i 11 p |Ey Officieel Orgaan van Z.K.H. Prins Bernhard en II.M. Koningin Juliana te Sneek de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Het koninklijk bezoek aan Friesland npl wil k «fi Slechts een half uur, dat echter lang in de herinnering zal voortleven Foto’s Koninklijk bezoek 4 I 1^30 r 5e JAARGANG No 79 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 19M L. KIEZÊBRINK J KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Hflt sneefcer Nieuwsblad re een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ,r..- Zie voor slot pag. 2. «^W SS s WW ,.;fj ilii Redacteur: f je n en Begroeting door burgemeester Rasterhoff. Moment uit de Skotse Trije. drabbel- korte duur, maar toch lahg genoeg om de bevolking in ai haar geledingen de gelegenheid te schenken haar grote in genomenheid met dit bezoek en haar liefde voor het Huis van Oranje tot uit drukking te brengen. Het Koninklijk Echtpaar, luisterend naar de zanghulde. L 1 t 8 r 3 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezébrink Go. Kantoor: GROOT'ZAND 55 Telefoon 3005 (K 515Q> Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD n c- n K in r, >r :n !H se :e r- K ai ;n er 2 n i- n n d e i. ti Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. I zongen, waarop uit duizenden kelen het „Leve de Koningin” opklonk. In Driesum was er ’n begroeting in de prachtig gelegen Rinsma-State, verzor gingshuis voor oude mensen, waar het gemeentebestuur een album met schet sen uit Dantumadeel, vervaardigd door onze stadgenoot Dick Osinga, overhan digde. De schooljeugd van Murmerwoude en Veenwouden zorgde voor een alleraar digste verrassing. Die liet tijdens het passeren van de stoet nl. honderden oranje-ballonnetjes op wat een zeer feestelijke indruk maakte. Nabij Bergum stonden weer enige duizenden schoolkin deren langs de route. Hier begon de tocht door de zgn. Friese Wouden, een Jandschap met een geheel eigen en be koorlijk karakter waarvan het Konink lijk echtpaar zeer heeft genoten. In Drachten vroeg vooral de industrie- en nijverheidstentoonstelling de aandacht, en de Koningin en de Prins toonden hiervoor zoveel belangstelling dat zij een kwartier langer bleven dan ze van plan waren. Ook mochten zij hier ge schenken in ontvangst nemen. lot besluit van de morgenrit werd op zaal beëindigd werd. Beneden nam burgemeester Raster- hoff voor het in licht badende stadhuis afscheid van zijn Vorstelijke gasten, en toen brak het laatste traject Sneek— Lemmer van de glorieuze reis aan. Maar ook langs heel die lange Lemmerweg stonden bijna overal nog belangstellen den om de vertrekkende gasten te zien passeren en hulde te brengen afgevaar digden van Woudsend, burgemeester Van Douwen van Doniawerstal temid den van zijn gemeentenaren, maar ook de bewoners van de vaak eenzame boerderijen, voor een waarvan de bejaar de boer een met oranjelinten versierde koe te prbnk had gezet, melkers en melksters onder de koebeesten wegge lopen om hun Koningin en hun Prins een hartelijke afscheidsgroet mee te geven. Te Eesterga werd voor de laatste maal gestopt voor de woning van de heer Van der Gaast, die al 50 jaar ziek is en nu de gelegenheid kreeg de Konin gin van heel dicijtbij te zien, Maandag half vijf arriveerden de vorstelijke bezoekers in de hoofdstad die ter ere van deze heugelijke gebeurtenis de feestpronk aanhad. Bij de Harlinger- straatweg waar een ereboog was opge trokken verwisselden zij de auto met de open calèche waarin de tocht werd voortgezet. Bij Baansein werden H. M. en Z.K.H. door de burgemeester en de comm. v. po litie verwelkomd en toen ving onder het gelui der klokken van de eeuwenoude Oldehove de glorieuze tocht door de stad aan. Bij de R.H.B.S. op het Zaailand werd even gestopt. Hier waren nl. een aantal patiënten uit Parkherstellings- oord opgesteld, van wie twee, gestoken in matrozenpakjes, uit naam van de af deling Leeuwarden van het Rode Kruis twee fraaie poppen aanboden, een Rode Kruishelpster en een -helper. Vervolgens reed de stoet naar het Provinciehuis waarvoor een erewacht van de Nationale Reserve in Friesland stond opgesteld, met op de rechtervleu gel de Stafmuziek der Infanterie uit Assen. Na de inspectie betraden de Ko ningin en de Prins de hal waar ze door Gedeputeerden begroet werden en mej. Ten Hulscher, zuster van een tijdens de bezetting gefusilleeerd ambtenaar ter Griffie namens de ambtenaren bloemen aan de Koningin aanbood. In de Statenzaal vertolkte de Com missaris der Koningin de blijdschap van de Statenleden over de komst van het koninklijk paar, dat het brandpunt is van aller saamhorigheidsgevoel als Ne derlander. Hij hoopte dat de hoge gasten een goede indruk van Friesland zouden meenemen en dat zij ook ditmaal weer het Friese land en zijn bevolking zouden leren waarderen. Na deze begroetingswoorden werden de leden van de Prov. Staten voorge steld, waarbij de Commissaris ook mee deelde welke andere functies vele van hen in het maatschappelijk leven vervul len. Op dit bezoek volgde een rijtoer door de binnenstad naar het stadhuis. Hier werden op het bordes door schoolkinde ren geschenken aangeboden, t.w. een zil veren beugeltas voor H. M. de Koningin, een zilveren tabaksdoos voor Haar Ge maal, drie loddereindoosjes en een pe permuntdoosje voor de Prinsessen en een Friese vlag voor de „Piet Hein”. In de pas gerestaureerde raadszaal begroette burgemeester mr. A. A. M. v. Overal wapperden de vlaggen en oranjewimpels terwijl dë nog aanwezige versieringen en illuminaties van it Snit- ser Jubeljier, het feestkleed van de stad voltooiden. Geruime tijd voor de hoge gas ten arriveerden was het al geweldig druk in de stad. De mensen stonden in dichte rijen op de trottoirs van de straten waar de stoet moest passeren waarbij de leden der verschillende Sneker gym nastiekverenigingen voor een kleurige en fleurige afsluiting zorgden. Het aller drukst was het natuurlijk op de Markt straat. Zwart van de mensen was het hier, maar ook voor de ramen en zelfs De Commissaris der Koningin is voornemens het Koninklijk Paar t.z.t. een foto-album aan te bieden ter herinnering aan het bezoek aan deze provincie. Een tweede exemplaar van een dergelijk al bum zou de Commissaris in de archieven der provincie willen doen opnemen. Voor het bijeen brengen van de nodige foto’s wordt de medewerking van een ieder ingeroepen. Ongetwijfeld hebben tal van particulieren aar dige foto’s gemaakt. Wanneer men medewerking wil verlenen, wordt men verzocht twee afdruk ken van dergelijke foto’s toe te zenden aan de Chef van het kabi net van de Commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland, Provinciehuis Leeuwarden. kwamen aangestoven, ging er een dei ning door de menigte, en kort daarop ontlaadde de spanning zich in een harte lijk gejuich toen ook de auto van de zo lang verwachten, kenbaar aan de Ko ninklijke Standaard die voorop wapper de, de Marktstraat opreed. Het achter ste gedeelte van de kap was neergelaten zodat allen de hoge bezoekers, vriende lijk wuivend naar alle kant, goed kon den zien. Een luid hoerageroep steeg op toen de Koningin en de Prins uitstap ten en, na door burgemeester Rasterhoff te zijn begroet, de monumentale stoep naar het bordes betraden. H. M. had hierbij een bouquet bloemen in de hand dat haar even te voren door een pad- vindster was aangeboden. In de hal van het stadhuis werden de wethouders Boeijenga en Van der Veen, de secretaris K. Koster, burgemeester Tjaberings van Wymbritseradeel, de heer S, de Wolf, voorzitter van de ver eniging „Oranje” en de heer J. van der Werf, voorzitter van de honderdjarige Krite Snits, aan de Landsvrouwe Haar Gemaal voorgesteld, waarna deze onder luide toejuichingen weer op het bordes verschenen. Hier sloegen zij met grote belangstelling het défilé van de jeugdverenigingen gade die fier en op gewekt met hun vaandels en vlaggen I voorbij marcheerden op de pittige mu ziek van Advendo’s wakkere tamboer- i en pijpercorps, luisterden zij met aan dacht naar de schoon klinkende zang van de 500 zangers die onder leiding van de heer Gez. Schrik „It Heitelan” en „Rölje, rölje, wetterweagen” ten gehore brachten, en volgden zij met zichtbaar genoegen de uitvoering in Fries costuum van de Skotse T-’je, begeleid door de j violist F. Hesmerg. In Lemmer werd de Koningin en de Prins nog door enige honderden kinde ren een door Fedde Schurer gedicht en door B. van Loon getoonzet afscheids lied toegezongen, waarna H. M. en de Prins voor de „Piet Hein” afscheid na men van de Procureur-Generaal, de Bur gemeester van Lemsterland en de beide districtscommandanten van de Rijks politie en zich toen aan boord van de „Piet Hein” begaven, waar zij zich nog enige tijd onderhielden met de Commis saris der Koningin die op het achterdek afscheid nam. Daarna begaven zij zich op het boven dek en wuifden zij, terwijl de „Piet Hein” de haven uitgleed, nog eens voor ’t laatst naar de dichte drommen achter- blijvendèn op de kaden, op de muren, op de huizen en op de schepen die het witte jacht bleven nakijken tot het geheel door de snel toenemende duisternis aan het oog was onttrokken. In onze goede stad duurde de feest vreugde tot laat in de avond voort. De dansgroep gaf nog een herhaling van de Skotse Trije op het Martiniplein en op het Stationsplein, de feestverlich ting brandde voor de laatste maal, en ’s avonds maakten de beide muziekcorp sen marsen door de stad om de mensen naar het vuurwerk te trekken. En met succes, want duizenden stroomden naar het Sportpark, waar een vuurwerk werd afgestóken dat klonk als een klok. De toeschouwers gaven dan ook meermalen door applaus blijk van hun bewondering voor het fantastische schouwspel waar op ze werden onthaald. Tijdens het prachtige slotnummer, een voorstel ling van de Koningin, temidden van draaiende oranje-fonteinen en een zee van vuur in allerlei kleuren, met daar boven in de lucht honderden oranje- sterren, hief de duizendkoppige menigte het Wilhelmus aan dat plechtig opklonk tegen de door de maan verlichte ster renhemel. Dit vuurwerk waarbij de bei de muziekcorpsen hun medewerking ver leenden, vormde een waardig slot van een mooie, gedenkwaardige dag, die op zijn beurt weer een passende afsluiting was van de reeks van feesten die in dit jubeljier in onze jubilerende stad werden gehouden. I Na deze mooie volksdans, een dank baar object voor de tientallen persfoto grafen en filmoperateurs, zette het koor tot besluit van het programma het Fries Volkslied in dat spontaan door allen ook door de Koningin werd meege- wJ -rri Harmonie niet weinig heeft bijgedragen. De levendige aankleding van het (voor deze gelegenheid verkorte) stuk en voor al de prachtige costuums maakten het geheel meer tot een kijkspel, wat ook het volgen voor personen, die de Friese taal niet machtig zijn, van groot belang was. De uitvoering was buitengewoon goed en ook de Koningin en Prins Bern- hard waren zeer tevreden, zoals Mr. Linthorst Homan na afloop namens hen verklaarde. Tijdens de pauze werden ook nog ve len aan het Koninklijk Echtpaar voor gesteld, dat zich verder ongedwongen onder de talrijke gasten bewoog. Na afloop keerde men per auto langs de geïllumineerde straten terug naar de woning van de Commissaris, waar de Koningin en de Prins na een vermoeien de maar buitengewoon geslaagde dag de nacht doorbrachten. Dinsdagmorgen zongen duizenden schoolkinderen de Landsvrouwe en haar Gemaal op het Zaailand toe, waarop een défilé volgde waaraan door alle groepe ringen op sport-, sociaal-, cultureel en maatschappelijk gebied werd deelgeno men en dat opgeluisterd werd door de Leeuwarder muziekkorpsen. Dat was het pakkende slot van het verblijf in de Oldehovestad, want direct daarop ging het langs rijen enthousiaste toeschouwers en door de bevlagde stra ten naar het dorpje Jelsum, waar het Koninklijk Paar een bezoek bracht aan de boerderij van de heer J. N. Wasse naar, voorzitter van het Fries Rundvee Stamboek. Via Stiens waar schoolkinderen en ouden van dagen het vorstelijk paar toe jubelden, en Hallum (weer schoolkinde ren) ging het naar Ferwerd. Daar wer den als symbool van de Ferwerder nij verheid een sier-melkousje, koek, banket en zuivelproducten aangeboden. Ook in Dokkum, de volgende halte, was de ontvangst hartelijk en spontaan. Het oude stedeke was prachtig versierd (en ’s avonds feeëriek verlicht) en langs de gehele route waren kindertableaux op gesteld. Nadat de Koningin een krans gelegd had bij het verzetsmonument volgde de ontvangst op het stadhuis waar ook de koffie werd gebruikt en tal van geschenken werden aangedra gen: vier houten schooltassen voor de prinsesjes en een in perkament gebon den exemplaar van de „Schuit- en Jacht- praatjes” uit het jaar 1757. Nadat de leidster van de dansgroep, mevr. E. Kanvan der Horst en de heer Schrik nog aan de Koningin en de Prins waren voorgesteld, boden de kinderen 1 van de burgemeester hun koeken en suikerwerken voor de Prin- I sesjes aan, waarna het bezoek met het gebruiken van een kopje thee in de raad- 'ZOOI v, zJi rvzJ Het verbljjf in Sneek was maar van op de daken van de huizen hadden vélen een goed plaatsje gevonden, terwijl voor de ouden van dagen en invaliden een uitgezocht plekje was gereserveerd, zo dat ook die ongehinderd konden genieten van het vele dat zich in dit half uurtje voor het Stadhuis afspeelde. De stoet liet nog al even op zich wachten men was ongeveer een kwartier op het programma ten achter geraakt maar het vooruitzicht om straks de Koningin en de Prins te zien maakte zelfs in de druilende regen het wachten licht, ook voor de schoolkinde ren die aan de Lemmerweg en Oppen- huizerweg waren opgesteld. Bovendien zorgden de straaljagers uit Leeuwarden, die in snelle vaart over de stad ronk ten en dartelden, voor een prettige af wisseling. Toen de eerste witgehelmde motor rijders’vanuit de Nauwe Noorderhorne d. Meulen zijn hoge gasten. Geen pro- vincie heeft zoveel hechte banden met I het Oranjehuis als Friesland; geen Frie- se stad kan zich op oudere en hechtere banden met dat Huis beroemen dan Leeuwarden, zeide hij. Vervolgens wer den de raadsleden en enkele hoofdamb tenaren aan de Koningin en de Prins voorgesteld waarop thee geserveerd werd. Het volgende bezoek gold de Gro te Kerk, ter bezichtiging van het choor, waar de Friese stadhouders met hun familieleden begraven zijn, en vandaar werd naar de ambtswoning van de Com missaris der Koningin gereden, waar het diner werd gebruikt. ’s Avonds stond een opvoering van het Friese Zangspel „De Jonkerboer” in de Harmonie op het programma. De tocht daarheen, met de motorboot „Gretha” van de heer Halbertsma te Grouw, werd een ware sprookjestocht door de met schijnwerpers verlichte gracht. Boven dien waren vele schepen geïllumineerd en gepavoiseerd, baadde de Oldehove in floodlight en was het Westerpark met Bengaals vuur verlicht, zodat het een en al licht en kleur was, een betovering voor het oog. De Gala-avond met „De Jonkerboer” werd ook een schitterend succes, waar- J toe de BracMige blflmversierwg van de1 'f ‘v -z. ::.'W .ï-i .WW. ■'1 •V - - i 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1