is. (1 Jan. 1949 418 leerlingen). Het aantal leerlingen per 1000 inwoners geeft een enigszins scheef beeld door de vele buitenleerlin gen. Het aantal ambachtsscholen in de provincie stijgt nog steeds en dat zal zeker zijn werking doen gevoelen op de toeloop van het aantal leerlingen van buiten. Niettemin kan tot 1970 nog met een stijging van het aantal leerlingen rekening gehouden worden. Een tweede school is evenwel om deze redenen nog niet direct noodzakelijk. Avondnijverheidsonderwijs. Hiervoor kan gebruik gemaakt worcfen van be staande gebouwen. Nieuwbouw behoeft dit daarom niet mede te brengen. Huishoudschool. Veel leerlingen ko men van buiten de stad. Het aantal zal zeker nog iets kunnen toenemen, zonder dat dit een tweede school noodzakelijk maakt. Landbouwonderwijs. Het overgrote deel van de leerlingen is niet uit de stad afkomstig. De scholen zijn uitsluitend in Sneek als centrale plaats gevestigd. Ondanks een toeneming van het aantal leerlingen dat nog verwacht kan wor den, behoeft dit niet tot vermeerdering van het aantal gebouwen te leiden. Ver bouwing komt eerder in aanmerking. Kweekschool. Ook hier betekent toe neming van het aantal leerlingen geens zins een noodzakelijke vermeerdering van het aantal scholen. Uitbreiding zal een gedeelte vervangen moet worden, zeker kunnen plaats vinden. Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs. Zeer waarschijnlijk zal nog slechts 1 nieuw gebouw nodig zijn (nl. voor het Chr. Lyceum). Mogelijk ook een voor het gymnasium, maximaal dus 2 „middelbare scholen” tot 1970. Uit breiding van het aantal leerlingen is zeker te verwachten, en nieuwbouw daarom verantwoord. Samenvattend concludeert het rapport dat het dus raadzaam is in het uitbrei dingsplan rekening te houden met de bouw van 2 kleuter-, 4 lagere, 1 ulo en 2 middelbare scholen, afgezien van be staande scholen, die een nieuw pand die nen te betrekken. Ambachtsschool, Huis houdschool, Landbouwschool en Kweek school zullen moeten worden uitgebreid. Ziekenhuiswezen. Het rapport geeft o.e een overzicht van de geestelijke in stelling van de bevolking van het, uit ziekenhuisoogpunt, tot Sneek behorend verzorgingsgebied. Van de 89931 inwo ners zijn 13.954 of 15.52 R.K., 39.290 of 43.69 Ned. Herv., 19164 of 21.30 Geref., 2527 of 2.81 Doopsgezind, 1775 of 1.97 van andere gezindte en 13.221 of 14.70 niet-kerkelijk. Voor de gehele Z.W.hoek geeft het rapport voor J9’i0 een bevolkingsprognose van bijna 100.000 inwoners. Als norm voor zieken huisruimte mag minstens aangenomen worden een cijfer van 4 bedden per 1000 inwoners, zodat er in 1970 400 bedden moeten zijn. Thans heeft het R.K. St. Antonius ziekenhuis 171 bedden (het rapport kon uiteraard nog geen reke ning houden met de nu in aanbouw zijn de uitbreiding), zodat als er geen voor zieningen worden getroffen in 1970 er een tekort van 250 bedden zal zijn. In een beoordeling van de vraag hoe in dit tekort moet voorzien, treedt het rapport niet, in deze kwestie wenst het geen suggesties te doen, wel is het mogelijk dat bv. in Lemmer en Bolsward streek ziekenhuizen zullen ontstaan, wat enigs zins van invloed zal zijn op het bere kende tekort aan bedden te Sneek. Werkloosheid. Voor 1970 moet reke ning gehouden worden met een „nor male” werkloosheid van omstreeks 300 personen. In de dertiger jaren was te Sneek het aantal werklozen relatief min der dan in de rest van ons land. Wijst dit er op dat de bedrijven in Sneek so lider en beter geleid werden en dus fee- In ons nummer van 7 Juli jl., aan de vooravond van de feestweek, heeft bur gemeester Rasterhoff in een artikel reeds de aandacht gevestigd op het so- ciaal-economisch rapport over Sneek, dat het Economisch Technologisch In stituut voor Friesland op verzoek van het Gemeentebestuur had samengesteld en dat spoedig zou verschijnen en waar in in ’t bijzonder aandacht werd ge schonken aan de verzorgingsfunctie welke Sneek ten aanzien van een ruime omgeving vervult. Dat rapport is dan nu verschenen. Het is een lijvig boekdeel van 133 pa gina’s, benevens een aantal kaarten, grafische voorstellingen enz. enz. Het eerste deel van 113 pagina’s is een analyse van ontstaan en ligging, historische ontwikkeling, bestaansbron- nen en bevolking. Het tweede deel bevat een prognose omtrent de bevolking, wo ningen, industrieterreinen, onderwijs, ziekenhuiswezen, het laatste hoofdstuk geeft enige slotbeschouwingen. De bedoeling van zo’n rapport wordt in de inleiding geschetst. Het is voor Sneek noodzakelijk, bij het treffen van voorzieningen, die voor geruime tijd de ontwikkeling van de stad kunnen be palen, zich te baseren op het bestaande en ter dege rekening te houden met de ontwikkelingstendenties die bij nadere bestudering van het economisch leven van de stad naar voren komen. Door het analyseren van d$. toestanden in het verleden en heden tracht men tot conclusies te komen, die mede een richt snoer kunnen vormen voor de toekomst. In het eerste deel wordt daarom een on derzoek ingesteld naar de sociaal-eco- nomische structuur van de stad, ter wijl in het tweede deel op grond van het gevonden materiaal richtlijnen voor de toekomst worden gegeven. Een derge lijke prognose kan echter nooit gezien worden als een voorspelling die moet uitkomen, want er kunnen zich plotse ling structuurveranderingen voordoen. Een prognose is dus een zo goed moge lijke schatting op grond van de be staande gegevens en tendenties en daar om een waardevol middel bij het nemen van beslissingen betreffende industrie terreinen, woonhuizen, winkels, wegen, kanalen enz. Bij dergelijke vraagstuk ken kan het rapport dus als basis die nen, hoewel niet uit het oog verloren moet worden, dat het aangeven van de meest wenselijk geachte ontwikkeling van Sneek slechts summier kan geschie den. Daar, aldus de inleiding, het econo misch leven nu eenmaal een netwerk van banden is, moet Sneek dus ook in zijn betrekkingen met het omliggende gebied bezien worden, waarmee het to taalbeeld van de stad aan duidelijkheid zal winnen. We zullen voor en na grepen uit het rapport publiceren. Voor ditmaal ne men we een en ander uit de prognose, welke uiteraard, als betreffende de toe komst, het belangrijkst geacht moet worden. Bevolking. Het rapport acht voor Sneek een aantal inwoners van 23000 a 23500 in 1970 waarschijnlijk (in 1714: 3252; 1796: 4893; 1815: 5501; 1850: 7870; 1900: 12523; thans bijna 20000). Woningen. Bij een aantal inwoners van 23500 zal het aantal woningen on geveer 6100 moeten bedragen. In 1947 bedroeg dit aantal bijna 4400, waarvan Rubriek II Volbloed Merrieveulens, geb. na 15 Mei 1950. IA Parista van W. A. v. d. Zijpp, Harich; 2. Pollonia van Jac. de Boer, Hommerts; veulen van D. B. Okma, Woudsend. 3. Veulen van B. Lycklama a Nijeholt, Oudega (W.) Rubriek Hl Volbloed Hengstveulens. IA Veulen van A. S. Riedstra, Jutrijp; 1. Hendrik, van R. U. v. d. Kooy, Wouds end; veulen van J. A. Dijkstra, Teroele; veulen van IJ. Boersma IJzn. Oudega (H.O.N.2. Veulen van L. Wierstra, Harich; veulen van P. J. Osinga, Oude ga (W.). Rubriek IV. Volbloed Entermerries. IA Nugara van B. Lycklama Nijeholt vnd; 1. Noria van H. S. Wiarda, Nijland; Mineke van P. J. Osinga, Oudega (W.); Norette van G. R. v. d. Wal, Warga; Ne- lora van IJ. Boersma IJzn. vnd; Nabora van dezelfde; Melita van U. E. Zijlstra, Oosthem. 2. Mutana van B. Lycklama Nijeholt vnd.; Nuzelia van Fr. Koop mans, Oudega (H.O.N.); Marjan van U. E. Zijlstra, Oosthem; Nidora van dezelf de. 3. Nistiane van Jelte D. Dijkstra, Hemelum; Munetta van W. A. v. d. Zijpp, Harich; Namora van B. Lycklama a Nijeholt vnd.; Melda van J. D. Dijk stra, Teroele; Nidana van R. Jongsma, Goënga; Nomada van F. P. de Haan, Woudsend; Mien van R. IJ. Sijbrandij, Heeg. Volbloed Twentermerries. IA Leona van H. S. Wiarda, Nijland; 1. Lavane v. G. C. Draaijer, Oudega (H.O.N.) 2. Le- dola van F. P. de Haan, Woudsend. Rubriek VI. 3-4-jarige Stamboek en/of Volbloed Merries. IA lane van P. J. Osinga, Oudega (W.); 2. Godien van A. P. Hielkema, St. Nicolaasga; Gemelina van L. Wierstra, Harich; 3. Jalma van S. Tj. Hoekstra, IJsbrechtum; leneke van R. E. Oostra, Weidum; Greta van A. Buma, Nijega (H.O.N.). Rubriek VII. 5 j. en oudere Stamboek- W..«

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1