Hf I De Noorderhoekers vergaderden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST t J V.N. troepen gemachtigd 38ste breedtegraad te overschrijden Onze strijd tegen dreigende gevaren Sneek- Haulerwijk Burgerlijke stand DINSDAG 10 OCTOBER 1950 5e JAARGANG No 82 L. KIEZEBRINK Kerknieuws Bioscoopnieuws Ver. v. Chr. Belangen De S.P.S.V. vergaderde Kinderkoor Zullen jongelui belastingvrij kunnen sparen Kunst aan Allen opende het toneelseizoen De Heer Wassens tot lid van verdienste benoemd A g'e IN D A x, KLEINZAND 7 - TeleL 2872 ■~-= Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- „Nij Libben” Ds. Baljon halve eeuw predikant Chr. Emigratie Centrale Oprichting Volleybalclub Tweetaligheid en School Circus Strassburger komt Dinsdag Redacteur: Wonsan veroverd. 45 Volkstuintjes. Ledental en Financiën A. B. vergaderde L. OPBRENGST COLLECTE. de en Aan ontspanning voor de leden werd dus heel wat gedaan, maar omdat onder hen ook nog veel animo bestaat om een eigen stukje bouwgrond te bewerken is aan B. en W. gevraagd bouwgrond voor volkstuintjes beschikbaar te stellen. zal per circulaire aan alle huisgezinnen in de Noorderhoek worden bekend ge maakt. Mac Arthur stelt ultimatum aan de Noord-Koreanen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leiden, Ds. J. N. de Ruiter alhier. OOSTHEM. De collecte voor de Chr. Ver. voor Blindenhulp „De Fakkels bij een” heeft alhier opgebracht 15.60, Dinsdag 10 October. Buurtver. „Maple Leaf”. Vergadering tot oprichting van een Volleybal-club. ’s Avonds 8 uur in Café Knorr. Bestuursverkiezing. De aftredende voorzitter P. Been, de 2e secretaris Sminia er de dames van der Meer en Coers werden allen herko zen, en in de vacature-Wassens werd tot penningmeester benoemd de heer Slim. De rondvraag bracht ook nog heel wat naar voren. Als gevolg hiervan werd een sportcommissie benoemd, bestaande uit mevr. Werkhoven en de heren Berg- sma en Korte, die zal proberen een zaal te vinden waarin gedurende de winter maanden gevolleybald kan worden.. In zijn slotwoord bracht de voorz. dank voor de vlotte afwerking van de agenda, waarna nog de trekking plaats had van de verloting ten bate van de speeltuin. Voor de uitslag daarvan ver wijzen wij naar de advertentie in dit blad. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb, Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD OOSTHEM. Alhier is op initiatief van de Chr. Zangver. een kinderkoor opge richt onder de naam „Nij Libben”. Het koor staat onder leiding van de heer J. W. Veeninga van Nijezijl. Aan de re petities, welke Woensdagsmiddags wor- d-'n gehouden, nemen reeds meer dan 40 k> len deel. Vrijdag 6 October hield de S.P.S.V. een vergadering in de bovenzaal van restaurant „Onder de Linden”. De op komst was gering. De waarnemend voorzitter opende deze vergadering en heette de aaanwezige leden welkom. De voorzitter en de secretaris waren naar elders overgeplaatst, zodat noodzakelijk een vergadering moest worden belegd om een nieuwe voorzitter te benoemen en een secretaris te kiezen.. Na voorle zing §n vaststelling van de notulen van de vorige vergadering werd het financi ële overzicht door de penningmeester voorgelezen, waaruit bleek dat er een De Zuid-Koreanen hebben de belang rijke N. Koreaanse haven Wonsan, waar een zeer groot vliegveld ligt, veroverd. Totaal zijn in de gehele Korea-campagne nu 55000 gevangenen door de V.N. troe pen gemaakt. DE SLUISBOUW BIJ TIEL Vrijdagmorgen is de eerste deur, een gevaarte van 65 ton, in de in aanbouw zijnde sluis bij Tiel geplaatst. Het gevaarte bijna op zijn plaats. Het ledental bedroeg op 1 Oct. 328, dat der donateurs 11. De samensteller van dit keurige verslag werd daarvoor met een hartelijk applaus beloond. De penningmeester, de neer Wassens, gaf een uitvoerig financieel overzicht. De rekening sloot met een voordelig sal do van 248.54. De kascommissie, be staande uit de h.h. Wagenmakers, Stil- ma en Stallinga verklaarde bij monde van eerstgenoemde dat alles perfect in orde was bevonden en stelde voor de penningmeester décharge te verlenen., waartoe werd besloten, waarna de voor zitter de heer Wassens hartelijk bedank te voor het vele werk dat hij in ’t be lang van de vereniging heeft verricht. En omdat hij zijn functie wegens drukke werkzaamheden niet langer kan vervul len, stelde het bestuur voor hem tot lid van verdienste te benoemen waarmee de vergadering unaniem en onder daverend applaus instemde. De heer Wassens be dankte de voorz. voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en de ver gadering voor het in hem gestelde ver trouwen en zegde gaarne zijn steun toe als men die nog eens nodig mocht heb ben. De nieuwe kascommissie zal be staan uit de heren Stilma, Stallinga en H. Scheltema. Door het bedanken van de heer Eden als bode was dit baantje ook vacant. De manier waarop de heer Eden zijn werk vanaf de oprichting heeft ver richt dwong aller bewondering af en daarom bracht de voorzitter hem hulde. Het spijt het bestuur, zeide hij, dat Eden tot zijn besluit is gekomen. Na de pauze werd het speeltuinwerk besproken. Zoals deze zaak tot nu toe liep schonk zij geen bevrediging. Zeer veel kinderen van niet-leden maakten van de speeltuin gebruik, maar bepalingen om deze kinderen te weren waren er niet. Dat wilde het bestuur nu anders hebben maar voorstellen daartoe liet het gaarne aan de vergadering over. Het resultaat van de uitvoerige be sprekingen was tenslotte dat het be stuur voorstelde de contributie te verla gen van 5,20 tot 3.en een progres sieve regeling in te voeren. Dit voorstel werd met algemene stem men aangenomen, en de nieuwe reg.dmg India stemde met het grootste deel van de resolutie in, maar wenste min stens een tijdslimiet, waarbinnen de troepen van de Uno zouden moeten weg trekken. De resolutie werd echter onge wijzigd aangenomen. Turkije werd met 53 stemmen geko zen tot niet-permanent lid van de Vei ligheidsraad. De kwestie van de toe komst van Formosa werd op de agenda geplaatst. Samen 145 Vorige verantwoording 335 Dinsdag 10 en Woensdag 11 October. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur: „Straat der verleiding”. De Uno heeft haar houding bepaald ten opzichte van Korea als geheel in een uitvoerige resolutie, die door de Algemene vergadering met grote meer derheid is aangenomen. Deze was voor gesteld door acht landen, waaronder Ne derland. Het voornaamste punt is, dat alle stappen zullen worden gedaan, die er toe kunnen leiden, dat in geheel Ko rea een stabiele toestand ontstaat. Dit wordt opgevat als een duidelijke mach tiging voor generaal Mac Arthur om met al zjjn troepen het offensief te her vatten. De Nationale Spaarraad wil het jon gelui van 16 tot 25 jaar mogelijk maken belastingvrij te sparen. De Raad heeft bij de minister van Financiën een plan ingediend om deze categorie werkne mers in de gelegenheid te stellen een be paald deel van het inkomen gedacht wordt aan een bedrag tot tien procent op een bijzonder spaarbankboekje te zetten en pas over de rest van de ver dienste loonbelasting te laten betalen. De bedoeling is het gespaarde geld pas vrij te geven wanneer de deelnemer- (ster) gaat trouwen. Doet hij of zij dat niet, dan kan de betrokkene bij het be reiken van de 25-jarige leeftijd de be schikking over het gespaarde bedrag krijgen. Ook heeft de Nationale Spaar raad aan de minister voorgesteld de uit betaling van overwerk onder deze rege ling te laten vallen. De belastingheffing op overwerkgeld toch, is vrij groot. Men verwacht een grotere bereidheid tot overwerk en dus een toeneming in de arbeidsproductivi teit. Er stond heel wat op de agenda voor de jaarvergadering van de Buurtvereni ging „De Noorderhoek”, die Donderdag avond in het St. Jozefgebouw werd ge houden, maar toch was de opkomst van de leden niet groot, waarover voorzitter P. Been, bij de opening zijn teleurstel ling uitsprak. De secretaris, de heer A. van der Hei de, vermeldde in zijn uitvoerig jaarver slag dat het een druk jaar voor de ver eniging is geweest. Eerst werden op 25 en 26 Januari twee feestavonden gehou den waaraan niet minder dan 400 kinde ren en 800 oudere leden deelnamen; twee dagen later, op 28 Januari, volgde voor de Eenheid een hardrijderij van jongens en meisjes uit de buurt met to taal 158 deelnemers en verder werd met de kinderen nog een autotocht naar Gaasterland gemaakt, terwijl de kleinen beneden zes jaar in de speeltuin op een poppenkast-vertoning werden onthaald. Mede dank zij de royale gift van het O.B.W. dat 200.schonk voor het speeltuinwerk, kon de speeltuin worden uitgebreid met een geheel metalen draaimolen die plaats biedt aan 24 kin deren. Ter bestrijding van de kosten van dit werk werd ook nog een verloting ge houden die uitstekend slaagde. Alle 2000 loten werden verkocht. Verder werd er gedur- de de zomermaanden nog ge voetbald en werden ook volleyball- en kaatswedstrijden gehouden. Over bovenstaand onderwerp sprak Zaterdagmiddag in een kadervergade- ring van de Chr. Besturenbond de heer P. Tjeerdsma, lid van het bestuur van het C.N.V. Met een hartelijk welkomst woord opende de voorz., de heer L. Wiet- sma, de vergadering, waarna hij spr. het woord verleende. Deze wees op de jong ste stakingen in Amsterdam en Rotter dam, welke de vraag deed rijzen Wat zal er gebeuren als er dreigende omstan digheden optreden Er is gevaar van eigen, persoonlijke kant, als wij de be reidheid, voor het ideaal te strijden, ver liezen, wat wijst op een gebrek aan ge loof in God. Het sociale vraagstuk is er een van God ik en de naaste. Zien wij deze zaak zo, dan kunnen wij niet zeg gen Het zal mijn tijd wel uitdienen. Het tweede punt is de houding van geestverwanten. In de strijd voor sociale gerechtigheid worden we door sommigen wel rood genoemd, omdat wij niet kun nen goedkeuren dat bij de bestaande ar moede van ons land de kleine inkomens zwaar belast en de grotere ontzien wor den. Er wordt wel opgemerkt dat bij onze principiële houding dè chr. werk gevers en middenstand niet met ons meegaan, doch gelukkig kunnen we con stateren, dat deze drie instanties naar elkaar toegroeien en ze elkaar in de sociaal-economische raad hoe langer hoe meer vinden. Er is een derde punt, nl. de houding der communisten. Het moest niet mogelijk zijn dat een handjevol mensen hier de zaak plat kan leggen. Dat wijst op invloeden van buiten. In Tsjecho-Slowakije ging de socialistische partij met de communisten mee, doch zij verloor daardoor haar grondslag. In ons land wordt hier en daar onrust ver wekt om de geestelijke weerbaarheid te breken. En hebben zij het heft ih han- dan, dan worden alle andere beginselen overboord geschoven en heeft niemand anders meer iets te zeggen. Hiertegen Advertentieprijs 15 ct. per m.r Bij contract (handelsadv.) lage Abonnementsprijs f 2.50 per ha jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. met „de Knecht van twee Mees ters”, blijspel in drie bedrijven van Goldoni, door de Haagse Comedie. En toch laten ze ons niet in de steek. Wij hebben al vertéld dat de fa. Feen- stra met haar personeel onze actie steunde met 59.; Welnu vorige week werden we verrast door twee firma’s en wel: Fa. N. J. Wouda’s Meelfabrieken met 100 Fa. S. Dijkstra v. d. Kleiwaren- fabrieken, waar het personeel een uur loon gaf en de Fa. dit bedrag verdubbelde, totaal Overleden: Harmen Rienstra, 20 jr., z. v. Sjjbe Rienstra en Japke Bijl te Öp- penhuizen; Albert Bosscha, 49 jr., echtgen. van Aaltje Schaap te Nijland. Vorige week Woensdagavond werd hier door de Chr. Emigratie Centrale afd. Friesland een vergadering belegd, onder leiding van de heer H. A. Wind, landbouwkundige alhier, waar een cur sus practische motorkennis van tractor en auto werd georganiseerd. Ruim 20 man gaven zich op. De lessen worden .Woensdagavond a.s. begonnen door de heer W. van Wieren, Gysbert Japixstr. alhier, die monteur is in garage Fr. Ozinga en verscheidene jaren in Canada is geweest. Tevens werden besproken cursussen brood enz. bakken voor emigranten vrouwen, welke gegeven zullen worden door de heren P. Sytsma, Galemagracht 4, Ijlst en A. Harkema, 2e Woudstraat 33, Sneek, beide bakkers. Een cursus Engelse taal zal verder worden georganiseerd door de heer H. A. Wind, Julianapark alhier. Ds. Koster van St. Anna Parochie vertelde van zijn ervaringen verleden jaar in Canada, terwijl alg. inlichtingen over emigratie werden gegeven door de secr. der afd., de heer D. Kramer, Goutum 4a. De buurtvereniging „Maple Leaf” is van plan een Volleyballclub op te richten. Een advertentie in dit blad ver meldt, dat daarvoor Dinsdagavond 10 October a.s. in café Knorr aan de Leeu- warderweg een vergadering wordt ge houden. Lid kunnen worden dames en heren, wonende in de straten welke door de Buurtvereniging worden omvat. Terwijl Amerikaanse en andere V.N.- troepen nu ook de 38ste breedtegraad hebben overschreden de Z.-Koreanen hebben reeds aanzienlijke vorderingen in N.-Korea gemaakt heeft generaal Mac Arthur Noord-Korea een ultima tum gesteld, waarin geëist wordt dat de wapens zullen worden neergelegd. De Noord-Koreanen worden opgewekt de besluiten van de V.N. te aanvaarden. SNEEK, van 1 t.e.m. 7 October. Geboorten: Alida Augusta d. v. August Johannes Hanewacker en Aukje Wijbenga; Johannes Hubertus Lucas z. v. Andreas Anthonius Tromp en Reins- kje Siemensma; Jitske d. V. Cornells Roodbergen en Tjitske Boes; Henderika d. v. Johannes van der Veen en Klaaske van Aalderen; Cornells z. v. Markus de Boer eh Durkje Baarda. Ondertrouwd: Germen Geertsma, 25 jr. en IJke Maart je Lourens, 24 jr.; Wicher Abbink, 24 jr. en Geeske Huis man, 24 jr. Getrouwd: Hendrik Meijer, 26 jr. en Wiepkje Smink, 24 jr.; Klaas Akker man, 22 jr. en Geertje Zijlstra, 19 jr. Overleden: Theodora Johanna Maria van der Steele, 76 jr.; Geertje Mink, 74 jr., wed. van Jeen Sijtsma; Roelof Glas, 77 jr., wedn. van Aaltje Visser. WYMBRITSERADEEL, van 1 tot en met 7 October 1950. Geboren: Baukje Ina d. v. Tjerk van der Veen en Antje Wijnstra te Oosthem; Peekje d. v. Theunis Jellema en Hiltje Suierveld te Tirns. Totaal op 7 Oct. 480 Wij betuigen onze hartelijke dank aan de milde gevers. Het is weer een bewijs dat Sneek meeleeft! Wel, Stadgenoten, de actie loopt op haar eind. Friesland heeft door zijn daadwerkelijk medeleven getoond wat het waard is. Wie mogen we op 14 October op het erelijstje zetten? Grijp de kans en... de pet! Verdere belangrijke punten van het besluit zijn: het houden van verkiezingen voor één Koreaanse regering, onder bescherming van de U.N.O. en het treffen van alle nodige maatrege len voor het economisch herstel van Korea. Noord- en Zuid-Korea worden beide uitgenodigd om met de Uno samen te werken tot herstel van de vrede. De verzekering wordt gegeven, dat de strijdkrachten van de Uno niet langer in Korea zullen blijven dan nodig is om deze besluiten uit te voeren. De commissie van de Uno voor Korea wordt gereorganiseerd. Ook Nederland krijgt daarin zitting, naast Australië, Chili, Pakistan, de Philippijnen, Turkije en Thailand. Tegen deze resolutie stemden alleen de leden van het Russische blok. Acht landen onthielden zich van stemming, nl. India, Indonesië, Egypte, de Liba non, Saudi-Arabië, Syrië, Yemen en Joego-Slavië. De rest van de 60 leden stemde vóór. Bij het debat kwamen van Sovjet- Russische zijde de gebruikelijke beschul digingen naar voren en eenaantal te genvoorstellen, waarbij vooropstond het onmiddellijk terugtrekken van alle bui tenlandse troepen. Al deze voorstellen werden verworpen. De gedelegeerde van India trachtte de resolutie van de acht landen gewijzigd te krijgen. Hij zag in het eerste deel een machtiging voor de troepen van de Uno om voor onbepaalde tijd in Korea te blijven. Zijn regering vreesde, dat dit de Noord-Koreanen er toe zou brengen, langer tegenstand te bieden, eh zelfs, dat er uitbreiding van het conflcit uit zou kunnen voortvloeien. Zaterdag heeft de Prov. Vereniging van Chr. onderwijzers en onderwijzeres sen in Friesland te Leeuwarden een ver gadering gehouden, waarin de onlangs benoemde directeur van de Friese Aca demie, dr. W. Kok, heeft gesproken. Spr. betoogde o.m., dat niet de poli tiek, maar de moderne wetenschappelij ke paedagogiek op de lagere school de oplossing van de moeilijkheden moet brengen en dat een verstandige cultuur politiek er van uit zal gaan, dat een minderheid de moedertaal moet behouden en daarnaast zo goed mogelijk de taal van de meerderheid moet leren beheer sen. Een goede methode houdt met beide talen serieus rekening met de moeder taal in verband met de harmonische ontwikkeling van het individu, met de tweede taal nopens zijn toekomstige levenstaak. Ten slotte zeide spr. dat het bestaan van meer dan één taal in een staat niet nadelig is voor de eenheid van die staat tenzij bij een minder goede en verantwoorde behandeling van dit pro bleem. Zaterdag 14 October. Theosophische Ver. Vergadering in zaal Hanenburg, ’s avonds 8 uur. Gehuwd: Arnoldus Willem Brehler, 27 jr. te ’s-Gravenhage en Hinke Zantema, 22 jr. te Goënga; Willem Cornells Kus- ters, 28 jr. te Offingawier en Antje Remerij, 23 jr. te Goënga; Meeuwes Hoekstra, 29 jr. te Nieuweschoot en Anna van der Meer, 29 jr. te Oppen huizen. Zondag 15 October a.s. hoopt ds. S. A. Baljon, emeritus-predikant van Box meer en thans wonende te Dieren de dag te herdenken, waarop hij een halve eeuw geleden het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Baljon, die 12 April 1874 te Rotterdam werd gebo ren, bezocht het gymnasium in de Maas stad en studeerde vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat cand. Baljon in 1900 door het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht was toegela ten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hij zich 14 October van dat zelfde jaar, na vooraf te zijn bevestigd door zijn broer prof. dr. I. M. S. Baljon, hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, aan zijn eerste ge meente Spaarndam. Deze gemeente dien de de jubilaris tot 22 Februari 1925, toen hem eervol ontslag met de be voegdheid van emeritus werd verleend. Daarna vertrok ds. Baljon naar West- Indië, waar hij de Lutherse Gemeente te Paramaribo als predikant diende. 29 Juni 1933 kreeg de mbilaris eervol ont slag uit ’s Rijks dienst en diende na zijn repatriëring in de winter 19331934 de Ned. Herv. Gemeente van Sneek als hulpprediker. 27 Mei 1934 verbond ds. Baljon zich aan zijn laatste gemeente Boxmeer, die hij diende tot 31 Mei 1942, toen hem op 68-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. moeten wij ons weerbaar maken door de vraagstukken, die aan de orde komen, te bestuderen. Doen wij dit niet, dan verzwakken we onze positie en worden de anderen sterker. Onze leden moeten geactiveerd worden, want het is ontstel lend hoeveel terrein op dit gebied nog braak ligt. Niet van de vergaderingen moet men de winst verwachten, doch van de huisbezoek-actie. Ons ledental zou minstens verdubbeld kunnen wor den, als ieder lid zijn taak en plaats ver stond. Er zijn huisvaders lid, terwijl geen der kinderen lid ener vakorganisa tie zijn. Komt er dan overhoopt t.b.c. in zo’n gezin, dan is Leiden in last, want statutair kunnen wij dan niet helpen. Zouden wij 300.000 leden hebben, dan zou de zetelverdeling in de soc. econ. raad ook anders zijn en zouden wij aan invloed winnen. Spr. roept op de schou ders onder het werk te zetten, omdat wij met en voor de leden willen werken en het leiders-principe verwerpelijk ach ten. Enige vragen door de aanwezigen gesteld, werden daarop door spr. uitvoe rig beantwoord, waarna sluiting volgde. Enkele weken geleden, toen wij de keuze van dit stuk voor de seizoensope- ning van Kunst aan Allen meldden, na men wij tevens uittreksels op van kri tieken over stuk en spel uit de Holland se pers. Ze waren vol lof over beide, en het was ons niet moeilijk gevallen er nog vele aan toe te voegen, want er was geen blad dat een uitzondering maakte. De verwachtingen waren dus hier hoog gespannen. Een uitbundig succes is echter Goldoni’s „De knecht van twee meesters” hier zeker niet ge worden; er is natuurlijk wel gelachen om deze klucht, maar als we als totale indruk schrijven, dat de ontvangst koel was, overdrijven we zeker niet de ge reserveerde houding van het publiek dat Donderdag de Amicitia-zaal geheel vulde ten opzichte van dit blijspel. Waaraan ligt toch dit verschil in ap preciatie van een Hollands en Fries pu bliek, dat trouwens niet voor het eerst bij dit stuk aan het licht trad, integen deel, het is bijna immer het geval als het blijspelen betreft. Allicht speelt hier bij een verschil in aard van Hollander en Fries een rol; de eerste, als wat luchtiger van gemoed, gaf zich ook nu blijkbaar gauwer gewonnen aan een in derdaad bijna onweerstaanbaar char mante vertolking van wat wij hier toch niet hoger klasseren dan een klucht en soms nogal naief ook. Er komt natuurlijk nog van allerlei bij. Het Hollands pu bliek ziet veel meer beroepstoneel dan wij hier, wellicht zal het zich daarom ook meer bevoegd achten dan het Noor den om een oordeel te vellen. Het kan echter ook zijn dat de goedgeschoolde Hollandse critici, die zo veel en veelsoor tig toneelwerk zien, een 18e eeuws stuk ter afwisseling en als vergelijkingsma teriaal op een rijk voorzien programma, zo interessant vonden dat ze nogal uit bundig zijn geweest. Hier, waar we slechts van enkele uitvoeringen per sei zoen kunnen genieten, verlangen we uiteraard dat het weinige dat we krij gen tot het beste behoort wat het Ne derlandse toneel heeft te bieden en dat het ook alle schakeringen van éen groot publiek zoveel mogelijk bevredigt. Dat zijn inderdaad voorwaarden, waaraan niet zo gemakkelijk is te voldoen, en waarin o.i. stellig deze klucht te kort schoot. Kon het stuk niet bevredigen, voor het spel geldt dat oordeel niet. Integendeel. De Haagse Comedie bracht het op uit stekende en zeer verzorgde wijze ovy het voetlicht. In het bijzonder was het spel van Bob de Lange (Pantalone dei Bisognosie), Gerard Hartkamp als dok ter Lombardi, Elisabeth Andersen (Bea trice, alias Federigo Rasponi), Johan Valk (Brighella) en Jan Retèl als Frud- daldino, de twee meesters dienende knecht, subliem, voorzover vooral wat het spel van de laatste betreft dat epi theton past bij de clowneske opvatting van zijn rol. De bloemen welke de dames na afloop werden aangeboden waren stellig wel verdiend. Lof mag tenslotte ook niet worden onthouden aan de fleurige en feestelijke décors en costuums van J. E. du Mont en het prachtige kapwerk van de fa. D. H. Michels. Het Amicitia Theater heeft van Dins dag t.m. Woensdagavond als hoofdnum mer „Straat der Verleiding” een drama uit een verdorven wereld, dat de regis seur Fritz Lang, geboren verteller met de camera, boeiend verhaalt. Edward G. Robinson, Joan Bennett en Dan Duryea vormen het drietal dat het -codlot op een dag samenbrengt, waarna het dra ma volgt dat slechts één einde kan heb ben. Robinson is hier Christopher Cross, eenmaal eerzaam kassier bij een groot New Yorks kledingmagazijn en in zijn vrije tijd verdienstelijk schilder, die het meisje Kitty (Joan Bennett) ontmoet, die de belangstelling voor zijn schilders talent voorwendt, welke hij bij zijn echt genote niet vindt. Dat meisje en haar schobbejak van een vriend Johnny (Dan Duryea) exploiteren echter Christopher en als de laatste de verhou ding tussen Kitty en Johnny tenslotte ontdekt doodt hij het meisje. Johnny wordt echter verdacht van de moord, er ook voor veroordeeld en geëxcuteerd. Christopher, zich bewust dat hij eigenlijk twee moorden pleegde, gaat geestelijk en physiek ten onder, als een figuur in lompen staat hij er bij als op een veiling het door hem geschilderd portret van Kitty voor 10.000 dollar verkocht wordt. Vrijdagavond vergaderde bovenge noemde ver. in haar gebouw onder lei ding van ds. J. N. de Ruiter, die na een kort openingswoord de secretaris, de heer S. R. Piersma, gelegenheid gaf tot het uitbrengen van zijn jaarverslag. Was, zo zeide deze, het vorig jaar het podium door aanbrenging van een nieu we aankleding, betere verlichting en een geluidsinstallatie belangrijk verbeterd, dit jaar werd de voorzaal onder handen genomen en een nieuwe vloerbedekking, wandbetimmering, een andere aankle ding en verlichting tot stand gebracht, waardoor dit lokaal aan gebruiksmoge- lijkheid belangrijk toenam. Als de finan ciën het toelaten, hoopt het bestuur ook de andere gelegenheden aan een derge lijke rwisiè te onderwerpen. Het ver slag werd goedgekeurd. De heer K. de Vries bracht rapport uit van de contróle op de jaarrekening van de penningmeester. Hij concludeerde dat het beheer zeer accuraat bijgehou den was en volgens de dubbele methode gevoerd. Alles werd volledig in orde be vonden, waarom hij voorstelde tot dé charge onder dankzegging aan de pen ningmeester voor het gevoerde beheer. Aldus werd besloten. De vergadering herkoos de aftredende secretaris en koos in de vacature H. Metz, de heer Modderman. Hierop licht de penningmeester, heer B. J. Deesker, de verlies- winstrekening en de balans uitvoerig toe. Door de aangebrachte verbeterin gen in het gebouw is een nadelig exploi- tatie-saldo ontstaan, dat door de re serve volledig kan worden gedekt, Ove rigens blijkt de vereniging er gezond voordelig saldo was. Daarna volgde een voor te staan. De voorzitter dankt beide functiona rissen voor het vele werk, dat zij voor de vereniging verrichtten. In de kascommissie worden benoemd de heren J. Hageman, K. de Vries en P. Hilwerda, waarna de voorzitter de ver gadering sluit. Dinsdagmorgen reeds vroeg komt de extra trein van het Nederlandse Circus Strassburger uit Zwolle te Sneek aan en dadelijk zal dan op het Martiniplein met de opbouw van het tentencomplex begonnen worden. Als de stallen opge- bouwd zijn, komen weer die stoeten prachtige paarden, uniek verbonden met de naam Strassburger. Sedert lange ja- ren zullen er ook weer voor het eerst ijsberen te zien zijn, die gepresenteerd worden door een jongeman uit Wasse naar, leerling uit de Nederlandse dres- suurschool te Valkenburg (L.j. Voorts Mexicaanse stieren, zebra’s, guanaco’s en niet te vergeten alleraardigste baby- olifanten. In de uitgebreide menagerie zien we nog bruine beren, dromedaris sen, apen en kleine beertjes en poney- paardjes. In dit programma zijn ook een troep Abessijnse pyramidebouwers en springers te zien. Voorts Regina, Karei en plly Strassburger in hun nieuwste creatie’s. Voor ons land nieuwe Franse clowns, een meesterlijke Italhaanse 1 jongleur, Belgische luchtnummers, Weense zeer charmante kunstwielrijders 1 en twee aantrekkelijke Nederlandse nummers oogstten elders grote succes- sen. algehele bestuursverkiezing. Als voor zitter werd gekozen de brig. A. Keet, terwijl voor de overige functies werden benoemd de h.h. B; Liémburg, J. Plat, W. de Boer en P. B. de Vries. Na rond vraag, waarvoor niet veel animo be stond, werd de vergadering door de wnd. voorzitter gesloten. Donderdag 12 October. Amicitia Thea ter. Onder auspiciën van de Veren, voor Vrijz. Hervormden, buitenge wone filmavond „Le diable au Corps”, (de duivel in ons), ’s Avonds 8 uur.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1