Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De Z.O.U. sloot de rij Waterpoortpartij met goed spel en veel spanning Troepen der Ver. Naties in de rug van N. Koreaanse leger geland DINSDAG 19 SEPTEMBER 1950 5e JAARGANG No 76 L. KIEZEBRINK Redacteur: Flinke meisjes Vrouw verbrand Dronken achter het stuur Frans weerschip vergaan Kerknieuws Vijftig jaar Zondagschool onderwijzer Onderscheiding uit handen van Prins Bernhard Demonstratie nieuwe Friese klederdracht Orgelbespeling Grote Kerk '4 KLEINZAND 7 - Telet. 2872 --Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Verdacht van 20 Autobranden Dodelijk motorongeluk Wie er terugkeren uit Indonesië Minister In 't Veld naar Leeuwarden Wedstrijdzeilers voor het laatst in de baan Collecte Haulerwijk Samenwerking Ziekenfondsen G. Stallinga f Van Villa tot Rijwielfabriek Feest in Scharnegoutum Gymnastiek in de open lucht Voor de keus. BENOEMD. B. en vasie-troepen was rechtstreeks uit de Verenigde Staten gekomen. In het Zuiden. Aan de heer C. Doevendans die dezer dagen 50 jaar Zondagsschoolonderwijzer was bij de Ned. Herv. Gemeente, is Za terdag de zilveren eremedaille, verbon den aan de orde van Oranje Nassau uit gereikt door de burgemeester in tegen woordigheid van ds. J. N. de Ruiter en Zondagsschoolpersoneel. Orgelbespeling met commentaar, te geven door Ds. Vallotton, op 21 Sept. a.s. in de Grote Kerk, ’s avonds om 8 uur. De heer C. Doevendans onderscheiden. van door Z. K. H. Prins Bernhard reikte Vrij dagmorgen in het Paleis op de Dam, namens H. M. de Koningin een groot aantal onderscheidingen wegens betoon de dapperheid uit. Het bronzen kruis ontving o.a. T. J. Huitema, dpi. sold, inf. uit Wymbritseradeel. Bineamd as ünderwizeres oan ’e Herf. Skoalle to Jutryp juffr. C. H. J. Branger fan Waldsein. Op 21 September a.s. zal in de Har monie te Leeuwarden des middags van 3 tot 5 uur door een aantal Friese vrou wen de nieuw ontworpen Friese kleder dracht worden gedemonstreerd. OOSTHEM. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier candidaat J. Wilschut te Rotterdam. Alb. van Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD Het Is zo langzamerhand traditie ge worden dat de lange rij van zeilwedstrij den in Friesland door de Z.O.U. gesloten wordt. Dat was ook nu weer het geval en Zaterdagmiddag kwamen de wed- strijdzeilers hier voor het laatst in het seizoen 1950 in de baan. Hoewel de deelname niet groot was ruim 20 schepen was het toch nog een mooie middag. Er was voldoen de, zij het een afnemende, wind en de zon was er steeds bjj, zodat het nog een aangenaam vertoeven was op het terras van het paviljoen waarvoor de wedstrijd gehouden werd en langs de oevers van het meer dat een zomerse aanblik bood. Vele uren lang is gedurende het week einde een kellner verhoord, die ervan verdacht wordt ongeveer twintig auto’s te Amsterdam in brand te hebben ge stoken. De politie zocht al weken lang naar de dader van allerlei geheimzinnige bran den welke in geparkeerde auto’s ont stonden. De laatste tijd werden ook klei ne motorschuitjes door de onbekende dader in brand gestoken. Dezer dagen nu werd ’s nachts om half vier in de Roe mer Visserstraat een kellner gearres teerd, die zich op enigszins verdachte wijze in de buurt van een auto had op gehouden. Deze auto was in brand ge vlogen. De arrestant ontkende echter iets van de brandstichting te weten. Hij is daarna langdurig verhoord, doch hij bleef alle schuld ontkennen. De politie gelooft echter in deze man de dader te hebben gevonden. Een dronken woonwagenbewoner uit Bussum heeft op de Rozengracht te Amsterdam met zijn auto drie fietsers aangereden. Een van hen, een 52-jarige arts, werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis gebracht. De auto reed na het ongeluk met volle vaart door en kon pas na een wilde achtervol ging door enkele verontwaardigde oog getuigen worden ingehaald. De chauf feur en zijn mede-inzittende werden ge arresteerd. HEEG. De vierjarige Lammert van de familie A. Fortuin was met zijn zusje en een van haar vriendinnetjes aan het spelen aan de waterkant. Plotseling viel Lammert in het water en schoot onder een aan de wal liggend bootje. De twee meisjes renden vlug naar vader en moeder Fortuin en Vertelden dat hun jongen in het water was gevallen. Di rect gingen de ouders met de meisjes er heen, maar ze zagen niet anders dan borrelend water aan de zijkant van het bootje. Meteen ging Fortuin te water, terwijl zijn echtgenote het bootje los maakte en het wat van de wal liet af drijven. Meteen schoot Lammert onder het bootje vandaan naar boven. Zijn va der slaagde er toen in hem te grijpen en op de wal te brengen. Zo kwam dit ge zin met de schrik vrij, dank zij het kor date en snelle werk der twee meisjes, die nog zo jong zijn, dat ze nog niet op school zijn. Er wordt in Seoel gevochten. Het ligt in de bedoeling, dat de Mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, mr. J. In ’t Veld, 13 October te Leeuwarden de duizendste woning zal openen, die in ons land door de Bouwkas der Noord-Nederlandse Gemeenten tot stand kwam. De voning is gelegen Ach ter de Hoven en maakt deel uit van een complex van vijf huizen, waarmee men thans aan het bouwen is. Toen de 25-jarige J. Gaastra, firmant van de Batavus-fabrieken te Heeren- veen, onder Jubbega zijn motor afremde om een aanrijding met enige uit een zij weg komende wielrijders te voorkomen, raakte hij de macht over zijn motor kwijt. Hij viel er mee om, waardoor hij met zijn hoofd op een paal terecht kwam en direct overleed, Met het troepentransportschip „Fair- sea”, vertrokken van Tandjong Priok 1 September en 25 Sept, te Rotterdam verwacht keren o.a. naar huis terug: soldaat B. Metz .Kleinzand 91, Sneek; soldaat Y. Cuperus, Hoogstraat 52, Bo- zum; soldaat A. Veenstra, Geeuwkade 16, Ijlst; serg. majoor K.N.I.L. J. Hoonveld, Jutrijp 6; sergeant K.N.I.L. L. de Vries, mevr, de VriesNok en kind, Kleine Kerkstraat, Sneek. Met de „Ranchi”: geen uit deze om geving. Het drietal Jan Rodenhuis, Theun de Bruin en Frans Helfrich droeg de ere palm weg en dat was voor de toeschou wers (gelukkig voor de organiserende vereniging was het bezoek deze middag bevredigend) een verrassing, omdat dit partuur zijn eerste wedstrijd tegen v. d. Leest, Paassen en Langerak op 55 en 60 verloor. Generaal MacArthur heeft de Noord- koreanen het ultimatum „capituleren of sterven” gesteld, zo heeft een woord voerder van het leger te Washington medegedeeld. Drie millioen pamfletten met dit ultimatum zijn boven het door de Noordelijken bezet gebied van Zuid— Korea uitgeworpen. In het Zuiden is ook een offensief in gezet om uit te breken uit het bruggen hoofd. De Noordkoreanen worden over de Naktong naar het Westen terugge drongen. „De verwarring is groot” t— zo zeide een woordvoerder. De val van het in vlammen staande Waegwan, 25 km ten N.W. van Taegoe, staat voor de deur. De instorting van de communisten moet thans snel gaan, zeide generaal majoor E. M. Almond te Intsjon; 90 pet. van het communistische leger werd naar het Zuiden overgebracht. De Zuidkoreaanse minister van de fensie, Sjin Soeng Mo, heeft tegenover zijn officieren en manschappen ver klaard, dat zij gereed moesten zijn om de 38ste breedtegraad te overschrijden en op te rukken tot de rivier de Yaloe, welke de grens van Korea met Mand- sjoerije vormt, zo meldt de Koreaanse voorlichtingsdienst. Voor de ogen van zijn medearbeiders verdronken Zaterdagmorgen ongeveer 10 uur reed de 30-jarige L. de Groot, arbeider bij de Gebr. Kloosterboer te Westerlee, ge meente Scheemda, met een tractor in de diepe wetering naast het land, waar hij aan het ploegen was. Hij geraakte met zijn voeten bekneld in de tractor en kon zich niet vrij maken. Verscheidene ar beiders hielden een tijdlang het hoofd van De Groot boven water, maar zij moesten dit na enige tijd opgeven, daar de tractor steeds dieper en dieper weg zakte en men de voeten van het slacht offer niet uit de tractor los kon maken. De man verdween onder water en ver dronk. De Groot was enige zoon, onge huwd en hij woonde bij zijn oude moe der. De tractor werd later op de dag gelicht. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. SCHARNEGOUTUM. Op Zondag 24 Sept, hoopt Candidaat Welbedacht zijn intrede te doen bij de Geref. Kerx alhier. Toch moesten zij acheraf dit drietal dankbaar zijn, want behalve aan de sterke opslag van Rodenhuis (hij werd dan ook verdiend koning) dankten de winnaars hun overwin ning aan het partuur, dat hen in de eerste ontmoeting geklopt had. geen enkele tegenslag, luxueuze maal tijden en honderden liters roomijs per dag voor de manschappen. De mariniers hadden een maand lang BENOEMD. Ingaande 1 Jan. a.s. is benoemd tot assistente aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Veerdam onze stad genote mej. J. de Jong, thans assistente aan de Openbare Leeszaal en Èibliotheek alhier, die deze benoeming heeft aan genomen. IJLST. Vrijdagavond gaf de Muziek vereniging „Eere zij God” te Hommerts een uitwisselingsconcert in de muziek tent alhier. De hierbij gehouden collecte voor Haulerwijk bracht 59.— oj> Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De zeven in het Noorden des lands werkende Ziekenfondsen, te weten het Algemeen Stads- en Provinciaal Gro ninger Ziekenfonds „Ziekenhulp”, het Damster Ziekenfonds, de „Voorzorg” te Coevorden, het Algemeen Prov. Fries Ziekenfonds te Leeuwarden, Werkmans Voorzorg te Harlingen, het Ziekenfonds voor Drente en aangrenzende gebieden en de verschillende rayons van het A.N.O.Z. hebben gezamenlijk het initia tief genomen tot oprichting van de Coöperatieve Vereniging Gezondheids zorg Noord-Nederland. Deze Coöperatie heeft tot doel, de genen, die wegens overschrijding van de loon- of welstandsgrens, niet verzekerd zijn of kunnen blijven bij een zieken fonds, de mogelijkheid te bieden een verzekering te sluiten, zowel voor 3e klas verpleging als voor verpleging in een hogere klasse, voor de grotere uit gaven voor ziekenhuisverpleging, bijko mende kosten, klinische specialistenhulp, ziekenvervoer en sanatoriumverpleging, voor zover zij het risico zelf niet kunnen of willen dragen. Verder kunnen degenen, die bij een ziekenfonds zijn verzekerd voor 3e klas verpleging, een aanvullende verzekering voor klasse-verpleging sluiten. Het grote voordeel voor de aangeslo ten leden is, dat een éénmaal gesloten verzekering niet weer door de Vereni ging kan worden opgezegd, ongeacht hoe lang en hoe vaak men voor een bepaald ziektegeval op kosten van de Vereniging onder behandeling blijft. Vrijdagmorgen vroeg werd in de tuin achter de woning van de heer J. Nuis- mer aan de Westerstraat te ter Apel het lijk gevonden van diens echtgenote mevr. A. Nuismer—Zefat. Het ontzielde lichaam was met brandwonden overdekt en op vele plaatsen verminkt. Vermoed wordt dat de vrouw dés nachts om streeks half 2 is opgestaan om de baby te voeden, bij het warmen van de voe ding in brand is geraakt en daarop de tuin is ingerend. Hier is zij vermoedelijk op 30 m. afstand van de woning in de loop van de nacht overleden. De politie, die onmiddellijk na deze gruwelijke ont dekking werd gewaarschuwd, stelt een onderzoek in. Mevr. N. was 21 jaar oud en had een baby van 3 weken. Dikwijls wordt de klacht geuit, dat men orgelspel niet begrijpt. Koormuziek, orkestwerken worden in het algemeen wel gewaardeerd, maar het orgel is on danks het feit, dat het de koning van de muziekinstrumenten is genoemd, het minst gewaardeerd. Daarom geeft Ds. P. Vallotton, predikant te Combas (Frankrijk) maar tevens organist, leer ling o.m. van Albert Schweitzer, alleen orgelbespelingen met uitleg. Deze orgel bespelingen dragen daardoor enigermate het karakter van een godsdienstoefe ning. Na verscheidene zeer succesvolle bespelingen in Zwitserland gegeven te hebben, hoopt hij nu tussen 21 Septem ber en 19 October voor de eerste maal een tournee in ons land te houden en wérken van André Raison, Buxtehude, Walther en Bach te spelen. Hij is in ’t bijzonder een Bach-vertolker; Schweitzer schreef nog onlangs hem, dat hij de beginselen, die Ds. Val lotton leidden bij de uitvoering van wer ken van Bach zeer waardeerde. Laat dus de gelegenheid niet voorbijgaan hem te horen. De bespeling is gratis toeganke lijk, zodat er voor niemand enige be lemmering is er heen te gaan. Een col lecte aan de uitgang is, behalve voor de gemaakte onkosten, bestemd om de kleine gemeente van de Franse Her vormde Kerk te Reims (waar Ds. Val lotton vroeger predikant is geweest) te helpen haar grote orgel te herstellen op een ogenblik, dat haar financiële situa tie zeer moeilijk is. Ds. H. VAN NIEL. De rij werd gesloten door het drietal v. d. Weerdt, Olivier en Sjouke Hel frich, dat slechts veertien punten ver gaarde en alleen tegen v. d. Leest c.s. tot een verdienstelijke prestatie kwam. Voorzitter W. A. Visser reikte na af loop de prijzen uit, die behalve uit geld voor de eerste drie prijswinnende partu ren uit luxe voorwerpen (Delfts blauw) bestonden. Vooraf sprak hij een woord van dank tot de directie van het Werk tuigenbureau voor de Landbouw, dat door het beschikbaar stellen van de prij zen het organiseren van de partij moge lijk had gemaakt. Een der deelnemers, de heer P. de Haan van Akkerwoude, uitte daarna nog in een kort persoonlijk woord zijn waardering voor de Waterpoortpartij en de daarbij toegepaste Sneker telling. Het gebeurt vaak, zei hij, dat we op een gewone partij met minem verschil ver liezen en in tegenstelling met hier di rect naar huis kunnen gaan. Om deze reden was de Waterpoortpartij voor hem de mooiste wedstrijd van het seizoen. De totaaluitslag is le pr. ƒ45.Rodenhuis, de Bruin, Helfrich (26 punten, tegenpunten 16). 2e pr. 30.Schuil, de Haan, Hee- ringa (26 punten, tegenpunten 17). 3e pr. 21.v. d. Leest, Paassen, Langerak (21 punten). 4e pr. 15.Wassenaar, Zijlstra, Hiemstra (19 punten). 5e pr. 15.v. d. Weerdt, Olivier, Sj. Helfrich (14 punten). Want v. d. Leest c.s. hoewel kans loos voor de eerste prijs boden in hun laatste wedstrijd het sterke partuur Hotze Schuil, Pieter de Haan en Lam mert Heeringa zo krachtig tegenstand, dat deze formatie zich pas na de stand 55, 62 overwinnaar kon noemen. Wel bereikten Schuil c.s. door deze uit slag hetzelfde puntenaantal (26) als Rodenhuis en zijn maten, maar het aan tal tegenpunten van de Harlinger en zijn makkers kwam hierdoor op zeven tien, terwijl dat van Rodenhuis c.s. zes tien was. De strijd tussen deze favoriete par turen was de mooiste van de dag. Schuil en vooral Rodenhuis verzorgden de eerste opslag op uitstekende wijze, ter wijl Lammert Heeringa als achterinse enkele geweldige bovenslagen plaatste, waarvan twee op de brandweerkazerne terecht kwamen. Het partuur van Schuil scheen linea recta op de overwinning aan te stevenen, want in een ommezien van tijd stonden zij met 52 voor. Maar toen Hotze daarop op 66 de kans van de dag miste om de partij uit te maken, keerden de kansen en hoewel Schuil de situatie trachtte te redden door de perk- plaats van de Haan in te nemen, wisten Rodenhuis en zijn maten met soiled spel de drie spel in één ruk vol te maken. Het op papier sterke drietal v. d. Leest, Paassen en Langerak verspeelde door zwak perkspel en onzekere opslag van v. d. Leest zijn kansen in de partij tegen v. d. Weerdt, Olivier en Sjouke Helfrich. Dit partuur, dat in zijn eerste wedstrijd tegen Schuil c.s. een zeer zwakke indruk gaf (het kreeg slechts een half spel aan de hang) speelde tegen v. d. Leest zo krachtig (v. d. Weerdt b.v. sloeg best op), dat dit drietal met slechts één spel aan de telegraaf het veld moest ruimen en daardoor later ge noegen moest nemen met de derde prijs. De vierde was voor het partuur Was senaar, Zijlstra, Hiemstra, dat het on danks uitstekend werk van Hiemstra slechts tot één overwinning kon bren gen. Dat was in de laatste wedstrijd tegen v. d. Weerdt c.s., die op de stand 55, 64 verloren, doordat v. d. Weerdt buiten sloeg. Daarvoor hadden Hiemstra en zijn mannen in een spannende ont moeting met 54 en 64 tegen Schuil, met 53 en 62 tegen Rodenhuis en met 55 en 64 tegen v. d. Leest het onderspit gedolven. AFSCHEIDSRECEPTIE VAN DE INDONESISCHE HOGE COMMIS SARIS DR. MOHAMMED ROEM TE DEN HAAG. De heer en mevrouw Roem in gesprek met de Commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland Mr. L. A. Kesper en de Secretaris-Generaal van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, Dr. M. J. Prinsen. route door van Foeken bezet werd met de Jong op de derde en Nieuwenhuis op de vierde plaats. Óp het kruisrak ech ter paste de Jong in de laatste ronde op de (juiste) slag waardoor hij van Foekens plaats innam, en toen kregen zgn concurrenten, hoe ze het ook pro beerden, geen kans meer hem de premie te ontfutselen. Wel slaagde Nieuwenhuis er nog in van Foeken nog verder achter uit te drukken. Ook de Valken gaven een mooi num mertje weg, echter alleen in het tweede gelid, want vooraan leidde Mulder met een steeds groter wordende voorsprong op Miedema die zich op de tweede plaats vastgebeten had. Achter hen werd de volgorde na de eerste route echter radi caal door elkaar gegooid, waardoor de Boer van derde hekkesluiter werd, mevr. TangeTromp een plaats en v. d. Veen twee plaatsen opschoof, terwijl Joustra van de vijfde naar de zesde verhuisde. In de Regenboogklasse speelde zich een mooie strijd af tussen Vrolijk en Al- berda. De laatste had bij het ingaan van de tweede en derde route met klein ver schil de leiding, maar in de laatste moest hij bij het kruisen onder de nestor draaien en toen was hij verkocht. De gedetailleerde uitslagen waren dus: Schouwen 1. Meerkol, F. F. Atsma; 2. Foarüt, U. G. de Jong, beide te Op penhuizen. 16 M2 Klasse 1. Dirk Tom, B. de Haan; 2. Elja, H. v. Dijk, st. A. v. Gooi, allen te Sneek. Pampusklasse 1. Weerhaan, H. H. Bakker; 2. Ljip, st. P. de Jong, Sneek. Valkenklasse 1. Rirette, R. Mulder, Langweer; 2. Amicitia, J. Miedema Jr.; 3. Vivian, J. J. v. d. Veen, beiden Sneek. Regenbogen 1. Dolfijn, K. Vrolijk; 2. Algri, J. Alberda, beiden te Sneek. De kaatsvereniging „Sneek” trof het Zaterdagmiddag met haar traditionele Waterpoortpartij op het Martiniplein heel wat beter dan met de jubileumwed- strijd in Juni. Het weer werkte nu in alle opzichten mee en daar bovendien het spel van de vijftien eerste klassers door gaans van uitstekend gehalte was en er bij de meeste partyen veel spanning heerste, is het een zeer geslaagde kaats- dag geworden. De Burgemeester van Hindeloopen, de heer G. Stallinga, is in de ouderdom van vijftig jaar na een langdurige ziekte overleden. Hij was sedert 1934 burge meester van Hindeloopen. De heer Stallinga werd 18 Febr. 1900 te Oppenhuizen geboren. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan als ambtenaar op de gemeente-secretarie van Wymbritsera deel. In 1927 werd de heer Stallinga be noemd tot seretaris-ontvanger van de gemeente Hindeloopen, van welke stad hij op 1 Sept. 1934 burgemeester werd. In zijn tijd zijn in de gemeente Hinde loopen heel wat verbeteringen tot stand gekomen, o.a. werd de gemeente aange sloten op het net van de intercommunale waterleiding. Ook werd de ambtswoning voor de burgemeester gebouwd. Deze is pas gereed gekomen, zodat de overleden burgemeester er slechts enkele dagen in mocht wonen. De begrafenis vindt 19 Sept, plaats op het kerkhof te Oppenhuizen. Rijwielhandelaren uit Sneek geving maakten Donderdag j.l. De Schouwenklasse was met vier deel nemers maar matig bezet. Strijd zat er ook niet in daar Atsma zijn voorsprong steeds meer opvoerde en doorlopend door de Jong gevolgd werd. De 16 M2 klasse leverde een geheel ander beeld. Daarin werd op het kruis rak van de mooie baan in het meer hevig gestreden. In het begin had de Elja, waarin de heer van Gooi de helm stok hanteerde, de leiding, maar een voordelige slag bracht zijn achtervolger Bouke de Haan aan de kop, die deze plaats toen niet meer afstond. Achter hen verwisselden van Reekum en Wie- ringa eveneens van plaats, zodat laatst genoemde als derde aankwam, maar niet voor een prijs in aanmerking kwam, om dat er bij vijf deelnemers meer twee zijn. Van de vijf Pampusjachten liep de snelle Weerhaan van Bakker er na de start direct uit en was toen verder niet te achterhalen. Zelfs werd zijn voor sprong steeds groter. Van Foeken, de Jong en Nieuwenhuis leverden echter een spannend gevecht om de tweede plaats, die bij het ingaan van de tweede De door de Oranjevereniging te Schar negoutum gehouden feesten zijn in alle opzichten goed geslaagd. De eerste dag werd ingezet met een grote optocht van de schoolkinderen voorafgegaan door het muziekcorps, waarna op het sport terrein een grote kaatswedstrijd werd gehouden, 's Middags waren hier kinder spelen, terwijl ’s avonds in de grote feesttent verschillende stukken werden opgevoerd, waarvan vooral het tableau en de poppenkast zeer in de smaak vie len. Jan Klaassen en Katrijn deden met hun rare kluchten de toeschouwers schudden van het lachen, verder ver leenden de zangvereniging en het plaat selijk muziekcorps ook aan deze avond hun medewerking. De tweede dag was voor de groteren en hoewel het v» eer toen niet medewerk te was er toch grote deelname aan de Volkspelen. In de feëstjtent verscheen de poppenkast nu voor de jeugd weer ten tonele, en 's avonds velgde hier nog de opvoering van J. P. Wiersma’s historisch spel „Uit bewogen tijden” door een gezelschap uit Tzummarum. Zelden heeft men in ons dorp zo iets moois gezien en vooral het aanschouwen en mee beleven van alles wat de Oranjes in vroegere roerige tijden hebben mee gemaakt, vervulde velen met diepe ont roering. De woorden van dank die de voorzitter van de Oranjevereniging aan het einde van de avond tot de gasten richtte, waren dan ook volkomen ver diend, en niemand heeft er spijt van dit mooie avondfeest te hebben bijgewoond. Het bestuur van de Oranje Vereniging kan op twee uitstekend geslaagde feest dagen terugzien. IJLST. Zaterdagavond kon toch ein delijk de enige malen wegens de weers omstandigheden uitgastelde jaarlijkse openluchtuitvoering van de Gymnastiek vereniging Stanfries worden gehouden. Door de vele regens was het sportter rein hiervoor echter totaal ongaschikt en daarom had men ditmaal het terrein vóór het gemeentehuis uitgekozen. Maar voordelig was dit voor Stanfries niet, want nu kondan er geen toegangskaar ten worden verkocht. Voorafgegaan door „Concordia” werd allereerst een mars door de stad gemaakt en daarna werden de verschillenle oefeningen op verdienstelijke wijze door de diverse af delingen uitgevoerd. Het weer hield zich tijdens deze uitvoering bijzonder goed, en daardoor was de publieke belangstel ling groot. Tijdens de uitvoering werd een schaalcollecte gehouden, en het is te hopen dat deze heeft vergoed wat Stan fries aan entree’s moest derven. om- per „Friso”-touringcar een excursie naar de „Magneet”-Rijwielfabriek te Weesp. Deze fabriek is gevestigd in een voor malige villa, een villa echter met een ge schiedenis. In 1890 werd dit grote huis met z’n veertig kamers, enorme serres, grote kelders en fraai trappenhuis gebouwd. De eigenaar heeft er echter niet lang genot van gehad want kort nadat hij z’n villa had betrokken en waaraan hij een anderhalf millioen gul den had besteed overleed hij. Lange jaren heeft de villa leeg gestaan terwijl ze in de laatste oorlog voor velerlei doeleinden is gebruikt. Thans is hierin de „Magneet”-Rijwielfabriek gevestigd welker oude fabriek door brand was ver woest. De allernieuwste machines werden aangeschaft en de bezoekers konden hier kennis maken met de modernste werk methoden. Frame-bouwen, lakken en verchromen der onderdelen geschiedt alles op het principe van. „roestvrij”. De ruwe buis is voordat ze gelakt wordt en zonder dat er een vijl of zand straal aan te pas komt al zo glad, dat het eigenlijk jammer is dat er nog lak op moet. Ook de manier van ver chromen geschiedt op aparte manier. Nadat het te verchromen onderdeel het bad verlaten heeft behoeft het niet meer te worden gepolijst zoals bij de oude methode en toch is het resultaat éen veel fraaiere glans. Op leerzame wijze werden de handelaren rondgeleid en zij zagen hier hoe het rjjwiel onder de handen van 160 man personëel als het ware groeide. De ontvangst in de fraaie cantine geschiedde op prettige wijze en onder het genot van een aangeboden lunch vertelde een der directeuren over de totstandkoming van deze fabriek. Tot dank en afscheid zongen de handelaren nog het Frysk Folksliet. Zeer tevreden over het gebodene werd de terugtocht aanvaard en alle deelnemers waren het eens over het nut van dergelijke excur sies, zowel in eigen belang als in het be lang van een deskundige voorlichting van de afnemers. Ter hoogte van Kaap Fréhel, tussen Brest en Saint Malo, is een kustvaar tuig van de Franse marine, het weer schip La Place, door een magnetische mijn geraakt en in drie minuten gezon ken. Het schip had 92 man aan boord. Terstond werd met het reddingswerk be gonnen, waaraan werd deelgenomen door vissersboten en vliegtuigen. Vol gens de laatste berichten zijn er 30 doden aangespoeld en worden er nog 21 personenvermist. De La Place was teruggekeerd van een wacht van 2j dagen in de Atlan tische Oceaan tijdens zware stormen. Amerikaanse, Zuid-Koreaanse en an dere troepen der Ver. Naties zijn Vrijdag bij Intsjon geland. Meer dan 200 schepen, in Korea gevochten, de rest van de in- waaronder zes vliegkampschepen en 5 1 kruisers namen aan de grootste invasie, sedert Normandië, deel en zetten duizen den manschappen aan land. Te voren was de kuststreek zwaar gebombar deerd.. Generaal Mac Arthur leidde de landing persoonlijk en noemde haar een der beslissende momenten in de wereld geschiedenis. Vanuit het gevormde bruggenhoofd werd opgerukt in de rich ting Seoel. Amerikaanse en Zuidkoreaanse troe pen hebben Jongdoengpo, een Zuidooste lijke voorstad van Seoel met veel in dustrie, bezet en zijn doorgestoten tot Neoenggok, de Noordwestelijke voor stad. Het vliegveld Kimpo, waar eerst parachutisten waren geland, is thans be reikt door de troepen van de Uno. Zij ontmoetten tegenstand met tanks doch komen er door heen. Geleidelijk wordt echter de tegenstand der Noord-Koreanen sterker. De grootste zorg van generaal Mac Arthur bij deze operatie was niet het op treden van de vijand, maar de modder en het bijzonder zware getij. Bij eb daalt het water bij Intsjon na melijk bijna 10 meter met een snelheid van ongeveer dertig centimeter elke tien minuten. Brede vlakten van modder strekken zich bij eb langs de kust uit. Geen man en geen voertuig zou over deze glibberige, wegzuigende modder- massa’s voort kunnen komen. De lan ding werd dan ook bij vloed verricht, op de minuut af nauwkeurig berekend en Amerikaanse mariniers die de voorhoede van de invasie vormden, beklommen de steil oprijzende kustwand met alumi nium ladders. De schepen lagen intussen op slechts enkele meters van elkander dicht opeen gedrongen tussen rotsen en zandbanken. Een oudgediend vlootofficier, die ver scheidene landingen in de Stille Oceaan had meegemaakt, zei Er is nog nooit zo’n moeilijke landing ondernomen. Er was geen enkele speling en vertraging van twee of drie minuten zou het ge hele plan hebben doen mislukken. De landingstroepen kwamen en ver trokken dan ook even punctueel als de treinen op een Nederlands station. Twee honderd acht en negentig kleine boten brachten in de eerste 55 minuten vier duizend man aan land met een precisie als voltrok zich het geheel ohder con trole van een stopwatch. Toen de laatste granaten van het voorbereidend bombardement door de lucht gierden beklommen de eerste troe pen reeds de kustrotsen. Gevechtsvlieg tuigen namen toen het bombardement over. Een van de grote zorgen van de invasie-leiding was, dat de communis ten zouden verhinderen, dat de burgers uit de stad zouden vluchten, in de hoop daarmede een vertragende verwarring in Intsjon te doen ontstaan. Daarom werden groepen Koreaanse politieman nen bij de invasie meegenomen. Deze politie-agenten hadden voor de oorlog dienst gedaan in Intsjon en hadden tot taak spionnen en collaborateurs te ar resteren. De overtocht was prachtig geweest, drie dagen zonnig weer, geen taifoen,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1