H.M. KONINGIN JULIANA en MEDEDELING! Z.K.H. PRINS BERNHARD OP FRIESE BODEM Welkom, Koningin en Prins I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Zeven jubilarissen bij de Firma B. Henri Lampe MAANDAG 25 SEPTEMBER 1950 5e JAARGANG No 78 L KIEZEBRINK 1 T.B.C.-fonds D.E.L. PHILIA. Kritekoor Marsang zingt ook mee Emigratie Nieuw Zeeland Benoeming van Wika bij Ver. v. Vr. Hervormden Nel OosthoutDon Quichotte verbannen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD --7 Emigratie missie naar Australië KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Orgelconcert ds. Vallotton Het Koninklijke bezoek en de Sneker gymnasten 70 jaar getrouwd Wie er terugkeren uit Indonesië AGENDA De aankomst in Staveren Wie te Sneek aan H M. worden voorgesteld PER WEEK TE BETALEN. Het leesgeld bedraagt 10 ets. g per week plus 2 ct. voor in- g casso en de betaling geschiedt g aan de bezorgers. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: Te Harlingen Franeker stand, De heer H. Lampe Plaatsingsmogelijkheid. Vertrek van 20 tot 25000 personen per jaar. Op 3 October zal er een Nederlandse emigratiemissie naar Australië vertrek ken, teneinde aldaar met de autoriteiten bedroeg Oudega De Vereniging van Vrijz. Hervorm den afdeling Sneek heeft met ingang van 1 October tot jeugdwerkleidster be noemd mejuffrouw Wika H. W. Boon stra uit Huizum. Mejuffrouw Boonstra ontving haar opleiding aan het instituut „Kerk en Wereld” der Nederlands Her vormde Kerk te Driebergen. latste de Maat- Redactie-adres Het personeel van ’s rijks belastin gen zal met 682 man worden uitgebreid, aldus wordt in de M. v. T. op de be groting van financiën medegedeeld. In dien er geen tegenslagen komen, zal het waarschijnlijk mogelijk zijn, dat de nor male aanslagregeling in het jaar 1953 weer bij is. Zó worde het „Welkom in Friesland" gedacht In liefde vereend met elkaar. Zó worde het „Welkom in Friesland” gebracht Aan U aan ons Koninklijk Paar 1 emigratie-plan voor de tijd van 5 jaren. Het plan zou voorzien in de emigratie van Nederlandse boeren en arbeiders met hun gezinnen tot een totaal van 20.000 a 25.000 per jaar. Men hoopt dit '■aar 10.000 Nederlan ders naar Australië te emigreren. Op het ogenblik is reeds een aantal van 6500 bereikt. De Australische regering hoopt, dat in 1951 eer. aantal van 20 tot 25.000 bereikt wordt. In hoeverre dit zal kunnen worden verwezenlijkt zal af hangen van de komende besprekingen. Het transport vormt, zoals bekend, een der grootste problemen van deze emi gratie. Voorts is er de huisvesting, de steunverlening bij de passagekosten, het overmaken van gelden naar Australië en andere moeilijkheden. Staveren geschiedde zou van Stave ren langs de Warnser vaart, via Molk- werum en Koudumervaart naar Koudum worden gereden, waar B. en W. van He- melumer Oldephaert en Noordwolde nl. burgemeester Humalda en de wethou ders A. Buma en D. H. de Jong, en secretaris P. de Jagers de Koninklijke Ds. P. Vallotton, predikant te Combas (Frankrijk) en organist van niet gering talent, leerling van Albert Schweitzer en Rupp, gaf hier Donderdagavond een orgelconcert in de Grote Kerk. Het was de primeur van een serie van dergelijke concerten in ons land, waarvan de op brengst bestemd is voor de restauratie van het grote orgel in de protestantse kerk te Reims. Niet alleen dit is het doel van ds. Vallotton’s optreden echter, hij wil ook meer waardering voor het orgel als muziekinstrument wekken, dat ook bij het evangelisatiewerk een steu nend element kan zijn. De orgelbespe ling zelf had enigszins het karakter van een godsdienstoefening welke door ds. van Niel geleid werd, die ook de door ds. Vallotton geschreven uitleg bij elk nummer gaf. Ds. Vallotton speelde wer ken van Raison, Buxtehude, Walther en Bach, en vooral in de vertolking van de laatste bleek deze organist een meester, met het slotnummer Fantasia en fuga in C als hoogtepunt. Al was het publiek niet klein, dit concert had zeker een groter verdiend. We mogen nog vermel den dat de opbrengst der collecte, al is ze bestemd voor het herstel van het orgel te Reims, in ons land blijft, want er worden hier te lande orgelpijpen voor gekocht. Maar er blijft hier te lande meer, nl. de herinnering aan een uit stekend organist en Bach-vertolker. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post E3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. déèlte van hun leven hebben gewoond, aldus meldt het Alg. Dagblad. I Volgen we nu verder het programma, dan is er op weg naar Harlingen een oponthoud van enkele minuten te Wit- marsum waar een begroeting aan de auto door B. en W. plaats zou hebben en een vaas van Makkumer aardewerk is aangeboden. Op de Oosterhamrikkade te Gronin gen woont een bejaard echtpaar bij een van hun negen kinderen. De man is een krasse grijsaard van 91, die elke dag nog een flink eind tippelt, en zij is 90, wat slechter ter been dan haar man, maar toch kras en helder van verstand, en een liefhebster van een spannende roman. Dit echtpaar zal op 25 dezer zijn 70-jarig huwelijksfeest vieren. En het is voor deze oudjes niet voldoende in een van de Groningse hotels te recipiëren, maar ze houden ook nog een receptie te Sappemeer, waar ze het grootste ge- Zittend v. 1. n. r. R. v. d. Werf, machinewerker (30 jaar werkzaam)C. v. d. Zijl, machinewerker-inonteur (35 jaar); G. S. Samplonius, procuratiehouder (25 jaar) en S. Tuinstra, afd.chef (35 jaar). Staande v.l.n.r. T. Tuinstra, chef expeditie (35 jaar)A. Groenveld, kassier-boekhouder (25 jaar) en J. Visser, machinewerker (35 jaar). Met het troepentransportschip „Zui derkruis”, vertrokken uit Tandjong Priok 13 September, vermoedelijke aan komst te Rotterdam IC October, komen o.a. de volgende Friese militairen mee: Koninkl. Landmacht: 2e Cie 424 B I: Soldaat I St. Doorenspleet, Trophorne, Woudsend; 42 A.A.T.: Soldaat I P. Bak ker, Smitstraat 14, Staveren; Soldaat F. Muizelaar, Koudum, A 29; korp. D. Vos, Wommels 12. Gemengde onder delen: Soldaat J. Seekles, Workum, Ba- gijnenstraat B 28. Met de „Sibajak”, vertrokken van Tandjong Priok 13 Sept., vermoedelijke aankomst te Rotterdam 10 Oct.: Ko ninklijke Marine: J. Bakker, Hfd. Marva Schr. 3, Langweer 83; W. Zandstra, Vlgtm. III, Sneek; Fred. Hendrikstr. 25. Gasten aan de auto zouden begroeten en de oudste voorzitter van de 7 Oranje verenigingen in de gemeente de heer P. v. d. Zwaag zou worden voorgesteld. Na enkele minuten gaat de stoet dan naar Workum, waar na de begroeting door B. en W. de bestuursleden van de Coöp. Zuivel fabriek de h.h. D. S. Bokma, voorz. en M. v. d. Zijpp, secr. en de directeur de heer R. Bouma zouden worden voorge steld, benevens de h.h. J. N. Wassenaar en ir. P. Stallinga, resp. voorzitter en secretaris van de Bond van Coöp. Zui velfabrieken. Hier wordt nl. een bezoek gebracht aan de Zuivelfabriek „De Goede Verwachting”, d’ dit jaar het 50-jarig jubileum herdenkt. Enige Goud se en Edammer kazen en voor elk der prinsesjes een spaarpot van Workumer aardewerk gaan mee op de verdere tocht. zouden de Hoge Gasten ongeveer een half uur verblijven waarbij vooral aan dacht werd gevraagd voor twee voor Friesland zeer belangrijke zaken nl. de aardappelsorteerinrichting van de Z.P. C., welke een belangrijke rol speelt in de uitvoer van een onzer Friese op de voorgrond tredende producten, de poot- aardappel. En vervolgens de sluis- en kanaalwerken, uitmonding van het Van Harlnxmakanaal, belangrijk onderdeel van de FriesGroningse kanaalwerken, die deze winter gereed komen. Het hoofd van de Provinciale Kanalendienst ir. A. Burger was de aangewezen man, om H. M. de Koningin en Prins Bern- hard een korte explicatie te geven.'Om ongeveer half vier gaat het naar de oude Academiestad sprak eerst een woord van welkom tot alle aanwezigen op deze voor zijn firma zo belangrijke dag en dankte de heren v. d. Poel en Zandstra voor hun aanwe zigheid en voor de uitreiking van de di ploma’s, met welke onderscheiding allen stellig zeer zijn ingenomen. Een reeks jubilea als deze komt maar zelden voor, zeide spr., die met genoegen terugzag op de tientallen jaren waarin de fa. met deze jubilarissen heeft samen gewerkt. Allen kwamen niet op dezelfde wijze in het bedrijf. Sommigen sollici teerden, anderen zijn door toevallige om standigheden bij ons gekomen (waarvan hij een aardig voorbeeld memoreerde) en vaak keek men daarbij eerst naar het gezin waaruit zo’n adspirant-medewer- ker vandaan kwam. Was dat Voor elkaar dan kwam het in de zaak ook wel in orde. Vervolgens richtte hij zich tot de ju bilarissen persoonlijk. Hij zette hun ver diensten voor het bedrijf uitvoerig in het licht en bood hun, naast zijn hartelijke gelukwensen tevens nog als stoffelijk blijk van waardering een polshorloge en een enveloppe met inhoud aan, waarmee allen zichtbaar waren ingenomen. Men bleef hierna onder het genot van een kopje thee, een sigaar en andere tractaties nog enige tijd gezellig bijeen waarbij nog velen van de gelegenheid gebruik maakten het jubilerende zeven tal te feliciteren. ’s Avonds volgde nog een feestavond voor het gehele personeel en hun dames bij Hanenburg, waarbij Henk Stuurop de feestvreugde nog groter maakte. Naar Bolsward. Te ongeveer tien minuten voor twee is, als alles volgens het programma is verlopen, de tocht voortgezet via Par- rega en Tjerkwerd naar Bolsward, waar na de verwelkoming door burgemeester Bruinsma enige personen aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zouden worden voorgesteld en een doch tertje van de burgemeester een bekend Bolswarder product, zakjes knikkers sF Dit zijn ze, de zeven trouwe mede werkers van de firma B. Henri Lampe, gefotografeerd tijdens de receptie die Zaterdagmiddag te hunner ere in Restau rant „Piso” werd gehouden. Het was er druk en gezellig, niet al leen door de vele bloemstukken en de feestelijke stemming, maar ook omdat er zoveel dames waren. Twee sprekers voerden het woord de heer Ir. A. W. v. d. Poel, voorzitter van het Departement Sneek der Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die vergezeld was van de secretaris, de besprekingen te voeren over een groot heer Th w Zandstra> en de oudste fir. mant, de heer H. Lampe. Ir. v. d. Poel herinnerde er aan dat de Maatschappij, die in 1777 werd op gericht, reeds in die tijd van malaise en Jan Salie-geest in zijn devies „bevorde ring van welvaart” aanleiding heeft ge vonden diegenen die wat in het bedrijfs leven hebben betekend, hetzij werkgever of werknemer, te belonen. Geen beloning van geldelijke, maar van geestelijke waarde. Spr. stond uitvoerig stil bij de verschil lende betekenissen van het woord dienen. De hoogste daarvan is wanneer men door zijn dienen iets verdient: de achting van hen met wie men omgaat en van hen in wier dienst men is. Deze jubilarissen dien den vele jaren het bedrijf van de firma Lampe. Daarvoor verdienen zij lof, maar ook de firma die hen daartoe in staat stelde. En uiteindelijk betekent het dat zij ’t zo goed met elkaar hebben kunnen vinden dat de firma door deze bijeen komst te kennen geeft ook nog een tijd verder met hen te willen samenwerkén. Tenslotte plaatste spr. het dienen, ook in de eenvoudigste taak, nog in het grote verband van de maatschappij, waarna hij alle jubilarissen gelukwenste en aan elk van hen met toepasselijke bewoor dingen het in een keurige lijst vererend getuigschrift van en het land,- via Midlum en Herbayum. Na de be groeting aan het fraaie renaissance stadhuis door burgemeester J. Dijkstra zouden in de vestibule „Friese costuums in de loop der tijden” worden vertoond, eerst het oude Friese costuum, dan een daarop geïnspireerd modern ochtend- costuum, een namiddagcostuum met een prachtige geborduurde tulen kraag en schort en ook wordt nog een 18e eeuws Fries costuum voorgedragen. Voor het vertrek der Koningin wordt haar hier ook een foto-album, samengesteld door een patiënt van de Psychiatrische in richting aangebi len. En daarna zou de tocht worden voortgezet naar Marssum, waar korte tijd wordt verbleven op He ringa State (Popta-slot). Hier bieden rentmeester en voogden de Vorstelijke bezoekers thee aan om Hun gelegen heid te geven te pauzeren voor de ont vangst in de Friese hoofdstad en de feestelijkheden daar. Maar dit is een apart hoofdstuk waarop we, met het verslag van de tweede dag, in ons vol gend nr. terugkomen. schappij overhandigde. Daarna felici teerde hij ook nog de firmanten, waarbij hij tevens de beste wensen voor de ver dere bloei van hun bedrijf naar voren bracht. Maandag 25 t.e.m. Woensdag 27 Sept. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur: Johnny Weismuller in „Jungle Jim”, Donderdag 28 September. Chr. Besturen bond, Sneek. C.N.V.-Familie-avond in Gëb. v Chr. Bel., ’s Av. 8 uur. Opv. van „Hwat jowt it in mins- ke...van H. Lodewijk. Vrijdag 29 September. Foyer Amicitia. Lezing over de vervoersmogelijkhe den naar Australië, alsmede ver toning van enkele films over dit land. Donderdag 5 October. Kunst aan Allen. Opvoering door de Haagse Comedie van „De knecht van twee- mccï» ters”, in Amicitia, ’s avonds 8 uur. Zo hebben dan H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard heden middag voet op Friese bodem gezet voor een tweedaags officieel bezoek aan onze provincie. Te kort om alle gemeenten en steden met hun aanwezigheid te vereren, te kort ook om in de meeste plaatsen waar Frieslands Hoge Gasten wèl zullen komen, lang te vertoeven. Wij mogen echter niet vergeten dat de zware taak, welke in deze moeilijke tijden op de schouders van H. M. de Koningin rust, een grens aan de duur van een dergelijk officieel bezoek stelt, dat ook door de belangstelling, welke voor zovele en velerlei dingen van de Vorstelijke bezoekers wordt gevraagd, zeer vermoeiend voor Hen is. Moge echter hetgeen Hun hier ditmaal op Friese bodem wordt geboden en de geestdrift waarmede Zij hedenmiddag te Staveren ontvangen zijn, een geestdrift welke zich in deze twee dagen ongetwijfeld als een golf van laaiend enthousiasme over heel Friesland zal uitbreiden, H. M. de Koningin en Prins Bernhard een aanleiding zijn verschillende delen onzer provincie binnen niet al te lange tijd opnieuw te bezoeken, om de kennismaking met volk en land te verbreden en verdiepen. ORANJE Hoe diep staan gegrift in ons hart De wijsheid, de liefde en trouw. ORANJE 1 Het deelt in de vreugde en smart, In Nederlands voorspoed en rouw. ORANJE I Verdwijnen niet kleur, rang en Zo gauw het Oranje betreft ORANJE Gelukkig het volk Dat zich tot die hoogte verheft Naar wij vernemen za. aan de zang- hulde, welke morgenmiddag op de Marktstraat aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard wordt ge bracht, ook het kritekc r Marsang deel nemen. Niet negen, maar tien koren doen dus mee. We vinden in het officieel pro gramma dat Dinsdagmiddag na de begroeting van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard door burgemeester Rasterhoff, in de hal van het stadhuis zullen wor den voorgesteld wethouders F. Boeijenga en P. v. d. Veen, ge- meente-secretaris K. Koster, de burgemeester van Wymbritsera- deel de heer F. Tjaberings, de voorzitter der Oranjevereniging de heer S. de Wolf en de voorzit ter van de 100-jarige Krite Suits de heer J. van der Werf en na de koorzang en het dansen van de Skotse Trije nog de leidster van de dansgroep mevr. E. Kanv. d. Horst en de dirigent van de koren de heer Gezinus H. Schrik. We leven snel. Er is een tijd geweest dat we de geweldloosheid niet alléén aanvaardden maar ook aanhingen. He laas, er is veel veranderd. En toch, on danks alles, lééft diep in ons hart nog deze zelfde dwaze gedachte en kunnen we geboeid en sterk meelevend, het spel van Nel Oosthout ondergaan. In een re censie van één onzer dagbladen vraagt de schrijver zich af waarom Mevr. Oost hout nog dit stuk op haar repertoire heeft genomen. Met alle achting voor deze schrijver, wij kunnen haar keuze begrijpen. De grotesk-dwaze figuur van de Don heeft in de vertolking van Mevr. Oosthout nog iets meer te doen dan als pion dienen tussen de Spaanse opstandelingen en hei hertogelijke hof hij stijgt daar ver boven uit en komt tot ons als een innerlijk gewogene soms, en dit is dunkt ons wel het per soonlijke element in Mevr. Oosthout’s optreden, soms als één die véél heeft ge leden en móet lijden opdat wij zullen be grijpen Maar niet alleen de Don hield ons als uitbeelding vast, o neen allen solda ten, opstandelingenjïertog en hertogin nen, de dikke Sanchó Panza. Het is een voorrecht om zulk een avond bij te wo nen. Het publiek in de geheel gevulde Foyer (wat leent deze zaal zich na de restauratie buitengewoon goed voor deze avonden) was na afloop mild met applaus. Toen Mevr. Oosthout bloemen werden aangeboden rezen alle aanwezi gen overeind en brachten haar een ova tie. Mogen we haar na haar tournée in Amerika nog eens in Friesland zien en horen. A. B. Voor onze abonné’s in de stad, die tot nu toe per halfjaar betaal- den, maar om dezelfde reden lie- ver week-abonné worden, stellen s wij de gelegenheid open zich met io..o -- - abonnement is nl. tot die datum g voldaan) als weekabonné te laten overschrijven. Deze opgaven zien wij gaarne vóór 1 December 1950 tegemoet. Na deze datum wordt veronder steld, dat men de voorkeur aan - halfjaarlijkse betaling geeft. Adm. „Sneeker Nieuwsblad” g Grootzand 55 Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS, Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Ter gelegenheid van dit bezoek is ook de medewerking gevraagd van de leden der vier plaatselijke gymnastiekvereni gingen: V. en L., S.G.V., T.G.P. en Ad- vendo. Het is de bedoeling dat deze gymnasten langs de te volgen route in de stad in gymnastiekcostuum een erehaag gaan vormen. De ouders dezer gymnasten delen wij het volgende mede: gymnasten die nog op school zijn wor den vrijgesteld van het meedoen aan de schoolhulde. Uit de vier gymnastiek lokalen zie advertentie in dit blad! wordt opgemarcheerd naar de stra ten van opstelling. Over ’t gymnastiek costuum kan men jas of mantel dragen, welke kort voor aankomst van de stoet wordt uitgetrokken en ter bewaring gegeven aan de toeschouwers op het trottoir. De gymnasten hebben dan an ders niet te doen dan in de stand staan de met de hielen tegen het trottoir de stoet te laten passeren. Ze staan dus eerste rang; nog vóór het publiek! Sneker gymnasten: laat het Dinsdag een dichte haag worden om daarmee het bewijs te leveren dat Sneek mee aan de spits van de steden staat, welke de hoogste percentages der gymnastiek- beoefening hebben. De Directeur van het Arbeidsbureau te Sneek bericht ons dat er thans plaat singsmogelijkheid bestaat in Nieuw-Zee- land voor een aantal ongehuwde land arbeiders en arbeiders voor tewerkstel ling in de zuivelfabrieken. Het is geen vereiste dat de gegadig den die in een zuivelfabriek wensen te worden geplaatst, daarin ook hier te lande werkzaam zijn geweest. Aanmelding tot 30 Septem ie a s Vertrek vóór 15 December a.s., waar schijnlijk per vliegtuig. Gegadigden, die voor emigratie geschikt worden bevon den, doch niet bij machte zijn de passa gekosten geheel of gedeeltelijk te beta len, zullen naar de mate van hun onver mogen voor toekenning van een subsidie in aanmerking komen. flIllllllllllllllllllllllllllM lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Staveren, waar het Koninklijk Paar voor ’t eerst op Friese bodem voet aan wal zette, was vanmorgen al vroeg in feesttooi. Reeds om 9 uur wapperden overal de vlaggen van de huizen en op de vrachtschepen en vissersschuiten in de haven. Naarmate de tijd verstreek, werd het steeds drukker aan de haven. Heel Staveren liep uit om bij de aan komst van de Hoge Landsvrouwe en Haar Gemaal aanwezig te zijn. Alles verliep vlot zodat ieder een goede plaats kreeg. De schoolkinderen van de Openbare en Bijz. Scholen uit Staveren, Warns, Bak huizen, Hindeloopen en Sloten, allen ge tooid met oranje en opgetogen zwaaiend met rood wit en blauwe vlaggetjes mar cheerden met het Chr. Harmoniecorps „Soli Deo Gloria” voorop naar het voor hen ingerichte terrein achter de sluis en toen was de feestvreugde helemaal compleet. Om 10 min. over twaalf verliet de red dingsboot van Staveren, de Maatschap- pijvlag in top, de haven om het Ko ninklijk jacht tegemoet te varen, spoe dig gevolgd door een motorboot van de Politie te water. Dat was het teken dat het Koninklijk Echtpaar in aantocht was. Spoedig daarna verschenen ook de straaljagers van de vliegbasis Leeuwar den in de lucht en om plm. half één brak eindelijk het lang verbeide tijdstip aan. Terwijl de vliegtuigen hun ere- vluchten boven de Piet Hein maakten, voer hét fraaie witte jacht, blinkend in de zon, die er gelukkig ook was, na een voorspoedige reis, welke hedenmorgen om 8 uur in Muiden aanving, statig de haven binnen en langs de bevlagde Sla verse vissersvloot naar de sluis om ge schut te worden. Tijdens het schutten steeg uit de hon derden kinderketen, begeleid door het muziekcorps en alles onder leiding van de dirigent Van dit corps, de heer Th. Muizelaar, het aloude Wilhelmus en daarna het Fries Volkslied op, met wel ke feestelijke klanken de Hoge Gasten op Friese bodem werden verwelkomd. 5 min. over half één waren de touwen vastgemaakt en stapten de Koningin en de Prins aan wal. H. M. was gekleed in een korte gestreepte grijze bontjas over een grijs-groene japon, waarbij ze een j hoedje droeg in dezelfde kleuren. Prins Bernhard was ook heel eenvoudig in het zwart. Op de steiger waren, behalve de Commissaris der Koningin, gekleed in ambtscostuum, die zijn gasten het eerst verwelkomde, ter begroeting aan wezig de Proc. Generaal fgd. Directeur van Politie, mr. H. R. de Zaaijer, de bur gemeester van Staveren, de heer P. Focken met zijn echtgenote, de wethou ders J. K. Visser en F. de Boer, alsmede de districtscommandant der Rijkspolitie in Friesland, majoor A. S. Fogteloo en kapitein C. W. Bijl de Vroe. Zij werden alten door mr. Linthorst Homan aan het Koninklijk Paar voorgesteld. Nadat twee meisjes, Annie de Groot en Sjollie Weersma, gekleed in jurkjes in de nationale en de Friese kleuren, bloemen hadden angeboden, sprak de burgemeester een welkomstwoord waar in hij, na zijn vreugde over dit bezoek te hebben uitgedrukt, de weqs uitsprak dat H. M. en de Prins hier een paar prettige dagen zulten doorbrengen en een goede indruk van Friesland mogen meenemen. Hij stelde vervolgens de Vrouwe van Stavoren, gekleed in mid deleeuws costuum voor, die namens alle ingezetenen een blauw bord van Mak kumer aardewerk aanbood. Dit bord vertoont aan de voorzijde het wapen van Staveren, geflankeerd door korenaren, en draagt aan de achterzijde het op schrift Welkom in Friesland, 25 Sep tember 1950. Eenzelfde bord zal, ter her innering aan deze dag, op het stadhuis worden bewaard. Om 10 minuten over één precies op de daarvoor vastgestelde tijd, was de plechtige maar bovenal feestelijke ont vangst, ten einde en stapten de Konink lijke Gasten en hun gevolg in de gereed staande auto’s. De zegetocht door Friesland (want dat wordt het beslist) was begonnen Volgens het officieel programma ons blad moet ’s Maandags tijdig wor den afgedrukt, zodat wij nu geen ver slag meer kunnen geven van wat na Opbrengst collecte in Wymbritseradeel. De opbrengst van de gehouden col lecte, ten bate van „Draagt Elkanders Lasten” bedroeg voor Woudsend ƒ123.68; Oudega ƒ100; Heeg ƒ74; Scharnegoutum ƒ51.81; Nijland ƒ49.32; Uitwellingerga ƒ44.88; Gaastmeer ƒ44; Hommerts ƒ38; Gauw ƒ35; Oppenhui zen 30.06; Goënga 23; Wolsum ƒ21.35; Oosthem ƒ18.20; Offingawier ƒ16.15; Jutrijp ƒ15; Abbega ƒ13.65; Folsgare ƒ12.42; Tirns ƒ10.35. Totale opbrengst voor de gemeente Wymbrit seradeel 720.87. Daar gebleken is, dat het be- j talen van 2.50 abonnements geld per halfjaar ineens voor g sommigen een beletsel is om g abonné te worden, bestaat met ingang van heden voor de stad g ook de mogelijkheid het „Snee- g ker Nieuwsblad” voor de Prinsesjes, zou aanbieden, terwijl de burgemeester zelf een exclusieve foto in zilveren lijst van het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina en Z. K. H. Prins Hendrik aan Bolsward op 25 Sep tember 1905, juist 45 jaar geleden dus, zou overhandigen. Voor het prachtige stadhuis volgde dan de vertoning van een allegorisch tableau, voorstellende enige historische figuren (o.a. Pater Brugman en Gysbert Japicx) ingeleid met het voordragen van een gedicht door een hoofse nar, in de tekst en on der regie van de heer W. Ph. Hendriks uit Bolsward. Aardig is dat bij het uit spreken van de proloog van dit tableau dat de titel draagt „Het Koninklijk kwartier” de nar in zijn hand heeft het „Bolswarder Kwartier”, de antieke zandloper op het stadhuis bewaard en welke nog steeds gebruikt wordt vóór de aanvang van iedere raadsvergade ring. Ruim 300 zangers, leden van alle Bolswarder zangverenigingen, zingen dan de cantate „Domini, salvam face re- ginam nostram”, getoonzet door A. Giesen, arrangement A. H. v. d. Veen, die ook de koorleider is. ingang van 1 Januari 1951 (het I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1