W etsontwerp Kleuter-onder wij s Waterschap Westergo’s IJsselmeerdijken Afscheid Dijkgraaf J. S, Gerbrandy Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST C.J.M.V. en Jaarlijkse Ledendag C.M.V. Eerste belangrijke filmavond in nieuw winterseizoen „De Duivel in ons” VRIJDAG 6 OCTOBER 1950 5e JAARGANG No 81 Redacteur: L KIEZEBRINK Feest aan de R.K. Pastorie Circus Strassburger Indra en Pascal Brandstichting uit wanhoop Het Kamerlid had veel klanten Kerknieuws - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Massale zanguitvoering voor het Roode Kruis Bond v. Oud-Ieerlingen Sneek en Omstreken Leidens oudste student afgestudeerd i KLEINZAND 7 - TeleL 2872 Niets wijzer geworden Bioscoopnieuws SNEEKER NIEUWSBLAD i j Behaalde eernna"! zijn onder- wijsacte te Sneek. Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulp- pred. te Wolsum en Westhem, de heer E. S. de Jong, godsdienstonderwijzer te Bolsward. Proponent H. B. Kossen te Tiel heeft het beroep naar de Doopsgezinde Ge meente te IJlst aangenomen. Op paleis Soestdijk heeft H. M. de Koningin op 2-10-1950 ontvangen de Commandant van het Braziliaans opleidingsschip voor de Marine de „Almirante Saldanha” kapitein ter Zee Oswaldo de Alvarengo Gaudio (links) en de Braziliaanse gezant J. Souzaleao (naast H. M.). Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Redactie-adres De Partij van de Arbeid is er mee be gonnen haar Kamerleden spreekuur te laten houden in verschillende plaatsen in onze provincie. Het doel hiervan is dat men verschillende persoonlijke aan gelegenheden met dit Kamerlid kan be spreken, en het spreekuur is voor ieder, dus ook voor niet-leden van de Partij, toegankelijk. In Leeuwarden en Wolvega, waar de eerste zittingen werden gehouden, be stond veel belangstelling voor dit nieu we contact tussen het Parlement en kiezers en Woensdag werd ook hier met veel succes een proef genomen. Niet minder dan 24 personen hadden in het Geb. van de Vrijz. Herv. een onderhoud met het 2e Kamerlid Dr. Ir. A. Vonde ling, die zijn collega D. de Loot verving om it deze onverwacht naar Zwitser land moest vertrekken. Het werd dan ook een langgerekt uurtje, waarmee vrijwel de gehele middag gemoeid was. Na afloop was er nog een bijeenkomst met het kader van de Partij uit Sneek en omgeving, waarin Ir. Vondeling met de aanwezigen tal van problemen en vragen, de huidige r geringspolitiek be treffende, besprak. Evenals het spreek uur was ook deze bijeenkomst belegd door het Gewestelijk Bestuur van de Partij van de Arbeid. De gewestelijke secretaris, de heer J. K. Brouwer te Leeuwarden, leidde de besprekingen. Leidens oudste student, de heer N. J. Swierstra, heeft Maandag met goed ge volg zijn doctorale examen in de ge schiedenis afgelegd. Dit zet de kroon op het werk van deze thans 71-jarige ken ner van Leiden. De heer Swierstra, die misschien wel de oudste student in ons land was, is in 1879 te Beers geboren. Hij behaalde de acte aan de normaalles sen te Sneek en diende het onderwijs, van 1907 af dat te Leiden. In c j Sleutel stad verkreeg hij allengs een positie van gezag. Hij werkte mee aan diverse dag bladen en schreef bijdragen voor de Leidse jaarboekjes. Van de vereniging Oud-Leiden is hij een gewaardeerd lid. Wanneer er gasten rond te leiden zijn, kan men de heer Swierstra dikwijls in touw zien, ha zijn pensionnering in 1939 begon de heer Swierstra zijn academi sche studie. In September 1946 deed hij colloquium doctum, een jaar later zijn candidaats in de kunstgeschiedenis en nu heeft hij zijn studie met het doctorale examen in dat vak afgesloten. Gerbrandy, die mede ter vergadering aanwezig was, om dit afscheid mee te maken, werd een bouquet bloemen aan geboden. Verder werd nog het woord gevoerd door de heren J. Th. Wiersma, Dijksge- deputeerde, G. F. Atsma en S. A. Koop- mans, Volmachten, die ook met grote waardering getuigden van het werk van de heer Gerbrandy als Dijkgraaf. Nadat tenslotte nog de heer W. Epema, op zichter van het Waterschap, de meer technische zijde van het werk belichtte en de heren J. de Jager en H. Wind, respectievelijk secretaris en ontvanger van het Waterschap woorden van dank en waardering hadden gesproken voor de steeds ondervonden medewerking, dankte de scheidende Dijkgraaf alle sprekers en releveerde enkele bijzonder heden tijdens zijn loopbaan als Dijk graaf van het Waterschap, waarna hij de belangen van het Waterschap aanbe val in de voortdurende zorg van de heren Volmachten en van de nieuw be noemde Dijkgraaf. Hierna sluiting der vergadering. Dezer dagen werd een propaganda- vergadèring gehouden waarbij elk lid een gast mee mocht nemen. Mevr. Hee- ringa sprak over: „Waarom lid van de B. v. O. L. Na de historische inleiding volgde een bespreking „B. v. O. L. wat nu Nu de excursie naar Denemarken deze zomer wegens te weinig deelname niet door kon gaan, werden de aanwezigen schadeloos gesteld door een film over dit land met causerie van mevr. Tilma. De film bracht mooie natuuropnamen en gebouwen en de wens dit alles zelf eens te aanschouwen werd bij allen wakker. Voor de cursus in volksdansen die ge geven zal worden door mej. Straatsma gaven zich 19 deelneemsters op. standers van het openbare onderwijs ter plaatse zich terecht zouden kunnen af vragen, waarom de gemeente wel een aanzienlijk bedrag voor subsidiëring van het bijzonder kleuteronderwijs beschik baar stelt, doch niet tot oprichting van een openbare school besluit, vooral in dien de oprichting van een zodanige school niet tot noemenswaardige finan ciële consequenties voor de gemeente zou leiden, dan gelden bijzondere bepa lingen in het wetsontwerp genoemd. Billgk wordt geacht, dat de gemeen ten, die openbaar kleuteronderwijs in stand houden, aan de schoolbesturen ook een vergoeding uitkeren voor het gebruik van de lokaliteiten. De kosten, die voor het rijk uit het wetsontwerp voortspruiten, zullen voor lopig ten hoogste ƒ11.500.000 bedragen, waarvan ƒ11.200.000 (280.000 x 40) als bijdrage aan de kleuterscholen en ƒ300.000 als bijdrage aan de opleidings scholen. Op 31 December 1948 bedroeg het aantal kinderen, dat een kleuterschool bezocht, 289.555. Bij een leerlingen- schaal van 48, zoals dit ontwerp voor schrijft, zal waarschijnlijk ongeveer een gemiddelde klassebezetting van 40 leer lingen worden verkregen. Hiervan uit gaande zijn voor 280.000 leerlingen on geveer 7000 leerkrachten nodig. Marthe is verloofd met een soldaat. Voordat hij naar het front gaat, trouwen zij. Vader Jaubert is een verstandige va der, die zijn kind op goede wijze wil vasthouden. „Merk je wel, dat ik niets vraag”, zegt hij tegen zijn zoon, „opdat je me zult blijven vertrouwen en naar mij toe zult komen, als je mij nodig hebt, want er zal iets heel ergs met je gebeuren”. Maar ook dit kan de onder gang niet afwenden. Een nieuwe ont moeting, toevallig, brengt hen opnieuw samen. Zij deinzen nergens meer voor terug en terwijl het luchtalarm gaat, dansen zij een foxtrot voor een verlicht raam. Duidelijker beeld kan ons als spie gel niet worden voorgehouden. Marthe’s moeder probeert nog reddend in te treden, maar het is te laat. Marthe gaat te ver en zij sterft bij de geboorte van haar eerste kind. Maar dan treedt ook de werkelijkheid in alle rauwheid door. Als zij onwel wordt in een café in Parijs, moet Marthe zelf opbellen. En als een Franse officier vraagt, als Fran cois de wegrijdende ziekenauto nastaart: „Dus ben jij de vader niet?” dan staat daar een jongen langs de weg, die ge- lééfd heeft inderdaad, maar door het leven is verbrand. De aanraking was te hevig geweest. Hij heeft geleefd zonder zijn verantwoordelijkheid zich bewust te zijn. Terwijl Marthe wordt begraven, lui den de klokken, omdat de oorlog voorbij is en als een slaapwandelaar dwaalt Frangois door een feestende stad. Bij de voorstelling zal een kort inlei dend woord worden gesproken. Toegang voor iedereen boven de 18 jaar. Kaart verkoop van te voren aan de adressen in de advertentie van Maandagavond a.s. en op de avond aan de zaal. v. S. Ingediend is een wetsontwerp inzake het kleuteronderwijs. Aan het stelsel van dit ontwerp liggen de volgende ge dachten ten grondslag: 1. Het rijk keert aan de gemeenten, welke kleuterscholen in stand houden, een jaarlijks vast te stellen bedrag per leerling uit; 2. Een gelijk bedrag, als bedoeld onder 1, keert het rijk uit aan de bijz. kleuterscholen, ongeacht of de gemeente al dan niet een openbare kleuterschool in stand houdt; 3. Gemeenten, die kleuterscholen in stand houden, keren jaarlijks aan de besturen van bijz. kleuterscholen per leerling een gelijk bedrag uit, als de kosten voor personele en materiële exploitatie-uitgaven van het openbare kleuteronderwijs na aftrek van de rijks- bijdrage per leerling bedragen, met dien verstande, dat aan het bijz. kleuter onderwijs geen hoger bedrag wordt uit gekeerd dan, gegeven de verhouding van de totale aantallen leerlingen van het bijzondere en openbare gewoon lager on derwijs in de desbetreffende gemeente, met het totale bedrag, dat t.b.v. het openbare kleuteronderwijs uitgegeven wordt, overeenkomt. De gemeenten, die kleuterscholen in stand houden, keren aan de bijzondere kleuterscholen ook voor de gebouwen een vergoeding uit, waarbij, evenals bij de bepaling van het onder 3. bedoelde bedrag per leerling met de verhouding tussen het bijzondere én openbare gewoon lager onderwijs en het openbare en bijzondere kleuteronder wijs rekening wordt gehouden. 5. De ge meenten, die niet een of meer openbare kleuterscholen in stand houden, doch wel subsidie verlenen aan een of meer bijzondere kleuterscholen, besluiten tot oprichting van een openbare kleuter school, indien aan de in artikel 11, onder a en b gestelde voorwaarden wordt vol daan. Behalve de rijksbijdrage kunnen de gemeenten, die geen openbare kleuter scholen in stand houden, aan de bijzon dere kleuterscholen een aanvullend sub sidie verlenen. Is dit aanvullend subsi die echter van dien aard, dat de voor jaren toe om in gezondheid zich te kun nen blijven wijden aan haar mooie taak bij haar zorg voor de priesters. Het onderzoek van dr. Hulst van het skelet van Naundorf heeft niet veel op geleverd. Vastgesteld kon worden dat de overledene ongeveer60 jaar moet zijn geweest, wat klopt met de ouderdom van de zoon van Lodewijk XVI en Marie Antoinette. Sporen van een geweldda dige dood werden niet gevonden en men is eigenlijk even ver als voor de opgra ving. Verschijnt: DINSDAGS eb VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In de Broerekerk te Bolsward, die tot in de uiterste hoeken bezet was met leden van de C.M.V. en de C.J.M.V. der vier ringen rondom Bolsward, werd Woensdagavond de grote jaarlijkse toogdag gehouden. De voorzitter, ds. J. N. de Ruiter van Sneek .opende met een kort hartelijk welkomstwoord deze bijeenkomst en toen Gez. 136: „Lof zij de Heer” door de aanwezigen werd aan geheven, was het een machtig geluid, dat door de honderden aanwezigen fris en pittig werd ten gehore gebracht. Ds. Boerlijst van Leeuwarden sprak daarna over: „Gemeenschap in de kerk”. In het woord gemeenschap ligt eenheid opgesloten. Maar we zien in de grote wereld, dat de Kainsgeest„Ben ik mijns broeders hoeder?” overal over heerst Ook in de kerk hebben wij daar mee të maken. En toch heeft God op ons de hand gelegd toen wij gedoopt werden en wij kozen voor de kerk en voor Jezus Christus. Die twee zijn on afscheidelijk aan elkaar verbonden, om dat Christus het Hoofd der Kerk is. Dat lijkt er niet veel op, want er is veel strijd in de kerk, en wij Worden niet door één geest geleid. Ook in de kerk vindt men veel egoïsme en er wordt druk met de ellebogen gewerkt. Doch wij kunnen niet los van de kerk, want wij zijn Gods eigendom en het is daar om niet de vraag hoe ik het wil hebben, doch hoe Hij het wil. In een goed gezin vindt men saamhorigheid, is men bereid elkander te dienen en te helpen. Zo be hoort het ook in de kerk te zijn, waar men niet als vreemden, doch als leden van één gezin bij elkaar behoort. Chris tus is het Hoofd dier kerk, waarin Hij ons naast elkaar heeft geplaatst, opdat de een de ander in alle opzichten zou kunnen helpen. Door het contact met Hem kan dat geschieden. De kerk mag niet zijn een hotel, waar de leden als vreemdelingen elkaar passeren, doch als wij waarlijk christen willen zijn, moeten wij ook voor de mensen, met wie wij omgaan, iets willen zijn. Alles wat wij hebben, ontvingen wij van Hem, om daarmee anderen te helpen. Hij gaf Zijn leven voor ons en wij mogen onze gaven en krachten niet voor ons zelf houden. De naaste lief hebben als ons zelf, dat is het mooie van de kerk. De boze wil dit werk verstoren en door allerlei kin- derachttigheden jagen wij de boel vaak in de war. Wij moeten tot zelfkennis ko men en onze knieën buigen voor Hem, opdat wij met de ander kunnen pra ten. Zo ontstaat er een geloofsgemeen schap, die het heil en de redding in Christus wil uitdragen en Zijn Naam wil verheerlijken. Ds. W i 11 e m s e van Hilversum be keek zijn onderwerp: „De gemeenschap buiten de kerk”, vanuit een andere ge zichtshoek. Ten tijde van de gilden was er een prachtige werkgemeenschap; de patroons en de gezellen werkten geza menlijk aan de instandhouding en uit breiding van hun bedrijf. Er was ar beidsvreugde omdat men gezamenlijk iets tot stand bracht. De Franse revo lutie en de daarna gevolgde mechanise ring verstoorde deze orde en er ont stond een grote scheiding tussen de be zitters en de arbeiders, die als slaven werden behandeld en door de overmatig lange werktijden geen lust en tijd meer voor de kérk hadden. Vanuit de kerk werd niets gedaan tegen deze ontkerste ning. Er waren slechts enkelen in de kerk, die hun stem tegen deze wan toestanden verhieven, doch him stem was als een roepende in de woestijn. De leer van Marx en Engels deed grote groepen van de kerk vervreemden en het werd hoe langer hoe meer duidelijk dat de strijd om het bestaan van pri mair belang was voor velen. Er is ge lukkig een ontwaken bij de kerk. In de vorige oorlog was er een Schot, die in de kringen van de sport een gewild man was. Toen hg predikst weyd, verloor hij zijn invloed op zijn vroegere makkers en toen de jongste oorlog uitbrak, be sloot hij de toga aan de kapstok te hangen en te midden van de industrie- arbeiders te gaan evangeliseren. Dit voorbeeld heeft stimulerend gewerkt, want thans zijn er al een 300 predi kanten, die dit voorbeeld hebben ge volgd. Wat doen wij Zijn wij op Chris tus woord een zoutend zout en een lich tend licht? Dragen wij het evangelie uit buiten de kerk? De arbeidsvreugde gaat door het machinale vervaardigen er uit en nu is het de vraag hoe de vrije tijd besteed wordt. Duizenden bezoeken de bioscoop en de sportvelden, en deze heb ben een norm in zich zelf. Het Woord Gods is onze norm en het verschil tus sen beide stromingen is, dat wij be wogen zijn met het lot van de enkeling. Tot deze daad roept Christus ons in Zijn werkgemeenschap op. STAVEREN, 3 October. Heden werd te Sneek de najaarsvergadering van Volmachten van het Waterschap Wes tergo’s IJsselmeerdijken gehouden. Bij de ingekomen stukken bevond zich een uittreksel uit het K. B. van 29 Au gustus 1950 waarbij met ingang van 5 October 1950 tot Dijkgraaf van het Wa terschap werd benoemd de heer H. R. Kingma te Bolsward. Nadat enkele besluiten waren geno men tot verkoop van enige onroerende goederen, werd o.m. het Plan van Wer ken voor het dienstjaar 1951 vastgesteld. Op de voordracht ter benoeming van een Dijksgedeputeerde in de vacature- H. R. Kingma, werden geplaatst de heren 1. A. Gaastra te Workum; 2. G. M. Gerbrandy te Nijland; 3. R. H. Jonk man te Workum. Als plaatsvervangende leden van het Dijksbestuur werden be noemd de heren W. S. de Boer te Hin- delopen en S. S. Kooistra te Folsgare. Vervolgens werd de begroting voor het jaar 1951 door de vergadering vastge steld. Nadat bij rondvraag nog enkele zakelijke punten waren af gehandeld, volgde het afscheid van de heer J. S. Gerbrandy te Goëngamieden, Dijkgraaf van het Waterschap, die als zodanig af treedt per 5 October 1950. Dijksgedepu teerde Kingma, die per 5 October 1950 de Dijkgraafstitel zal dragen, sprak de scheidende Voorzitter toe, waarin uit kwam, dat de twaalf jaren die Wester go’s IJsselmeerdijken onder leiding van de heer Gerbrandy doorbracht, de op richtingsjaren van dit Waterschap ge weest zijn. Onder zijn presidium is een groot gedeelte der IJsselmeerwering van het Waterschap vernieuwd, in een vorm, zoals die nodig was na de afsluiting der Zuiderzee, zonder dat omslagverhoging plaats had, en dat in een tijd van oor log en bezetting door een vijandelijke mogendheid, en in de na-oorlogse tijd met de daaraan verbonden grote moei? lijkheden. Als herinneringsgeschenk werd de scheidende Voorzitter een tegeltableau aangeboden, voorstellende het gebouw Schuilenburg, het oude Waterschaps- huis van Wijmbritseradeels Contributie Zeedijken, van welk Waterschap, voor de oprichting van Westergo’s IJsselmeer- dijken, de heer Gerbrandy sinds 1926 Volmacht is geweest. Aan mevrouw Het Amicitia Theater heeft van he den t.m. Maandag als hoofdnr. Johann Strauss’ beroemde operette en in deze film in fantastische kleuren „Die Fledermaus”. Hoofdrollen Johan Heesters, Marte Harell, Willy Fritsch, Will Dohm en Siegfried Breuer, regie: Geza von Bolvary. Aanbeveling is nau welijks nodig, Strauss operettes doen het altijd, ook als ze in filmgewaad zijn gestoken. Onder auspiciën van de Vereniging v. Vrijzinnig Hervormden draait de direc tie van Amicitia op Donderdag 12 Octo ber a.s. in een open voorstelling de Fran se film Le diable au corps (vrij ver taald De duivel in ons). Deze film is van en geheel ander ka rakter dan de vorig jaar vertoonde Zweedse films „Himlaspelet” en „Or- det” (Ned. titels De weg naar de He mel en Het Woord). Deze films speel den, hoezeer ook direct betrokken op de werkelijkheid -an het leven, toch op een ander niveau. Ik zou bijna zeggen op een hoger niveau dan wij gewoonlijk leven. „Le diable au corps” brengt ons mid den in de ontredderde wereld, waarin wij leven. Hier worden wij daardoor Veel sterker aangesproken en brengt het zo concreet geconfronteerd worden met onze eigen werkelijkheid als hier ge schiedt, een benauwende beklemming over ons. Maar dit is dan ook de bedoe ling van deze film. De film wil ohs een spiegel voorhouden, zodat wij ons zelf leren kennen zoals wij zijn. En niet langer de waarheid, dat er een duivelse hartstocht vaak in ons leeft, wegdrukken door het wat te camoufleren en te ver goelijken. Hoezeer ons deze camouflage in het leven parten speelt, blijkt bij het zien van deze film, want al te gemakke lijk krijgt men sympathie voor de beide hoofdpersonen. Men probeert het goed te praten en verklaarbaar te achten. Maar dan is het de waarde van deze film, dat hij deze camouflage langzaam maar ze ker aan flarden scheurt en ons plaatst voor de harde werkelijkheid, dat wan neer wij aan deze demonische drang toe geven, wij onherroepelijk ondergaan in èn met deze ontredderde wereld en niet in staat blijken te zijn stand te houden. De film is een oproep tot bezinning aan de ouderen, een waarschuwing aan de rijpere jeugd De korte inhoud van de film is als volgtIn de lente van 1917 ontmoeten elkaar Marthe Grangier, een leerling- verpleegstér van een militair hospitaal en een jong student Franqois Jaubert. Onweerstaanbaar voelen zij zich tot elkaar aangetrokken, als zij door toe vallige omstandigheden nader tot elkaar worden gebracht. Marthe ontvlucht het hospitaal, daar zij de aanblik van zoveel leed en gewonden niet kan verdragen. Frangois lacht om de jonge mannen, die voor de dienst worden opgeroepen. Aan beiden gaat het leven nog voorbij, daar door menen zij het nog te kunnen ont vluchten. En als daarbij komt, dat zij bijzonder door elkaar worden aangetrok ken, zijn alle drijfveren aanwezig om deze beide jonge mensen (hoewel zij 10 jaar in leeftijd verschillen) te doen storten in een adembenemend avontuur, waar zij nooit meer uit zullen komen, Evenals vorig jaar zullen de zangko ren te Sneek en Bolsward, welke geleid worden door de dirigent Flucie H. A. van Bergen alhier, ook nu weer een ge zamenlijke uitvoering geven ten bate van het Nederl. Roode Kruis. Deze mas sale uitvoering wordt gehouden op Dins dagavond, 28 November, in het Geb. v. Chr. Belangen alhier. Binnenkort hopen wij hierover nadere bijzonderheden te kunnen geven. Wil een telepaath succes hebben, dan dient het publiek in tweeërlei opzicht mede te werken. In de eerste plaats door zich beschikbaar te stellen voor zijn experimenten en verder door tijdens het optreden van de hypnotiseur een doodse stilte in acht te nemen. Wat het eerste betrof, had telepaath Indra, die hier Woensdagavond voor een klein pu bliek in Amicitia optrad, niet over ge brek aan belangstelling te klagen. Men stelde zich telkens spontaan disponibel voor de experimenten. Maar wat het tweede gedeelte betreft was het finaal mis. Het was vreselijk rumoerig in de zaal en dat was erg jammer. Niet alleen voor de man op de planken, maar ook voor het goedwillende deel van de bezoe kers. Dat Indra’s prestaties desondanks een flinke hoogte bereikten, pleit voor zijn kunnen. Het was niet de eerste maal dat hij in Sneek optrad, maar evenals de vorige keren was zijn optreden een groot succes. Slechts één nummer dat der massa-suggestie mislukte, ook al omdat het publiek toen niet in alle op zichten medewerkte, maar de overige nummers deden het zo goed, dat men dit gaarne vergat. Vooral het nummer in dividuele suggestie was uitstekend en uitermate beschaafd. Een speciale attractie was het optre den van Pascal, de menselijke reken machine. We hadden niet eerder het ge noegen hem aan het werk te zien, doch wat hij op rekengebied presteerde, grenst aan het ongelooflijke. Vermenig vuldigen van getallen van drie cijfers en meer waren een peulschilletje voor hem en op het terrein van de vaderlandse ge schiedenis gaf hij blijk over een ge weldig geheugen te beschikken. Het was fenomenaal J De Leeuwarder Rechtbank heeft zich Woensdag tweemaal moeten bezig hou den met een geval van moedwillige brandstichting, gepleegd door radeloze vrouwen, die op deze manier aan een on houdbare woningmisère een eind wilden maken. Het eerste geval betrof een uitspraak in de zaak tegen een 22-jarige huis vrouw uit Surhuizum. Zij woonde met haar gezin in een krotwoning die zij ter wille van de gezondheid Van een astma tisch kindje hoog nodig moest verlaten. Lange tijd stelde zij alles in het werk om een betere woning te krijgen. Ein delijk was het zo ver, maar op het laat ste nippertje ging ook deze kans voor bij. Diep teleurgesteld en niet meer we tend wat te beginnen heeft verdachte toen het krot in brand gestoken. De Rechtbank achtte de omstandigheden van zodanig grote betekenis en invloed dat zij ondanks de ernst van het feit verdachte tot een voorwaardelijke straf veroordeelde, n.l. zes maanden met een proeftijd van drie jaar. Het tweede drama speelde zich in Juli j.l. af te Murmerwoude in een één- kamerwoning bewoond door het gezin D. Vgf kinderen moesten hier in één bedstee slapen. Ook dit gezin zocht te vergeefs een andere woning. De 31-jari- ge huisvrouw stichtte ten einde raad brand. Het huis brandde geheel af. Het psychiatrisch rapport zegt dat zij heeft gehandeld onder de ban van de gedach te dat brandstichting de enige oplossing was. De officier noemde deze zaak bui tengewoon ernstig en eiste zes maanden onder aftrek van voorarrest. Borra, de eerlgke zakkenroller. Circus Strassburger, dat hier a.s. Dinsdag zijn tenten opslaat, brengt ook mee Borra, de eerlijke zakkenroller, dë man die alles van U wegneemt,; zonder dat U er iets van merkt, maar dat moet U zelf aan den lijve ondervinden. Borra rolde reeds allerlei zeer hoge personen allerlei voorwerpen, waaronder koningin Elisabeth en oud-minister Spaak te Brussel, burgemeester d’Ailly in Am sterdam en minister Shinwell en vele hoge geallieerde autoriteiten in Wenen. Hij had de burgemeesters van Tilburg, Maastricht, Breda, Utrecht, Leiden, Den Helder, Hoorn en van nog veel meer steden als dankbare slachtoffers en be roofde in Leiden de rector-magnificus en vele hoge reünisten en studenten. Hij behandelde in Maastricht vele leden van de beroemde zangvereniging „De Staar”, die als dank in het gemeentehuis een lied voor hem zongen. In Amsterdam, evenals elders, deed hij het gehele poli tiecorps versteld staan door zgn kunnen en op het Boekenbal beroofde hij vele letterkundigen. Bg de marine heeft hij geëxperimenteerd, nadat een der officie ren als mening geuit had, dat het ge heel op bedrog berustte, waarvoor hij later, na behandeld te zgn door Borra, zijn excuses aanbood. Er zijn Groningers geweest, die naar Strassburger in Carré gekomen zijn, en die van hem gehoord hadden en die onderling gewed hadden, dat zg geen slachtoffer zouden worden. En toch werd hun alles ontrold, waarna zij zo sportief waren Borra hun compli ment te maken. Er waren er, die alles vooruit wisten en die toch als „patiënt” vielen. En deze duivelskunstenaar komt nu voor de eerste maal naar Sneek en zal daar zonder twijfel in de tent van Strassburger duizenden versteld doen staan. Strassburger zal voor oud en jong weer een heerlijke ontspanning zijn en de naam waarborgt kwaliteit. Mej. Margaretha de Vries 25 jaar huishoudster. Men schrijft ons: Zondag 1 October was er feest aan de R.K. Pastorie. Niet alleen omdat het Rozenkrans-Zondag was, maar ook en dit was het bijzondere van deze dag omdat Mej. Margaretha de Vries het feit herdacht, dat ze 25 jaar lang huis houdster was van de HoogEerwaarde heer Deken J. van Galkom. Een heuglijk feit, dat in grote dankbaarheid werd herdacht. Tot hare intentie werd ’s morgens een plechtige Hoogmis opgedragen door de H.E. heer Deken met assistentie van de W.E. heer J. J. J. Noordman, thans ka pelaan te Utrecht, als diaken, die voor deze gelegenheid speciaal aanwezig was en van de weleerw. heer Kapetaan J. H. Janning, als subdiaken. ’s Middags werd een receptie gehou den aan de pastorie waarvan velen o.a. het R.K. Kerkbestuur gebruik maakten om de jubilaresse hun gelukwensen aan te bieden. Vele bloemen en geschenken vertolkten de grote sympathie van velen voor haar, die haar mooie taak zovele jaren onafgebroken en met zo grote zorg verricht heeft. Een grote voldoening voor haar was het ook, dat zij ook hartelijke gelukwen sen mocht ontvangen van alle oud-kape- laans, die haar goede zorgen altijd zo wisten te waarderen en ook van vele geestelijken, zowel in als buiten het Dekenaat Sneek. Maar de mooiste verrassing was toch wel, dat zij bij deze gelegenheid van de H. Vader een speciale Pauselijke Zegen, op een mooie kostbaar versierde perka menten oorkonde geschreven mocht ont vangen als beloning voor al die trouwe dienstjaren, ’s Avonds werd temidden van haar familieleden het mooie feest voortgezet, zo dat het ongetwijfeld voor alle aanwezigen en belangstellenden, maar vooral voor de jubilaresse, een on vergefelijke dag is geweest. Wij wensen haar nog vele gelukkige

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1