Chr. Besturenbond hield geslaagd familiefeest Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Bedrijfstelling 1950 Het Koninklijk bezoek De positie der Friese Streekpers in ’t geding UIT ONZE RAADZAAL I o o 5e JAARGANG No 9Ó DINSDAG 3 OCTOBER 1950 Redacteur: L KIEZEBRINK IJF 0 0 511e NED. STAATSLOTERIJ Indra in Amicitia Wat speelt ons carillon - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave va» NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Anthracietvoorziening is beperkt KLEINZAND 7 - Telel. 2872 Ledenraad A.N.O.Z. Gevonden voorwerpen Wijmbritseradeel Bioscuopnieuws Nederland in de Veiligheidsraad DINSDAGS on VRHD*GS- Ziekenfonds voor 5000 gulden bestolen Jeugdwerkleidster bij de Vrijzinnig Hervormden ingeleid Wie komen uit Indonesië naar huis SNEEKER NIEUWSBLAD I I ll I Verklaring van de Voorzitter. school aan K. Trekking le klas. 9 van I Hoge prijzen van t„ - 776. bij brengt overal ter wereld de mensen in verbazing door zijn opzienbarende expe rimenten. Ook vertelt Indra aan de hand Drie kwartier in de wacht kamer; vier minuten in de vergaderzaal. Vergadering van de gemeenteraad op Donderdag 28 September 1950, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: burgemeester L. Rasterlioff; secretaris de heer K. Kos ter; aanwezig 16 leden, afwezig de heer Vis. De openbare vergadering ving eerst te 8 uur aan, de raad was 3 kwartier in besloten vergadering bijeen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Ige- UG! AR- van 5H.- NA, UT, KERKNIEUWS. Beroepen bij de Baptiste Gemeente te Sneek ds. K. Reiling te Rotterdam (C.). J. 3 Redactie-adres J e e i* e i en uitgelote nrs. te Sneek verkochte loten. Dezer dagen vergaderde te Sneek de Ledenraad van het Ziekenfonds A.N. O.Z. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer J. de Boer te Nijega (H.O.N.), de grote moeilijkhe den, waarvoor de ziekenfondsen zich thans vooral ten opzichte van de vrij willige verzekering zien gesteld. Helaas moet verwacht worden, dat de bezuini gingsmaatregelen (o.a. op het zieken- vervoer) en de premieverhoging niet voldoende zullen zijn om de sterk stij gende kosten der medische verzorging op te vangen. Na afwerking der huis houdelijke punten, gaf de Administra teur, de heer J. de Vries te Leeuwarden, een overzicht van de bereikte besparing op het ziekenvervoer, terwijl daarna een korte inleiding werd gehouden over de nieuw opgerichte Coöperatie Gezond heidszorg Noord Nederland U.A., bij welke instelling voor een ieder verzeke ring tegen ziekenhuis- en sanatorium- verpleging openstaat. geen enkele reden, want het aantal com- onder auspiciën van de munisten is veel geringer dan het aantal N.S.B.’ers ooit is geweest. Wel leven we in een tijd waarin het aankomt op wat wij doen en niet op wat wij zeggen. De vijand wil onrust zaaien in West-Europa en daar de geestelijke weerkracht ver zwakken. In hun ziel moeten de mannen en vrouwen van het C.N.V. er van over tuigd zijn, dat God onze Verlosser is en dat Hij ons in de wereld heeft gestuurd met een taak en een opdracht. In de strijd op sociaal gebied komt het er op aan, hoe sterk het Chr. Nat. Vak verbond is en spr. noemde het bescha mend dat het C.N.V. slechte 162000 le den telt, tegenover het N.V.V. 400.000 en de Katholieke Arbeidersorganisatie 300.000. Met een aansporing tot de leden om deze achterstand in te halen en met de leus „Doe mee en wordt lid van het C.N.V.” besloot spr. zijn gloedvol betoog. Onze stadsbeiaardier de heer Flucie van Bergen heeft nieuwe melodieën op ons carillon gezet. Op het heel uur „Eala fria Fresena” van H. P. de Groot; half uur „Mijn Nederland”, van R. Hol. Daarna ging het doek omhoog voor het Fries toneelstuk „Hwat jowt it in minske”, geschreven door onze stadge noot Harm Lodewijk. Over dit stuk, dat door een troepje Sneker amateurs voor het voetlicht werd gebracht, is na een opvoering in Leeuwarden reeds uitvoe rig in dit blad geschreven, zodat we bij een beoordeling maar in herhaling zou den treden. We volstaan dan ook met te zeggen, dat er weer uitstekend door het gezelschap is gespeeld en dat het spel bij het publiek een gretig onthaal vond. De heer Esselbrugge was dan ook zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij het groepje ei. regisseur P. de Boer, harte lijk dank bracht voor het keurige spel en de dames met bloemen huldigde. (De heren hadden, naar hij zeide, nog iets in het vet). De intieme en uitstekend ge slaagde familieavond werd daarna ge sloten door de heer Esselbrugge, die ook voorging in dankgebed. Tenslotte vermelden we nog, dat de toneelaankleding van het 1 Aukema en het lapwerk van de heer werkleiders voorgelezen, waarbij werd D. Hamersma was en dat bij het verla ten der zaal een collecte werd gehouden ten bate van het T.B.C. fonds van de vereniging „Draagt Elkanders Lasten”, Nu het stookseizoen nadert, vestigt het ministerie van Economische Zaken er de aandacht op, dat de beschikbaar komende hoeveelheid anthraciet evenals vorige jaren weder beperkt zal zijn. Het is dan ook van het grootste belang, dat de verbruikers de brandstoffen afnemen in de bij de handel aanwezige soorten. Eierkolen en kleine cokes kunnen al dus het ministerie mits gemengd met anthraciet van dezelfde afmetingen, zonder bezwaar ook in haarden worden gestookt en zijn bovendien belangrijk goedkoper dan anthraciet. Aangezien een zeer groot deel van het publiek blijft aandringen op levering van uitsluitend of overwegend anthraciet, wordt er nogmaals met nadruk op ge wezen, dat de totale voor de aanstaande winter beschikbare hoeveelheid huis brand slechts voor ten hoogste de helft uit anthraciet bestaat. Bedoelde verbrui kers zullen dus ook genoegen moeten nemen met andere soorten, zoals eier kolen, esskolen en cokes. Herfst- en wintermode bij de kindermannequins te Parijs. Dit is de eerste maal dat door de kindermannequins deze najaarsmodellen wor den getoond. De vijf-arige Marie-Chris- tine draagt met veel gra tie een leuk rood wollen manteltje „Coquellcot” met kleine kapjes boven op de mouw, gegarneerd met knoopjes. Model van Jane Sylvain. pers jegens de streekpers koestert en dat wij klagen over een gebrek aan on partijdigheid bij de R.V.D. En toch is het maar zo dat de streekpers in haar rayons een veel grotere dichtheid van verspreiding heeft dan de dagbladpers, en dat men niet ten onrechte wel eens zegt dat als de dagbladpers wordt ge lezen, de streekpers in haar rayons wordt gespeld. Wanneer wij dus onze ont stemming over het gebeurde hier luch ten, dan is dat niet alleen omdat wij het opnemen voor de erkenning der rech ten van de Friese streekbladen, maar ook voor haar tienduizenden lezers over de gehele provincie verspreid. Men ga zich nu niet verschuilen achter het ar gument dat ook maar zeer enkele par ticulieren uit de gemeenten buiten Leeu warden waren uitgenodigd, zodat ook in die kringen zeer velen teleurgesteld moesten worden. Juist omdat de provin cie zo schraal vertegenwoordigd was, was het nog meer gewenst dat de streekpers ook aanwezig was geweest. De gehele Friese pers had hier een taak te vervullen, die primair was, nl. de Friese bevolking voor te lichten; de Friese streekpers mocht haar deel daar toe niet bijdragen. Men zegge ook niet dat er zoveel streekbladen zijn en zo weinig plaatsen waren. Het aantal Friese streekbladen is niet zo groot, maar al ware dat wel zo, dan lagen er ook in overleg met de organisatie der streekpers toch tal van eleganter en sportiever oplossingen van deze kwestie voor de hand, dan die welke de voorzitter van de Kring en de R.V.D. kozen. Men dupeerde liever de Friese Streekpers, dan Friese dagbladpers, Friese streekpers en Hollandse pers in een bepaalde verhouding aanwezig te doen zijn. Schier elke week doen Rege ringsvoorlichtingsdienst en/of provinci ale autoriteiten een beroep ook op de Friese streekpers om hun gastvrijheid te verlenen voor bepaalde, voor bevol king en streek belangrijke mededelin gen. Die gastvrijheid wordt hun gaarne en gul verleend, ook in het belang der lezers. Maar het is niet leuk, dat, als de streekpers op haar beurt rekent op gastvrijheid van dezelfde autoriteiten, zij zich de deur met een daverende klap voor de neus ziet dichtgeslagen. Dat betekende: „Nu kunnen we het wel zon der jullie af”. Zo krabde de pennestreep, waarmee de gala-avond op het passe partout der streekpers werd doorge haald, opnieuw ook het oude zeer open van de verhouding Leeuwardenrest der 'provincie. Grievend onrecht is de Friese streekpers aangedaan, waarbij zij zich niet zonder protest neerlegt. Bij een dergelijke unieke gebeurtenis voelt zij er niet voor buiten de deur te blijven, als de dagbladpers er binnen is, ook niet om op het schellinkje te zitten als de dagbladpers haar benen behaag lijk in een loge uitstrekt en waar ze, na dé opgedane ervaring, helemaal niet meer voor voelt, dat is dat een dagblad journalist uit Leeuwarden uitmaakt of ze „hoffahig” is of niet. .Daarin hebbe haar eigen organisatie ook een stem. Aardappelbakje met opschrift: Noord- Scharwoude, terug te bekomen bij S. de Boer, Hommerts 141. De C.N.V.-familieavond, welke Don derdagavond Chr. Besturenbond in het Gebouw v. Chr. Belangen werd gehouden, mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen. PIm. acht honderd bezoekers vulden de zaal en we geloven zeker dat zij voldaan naar huis zijn gegaan, want het gebo- denë mocht er wezen. Na het zingen van Psalm 138 1 en 4 en gebed, sprak voorzitter L. Wietsma een kort, maar ernstig openingswoord. In plaats van het veilige en zekere be staan, dat na de be vrij ding verwacht was, staat onze geestelijke vrijheid op het spel, zei hij en daarom moet aanpak ken de leus der Chr. arbeiders zijn. De heer 1_. Ruppert uit Utrecht, voor zitter van het Chr. Nat. Vakverbond sprak daarna een propagandistisch woord, dat hij in drie gedeelten splitste, nl. het Verleden, Heden en Toekomst. Vroeger, dat was in de tijd toen het uitgesproken, dat deze benoeming alleen mogelijk was geworden met medewer king van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Sneek. Na het ja-woord op een aan haar ge stelde vraag, zong de gemeente de nieuwe jeugdwerkleidster Gezang 263 5 toe. De dienst werd vervolgens op de gebruikelijke wijze besloten. Alleen morgen, Dinsdag 3 October, gaat in het Amicitia theater als hoofdnr. „De schat in de Sierra Madre”. Een ver haal uit het goudzoekersleven, of zoals de ondertitel het zegt: „mannen van staal op zoek naar bergen vol goud”. Een drietal Amerikanen gaat goud zoe ken in het Mexicaans gebergte en heb ben geluk, ze vinden het gele metaal ook. Maar dan komt er onenigheid en achterdocht onder de mannen onderling, ze werden ook nog overvallen door ban dieten en beleven een reeks avonturen, waarin tenslotte voor een paar van hen het goud verloren, doch het geluk ge vonden wordt. Eigenlijk is het hoofdthe ma van deze wer’ -lijk menselijke film, de eeuwige jacht van de mens op het ge luk. Humphrey Bogart, Walter Huston, Tim Holt en Bruce Bennett hebben er hoofdrollen in. Nederland is tot lid van de Veilig heidsraad in de plaats van Noorwegen gekozen. V«rjchijnt: Admlniitratiet Comb. Drijfhout-Kiezebrink Go. Kantoor.- GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) dan kunnen worden welke artikelen in prijs moesten stijgen, want er zijn nu eenmaal prijsstijgingen, welke de rege ring niet kan voorkomen. Hoewel er geen prijsstop is afgekondigd, zijn de eerste maatregelen reeds afgekomen, want voor de textiel en de rijwielbanden zijn beperkende' prijsbepalingen uitge vaardigd. Wat de Hamsterwoede be treft, gelooft spr. dat die woede in. ar beiderskringen niet zo groot is geweest, want daarvoor was in die kringen geen geld. Tot slot wierp de heer Ruppert nog een blik in de toekomst, waarbij hij vaststelde dat vele mensen doodsbe nauwd zijn voor het communisme. Vol gens spr. was voor deze angst en onrust Nu de week, waarin het Koninklijk bezoek viel, voorbij is en we weer „onder ons” zijn, komen de rekeningen los. Ook de Friese streekpers heeft er een op te maken en we vinden te meer aanleiding daartoe, nu in een officieel schrijven van de provinciale instanties, waarin de pers dank wordt betuigd voor haar goede en sportieve medewerking bij het welslagen van de aan de organisatie van het Koninklijk bezoek aan Friesland verbonden regelingen, ook wordt gezegd dat niet „alle heren journalisten en fo tografen met de gang van zaken con tent zullen zijn geweest”. Voor zover ten provinciehuize mocht worden ge meend dat het hier slechts enkele jour nalisten geldt, moge het deze illusie worden ontnomen. Wij menen te weten dat de gehele Friese Streekpers, geor ganiseerd in de afd. Friesland van de Nederlandse Nieuwsblad Pers, kritiek heeft op de wijze, waarop met de pers uitnodigingen voor de gala-avondte Leeuwarden, hoogtepunt van het Ko ninklijk bezoek, werd gehandeld. Eén streekblad oefende reeds direct in zijn verslag die kritiek. Wij zouden de kwes tie gaarne binnenskamers gehouden hebben, ware het niet, dat de Friese streekpers ook in het openbaar onrecht werd aangedaan. Bovendien gaat het hier niet enkel om de uitnodiging voor een avond, die geruime tijd uniek zal blijven, maar om de principiële kwestie van de positie der Friese streekpers. Het al bovenaangehaald schrijven van de provinciale instanties deelt ook mede, dat de voorbereidingen inzake de persregelingen bij het Koninklijk bezoek „zijn getroffen in overleg met de ver tegenwoordigers van de pers zelf en met medewerking van het hoofd van de Re geringsvoorlichtingsdienst”. Voor zover ons bekend, heeft dat overleg zich wat de gala-avond betreft, beperkt tot de opdracht aan de voorzitter van de afd. Friesland van de Ned. Journalistenkring om met medewerking van de R.V.D. de beschikbare persplaatsen te verdelen. Onze kritiek richt zich dus niet tot de provinciale autoriteiten, want elke po ging om de betrokken vakkringen zelf dergelijke regelingen te doen treffen, verdient toejuiching. Zij richt zich echter mede toe de R.V.D. die zijn mede werking heeft verleend bij de toewijzing der invitaties door de voorzitter van de genoemde kring, bij wie de streekpers bij de duivel te biecht bleek te zijn, iets vriendelijker gezegd: bij een lid der hoofdredactie van een provinciaal dag blad te Leeuwarden. Bij hem was toch wel alle „sportieve” medewerking to taal zoek, alle beschikbare persplaatsen werden immers door hem toegewezen aan de dagbladen in Friesland verschij nend, en aan de vertegenwoordigers én correspondenten der Hollandse dagbla den. Aan de Friese streekpers viel geen enkele ten deel. Van het hoogtepunt- van dit Ko ninklijk bezoek mocht dus wel de Hol landse dagbladpers verslag maken, maar de Friese streekpers niet. Is het wonder dat deze wijze van handelen van de voorzitter van de Kring door de streekpers in verband wordt gebracht met de animositeit welke de dagblad- Bij het ziekenfonds „Ziekenzorg” aan de Keizersgracht te Amsterdam is Vrij dagmiddag een bedrag van ongeveer vijf duizend gulden uit de brandkast gesto len. Omstreeks het koffie-uur bevond zich in de kamer, waar de brandkast I 20 000 19482; ƒ5000 8109; 2000 18464; staat, slechts één bediende. Op dat ogen- - !■-».». blik ontving de directeur van het fonds een telefoontje, met de mededeling, dat de vrouw van de bediende, die al enige tijd sukkelende was, ernstig ziek was geworden en met het verzoek haar man te waarschuwen. Deze begaf zich on middellijk naar huis en lette niet op de openstaande brandkast. Tóen hij enkele uren later terugkwam, ontdekte hij, dat onbevoegden in de brandkast waren ge weest en uit verschillende laden en hok jes, waarvan één zelfs was opengebro ken, bedragen tot een totaal van onge veer vijfduizend gulden hadden wegge nomen. Men schrijft ons: Op Woensdag 4 lijk vraagstuk is, ook voor de regering. October a.s. geeft Neêrlands meest po- - 11 pulaire telepaath, hypnotiseur en hel derziende Indra in het „Amicitia-Thea- ter” te Sneek een afscheidsvoorstelling voor zijn vertrek naar het buitenland, de overheid in September 1949 de j Deze bijzondere persoonlijkheid, bijge- 1500 9794, 11043; 1000 7478, 7726, 17752, 19208, 20519. Prqzen van 16. 1733, 1742, 7549, 7708, 7717, 8676, 8677, 8684, 9091, 14765, 15725. de vestiging en in de verschillende be drijfsonderdelen werkzaam is, onder scheiden naar het geslacht en de func tie in het bedrijf, de verdeling van het totaal dezer personen naar drie leef tijdsgroepen en het aantal, de soort en het vermogen der krachtwerktuigen. Er worden geen omzetcijfers gevraagd. Het volledig en naar waarheid ver strekken der gevraagde gegevens is wet telijk verplicht gesteld. De tellers en al degenen, die betrok ken zijn bij de verzameling der gegevens voor de Bedrjjfstelling zijn wettelijk ver plicht deze geheim te houden. De statistische verwerking van de opgaven en inlichtingen is opgedragen aan de Directeur van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. In de eerste helft van November zul len vragenlijsten millioen in aantal) bij het Centraal Bureau voor de Statistiek binnenstromen. Een van de voornaamste bewerkingen, die de vragenlijsten zullen ondergaan, is het typeren der vestigingen, waarop de gegevens van de vragenlijsten betrek king hebben, naar bedrijfsklasse en be drijfsgroepen volgens de nomenclatuur van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Om te onderzoeken of de vragen en de toelichting daarop voor iedereen vol doende duidelijk zijn, is in Maart van dit jaar een proeftelling gehouden in Voor burg en in een deel van ’s-Gravenhage. Bij het ontwerp van de definitieve vra genlijst en de toelichting is met de er varingen bij de proeftelling opgedaan, rekening gehouden. Wanneer de kwali teit van de verzamelde gegevens niet tegenvalt, hoopt het Centraal Bureau voor de Statistiek reeds in het eerste kwartaal van 1951 enkele voorlopige ge gevens te kunnen publiceren, ten einde aan de voornaamste vragen van het be drijfsleven, de Overheid en de weten schap te kunnen voldoen. In de loop van 1951 en in de eerste helft van 1952 zul len naar verwachting, de definitieve en meer gedetailleerde gegevens gereed komen. Voor de Voorzitter de agenda punten aan de orde stelt, wenst hij na mens B. en W. een verklaring af te leggen. In de vorige vergadering bij de behandeling van het voorstel betreffen de de verkoop van het plantsoentje aan de Ubbo Emmiusstraat aan ir. G. J. A. Nieveen ten behoeve van de uitbreiding van de machinefabriek Hubert Co., welk voorstel de raad tenslotte aannam, heeft spr. namens B. en W. enige inlich tingen verstrekt, welke achteraf niet geheel juist, zijn gebleken. Er is toen nl. meegedeeld, dat het nieuwe gebouw enkel zou bevatten was- en schaftlokaal en een bergplaats en magazijn. Dit is niet juist, beneden zal nl. ook licht plaatwerk worden vervaardigd. Daar geen der leden in deze openbare vergadering over deze mededeeling het woord vraagt, wordt ze voor kennis geving aangenomen. Van de agenda wordt afgevoerd de voordracht van B. en W. tot benoeming van mej. W. v. d. Wal te Harlingen tot onderwijzeres aan de openbare lagere school voor buitengewoon lager onder wijs, daar de vereiste stukken nog niet alle binnen zijn; het ligt, aldus de Voorz., echter in de bedoeling van B. en W. de voorgedragene direct tot tijdelijk onderwijzeres te benoemen, op dat het onderwijs geen stagnatie onder vindt. Het voorstel van B. en W. tot het sluiten van een geldening groot 60116 bij de Rijksverzekeringsbank werd z. h. s. aangenomen. Op zijn verzoek werd met ingang van een door B. en W. te bepalen datum eervol ontslag verleend aan de heer Wijnstra, onderwijzer wegens zijn benoeming elders. In de dienst, die geleid werd door Ds. A. van Santen in de grote zaal van Ami citia, werd j.l. Zondag na de prediking Mej. Wika H. W. Boonstra als jeugd werkleidster ingeleid. Ds. van Santen zeide, verheugd te zijn, dat Mejuffr. Boonstra als Wika (Werker-In-Kerkelijke-Arbeid) naar Sneek is gekomen. Want deze titel ver wees naar „Kerk enWereld”, het instituut van de Ned. Herv. Kerk te Driebergen, waar zij haar opleiding ontving. Dit in stituut is een vrucht van de vernieu wingsbeweging in de Herv. Kerk, die men gemeente-opbouw noemt. Gemeen te-opbouw wil een appèl doen horen om boven de richtingsstrijd uit te komen door de ontmoeting met Christus en pro beert de kerk te verontrusten over het feit, dat zij veel te weinig kerk-in-de- wereld is geweest. Het is de winst van 10 jaar gemeente-opbouw, aldus spre ker, dat niemand in de Hervormde Kerk meer met een gerust geweten richtings strijd kan voeren of het apostolaat ver waarlozen. Spreker wilde nu in de be noeming van deze Wika een teken zien van de bereidheid onder de vrijzinnig- hervormden van Sneek om het vrijzin nig verenigingswerk dienstbaar te maken aan deze nieuwe ontmoeting en het apostolaat der kerk. Tenslotte zich richtende tot de jeugd werkleidster, zeide Ds. van Santen Ge zijt met ons verwant en ge kent onze zwakheden en verdiensten, maar wil vooral onder ons werken met al datgene, wat ge in de afgelopen jaren nieuw op „De Horst” hebt verkregen en beleefd. Probeer ons te begrijpen, als wij anders willen dan gij, omdat wij menen, dat het nog niet anders kan. Wij van onze kant zullen ons door u laten verontrusten, op dat wij juist als vrijzinnigen steeds meer leren Christus te dienen. >v6, V.O.L Daarna werd een gedeelte uit het ker- Meubelhuis kelijk bevestigingsformulier voor jeugd- Up 16 October van dit jaar zal in Ne derland een Bedrijfstelling worden ge houden. Dit zal de tweede maal zijn, dat in ons land zulk een telling plaats vindt. De vorige telling is in 1930 geschied. In 1940 was een Bedrijfstelling in een ver gevorderd stadium van voorbereiding, doch ten gevolge van de oorlogsomstan digheden kon deze telling geen doorgang vinden. Bij de Wet is voorgeschreven, dat elke 10 jaar een algemene Bedrijfstelling moet plaatsvinden. Omdat de eerste ja ren na de oorlog het bedrijfsleven nóg niet voldoende was gestabiliseerd om er een kostbare momentopname van te ma ken, is de Bedrijfstelling niet zoals de Volkstelling vervroegd. Op een Volks- en woningtelling kon na de oorlog niet tot 1950 worden ge wacht. De bevolkingsregistratie en het woonruimtevraagstuk eisten een spoe dige telling van personen en woningen. Aan de Volks- en woningtelling, die in Mei 1947 is gehouden, was een Beroeps telling verbonden, waarvan de uitkoms ten een beeld van de structuur van de werkgelegenheid op dat moment hebben gegeven. Sinds 1947 zijn ongetwijfeld belangrijke wijzigingen in het bedrijfs leven ingetreden met betrekking tot per- soneelsopbouw en -omvang, machine- installatle, de producten en handels- waren, enz. Dagelijks worden aan het Centraal Bu reau voor de Statistiek vragen gesteld met betrekking tot de omvang en de verspreiding van industrie-, ambachts-, winkel-, handels- en verkeersbedrijven; hoeveel mannen en vrouwen daarin wer ken, welke functie^ deze personen ver vullen (administratief personeel, winkel personeel, fabriekspersoneel enz.), hoe de leeftijdsopbouw van het personeel in de verschillende takken van het bedrijfs leven is, hoeveel ondernemingen een be paald product maken of verhandelen en in welke gemeenten deze gelegen zijn. Gegevens die voor de zakenman van groot belang zijn bij de marktanalyse, die de Regering nodig heeft bij het uit oefenen van haar taak en die de weten schap niet kan ontberen bij het uitvoe ren van vele economische onderzoe kingen. Nu worden er op korte termijn (maan delijks, per kwartaal, jaarlijks) gede tailleerde statistieken samengesteld, die betrekking hebben op bepaalde bran ches van het bedrijfsleven (b.v. produc- tiestatistieken) In vele gevallen kan een afdoend antwoord worden gegeven op bovengenoemde vragen, doch vaak moet worden verwezen naar gegevens van de telling van 1930, die dus 20 jaar oud ztfn en dus nauwelijks .meer bruikbaar zijn. De behoefte aan eeji algemene Bedrijfs- telling is daarom zeer dringend. De Bedrijfstelling heeft betrekking op alle bedrijven op het gebied van nijver heid, handel en verkeer, ongeacht of daarmede al dan niet het maken van Winst wordt beoogd. De nijverheid om vat zowel de industrie als het ambacht qn onder verkeer zijn ook de hotel-, café- en restaurantbedrijven begrepen. De vragenlijsten worden door de zorg van de gemeentebesturen en de landdrosten uitgereikt. Omstreeks de eerste helft van October zal aan alle vestigingen van bovenge noemde bedrijven een vragenlijst door tel lers worden uitgereikt. Elke fabriek, elke winkel, elke werkplaats, elk kan toor, enz. zal door een teller vóór 16 liberalisme hoogtij vierde, zo ving spr. October (de teldatum) worden bezocht. zij. --<- j- In de tweede helft van October wor- den de beantwoorde vragenlijsten door de tellers verzameld. De vragen, die gesteld worden, zijn be perkt in aantal en zullen betrekkelijk éénvoudig te beantwoorden zijn. De voor naamste vragen, die zullen worden ge steld, betreffen de soorten van bedrij ven, die worden uitgeoefend, de voor naamste vervaardigde of verhandelde producten, het aantal personen, dat in Met het troepentransportschip Gene ral C. C. Ballou, vertrokken van Tand jong Priok 14 September en 7 October te Rotterdam verwacht, komen o.a. naar huis van Staf Cie 426 B I soldaat F. de Haan, Rauwerd 109, soldaat S. Ho- geboom, Uitwellingerga, Zuidend 88; soldaat L. Hylkema, Oudega (W.) 18; soldaat H. de Jong, Rien 50; soldaat G. S. Joustra, Nrjland 39; soldaat J. Land stra, Wieuwerd 46; soldaat J. Osinga, Oosthem 125; soldaat L. Suierveld, Tirns 65; soldaat W. Volberda, Goënga 34; van Ost Cie 426 B I: soldaat G. M. de Groot, Abbega 26; soldaat D. Kanon, Franekervaart a.b. Sneek; van le Cie. 426 B I: soldaat A. T. J. Hottinga, Dub- belstraat 195, Sloten; soldaat T. v. d. Laan, Scharnegoutum 44; van 2e Cie 426 B I: soldaat D. Albada, Achterom 101, Sloten; soldaat A. Attema, Sand- firden; soldaat U. Jaasma, le Steen- klipstraat 14, Sneek; soldaat J. Wier sma, Kloosterdwarsstraat 22, Sneek; sold. M. Y. Zwart, Tjerkgaast 73; van 3e Cie 426 B I: soldaat P. W. Goelema, Stadslaan 20, IJlst; soldaat E. uit Oude Groeneveld, J. W. Frisostraat 45, Sneek; korporaal J. Nieuwenhuis, Hommerts 6; S.M.A. J. A. Ringnalda, Amaliastraat 80, Sneek; van 42 Z.V.E. huzaar J. Heemstra, le Frittemahovenstraat 1, Sneek; Gemengde Onderdelen: soldaat P. Kooistra, Deersum 14; soldaat S. de Vries, Heeg 44. Met de General S. D. Sturgis, ver trokken van Tandjong Priok 17 Sept, en vermoedelijk 9 October te Amster dam aankomend: Gemengde Onderdelen: soldaat M. R. Abma, Nijland 171; van 242 R.V.A.: soldaat M. v. Dijk, Bo- zum; van Staf Cie 425 B I: sergeant J. B. Poiesz, Bothniakade 13, Sneek; van Ost Cie 425 B I: sergeant H. Bulstra, Akmarijp 61; soldaat F. S. Bleeker, Westersingel 41, Sneek. Met de Cheshire, vertrokken van Tandjong Priok 13 Sept, en te Am sterdam 15 October verwacht: geen uit deze omgeving. jn rede aan, zag men in de arbeider alleen een verlengstuk van de machine. Lage lonen, lange werktijden, kinderar beid, t.b.c. enz. waren normale ver schijnselen, maar het ergste van alles was, dat men in de arbeider niet de mens zag. De mens door God geschapen naar Zijn beeld en gelijkenis en Zijn doelstellingen. Dat was ook de begin periode van het marxistisch socialisme, dat de arbeiders voorhield, dat zij slec.its één taak in hun leven hadden, nl. zich zo sterk te maken, dat zij de macht uit handen van het kapitalisme konden nemen. De internationale werd toen uit volle borst gezongen en nog klinkt vaak dit lied, maar zou er nog wel één arbeider zijn, die werkelijk in dit marxisme gelooft? Het C.N.V. daarentegen heeft steeds overleg en samenwerking voorgestaan en uiteindelijk heeft het gelijk gekregen. Niet omdat wij het zo goed wisten, maar omdat het C.N.V. een middel in Gods Hand was. God was een lamp voor onze voet en een licht op ons pad. De huidige tijd besprekend, zeide spr., dat één der moeilijkheden op het terrein der loon- en prijspolitiek ligt. Het klinkt mis schien gek, maar spr. had liever geen 5 loonsverhoging gezien. Dit was z.i. welke plm. f 70.opbracht, ook niet nodig geweest, wanneer men de oplossing gezocht had aan de kant van de prijzen. Spr. wil echter geen de magogie en volksbedrog plegen, maar eerlijk vooropstellen dat het een moei- Maar wat in September 1949, toen de regering een prijsstop afkondigde, mo- I gelijk was, had nu ook gekund, want sprekers overtuiging is dat het optreden van --r‘- - „j--- oorzaak is geweest dat de verwachte al- naamd de man met het „zesde” zintuig, gemene prijsstijging van 15 tot 20 be- --x-j--- J- perkt bleef tot één van 9 9% Daarom hebben wij, toen de oorlog in 1 Korea begon, aan de regering gevraagdvan fof.o’Si brieven of andere voorwer- kondig een prijsstop af. Nagegaan had pen bijzonderheden over personen in binnen_ en buitenland, waar deze zich ook ter wereld bevinden. Als extra attractie is geëngageerd Pascal, de men selijke rekenmachine. Het belooft een zeer interessante avond te worden, die niemand mag missen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1