Uit het verleden REHOBOTH” betrekt nieuw gebouw I I „SNEEKER NIEUWSBLAD T W' w Tweede Blad Vrijdag 29 September 1950 De Boaz-Bank in een nieuw jasje M SI I Semi-permanent, maar gaat wel 100 jaar mee, zegt architect Leeman. lp I I I 99 Kerk en school Architect en andere sprekers Van opofferingen der Vaderen plukken wij nu de vruchten Samenwerking gemeente en schoolbestuur uitstekend Het pionierswerk op het Oud Kerkhof r U.L.O. maatschappijschool bij uitnemendheid Schaakclub „Ons Genoegen” C .1 P i F' ‘JSL de F Namens het Gemeentebestuur Uit de Sneeker Courant en de Nieuwe Sneeker Courant van 29 Septem ber 1900, 50 jaar geleden dus: en heer J. C. Eisma, alhier. Tj. Siedsma. v. Van de 42 jaar dat de Boaz-Bank nu bestaat was ze 30 jaar gehuisvest in het pand aan de Oude Koemarkt. Daar is in die jaren heel wat in verbouwd, maar wie de situatie daar kent zal erkennen dat het geen overdadige weelde i$ dat deze bankinstelling nu eens een nieuw gebouw kreeg. Maar nu is ze dan ook keurig gehuisvest daar aan de Markt straat, k het nieuwe gebouw zal weten te hand haven en een goede maatsdhappijsehool zal blijven. WTEUWERD. Tijdens de kermis alhier werd een galoppeerpartij ge houden. De prijzen werden behaald door de paarden van S. Faber, Olde- boorn, IJ. v. d. Wal, Kollum en R. Tuzee, Sneek. vacantie te geven tegen weinig geld, houden waar meer dan 300 jongens had. Op de foto ziet u enige jongens nomen op het Midslandse strand op SNEEK. Op initiatief van de heer R. v. d. Meulen alhier zal Het Ne- derlandsch Tooneel van de Stads schouwburg te Amsterdam hier dit seizoen 2 voorstellingen geven. Op 5 October zal opgevoerd worden Voer man Henschel van Gerhart Haupt mann. Regie L. H. Chrispijn. Louis Bouwmeester speelt voerman Hen schel, mevr. Theo MannBouwmees ter Hanna. zeide burgemeester Rasterhoff o.a. dat de Banken een geheel andere functie in de maatschappij hebben gekregen dan vroeger. Toen had de gewone man er niets mee te maken, maar nu wordt ieder er bij ingeschakeld wat een grote uitbreiding, ook voor dit bedrijf, tot ge volg heeft gehad. hij had alle sprekers beantwoord deed hij enkele mededelingen en richtte nog een hartelijk woord tot de burge meester van Sloten, de heer Alta, die aanwezig was als oud-secretaris der ver eniging. van een dat de Rehobothschool, die een goede naam in Friesland heeft, die naam in I lijke dank voor dit geschenk had geuit voortgebouwd op wat de vroegere be stuurders deden en uit het feit dat een zodanige uitbreiding tot stand kwam, blijkt dat uw vereniging nog in een be hoefte voorziet. Het ligt voor de hand dat wij als gemeentebestuur gaarne aan uw uitnodiging hier aanwezig te zijn, hebben voldaan. De rijks-, maar ook de gemeentelijke overheid toch speelt een belangrijke rol als het bijzonder onder- De heer G. Faber speelt simultaan. Daar wegens te geringe belangstel ling de aangekondigde groepswedstrijden van „Ons Genoegen” niet konden door gaan werd door de heer G. Faber simul taan gespeeld met als uitslag: S. Breu ker 0—1, W. Schurer 01, H. Jetzes 01, H. v. Dijken 1—0, A. Jorritsma ¥2, H. Laskewits 01, J. Koopmans 01, L. Dokkum Sr. 01, A. v. Gooi 1—0, H. Jagersma 10, J. Jorritsma 01, J. Plersma 10. De heer Faber won dus met 7% pnt, terwijl zijn tegen standers 4% punt hadden. Op de aangekondigde data 2 en 9 Oct. komen de groepswedstrijden te verval len en worden ledenschaakavonden ge- houden.Op deze avonden zijn belang stellenden en adspirant schakers van harte welkom. Het aanvangsuur is 7.30 uur in café-restaurant Onder de Linden. WYMBRITSERADEEL, van 21— 28 Sept. 1900. Geboren: Hielkje d. v. Bauke de Jong en Rinke Tromp te Woudsend; Tjeerd z. v. Sijtze v. d. Zee en Richtje Bijlsma te Woudsend; Trijntje d. v. Jentje Dijkstra en Geertje Broersma te Oosthem; Akke d. v. Wietze de Jong en Janna Wijngaard te Wolsum. Overleden: Auke v. d. Zee, 37 jr., echtgen. van Rinske v. d. Werf te Heeg; Marijke Hobma, 34 jr., echt gen. van Murk Hiemstra te Heeg; Trijntje Lycklama Nijeholt, 83 jr., wed. van Willem Jorritsma te Nij- land. Maandagmiddag twee uur had in Aere Perennlus de opening plaats van het nieuwe gebouw voor de Christelijke School voor U.L.O. Rehoboth aan de Lindenlaan. SNEEK. Geslaagd te Utrecht voor Het gemeentebestuur juicht het toe dat uw bestuur in de gelegenheid was hier een pand te vinden dat aan de eisen voldeed, aldus spr., en hoopt dat het u ook hier goed moge gaan. Verder sprak hij de wens uit dat de Boaz Bank het vertrouwen een belangrijk onder deel van het bankwezen van haar clientèle zal behouden en door haar ar beid mede zal werken tot groei en bloei van Sneek en omgeving. De heer Flach verklaarde de Bank hierna officieel voor geopend, waarbij hij nog mededeelde dat het gebouw in de komende weken ’s avonds van 810 voor de klanten en andere belangstellen den te bezichtigen zal zijn. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 21—28 Sept. 1900. Geboren: Gerrit Johannes z. Willem Bijlsma en Jansje Sanders; o„ Mina Margaretha d. v. Dirk Hen- lijk concours op 30 September op de Philippus Weijer en Hijlkje de Vries; flobert. Muziek door het Fanfare- Siebrigje d. v. Christiaan Ras en corps. Het bestuur. wijs een nieuwe school wenst, immers de rekening wordt door de overheid be taald. De wetgever stond voor een moeilijke taak toen de verhouding over heidonderwijs moest geregeld, ener zijds moest de bewegingsvrijheid der schoolbesturen zoveel mogelijk intact blijven, anderzijds moest de overheid de financiering regelen en daarbij aan ob jectieve normen gebonden worden, om te voorkomen dat de schoolstrijd zich van ’s lands vergaderzaal naar de raads zalen verlegde. Men kan van mening verschillen over de vraag of de wet gever geslaagd is in zijn werk, er kun nen ongetwijfeld tal van aanmerkingen worden gemaakt, maar laat men eens een regeling aangeven die bevredigender werkt. Er zijn omstandigheden denk baar dat er ernstige conflicten ontstaan over de mogelijkheden welke de wet biedt, waarover dan in hoogste instantie moet beslist. Voor zover spr. heeft kun nen nagaan is er hier echter in de verhou ding tussen gemeente- en schoolbestuur nooit een zodanig conflict gerezen, dat de beslissing in hoogste instantie moest ingeroepen. De regelingen kunnen slechts goed worden toegepast als men met de geest van de wet rekening houdt en anderzijds beide partijen de redelijk heid in acht nemen bij het gezamenlijk regelen dezer materie. Het verheugt spr. te kunnen zeggen dat de samenwer king bij de reorganisatie van uw onder wijs en de stichting van deze nieuwe school zo is geweest, dat wij u daar voor dank mogen brengen. Het ge meentebestuur hoopt dat deze samen werking ook in de toekomst zal worden gehandhaafd. Toen de bouw van deze school nauwelijks was begonnen hebben zich daarbij enkele moeilijkheden voor gedaan, die gelukkig niet in het gebouw zelf zijn te bemerken, slechts als de slo per er aan te pas zou komen, zou hij er misschien iets van ontdekken. Spr. hoopt dat dit gebouw ten volle aan zijn doel zal beantwoorden en dat op het on derwijs de zegen moge rusten, w’elke de voorzitter daar juist afsmeekte en dat de moeilijkheden bij de bouw ondervon den van generlei invloed zullen zijn op het onderwijs er gegeven. Aanvaardt onze hartelijke gelukwensen. De V o o r z. brengt in zijn dankwoord aan de burgemeester ook even de bij de bouw ondervonden moeilijkheden ter sprake. .Zij zijn overwonnen en gaarne dankt hij architect, aannemer en hun personeel voor wat ze hier tot stand brachten. GAUW, 26 Sept. Uitslag harddra verij: le pr. ƒ30 paard van A. Knol, Scharsterbrug, berijder P. Hielkema; 2e pr. 7.50 paard van C. Feikema, Sneek, berijder H. v. d. Zijl; 3e pr. 5, paard van G. Goodijk, Hartwerd, berijder J. de Boer; 4e pr. ƒ2.50, paard van J. Wijtsma, Gauw, berijder I Hier volgt nog een korte beschrijving van het gebouw. Op de begane grond bevinden zich voor aan de straat de directiekamer met daarachter een ruime hal en het kantoor van de kassier. Op de boven verdieping de reeds genoemde commis sariskamer, een keuken, het admini stratiekantoor en het kantoor van de procuratiehouder. De zolder wordt ge bruikt voor archiefruimte, welke door een lift voor het transporteren van ad ministratieve bescheiden met het ad ministratiekantoor is verbonden. In het sousterrain vindt men brand- en inbraakvrije kluizen, terwijl hier ook de verwarmingsinstallatie (ollestookinrichting) is ondergebracht. Alles is zeer modern uitgevoerd en in alle kantoren is in ruime mate van het daglicht geprofiteerd. Zoals we reeds vermeldden werd de vert>ouwing uitggvoerdonderdirectie van het Architectenbureau Goodijk de Vries. Aannemer hiervan was de heer E.'1 Mètz. Het schilderwerk is Van de firma’s Joh. de Vries en Lucas de Vos, het sanitair werd aangebracht door de fa. De Groot Boersma, de verlichting door het Techn. Bureau L. v. d. Wal en de centrale verwarming door de fa. W. Swart te Leeuwarden. Burgemeester Rasterhoff zegt dat het voor de aanwezigen en alle ouders een vreugdevolle dag is nu een nieuwe school wordt in gebruik geno men, de eerste die na de bevrgding ge- 1 reed kwam en die aan alle moderne 1 eisen voldoet en in staat stelt ook een reorganisatie van uw onderwijs door te voeren, nodig in verband met de toe loop der leerlingen. Is het nieuwe ge bouw al een aanwinst voor u, belang- rijker voor u is dat de bouw van deze school nodig was omdat uw streven hier het chr. onderwijs te verzorgen steun ontmoet van velen. Gij hebt daarbij De inspecteur van het L.O., de heer S ip k en s, wenst bestuur, personeel èn ouders namens het rijksschooltoezicht geluk met dit nieuwe gebouw, dat met, de volle medewerking van gemeente en „Den Haag” tot stand kwam. Het is wel niet een onderwijspaleis geworden als de nieuwe H.B.S., maar het is dan ook maar l.o.I Spr. ontdekt bij onderwijzers aan een U.L.O. wel eens de neiging graag leraar genoemd te worden, hij kan zich dat niet goed begrijpen, „on derwijzer” is goed genoeg. Achter die neiging zit het streven een goedkope H.B.S. te willen zijn, doch dan is men niet op de goede weg, want het U.L.O. heeft zich door eigen kracht een geheel eigen plaats verworven en is niet te vervangen door andere scholen, het neemt een ereplaats in en levert een veelvoud van het leerlingental van het M.O. af. In de practijk blijkt dat zijn afgestudeerde leerlingen meestal goed terecht komen; er gaat geen jaar voor bij of de exameneisen worden gewijzigd, dit Ulo-onderwijs past zich snel aan bij de eisen der maatschappij en heeft daardoor een grote voorsprong op het M.O., dat in wezen conservatief is. De U.L.O. is met recht een maatschappij school, en moge ze die ereplaats in de toekomst handhaven zonder H.B.S. te willen zijn. Naast goed U.L.O. is er geen plaats voor een 4-jarige H.B.S., en hoe goed ons U.L.O. is blijkt wel uit het feit dat in het nieuwe Engelse onderwijs systeem ons U.L.O. geheel is overgeno men. Het U.L.O. zij ook karaktervor- mend, en spr. hoopt dat het personeel xxaxxxcxxp <«xe xccxxxxxgvxx uvx ovxxwx xxxx op de nieuwe school kans zal zien naast stuur een vlag met wimpel voor 't nieu- het moeilijke werk van kennis bijbren- Jve gebouw aanbood. Moge de Rehoboth- gen, ook te streven naar het vervullen .school onder Gods onmisbare zegen ver- opvoedkundige taak. Spr. hoopt der in leerlingental toenemen. Nadat de Voorzitter zijn harte- De Voorzitter der Ver. v. Chr. Schoolonderwijs te Sneek, de heer J. Blok Fzn., opende met het lezen van Johs. 17 1 tot 12 en gebed, waar na hij de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder burgemeester en wethou ders van Sneek in de persoon van bur gemeester Rasterhoff, wethouder Boeij- enga en secretaris Koster, wethouder v. d. Veen was wegens uitstedigheid ver hinderd; voorts de inspecteur van het L.O., de heer Sipkens, en de inspecteur v. Christelijk Nationaal onderwijs. Wij zijn hier saamgekomen, aldus spr., om onze nieuwe U.L.O.-school te openen en dankbaar te gedenken dat er weer een school aan het bijzonder onderwijs te Sneek is toegevoegd. Het is toch wel zo dat het in ons maatschappelijk leven een voorrecht is, als de ouders bereid zijn zich op te maken om de taak te vervullen hun kinderen op te voeden. Dat is het voorrecht dat de bijzondere scholen bieden in tegenstelling tot de staatsscholen. Het is natuurlijk juist dat de staat ook een taak heeft op maatschappelijk gebied, en dus ook voor het onderwijs zorgt als de ouders dat niet doen, maar verheugend is het dat ook de ouders hoe langer hoe meer bij het onderwijs op de staatsscholen wor den betrokken. Want het gezin is de kleinste cel van de maatschappij, als daar het gezag gehandhaafd, dus de verhoudingen geëerbiedigd worden, zal dit ten goede komen aan heel het maat schappelijk leven. Wij hebben echter niet alleen een nieuwe bijzondere school, maar ook een chr. school met de bijbel gekregen. Dat wil zeggen een school, waarvan de leerkrachten en ouders ten volle handhaven het gezag van de Hei lige Schrift, en wat die Schrift leert, zodat ook daar zal worden onderwezen dat Jezus Christus Koning is, bezitter van hemel en aarde, maar ook dat Je zus Christus is de Verlosser van zon daren. Onze kinderen wordt daar dus direct bijgebracht dat de Vreze des Heren het beginsel der wijsheid is en wij arme zondaren geneigd zijn tot alle kwaad, opdat zij zullen leren hun toe vlucht tot Jezus Christus te nemen als Verlosser van zondaren. Die taak om de kinderen dit alles te leren is een moei- lijke en voor een deel dragen de ouders die over aan hoofd en onderwijzers der school, die hier ook voor een zware op dracht staan, doch spr. is overtuigd dat allen haar trachten te vervullen en dat is dan ook de eerste betekenis van een school met de bijbel, zoals wij er nu weer een krijgen. Onze gedachten gaan op een dag als deze uit naar de strijd, D s. Spier sprak namens de Kerke- raad van de Geref. Kerk en constateer de dat de kerk het grootste belang heeft bij goed chr. onderwijs, waarom zij zich verheugt over de groei van dit onderwijs. Moge deze groei dan verder doorgaan opdat door goed chr. onderwijs de chr. invloed zal doorwerken tot ver heerlijking van Gods Naam. Ds. van Niel spreekt namens de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente zijn verheugenis over de gang van za ken uit, omdat de kerk ’t grootste belang bij goed chr. önderwijs heeft. De kerke raad ziet het ook zo dat door de chr. scholen wordt aangekweekt en instand gehouden de chr. stijl in onze maat schappij, die wij zozeer behoeven. Spr. hoopt dat God de Here dit onderwijs zal zegenen en de scholen doen toene men in groei en bloei, waarvan het ker kdijk leven ook rijke vruchten moge plukken. D s. W. Ruiter brengt de harteljjke gelukwensen van de Chr. Geref. Kerk over bij dit heuglijk feit in het leven van het chr. onderwijs. Het verblijdt ons hart dat God de Here het zo gunstig heeft geleid, en onze hartewens is dat hoofd en onderwijzend personeel bij de voortduur mogen staan onder leiding van Gods Geest. Dat is de basis waarop dit onderwijs ook verder zal kunnen bloeien. Moge u waarvan dan ook in de toekomst rijke vruchten plukken, u kunt daarbij rekenen op het warme me deleven van onze Chr. Geref. Kerk. In December 1944 werd alhier de Stichting J.H.N.-Jeugdkamp opge richt, met als doel eenvoudige jongens een fijne, goed geleide en bestede Reeds zeven kampen werden ge- een onvergefelijke tijd hebben ge- van het Vile kamp. De foto is ge- Terschelling eind Augustus. die gestreden is voor ons onderwijs en als we daaraan denken voelen wij dat wat wij verrichten van bijna geen bete kenis is vergeleken bij wat onze vaderen met vele opofferingen tot stand brach ten en waarvan wij nu de vruchten pluk ken. Daarom is het onze plicht naarstig- lijk te zorgen dat het onderwijs zo goed mogelijk zij opdat daarbij Jezus Christus geëerd worde en Gods naam door dat onderwijs worde geprezen. Nu de school geopend kan worden is het voorts onze plicht woorden van dank te richten tot B. en W. voor de welwillendheid waarmee zij hebben medegewerkt aan het tot stand komen van deze school. Inzonderheid zijn wij dank verschuldigd aan de burgemeester die ons altijd heeft geholpen en ons met raad en daad heeft bijgestaan. Niet alleen hebben we nu een nieuw gebouw voor onze Ulo-school, maar we zijn het gemeentebestuur ook erkentelijk voor het feit dat wij nu een vierde lagere school mogen bezitten. U hebt getoond op alle wijzen de wet te willen uitvoeren en het Chr. onderwijs zo goed mogelrjk te willen maken. Zich tot de inspecteur van het L.O. wendend, zegt spr. dat wij als voorstanders van Chr. onderwijs zo’n inspecteur eigenlijk wel eens met een scheef oog aanzien. Al weten wij dat de overheid ook een roeping heeft in deze, opdat het onderwijs zo goed mogelrjk zij., wij halen toch wel eens onze schou ders op voor het rijkstoezicht. Maar spr. wil direct wel zeggen dat wij hier nog nooit een inspecteur hebben gehad, die ons zo goed heeft geholpen als de heer Sipkens, daarvoor dank namens het ge hele bestuur. Wij hopen dat de inspec teer van het Chr. nationaal onderwijs zijn taak ook ten opzichte van onze nieuwe school zal willen vervullen. En onze eigen scholen hebben een eigen schoolarts, die er nu weer een school bij krijgt, maar geen salarisverhoging, maar onze arts weet dat bij eigen onder wijs eigen scholen behoren en ziet wat de salariëring betreft wel eens- wat over het hoofd. Architect Leeman dankt het bestuur voor de opdracht tot de bouw van de nieuwe school en het volledig in hem gestelde vertrouwen. Hij heeft ge tracht deze z.g. semi-permanente school voor f 11000.per lokaal zo goed moge lijk te maken en meent dat het gebouw wel boven de semi-permanente lijn is uitgekomen ook; het zal zeker 100 jaar de tand des tijds kunnen weerstaan. Wij zijn vlot opgeschoten mede dank zij de inspecteur van het 1. o. alhier en de bouwinspecteur Witteveen en alle auto riteiten. Binnen 1 jaar is de school klaar gekomen en dat is zeker vooral ook te danken aan de aannemingsmjj. Friso en de heer Koster en ons personeel. Maar bovenal zijn wij God eerbiedige dank schuldig, want Hij schonk ons de kracht dit tot stand te brengen. Spr. dankt dan voorts de verschillende leveranciers aan het eind van dit verslag vindt men hun namen die tot een vlotte uitvoe ring van het werk bijdroegen, en is ver heugd ook het zijne tot een volledige uit rusting van de school te hebben kunnen bijdragen, hij bood het klokje boven de ingang aan. Namens de aahhemïïigsmaatschappij Friso zegt de heer IÉster dat zij trots is deze School te'hebbén mo'geh uitvoeren. Met betrekkelijk geringe mid delen is een goede, mooie, frisse school gebouwd. Spr. dankt allen die hebben meegeholpen de aanvankelijke moeilijk heden te overwinnen en hoopt dat Gods zegen op het onderwijs in deze nieuwe school gegeven, moge rusten. Als ge schenk biedt spr. het opschrift „Reho both” boven de ingang aan. De Voorzitter constateert dat het werk onder architect Leeman en uitge- voerd door „Friso” zonder enige moeite is verlopen. Hij is dankbaar voor de aan geboden geschenken, die er aan zullen blijven herinneren dat architect en uit voerder met kracht en lust deze school hebben gebouwd. De heer Staal, oud-onderwijzer aan de Chr. U.L.O. school, haalde enige herinneringen op aan de tijd' dat hg er werkte en herdacht het hoofd win. de heer Bakker die onvergetelijk zal blijven als pionier van het chr. Ulo-onderwijs hier en die dat onderwijs tot grote bloei bracht. Hij bood bestuur en oud-collega’s zijn hartelijke gelukwensen aan en hoop te dat in het nieuwe gebouw even goed onderwijs zal worden gegeven en een even goede verstandhouding zal blijven bestaan tussen de leerkrachten als in de oude, zodat Gods Naam eer worde aan gedaan in het nieuwe gebouw van de oude Rehobothschool. Het was H i n k e v. d. Heide, die namens alle leerlingen der school het be- Maandagmiddag vond de opening plaats, voor welke feestelijke gebeurte nis de commissarissen, directie, Burge meester en Wethouders, de directeuren van de andere Banken hier ter plaatse en meerdere genodigden zich verzamel den in de commissaris-kamer op de bovenverdieping. De leiding was bij de heer P. Flach, daar de president-commissaris, de heer G. L. Dokkum, wegens uitstedigheid en gezondheidsredenen niet aanwezig kon zijn. Na het openingsgebed sprak de heer Flach een kort welkomstwoord namens directie en commissarissen, in ’t bijzon der tot B. en W. en de vertegenwoordi gers van de bevriende banken en verder tot de directeur, de leden van het per soneel en de andere aanwezigen. Daarna gaf hij het woord aan de di recteur, de heer M. Dethmers. Deze herinnerde er aan dat de Boaz Bank bijna 42 jaar geleden werd opge richt door de Chr. Patroonsvereniging Boaz, met de bedoeling een christelijk accent op de Bank te leggen. Van al deze 42 jaar was ze 30 jaar in het pand Oude Koemarkt gehuisvest, maar ieder die de situatie -daar kent z»l het met ons eens zjjn,. aldus spr., dat dit nieuwe gebouw geen overdadige weelde is. In de afgelopen jaren hebben wij gunstig kunnen werken, zo vervolgde hij, en is de Boaz Bank met plm. 5000 spaarbankboekjes de grootste spaar bank in Sneek geworden. Spr. bracht dank aan allen die aan het tot stand komen van het gebouw hebben medegewerkt, in ’t bijzonder de ontwerper van de glas in lood ramen in de commissariskamer (de heer J. Popma, Leeuwarden), de vervaardiger daarvan (de Sneeker Glashandel) en ar chitect Goodijk, en drukte eveneens zijn erkentelijkheid uit voor de medewerking die van de naaste buur, de Ned. Handel Maatschappij, werd ondervonden, welke goede verstandhouding naar hij hoopte steeds bestendigd zal blijven. Hij besloot met de hoop uit te spreken dat de Bank onder de zegen des Heren tot nog groter bloei mag worden ge bracht. En daarna was het woord aan het hoofd der school, de heer A t e m a, die betoogde dat als kinderen volwassen worden, de wijde wereld hen lokt, het ouderlijk huis wordt hun te eng, zij wil len er uit, maar als dan werkelijk het moment van het afscheid komt is er weemoed in het hart en een traan in het oog. In dergelijke omstandigheden ver keren wij onderwijzers van de Rehoboth school eigenlijk ook, nu we het huis uit gaan, waar de bakermat van het chr. onderwijs was, het pionierswerk ligt in dat gebouw op het Oud Kerkhof. Voor en na zijn er verschillende spruiten uit getrokken (Julianaschool, Kon. Wilhel- minaschool) en nu gaat dan ook de Ulo- school de plaats verlaten waar zoveel zegeningen zijn genoten. De groei van ons Chr. Ulo-onderwijs immers is daar zeer voorspoedig geweest, eerst onder de heer Praamsma, en daarna onder onze onvergefelijke Bakker, die wij op deze dag in grote dankbaarheid gedenken. Klein begonnen, in 1917 was er maar 1 leerling voor het Mulo-examen, is het gaandeweg gegroeid, dit jaar waren er 59 candidaten voor dat examen. Wij scheiden met zekere weemoed, doch het past ons wel in het bijzonder dank voor alle zegeningen daar op de oude plaats genoten te brengen aan God, Die het zo wel gemaakt heeft daar. Als we zien wat de Heer ons geeft dan worden we klein en zeggen „wat geven we Hem dan toch weinig terug”, ook in onze enorme taak kinderen op te voeden in de vreze des Heren en voelen wij dat wij de zegeningen, ook in de vorm van de nieuwe school, eigenlijk niet verdiend hebben. Dat neemt niet weg dat wij met groot verlangen uitzien naar het nieuwe gebouw, waardoor aan de moeilijke toe stand, dat we ons Ulo-onderwijs ook in een filiaal moesten onderbrengen, om dat het oude gebouw niet voldoende ruimte bood, een eind komt. Het perso neel der school wil gaarne uiting geven aan zijn blijdschap over de verbetering en biedt een electrische klok in de hal aan. Warme hulde brengt spr. aan de heer Leeman; we hadden niet zoveel verwachting van een semi-permanente school, waarbij een bepaalde limiet te pas kwam, maar er is inderdaad een keurig gebouw tot stand gekomen. De leslokalen zijn gezellig, licht en luchtig en van dit alles zal stellig een stimule rende invloed op het onderwijs uitgaan. Grote waardering heeft spr. voor alle arbeiders, die meewerkten het gebouw tot stand te brengen. Namens het per soneel geeft spr. de verzekering dat het hun hartelijke begeerte is het gebouw goed te bewaren, doch vooral er het on derwijs onder leiding van Gods Geest zo te verzorgen, dat het werkelijk christe lijk onderwijs is. Moge daardoor dan het qpschrift Rehgboth op de school de vlag zgn die werkelijk de lading dekt. Spr. doet om dit alles tot stgnd. t§ brengen ook een bercêp op de medewerking van bestuur en ouders. Nadat de v o o r z. was voorgegaan in gebed en verversingen waren aange boden, begaf het gezelschap zich per auto en autobus naar het nieuwe ge bouw aan de Line rlaan. Aan de vlagge- stok er voor werd de door de leerlingen aangeboden vlag gehesen en b u r g e- [meester Rasterhoff verrichtte met de deurontsluiting tevens de officiële opening van het gebouw. Een bloemstuk van de in de omgeving wonenden getuig de van de waardering van dit stadsdeel voor de verrijking der omgeving met dit gebouw, dat van buiten een eenvoudige, betrekkelijk sobere indruk maakt, maar inwendig een zeer verzorgde in druk wekt. Er zijn tien leslokalen en 1 vaklokaal (natuurkunde) alle hebben een overvloed van licht, en de lichte verfkleur maakt ze tot ideale schoollo kalen. In de gangen zijn de wanden uit gevoerd in Egypto glans-beton. Boven is een magazijn Voor schoolartikelen. Er is een zeer grote binnenplaats, waarvan een deel nog voor uitbreiding kan ge bruikt en de overdekte rijwielstalling biedt ruimte voor 150 fietsen. Zoals reeds vermeld werd het gebouw uitge voerd, door de aannemingsmij. Friso, het schilderwerk door gebr. Veenstra Zwaagwesteinde. De verwarmingsinstal latie werd geleverd door de heer J. Feen- stra Sneek, en is gedecentraliseerd, elk lokaal heeft een eigen gasradiatorenver warming. De electrische installatie is van Electro, dir. de heer Kok te Hol- wierde, de firma E. Metz alhier verzorg de de stoffering, het schoolmeubilair werd geleverd door Rawi, Winschoten. Antje Ferwerda; Klaas z. v. Jorke het eerste ^natuurkundig examen de Kuiper en Berber van der Hoop; Grietje d. v. Hendrik Valkema en Hodske Pool; Samuel z. v. Samuel Jaarsma en Petronella Ouwenbroek. Gehuwd: Hijlke van der Werf, 20 jr. en Geertruida Batstra, 22 jr.; Jelle Zeldenrust, 67 jr., wedn. van Gettje Pieters Klijnstra en Akke Zelle, 53 jr., wed. van Kornelis Vis ser; Watze de Vries, 24 jr. en Kla- zina Wilhelmina Vermaning, 20 jr. Overleden: Froukje Vleer, 2 maan den; Geert van der Woud, 64 jr., weduwnaar van Antje van Dijk; An dries Siemonsma, 64 jr., echtgenoot van Marijke Witteveen. Advertentie Sneeker Scherp- schuttersvereeniging. 5e huishoude- stra en Grietje Zijlstra; Jelte z. v. gemeentelijke schietbaan. Vrije baan, Siebrigje d. v. Christiaan Ras

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 5