Buitenlands overzicht OUD SNEEK Hl Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De Fryske Boekewike _J R, K. Leesbibliotheek „St Martinus honderd jaar VRIJDAG 13 OCTOBER 1950 5e JAARGANG No 83 L KIEZEBRINK Redacteur: Foeke Kamstra overleden Wie komen uit Indonesië Stremming verkeer S. en 0. vergaderde Het Sneker Cantatekoor naar Amsterdam Tweede waarschuwing van Peking aan Amerika - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telef. 2872 De huurverhoging Prins Bernhard maakt het goed Truman, Mac Arthur en de Amerikaanse ver kiezingen - het Oostenrijkse vredesverdrag - Meer bevoegdheden voor de Assemblee DINSDAGS en VRIJDAGS. I - SNEEKER NIEUWSBLAD moet leveren. Het Is al weer geruime Er was wat bijzonders aan de alge- werd door radio-Peking omgeroepen. Premier Tsjou En Lai verklaarde, dat het Chinese volk de vrede liefheeft, doch nooit bevreesd zal zijn een agressieve oorlog te weerstaan. Stalin heeft de Noord-Koreaanse re gering geluk gewenst met haar „held haftig verzet”. Men is in Westerse kringen van me ning dat noch dit Chinese noch dit Rus sische gebaar met zekerheid betekent dat deze landen zullen ingrijpen. Tru man en Mac Arthur zullen echter in hun conferentie stellig de gehele Oost-Azia- tische situatie in ogenschouw nemen. Het verkeer over de brug aan de Ha- rinxmakade wordt wegens herstelwerk zaamheden tot nadere aankondiging af gesloten op Dinsdag 17 October a.s. om 17.30 uur. Gysbert Japicxpriis foar dr. Y. Poortinga. Redactie-adres Met het troepentransportschip Chi- tral, vertrokken van Tandjong Priok 22 Sept, en vermoedelijk 17 October te Am sterdam aankomend, zullen o.a, uit In donesië terugkeren: van het K.N.I.L. luitenant-kolonel J. C. Kuiper, Peper straat 8, Sneek; adj. o.o. G. Wielinga, Amaliastraat 22, Sneek. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Daarom zullen we wel mogen verwach ten dat Korea het Griekenland van het Verre Oosten zal worden. De Eerste Kamer heeft de huurver hoging van 15 nu aangenomen, verhoging zal niet ingaan voordat de voorstellen tot belastingverlaging, welke thans bij de Tweede Kamer zijn inge komen, zijn ingevoerd. het allermooiste dier van deze tafelkeu- ring. Als blijk van waardering voor de vele bemoeiingen die de heer S. Jonk mans zich steeds heeft getroost bij keu ringen etc. werd hem een zilv. water- poortlepeltje aangeboden en bracht de heer Brouwer hem en de heer Volkers, de bekende keurmeester, dank voor het vele werk dat zij steeds hebben verricht. De bespreking Jongdierendag afd. pluimvee had tot resultaat dat ongeveer 80 jonge hennen gekeurd kunnen worden, waar voor het bestuur zich in verbinding zal stellen met de keurmeester Keizer van Groningen die op een nader aan te wij zen Zaterdagmiddag naar Sneek en om- Het secretariaat van Z. K. H. Prins Bernhard deelt mede: De lichte operatie, die Z.K.H. Prins Bernhard dezer dagen in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht heeft ondergaan, is geslaagd. De toe stand van de Prins is zeer goed. Ver wacht mag worden, dat Z.K.H. het zie kenhuis tegen het einde van de week kan verlaten. De R. K. Leesbibliotheek „St. Marti- nus” is met het R. K. Leesgezelschap wel een der oudste instellingen van de parochie Sneek. Vierde het Leesgezel schap vorig jaar het eeuwfeest, komende Zondag hoopt de katholieke bibliotheek kerkelijk eveneens het honderdjarig be staan te herdenken. Hoewel het uiter aard zeer moeilijk was om vooral van de eerste jaren enige bijzonderheden op te diepen, aangezien de oude notulen boeken helaas niet meer te achterhalen waren, is het ons toch gelukt, dank zij de welwillende medewerking van enige parochianen, die in de loop der jaren. nauw verbonden waren aan de biblio theek een aantal gegevens te verkrijgen, zodat we in staat zijn, zij het in kort bestek, een resumé te geven van de groei, bloei en ontwikkeling van deze voor de parochie Sneek zo belangrijke instelling. De oprichting moet in 1850 plaats ge had hebben in de zaal van de toenma lige stalhouderij van de heer J. L. van Het communistische China heeft de V. S. voor de tweede maal in tien da gen gewaarschuwd „zich buiten Noord- Korea te houden Deze waarschuwing geviDg zai komen om de dieren te keu ren. Punt 10 van de agenda, bestelling standaard voor pluimvee-rassen, werd aangehouden tot de eerstvolgende ver gadering. Nadat de rondvraag enkele stellers van vragen naar voren had ge bracht en de voorz. deze allen op be vredigende wijze had beantwoord, werd overgegaan tot het houden van schiet wedstrijden om een 15-tal prijzen, waar na te ongeveer 11 uur de heer Verdaas donk als wedstrijdleider de prijzen met welgekozen woorden aan de „scherp schutters” uitreikte. Het was als altijd een zeer gezellige en geslaagde bijeen komst van „S. en O.” Moge katholiek Sneek aan deze instel ling die aandacht en belangstelling schenken die ze nodig heeft en verdient opdat ze haar mooie taak mag blijven vervullen tot heil van de parochie. Zoals we in de aanhef al schreven, zal Zondag dit eeuwfeest kerkelijk worden gevierd. Onder alle vastgestelde H. Mis sen zal onze oud-parochiaan pater O. Oomes S.C.J., thans te Rotterdam, een predikatie houden over het Goede Boek. Verder heeft het bestuur als herinnering aan dit jubileum een prachtcollectie nieuwe boeken aangeschaft, terwijl voortaan de bibliotheek iedere dag ge opend zal zijn Maandags, Dinsdags, Don derdags en Vrijdags van 78 en Woens dag en Zaterdag van 45. Was het tot nu toe gebruik dat alleen heren behulpzaam waren bij de uit lening, voortaan zullen ook enkele da mes medewerking verlenen. heerste te lenigen, ook tot de oprichters van de leesbibliotheek behoorden. Deze namen komen ook voor bij het leesge zelschap en. dit viertal vormde ook het bestuur van de in 1859 ingelijfde paro chiale St. Vincentius-vereniging. Want juist de Vine. Verenigingen hadden en der Meulen aan de Noorderpoort. Met vrij grote zekerheid mag worden aange nomen dat de heren Dr. R. R. R. Bloe men, H. J. Visser, M. Veltman en C. A. Brenninkmeyer, die zieb toentertijd met nog enige andere personen bezig hielden overleg met de landen van dit pact van wapens voorzien zullen worden en hun defensie regelen. De Grieken en Tur ken bezetten ook zo belangrijke strate gische posities in Europa, dat dit moei lijk anders kan. Nauwe voeling tussen alle landen, die buiten het Ijzeren Gor dijn staan, is ten zeerste gewenst nu verluidt dat Rusland, teleurgesteld door zijn Koreaanse avontuur en het daar mee vergezeld gaande prestige-verlies in Azië, zijn politieke activiteit weer meer naar Europa zou willen verleggen. Molotoff, de voorstander van een actie ve Russische politiek in Azië, zou, zoal niet in ongenade gevallen, dan toch naar de achtergrond geschoven zijn. De eer ste verschijnselen van een hernieuwde verscherping der Russische politiek in Europa zouden geweest zijn de commu nistische relletjes in West-Duitsland en Oostenrijk. Beide hebben geen grote ge volgen gehad, hoewel in Oostenrijk een ogenblik een staatsgreep der communis ten met hulp van de Russische bezet tingstroepen heeft gedreigd. De besliste houding der Oostenrijkse regering ech ter, het feit dat ook het volk in meer derheid rustig bleef hoewel de ontevre denheid over de economische toestand er groot is, en de aanwezigheid van Amerikaanse, Britse en Franse troepen heeft de bedoelingen der communisten doen mislukken. Eigenlijk is het nog niet eens zo erg te betreuren dat het vredesverdrag der geallieerden met Oostenrijk nog nimmer tot stand kwam. Technisch is dat verdrag gereed, 250 vergaderingen zijn er over gehouden, maar als het om de definitieve afspra ken gaat, hebben de Russische vertegen woordigers telkens weer bezwaren. Ze willen nog geen verdrag omdat dit de terugtrekking van alle geallieerde, dus ook hun troepen zou medebrengen. Door de ontruiming van hun Oosten rijkse zöne, zouden de Russen een be langrijke, naar het Westen vooruitge schoven post prijs geven, zeer belang rijk ook omdat Oostenrijk aan Zuid- Slavië grenst, waarmee de Russen vroeg of laat zullen willen afrekenen. Boven dien zou het Ijzeren Gordijn min of meer worden opengescheurd, want Tsjecho-Slowakjje zou een vrije grens met het democratische Oostenrijk krij gen. Ook dat wensen de Russen niet, erg betrouwbaar achten ze de Tsjechen toch al niet, er wordt verwacht dat, zo als de Polen vorig jaar een Russisch maarschalk als leider der defensie kre gen, ook zij er spoedig een zullen deel achtig worden. Hebben de Russen be lang bij het behouden van hun positie in Oostenrijk, de Westelijke geallieerden hebben om soortgelijke redenen ditzelfde belang; ook zij zullen gaarne in de buurt van Zuid-Slavië, dat thans een ernstige crisis doormaakt wegens het mislukken van de oogst, willen blijven en zij zullen er ook niet voor voelen het Verschijnt: Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Go. Kantoor: GROOTZAND 55 "telefoon 3005 (K 5150) Dezer dagen is op 80-jarige leeftijd overleden de heer F. Kamstra. Hij was een oud-stadgenoot die, toen hij hier aan het Grootzand woonde, een beddenfabriek had, en in die tijd een vooraanstaande rol speelde in de oude socialistische beweging van Domela Nieuwenhuis. Zaterdag 2 December a.s. reist het Sneker Cantatekoor naar Amsterdam. Door bemiddeling van het impressariaat „Vocat Artes Frisia” (Friesland roept de kunst), twee jaar geleden opgericht door onze stadgenoten I. Bergsma en W. van Dijk, zal het daar die avond met het Ljouwerter Orkest Forban (L.O.F.) in de grote zaal van het Orkestgebouw een uitvoering geven van de Friese can tate „Wer binn’ de fjilden grien”. Verder gaan mee Abe Brouwer, die zal declameren, de „Fryslan Sjongers”, het Leeuwarder Accordeon Orkest en de „Ljouwerter Skotsploech”, die even eens aan deze avond zullen medewerken. „Vocat Artes Frisia” dat ten doel heeft goede solisten naar Friesland, Groningen en Drente te laten komen, maar tevens om de andere delen van het land kennis te doen maken met de Friese culutuur, heeft voor het seizoen 1950/51 een belangwekkend programma samengesteld, dat geopend werd door de bekende voordrachtkunstenares Nel Oosthout die in alle drie provincies voordrachtavonden hield. Op 19 October zingt in hotel Amicitia te Leeuwarden de Franse zangeres Noëmi Perugia met pianobegeleiding van Henriëtte Bosmans, terwijl daar op 29 November en 21 Februari resp. nog zullen optreden de Russische pianist Alexander Borowsky en de Oostenrijkse violist Anton Fietz, met Herman Bij- vanek aan de vleugel. Voorts vermeldt het programma voor Friesland en Groningen voordrachtmid- dagen van de Duitse schrijver Werner Bergengruen en wacht het Noorden waarschijnlijk ook nog concerten van de tenor Julius Patzak en de pianist Frans Joseph Hirt, alsmede een toneelspel door de poppen van het wereldberoemde Salz burger Marionetten Theater. Tevens is nog een reeks concerten van jonge Friese kunstenaars in voorberei ding ten huize van de toenmalige bibliotheca ris Louwmans en was van zeer beschei den omvang. Dat ze in een behoefte voorzag bewijst wel de snelle en grote bloei, waarvan het beste bewijs is de toename van het aantal boeken. Beschei den begonnen vermeldde de catologus reeds in 1910 een bezit van ruim 2500 boeken en momenteel bezit men meer dan 3000 banden. Dat het voor de bi bliothecaris moeilijk was de boeken alle thuis onder te brengen was begrijpelijk en zodoende werd naar een andere, bete re plaats rondgezien. Een der lokalen van de R.K. Jongsenschool aan de Hooi- blokstraat werd daarop de plaats waar de uitlening plaats vond. Weer een tijd later verhuisde men naar beneden waar een klein lokaaltje als bi- bibliotheek werd ingericht. Dat was een grote vooruitgang omdat men toen alles beter kon' overzien. Doch de groei hield aan en mede door het toenemen van het aantal leerlingen moest weer naar een andere plaats worden rondgezien en de laatste jaren is de bibliotheek geves- In vorige overzichten hebben we er nogal eens op gewezen dat de afloop der Amerikaanse tussentijdse Congresver kiezingen begin November te houden van invloed op de internationale po litiek zal kunnen zijn. Winnen de aan hangers van Truman, de democraten, dan zou men misschien een wat tege moetkomender houding jegens rood China kunnen verwachten, welke de Amerikaanse regering thans niet aan durft, omdat zij vreest, dat de republi keinen er dan garen bij zullen spinnen. Die zouden het dan in him verkiezings propaganda zo gaan voorstellen alsof Truman en de democratische partij met pak en zak naar de communisten waren overgelopen. Zouden de republikeinen aanzienlijke winst boeken dan zal van een milder houding der Amerikaanse regering jegens Peking wel niets komen en blijft in dezen een kloof gapen tussen de Engelse en Amerikaanse politiek, die toch ook altijd min of meer een breuk brengt in de samenwerking der Weste lijke landen in de Ver. Naties. Een kloof die dan misschien nog wijder zou wor den ook, omdat de Amerikaanse republi keinen ook een volledige opname van Spanje in de Atlantische samenwerking op het oog hebben, daar deze de strate gische positie van West-Europa zou versterken. Zoals bekend wenst Enge land deze samenwerking niet uit anti pathie jegens Franco. We hebben hier een paar van de belangrijkste punten in de internationale politiek genoemd waarop de ontwikkeling van de Ameri kaanse binnenlandse politiek van in vloed kan zijn. Omgekeerd kan ook de ontwikkeling van de internationale po litiek tot het moment der Amerikaanse verkiezingen van niet geringe invloed zijn op de uitslag daarvan. We maken ons sterk dat het succes van generaal Mac Arthur in Korea de Amerikaanse republikeinen ten goede zal komen, want zij zijn het die deze grote stra teeg, die tracht een militair sterke Ame rikaanse positie in Oost-Azië op te bou wen, ongeacht welke politieke mogelijk heden hij daarbij in ’t gedrang brengt, steeds de hand boven het hoofd houden. De republikeinse partij kritiseert dan ook Truman, Acheson en de democrati sche partij scherp omdat deze Mac Ar thur hebben verhinderd op Formosa Amerikaanse militaire bases te behou den en omdat ze dezer dagen de Am. militaire missie die op dat eiland voe ling hield met Tsjang Kai Sjek hebben teruggeroepen. De Amerikaanse rege ring deed dit blijkbaar om op het kri tieke ogenblik, dat Amerikaanse troepen in Korea over de 38ste breedtegraad zouden gaan, de rode Chinezen toch nog enigszins gerust te stellen. Als Mac Arthur, nu hij de officiële toestemming der Ver. Naties heeft om met V. N.- troepen ook Noord-Korea te bezetten opdat geheel Korea één, op democrati sche voet geschoeide, staat worde, ook daar snel successen behaalt, zodat zijn Tsjoejkow, de Russische opperbevelheb ber in Oost-Duitsland de West-Duitse communisten opgeroepen te hebben tot verzet en sabotage over de gehele linie, maar een voor de Russen minder prettig verschijnsel is, dat in Oost-Duitsland zelf de bevolking hier en daar in heftig verzet komt tegen de „volkspolitie”. De laatste tijd schijnt trouwens de onder grondse actie tegen Moskou zowel in de Baltische landen, in Polen als in de Oekraine, weer te groeien. Dat zijn ook dingen waarmee de Sovjet-Unie te reke nen heeft als ze op een oorlog zou aan- sturen. En aan de andere zijde met de groeiende kracht van het Westen en de in het Korea-geval gebleken mogelijk heid om ook de Ver. Naties tot daden te brengen tegen een agressor. Om dat nog beter te kunnen, is thans in de al gemene vergadering der V. N. het Ame rikaanse voorstel in behandeling om de Assemblée zelve in spoedzitting bijeen te roepen als zich ergens agressie voor doet en de Veiligheidsraad door het vetorecht tot machteloosheid gedoemd is. In de Assemblée geldt dat vetorecht nl. niet. De Amerikaan Foster Dulles heeft bij de verdediging van dit voorstel er op gewezen dat de wetenschap dat een snel werkt -de apparatuur der V.N. een agressor ter verantwoording zal roepen, het best in staat is de oorlogs- vrees bij de volken te bestrijden. De oorlogsvrees, die thans heerst, is een aanvretende en gevaarlijke kracht. Die vrees leidt het menselijk pogen af van zijn helende en scheppende werk om de geest te richten op een activiteit, die, in het gunstigste geval, doelloos en in het ergste geval verwoestend is. Ja, als men oorlogsvrees niet weet te bedwingen, schept deze op zichzelf de voorwaarden, die een oorlog waarschijnlijk maken. Wysjinsky, de Russische minister van buitenlandse zaken, bleek natuurlijk de bevoegdheden van de Veiligheidsraad te willen handhaven, hij kondigde een voorstel aan om de Grote Vijf te doen bijeenkomen, die de verbetering van de internationale verhoudingen dan nog eens moesten bespreken. Daar de Rus bp de Vijf ook communistisch China rekent, vond dit voorstel alleen al daar om geen goede ontvangst bij de Ameri kanen. Wat de groeiende kracht van het Westen nog betreft, deze brengt uiter aard sterk de vraag naar voren, welke bijdrage ieder land op zich zelf daartoe XDx W CXö WdL Mij juv/LIvld o cxcfll dtj digU- j mene ledenvergadering van de Pluim vee- en Kónijnenfokver. „Sneek en Om- streken” die Woensdagavond in Hotel Hanenburg werd gehouden. Op de voor- zitterstoelontbrak nl. de figuur van de heer Doevendans. Die was ziek, en om dat de tweede voorzitter wegens uitste- digheid ook verstek liet gaan, trad de penningmeester Ae. Brouwer tevens maar als voorzitter ad interim op, die in zijn openingswoord de hoop uitsprak dat de voorzitter spoedig weer hersteld zal zijn. Na het lezen der notulen en behan deling -in enige ingekomen stukken bracht de heer Verf verslag uit van de vergadering van de .Ned. Hoenderbond, waarvoor hem dank werd gebracht. Op De i 29 Aug. 1.1. had een viswedstrijd van leden plaats gehad en bij monde van de heer Verdaasdonk werden nu de prijzen aan de winnaars uitgereikt. Dat waren: voor de meeste vissen D. Volkers; grootste vis: D. v. d. Molen; kleinste vis: U. Jaasma; op een na de grootste vis: F. Wiersma; grootste paling: J. Ruiter. Daarna volgde bespreking van de komende feestavond. Met enige wen- ken van de vergadering zal door het be stuur rekening worden gehouden, maar het feest zal op dezelfde wijze worden gevierd als vcorheen. Zaterdag 9 Oc tober werd onder de leden een tafelkeu- ring van konijnen gehouden waarbij de heer D. Volkers als keurmeester fun geerde. Deze deelde mede 70 dieren te hebben gekeurd, veel te weinig z.i. voor met het verzamelen van oud papier enz. zo’n grote vereniging als S. en O. De om uit de opbrengst daarvan enigermate bevredigend, j de sociale nood, welke in vele gezinnen militair niets betekenende Oostenrijk te ontruimen zolang daar gevaar voor een populariteit nog meer stijgt, is het best communistische overrompeling bestaat, mogelijk dat het republikeinse stemmen- Oostenrijk, welks regering zo vurig ver- cijfer in de Ver. Staten daarvan zal pro- langt naar de totstandkoming van een fiteren. En zo rijst de vraag of de ont- j vredesverdrag, is thans de dupe van moeting welke Truman thans met Mac Arthur ergens in de Stille Oceaan heeft, ten doel heeft Mac Arthur te waarschu wen voorzichtig te zijn bij zijn opmars, om de rode Chinezen niet onnodig te prikkelen of om voor het Amerikaanse vblk te demonstreren dat de Ameri kaanse president .echt heeft te delen in de glorie welke Mac Arthur ten deel valt. Mac Arthur heeft nog nimmer naar Washington willen komen om ver antwoording af te leggen, Truman deed dus wel een zeer ongewone stap de ge neraal halverwege tegemoet te komen en daaruit blijkt wel, welk een groot belang hij aan deze conferentie hecht. Rood China zou zijn scherpste te genstanders, de Amerikaanse republi- Hoek Oude KoemarktGrote Kerkstraat in het jaar 1887. tigd in het St. Maartensgebouw aan de Singel. De 100-jarige mag zich thans in een bloeiende gezondheid verheugen en is in alle opzichten op de hoogte van haar tijd en ze mag zich in een brede be langstelling verheugen. Bij haar 75e verjaardag werd een ogenblik stil ge staan, het werd een feestelijke herden king en de gelegenheid werd tevens aangegrepen in wijde kring propaganda voor deze instelling te maken en niet zonder succes. In de loop der jaren hebben vele per sonen hun arbeid aan dit werk gegeven en als een der pioniers, wiens naam on verbrekelijk aan de bibliotheek is ver bonden, moet genoemd worden de heer H. B. M. Louwmans z.g. die als bibliothe caris het grootste aandeel had in de werkzaamheden. Onmiddellijk hierna moet genoemd worden de secretaris, de heer J. L. van der Meulen z.g. die vanaf 1 Oct. 1909 tot 29 Maart 1945, dus ruim 35 jaar onafgebroken medewerker en secretaris van de bibliotheek is ge weest. De heer Louwmans werd als bi bliothecaris opgevolgd door de heer P. de Jong die tevens enige jaren het voor zitterschap waarnam en aan de biblio theek verbonden is geweest van Febru ari 1924 tot Januari 1946, dus ruim 22 jaar lang. Ook werd het voorzitterschap enige jaren waargenomen door de heer J. Spoelstra. Het huidige bestuur bestaat uit de heren A. C. S. E. Keet, voorzitter; J. L. van der Meulen, secretaris; J. H. Meyer, penningmeester; Jan Tromp en Georg. Stoelinga, terwijl de heer P. de Jong ere voorzitter is. Bibliothecarissen zijn de heren A. du Bois, Jan Tromp en J. L. van der Meulen. Daarnaast zijn nog tal van medewerkers bij dit werk behulp zaam en behulpzaam geweest, maar het is ondoenlijk hen alle te memoreren. Zo als gezegd de 100-jarige mag zich in een bloeiende gezondheid verheugen. De ca talogus is een weerspiegeling van de levensvatbaarheid van deze instelling, die over een rijke schat van boeken be- j schikt, waaruit ieder lezer iets van zijn smaak en voorkeur zal kunnen putten. officieel hulp te bieden in hun laatste verzet tegen daardoor zou waarschijnlijk een verkiezingsoverwin ning behalen. Intussen heeft noch Pe king, noch Moskou tot nog toe neiging getoond in Noord-Korea in te grijpen, hoewel beide zich onbehaaglijk moeten gevoelen, nu ook V.N.-troepen, d. w. z. voornamelijk Amerikanen op weg zijn naar de noordelijke grenzen van Korea en dus Chinees en Russisch gebied Wladiwostock naderen. Dit brengt ’n grote spanning in de internationale ver houdingen, waarom het te hopen is dat de strijd in Noord-Korea spoedig zal zijn beëindigd. Dan kan misschien een be langrijk deel der Amerikaanse troepen hier vervangen worden door V.N.-troe pen van andere naties, jegens welke China, en Rusland minder wantrouwen hebben en kan ook met de economische opbouw van Korea worden begonnen. Daarmee kunnen de Ver. Naties, wat in dezen practised het Westen betekent, een bewijs geven van hun goede bedoe lingen in en jegens Azië en dit zou mis schien ook weer kunnen leiden tot een beter begrip tussen de grote Aziatische staten, met name rood China en het Westen. De Russen zullen echter een democratisch, met Westelijke hulp economisch hersteld Korea wel nooit an ders kunnen zien dan als een pion van het Westen aan hun grens en hun in triges tegen het land biyven voortzetten. kwaliteit echter was zeer I In de afd. kortharige, langharige en dwergrassen verkreeg de heer L. L. Vel- linga te Dijken bij Woudsend een extra prijs. Van de kleine rassen verwierf het Black and Tan konijn van J. de Boer te j Gaastmeer de prijs. Middenrassen wit Wener konijn van de heer W. Dijkstra te Hommerts en grote rassen Franse hebben hedentendage nog, ook tot taak hangoor van de heer J. Schoegje te om te bevorderen dat in de katholieke Hommerts die ook de prijs ontving voor I gezinnen goede lectuur op kath. grond slag kwam. Daarom is het te verklaren dat de Vine. Vereniging, voordat de bi bliotheek in later jaren zelfstandig werd, ook lange tijd de leiding en verantwoor- i delijkheid mede op zich heeft genomen, i De bibliotheek is aanvankelijk begonnen Nu we hier Griekenland noemen, dient even vermeld dat hoewel dit land en Turkye niet in het Atlantisch pact zullen worden opgenomen, ze toch in De Fryske Boekewike sil dit jier helden wurde fan Moandei 3 t.em. Sneon 8 Novimber. De nei de oarloch troch de Steaten fan Fryslan ynstelde „Gysbert Japicx priis” foar Fryske literatuer is foar dit jier takend oan dr. Ype Poortinga to Menaem en wol foar syn histoaryske roman yn twa dielen „Elbrich”. Dizze prils sil op ’e earste dei fan ’e boekewike yn it Boalserter stedshüs ütrikt wurde. It stiet lykwols net fêst dat de skriuwer der seis by wêze kin om’t er al in skoft siik is. Elbrich is in histoaryske roman, dy’t spilet yn de earste jierren fan de tach- tichjierrige oarloch, en de krityk hat dit boek algemien neamd as to hearren ta it béste Fryske proaza fan de léste jierren. Letter waerd üs noch trochdien dat de priis net takend is foar de hiele roman Elbrich, mar allinnich foar it twadde diel. It earste kaem nammentlik foar 1948 fan ’e parse en telde dêrom net i mei by de bioardieling. keinen, geen groter dienst kunnen be- wyzen dan thans de Noord-Koreanen de V.N.-troepen, want de republikeinse partij cijfer in de Ver. Staten daarvan zal pro- langt de gespannen internationale verhoudin- gen. Maar welk land is dat eigenlijk niet Ook het verscheurde Duitsland zeker, waarvan het Oostelijke deel door de Russen tegen het Westelijke wordt opgehitst. Om de West-Duitse herbewa- tijd geleden dat de Engelsen Amen- pening te voorkomen schijnt generaal kaanse denkbeelden om de Engelse - -■*vloot te beperken, opdat de Britten een groter aandeel in de strijdkrachten te land in Europa zouden hebben, afwezen, o.a. met het argument dat de onderlin ge verbindingen van het Gemenebest in tijd van oorlog door de Engelse vloot moesten worden gehandhaafd, Londen was niet bereid die taak over te laten aan de Ver. Staten. Thans schijnt in de lagere organen van de leiding van het Atlantisch pact ook een plan geopperd het Nederlandse marine-apparaat in te krimpen om de Nederlandse bijdrage te land te vergroten. Nederland heeft te recht een dergelijk plan bij voorbaat af gewezen. De Nederlandse vloot heeft in oorlogstijd een taak in West-Indië en ten opzichte van onze koopvaardijvloot. Als ze door bondgenoten werd overge nomen zou dat er wel eens toe kunnen leiden dat vVest-Indië totaal van Neder land vervreemd werd en onder de vleu gels der Ver. Staten kwam. Hebben we de vorige maal in ons overzicht een succes der Franse wapenen in Indo China kunnen melden, thans moet ge wag gemaakt van een vrij zware Franse nederlaag tegen de Vietminh aan de Chinese grens. De opstandelingen zijn ongetwijfeld in rood China geoefend en van wapens voorzien. De Fransen heb ben de Ver. Staten nu dringend om wa- penzendingen gevraagd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1