Oud H.B.S.-ers kijken achterom Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Het Zeilseizoen loopt ten einde Sluitingswedstrijd S. Z, C. Wij komen er niet met loonsverhoging alleen heersing tijdens en na de oorlog geba seerd op de schaarste aan artikelen. Van schaarste is nu echter geen sprake, alleen van duurte. DINSDAG 12 SEPTEMBER 1950 5e JAARGANG No 74 Redacteur: L. KIEZEBRINK SeizoensluitingS'Concert Tugerijen to Hommerts Hij verkoos de vrijheid Brandstoffenbijslag Emigratie naar Brazilië Wie ging(en) er met de auto van door? Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DR1JFH0UTS NIEUWSBLAD - De jounpraters to Jutrijp- iiommerts fbbrigade eerst in October naar huis Geslaagd Gevonden voorwerpen Wijmbritseradeel KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Wie er met de Goya thuiskomen De loonsverhoging voor de jongeren Sint Nicolaas- en Kerstpakketten voor Nieuw Guinea Negen mille in de gracht L Vijftig jaar Tien jaar SNEEKER NIEUWSBLAD Alph. L. K. „Bovenlands”: Donderdagavond tussen 8 en 9 uur is uit de garage van de firma H. Jager aan de Leeuwarderweg 4 een Austin perso nenauto ontvreemd. Ver is men er ech ter niet meegekomen want de volgende morgen werd de wagen op de Paviljoen- weg teruggevonden. Hij was onbescha digd, maar de motorkap stond open, zo dat de motor waarschijnlijk geweigerd heeft. De politie probeert nu het antwoord te vinden op de vraag wie er met deze Austin van door ging(en). 't Kan na tuurlijk ook een kwajongensstreek zijn. Mogelijkheden worden onderzocht. Ir. J. Verhoog, tijdelijk bodemkundige aan het landbouwproefstation in Suri name, is op kosten van de Nederlandse regering vertrokken naar Brazilië. Sa men met prof. Eysvogel zal hij in Rio Grande do Sul een onderzoek instellen naar de mogelijkheden van vestiging van Nederlandse kolonisten aldaar. Voor de zeilers en motorbootvaarders is de pret gauw weer afgelopen. Het herfstachtige weer lokt niet meer tot varen uit en de dagen worden korter. Koning Voetbal heeft zijn plaats op de troon weer ingenomen en de schepen gaan weldra in de winter berging. brandstoffenbijslag zal evenals jaren in de winter 1950/51 aan Mr. dr. van Rhijn voor de microfoon. De verscheping van de H-brigade uit Indonesië zal erst gedurende de maand October kunnen geschieden. Van de aan wezige scheepsruimte voor het vervoer van militairen van de Kon. Landmacht naar Nederland moet een gedeelte be schikbaar blijven voor het interinsulair vervoer Van ex-militairen van het KNIL. De verscheping van de G-brigade zal volgens de oorspronkelijke plannen ver der gaan en in September voltooid z|jn. Dezer dagen op een nacht omstreeks 4 uur werden de bewoners van de Eeltje Halbertsmastraat gewekt door hoefge- klep achter him woonhuizen. Wat was het geval? Een paard, behorende in de GYMNASIUM SNEEK. Alsnog geslaagd voor Klasse IV M. L. Dijkstra, Waaxens, *R. v. d. Zijpp, Sneek. Klasse VI B. S. Boschma, Of- fingawier. *Meisje. OPHALEN VAN DE „BRECONSHIRE”. De bergingsdienst van de Britse Admiraliteit heeft het vroegere han- delsschip de „Breconshire”, dat gedurende de moeilijkste oorlogsjaren het eiland Malta heeft bevoorraad, geborgen. Het schip zal nu van Malta naar Genua worden gebracht, waar het wordt gesloopt. Drie bergingsschepen onder kapitein O. T. Harrison, geholpen door acht duikers, hebben het schip onder grote technische moeilijkheden ge licht. Bergingsexperts staande op het schip, nadat ay het aan de oppervlakte hebben gebaald. De K.L.M. heeft een schema van 24 vluchten naar Australië opgesteld. Dit jaar zullen aldus nog 1400 Neder landers door de lucht naar Australië emigreren. Slipover, Jan Sj. de Jong, Woudsend; Beurs met inhoud, L. T. Glashouwer, Woudsend; achter-nummerbord B 34896 met achterlicht, A. Jukema, Scharne- goutum 68. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Redactie-adres Met het troepentransportschip Goya, vertrokken van Tandjong Priok 29 Aug. en vermoedelijk 23 Sept, te Amsterdam aankomend, keren o.a. uit Indonesië te rug van de Kon. Landmacht sergeant T. van Foeken, Grootzand 16, Sneek (van 426 B.I.); soldaat A. F. de Haan, Dijken 45, Woudsend (van 42 Z.I.B.Van de Kon. Marine en mariniers marinier L. J. K. Hibma, Oosthem; korp. konsta bel E. v. d. Zee, Priorstraat 39, Sneek. In de beschikking van de rijksbemid- delaars over de 5 procent loonsverho ging waarin de regeling te vinden is van de bekend gemaakte besluiten, is ook de opklimmende schaal opgenomen volgens welke lonen voor mannelijke en vrouwe lijke werknemers onder 23 jaar, zonder voorafgaande toestemming van het col lege van rijksbemiddelaars mogen wor den verhoogd. Deze verhoging zal mo gen bedragen voor werknemers van 15 en 16 jaar 2 pct., van 17 en 18 jr. 3 pet., van 19 en 20 jaar 4 pet. en van 21 en 22 jaar 5 pet, Een vorige personen, die een uitkering ontvangen krachtens de bepalingen van de sociale- bijstandsregeling en de zelfstandigen regeling (groepen a en b), worden ver strekt. De bijdrage wordt wekelijks verstrekt van 29 October ’50 tot en met 20 April 1951. Ze bedraagt voor kostwinnaars en alleenwonenden 2,80 en voor kostgan gers ƒ1,40 per week. A. Ney idem Dreissen Alyre Delhaye Bisselink Fr. Popy Bodmer J. P. Sousa F. Hannush Wij, leerlingen van de Sneker H.B.S. van zo’n vijftig jaar geleden, waren maar wat trots op de parate kennis, welke je er opdeed. Niet alleen de leer lingen trouwens, ook de leraren en ook hun leermeesters weer. We geloofden maar stevig toen, op de scheiding van twee eeuwen, dat de wereld bezig was aan de eindspurt naar eeuwige vrede, hoogste beschaving en een volledig ken nen der dingen. Zo’n kleine honderd jaar eigenlijk geen oorlog van betekenis hier meer, een vredesconferentie in Den Haag, ja dat met die vrede kwam het wel in orde. En Hugo de Vries, van ’t Hoff, Lorentz, Kamerlingh Onnes, Kapteyn waren mèt al die corypheeën der weten schap in 't buitenland immers bezig het sluitstuk te leggen van een afgerond wereld- en heelalbeeld. Zo meenden ten minste de meesten niet allen van ons. Dat we totaal en hier en daar fa taal mis waren, weten we nu wel, maar toen discussieerden we hevig over dit alles en ook in de branding van de sociale strijd van die dagen over de vraagstukken van binnenlandse politiek in Dialectica, de debatingclub van gym nasiasten en H.B.S.’ers, welke Zondags avonds in de Nieuwe Doelen bijeenkwam. Bartstra is hij niet pas bekroond als schrijver over de historie der moderne buitenlandse politiek was een der brillantste leden, maar hij was gym nasiast. Driebergen, ook al een Bols- warder en de Sandersen mocht je ook niet uitvlakken. Hoe leefden wij mee met Wat ik dan een eer» Vrijdagavond heeft de Staatssecretaris van Sociale Zaken, Mr. Dr. A. A. van Rhijn, via de radio een toelichting ge geven op het regeringsbeleid inzake lonen en prijzen. In deze toespraak liet Mr. Dr. van Rhijn ondubbelzinnig mer ken, dat wij er met de loonsverhoging van enkele dagen geleden nog lang niet zijn. Er zal meer moeten gebeuren om ons welvaartspeil te beveiligen. De staatssecretaris kon het denkbeeld van een prijsstop niet aanvaarden, om dat niet wij het zijn, die de prijzen be palen. Ons grondstof-arme land is af hankelijk van de invoer en de binnen landse prijzen rijzen en dalen gelijk met die in het buitenland. Waar momenteel op de wereldmarkt de prijzen opgejaagd worden, ziet het er ook voor onze be volking somber uit. Prijsbeheersing is momenteel niet ver antwoord. Deze maatregel vergt immers een enorm controlerend apparaat en doorbreekt het streven naar liberalisatie, dat de laatste tijd werd gevoerd. Bo vendien was het systeem der prijsbe- Valken: 1. Amicitia, J. Miedema; 2. Twirre, A. H. Tromp. 16 m2 Eenheidsklasse: 1. Arran Crest, T. Wieringa, st. J. Alberda; 2. Dirk Tom, B. de Haan; 3. Elja, H. van Dijk, st. A. van Gooi; 4. Hannie, J. Veld- stra, Leeuwarden. Pampusklasse: 1. Weerhaan, H. H. Bakker; 2. Smell eken, J. van Foeken. Schouwen: 1. Pompeblêd, J. Douma, Oppenhuizen; 2. Foanit, U. G. de Jong, Oppenhuizen. Vrijheidsklasse: 1. Friso, D. Gaastra; 2. Anneke, J. Pasma. Regenbogen: 1. Henderika, D. Oppen huizen; 2. Pieterke, J. Zwart, st. T. Zwart. De prijsuitreiking werd in het Pavil joen gehouden, waarbij voorzitter G. S. Hofstra de zeilers hulde bracht dat ze ondanks het ongunstige weer toch nog zo flink waren opgekomen. Er komt nieuw bloed in de wedstrijdwereld en men blijft daarom niet zo gauw meer aan de wal, wat in Langweer ook merk baar was, aldus constateerde hij met voldoening. De Sneeker Zeilclub heeft er Zater dagmiddag al een punt achter gezet. Met een ledenwedstrijd voor alle klas sen voor het Paviljoen Sneekermeer. De radio had voor het Noorden goed weer voorspeld en daarom waren vrijwel alle inschrijvers opgekomen. De Bilt kreeg echter (weer eens) ongelijk, want de wind ging meer en meer liggen en gaf Pluvius daardoor vrij spel, zodat reeds tijdens de start een vies motregentje op de zeilers neerdaalde dat spoedig in een flinke bui overging. En dat herhaalde zich daarna nog enkele keren zodat het geen plezierzeilen was. Het bestuur maakte er daarom ook maar gauw een eind aan en liet alle klassen maar één route varen. De baan bevatte een mooi kruisrak vanaf de prov. betonning naar Gossepalen waarop verwoed strijd ge leverd werd, zodat de volgorde nog al eens veranderde. De mooiste en span nendste strijd leverden echter de Regen bogen. Klaas Poelman had eerst fraai de leiding, maar moest tegen Dirk Op penhuizen het lodaje leggen, waarna hij ook nog de tweede plaats verspeelde door in ’t zicht van de finish een loef- partij te beginnen met de snel op hem inlopende de Jong uit Joure, bij welk duel Tom Zwart in een sensationele eindspurt de lachende derde was. In deze wedstrijd viel tevens de be slissing voor de Novum-beker voor de beste prestaties in de Valken, in welke klasse deze fraaie trophee dit jaar over alle drie ledenwedstrijden verzeild werd. Hoewel hij als vijfde finishte werd M. C. Breuning met 7.9 punten de geluk kige. In de vorige wedstrijden was hij nl. eerste en tweede. Jan Miedema die deze wedstrijd won en eerder derde en vijfde was zat hem met 1 punt verschil dicht op de hielen. De uitslagen waren: dit de Sneker H.B.S. en feesten, en dat wjj, ons weer eens moesten Troch it slimme üngelok, dat forline wike yn üs doarpen bard is, wiene de folksfeesten dy’t op 6 en 7 Sept, holden wurde soene, öflast. De jounfeesten, dy’t op it programma stienen, gyngen lyk- wols wol troch. Woansdeitojoun wie it lokael to Jutryp fol jongfolk, doe’t Lam mert Popma mei syn Jounpraters it toaniel forsoarge. Mei foardrachten, sjongstikjes en toanielsketskes joegen hja de oanwêzigen in noflike joun. De twadde jouns, dy’t foar trouden wie, koe net trochgean om’t der to min minsken wiene. Faeks hie it minne waer hjir ek skuld mei oan. Gemengde klasse: 1. Seahawk, E. Wierstra Jr.; 2. Jankobus, Th. Pasma Sr.; 3. Oké II, Th. Pasma Jr.; 4. Pop eye, J. H. Smith. Rekening houdende met de afvaardata van de, voor het vervoer van de betref fende pakketten aangewezen boten, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de St. Nicolaas- en Kerstpakketten voor Nieuw-Guinea resp, vóór of op 20 Sep tember en 31 October a.s. ter verzen ding op de postkantoren moeten worden aangeboden. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS., Administratie: Comb, Drijfhout-Kiezebrink Cn. Kantoor: GROOTZAND 5S Telefoon 3005 (K 5150) daarmee annex was en daarop volgde. Het solidariteitsbeginsel had ons zwaar te pakken, ’n Grauwe winterdag stelde de derde klas plotseling zelf voor dat probleem. Er lag sneeuw en zoals te doen gebruikelijk was, leverden we bij de brug en op het Oud Kerkhof slag met het gymnasium. Het noodlot voerde de leraar in de natuurlijke historie, hoog- gehoed, want met zijn verloofde op een visitegang, over het slagveld. De verlei ding was te groot, de derde klas velde de hoge hoed en daarmee haar vonnis, ’n Zeer beledigde leraar en een zeer ver toornde directeur spraken de straf uit: elke Woensdagmiddag tot het over gangsexamen naar school, om er een extra les in Natuurlijke Historie te ont vangen. Over de ongewervelden. We namen de extra les, want we voelden dat we te ver waren gegaan. Maar we namen de ongewervelden niet. Die ston den niet in de leerstof voor de derde, hier was onwettigheid, dit mocht niet. De ouders kwamen er aan te pas, maar het vonnis bleef ongewijzigd, de onge wervelden zouden op het overgangs examen worden opgediend, en wie de schriftelijke vragen er over gesteld, niet beantwoordde kon rekenen op een on voldoend rapportcijfer voor natuurlijke historie. En zo leverde de derde klas op een zomerse dag van dat jaar haar schriftelijk werk voor het overgangs examen in natuurlijke historie, wat de ongewervelden betrof, blanco in -r- het kostte sommigen een herexamen maar de solidariteit was gehandhaafd. Na zo’n krappe vijftig jaar is er van onze parate kennis nihil over. Toch heeft ze haar grote waarde in uw en mijn leven gehad, ergens is ze ingemet seld in het gehele bouwsel van ons ken nen en kunnen. Maar dat geval van so lidariteit herinneren we ons, als ware ’t gisteren gebeurd. Want nader dan al die parate kennis ligt ons allen toch het lot van die kleine gemeenschap, de Klas, aan het hart. Met velen er uit waren we gezamenlijk opgetrokken - van de dag, dat we met knikkende knieën door onze moeders aan de juffrouw van de eerste klas 1. o. waren afgeleverd. Op de H.B.S. kwamen er nieuwe gezichten bij meisjes en jongens van buiten ook, vaak pientere leerlingen, want geselec teerd door degelijke dorpsschoolmees ters. Samen ging het dan verder als een van die nu al 86 lichtingen die door de zeef van de H.B.S. gingen en gaan. En als we nu dit 17e lustrum van de Sneker H.B.S. gaan vieren, dan vragen we niet: „wat kennen we nog?” maar: „wie kennen we nog?” en „waar zijn ze gebleven?”, die allen die eenmaal een klas van onze H.B.S. vormden. We denken aan de man, die aan het hoofd De dochter van een brandstoffenhan delaar te Utrecht reed op de Weerd- singel en verloor op een gegeven ogen blik de macht over het stuur van haar rijwiel. Zij schoot in het water, maar zij kon spoedig worden gered. Toen zij be komen was van de schrik, miste het meisje haar tas, inhoudende een bedrag van 9000.Men ving onmiddellijk met dreggen aan, doch vond Vrijdag noch Zaterdag de kostbare tas. 's Nachts werd de plaats door de politie bewaakt, want er waren mensen die er zelf naar wilden zoeken. Het is daar namelijk helemaal niet diep; negen mille is wel een duikje en een nat pak waard Wel zal de regering krachtig waken tegen ongemotiveerde prijsopdrijving en tegen ongewenste ondememersafspraken. de spoorwegstaking van 1903 en al wat Ook zal men de seizoenschommelingen b.v. van de aardappelprijs zoveel mogelijk tegengaan. Wanneer wij onze grondstoffen duur der moeten inkopen, dan betekent dit, aldus de staatssecretaris, dat wij een grotere tegenprestatie moeten leveren. Voorts zullen wij een groter deel van ons nationaal inkomen moeten besteden voor de verdediging van ons zelfstandig volksbestaan. De minister van oorlog heeft pas gezegd „Het sein staat niet meer geheel op veilig”. Wij moeten er allen een stevig schepje opleggen. On herroepelijk nodig is dus een hogere productie. Iedereen moet daaraan mede werken. Zo af en toe, veelal wanneer je het 't minst verwacht, wordt een mens, als hij niet meer tot de Allerjongsten behoort, geconfronteerd met een brok van het verleden, door een oude foto, een vergeelde brief, een bepaalde geur of smaak, een onvoltooid dagboek, een bij na vergeten w|jsjeSoms is dat pret tig; soms kan het ook danig storen. Heel toevallig heb ik de laatste maan den met mijn gedachten nogal eens in het verleden rondgedwarreld. Voor zo ver men het dan een „verleden” kan noemen. Zo ontzettend ver liggen mijn H.B.S.-jaren nog niet achter mij. Nog maar tien jaar hoewel het vaak veel langer lijkt. Eerst was het een beschimmeld liedje, door een B.B.C.-omroeper, wellicht uit sentimentele overwegingen, opnieuw de aether ingeslingerd: de „Lambeth Walk’.’ Daarna was het een collectie dagboeken, stammend uit het jaar 1938, die me met één slag als het ware weer midden in mijn H.B.S.-tijd terugplaats ten. Vlak daarop ontmoette ik een oude schoolkameraad, die ik in geen tien jaar had gezien en waarmee ik onder het genot van een kopje koffie op een Am sterdams terrasje ruim een uur heb zit ten bomen, grijnzen, sneeren en filoso feren over „die goeie, ouwe H.B.S.”. En als klap op de vuurpijl kwam toen die aankondiging, ging jubileren oud-leerlingen, laten zien. Graag natuurlijk. Per slot van reke ning wachten wij al sinds het 75-jarig jubileum op een éclatant feest. Tien jaar lang heeft het in het vat gezeten, maar te oordelen naar het programma, dat ik een paar dagen geleden kreeg toege stuurd, is het absoluut niet verzuurd. De oude school gaat nu dus verdwij nenNog éénmaal zullen wij er door heen slenteren, denkend aan talloze voorvallen en wederw ardigheden uit „onze” jaren. En dan zal de deur voor de laatste keer achter ons dichtslaan... De oude school is dood. Leve de nieuwe school! Waar voorlopig wel geen brokken plafond naar beneden zullen komen, en waar het ’s winters als het goed vriest, niet nodig zal zijn, dat je met je jas aan in de bank gaat zitten, zoals wij eens hebben gedaan. Wij, reünisten, zullen elkaar hartelijk de hand schudden en levensgeschiede- nissen-in-telegramvorm vertellen, die het ene oor ingaan en het andere vrij vlug daarna weer uit. Adressen zullen wij uitwisselen, waarvan in de meeste gevallen nooit gebruik zal worden ge maakt. Hindert niet. We komen samen om elkaar eens weer te zien en om met z’n allen het jubileumfeest te doen sla gen. Vol overtuiging zullen we het tel kens weer hebben over de mooiste en meest zorgeloze jaren van ons leven, die wij op de H.B.S.banken hebben doorgebracht, en daarbij totaal verge ten, hoe we wel in de penarie hebben gezeten, bij een beurt, een proefwerk, een „onverwachte” Het lerarencorps heeft de laatste tien jaar heel wat veranderingen ondergaan. Maar toch zullen we de meesten van „onze” leraren nog wel even zien. Na tuurlijk zal dat een groot genoegen zijn hoe dan ook. Wij zijn meer veranderd dan zij, en dus in onze ogen zij meer dan wij. Wat de algemene ver standhouding alleen maar kan bevorde ren Eén van het vroegere corps zullen wij vooral missenDe oude Baas, me neer De Haas, die niet lang van zijn pensioen heeft mogen genieten. Maar niet alleen aan hem zullen wij denken; ook aan de schoolkameraden, die ons ontvallen zijn, en aan hen, die niet kon den komen, omdat zij te ver van ons vandaan wonen. te geven door de Chr. Muziekver. „Har monie” op Donderdag 14 Sept. 1950, ’s avonds 8 uur op het Martiniplein te Sneek. Programma 1. Koraalspel. 2. Appèl aux Trompettes, 3. Saint-Triphon, 4. Souvenir-Ouverture, 5. Noces d’Or (Suite), 6. Trompetters voor 7. Cythère Ballet, 8. Zürcher mars, 9. Gladiator, 10. Klankfestijn, 11. Koraalspel. Attentie Dit programma wordt ook uitgevoerd in een uitwisselings-concert op Woensdag 13 Sept. 1950, 's avonds 8 uur te Nijland. van een groot krantenbedr|jf in Dja karta vandaag de dag nog manmoedig de moeilijkheden van het heden trot seert, maar ook aan de klasgenoot, die vlak bij ons zijn meer of minder be langrijke taak in de maatschappij ver vult. We denken veel aan de meisjes, die nu grootmoeder zijn en we denken ook vooral aan hen, die reeds heengingen, want de rijen z|jn al zeer gedund. Voor hen is datgene geen raadsel meer, waartoe alle parate kennis bij hun leven geen toegang gaf. Maar ook zij behoor den eenmaal tot onze klas. Zeker, ook 50 jaar geleden trachtten we zoals de wet op het M.O. van 2 Mei 1863 het zegt „naar algemene kennis, beschaving en voorbereiding voor de onderscheidene bedrijven der nijvere maatschappij”. Maar school en klas schonken ons ook een gemeenschap, waarin het nog kost baarder saamhorigheidsgevoel werd aangekweekt. Utskreaun fan de trije Lanbou-orga- nisaesjes öfd. Heech, waerden hjir Sneontomiddei wedstriden yn tugen halden. De ütslach wie: Unbikroand Frysk ras: le pr. Folly, 4-jierrige stermerry fan K. J. v. Gos- linga to Gaestmar; 2e pr. Guna, 3-jier- rige stamboeksmerry fan J. M. Jansma to Drylts; 3e pr. Mina, 6-jierrige merry fan A. Frankena to Heech. Bistjürs- priis Ant, merry fan H. Witteveen to Heech. Unbikroand „Bovenlands”: le pr. Idoreda, 3-jierrige stermerry fan R. v. d. Kooij to Smalbrêge; 2e pr. Afke, 7- jierrige merry fan S. Wittermans to Jutryp. Bikroand Frysk ras: le pr. Urmea, stermerry fan J. M. Jansma to Drylts; 2e pr. Dibrigje, stamboekmerry fan S. de Boer to Hommerts; 3e pr. Zenny, stamboekmerry fan S. Huitema to Tsjerkwerd; 4e pr. Eilientje, stamboek merry fan A. Brandsma to Wolsum; 5e pr. Folly, stermerry fan K. J. v. Gos- linga to Gaestmar. Bikroand „Bovenlands”: le pr. Zawis- sa, 9-jierrige modelmerry fan F. P. de Haan, Diken ünder Waldsein; 2e pr. Idoreda, 3-jierrige stermerry fan R. v. d. Kooij to Smalbrêge; 3e pr. N.N., mer ry fan T. P. Groenveld to Jutryp. Hjirnei kaem it hichtepunt fan de middei: it foarriden fan Freddy, fan Geerligs to Warkum. De prachtich moaije halding en de moaije gong, dy’t dit beest eigen wie, makke dat it in gol en wolfortsjinne applaus fan de side fan it publyk krige. Toen ik mijn voorlopige invitatie, om de H.B.S.-feesten mee te helpen vieren, doorlas, bleef mijn oog lang, heel lang zelfs, rusten op de vraag, of ik er wat voor voelde, nog eens in de schoolban ken plaats te nemen en les te ontvan gen. Diepe indruk maakte die vraag op mij. Wat zou ik doenNa tien mi nuten van intensief gepeins heb ik er maar een kloeke streep achter gezet. Beter van niet. Op het eindexamen heb ik er mij doorheen gewurmd dit grapje mag die laatste behoorlijke in druk niet vertroebelen. Want dèt zou gebeuren, als ik in de bank ging zitten en de heren leraren op mijzelf zou loslaten. Moet ik nü nog iets afweten van geschiedenis, of van plant-, dier- en menskunde? Als iemand me vraagt, aan welke kant de blinde darm zit, moet ik eerst eens stevig na denken. Dan geef ik een antwoord en raad meestal nog mis ook. Geschiedenis is in de grond van de zaak altijd potjes- wei achter de huizen, had de vrijheid ge nomen een nachtelijke wandeling te ma ken en de achtertuinen van de huizen eens te bezichtigen. Hegjes e.d. vorm den geen beletsel. Tenslotte wist het dier een afrastering te „nemen” waar door het weer belandde op de plaats waar het thuis hoorde. Naar wij verna men heeft reeds eerder zulk een nacht wandeling plaats gehad, waarbij hippus nogal wat vernield heeft. Is slaapwan delen bij dieren ook mogelijk? (Het zou gewenst zijn indien de eigenaar het dier 's nachts vastzette of iets dergelijks, daar schadevergoeding kan worden ge elst). A lat|jn voor me geweest. Maar vrij wel alles, wat daarover te weten valt, Staat immers in mijn Geschiedkundige Woordenboeken, of anders wel in mijn Winkler Prins. WiskundePrachtvak. Heb ik steeds met het allergrootste genoegen gevolgd. Zelfs in mijn dromen! Maar ik zou geen vraagstuk meer kunnen oplos sen; misschien tenz|j ik net als vroe ger de formules op een vodje papier bij de hand zou hebben. In dit verband: ik ben benieuwd, of ze nog hetzelfde H.B.S.lied hebben: „Van sinus en mi nus, syntaxis en praxis, van ferri en ferro en H2S En dat brengt me op het chapiter van de scheikunde. Moet net als natuur kunde een schoon vak zijn, als je de eerste beginselen onder de knie hebt, heb ik vaak horen beweren. Zover ben ik echter nooit gekomen, wat ongetwij feld aan mij heeft gelegen. Oh, ik weet heus nog wel het één en ander van scheikunde af, zoals bijvoorbeeld, dat je zuiveringszout moet innemen, als je last van maagzuur hebt. Logisch, het zout neutraliseert het zuur. Of zit het mis schien toch anders in elkaar Nee, dan mechanica! Daarmee heb ik eenmaal gedweept. In theorie komen een ons veren en een ons lood tegelijk op de grond aan, als je ze tegelijk van een veertig meter hoge toren naar be neden laat vallen en ook met dezelfde snelheid. Geef mij nou maar veren, als ik het één óf het ander op mijn hoofd zou moeten krijgenEn voor de rest weer legio formules, ’k 'Heb de betreffende kladjes in Juli 1940 weg gegooid Wat deden we vroeger eigenlijk nog meer op school...? Eens even kijken... Ja, aardrijkskunde. Dat vak mocht ik wel. Blijft ook wel iets van hangen. Waarmee ik niet graag zou willen be weren, dat ik niet zou bezwijken onder een kruisvuur van aardrijkskundige vra gen. Aan de andere kant zijn er ook wel streken, landen, steden, waarover ik best een uurtje zou kunnen kletsen. Niet, dat ik het graag zou doen (zonder honora rium), maar na mijn gegevens te hebben geraadpleegd (en die laat ik natuurlijk veilig thuis!) zou ik het wel künnen. En dan die twee vakken, waarin we vroeger altjjd zoveel onvervalst plezier hadden: hand- en lijntekenen, en gym nastiek. Ja, met dat tekenen zou het nog wel loslopen. Ieder mens leert in zijn leven de kunst van het lijntrekken. En gymnastiekwel laten we daar over liever zwijgenIk voel me de laatste tijd een beetje stijf m mijn spie ren. Physieke reactie of psychische over vermoeidheid een zeer algemeen ver schijnsel in deze tijd Blijven de talen over. Kijk, van welke kant je 't ook beziet, er is en blijft ver schil tussen Engels en Engels, en Duits en Duits. Ik zie er helemaal niet tegen op, onder het genot van een „drink” met een Amerikaan een „Chat” te heb ben, en ook durf ik gerust met een Zwitser te bomen over de voortreffelijke eigenschappen van onze Nederlandse pootaardappelen. Voor een Fransman ga ik evenmin uit de weg, tenzij hij alleen maar Frans spreekt en verstaat, want dan ga ik maar liever een straatje om. Echter, vraag me niets over gramma tica of idioom. Bewaar me, ik weet er heus voldoende van af. Ik zou het alleen niet onder woorden kunnen brengen, in de vorm van algemene regels gieten. Dat is de grote moeilijkheid. Ik werk meer met intuïtie, dat doen grote mannen ook. Een Duitse grammatica-les zou mij van de wijs brengen. Maar nog steeds kan ik de Duitse rijtjes „mit, nach, nachst, nebst enz opdreunen. Ik ben er alleen nooit helemaal zeker van, welke naam val ze regerenGelukkig is het „bui tenlands” in de practijk heel wat ge makkelijker dan het vroeger op school was. Toen vroegen ze je speciaal de moeilijkste dingen. Nu ontwijk je die. Simple comme bonjour! Summa summarum wèl weet en kan? Hemel, dat is lastige kwestie. Wel, als ik strikt lijk moet zijn misschien niet veel Zeker, ik weet een heleboel, net als wij, reünisten, allemaal. Maar dat alles heeft ogenschijnlijk tenminste weinig met onze oude H.B.S. te maken. Ik weet, dat er voor het maken van een smakelijke cocktail nodig is. Dat is pure scheikunde. Ik weet ook, hoe ik op de kermis met drie ballen zes lege blikken bussen van een plank kan gooien. Me chanica in z’n zuiverste vorm. En lo gisch redeneren heeft mij onlangs een eigen huis bezorgd. Geval van wiskunde. Zo bekeken zit toch weer het één aan het ander vast. Ja, de H.B.S. heeft mij veel geleerd. Heus hand op ’t hart. Massa’s be langwekkende dingen zelfs. Teveel om op te noemen. Daarom zal ik maar niet aan dat opnoemen beginnen. Maar ik doe niet mee aan die lessen. Ik heb ge noten van mijn H.B.S.-jaren, maar ik zou ze voor geen geld ter wereld nog eens over willen doen. Iedere dag op nieuw ben ik dankbaar voor het geno ten onderwijs. Mijn dankbaarheid is zelfs zo groot, dat ik daarvan getuigenis wil afleggen, door het H.B.S.-feest mee te vieren. Dat het ten volle slagen mag! EVERT SIDERIUS.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1