DE NIJVERHEID IN SNEEK 1 t De opleiding van Vaklieden in het Bouwbcdri f Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST WINDHOOS OVER NEDERLAND ?agiig Sneeks rol in de con- fectie-detalhandel VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950 5e JAARGANG No 69 L. KIEZEBRINK HET WELVAARTSRAPPORT Kapitein Westerling in België n it 6 /I leerovereenkomsten Alle stakingen opgeheven I 1 B?gint niet meer als krullejongen, maar op de ambachtsschool Daarna een leerovereenkomst Grote diefstal van juwelen te Scheveningen Weer postpakketten naar Duitsland bedrijf in Sneek Kapelaan Noordman naar Utrecht Geslaagd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- De Koffiebon KLEINZAND 7 - Telef. 2872 ff I Het oudste industriële Bioscuopnieuws De feesten te Hindeloopen Gevonden voorwerpen SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: f De situatie aan de Korte Vreugde vijftig jaar geleden. Mi® sen dicht of minder dicht bij Sneek. I Ook Friesland. V. Het onweer. ik Zowel te Rotterdam als te Amster dam zijn alle stakingen nu opgeheven. Het oudste industriële bedrijf in Sneek zal ongetwijfeld Erven B. J. Feenstra N. (bouw-materi- alen, beton, kalkbranderij) zijn. Deze onderneming bestond nl. in 1600 reeds in Sneek en is er se dertdien gevestigd gebleven. W elvaartsrapport De Leeuwarder rechtbank veroor deelde A. S., veehouder te Westhem tot zes maanden gevangenisstraf met af trek van preventief, ter zake van ver duistering van 3,351.12, welk bedrag hij had gevonden op het erf van zijn woning, waar de eigenaar B. Minnema het had verloren. De eis luidde tien maanden. De Aartsbisschop van Utrecht, Zijne Eminentie Joh. kardinaal de Jong heeft met ingang van 25 Augustus benoemd tot kapelaan aan de St. Martinus paro chie te Utrecht kapelaan J. J. J. Noord man alhier. Tot zijn opvolger is be noemd kapelaan A. J. J. Mulder. Daar de benoeming van kapelaan Noordman reeds heden inging, heeft hij gisteravond in het St. Joseph gebouw afscheid genomen van dé parochie. We komen daarop in het volgend nr. nog wel terug. materialen en de drie Voor het examengezel jneubelmaken van de Vereniging ter Veredeling van het Ambacht (V.V.A.) slaagden te Amster- Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Op bon 484 Algemeen kan men van heden af t.e.m. 9 Sept. a.s. 125 gram koffie kopen. Men moet met dit rantsoen 6 weken toe. Op 5 October wordt de volgende bon aangewezen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS, Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres Een totaal onverwachte wending nam de zaak-Westerling toen Donderdag be kend werd dat hij niet in Engeland zou landen, doch in België. Men had ge rekend dat Westerling door Engeland aan Nederland zou worden uitgeleverd en dan hier terecht zou staan. Uitleve ring aan Indonesië zou niet mogelijk ge weest zijn, Nederlandse onderdanen kun nen door Nederland niet aan buitenland se mogendheden worden uitgeleverd, zij kunnen slechts door de Nederlandse rechter worden berecht. Engeland zou Westerling als ongewenst vreemdeling beschouwd hebben en hem daarom di rect hebben doorgezonden naar Neder land. Maar er verluidde dat België geen bezwaar had tegen het verblijf van de kapitein in dat land. Naar bericht wordt zal Westerling uitgeleverd worden als Nederland er om vraagt. In de tweede helft van de vo rige eeuw kwamen uit Duitsland verschillende handelaren, die de streken afreisden om aan de ge zeten bevolking hun artikelen i.c. textiel te verkopen („lapkepoe- pen”). Eerst in een bepaald sei zoen, doch naderhand ook voor en na het seizoen. Sneek bleek als uitgangspunt zo gunstig te liggen om van hieruit de klanten te be dienen, dat de reizende handela ren zich hier gingen vestigen. We noemen b.v. Bervoets, Brennink- meijer, Lampe, Voss, Wehmeijer. In Sneek is dus de bakermat te zoeken van de Confectie-detail- handel, die zich van hieruit over geheel Nederland heeft verspreid. W elvaartsrapport. f- Van heden, Vrijdag t.e.m. Maandag heeft het Amicitia Theater een adem benemende thriller met enige van ’s we relds knapste acteurs. Het is: „De man op de Eiffel toren” met Charles Laugh ton, Franchot Tone, Burgess Meredith, Patricia Roc. Robert Hutton, Jean Wal lace enz. De film geeft, naar de roman van Georges Siménon, een der spannend ste avonturen uit de enerverende loop baan van commissaris Maigret te zien. Een decadent neefje van een rijke tante heid uitoefenden, van wie 90 uit de stad zelf kwamen, de overigen uit plaat- con nf minder Ki-i Cïnool- laat zich in een café ontvallen dat hij er graag een millioen francs voor over heeft om van zijn tante af te zijn. Een eeuwige student hoort dit, knapt het karweitje op en gooit de schuld op een kippige scharenslijper, over wiens hoofd al de schaduw van de guillotine valt, als Op de Eiffeltoren vindt een spannend spel van een einde, Maigret spannende achtervolging Een grote woonwagen daar sloeg 3 maal over de kop. Op de diesel-electrische trein uit de richting Apeldoorn, die omstreeks 18.20 uur even voor Assel was, kwam een aantal boompjes terecht. Gelukkig de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. Nadat de boompjes waren weg geruimd, werd bij Assel het eerste trein stel, dat beschadigd was, afgekoppeld. Boven de West-Veluwe ontlastte zich in de vooravond een kort, maar hevig onweder, dat vergezeld ging van enor me plasregens, hagelslag en een wind hoos. Vooral in de Harskamp werd door de wervelstorm ernstige schade aange richt. Boerderijen en woonhuizen stort ten in. Schade ontstond bovendien te Barneveld. buurt Sprik, (fox), Asyl; Deze feesten zijn Dinsdag ingezet met een inleidend woord van de loco-burge- meester, wethouder W. S. de Boer, daar burgemeester Stallinga wegens ziekte verhinderd was. Namens de burgemees ters der andere Friese steden bood bur gemeester v. d. Meulen van Leeuwarden gelukwensen aan, gedeputeerde Okkinga deed dat voor het provinciaal bestuur, en ook de oud-burgemeester van Hin deloopen, de 81-jarige heer G. Avenhorn van Nauta voerde nog het woord. Het glanspunt van de eerste dag was de opvoering van het historisch spel van Abe Brouwer „Hindeloopen, Stad der VaadI’ren”, welke door een zeer groot publiek werd bijgewoond. Het Friesch Dagblad schrijft over het stuk zelf dat Brouwer Hindeloopen een goede docu mentaire in de vorm van een toneelstuk heeft verschaft; de aankleding met echt Hindelooper costuums was een pracht voor het oog. De heer S. de Boer, van Huizum, die de muziek componeer de, heeft zijn taak uitstekend volbracht en de 50 a 60 Hindeloopers die in het stuk optraden hebben, ofschoon velen nog nooit eerder op de planken waren, een voortreffelijke uitbeelding gegeven. Het Vrije Volk schrijft dat er grote waardering blijft voor dit waarlijk grootse kijkspel met zijn prachtige cos tumering en keurige décors. Het versierde en verlichte stadje is ’s avonds een sprookje gelijk. Wie het nog niet zag, heden, Vrijdagavond, is daartoe nog de gelegenheid, het stuk gaat dan in zijn laatste uitvoering. ze ook veel meer van de ene patroon naar de andere vliegen om zoveel mo gelijk te kunnen verdienen, waarbij de opleiding verwaarloosd wordt. Het beste examen wordt extra be loond met een stuk gereedschap met inscriptie en reken er maar op dat ze daar trots op zijn terwijl zij, die gemiddeld een 7 behalen, bij het Nij- verheidsdiploma, dat aan alle geslaag den wordt uitgereikt, nog een technisch boek met inschrift ontvangen. De geslaagden kunnen en velen doen dat ook nog verder studeren (waarvoor ze ook op de Ambachtsschool en Avondnijverheidsschool terecht kun nen) voor het diploma gezel, waarvoor hier ook al verschillende jonge mensen zijn opgeleid. Hier ligt dus ’n ruime mogelijkheid voor hen olie een goed vak goed willen leren. Bij het aangaan van een leerovereen komst verplichten ze zich echter ook twee jaar de Avondnijverheidsschool te bezoeken, maar schoolgeld behoeft hier voor niet te worden betaald. Volgende week (28, 29 en 30 Augus tus) is er weer gelegenheid zich voor de op 1 November beginnende nieuwe cur sus aan te melden. Ook kan men hierbij nog inlichtingen krijgen, als men uit dit stukje niet voldoende wegwijs is ge worden. Aan de volgende personen werd het diploma uitgereikt: J. Post, Heeg (patroon J. v. Asma) P. Sandstra, Oosterend (J. de Boer) R. Couperus, Parrega (H. Bleeker); P. V. d. Pol, Heeg (J. de Boer); A. Feen stra, Nijland (S. de Boer); P. Jansen, Hidaard A. en H. Bootsma)J. v. d. Meulen, Heerenveen (Buwalda, v. d. Wijk en Schaap); A. Postma, Sneek (G. Doevendans); H. IJntema, Sneek (fa. Koster en Zn.); P. Zwerver, Oosterend (fa. Koster en Zn.)H. Hooisma, Bantega (H. Hooisma;) A. H. Bakker, Heeren veen (gebr. v. d. Meulen); G. Breeuw- sma, Parrega (J. de Jager); M. Winia, Heeg (M. Kaspersma); J. J. v. d. Vliet, Sneek (fa. Koster en Zn.); J. F. Bosma, St. Nicolaasga J. de Lange)M. de Vries, Heerenveen (gebr. v. d. Meulen) Sj. Alkema, Sneek (fa. Ooms en Zn.); S. Feenstra, Nijland (M. K. Veenstra) H. v. d. Brug, Oosthem (G. A. Visser); J. Krikke, Langezwaag (D. de Vries); G. Draaijer, Tjerkwerd (P. Zijlstra). Het hoogste aantal punten behaalde S. Feenstra te Nijland, die in het bezit kwam van de door de Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf beschikbaar gestel de waterpas. Bovendien werden 16 vakboeken uit gereikt, aangezien 16 examinandi het vereiste aantal punten voor deze prijs behaalden of overschreden. De examens zijn Vrijdagmorgen be gonnen met practijkwerk; de Zaterdag morgen werd besteed aan theorie over veiligheidsvoorschriften, kennis en constructieleer, volgende werkdagen weer aan praktijk. Dit praktijkwerk bestaat uit het maken volgens tekening van een tuinhekje, waarmee de jongelui druk bezig waren toen wij een kijkje bij hen namen, maar er stond ook al een flinke partij kant en klaar. De werkstukken zagen er alle maal keurig uit en volgens de heren Bosma en Graafsma wordt hier ook in derdaad goed vakwerk geleverd, al werkt de een natuurlijk beter dan de andere. Het peil van de vaklieden is in Friesland echter zeer hoog, zelfs het hoogste in het gehele land en steekt ver uit boven dat in de grote steden, waar de jonge mensen niet die ijver en toewij ding aan de dag leggen als hier en waar Een boerderij van de landbouwer E. van der Veen te Baarlo bij Blokzijl werd dezelfde avond door de bliksem getrof fen en is tot de grond toe afgebrand. De gehele inboedel ging verloren en een paard kwam in de vlammen om. Alles was verzekerd. In vele plaatsen in Z. Oost-Friesland is de bliksem ingeslagen. De belang rijkste schade wordt uit Wolvega ge meld, waar de in aanbouw zijnde aard- appelsorteerinrichting van de Z. P. C. werd getroffen. Schade ƒ20.000. Geeft het economisch beeld van Sneek, aldus het Welvaartsrapport, dui delijk te zien welk een belangrijke plaats handel en verkeer in de stad in nemen, zonder bezwaar kunnen we Sneek de tweede handelsstal van Fries land noemen, met het Zuidwesten der provincie als verzorgingsgebied, ook de De P.T.T. heeft toestemming gekre gen, het pakketpostverkeer met Duits land te heropenen. Pakketten tot een maximum gewicht van 5 kg., die een waarde van 25 niet te boven gaan, j mogen de grens weer over. Dit geldt i echter alleen voor West-Duitsland. De hoeveelheden levensmiddelen, die mogen worden verzonden, zijn maxi maal: 2000 gram brood, bloem, gebak, beschuit of koek; 1000 gram peulvruch ten; 1000 gram andere grutterswaren; 1000 gram voedingsvetten; 1000 gram vlees of vleeswaren; 2000 gram melk in blik of room; 2000 gram kaas; 10 eieren; 1000 gram suiker of versnape ringen; 1000 gram jam e.d.; 250 gram thee; 100 gram koffie; 100 gram cacao; 100 gram specerijen; 1000 gram vlees in blik; 500 gram zeep; 100 sigaretten; 25 sigaren; 250 gram kerftabak. De pakketten mogen eveneens nieuwe tex- tielgoederen bevatten. Een Canadese dame, die in een hotel te Scheveningen van 12 op 13 Augustus dam de heren H. Vellinga, Hommerts; verbleef, zijn daar juwelen ontstolen ter F. Ringnalda, Oppenhuizen; P. Andela, waarde van tienduizenden guldens. De Waaxens. De opleiding hiervoor ontvin- diefstal heeft plaats gehad uit de ka gen zij aan de Ambachtsschool Je Sneek. mer, waar de dame sliep. nijverheid mag niet onbelangrijk ge noemd worden. Integendeel, behalve handel en verkeer tezamen is er geen enkele klasse waarin meer personen een bestaan vinden. Ongetwijfeld mag dan ook de nijverheid een der belang rijkste pijlers genoemd worden waarop het economisch leven van Sneek rust. Het ontstaan en bestaan van vele Sne- ker industriële bedrijven is grotendeels terug te voeren op 2 factoren, nl. Ie. op de agrarische bestaansbronnen en 2e. op de verkeers- en centrumpositie van de stad. De metaalnijverheid in Sneek is gro tendeels gebaseerd op de fabriekmatige zuivelbewerking en dient verder toege schreven te worden aan de omstandig heid dat Sneek het centrum is van een geheel agrarisch gebied (laag land, veel water, bemaling e.d.) Agrarische be staansbronnen hebben uiteraard ook een rol gespeeld bij de hier gevestigde wa gen- en carosseriefabriek, de voedings- en genotmiddelennijverheid, veevoeder fabrieken en de fabriek die gereedschap pen voor de zuivelindustrie maakt. Een geheel andere groep vormen die bedrijven, welker ontstaan en ontwik keling kan worden toegeschreven aan de verkeersfunctie van Sneek en aan de zich steeds verder ontwikkelende cen trumfunctie van de stad. Uit het feit dat Sneek een centrum van scheep vaartwegen is, vloeide, toen de scheep vaart nog als zeilvaart werd uitge oefend, voort dat zeilmakerijen ontston den en touwslagerijen, scheepsbouw en later ook jachtbouw. Ook zijn er bedrij ven, die benodigdheden voor de scheeps bouw maken als schroeven en schroef- aslagers, apparaten voor scheepsinstal- laties enz. De textielnijverheid en han del, tabaksfabrieken, zilverwerkfabrica- ge danken hun ontstaan vooral aan de centrumfunctie van Sneek. Voor tal van andere is niet direct een bepaalde oor zaak van het ontstaan aan te wijzen, toevallige factoren kunnen een grote rol spelen. Wel is het opvallend dat zeer Veel bedrijven in Sneek op een lang be staan kunnen bogen. Niet minder dan 70 is voor 1900 in de stad ontstaan, enkele zelfs vóór 1800. De invloed van de ondernemersfiguur is zeer groot bij het ontstaan van een industrie en mag in genen dele verwaar loosd worden, evenmin als veranderin gen in smaak e.d. bij het publiek. Beide factoren hebben een rol gespeeld bij het ontstaan van enkele relatief grote sui- kerwerkfabrieken in Friesland, waar van er een te Sneek gevestigd is. Op de ondernemersfunctie kan niet genoeg de nadruk worden gelegd. De leiders van de ondernemingen moeten op de juiste wijze en het juiste moment de beslis singen nemen, waarvan zeer veel kan afhangen. Op hen rust dus een zware verantwoordelijkheid en zij zijn dan ook in belangrijke mate aansprakelijk voor de ontwikkeling van de nijverheid. Bij gelijke kansen boekt de ene leider beter resultaat dan de ander. Veel hangt er dan ook van af, in welk „klimaat” zij moeten leven. Kleinigheden, veelal zo beschouwd door buitenstaanders, kun nen de oorzaak zijn dat bedrijven ver dwijnen of niet gevestigd worden, ter wijl daar toch grote kans op bestond. Dat dergelijke dingen te betreuren val len behoeft geen betoog. Ook voor Sneek, evenals voor ons gehele land, is verdere industrialisatie een dringende eis. Waren er in 1854 in Sneek totaal 1062 personen of 12.6 van de ge hele bevolking in de nijverheid werk zaam, in 1930 waren dat er 1903 of 12.8 Ofschoon er sedert 1930 geen nieuwe bedrijfstelling is gehouden, heeft men wel de beschikking over gegevens uit 1948, doch bijna uitsluitend van bedrijven met 10 of meer werkzame personen. Als men van de cijfers van 1930 een daarmede vergelijkbare inde ling maakt, blijkt dat het aantal bedrij ven met 10 of meer werkzame personen sedert 1930 in Sneek flink vooruitge gaan is, doch dat het aantal personen nog sterker gestegen is. De industriële functie van Sneek is dus aanmerkelijk verstevigd. Waren er in 1930 29 bedrij ven met meer dan 10 man personeel, dit aantal was in 1948 tot 42 gestegen, een stijging van 45 Het aantal werkzame personen bedroeg echter 1454, tegen 785 in 1930, een stijging dus van 85 ter wijl de bevolking met 29 steeg;'in 1948 had één bedrijf in Sneek 217 per sonen in dienst, een ander 122. In 1930, het laatste jaar waarover volledige gegevens bekend zijn waren hier in de nijverheid totaal 1903 perso nen werkzaam, waarvan 753 in de ver zorgende en 1150 in de stuwende be drijven (d. w. z. bedrijven die hun pro ducten over het gehele land of zelfs daarbuiten afzetten). Volgens de uit komsten van de volks- en beroepstelling van 1947 waren er toen in Sneek 2506 personen, die een beroep in de nijver- j commissaris Maigret ingrijpt. kat en muis dan I krijgt na een r“‘ de werkelijke schuldige te pakken. In de week van 16 tot en met 23 Augustus werden de volgende voorwer pen als gevonden aangegeven: zilveren theelepeltje, Gemeente-Reiniging; leren reistas inh. pakje brood, Werkman, Looxmastraat 3; beurs met inhoud, Poorter, Willem de Zwijgerstraat 90; (wit bruine) pet, de Boer, Hooghuister- steeg 4; polshorloge, Faber, Koopmans- gracht 55; blauw koffertje met inhoud, Koenen, aan boord Bothniakade; wit benen armband, Zijlstra, le Woudstraat 47; huissleutel, Meijer, le Woudstraat 44; sleutel aan ring, Tinga, Maria Loui- sestraat 6; rode autoped, Zijlstra, le Woudstraat 47; brilmontuur, Winkeler, le Woudstraat 4; kruiwagen, Neuhoff, Potbuurt 9; blauwe slipover, Dijkstra, Emmastraat 31; rijwiel, Hobma, Lem merweg 6; twee beugels met schroefjes, Liemburg, Frederik Hendrikstraat 64; wit benen waaier, van Winden, Park straat 5; soldatenarmband, de Vries, Waterpoortsgracht 5; poesje, Asyl; gou den ketting met hanger, Doktershuis; armband, Doktershuis; fietspomp, v. d. Wal, Kloosterstraat 2; damessjaaltje, v. d. Wal, Kloosterstraat 2; beurs met inhoud, Geldof, Johan Mauritsstraat 4; polshorloge, v. Egmond, Kerkhoflaan 16; bruine beurs met inhoud, Nijdam, IJ1- sterkade 10; dekkleed, Visser, Willem de Zwijgerstraat 66; bruin beursje, Bus ter, 2e Steenklipstraat 30; lipssleutel, Loen, Emmastraat 29; beugel van een gebit, Gjeltema, Kloosterdwarsstraat 44; witte schort (5 wk. geleden), Da- men, Kapelstraat 13; bril met hoornen montuur, v. d. Meulen, Amaliastraat kinderzonnebril, Hofing, Amaliastraat 4; gespikkeld kindermanteltje, de Jong, le Frittemahovenstraat 9; schakelarm band, Wiersma, Ubbo Emmiusstraat 27; ringetje met steentjes, de Boer, Wes- tersingel 33; ceintuur van een jurk, v. d. Hey, Martiniplein; vulpen, Gerritsma, le Woudstraat 7; rood kindertasje, Boersma, le Frittemahovenstraat 14; vuuraansteker, Land, 2e Oosterkade 23; ceintuur, v. d. Werf, Ged. Poortezijlen 3; postduif, Wiersma, Speersterdijk 60 te Goënga; herenvest, Kootje, Oppenhui- zerweg 12; beursje met inhoud, v. d. Kallen, Grootzand; paar bruine kinder- schoentjes, Blauw, 3e Steenklipstraat 10; hondenriem, de Leeuw, v. d. Hey- 12; bruine beurs met inhoud, Grootzand 14a; klein hondje speldje (olifantjes), de Boer, Willem Frederikstraat 19; mes in schede, Postma, Frederik Hendrik straat 19; beurs met inhoud, Bokkinga, Eeltje Halbersmastraat 11; rijwiel, Bu walda, Oosterdijk 62; beurs met inhoud, v. d. Werf, le Steenklipstraat 76. Op de daarvoor vastgestelde tijden zijn aan het bureau van politie nog te bevragen: autoped (op massieve banden), huis- en fietssleutel, blauw mutsje, paar rouw handschoenen, ceintuur van regenjas, huissleutel, sleutel en alpinomuts. Een windhoos, die Woensdagavond tussen zeven en acht uur over centraal Overijssel trok, hetgeen gepaard ging met hevig onweer en zware regenval, heeft nabij Dalfsen danig huisgehouden. Schuren en boerderijen werden opgeno men en een eind verder uit elkaar ge rukt weer neergeworpen. Vooral de buurtschappen Emme.i en Ankum had den het zwaar te verduren. De kap van een hooiberg te Ankum werd door een windhoos opgenomen en meegesleurd over de bomen, om 400 meter verder te worden neergesmeten. Honderden bomen werden ontworteld of knapten gelijk lucifersstokjes af. Be halve de rijksweg OmmenDalfsen Zwolle, waren alle wegen rond Dalfsen door bomen versperd. Ook verschillende boerderijen liepen ernstige schade op, doordat ontwortelde bomen op deze hui zen terecht kwamen. De electrische stroomvoorziening was verbroken en ’t telefoonverkeer stagneerde ten dele. Het totaal der verwoestingen was Woensdagavond nog niet te overzien. Ook Gelderland werd getroffen. In Kootwijk werd een boerderij vernield. in het leven geroepen, dat tevens dient om de opleiding te perfectionneren. Voor de bouwvakarbeiders heeft de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf zich met dit nuttige werk belast, en het suc ces hiermee is zo groot, dat thans in Friesland reeds 81 timmerlieden geëxa mineerd konden worden, van wie 23 aan de Ambachtsschool in onze stad. Schilders, metaalbewerkers en auto monteurs hebben hier al eerder proeven van hun bekwaamheid afgëlegd, maar voor de timmerlieden was het de eerste maal, en daarom heeft de directeur de Pers er bij gehaald om wat over deze opleiding te vertellen en haar iets van het werk van deze adspirant-vaklieden die nu een tweejarige opleiding achter de rug hebben, te laten zien. In de door de Minister van O. K. en W. benoemde examencommissie hebben zowel vertegenwoordigers van de werk gevers als van de werknemers en de nijverheidsscholen zitting. Voor onze school bestaat die uit de heren T. J. van Gelder, directeur Ambachtsschool, voorzitter; H. v. d. Wildt Amersfoort (van de Stichting Vakopleiding), secre taris; A. Koster en F. H. P. Ringnalda, aannemers; C. J. Schoorl, leraar Am bachtsschool, S. Bosma, werknemer en A. Graafsma, controleur van de Stich ting. De windhoos passeerde Woensdag-' avond om acht uur de gemeente Oost- Stellingwerf. In het dorp Haulerwijk behorende tot deze gemeente, werden door ’t natuurgeweld de vier woningen van de families Greving, Kuipers en Be- ijert, totaal vernield. Twee andere wo ningen werden zeer zwaar beschadigd en 10 andere woningen minder ernstig. Tientallen bomen werden door de wind hoos ontworteld en het telefoon- en electriciteitsnet kreeg ernstige storing. Slechts 2 personen werden licht ge wond. Er wordt ven comité tot hulpver lening opgericht. Als een jongen vroeger timmerman wilde worden, ging hij na schooltijd als krullejongen naar een baas. De ouderen hebben die opleiding allemaal mee ge maakt en op die manier werden er flin ke bekwame vaklieden gekweekt. Theo retische kennis kregen ze echter niet, en daarom gaan de jongens nu bij voor keur een paar jaar naar de Ambachts school of de Avond Nijverheidsschool, waar hun die kennis wordt bijgebracht, zodat op deze scholen de grondslag wordt gelegd voor hun latere vakman schap. Want volledig vakman worden ze op school natuurlijk niet. Dat kan, net als bij alle andere beroepen, alleen in de practijk. De overgang van school naar practijk valt echter niet direct mee, en om dat te vergemakkelijken is het stelsel van de Een nieuw portret van H. K. H. Prinses Margaret van Engeland ter gelegen heid van haar 20ste ver jaardag op Maandag 21 Augustus. De foto werd genomen op Buckingham Palace. De prinses droeg een japon van wit satin gegarneerd met rose en witte rozen. En nu

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1