aan Het Koninklijk bezoek Friesland Het Vreemdelingen verkeer te Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST De Loon- en Prijspolitiek* DINSDAG 5 SEPTEMBER 1950 5e JAARGANG No 72 L KIEZEBRINK Achtste Baptisten Wereldcongres Bioscuopnieuws Prinses Wilhelmina Zakennieuws verhuist tijdelijk Uitwisselingsconcert Muziekfeest Bolsward Arsenicum en oude kant Oranjefeest te IJlst IN DE HORDE RACE TE BANDIGO, Motorongeval dat nog goed afliep Nederland wil bataljon naar Korea zenden KLEINZAND 7 Telef. 2872 :-= Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD WOENSDAG BESLISSING DER REGERING Een mooie geste! Geslaagd Oproeping lichting ’49n tegen 2 October Tweede dag van halfvijf tot vijf uur in Sneek Redacteur: voorbehoud van W elvaartsrapport. Tweede dag. Het licht tegemoet 8. 9. OOSTHEM. de Modern winkelpand op plaats van synagoge. het niet Wordt gespeeld door V.D.- toneelclub. kop een hoge duik van zijn paard viel, terwijl „Nino” zijn berijder J. het paard wierp. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Toen Vrijdagavond de 45-jarige A. Schonewille van Hoogeveen op zijn mo torrijwiel de Jousterkade passeerde, na derde van de Bothniakade een personen- auto. Met een geweldige klap reed het motorrijwiel tegen de auto aan. De be rijder werd tegen de grond geslingerd en bleef in bewusteloze toestand liggen bij een aldaar staande sleperswagen. Op doktersadvies werd het slachtoffer per ziekenauto naar het St. Antonius ziekenhuis vervoerd. Leek aanvankelijk zijn toestand zorgwekkend, later op de avond keerde het bewustzijn terug en het slachtoffer gaat thans goed vooruit Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb, Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) 10. 11. 12. Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD IJLST, 31 Aug. Bij de heden alhier gehouden kinderfeesten werden de vol gende prijzen toegekend: Optocht: Kleu terschool: le prijs Groep Javaantjes; 2e prijs Roodkapje; 3e prijs Visser; Openb. School: le prijs Ambulance, 2e prijs Melkmeisje, 3e prijs Koninklijke Marine; Herv. School: le prijs Arbeid adelt, 2e prijs Henny, 3e prijs Klavervier; Geref. School: le prijs Friese boerinnen, 2e prjjs Javaantje, 3e prijs Koopman met bok. Na het beëindigen van de optocht werd op het speelterrein een poppenkast vertoond. ’s Middags kinderspelen. De prijzen die werden toegekend vielen ten deel aan: Kleuterschool: Groep 1, jongens: J. Muizelaar, le; P. v. d. Hem 2e; G. Bergstra 3e; Groep 2 Meisjes; J. Hof- stra le; K. v. d. Veen 2e; D. Schilstra 3e; Groep 3 Jongens: K. Schraa le; J. Boschma 2e; E. de Boer 3e; D. de Jong 4e; Groep 4 Meisjes: H. Buwalda le; T. de Jong 2e; A. Muizelaar 3e; L. Keu len 4e. De overige scholen: Groep 5 Meisjes: P. Sipma le; P. Buma 2e; H. de Leeuw 3e; Groep 6 Jonggens: M. Troelstra le; H. Zijsling 2e; J. v. Brug 3e; Groep 7 Meisjes: A. van Brug le; G. Zwaagman 2e; G. de Vries 3e; Groep 8 Jongens: S. Westerdijk le; W. Bakker 2e; H. Lanting 3e; Groep 9 Meisjes: T. Hoomans le; R. Muizelaar 2e; G. Bak ker 3e; Groep 10 Jongens: M. Wester dijk le; G. Groenveld 2e; P. de Jong 3e; Groep 11: F. Tamsma le; C. Nhuta 2e; R. de Jong 3e; Groep 12: G. Schilstra le; J. Sijperda 2e; U. Cnossen 3e. Tegen de avond werden enige volks spelen gehouden, waarvoor de deelname zeer groot was. Bij het touwtrekken vie len de prijzen ten deel aan: le. mevr. J. Wiebenga, W. de Jong en R. Valkema; 2e. mej. I. v. d. Meulen, Steensma en. M. v. d. Woude; 3e. mevr. R. Koolstra, R. Rijpma en G B. Westerdijk. Stoelen dans Dames le prijs A. Hes; 2e mevr. A. Feenstra; Heren: le prijs J. W. Ve- ninga; 2e prijs Steensma. Krui wagen spel: le prijs mej. B. Postma en T. Zijl- stra; 2e prijs mej. T. Hoomans en J« Brekeveld; 3e prijs mej. JV. van 'Tuinen en J. M. Veninga. Noorderbrug langs de Prinsentuin en Westerplantage zal afleggen. Langs deze route zal een vlootschouw van vaartuigen met illuminatie worden ge houden. Een groot aantal genodigden uit alle Friese gemeenten (hierbij wordt gestreefd naar het verkrijgen van een doorsnede van de Friese bevolking in al haar geledingen) zullen de avond in de „Harmonie” bijwonen. Opgevoerd zal worden vin verkorte vorm) het bekende Friese zangspel „De Jonkerboer”, met medewerking van een groot aantal so listen het „Frysk Orkest” (L.O.F.) en het gemengd zangkoor uit Grouw. Tijdens de pauze zullen een aantal personen aan H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins worden voorgesteld. Na het einde van deze avond, om streeks 11.30 uur, zal per auto, waar schijnlijk door enkele geïllumineerde straten in het centrum van de stad, naar de ambtswoning van de Commissaris der Koningin worden teruggereden, waarna de eerste dag is beëindigd. bestuur thee zal worden aangeboden. Aankomst te Sneek half vijf. Te Sneek zal ook vanaf het bordes van het Stad huis een muzikale hulde in ontvangst worden genomen en een défilé worden gadegeslagen. Na vertrek uit Sneek om 17 uur zal in vrij snel tempo via Spannenburg naar Lemmer worden gereden, alwaar de „Piet Hein” in de sluis gereed ligt. Hier zullen de Koninklijke Gasten afscheid nemen van Friesland, wellicht uitgeleide gedaan door duizenden schoolkinderen uit Lemmer en omgeving, die het Ko ninklijk Echtpaar een vaarwel zullen toezingen, De V.D.-Toneelclub heeft voor haar jaarlijkse uitvoering in studie genomen „Arsenicum en Oude Kant”. Dit stuk dat alleen al in Amsterdam meer dan honderd opvoeringen beleefde, is voor korte tijd voor 't amateurtoneel vrij ge geven. Wij vertrouwen dat 't ook hier veel succes zal oogsten. Van Dinsdag t.e.m. Donderdag a.s. heeft het Amicitia Theater als hoofd nummer „Key Largo”. Dat Key Largo ligt bij Florida, het is een klein storm achtig eiland, niet alleen omdat er vaak orkanen over trekken, maar ook omdat benden er gaarne een toevluchtsoord zoeken. Orkanen on benden ontmoeten we beide in deze geladen thriller. In een hotel daar, waarvan James Temple gespeeld door Lionel Barrymore en zijn schoondochter, de oorlogsweduwe Nora Temple (Lauren Bacall) eigenaar zijn heeft de bendeleider Rocco (Edward Robinson) zijn intrek genomen. Hij ter roriseert het gezelschap, maar ex-ma- joor Frank Mc Cloud (Humphrey Bo gart) staat zijn mannetje en hoe hij met de bende van Rocco afrekent en de lief de wint van Nora Temple vertelt onder ontzaglijke spanning deze film, die ge regisseerd is door John Huston, de regis seur, die bekroond werd met de Acade my Award. EEN MERKWAARDIG DUBBEL VICTORIA, AUSTRALIË. L. Johnson links neemt hals over „Senator”, dat de horde raakte en Quigley in een complete salto van Noch paarden noch' rijders werden gewond. Ds. J. Broertjes uit Sneek lid van het jeugdcomité. Op het achtste Baptisten-wereldcon- gres, dat te Clëveland (Ohio) gehouden is, en waarop als Nederlands afgevaar digde ds. A. A. Hardenberg uit Hengelo aanwezig was, is dr. F. Townley Lord uit Londen tot president gekozen als opvolger van de afgëtreden dr. Johnson. In het nieuwgekozen jeugdcomité kreeg ook zitting ds. J. Broertjes uit Sneek, alg. secretaris van dé Ned. Baptisten Jeugdbeweging. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post t 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. I in de bedoeling, dat de Regering Woens dag een beslissing zal nemen, met be trekking tot het vraagstuk. Er moet op dit ogenblik wel een be paalde maatregel worden getroffen in zake het vraagstuk van lonen en prijzen, zo is het standpunt van werkgeverszijde. Tot een oplossing van het vraagstuk kan men, volgens deze opvatting, thans niet onmiddellijk komen. Men heeft enige maanden nodig, om in een rustige sfeer het vraagstuk gezamenlijk te be studeren en zo tot een oplossing te ge raken. Inmiddels willen de werkgevers wel, dat er reeds een bepaalde overbruggings- maatregel wordt genomen, totdat men over enige maanden een definitieve op lossing heeft bereikt. De overbruggingsmaatregel zou dan kunnen zijn een uitkering ineens of in termijnen. Voorts wordt gedacht aan een bepaalde bijslag op het loon. Ten aanzien van de moeilijkheden, welke er voor een onmiddellijke oplos sing van het probleem bestaan, wordt in de kringen van de deelnemers opge merkt, dat deze voor de verschillende be drijfstakken zeer uiteenlopen. De raad van vakcentralen heeft een communiqué gepubliceerd, waarin mel ding wordt gemaakt van de besprekin gen, welke geen resultaat opleverden. De raad zegt in dit communiqué vast te houden aan zijn oordeel, dat behalve maatregelen ter beheersing van de prij zen, een verhoging van de lonen met 5 procent op korte termijn noodzakelijk is. Zaterdagmiddag heeft de opening plaats gehad van de nieuwe, modern in gerichte speciaalzaak in damesstoffen en garnering „Het Couponhuis” van de heer H. F. de Grijs aan de Wijde Burg straat 5 alhier, op de plaats waar de sy nagoge stond. Dit zeer mooie winkel pa d kwam tot stand onder leiding van het architectenbureau Goodijk en de Vries. Uitvoerder was de aannemers- mij. „Friso” N.V. Het veïf- en schilder werk werd uitgevoerd door 't schilders bedrijf W. Brouwer, Scharnestraat. De verlichting, een combinatie van Compta- lux en T.L.-lampen en het sanitair wer den verzorgd door Nico Silvius Grootzand. De winkelbetimmering en de zeer moderne toonbanken werden gele verd door het Timmerbedrijf Petrus van der Werf, le Oosterkade en de centrale verwarming is geïnstalleerd door de heer Feenstra, v.h. Joh. Volkers, 2e Oosterkade. Voor de stoffering zorgde de heer A. Tromp, Grootzand. De smaakvolle etalages en aantrekkelijk interieur en de aanwezige fraaie collec tie stoffen stempelen de zaak tot een paradijs voor de vrouw. In een zaak als deze speelt de verlichting een grote rol, immers men moet de kleuren en tinten der stoffen goed 1 men onderscheiden, daarom is deze verlichting uitgebalan ceerd op daglicht. Ondanks het minder gunstige weer toonde het publek reeds zeer grote be langstelling. De vele ontvangen bloem stukken getuigden voorts van veler medeleven. Sneek is een zeilcentrum van de eerste orde. De economische betekenis van het daarmede in verband staande toeristenverkeer voor Sneek is te ramen op onge veer 60000 a 70000 toeristenweken per jaar (aantal toeristen maal gemiddelde verblijfsduur). 10000 toeristenweken zijn ongeveer ge lijk te stellen met ’n bestaansmo gelijkheid voor 50 inwoners. Voor Sneek is dus de economische bete kenis gelijk te stellen met een bestaan van omstreeks 300 in woners. De vorige week heeft het personeel van de Offsetdrukkerij Flach N.V. al hier een uur overgewerkt ten bate van de slachtoffers van de ramp te Hauler- wijk, wat 56.25 opbracht. De directie van genoemd bedrijf heeft hier een ge lijk bedrag aan toegevoegd, zodat in totaal 112.50 voor de slachtoffers is bijeengebracht. Wie volgt? Onze plaatsgenoot heer P. H. Wiersma slaagde voor het examen vakbekwaamheid JJrgpdbaWterjj. Met betrekking tot de vorming de eenheid vrijwilligers voor Korea staat thans wel vast, dat in elk geval twee compagnieën van de K. L. zullen wor den gevormd. De regering streeft er naar, wat de K. L. betreft, een groter contingent zo mogelijk ter sterkte van een bataljon uit te zenden. Ondanks het feit, dat de officiële aanmeldingstermijn thans verstreken is, bestaat de indruk dat aanmeldingen die na deze datum binnen komen of zijn binnen gekomen, nog wel in behandeling worden genomen. De selectie is, zo vernemen wij, streng en een vrij groot percentage van de sol licitanten moest totdusverre worden af gewezen. Op de tweede dag van het concours van de Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen werden o.a. de volgende bekroningen toegekend: le afd. Harmonie: Harmonie, Sneek, dir. de heer S. de Boer, 130 pnt., 2e pr. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Een dracht, Woudsend, dir. de heer A. C. Visser, 139 pnt., 2e pr. Ere-afd. Fanfare: Eendracht maakt Macht, Oudega (W.), dir. de heer P. Bakker, 138 pnt., 2e prijs; Crescendo, Hëeg, dir. de heer K. D. Anema, 174 pnt., le prijs met lof. In de marswedstrijd behaalde laatst genoemd corps in de le afd. met 33 pnt. een le prijs. De reeds eerder vermelde wederop- roeping van de lichting 1949 II zal, zo is thans beslist, tegen 2 October ge schieden. In verband met een mededeling van het K.A.B. inzake een nodig geachte loonsverhoging van 5 pet. op korte ter mijn, welke mededeling door de beide andere vakcentrales, het N.V.V. en het C.N.V. voortijdig wordt genoemd, delen deze beide vakcentrales thans mede, dat reeds op 4 Augustus een eerste informa tieve bespreking plaats had tussen de drie vakcentrales en de interdeparte mentale commissie voor de loon- en prijs politiek. Reeds enkele dagen later heb ben de vakcentrales hun voorstellen ge formuleerd. Deze luiden als volgt Door het college van rijksbemiddelaars zal overeenkomstig art. 12 van het be sluit bijz. arbeidsverhoudingen een bindende beschikking moeten worden gegeven, dat in collectieve arbeidsover eenkomsten en loonregelingen een bepa ling moet worden opgenomen, inhouden de 1. dat de lonen van werknemers, zo wel mannelijke als vrouwelijke, onge acht hun leeftijd, met 5 pet. worden verhoogd; 2. dat deze verhoging voor mannelijke arbeiders van 23 jaar en ouder mini maal 2.10 per week zal bedragen. Daarnaast zal door het college van rijks bemiddelaars vergunning moeten worden gegeven eenzelfde loonsverhoging toe te kennen voor die arbeidsverhoudingen welke niet bij C.A.O. of bindende be schikking geregeld zijn. Verder zullen maatregelen moeten worden getroffen, dat deze 5 pet. verhoging ook zal gelden voor a. de kinderbijslag van het eerste kind af; b. uitkeringen volgens de noodvoorzie ning ouden van dagen, invaliditeits wet, ongevallenwet, overbruggings- regellng en sociale bijstandsregeling; c. gezinsledenbijslag op de overbrug- gingsregeling en de sociale bijstands regeling; d. de kinderbijslag voor trekkers van uitkeringen voor de invaliditeitswet en de noodvoorziening ouden van dagen; e. uitkeringen krachtens de ziektewet. Tenslotte zal de loonklasse voor de so ciale verzekering verhoogd moeten wor den tot 4750 per jaar. In afwachting van een definitieve her ziening. Een en ander zal moeten ingaan in de loonweek, waarin de eerste Sep tember valt. Ten minste één dag voor de afkondi ging van de hiervoor genoemde beschik king respectievelijk vervulling van het college van rijksbemiddelaars en de ver dere wettelijke maatregelen, zal door de regering een prijsstop moeten worden afgekondigd. Bij deze prijsstop moet be paald worden, dat te nemen loon- en sociale verzekeringsmaatregelen niet mogen worden doorberekend. Voor ver dere prijsverhoging, al of niet op grond van de te nemen loonmaatregelen, zal toestemming moeten worden gevraagd aan de directeur-generaal voor de prij zen. Deze toestemming zal voor ver- bruiksartikelen, te weten voeding, kle ding, dekking en schoeisel slechts mo gen worden verleend, indien zij gepaard gaat met de vaststelling van maximum prijzen. Tegelijkertijd zullen de prijscom missies wederom worden ingesteld, ten einde de overheid een apparaat te geven om haar maatregelen te kunnen con troleren. Dit controleren kan echter slechts mogelijk zijn, indien aan deze prijscommissies het recht van enquête en zelfstandig onderzoek zal worden verleend. Indien de hiervoor genoemde prijsmaatregelen niet voldoende zijn, b.v. door de ontwikkeling van het inter nationale prijspeil, om verder gaande stijging van de kosten van levensonder houd te voorkomen, zal de overheid zich bereid moeten verklaren door uitbrei ding van haar subsidie-maatregelen, te streven naar handhaving van het even wicht. Op 18 Augustus zijn deze voorstellen aan de ondernemersorganisaties voorge legd en nog dezelfde dag ter kennis van de regering gebracht. Op 25 Augus tus is het overleg in de Stichting van de Arbeid met de regering voortgezet. Een resultaat kon toen nog niet worden verkregen. Het overleg, dat Vrijdag in de Stich ting van de Arbeid tussen de vertegen woordigers van de ondernemers- en die van de werkgeversorganisaties en met de Regering over de lonen en prijzen werd voortgezet, heeft niet tot overeen stemming geleid. Maandag werden in de Stichting van de Arbeid opnieuw bespre kingen tussen de ondernemers- en werk nemersorganisaties gehouden. Het ligt uit te voeren door de muziekvereniging Excelsior van Scharnegoutum op Don derdag 7 Sept, 's avonds 8 uur op het Martiniplein. Programma: Koraal. Song oi the braves Mars T. Bidgood Gouden Bruiloft Alyze Delhaye. Chinese straat serenade Ludwig Siede E. Lankien. Mijn Grootvaders Klok. P. J. Wiert De Vogelkoopman. C. Zeiler Arr. S. P. v. Leeuwen. Pauze Semper Fidelis mars Arr. Tj. Molenaar Harre meine Sele. Paraphrase E. Ruh Pergo et Perago. M. J. Cerfontaine De fendels ’-'ech. Mars. Emil Kas. Koraal. Op de tweede dag (Dinsdag 26 Sep tember a.s.) zullen de Koninklijke Gas ten van 9 tot 10 uur vanaf het bordes van het Paleis van Justitie een défilé gadeslaan van Leeuwarder verenigingen, corporaties enz., na afloop waarvan een grote aubade van de Leeuwarder school kinderen ten gehore zal worden gebracht alsmede een korte massale uitvoering zal worden geboden van de gymnastiek verenigingen in Leeuwarden. Precies 10 uur is het bezoek aan de hoofdstad beëindigd en wordt de rijtoer door de provincie voortgezet. Allereerst wordt gereden naar Jelsum, waar een kort bezoek wordt gebracht aan het vee- fokkersbedrijf van de Heer J. N. Wasse naar, voorzitter van het Fries Rundvee- stamboek. Door Stiens wordt gereden naar Dok- kum over Ferwerd, Holwerd, Brantgum en Bornwerd. In de op deze route te passeren dor pen zal wegens tijdgebrek niet worden gestopt maar langzaam gereden; wel licht zal, indien de tijd dit toelaat, in Ferwerd enkele ogenblikken kunnen worden gestopt. Dokkum zal worden binnengereden via de Rondweg (aankomst ruim 11 uar). Bij de Aalsumerpoort zullen H. M. en Z.K.H. de auto verlaten teneinde een krans te leggen bij het monument voor gevallenen uit de laatste oorlog, waar bij ook enkele nabestaanden van de be trokken omgekomenen aanwezig zullen zijn. Vervolgens zal na een korte rij toer door de stad het stadhuis van Dok kum worden betreden, alwaar de Gasten koffie zal worden aangeboden door het gemeentebestuur. Dokkum zal worden verlaten langs de Bonifaciuskapel, langs welke route Friese sjezen met „bemanning” in Fries costuum, en be spannen door Friese stamboekpaarden, zullen zijn opgesteld. Vanuit Dokkum wordt gereden over Murmerwoude, Veenwouden en Bergum naar Drachten. De route tussen Bergum en Drachten staat nog niet definitief vast; waarschijnlijk zal worden gereden langs Nijega en Opeinde. Aankomst te Drachten ongeveer 12.30 uur. Hier zullen H. M. en Z.K.H. een expositie van industrieproducten bezich tigen, waarvoor een tentoonstellingstent is opgericht aan de Gauke Boelensstraat. In deze expositie zal tevens gelegenheid zijn aandacht te schenken aan de eco nomische problemen van het Z.O. deel van Friesland (Industrieschap Z.O.- Friesland). Vanuit Drachten wordt gereden naar Beetsterzwaag, waar de lunch wordt ge bruikt ten huize van Mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, oud-Com- missaris der Koningin. Vertrek 14.30 uur. In Beetsterzwaag zal aandacht worden geschonken aan het kinderziekenhuis Cornelia Stichting, waarna de tocht wordt voortgezet naar Gorredijk, waar vermoedelijk bij de nieuwe ambachtsschool even zal worden haltgehouden. Vervolgens zal een bezoek worden ge bracht aan het buurthuis te Jubbega, waar de Gasten ongeveer kwart voor drie zullen arriveren. H. M. en Z.K.H. zullen zich te voet langs de Schoter- landse Compagnonsvaart naar het buurthuis begeven. Vertrek uit Jubbega ruim 3 uur via Schurega, Mildam, Oudeschouw naar Heerenveen, alwaar aankomst om onge veer half vier. In Heerenveen zullen de plaatselijke verenigingen zijn opgesteld van Crackstate tot voorbij de Schouw burg. Vervolgens wordt gereden langs het verzetsmonument en door de tuin van het ziekenhuis. De tocht gaat dan naar Joure, waar voor het oude gemeentehuis aan de Mid- straat enkele ogenblikken wordt ge stopt; aldaar wordt de Koninklijke Gas ten uit naam van de ingezetehen een in Joure vervaardigde Friese klok aange boden. Hierna wordt de tocht yoortgezet naar Sneek, waar de Koninklijke Gas ten op het stadhuis door het gemeente- Onder voorbehoud van eventueel enkele wijzigingen in de onderdelen, luidt het programma voor Maandag 25 September a.s. als volgt: Het ligt in het vernemen van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins de reis naar Friesland v.v. per Piet Hein te maken. Aankomst in de haven van Staveren om 13 uur. Begroeting door o.a. de Commissaris der Koningin en de Burgemeester. Aan de haven zal zoveel mogelijk ruimte beschikbaar worden gesteld voor publiek, w.o. schoolkinderen e.d. uit de omgeving. Hier stappen de Koningin en de Prins, alsmede hun gevolg (hetwelk vermoe delijk langs andere route per auto in Staveren arriveert) in bij de haven ge reedstaande auto’s; enkele minuten na aankomst wordt vertrokken naar Leeu warden via Koudium, Workum, Bols ward, Witmarsum, Harlingen en Fra neker. De mogelijkheid wordt nog onder zocht of de tijd het toelaat in Koudum en Witmarsum een ogenblik te stoppen. In ieder geval zullen de auto’s door deze plaatsen, en in het algemeen door plaatsen waar niet wordt gestopt, langzaam rijden. In Workum (aankomst plusminus 13.30 uur) ligt het in de bedoeling, een kort bezoek te brengen aan de dit jaar haar 50-jarig bestaan herdenkende coöperatieve zuivelfabriek. Na vertrek uit Workum wordt gere den naar Bolsward (aankomst plusmi nus 14.10 uur), alwaar gestopt wordt voor het stadhuis. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen het bordes van het stadhuis betreden, waar na een kort begroetingswoord door de burgemeester, een tableau, voorstellende een vijftal allegorische figuren (o.a. pater Brug man, Gysbert Japicx en een Hanze- koopman) zal worden gadegeslagen en een cantate door een koor ten gehore zal worden gebracht. Daarna wordt ge reden over Witmarsum (vermoedelijk via de Rijksweg naar de Afsluitdijk) naar Harlingen, waar de Koninklijke Gasten ongeveer 14.40 uur kunnen wor den verwacht. Te Harlingen zal een bezoek worden gebracht aan de haven, aan de aldaar gelegen aardappelsorteerinrichtlng van de Z.P.C. (Coöperatieve Zaai- en Poot- goed Centrale) en aan de nabijgelegen sluis- en kanaalwerken van de Provin ciale Kanalendienst. Het bezoek aan de Friese havenstad zal plusminus 30 mi nuten duren. Uit Harlingen wordt daarop gereden naar Franeker, alwaar aan het stadhuis enkele minuten zal worden gestopt en vermoedelijk vanaf het bordes een de monstratie van „Friese costuums in de loop der tijden” in ogenschouw wordt genomen. Van Franeker wordt gereden naar het Poptaslot (eigendom van het Dr. Henri- cus Popta Gasthuis) alwaar door de Voogden van het Gasthuis een thee zal worden aangeboden. Van het Poptaslot wordt gereden naar Leeuwarden, alwaar aan de grens van de bebouwde kóm wordt overge stapt in open jtuigen. De door Leeuwarden te rijden routes zijn nog niet definitief vastgesteld. Hier omtrent zullen binnenkort nadere mede delingen volgen. Waarschijnlijk zullen langs de route meer dan 10.000 school kinderen staan opgesteld. Ongeveer 16.30 uur zullen de Koninklijke Gasten aankomen bij het Provinciehuis, alwaar, na inspectie van een erewacht van de Nationale Reserve of van de Lucht strijdkrachten, Gedeputeerde Staten en de leden der Provinciale Staten, alsmede de Hoofden van de Provinciale Diensten en de afdelingschefs der Provinciale Griffie aan de Koninklijke Gasten zullen worden voorgesteld. Deze ontvangst, welke ongeveer 25 minuten in beslag zal nemen, zal plaats vinden in de Staten zaal. Na vertrek van het Provinciehuis wordt langs een korte omweg in de rij tuigen gereden naar het Stadhuis, waar een overeenkomstige ontvangst door het gemeentebestuur van Leeuwarden zal plaats vinden, waarvan de tijdsduur eveneens ongeveer 25 minuten zal zijn. De mogelijkheid, hetzij de eerste dag van het Koninklijk bezoek, hetzij in de aanvang van de tweede dag, een kort bezoek te brengen aan het choor in de Grote Kerk, alwaar de Friese stadhou ders met hun familie begraven zijn wordt nog onder ogen gezien. Dit choor is in 1948 op kosten van de gehele Frie se bevolking gerestaureerd als hulde blijk van Friesland aan H. M. Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van Haar Regeringsjubileum. Om ongeveer 6 uur zullen H. M. en Z. K. H. bij de ambtswoning van de Commissaris der Koningin aankomen, waar het diner zal worden gebruikt. Daarna biedt het Provinciaal Bestuur de Koninklijke Gasten een ere-avond aan in de „Harmonie”. Er bestaan plannen dat het Koninklijk Echtpaar een gedeelte van de route naar de „Harmonie” per boot van de Prinses Wilhelmina zal heden voor enige tijd Het Loo verlaten en naar Soestdijk gaan, waarna zij nog enige tijd op de Ruigehoek te Scheveningen zal gaan wonen. In het gedeelte van Het Loo, waar de prinses woont, zal name lijk centrale verwarming worden aan gelegd. Met het oog op haar leeftijd heeft de Prinses besloten zich terug te trekken uit de kunstgenootschappen, waarvan zij lid is.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1