Raadsvergadering Wymbritseradeel Vijftig jaren trouwe dienst Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Parochie Sneek nam afscheid van kapelaan Noordman I Voorstel inzake demping Nauw Vliet en Zijpke door B. en W. ingetrokken - Grondbedrijf opgeheven DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 5e JAARGANG No 70 L KIEZEBRINK In nij Frysk toanielstik KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN I s 1 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD .1 KLEINZAND 7 - Telef. 2872 f' J 8 2166 vrijwilligers Overleden maar niet dood Kampioen hink-stap-sprong Wie komen er uit Indonesië SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: 8 (Ons Noorden.) De Voorzitter ant- Bezoeken Johanna Stichting. Gemeentebegroting 1951. te de Schadevergoeding brugpachter Scharnegoutum. De brugpachter H. Douma te Schar- Advertentieprijs 15 cl. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. j V. en Verschijnt: DINSDAGS ert VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. te Laren heeft eèn gunstig resultaat ge had. Van de 9648 onderzochten waren er slechts vijf door tuberculose aangetast. De heer Teums van Oosterom te Alfen a. d. Rijn is slachtoffer geworden van een ambtelijke vergissing. Deze 28-jari- ge huisvader had ter gemeente-secre- tarie aangifte gedaan van een levenloos geboren kind, waarbij de ambtenaar van de burgerlijke stand de aangever in plaats van het kind als overleden in schreef. Eerst toen er ’s avonds rouw bezoeken werden afgelegd, naar aanlei ding van de aan het plaatselijk blad ge dane opgave, bleek de vergissing. ten op uw verdere arbeid en moge het u in uw nieuwe standplaats wel gaan”. Namens de parochiële K.A. sprak de heer J. Bos, voor de Kath. Leesbiblio theek de heer A. Keet, voor Kath. Thuis front de heer A. Tromp, voor het comité Stille Omgang de heer F. Brinkman, voor de misdienaren Brouwer, voor de Bond Zonder Naam mej. J. de Jong, voor de Kajotters H. Kruis, voor Vlug en Lenig mej. Brouwer, die allen kap. Noordman een stoffelijk blijk van hun dankbaarheid overhandigden. Tot slot dankte kapelaan Noordman allen zeer hartelijk voor de waarderende woorden en de cadeaux, waarna allen met een handdruk afscheid namen van deze zo beminde priester. B. en W. stellen voor de beloning voor de handwerkonderwijzeres beschikbaar te stellen, deze zal 320 per jaar be dragen. Waar het hier medewerking aan een combinatie betreft achten B. en W. het voorts de doelmatigste methode de naai machines en het meubilair in bruikleen af te staan, zodat de gemeente bij een eventueel uiteenvallen van de combina tie hierover de beschikking houdt. De kosten van één naaimachine worden ge raamd op 245. B. en W. stellen voor de medewerking te verlenen, doch het aan te schaffen materiaal in - bruikleen af te staan. De heer Brouwer vraagt of het nu de bedoeling is maar 1 naaimachine aan te schaffen. woordt neen, slechts de prijs van één wordt in het stuk genoemd, er komen er drie. Z. h. s. wordt het voorstel aan genomen. Vergadering van de Raad der ge meente Wymbritseradeel op Zaterdag 26 Augustus 1950, ’s voorm. 9 uur. Voorzitter burgemeester F. Tjaberings, secretaris de heer K. Visser. Aanwezig 14 leden; afwezig de heer Waltje. Na opening op de gebruikelijke wijze heet de V o o r z. in ’t bijzonder welkom wethouder Hofstra, die na zijn ziekte, hier voor het eerst, volledig hersteld, weer aanwezig is. Spr. wenst de wet houder geluk. Wethouder Hofstra dankt voor deze woorden en voor de belangstelling hem door de leden be toond tijdens zijn ziekte. De notulen van de vergadering van 19 Juni worden op advies der commis sie onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de Bouwkas Noord Neder landse Gemeenten om een garantie voor rente en aflossing van een door de bouwspaarder B. Rienstra te Scharne goutum aan te gane geldlening ten be hoeve van de bouw van een woning. Op voorstel van B. en W. wordt hiertoe z. h. s. besloten. Diverse raadsbesluiten zijn door Ged. Staten goedgekeurd. De inspecteur van het L. O. in de inspectie Sneek deelde mede dat waarschijnlijk reeds dit jaar kan worden- aangevangen met de bouw van de Herv. School te Scharnegoutum. Voorts was ingekemen een schrijven van de Maatschappj tot bevordering der bouwkunst B.N.A te Amsterdam om ambtelijke diensten niet als architect bij particuliere bouwwerken te doen op- treuen. A. deze stukken worden voor kennis geving aang: nomen Een verzoek van de Hervormde school te Folsgare om beschikbaarstelling van gelden ex artikel 72 der Lager-ohder- wijswet 1920 voor het verbeteren van een doorwaterende muur wordt in han den van B. en W. gesteld om advies. De rekening van de Woningstichting over 1949 zal worden nagezien door de h.h. Okma, Nauta en Schengenga. Naar aanleiding van de aanbieding door B. en W. van de gemeentebegro ting en die van de gemeentelijke instel ling voor sociale zorg voor 1951 worden de secties ter onderzoek van deze be grotingen getrokken. De sectie onder voorzitterschap van wethouder Hof stra zal bestaan uit de ledenOsinga, Brouwer, Bootsma, Brandsma, Gerbran- dy, Okma en Westra. De sectie onder voorzitterschap van wethouder J o u w s m a zal gevormd worden door de leden: Nauta, Schen genga, P. Dijkstra, Kramer, Jongstra en Waltje. De aangeboden rekening over 1949 van de gemeentelijke instelling voor so ciale zorg wordt ter onderzoek in han den gesteld van ie commissie van bij stand voor deze zorg. De aangeboden gemeenterekening over 1949 zal worden onderzocht door de leden Brouwer, Westra en Waltje. Hierna sluiting. Het aantal vrijwilligers voor Korea wordt nog steeds groter, daar de aan meldingen van hen, die zich bij hun af- delingscommandant opgaven, nu in Den Haag binnenkomen. In totaal bedraagt het aantal thans 2166, maar definitief is dit cijfer nog niet. Verzoeken Bijzondere Scholen. De Geref. School te Heeg vraagt me dewerking voor het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van ’t achtste leerjaar. Hoewel de aanvraag op zich zelf niet de normale eisen overschrijdt en voor inwilliging vatbaar zou zijn, ook naar het oordeel van de inspecteur, zal ze moeten worden afgewezen, omdat het schoolbestuur reeds vóór de aanvraag tot aanschaffing was overgegaan. Z. h. s. aldus besloten. Het bestuur van de R.K. school Heeg verzoekt medewerking voor aanschaffing van leermiddelen ten be hoeve van het onderwijs in de Friese en de Engelse taal. Sinds April is het Fries als leervak op de rooster geplaatst voor de klassen 6, 7 en 8 en het Engels voor de klassen 7 en 8. De inspecteur advi seert gunstig en B. en W. stellen voor medewerking te verlenen. Z. h. s. aldus besloten. Het bestuur van de R.K. school te Heeg verzoekt mede namens het bestuur van de Geref. en de Hervormde school gelden beschikbaar te stellen voor de beloning van de onderwijzeres in het handwerken en medewerking te verle nen voor aanschaffing van leermiddelen voor dit onderwijs. Het ligt in de bedoe ling van deze schoolbesturen het hand- werkonderwijs aan de leerlingen van de 7e en 8e klas gezamenlijk te verzorgen. Het aantal leerlingen van de combina tie zal 1 Sept. 20 bedragen en het on derwijs zal worden gegeven in één der lokalen van de St. Joseph school te Heeg. Er zijn tafels en een kast voor berging van het materiaal nodig. Gaar ne had men de beschikking over 3 naai machines. De inspecteur adviseert gun stig. OPPENHUIZEN—UTTWELLINGER- GA. Bij dé te Hilversum gehouden natio nale militaire athletiek-kampioenschap- pen werd onze vroegere plaatsgenoot A. de Jong, militair kampioen van Neder land 1950 hink-stap-sprong met een sprong van 13.77 m. Zuivering gemeentelijk bezettingsrecht. Opheffing grondbedrijf. B. en W. stellen voor om een aantal regelingen door de burgemeester, waar nemende de taak van de gemeenteraad of van B. en W„ in bezettingstijd geno men, om te voorkomen dat ze na 1 Dec. 1950 hun rechtskracht verliezen, op nieuw door het nu bevoegde gezag, de gemeenteraad, vast te doen stellen. B. en W. maken van deze gelegenheid tevens gebruik om voor te stellen het raadsbesluit van 22 October 1947/11 De cember 1947 tot instelling van een grondbedrijf in te trekken. De admini stratieve rompslomp aan de instandhou ding van een afzonderlijk grondbedrijf verbonden, kan in deze gemeente, naar de ervaring reeds heeft geleerd, gevoe gelijk worden gemist, het bezit aan bouwterrein is daarvoor hier te weinig omvattend. De heer Gerbrandy zou de alge mene opmerking willen maken, dat het voorstel wel wat laat komt, het is al 5 jaar na de oezetting. Overigens kan spr. onder de opgesomde regelingen geen vinden die kan worden gemist, zodat hij zich over ’t algemeen wel met het voor stel kan verenigen. Echter behoren tot de regelingen ook het uitbreidingsplan, de daarbij behorende bebouwlngsvoot- schriften en de regeling bijzondere rooi lijnen. We weten allen uit de ervaring der laatste jaren dat dit all is niet on gewijzigd kan worden gehandhaafd. Zo bleken de voorschriften inzake de r"?:- lijnen niet te handaaven. Het nieuwe be- bouwingsplar te Njjland wijkt ook weer af van het uitbreidingsplan, dat alles vindt mede zijn oorzaak in de gewijzigde omstandigheden, de bescherming' van cultuurgrond speelt nu ook een rol. Deze regelingen zullen dus binnen af zienbare tijd moeten worden herzien. De Voorzitter antwoordt dat de wet een 10-jarige herziening van de uit breidingsplannen en de aankleve van dien voorschrijft. De door de heer Ger brandy aangevochten regelingen komen dus van zelf, daar ze van 1943 date ren, omstreeks 1953 weer aan de orde hier. B. en W. stellen er wel prijs op dat hun nu gedaan voorstel thans wordt aangenomen, maar zijn bereid om het uitbreidingsplan enz. nog voor de 10- jarige periode verstreken is, door de raad onder de loupe te doen nemen. Dan krijgt ook de heer Gerbrandy zijn zin. De heer Gerbrandy zegt dat we na tuurlijk niet zonder voorschriften op dit gebied kunnen blijven zitten, zodat hij er mee accoord gaat dat het voorstel van B. en W. nu in zijn geheel wordt aangenomen, nu B. en W. toezeggen dat het uitbreidingsplan enz. binnen niet al te lange tijd hier weer aan de orde zal komen. Z. h. s W. Heden, Maandag, herdacht de heer J. Zweijtser alhier de dag waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad bij de Koffie- en Theehandel R. S. Visser Zonen, welke firma in 1926 een fusie aanging met de fa. van der Plaats te Bolsward. Als 12- jarige jongen werd hij aangenomen en hij deed ongeveer 5 jaren dienst als hulp in de afd. koffiebranderij. Door zijn er varing en grote ambitie werd „Jan”, zoals nog heden ten dage zijn patroons en collega’s hem in de fabriek aanspre ken tot „brander” aangesteld. Dat is een vak op zichzelf, waarin grote be kwaamheid wordt geëist, vooral ook in vroeger jaren toen de koffie naar ver schillende delen van 't land los werd af geleverd en de hoogte van het branden nog al uiteenliep, al naar de wens der cliëntèle. Dag in, dag uit stond brander „Jan” paraat en nog steeds kan men hem op zijn post aantreffen, zich ver heugende in een goede gezondheid. Ge durende een halve eeuw van trouwe plichtsvervulling is Zweijtser nl. slechts enkele dagen wegens ziekte afwezig ge weest en was hij minder lekker dan was het meestal Zaterdagsmiddags of Zon dags, zo deelde een der firmanten ons mede, des Maandags stond hij prompt weer in de branderij. Een goed huisva der toonde Zweijtser zich ook. Dit be wees de jubilaris tijdens de jaren 1914 1918 toen hij, als landstormen in dienst, iedere Zondag van uit zijn legerplaats Assen per voet de reis naar Sneek on dernam om die dag met vrouw en kin deren verenigd te zijn in de huiselijke kring, een gedrag dat zeker de jongere generatie als voorbeeld gesteld mag worden. Tijdens rijn 50-jarige loopbaan heeft Zweijtser twee perioden meege maakt van koffie-distributie, waarvan de laatste dateert van Juni 1940, die nog steeds voortduurt en welke evenals de vorige vergezeld gaat van het afleve ren van koffiesurrogaat. Hedenmorgen had in de bovenzaal van Hotel „De Doele” te Bolsward de huldiging van Zweijtser plaats. Daar waren directie en personeel bij een toen de jubilaris en familie om streeks half elf onder daverend gejuich ontvangen werden. Mede waren daar aan wezig burgemeester Bruinsma van Bols ward en zijn ambtgenoot burgemeester Rasterhoff van Sneek. Een der firmanten, de heer IJ. Heeres Jr., getuigde van de vele verdiensten van dc jubilaris en dankte burgemeester Rasterhoff voor zijn aanwezigheid. Het zal zeker niet dikwijls het geval zijn dat twee burgemeesters aanwezig zijn bij een dergelijk jubileum. Met onver droten ijver heeft Jan Zweytser, aldus spr., zich gedurende deze 50 jaar aan zijn taak gewijd. Namens de directie brengt spr. hem daarvoor oprechte dank. De jubilaris is een prima vakman, aan wie de fa. van der Plaats zeer veel ver schuldigd is. Spr. biedt de jubilaris een radiotoestel en een enveloppe met in houd aan. Burgemeester Rasterhoff dankte de fa. v. d. Plaats voor de gelegenheid hem geboden hier tegenwoordig te zijn en zeide dat Zweytser niet alleen trouw is geble ven aan de zaak maar ook aan Sneek en ’t verheugt spr. daarom destemeer dat hij de jubilaris op vreemd grondge- Donderdagavond werd er in het St. Josephgebouw afscheid genomen van kapelaan J. J. J. Noordman, die is over geplaatst naar de St. Martinus paro chie te Utrecht. De leiding van de avond was in handen van de heer J. Bos, die de bijeenkomst opende met een korte toespraak, waarbij hij op de eerste plaats de HoogEerw. Heer Deken J. van Galkom, en de weleerw. heren kape laans Noordman en Janning en de vele parochianen verwelkomde. Zich daarna wendende tot kapelaan Noordman zeide spr. dat met dit vertrek banden worden verbroken die in 7 jaren tijds gesmeed zijn en daarom hadden K.A. en Kerkbestuur overlegd wat er op korte termijn moest gebeuren. Dit stond bij voorbaat vast: er móést een afscheidsavond komen en daarom is in allerijl een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden van diverse corporaties en verenigingen waarvan U Eerw. advi seur was. En thans zijn wij als paro chianen hier bjj elkaar om u dank te betuigen voor al hetgeen u als geeste lijk leidsman voor onze parochie hebt gedaan. Als eerste spreker betrad daarop de HoogEerw. Heer Deken J. van Galkom het spreekgestoelte om in korte trekken het omvangrijke werk van kapelaan Noordman te schetsen. Moge het u ge geven zijn in uw nieuwe parochie even zegenrijk werkzaam te zijn als hier, al dus de Deken. Namens de Kath. Middenstand afd. Sneek en de Texti^lbond St. Willibror- dus sprak de heer H. F. de Grijs, na mens de Vine. Vereniging de heer N. Brattinga, waarna het kerkkoor de priestercantate „Sacerdotes Domini” uit voerde. Namens de parochie sprak de heer P. de Jong ongeveer als volgt: „Wij zijn hier nu als parochie-gemeen- schap bijeen om een laatste keer met u samen te zijn. Een avond als deze biedt nu eens ten volle gelegenheid om van de waardering voor uw werk in de paro chie blijk te geven. Wij hebben gemeend u een blijvende herinnering mee te móe ten geven aan uw tijd In Sneek doorge bracht, een tastbaar stukje waardering voor uw actieve werken in deze paro chie nl. een pick-up voor uw radio. Ka pelaan Noordman, u gelieve dit geschenk te aanvaarden als een geschenk van heel de parochie als waardering voor wat u hier gedaan hebt. Moge Gods zegen rus- bied mag huldigen. Het heeft H. M. de Koningin behaagd U, aldus spr., ter ge legenheid van de herdenking van uw 50-jarige plichtsbetrachting te begifti gen met de bronzen ere-medaille ver bonden aan de Oranje Nassau-orde. Bur gemeester Rasterhoff speldde deze onder scheiding hierna de jubilaris op de borst en sprak de wens uit dat hij dit ereteken nog vele jaren in gezondheid zou mogen dragen. Burgemeester Bruinsma van Bolsward sprak over dit jubileum zijn blijdschap uit en sloot zich gaarne aan bij de woor den reeds tot de jubilaris gesproken en wenste hem geluk met deze onderschei ding en nog vele jaren van gezondheid te samen met vrouw en kinderen. Hierna werden verversingen aange boden waartoe ’t „brouwsel” van Zweyt ser zelf behoorde. De heer J. Visser, een der firmanten, sprak nog een persoon lijk woord tot Zweytser en wenste hem van harte geluk met dit gouden feest en de verkregen Kon. onderscheiding. Spr. had de jubilaris leren kennen als een harde stoere werker, wie nimmer iets te veel was, en stelde hem als een lichtend voorbeeld en wenste hem op zijn De minister heeft geen bezwaar tegen het instellen van een rang hulp-opzich- ter bij gemeentewerken met een salaris van 2556 tot 2808. Het is de bedoe ling dat deze functionnaris tewerk wordt gesteld als voorman-uitvoerder- wegen. B. en W. stellen voor de sala risverordening in deze geest te wijzigen. De benoeming zal in een volgende ver gadering geschieden. Z. h. s. aangenomen. Uitkering 5 van de wedde aan gemeentepersoneel. en W. stellen voor op de voet van de rijksregeling 5 van de wedde of het loon over het 3e en 4e kwartaal 1950 aan het daarvoor in aanmerking ko mend gemeentepersoneel uit te keren. Z. h. s. aangenomen. wordt het voorstel van B. en alsnu aangenomen. Demping Nauw Vliet en Zypke te Heeg. (Voorstel door B. en W. teruggenomen). B. en W. adviseren: Blijkens een mededeling van de Hoofdingenieur-Di- recteur van de Provinciale Waterstaat bestaat het voornemen om binnenkort tot baggering van de vaargeul over het Heeger Meer over tc gaan en wordt in verband hiermede een plaats gezocht voor de berging van het uitkomende zand. Wij hebben de mogelijkheid onder zocht, of dit zand zou kunnen worden gebruikt voor de demping van een ge deelte van het Nauw Vliet en zo mo gelijk ook van het Zypke. De demping van deze vaarten werd reeds eerder overwogen, doch een volledig plan is mede om de vrjj aanzienlijke kosten, nimmer uitgewerkt. De gelegenheid doet zich nu echter voor om van de Provin, ciale Waterstaat de beschikking te ver krijgen over een hoeveelheid uitkomend baggerzand tegen de prijs van 0,60 per M3 in het werk Vergeleken bij de normale prijs is deze aanbieding wel uitzonderlijk gunstig en doet zich niet licht weer voor. Naar raming zal pl.m. 19000 M3, zand benodigd zijn. Alvorens het werk kan worden uitgevoerd zal het Nauw Vliet als openbaar vaarwater moeten worden afgevoerd van de Leg ger van Waterstaatswerken. Het Zypke komt daar niet op voor. De door ons op gemaakte wijziging van deze legger heeft gedurende 30 dagen ter secretarie ter inzage selegen en zal thans door U al dar niet gewijzigd voorlopig moeten woicen vasigesteld, waarna Ge deputeerde Stater de wjjzigingslegger definitief vaststellen. Door een 4-tal in gezetenen van Heeg zijn tegen de dem pine, van liet Nauw Vliet bezwaren in- gebracnt, i w. 1. Getr H. en B. de Jong, scheepsbouwers te Heeg; 2. J. Visser ie „Saek-Hogerhuis” fan D. A. Tamminga. Yn in gearkomste fan it Boun fan Fryske.kunstners lies üs stêdgenoat D. A. Tamminga syn nije toanielstik „De saek-Hogerhuis” foar. It stik bistiet üt 4 bidriuwen en spilet yn Bitgum, dêr’t de trije bruorren Hogerhuis wennen. Hja waerden fortocht fan bisykjen ta stel len en moard op Sinteklaesjoun 1895. Unskildich ha hja jierren sitten üntanks protestmeetings en petitionnementen, hoewol’t de dieders üt Amearika wei hieltyd brieven skreaunen, dêr’t hja yn seine, hoe’t de saek him tadroegen hie. It lézen fan it stik wie in folslein suk- ses en it is to hoopjen en to forwacht- sjen, dat „De saek-Hogerhuis” gau op ’e planken komme sil. Bisprekkings binne geande mei de ploech fen Lam mert Popma. De leden dezer commissie welke B. en W. van advies dient bij de verdeling van woonruimte waren vorig jaar voor 1 jaar benoemd. B. en W. stellen voor de zitting hebbende leden opnieuw voor 1 jaar te benoemen. Deze leden nl. de h.h. Jouwsma, M. Feenstra, B. de Jong, H. de Vries en O. d. Zee worden met resp. 13, 14, 14, 12 12 st. herbenoemd. De h.h. Jongstra, Wltteveen en G. H. de Vries hadden resp. 1, 2 en 2 st. Tot plaatsvervanged lid wordt herbenoemd de heer S. Eisma met 13 st. De heer J. Rolsma te Oudega ver zocht een vergoeding uit de gemeente kas in de kosten welke hij moet maken om 1 dochtertje de R.K. lagere school en de andere de kleuterschool te Blauw huis te doen bezoeken. Daar de wet geen tegemoetkoming in dergelijke kosten voor een kleuterschool kent, stellen B. en W. voor het laatste verzoek af te wijzen. Voor het oudste kind stellen B. en W. voor als gebrui kelijk de vergoeding op een maximum van 15 per jaar vast te stellen. Z. h. s. aldus besloten. De heer A. R. Teppema te Oppenhui zen verzoekt een bijdrage in de kosten, die hij moet maken voor het bezoeken van zijn zoontje van de Johanna Stich ting te Arnhem. Dit kind is door een auto-ongeval blijvend invalide, aan de Johanna Stichting wordt speciaal onder wijs gegeven aan lichamelijk onvolwaar- digen. De kosten zijn echter 1500 per jaar, dus zo hoog dat aanvrager niet bij machte is dit bedrag alleen te be talen. Momenteel verleent de gemeente reeds in 2 dergelijke gevallen een te gemoetkoming, nl. een voor het bezoe ken van een kind van het Doofstommen instituut te Groningen en een voor het bezoeken van een kind van de Koningin Emma school te Sneek. B. en W. menen ook in dit géval dat de raad zijn mede werking niet zal mogen onthouden en stellen voor 500 tegemoetkoming te verlenen. De heer Nauta vraagt of adressant met dit bedrag weL voldoende geholpen is; is dit het maximum wat de ge meente kan doenDe Voorzitter: dat is een zaak van de raad. B. en W. meenden dat de gemeente 500 beschik baar zou kunnen stellen. De man is niet bij machte de gehele som zelf te betalen, maar als de gemeente nu een derde deel voor haar rekening neemt staat toch ook de weg open dat nog anderen hulp bieden. De heer Nauta zegt dat be trokkene persoonlijk niet veel kan be talen. De V o o r z. de gemeente kan ook niet alles betalen, maar de man kan zich nu ook wenden tot kerkbestuur en particulieren. De heer Brandsma vraagt of de tegemoetkoming wordt verleend tot de jongen, die nu 12 jaar is, aan de leerplicht heeft voldaan. De Voorzitter antwoordt dat het hier een heel aparte school betreft, welke met leerplicht niets heeft uit te staan, evenmin bijv, als de b.l.o.scholen. De heer Brandsma vindt dat hier toch wel een uitzonderlijk hoog bedrag voor één leerling wordt voorgesteld. We heb ben in Sneek b.l.o.scholen, ook een bij zondere. Uit de stukken blijkt niet dat het absoluut noodzakelijk is dat de jon gen naar de Johanna Stichting gaat, al is dit misschien het meest wenselijke. Er is bij de stukken geen rapport van doktoren en het is spr. te kras dan zo’n hoog bedrag beschikbaar te stellen. Voor de leerling in het Doofstommen instituut wordt f 200 gegeven. Zijn alle mogelijkheden wel onderzocht? De Voorzitter weet niet of de aanvra ger dit heeft gedaan. De heer Brand sma wil het bedrag op de beschikbare gegevens niet toestaan. De heer N a u- t a zegt dat het subsidie van tijdelijke aard zal zijn. In twee of drie jaar hoopt men iets van de jongen te maken; geef hem een kans! Wethouder Jouwsma wijst er op dat het hier een zeer speciale inrichting betreft. De jongen is niet al leen achterlijk, maar na het auto-onge- luk ook lichamelijk gebrekkig, daarvoor krijgt hij daar ook een aparte medische behandeling om de invaliditeit te ver minderen. Het B.L.O. kan in zo’n geval niet voorzien. En wat de 200 voor een leerling aan het Doofstommen-instituut betreft, de ouders van dat kind verke ren in veel beter financiële omstandig heden, waarmede rekening is gehouden bij de bepaling van de gemeentelijke bijdrage. De heer Brandsma zegt nog dat in Sneek ook volop gelegenheid voor medisch-specialistische behandeling is en voor heilgymnastiek. Spr. krijgt de indruk dat niet alle mogelijkheden volle dig onderzocht zijn en kan daarom moei lijk zijn stem aan dit voorstel geven. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z. h. s. aangenomen, de heer Brandsma wordt geacht tegen te hebben gestemd. Hulpopziehter gemeente werken. Heeg, als eigenaar van de scheepswerf; 3. G. K. Gerritsma, jachtbouwer te Heeg; 4. R. Jorritsma, veehouder te Heeg. De adressanten 1 en 2 hebben voornamelijk bezwaar tegen ’t inkorten van de uitloopruimte voor de tewater- gelaten schepen. Wanneer de te maken walbeschoeiing een iets schuiner verloop krijgt dan aanvankelijk in de bedoeling lag, zal aan dit bezwaar kunnen worden tegemoet gekomen. Een definitief plan moet overigens nog worden uitgewerkt. Als tweede bezwaar wordt aangevoerd, dat de te reperareren schepen verder om moeten varen, via de Graft, waardoor de vrees ontstaat, dat de schippers Heeg zullen laten liggen. Bij ruwe na meting blijkt, dat deze meerdere af stand plm. 500 M. zal bedragen voor schippers, komende vanaf het Heeger Meer, terwijl deze afstand 300 M. zal worden wanneer de nieuwe afsnijding aldaar gereed zal zijn. Naar onze me ning zal deze meerdere afstand geen nadelige invloed op het bezoeken van de helling kunnen uitoefenen. Hierbij mer ken wij nog op, dat het Nauw Vliet niet dan diet zeer grote financiële offers op voldoende diepte kan worden gehouden. Daar tfet niet verantwoord is, telken jare hiervoor een groot bedrag uit te trekken, is momenteel de bruikbaarheid van het Nauw Vliet als vaarwater ten gevolge van het dichtslibben gering, zo dat bijna alle verkeer reeds via de Graft plaats vindt Adressant no. 3 maakt bezwaar tegen de demping uit vrees, dat zijn jachtbouwerij niet meer aan het wa ter zal grenzen, waardoor de aanlegge- legenheid voor huur- en reparatiesche- pen zal vervallen en eveneens de repa- ratieschepen door middel van de be staande hijsinstallatie niet op de wal kunnen worden gezet. Zoals de beschoei ing in het voorlopige plan geprojecteerd is, szal Gerritsma nog een vrije wal overhouden, zodat aan het bedrijf van adressant geen schade wordt toege bracht. Wel zal voor Gerritsma de dem ping een voordeel opleveren, doordat het verkeer tussen woning en bedrijf na de demping niet meer over het water be hoeft plaats te vinden. Het bezwaar van de veehouder Jorritsma geldt het ver vallen van een vrije aanlegplaats voor een praam, waarmee hij vee, hooi e.d. vervoert naar zijn over het water gele gen landerijen. Wij merken hierbij op, dat de aanlegplaats na de demping slechts een tiental meters verder van de boerderij van Jorritsma verwijderd zal zijn, zodat dit niet enige moeilijkheid van betekenis kan opleveren. Wel wordt ook voor Jorritsma het thans aan de overzijde van het Nauw Vliet gelegen land per paard en wagen bereikbaar, wat voor hem een verbetering betekent. Wij menen, dat het algemeen belang, dat bij het dempen van het Nauw Vliet en het Zypke betrokken is, uitgaat bo ven de grotendeels vermeende be zwaren van enkelen. Ook verwachten wij, dat deze bezwaarschriften hun ge motiveerdheid geheel zullen verliezen, wanneer de juiste plaats van de aan te brengen beschoeiing aan de adressanten zal blijken. Het ligt overigens voor de hand dat wij de plaatselijke bedrijven niet willen tegenwerken doch integen deel hun rechtmatige belangen zoveel mogelijk willen ontzien, wanneer die tegenover het algemeen belang moeten worden afgewogen. Wij stellen U thans voor de suppletoire legger van Water staatswerken vooYlopig vast te stellen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. mede in verband met nog he den ingekomen schrifturen, dit voorstel terugnemen. negoutum heeft voor het tijdvak 12 Mei 194912 Mei 1950 de tolinning daar gepacht voor de som van ƒ200 per jaar, waaraan verbonden de ver plichting tot bediening der brug en het genot van vrije woning. Door de strem ming van het waterverkeer te Schen kenschans in verband met de kanalen werkzaamheden, van eind September af is de opbrengst der tolgelden belangrijk beneden de verwachting gebleven. Pas seerden van October 1948 t.e.m. Mei 1949 1854 vaartuigen de brug, van Oct. 1949 t.e.m. Mei 1950 waren dat maar 306 schepen, dus 1548 minder, wat een lagere tolopbrengst van 154.80 be tekent. Waar hier dus schade door over macht is, stellen B. en W. voor de pach ter, die een tegemoetkoming verzoekt, 150 schadeloosstelling te verlenen. Na een enkele opmerking van de heer Brandsma, welke de V p o r z. be antwoordde, wordt dit voorstel z. h. s. aangenomen. Onderwijzeres IJsbrechtum. Wegens benoeming van mej. E B Bakke" te Hoiwerd, verzoekt deze ont slag als onderwijzeres aan de o. 1. s. te IJsbrechtum, welk verzoek de raad op voorstel van B. en W inwilligt, ingaar de 1 Sept. a.s. Er heeft zich in de vacature te IJs brechtum slechts één gegadigde gemeld nl. mej F. Krul te Arnhem. De inspec teur heeft geen bezwaar tegen haar be noeming, die ook overigens alleszins ver antwoord lijkt, zodat B. en W. voorstel len haar _.n vaste dienst te benoemen. Zij wordt met alg. (14) st. benoemd. Adviescommissie Woon- ruimtewet 1947. verdere levensweg Gods onmisbare zegen toe. De heer C. Ombelet, als oudste rei ziger, was geroepen de jubilaris toe te spreken namens velen van de buiten dienst die hier wegens drukke bezig heden niet aanwezig konden zijn. Gij, Zweytser, hebt getoond een goede scha kel te zijn in het personeelsverband. Uw arbeidslust heeft er toe geleid dat er steeds een echte kameraadschap heeft be staan. Als blijk van waardering bood hij een fraaie mand bloemen aan. De heer P. v. d. Zande bood namens het personeel van de fabriek te Bolsward een radiotafel aan en getuigde eveneens van de prettige kameraadschap. Deze spreker zorgde tevens voor een vrolijke noot door het declameren van enkele voordrachten. De oudste zoon van de heer Zweytser bracht namens de jubilaris zijn harte lijke dank voor de betoonde belangstel ling en de fraaie cadeaux en verzocht Burgemeester Rasterhoff des jubilaris’ eerbiedige dank te willen overbrengen aan H. M. de Koningin voor de ver leende onderscheiding. Met het troepentransportschip „Ca- meronia” vertrokken van Tandjong Priok 10 Augustus 1950 en vermoedelijk 5 September te Amsterdam aankomend, keert o.a. uit Indonesië terug van de Kon. Landmacht soldaat J. D. v. d. Werf, Huniadijk 194, Nijland.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1