Buitenlands overzicht Sneker voortvarendheid bracht in 1864 hier de H.B.S. WW Sneek aanvaardt nieuwe kerkorde Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT,' SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ook 25 jaar afdelings bestuurder VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1950 5e JAARGANG No 73 L. KIEZEBRINK De Fryske leargongen en C Draagt Elkanders Lasten Bioscoopnieuws Zakennieuws Nog' goed afgelopen 25 jaar bij de N. S. Nieuw Indonesisch kabinet Het was geen hagel Korea in de Veiligheidsraad Woelratteneen gulden Belgische bonkaarten maar geen distributie KLEINZAND 7 - Telel. 2872 West-Europese verdedigingsplannen nog niet voldoende - De Balkan weer in het nieuws - Verkiezingen in Z.W. Afrika en Denemarken WK.,. 1 Redacteur: waarvan Abbott Mooie order SNEEKER NIEUWSBLAD De Amsterdamse Jordaan viert feest en heeft een Jordaan-festival georganiseerd. Als onderdeel werden viswedstrijden in de grachten van de Jordaan gehouden, ook voor vrouwen. Enige Jordaanse moeders in actie IJLST. Zaterdag 9 September hoopt de heer L. v. Sinderen alhier, de dag te gedenken dat hij 25 jaren geleden in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. On getwijfeld zullen velen van hun belang stelling doen blijken. De collecte ten bate van het T.B.C.- Fonds „Draagt Elkanders Lasten”, die Dinsdag alhier werd gehouden heeft op gebracht 613.36. werd. De Nieuwe Sneeker Courant van 13 September 1924 waaraan veel van ’t bovenstaande is ontleend vermeldt dat de pret toen begon met een feeste lijke bijeenkomst in de Harmonie op Vrijdag 12 September. De directeur, wij len de heer E. W. C. de Haas, hield bij deze gelegenheid een rede, waarin hij het tot stand komen van de wet op het Middelbaar Onderwijs schetste en tal van bijzonderheden uit de toen 60-jarige geschiedenis van de school memoreerde, waarvan wij enkele in dit artikel hebben verwerkt. Reeds toen bestonden er plan nen, naar hij mededeelde, dat het Rijk aan de Almastraat een nieuwe school zou stichten, maar de weinig rooskleuri ge toestand van ’s lands financiën liet uitvoering ervan niet direct toe. Met de hem eigen bescheidenheid en voorzich tigheid sprak de heer de Haas echter de wens uit „dat het niet te lang zal duren dat de Rijksfinantiën het toelaten tot deze bouw over te gaan, daar ’t tegen woordige gebouw niet in alle opzichten voldoet aan een gebouw voor ’t geven van middelbaar onderwijs”. Helaas heeft hij de verwerkelijking van de plannen, waarvoor hij zo krach tig geijverd heeft, niet meer mogen be leven, maar zijn naam zal de komende dagen stellig met ere genoemd worden en evenals die van de tegenwoordige directeur, de heer H. de Boer, die de laatste jaren met de bouw wel bijzonder zwaar belast was, aan deze mooie nieu we school verbonden blijven. Redactie-adres deelnamen. Voor ieder ingeleverd dood exemplaar van de woelrat (of „molmuis”), betaalt de Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen een gulden aan de inzender. De Dienst heeft’ voor wetenschappelijk on derzoek behoefte aan een aantal van deze donkergekleurde knaagdieren met hun stompe kop. In het algemeen zijn de dieren moeilijk te vangen en men hoopt door deze premie een voldoend aantal te krijgen. De in te zenden dieren kunnen ongefrankeerd en zo nodig als ijlgoed worden verzonden aan de Plantenziek tenkundige Dienst. De dieren moeten zoveel mogelijk onbeschadigd, goed ver pakt en voorzien van naam en adres van de afzender, verzonden worden. Ook de vangplaats (gemeente) en de vangda- tum moeten aangegeven zijn. Een expert heeft de beschadiging van de auto onderzocht, welke Zondag bij Breezand op de Afsluitdijk met hagel zou zijn beschoten. De auto was met deelnemers op weg naar het Waarheid- Zomerfeest te Amsterdam. De deskundi ge is tot de slotsom gekomen, dat het barsten \an de ruit is veroorzaakt door een breuk in de rubberband in het raam aan de binnenzijde. Door deze breuk kwam er een schroefje op het raam te drukken en de spanning heeft de ruit doen barsten. Eenzelfde geval is kort geleden ook voorgekomen in de auto van een ambtenaar der Rijksverkeers inspectie. Het tweede cursusjaar ving aan met 97 leerlingen, terwijl toen ook een vier de klas gevormd werd. In 1866 kwam de 5e klas er bij, zodat in 1867 voor ’t eerst eindexamen werd afgenomen aan drie candidaten, van wie slechts één slaagde. In 1876 werden voor ’t eerst ook meis jes toegelaten, maar er gingen nog elf We hebben in de laatste tijd steeds zoveel aandacht moeten schenken aan de verhoudingen in Europa en Azië dat de rest van de wereld er wat schraal af kwam. Nu was daarvan ook niet zo veel te melden, doch thans moet toch even gewag worden gemaakt van de verkiezingen in Zuid-West-Afrika, het voormalige Duitse gebied, waar vorige week de blanken voor het eerst zes afgevaardigden voor het Zuid-Afri- kaanse parlement hebben gekozen. Er wonen wel 350.000 zwarten tegen 38.000 blanken, maar de eersten hebben geen stemrecht, trouwens een deel er van is nog zeer onontwikkeld. De 26.000 blanke kiezers, tenminste een meerder heid van hen, hebben zes afgevaardig den van de Zuid-Afrikaanse partij der nationalisten van dr. Malan, die op het moeder en zusje op de Oosterdijk alhier aan ’t wandelen waren, plotseling de straat over. Hij werd door een juist pas serende auto aangereden. Door de te genwoordigheid van geest van de dame die achter het stuur zat liep echter alles nog goed af. Ze voorkwam dat de jon gen overreden werd. Met slechts enkele schaafwonden werd hij binnengebracht bij Meubelhuis Aukema. Dr. van Ree- kum verleende geneeskundige hulp. Advertentieprijs 15 cl. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Mohammed Natsir is er eindelijk in geslaagd een nieuw kabinet in Indonesië te vormen. Het is een zakenkabinet, waarin mr. Mohammed Roem, thans Hoge Commissaris van Indonesië te Den Haag, minister van buitenlandse zaken zal zijn. zal worden ingevoerd. voegde hieraan toe dat der kaarten slechts ge hand met de gespannen internationaal gebied. Woensdag kwam de Classis Sneek der I Synode wil geen procedures uitlokken, Ned. Herv. Kerk in het Ceb. v. Chr. Bel. doch langs de weg van overleg trachten tot elkaar te komen. Het bestaan van de notabelen wordt facultatief gesteld; hun taak zal eventueel zijn het doen van voordrachten voor de benoeming van kerkvoogden en het met deze voor lopig vaststellen van de rekening en de begroting. Er zullen 3 kerkvoogden worden opgenomen in de kerkeraad; zij worden dan ouderling-kerkvoogd, terwijl de meerdere leden van dat college perio diek afvloeien bij het einde van hun zit- tingstijd. Op deze inleiding volgde een brede discussie, waarbij tal van vragen werden gesteld en bezwaren werden geopperd, welke door de spr. nader werden behan deld en toegelicht door voorbeelden uit de praktijk. Na de middagpauze, toen de spr. en de kerkvoogden waren ver trokken, werd de behandeling der or donnantiën 16-20 voortgezet. Ord. 16 be treffende de kerkvoogdij enz. werd aan genomen, behoudens het bepaalde om trent de notabelen, welk college men wilde laten verdwijnen. De overige or donnantiën werden, zij het met enkele kleine wijzigingen, eveneens aangeno men. Volgde de eindstemming over het gehele ontwerp Kerkorde, zoals dat in eerste lezing aan de Kerk is aangebo den. Alle aanwezigen verklaarden zich voor aanneming. Hiermede is thans de eerste étappe, die veel tijd en vergade ringen heeft geëist, afgelegd. Ds. de Jong van Workum sloot daarop met ge bed. De heer P. van der Veer, die onlangs zijn dertigjarig jubileum herdacht als winkelchef van de Firma H. Henstra, heeft, nu deze firma zich gaat speciali seren op het groothandelsbedrijf, van haar de detailhandel overgenomen, en dit levensmiddelenbedrijf ondergebracht in het perceel Suupmarkt No. 10. Gistermiddag drie uur had de opening plaats. Het interieur van dit winkelpand doet gezellig aan. Alles ziet er even keu rig en netjes uit. Naast de afd. kolonia le- en grutterswaren etc. is er een voor Fijne Vleeswaren. De verbouwing werd verricht door het Timmerbedrijf van de heer J. Hiemstra, IJlsterkade, het Verf- en Schilderwerk werd uitgevoerd door de heer R. Bootsma, Waterpoortsgracht. De electr. verlichting een van de nieuwste constructies werd aange legd door het Electro Techn. Bureau K. Hiemstra, Oude Koemarkt. Al met al een zaak die er wezen mag. Werkspoor, Beynes en Allan zijn de drie grote fabrieken in Nederland die 1000 goederenwagons en 100 personen wagons voor de Indonesische spoorwe gen zullen maken. Zij hebben van de jaren over heen voordat de eerste vrou- Indonesische regering deze opdracht ge-welijke leerlingen aan het eindexamen kregen. In de laatste vergadering van de Vei ligheidsraad welke de Ru„ Malik presi deerde, wilde hij op de agenda van die raad ook een punt brengen: „het terro risme en de massale terechtstellingen in Griekenland”. Vervolgde Griekse communisten zouden een beroep hebben gedaan op Stalin, meer dan 100 Griekse vakbondsleiders zouden naar verlaten eilanden zijn gedeporteerd, waar zij mis handeld zouden worden. In hoeverre, zelfs als de beschuldiging juist is, de Veiligheidsraad gerechtigd zou zijn in deze tussen beide te komen, is een vraag, omdat dit toch wel duidelijk een binnenlandse aangelegenheid is. We ge loven overigens best dat het huidige Griekse regime niet al te humaan tegen zijn tegenstanders optreedt. In Rus land noch in enig ander land achter het ijzeren gordijn is het echter beter, maar het ging Malik natuurlijk helemaal niet om het lot dezer vakbondsleiders, maar allicht om weer eens een nieuw wapen in de zenuwoorlog te proberen. Trou wens nog kort geleden meldde de Griek se regering zelve, dat er voortdurend in Polen opgeleide Griekse communisten over de Griekse grens kwamen, zodat met een opleving van de opstandige communistische beweging, die ook van uit Bulgarije wordt aangeblazen, reke ning moest worden gehouden. De Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken Acheson ziet blijkbaar ook gevaren in de Balkan opdoemen. Hij heeft in een verklaring betoogd dat de versterking van het Noord Atlantisch gebied belang rijk voor de veiligheid van de gehele wereld is, maar dat ook de militaire bij stand aan zekere vitale gebieden in an dere delen van de wereld o.a. Grieken land, Turkije en Perzjë moest worden in buitengewone vergadering bijeen, ter afhandeling van de ordonnantiën 16 tot 20 en zo mogelijke eindstemming over de nieuwe Kerkorde, zoals die door de Synode aan de Kerk was aangeboden, behoudens noodzakelijk gebleken wijzi gingen. Ook de kerkvoogden waren tot de morgenvergaderlng uitgenodigd, om dat ordonnantie 16 ging over de positie en de plaats van de kerkvoogden en over het beheer der financiën. Daartoe was ds. H. J. F. Wesseldijk, de praeses der Generale Synode, overgekomen om deze zaak in te leiden en toe te lichten. Nadat de spr. hartelijk welkom was ge heten door de voorzitter, ds. J. N. de Ruiter, ving hij aan met te wijzen op de strijd tussen bestuur en beheer, een toe stand die geen voldoening schonk. Er werd derhalve een commissie uit de Sy node benoemd, die met een lid van de Ver. voor kerkvoogdijen zou zoeken naar een bevredigende en verantwoorde oplossing, waarvan het aangeboden ont werp het resultaat is. Hierin wordt de samenwerking tussen de beide colleges bevorderd door de opneming van de kerkvoogden in de kerkeraad, terwijl aan deze nSt alleen ’t gehele financiële beheer, doch ook het bijhouden van alle registers wordt opgedragen. Spr. merkt op, dat het niet de bedoeling is geweest, de kerkvoogden onder controle van de kerkeraad te stellen. Er is bjj meerdere kerkvoogdijen een zekere schroom om deze ordonnantie te aanvaarden, doch de Het schoolgebouw onderging in 1909 een verandering, waarbij nieuwe lokalen voor het tekenonderwijs en een nieuwe conciërgewoning bijgebouwd werden, terwijl het vroegere tekenlokaal veran derd werd in leslokalen. In dat jaar werd de school ook aangesloten aan de waterleiding, zodat het tegenwoordige „sanitair” (zegge en schrijve één was fonteintje in de gang) al uit die tijd da teert. Op 1 September 1922 ging de school over aan het Rijk. Het gebouw werd echter door de Rijksbouwmeester afge keurd, zodat dit alleen in bruikleen van de gemeente werd overgenomen. De verschillende jubilea konden niet allen worden gevierd. In 1889 was er feest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de school, maar in 1914 vielen de plannen voor de vie ring van het gouden jubileum in het wa ter omdat toen de eerste wereldoorlog uitbrak. De ingezamelde geiden heeft men toen maar gebruikt voor het aan schaffen van een boekenkast in de di recteurskamer en aanvulling van de schoolbibliotheek. In 1939 moest de her denking van het 75-jarig bestaan om dezelfde reden worden afgelast, maar nu staat dan toch de viering van het 17e lustrum voor de deur dat een dubbel feest zal zijn omdat tevens het nieuwe schoolgebouw aan de Almastraat offi cieel wordt geopend. En de feestvreugde zal des te groter zijn omdat Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezëbrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Wie echter niet blind is voor de drei gende gevaren van de huidige interna tionale verhoudingen, zal bereid zijn een versobering te aanvaarden, om er toe mee te werken dat geleidelijk weer min of meer een evenwicht in de militaire krachtsverhoudingen tussen West en Oost wordt bereikt. De tijd welke daar voor nog moet verlopen en welke de militaire leiders van het Westen zo kort mogelijk trachten te maken, is het gevaarlijkst. Helemaal gerust zijn we niet over het feit dat een Russisch vlieg tuig een aanval op vaartuigen der Ver. Naties in Koreaanse wateren heeft ge daan. Het is neergeschoten, doch het lijkt veel op een Russische provocatie. De Amerikanen hebben het feit in de Veiligheidsraad gebracht. Bovendien hebben de Russen ook weer op een an der front een zenuwenoorlog ontketend. ogenblik aan de regering is, gekozen, zij kregen 12400 stemmen en de partij van generaal Smuts kreeg ruim 10000 stem men. De ongeveer 3000 stemmen van gewezen Duitse onderdanen gaven de doorslag en het was wel te verwachten dat zij op Malan, die in de tweede we reldoorlog voor een neutraal Zuid-Afri ka was, zouden stemmen en niet op Smuts, die zijn land aan geallieerde zijde liet meestrijden. 6 zetels is niet val heel wat, omdat de regeringsmeer derheid in het centrale Zuid-Afrikaanse parlement nu van zes op twaalf zetels is gekomen. En dat betekent dat Malan zijn politiek van scheiding tussen het blanke en het zwarte ras vergezeld van ontrechting van het laatste met groter beslistheid kan voortzetten. Maar het betekent ook dat Zuid-Afrika daardoor vroeg of laat met andere delen van het Gemenebest als Engeland zelf en India in moeilijkheden zal geraken en dat daardoor de spanningen binnen dat Gemenebest zullen toenemen. In Denemarken hebben verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats gehad, nodig geworden omdat de socialistische min derheidsregering was afgetreden wegens meningsverschil met de meerderheid der Kamer. De socialisten hebben bij de nieuwe verkiezingen opnieuw het grootst aantal zetels verkregen, maar geen meerderheid. Een coalitieregering lijkt waarschijnlijk. het laatste jubileum 26 jaar geleden gevierd vergroot en versneld. Dit weer meer op de voorgrond treden van de Balkan- kwestie in de internationale politiek is ook zeer belangrijk voor West-Europa. Zoals bekend heeft Turkije kort geleden immers verzocht in het Noord Atlan tisch Pact te worden opgenomen. De Raad van het Atlantisch Pact en waar schijnlijk ook de Grote Drie zullen o.a. over dat verzoek spreken als zij in Sep tember bijeenkomen vóór de alge mene vergadering der Ver. Naties, waaraan zoals nu wel vaststaat ook door Rusland zal worden deelgenomen, waaromtrent eerst twijfel bestond. De eventuele opname van Turkije in het Atlantisch Pact zou voor West-Europa belangrijke consekwenties kunnen mee brengen. Zolang Turkije niet in dit pact is opgenomen, zullen de West-Europese naties, als er in die stormhoek van Europa iets gebeurt, alleen als lid der Ver. Naties een vrijwillige bijdrage aan het Turkse weerstandsvermogen behoe ven te verlenen. Is Turkije echter lid van het Noord Atlantisch Pact dan brengen de verdragsverplichtingen mee dat zij het land dat Turkije aanvalt en dat kan eigenlijk geen ander land dan Rusland zijnde oorlog verklaren. Overigens brengt men Maliks klacht tegen Griekenland ook in verband met de verhouding van Athene tot Joego slavië. Een hecht verbond tussen deze beide landen zou de barrière welke Rus land scheidt van de Middellandse Zee aanzienlijk versterken. West-Europese politici hebben daarvoor ook al hun best gedaan o.a. de Engelse minister van buitenlandse zaken Bevin, die Zuid- Slavië’s pogen om toenadering tot com munistisch China te zoeken om dat ook bij Moskou weg te lokken ook aanmoe- digde. Toch botert het nog niet tussen Athene en Belgrado. Men zegt dat Tito nog altijd streeft naar een verbuiging van de Griekse Macedoniërs en de Ma- cedoniërs in zijn eigen land in een repu- bliekje onder Zuid-Slavisch gezag (ook de Z.-Slavische radio maakt daarvoor propaganda) en dat daardoor het Griek se wantrouwen jegens Tito bestendigd bleef. Maliks bedoeling met zijn aan klacht voor de Veiligheidsraad zou nu ook zijn Zuid-Slavië, dat lid van die Raad is, te nopen, zich uit té spreken over het meedogenloze optreden van het Griekse „fascisme”. Keurt Zuid- Slavië dat af, dan wordt de kloof tus sen Grieken en Zuid-Slaven wijder; keurt Zuid-Slavië het niet af dan heeft Moskou opnieuw reden Tito voor de volken achter het Ijzeren Gordijn af te schilderen als de handlanger der „fascisten”. Trouwens die beschuldiging zal hij toch wel niet ontgaan nu Zuid- Slavië ook officieel de actie van Noord- Korea veroordeelde. Blijkbaar heeft de samentrekking van Russische troepen en divisies uit de satellietstaten aan zijn grenzen nu toch wel enige zenuwachtig heid in Z.-Slavië veroorzaakt. Het heeft tenminste doen weten dat als het wordt aangevallen, het direct een beroep op de Ver. Naties zal doen. Sneek w s er trouwens heel vlug bij, want spoedig nadat de Wet op het Mid delbaar Onderwijs op 1 Juli 1863 in wer king was getreden gingen er al stem men op hier ook zo’n Middelbare school te krijgen. Burgemeester Wouda was hierbij een van de grootste stuwkrach ten en nadat er ook in de Raad voor ge pleit was volgde een bezoek aan de mi nister, die een jaarlijks subsidie van 7000.toezegde, maar daarbij tevens in overweging gaf te komen met plan nen voor de oprichting van een veeteelt- school. De subsidie werd gretig geaccep teerd, maar de veeteeltschool is er, zo men weet, nooit gekomen. Alles werd geconcentreerd op de H.B.S. Reeds op 20 April 1864 besloot de Raad tot op richting van de school en op 30 Juli werd al een directeur benoemd. Dat was Dr. B. Verver, hoogleraar te Maastricht, die op 1 Augustus in dienst trad, maar hier tegelijk ook dokter werd. Tien jaar lang oefende hij zijn beide functies uit, maar toen in 1874 de examenuitslagen verre van gunstig uitvielen en daarover in de stad een storm van protest opstak wat zelfs leidde tot een interpellatie in de Gemeenteraad, besloot dit edelacht bare college eenstemmig aan deze cu mulatie van functies een einde te ma ken. Dat betekende tevens het slot van Dr. Ververs leraarsloopbaan, want hij stelde het doktersa bt hoger en vroeg ontslag wat hem nog in hetzelfde jaar verleend werd. Met de bouw van het tegenwoordige schoolgebouw aan de Westersingel werd begin 1865 begonnen, en reeds midden November van hetzelfde jaar trokken de 72 leerlingen, waarmee voor de eerste cursus gestart werd, er in. Gebrek aan voortvarendheid kan men de autoritei ten van die dagen dus allerminst verwij ten. De bouwkosten van de school be droegen 40.580 en die van de direc teurswoning (het tegenwoordige Groene Kruis Gebouw) 10.399.De nieuwe school legde een extra last van 6000. per jaar op de gemeente, en dat bete kende heel wat in die dagen. Verschillende raadsleden waren daar- De 8-jarige Sjoerd Visser van Offin- om wel wat huiverlg er nog meer geld ^.Pjn^da£mldd!g in te steken zoals zou blijken toen de benoeming van een amanuensis aan de orde kwam. Op 23 Juni 1865 vroeg de Com missie van Toezicht nl. aan de Raad de aanstelling van een amanuensis bij het Natuurkundig Kabinet der H.B.S., nodig voor de behandeling der instrumenten, zomede voor as sistentie bij de beproevingen van deze. De Commissie wenste dat daarvoor een jongeling uit de min dere stand zou worden opgeleid te gen een tractement van 1.50 per week. In de raadsvergadering van 3 Juli ontstond over dit voorstel een discussie. Een paar raadsleden von den dit een te krasse weelde; de kosten der oprichting waren hoog en nu nog een ambtenaar aanstellen die 1.50 per week zou moeten heb ben en wiens salaris vermoedelijk later wel tot 3.per week zou stijgen. Men besloot echter met 8 tegen 3 stemmen tot dit weelde-artikel op een salaris van 80.per jaar. Rusland heeft in de Veiligheidsraad het aannemen van de Amerikaanse re solutie inzake Korea verhinderd door het veto er over uit te spreken. Een Rus sische resolutie inzake dezelfde kwestie verwierf alleen de Russische stem. Een Russische protestnota aan de Amerikaanse regering gericht inzake het neerschieten van een Russisch vliegtuig is door Washington niet aangenomen. Het heeft de Russische regering naar de Veiligheidsraad verwezen, waar reeds een Amerikaanse klacht tegen de aan- val van een Russisch vliegtuig op sche- veel, maar toch betekenen zij in dit ge- Pen der Ver. Naties was ingediend. Het heeft in onze goede oude stad nimmer aan voortvarendheid ontbroken. Dat bleek ook wel bij het tot stand komen van de H.B.S., nu 86 jaar ge leden, want toen deze nieuwe onderwijsinrichting op 12 September van het jaar 1864 geopend werd, beschikte men nog niet eens over een eigen schoolgebouw. Dat kwam het volgend jaar pas. Men wilde echter aan de slag, en daarom werden de klassen tjjdeljjk ondergebracht in het weeshuis en in het oude ge meentehuis van Wijmbritseradeel op het Schaapmarktplein waarvan de oude raadszaal voor de eerste klasse gebruikt werd. De Belgische minister van economi sche zaken, Albert Coppé, heeft in een bijeenkomst van de Algemene Raad der C.V.P. ver.uaard, dat hoewel op het ogenblik >rdt overgegaan tot het drukken v: bonkaarten dit geenszins betekent din België opnieuw een rants oeneri Minister het druk schiedt in toestand op De heer K. Tinga, die jl. Maandag zijn veertigjarig jubileum vierde als steen drukker bij Qffsetdrukkerij Flach N.V., gedenkt heden het feit dat hij 25 jaar een be stuursfunctie vervulde in zijn vakorganisatie, nl. in de afd. Sneek van de Ned. Jjtho-Foto- en Chemigrafische Bond, die nu Ned. Grafische Bond heet. Als jubileumgeschenk krijgen de jubi laris en echtgenote een week vacantie in ’t Troelstra-oord te Egmond aan Zee. Wij maken van deze gelegenheid ge bruik nog even te vermelden dat de ju bilaris bij de huldiging van jl. Maan dag van vrienden nog tal van cadeaux en bloemstukken ontving, terwijl het Flach-personeel deze enthousiaste be oefenaar van de hengelsport een fraaie sluithengel schonk. Lyk as yn in adfortinsje al bikind makke is, bisteane der plannen om earstdeis wer mei ien of mear Fryske leargongen to bigjinnen. De groeijende bilangstelling foar it Frysk makket dat gans minsken it praten, lézen en skriu- wen leare wolle. Sadwaende koene de leargongen to Snits de léste jiterren ek hyltyd wer trochgean en woun it tal dielnimmers moai aerdich oan. It moaiste is, dat de kursussen sa opset binne dat suver elkenien der oan mei- dwaen kin. Manlju en froulju, aid en jong, al of net Frysk prate kinnende en fan heech ta leech, reitsje ridlik gau meiinoar thus en as it der harren om to dwaen is it Fryslén-diploma A of B to heljen, of dat hja foar leafhabberij meidogge, de ünderfiening leart, dat elke ald-kurslst mei nocht werom tinkt oan de tiid dat er jitris op ’e skoalbanken siet en safolle nijsgjirrige dingen gewaer waerd oangeande Fryske tael en siz- wizeh, skiednis en letterkunde, gewoan- ten en gebrüken. Dit stikje wol der de lêzers yndach- tich op meitsje, dat hja harren wer oan- jaen kinne. It kursusjild is tige leech hélden en steld op f 5.— de hiele lear- gong. Wy steane der elk op oan it folgjen fan in bigjin- of forfolchlear- gong ris yn him omgean to litten en sa mooglik mei inkelde freonen of kunde diel to nimmen. Oanjefte en ynljochtingen foar 17 Sept, by F. Boorsma, Tsjerkhófsleane 19, Snits. De plaatsvervangers van de ministers van defensie van de Noord Atlantische Raad hebben verklaard niet tevreden te zijn over de omvang van de plannen door de West-Europese landen vastge steld als hun bijdrage tot de gemeen schappelijke verdediging van West- Europa. Dat betekent natuurlijk dat de Amerikaanse voorzitter niet tevreden was, want het zou zot zijn te veronder stellen dat elke vertegenwoordiger de plannen van zijn eigen land, waarmee hij ter vergadering kwam, afkamde. Deze plannen zullen dus zowel uitgebreid als versneld moeten worden. En in de eer ste plaats zal daarbij de krachtsinspan ning gericht moeten worden op de ver vaardiging van de uitrusting voor de legers. Amerika zal daarbij in belang rijke mate helpen. Het plan is dat het aan West-Europa alleen voor 3% mil liard dollars aan wapenen enz. zal leve ren, dat is zo iets van 13 milliard gulden, maar die duizelingwekkende som is nog niet voldoende, trouwens als ze vol doende was zouden de Ver. Staten niet zoveel geven, want te Washington rekent men erop dat de betrokken lan den zelf in de eerste plaats wat zullen presteren. Die 3% milliard dollars zijn eigenlijk bestemd om het tekort aan te vullen en zullen dus vooral wel bestemd zijn voor de zwaarste en modernste wa penen, welke niet of nauwelijks in W.- Europa worden gemaakt. De opvoering der defensieplannen betekent niet alleen zwaardere financiële lasten voor de W.- Europese volken, maar ook zwaardere verplichtingen voor hen, die bij de de fensie een rol spelen, zowel Engeland als Frankrijk en België hebben de diensttijd verlengd. Onze minister van oorlog en marine heeft ook een tipje van de sluier opgelicht, welke tot nog toe de Nederlandse plannen voor de snelle opbouw van een militair apparaat bedekte en generaal Kruis heeft in een brief tot de dienstplichtigen, die 2 Octo ber opnieuw moeten opkomen, terecht gezegd, dat Korea en al wat daarom heen is gebeurd de weegschaal naar de veiligheidskant heeft gedrukt en ge dwongen tot een geforceerde opbouw van het militaire apparaat inplaats van een geleidelijke. Zo is het in alle be trokken landen, en de moeilijkheid zit mede ook in het feit dat die geforceerde opbouw moet geschieden in landen, waar de levensstandaard ook op een gefor ceerd peil staat door de Marshallhulp. De Amerikanen schijnen nu wel van plan die hulp voort te zetten, en er niet op te beknibbelen al geven ze dan ook een geweldig bedrag voor de militaire hulp, maar het staat wel vast dat de extra kosten welke voor de verdere uit breiding van het militaire apparaat ten laste van elk land zelf zullen komen, door die volken ook zelf zullen moeten wórden betaald en zich dus in een ver laging van de levensstandaard zullen moeten uitdrukken. De Engelse minis ter-president Attlee heeft dit dan ook ruiterlijk verklaard in de conferentie van het Britse Verbond van Vakver enigingen. Van heden t.m. Zondag heeft het Ami- citia Theater als hoofdnummer de nieuwste dwaze avonturen van Ameri- ka’s populairste komieken Abbott en Costello in de film „In het Wilde Wes ten”. Ze komen nu onder de cowboys terecht, en ze ontkomen ternauwernood weer aan de grootste gevaren. Niet al leen worden ze bijna gelyncht als ze van moord verdacht worden, maar de dikke Costello dreigt ook het slachtoffer van een trouwlustige dame te worden. Ten slotte wordt hij echter sheriff; samen met zijn kameraad houdt hij opruiming in de gangsterstad en de dame weet hij te koppelen aan de rechter. Zot maar amusant. Maandag en Dinsdag hebben we in dit Theater als hoofdnummer de technicolor „The Jolson Story”. Hoe lang is het al geleden dat we Al Jolson voor het eerst zijn „Mammy” hoorden zingen? Deze film brengt dan de levensgeschiedenis van deze Amerikaanse zanger, zijn op komst, zijn strijd, zijn succes en zijn liefde. Een grote attractie vormen de songs in deze kleurenfilm rond Al Jol son’s fameuze carrière. Een grootste re- vuefilm. Amerika’s beroemdste film- zanger wordt gespeeld door Larry Parks; Julie Benson, die haar liefde ziet opgeofferd aan Jolson’s hartstocht voor het artistenleven door Evelyn Keyes. SM®

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1