Oppenhuizen-Uitwellingerga herdacht het 75-jarig bestaan van de Hervormde school Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Het Koninklijk Echtpaar komt Sneek-Hauler wijle rx SXe, u-tayyen uit Nel Oosthout in Ifigeneia in Tauris Een prachtige inzet van het winterseizoen op Kunstgebied 5e JAARGANG No 77 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1950 L KIEZEBRINK Voorouders brachten grote offers, maar Soli Deo Gloria De route en het programma Historisch overzicht Us skoalle dat is aldiaers erve OM Jongeman door auto aangereden Directeur van Sneker Pos'tkantoor gaat heen 1 KLEINZAND 7 - Telel. 2872 -s Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Programma, Verkeersregeling enz. Verkeersregeling', afzetting van straten enz. De tocht van het Koninklijk Echtpaar door de provincie Een wijdingswoord fan Ds. Stap Begrafenis Burgemeester Stallinga Wie heeft dat gezien AGENDA De emigratie De vlaggen uit! Voor en na het koninklijk bezoek Redacteur: nemen Défilé Jeugdverenigingen. de Zanghulde. en ABE BROUWER. 27 Sept. De jubilerende school. Het viel direct op dat het Dinsdag een bijzondere dag was voor Oppenhul zen en Uitwellingerga. De vlag stond op de toren en de schoolkinderen hadden hun Zondagse pakje aan. Die kwamen op de foto en hadden ’s middags feest, want hun school de Hervormde vierde haar 75-jarig bestaan. GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs i 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD Direct daarop volgt een zanghulde, door een negental koren tezamen een vijfhonderdtal zangeresssen en zangers omvattend. De volgende koren zingen mee: Chr. Oratoriumvereniging, Sneker Cantate- koor, Excelsior, Sursum Corda, Morgen rood, R.K. Kerkkoor en R.K. Gemengd koor, de Lofzang en Doopsgezind Kerk koor. Onder leiding van de heer Gezi- nus Schrik wordt gezongen: It Heite- lan en Rólje, Rölje, Wetterweagen. Skotse Trije. Deze zanghulde wordt weer direct ge volgd door het dansen van de Skotse Trije door een groepje onder leiding van mevrouw Kan, de slotzang, het Fries Volkslied, wordt door de vijfhonderd zangers der koren meegezongen. De Hoge Gasten begeven zich daarna in het stadhuis; in de hal zullen ten be hoeve van de prinsesjes enkele befaam de Sneker producten door kinderen van de burgemeester worden aangeboden. In de Raadzaal zal daarna de thee worden gebruikt. Te ongeveer 4.50 ver trekt het Koninklijk Echtpaar van het Stadhuis. Aan de heer D. Jorritsma, directeur van het postkantoor alhier, is met in gang van 1 November a.s. op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. sawn persoanen bineamd om fierder to arbeidzjen. Yn ’e rin fan ’e wike kaem noch f 1400 yn. Op 5 July is de foriening oprjuchte en koart dêrnei midden yn It doarp foar f 1100 in stik lan koft fan Tj. Koopmans. Foar de bou fan skoalle en hüs kamen fjouwer briefkes yn. W. Walsweer wie de leechste mei f 6344. 1 Maert 1875 wie de 1ste stienlizzing de aide stien sit noch yn ’e gong fan ’e nije skoalle en op 1 Septimber folge de ynwijing. Der waerd ek roun sjoen nei in haed fan ’e skoalle. In atfortinsje koe net, hwant d’r wlene gjin skoalblêdden, sa as wy dy kinne. Men waerd doedestiids lyk as de dümnys biroppen nei’t in hoar- kommisje der op üt west hie. Nei it bitanken fan master Hoekstra fan Skettens waerd bineamd H. v. d. Meulen fan Ferwalde op in traktemint fan f 800. Hy makke yn '78 plak foar master v. d. Wurff, dy’t yn 1881 fuort tvtch nei Herveld en opfolge waerd troch de hear H. de Vries, dy’t 1 Augus tus 1912 fanwege syktme pinsjoen krige en yn Desimber fan dat selde jier yn Snits is forstoarn. Fan 1 Augustus 1912 God alleen de eer! Het was een uitnemende gedachte van het schoolbestuur deze herdenking te doen plaats vinden in deze tempel omdat we hier bewaard worden voor verheerlijking van mensen. Maar er is ook nog een andere reden. Het is nl. ook juist gezien dat kerk en school bij elkaar behoren. Bij het afleggen van de doopbelofte geeft God ook Zijn hulp middelen. Een daarvan is de school met de Bijbel want kind en evangelie horen naar Gods bedoeling bij elkaar. Andere sprekers. Dat alles gyng mar net sa fansels. Hwat in muoiten, hwat in soargen, fral finansjéle. Altyd sukkelje mei tokoar- ten. En dan? Yn ’e oanteikens fan dy tiid stiet: Na dit alles den Heere te heb ben opgedragen, gingen de broeders aan ’t werk. Dan wie ’t de Gemeente yn. Greate jeften kamen yn, mar ek it bikinde pin- ningske fan ’e widdou. Boarnen fan yn- uomsten waerden socht en foun. Kollek- ten yn ’e tsjerke, stipe fan ’e tsjerk- fêldije, In lammefouns waerd ynsteld, Md pepier waerd sammele en forkoft. De opbiingst wie foar de skoallekas. Us foarélden, hja hawwe mei Iver en tawijing, mei leafde en leauwe wurke, wraksele, bidden. Sprekker neamde in- kelde fan harren: Tsj. Koopmans, fan de oprjochting fan ’e foriening óf oan’t syn dea ta yn 1904 bistjürslid en lange jierren foarsihtter; Bouwe U. de Jong, dy’t skathalder wie en de tokoarten mar oansuvere, sadat de foriening somtiden jierren foarsitter; Bouwe U. de Jong, Feenstra, dy’t sa’n 40 jier lang de bilan- gen fan de skoalle bihartige en foar- stien hat; Fr. W. Atsma en M. E. de Jager, mannen oan hwa üs skoalle ek folie to tank jen hat. It wiene mannen fol leauwe, hope en leafde. Hja seagen it as harren ropping to striden foar it frije Kr. Underwiis. Hja fielden it in needsaek in skoalle mei de Bibel to stiftsjen. Lit üs dy mannen net for- jitte, mar yn tankberens harren bi- tinke. Jit mear, har foetleasten folgje, troch har foarbyld oantrune. De beperkt beschikbare tijd voor de uitgebreide rijtoer van het Koninklijk Echtpaar door de provincie op 25 en 26 September a.s. laat het helaas niet toe op alle trajecten langzaam te rijden. Teneinde teleurstellingen te voorkomen wordt er daarom met nadruk op gewezen, dat de Koninklijke stoet tijdens de rij toer in het algemeen op die plaatsen langzaam, zal kunnen rijden, waarover vooraf met de betrokken burgemeesters overleg is gepleegd. Deze plaatsen zul len zoveel mogelijk bekend worden ge maakt in de plaatselijke pers en tevo ren worden aangegeven. Het publiek wordt aangeraden zich op deze plaatsen te concentreren. Als gevolg van de grote afstand en de moeilijkheid om een lange colonne auto’s telkens aanzienlijk van tempo te doen wisselen, zal het be houdens een hoge uitzondering helaas niet mogelijk zijn op bedoelde punten stapvoets te rijden. De snelheid zal op deze punten gewoonlijk plm. 25 km zijn. Een algemeen voorbehoud moet wor den gemaakt voor het geval de Konink lijke stoet vertraging mocht ondervin den. Teneinde het publiek elders niet te doen wachten, zal de tijd moeten wor den ingehaald, zodat met betrekking tot het bovenstaande geen strikte garantie mag worden gegeven. learlingen binnen dêr net hinne tein? Fjierder fine wy hja ünder ambtners, de dümnys, dokters en ünderwizers. Wy seagen har as fortsjintwurdigers yn ’e Gemeenterie, as wethélders, ja as loco-boargemaster. En is der in seine fan ütgien foar de Ivigheit? Dat sil ienris bliken gean yn ’e greate dei fan ’e Rispinge. Dochs kin mannichien der ek nou al tsjügenis fan jaen, Gods Wurd komt nea liddich ta Him werom, mar it sil dwaen al itjinge dat Him haget. Na wisselzang van Gez. 122 sprak Ds. Stap een wijdingswoord naar aanleiding van Ps. 48 10: O God, wij gedenken Uw weldadigheid in het midden van Uw tempel. Wij weten niet beter of deze school behoort bij ons dorp, aldus spreker, maar toch is het helemaal geen van zelfsprekende zaak dat wij hier samen zijn en onze school 75 jaar heeft be staan. Het oudere geslacht heeft er grote financiële offers voor moeten brengen. De ouders omdat de Overheid geen subsidie gaf en de onderwijzers die met een heel klein salaris moesten rondkomen. We moeten echter niet de mensen in het middelpunt zetten, maar de welda digheid Gods. Mensen hebben de school gemaakt, maar God gaf uit genade de wasdom. Wij vereren geen helden, maar danken God voor Zijn genade dat Hij ouders en onderwijzers moed en geloof heeft gegeven de schoolstrijd ook in ons dorp te strijden, en daarom staat deze herdenkingsdienst in het teken van Soli Deo Gloria, Het Koninklijk Echtpaar wordt on geveer 4.25 Dinsdagmiddag aan de Oppenhuizerweg verwacht, de auto stoel zal van de Oppenhuizerweg via Jousterkade, Oosterdijk, Wijde Burgstraat, Kruizebroederstraat en Nauwe Noorderhorne naar het stad huis rijden. Na afloop van het bezoek wordt via Grote Kerkstraat, Oude Koemarkt naar de Lemmerweg gereden. OPPENHUIZEN. Alhier is Dinsdag onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van burgemeester Stallinga van Hindeloopen ter aarde besteld. Te voren was te Hindeloopen een indruk wekkende rouwdienst in de kerk gehou den, waar o.a. de Commissaris der Ko ningin, burgemeester Rasterhoff van Sneek (namens de burgemeesters in de Z.W.hoek) en gemeentesecretaris Visser van Wymbritseradeel (namens secreta rissen in de Z.W.hoek en als vriend) het woord voerden. We geloven haast dat alle richtingen van het middelbaar onderwijs zowel leraren als leerlingen vertegenwoordigd waren Dinsdagmiddag in Amicitia en dat was een verblijdfnd teken. Het geef’ hoop dat hij een volgend bezoek van Nel Oos'hout de foyer te klein zal blij ken te zijn voor de studerenden vreugde dat waarschijnlijk hedenavond wanneer deze kunstenares in Amicitia optreedt met „Don Quichotte Verban nen” de burgerij van Sneek haar een waardige ontvangst zal bereiden. Men weet niet wat meer te bewonde ren, het talent om twee en een half uur lang, zonder tekstboek, zonder veran deren van kleding een gehoor te boeien, In een bijeenkomst ten stadhuize, waar aanwezig waren een aantal corpo raties en personen betrokken bij het or ganiseren van de feestelijkheden tijdens het Koninklijk bezoek aan deze stad op Dinsdag a.s. zijn de voorbereidingen daarvoor nog eens besproken en hebben Burgemeester Rasterhoff en de inspec teur van politie, korpschef Kooistra, een aantal mededelingen over de regeling enz. gedaan. Stak plotseling de weg over. Woensdagmorgen is op de Leeuwar- derweg de 17-jarige C. Rollema, wonen de in de Parkbuurt, door een personen auto uit Apeldoorn aangereden. Dokter Dethmers die de eerste hulp verleende, bracht hem met z’n eigen auto naar het ziekenhuis waar een hersenschudding werd geconstateerd. De. jongeman, die bij de boer werkt, bracht met nog een paar arbeiders vee naar een andere weide. Hij zat op het spatbord van z’n fiets, half lopend, half fietsend en stak onverwacht de weg over om het hek van het weiland te openen. De chauffeur van de auto probeerde nog hem te ontwijken, maar slaagde hierin niet en botste bovendien nog tegen een boom. Zijn auto werd zwaar beschadigd terwijl hij zelf een lichte beenwond op liep. Rollema’s toestand laat zich niet on gunstig aanzien. De Inspecteur Korpschef van Gemeen tepolitie verzoekt hun, die getuige zijn geweest van een op Dinsdag 19 Septem ber 1950 te omstreeks 19.30 uur op de Oppenhuizerweg ter hoogte van de Wil lem de Zwijgerstraat plaats gehad heb bend verkeersongeval, waarbij een mo torrijder tegen een langs het trottoir staand hek botste, zich ten spoedigste te melden aan het bureau van politie, Mar- tiniplein alhier. De rede van Ds. Stap werd gevolgd door het zingen van Ps. 90 9 en solo zang van mej. Froukje Wiersma (die zich ook al eerder had laten horen), en toen kwam er nog een lange rij van sprekers. De eerste was de heer Th. Runia, uit Wolvega, hoofdbestuurslid van de Ver eniging C.V.O., die in ’t bijzonder na mens de afd. Friesland zijn hartelijke gelukwensen aanbood en de hoop uit sprak dat het de jeugd van heden met zegen van boven gegeven moge zijn over 25 jaar het eeuwfeest van de school te vieren. Burgemeester Tjaberings bracht de gelukwensen over van het Gemeente bestuur dat deze dag met de jubileren de school meeleefde en sprak eveneens zijn beste wensen uit voor de verdere groei en bloei van de school. De heer P. Tiersma, voorzitter van het Geref. Schoolbestuur, zag in de uit nodiging om deze herdenking bij te wo nen het bewijs van de goede verstand houding tussen de beide schoolbesturen. Jimme skoalle is dizze 75 jier ta greate seine west, sei hy, en de foriening kin dêrop mei tankberens tobeksjen. Us skoalle bistiet binnenkoart 50 jier. Doe dy oprjuchte waerd wie de Herfoarmde d’r al 25 jier. Wie dizze skieding nedich?, Der binne forskillen tusken Herfoarm- den en Griffermearden, mar dy lizze mear op tsjerkelik terrein. Dêrom leau ik, sei sprekker, dat it mear de Fryske stiifkoppigheit west hat. Ta bislüt hoopte ek hy dat de kommende jierren foar de skoalle ta greate seine wêze meije. Oud-voorzitter de Jong haalde her inneringen op uit de bijna 25 jaar dat hij aan het hoofd der vereniging stond. Namens de oud-leerlingen sprak de heer S. Koopmans uit Hilversum, die herinneringen aan de oude school op haalde en de grote waarde van het chr. onderwijs en het goede voorbeeld van het onderwijzend personeel naar voren bracht. Ds. Stap bracht ook nog de geluk wensen over van de Kerkeraad, en toen sloot de heer W. de Boer, voorzitter van de Muziekvereniging „Euphonia” de rij met enkele goedgekozen woorden, waarin hij wees op de samenwerking tussen zijn vereniging en het schoolbe stuur die, naar hij hoopte, steeds zal blijven bestaan. De bijeenkomst werd daarna gesloten met een kort slotwoord van de voorzit ter, die dankte voor de grote opkomst, voor de vele goede woorden en goede wensen en eveneens woorden van dank richtte tot alle medewerkers (sters) en tot de Kerkvoogden voor het gebruik van het Kerkgebouw. Wij kunnen op een avond terugzien, die met gouden letters in de annalen zal worden geboekstaafd, aldus de heer Wijnja, op wiens verzoek tot besluit Ps. 75 1 gezongen werd, een loflied ter eer van God Die de school steeds zo nabij is geweest. ’s Avonds was er een drukbezochte herdenkingsbijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk, waarbij ook B. en W. van Wymbritseradeel en vele andere geno digden aanwezig waren die na de ope ning met Ps. 150 1, 2 en 3, het lezen van Ps. 78 1 t.e.m. 8 en gebed, door de voorzitter der Schoolvereniging, de heer Jac. Wijnja, in ’t bijzonder werden verwelkomd. Deze deelde mede, dat de eigenlijke oprichtingsdatum van de school 1 Sep tember 1875 was, maar dat de herden king door bijzondere omstandigheden de vacantie, afwezigheid van de predi kant en de Oranjefeesten pas heden kon worden gehouden, en wierp vervol- gens een korte terugblik in het verleden, dat de eerste jaren wel moeilijkheden bracht maar waarin het met Gods hulp toch steeds goed gegaan is met school. of het vermogen om door een haast on opvallende beweging van handen, li chaam of stem telkens weer een andere persoonlijkheid zo levend voor ons neer te zetten. En hoe eenvoudig en stijlvol is dit alles! Daar is geen pathos, geen „spe len op de zaal”, geen gemarchandeer met publiek, lichteffecten, maar alleen het tot leven gebrachte spel. Zoals zij daar opkomt en meteen be gint, zonder aarzeling en ons over de eerst wat nuchtere aandacht heentrekt naar geboeidheid voor haar vertolking, dat is geweldig. Men moet dit zien en beleven, zelf, hier helpt geen mooischrijverij, hier helpen geen geijkte woorden als „in teressant” en artistiek. We zouden na afloop liever maar niets zeggen en heen gaan, schuchter als kinderen, die iets moois hebben gekregen. Nu begrijpen wij, die houden van to neel, van flitsende dialogen, van drama tiek en spanning, dat zoveel mensen, telkens wanneer deze éne vrouw komt, haar willen zien en horen. Sneek zet het seizoen goed in. Dank zij Vocat Artes Frisia. Kinderbeursje met inhoud, Post C. Rijkspolitie te Scharnegoutum; zakmes, Lucie F. Visser, Woudsend; zakmes, Michiel de Jong, Woudsend; gummi- overjas (kleur geel) zonder ceintuur, S. Haringa, Oosthem 55. óf bin ik it haed, sa forfolge sprekker, dy’t ek noch nijsgjirrige dingen fortelde oer it biroppen fan in haed. De Vries bygelyks waerd de earste kear net bi neamd omdat ien fan ’e hearkommisje miende dat hy in fioele yn skoalle hie, en in fioele yn hannen fan in haed fan ’e kristlike skoalle joech doe gjin pas. Yn ’e rin fan dat jier waerd de skoalle bisocht troch 89 learlingen. Master v. d. Meulen hie help fan in kwekeling, mar dy waerd al gau (yn 1877) for- fongen troch in ünderwizer, de hear Romkema. De jierdei fan ’e skoalle waerd elts jier bitocht. De bern krigen dan Vrijdag 22 Sept. „Vocat Artes Frisia”. ’s Avonds 8 uur in Amicitia de Voordrachtskunstenares Mevr. Nel Oosthout met „Don Quichotte ver bannen”, van A. Loenatsjarski. Vrijdag 22 t/m Zondag 24 Sept. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur „30 seconden boven Tokio”. Zondag 24 September. 10.30 uur Hum. Verbond. Ki. Zaal Piso. Hoogland spreekt over Jeugdbeweging. Maandag 25 t/m Woensdag Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur Johnny Weismuller in „Jungle Jim”. Donderdag 28 September. Chr. Besturen bond, Sneek. C.N.V.-Familie-avond in. Geb. v. Chr. Bel., ’s Av. 8 uur. Opv. van „Hwat jowt it in mins- kevan H. Lodewijk. Donderdag 5 October. Kunst aan Allen. Opvoering door de Haagse Comedie van„De knecht van twee mees ters”, in Amicitia, ’s avonds 8 uur. in fean Dimterkoeke, mar mei de earste wrildoarloch is dat ophalden. Doe wie der gjin koeke to krijen. It tal learlingen waerd earstoan elts jier heger. Dêrom moast er foroaring yn ’e skoalle oanbrocht wurde. Se wie iepene mei ien great lokael mar yn ’82 waerd in sket slein en doe wiene der twa. 24 Maert 1890 is de skoalle for- greate mei ien lokael en om 1898 hinne wie it bistjür tige fan doel it fjirde by to bouwen. Der gyngen doe 161 bern op skoalle. Dat is doe lykwols net troch- gien. De twaspjalt, troch de Doleansje to weech brocht op tsjerkelik gebiet, brocht yn ’e skoalle ek skieding en it fjirde lokael moast wachtsje oan’t 1924, doe’t de gelykstelling de bou fan in nije skoalle mooglik makke. Mej. H. de Vrije Voor 1951 streeft de regering naar een emigratie van 24.000 personen naar Australië, 2000 naar Nieuw-Zeeland, on geveer 8000 naar Canada en 6000 naar andere landen. Van veel dezer plannen zal de Staat de kosten, aan emigratie verbonden, geheel of gedeeltelijk moeten betalen. Bij het stadhuis wordt een om des tijds wille zeer beperkt aantal per sonen aan ’t Koninklijk Echtpaar voor gesteld, waarna het défilé der jeugdver enigingen onmiddellijk een aanvang neemt. Lit üs der noed foar stean, lit üs weitsje oer har. ’t Aide skaei fordwoun. Rommen it plak foar har soannen en in jongere ge- neraesje. Hja binne (ik kin se alle- gearre net neame) de Atsma’s Geert Fr., W. G. en tsjintwurdioh syn scan Geart. De Feenstra’s oan’t yn it tredde slachte mei Johannes dy’t nou ek al diel ütmakket fan it bistjür. Dy mannen, hja ha ek field de needsae?. fan Kr. ün- derwiis yn forban mei üs Herf. Tsjerke. Nei jitris de haeden en de earste ün derwizer neamd to hawwen it tal ünderwizers dat oan ’e skoalle forboun west hat is suver net to neamen for telde sprekker noch eat oer ’e learlin gen. De skoalle waerd iepene mei sa’n sawntich. De earste vaccinelist pok kenbrief ke) fan 1875 jowt 89 oan. De earste, dy’t ynskreaun stiet is Hans Bijl. Syn jongste pakesizzer kaem dit jier yn April op skoalle. Ik tocht, sei master de Boer, dat sa’n 1500 a 1600 learlingen de skoalle yn al dy jierren bisocht hawwe. Us ald-learlingen, hwer binne hja hinnegien De measten bleauwen yn har berteplak. Mar de oaren gyngen nei Noard, Süd en East en West. F’ral it fiere Westen, Califomië, hoefolle ald- Na zang van een groepje meisjes on der leiding van de heer Sch. de Boer, gaf deze zijn historisch overzicht. It is net sa sear de skoalle dy’t 75 jier hat bistien, as wol de foriening, hwer’t hja fan üt giet en dy’t har stifte, sa sei hy nei in koarte oanrin. De op- rjuchting fan ’e skoalle wie fan üs alden in died fan moed en fan leauwe. Der wie doe foroaring yn üs Gemeente geande. Ds. Sjoers wie hjir de earste orthodokse dümny. De geast fan it Reveil wurke ek hjir troch. De macht fan it machtige liberalisme en florenen waerd brutsen en ek hjir kaem it langstme nei in Skoalle mei de Bibel. De earste gearkomste waerd hélden op 2 Maert 1874. Se kamen yn stilte by- inoar, sa stiet d’r yn de hide oanteikens, hwant de tsinwurking en fijanskip wie great. Yn dizze byienkomst waerd yn skreaun foar f 3060 en in kommisje fan Het tamboer- en pijpercorps van Ad- vendo dat het défilé der jeugdverenigin gen dat zoals bekend georganiseerd wordt door de Ver. Oranje evenals de opstelling der scholen aan Oppenhuizer- eii Lemmerweg en het vuurwerk dat ’s avonds volgt zal leiden, zal zo mo gelijk ’s middags voor de straten worden afgezet een rondgang maken om de stemming er in te brengen. En ’s avonds half acht zullen onze beide muziekcorpsen een mars door de stad maken om het publiek naar het vuurwerk te geleiden dat om acht uur aanvangt. Ook na afloop van dat vuur werk volgt nog een muzikale rondgang. Het Koninklijk Echtpaar verblijft hier maar kort, maar moge het de indruk van een feestelijke stad meenemen. Daarom: de vlaggen uit! Het publiek zal van hetgeen zich op de Marktstraat afspeelt, maar weinig kunnen zien, immers aan de zijde van het Gemeentehuis van Wymbritseradeel wordt de Marktstraat geheel afgesloten. Vrij ver aan de andere zijde van deze straat worden de vijfhonderd zangeres sen en zangers opgesteld, zodat ook daar een afzetting wordt gemaakt. Ergens, binnen deze afgesloten ruimte zal een beperkt aantal, daartoe uitgenodigde personen, die van speciale toegangs kaarten zijn voorzien, een plaats vinden. Het publiek zal dus, als het wat wil zien, het best doen zich langs de gehele route te verdelen, juist omdat de Markt straat weinig ruimte voor het publiek zal bieden, is al de regeling getroffen dat de schoolkinderen elders worden op gesteld. Scholen: De lagere scholen plaats aan de Lemmerweg, de andere aan de Oppenhuizerweg. Deze laatste zullen hun plaats daar om 3.30 moeten hebben ingenomen, als de stoet gepas seerd is, zullen zij onder leiding van de leerkrachten door het Sperkhem naar de Lemmerweg gaan, waar de lagere scholen reeds eerder, nl. om 4 uur hun plaats moeten hebben ingenomen. Het publiek wordt verzocht om zowel aan Oppenhuizerweg als Lemmerweg niet vóór de opgestelde kinderen te gaan staan. Verkeer: In verband met het verkeer wordt er de aandacht op gevestigd dat na vier uur practisch alle straten, waar de stoet passeert, of die daarop uitmon den zullen zijn afgesloten. Nauwe Noor derhorne, Grote Kerkstraat, Oud Kerk hof zijn dan wat hun toegang naar de Marktstraat betreft afgezet, en ook Oosterdijk, Wijde Burgstraat, Kruize broederstraat zijn dan dicht. De ver keersweg langs Prins Hendrikkade, Jousterkade naar Oppenhuizerweg zal voor het verkeer tot tien minuten voor de aankomst van de stoet worden open gehouden, ongeveer 4.10 wordt ook hier alles stopgezet. Hun, die aan de straten wonen, waar door de stoet rijdt, wordt verzocht, geen auto’s, handkarren enz. op de straat te laten staan. In de stoet rijdt een groot aantal auto’s mee, doch alleen die, waarin het Koninklijk Echtpaar is gezeten voert een vlag, de Koninklijke standaard. Het publiek wordt echter verzocht zo lang te blijven staan, tot alle auto’s van de stoet, dus ook die van de pers die de laatste zijn, zijn gepasseerd. Medeburgers Toen enige weken geleden de wind hoos en cycloon over Friesland joegen, zaten we in angst en vreze. Wéér zou- i den ze treffen en vernielen wat door 1 mensenhanden gemaakt was Het werd Haulerwijk Haulerwijk met z’n arme, ofschoon nijvere bevolking, vóór tientallen jaren nog een heldedorp, nu door arbeidzaam heid, volhouden, vlijt een streekdorp dat er zijn mag. En toch, ’n noodlottig halfuur, en Hau lerwijk ziet zich geplaatst voor een ramp Vier gezinnen volkomen dak loos, geruïneerdAlles verwoest en weggevaagd Maar nog geen üur daarna was de hulpactie Haulerwijk geboren, want dat liet de Friezen niet koud. Wat Vier huizen weg Vier gezinnen van alles beroofd Hier mtet dat girobiljet Hier met die collectebus in stad en dorp, bij fees ten en pretjes Haulerwijk Ook Sneek deed mee Natuurlijk. Verschillende bedrijven begonnen de ac tie in fabriek en werkplaats. En mede burgers Wij planten de actie over op de ganse stad Wij willen méédoen met onze rijks- daalder, met onze gulden, met ons kwartje en met onze cent als het niet anders kan, maar we willen helpen Sneek zal in één dag, in één uur tonen wat organisatie, wat medeleven, wat helpen vermag En welke dag zal dat beter kunnen zijn dan die waarop onze geëerbiedigde en geliefde Koningin in Sneek komt Is zij het niet, die ons steeds weer het goe de voorbeeld geeft? Wij hebben gevraagd om op de 26e Sept, een grote collecte te mogen hou den. Wij hebben daarvoor de schrifte lijke toestemming reeds ontvangen. Dus, de dag van het Koninklijk bezoek Tevens de grote dag voor Haulerwijk. En nu één vraag Aan alle Sneker dames en heren van 17 jaar en ouder. Ja zeker, moogt U meedoen Vaders, Moeders, Opa’s. Iedereen We doen allemaal mee Wie wil deze dag één uur met ons in Sneek collecteren Wie wil deze dag tot een drievoudige feestdag maken? Honderden collectanten maken het werk licht Zakenlieden wek uw personeel op om mee te doen Renteniers nog eenmaal in het spier Zangverenigingen, geeft U groepsge wijze op Want Na het laatste Wilhelmus De eerste collecte Voor Haulerwijk Geeft U nu reeds op bij onderstaande adressen Bervoets, Drukkerij Menno, Onder de Linden, Abe Brouwer. SNEEK—HAULERWIJK Telefoon 2547* Giro 453674.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1