Officiële ingebruikneming nieuwe R.K. ULO’School Arthur De conferentie tussen Truman en Mac Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ïiiiiSniiii iiiiiiiloiii Volkomen overeenstemming De beste Friese spelers in En de positie der Friese streekpers A. L. J. Wytzes overleden „Onder de Linden” i 5e JAARGANG No 84 DINSDAG 17 OCTOBER 1950 L KIEZEBRINK Biljarten Verduistering van f 45000 HET KONINKLIJK BEZOEK Vingertop bewees schuld Doktorenbijenkorf Ned. Chr. Landarbeidersbond De Veendam vertrokken Zakennieuws Ds. J. Attema kwart eeuw predikant De huwelijksspaarregeling met belastingfaciliteiten Gemotoriseerd fabriekspersoneel -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De Fryske Boekewike KLEINZAND 7 - Telet. 2872 De minister deed het toch nog persoonlijk De nieuwe minister van oorlog en marine Laatste programma voor de strijdkrachten Prins Bernhard spoedig naar huis Prachtige vangst De Sportflits landelijk? Kantongerecht SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: Uitlatingen van Truman. niet A. f. S. 50 passagiers bleven achter. heer van Wy hawwe üs forlïne wike forsind. De Fryske Boekewike wurdt net helden fan Moandei 3 o.e.m. Sneon 8, sa as wy skreaunen, mar fan 3 o.e.m. 11 Novim- ber. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor.- GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Ontvangst door H. M. de Koningin op Paleis Soestdijk van de Canadese Rear Admiral Edmond Rollo Mainguy, commandant van het Canadese Squadron, Commandeur K. F. Adams (Commandant vliegkampschip „Mag nificent” Lt. ter Zee Edward T. G. Madgwick (Commandant v. d. „Hu ron”) en Lt. ter Zee F. C. Frewer (Commandant van de „Micmac”). Rechts vooraan de Canadese Ambassadeur P. Dupuy, die eveneens bij de ontvangst aanwezig was, Het programma voor de strijdkrach ten is uit de aether verdwenen. Gister avond is het voor het laatst door Hil versum II uitgezonden. Bij deze plech tige gebeurtenis hebben het woord ge voerd generaal Kruis, voorzitter van de verenigde chefs van staven, mr. W. F. Schokking, minister van oorlog en ma rine, en prof. dr. J. B. Kors, voorzitter van de federatie van omroepverenigin gen. Generaal Kruis dankte alle mede werkers voor hun toewijding en grote plichtsbetrachting. Minister Schokking droeg daarna de uitzendingen over mili taire onderwerpen formeel aan de om roepverenigingen over. specteur pastoor Metz uit Lemmer was verhinderd; aanwezig was voorts o.a. de schoolarts de heer Nieuwenhuis, ouders van leerlingen en de leerlingen. De secre taris van het bestuur der school, de heer H. F. de Grijs, opende met de Christen- groet en sprak een woord van welkom, waarna de H. E. deken van Galkom als voorzitter van het schoolbestuur het woord voerde, gevolgd door de heer P. de Jong, lid van het schoolbestuur en van de bouwcommissie; een koor uit de leerlingen zong daarna een lied, waarin de wederwaardigheden van het R.K. Ulo- onderwijs hier ter stede werden bezon gen; wethouder Boeyenga sprak na mens het gemeentebestuur, de heer Sip- Te Veenwouden is aangehouden de on geveer 60-jarige V. d. B., die nu eens te Amsterdam, dan weer te Veen wouden in Friesland verblijf houdt, aldus meldt het Vrije Volk. De aanhouding geschiedde op een klacht van een "Groningse familie, voor wie de verdachte een aantal effecten ter waarde van 45.000 zou verkopen. Hij had voorgegeven, ondanks een dreigende devaluatie, „de effecten met winst van de hand te kunnen doen”. Daar vermoed wordt, dat Van der B. door het gehele land zijn arbeidsveld had, verzoekt de officier van Justitie te Leeuwarden hem mede te delen, waar Van der B. zich verder aan dergelijke praktijken heeft schuldig gemaakt. Van de J 45.000 was bij zijn arrestatie geen cent meer in het bezit van de verdachte. De terugkeer van Prins Bernhard naar het Paleis Soestdijk uit het acade misch ziekenhuis te Utrecht, waar hij een lichte operatie onderging, kan tegen het midden dezer week worden tege moet gezien. Binnenkort zullen te Groningen de werkzaamheden beginnen voor de bouw van een groot en modern flatgebouw, een flatgebouw, dat een bijzondere be stemming zal krijgen en daardoor ge heel nieuw voor ons land is. Men zal te Groningen de doktoren en specialisten concentreren in een groot gebouw en daardoor voorzien in een grote behoefte aan het tekort aan ruime woningen voor deze groep medici. In tegenstelling met een bericht in ons vorig nr., heeft minister In 't Veld, Vrijdagmiddag in Leeuwarden toch nog zelf de gedenksteen onthuld in de 1000ste woning, door middel van het spaarsysteem van de N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten tot stand gekomen. kens voor het rijksschooltoezicht; na mens de leerlingen boden twee meisjes een vlag voor de school aan, waarna de heer J. A. Lokkerbol, het hoofd van de school, het woord voerde. De heer M. Ringnalda kwam voor het schoolbestuur van de R.K. meisjesschool gelukwensen aanbieden; de heer J. H. Doodkorte deed dit voor de R.K. Jongensschool. Voor de architecten, architectenbureau Goodijk en de Vries, sprak laatstgenoemde; de heer F. v. d. Woude uit IJlst voerde het woord namens alle bij de uitvoering van het werk betrokkenen. We komen in het volgende nr. op deze plechtigheid en de school zelve terug. De 25-jarige grondwerker W. K. uit Harkema-Opeinde besloot in Mei van dit jaar een overval te plegen op een be jaarde alleenwonende boer onder Boe- lenslaan. In het holst van de nacht klop te hij vermomd als boer aan, doch in plaats van de oude boer deed een jonge re neef open. Deze liet zich niet van streek brengen en slaagde er in de ge maskerde met een oude sabel op de vlucht te jagen. Thuis gekomen bemerk te K. tot zijn schrik dat hij een vinger top op het slagveld had moeten achter laten. Een gerechtelijke geneeskundige stelde vast dat de in de boerderij gevon den vingertop bij de verminkte vinger hoorde. In Juli j.l. veroordeelde de Leeu warder rechtbank K. tot 2y2 jaar gevan genisstraf. Thans heeft de zaak in hoger beroep voor het gerechtshof te Leeu warden gediend. De advocaat-generaal heeft bevestiging van het vonnis ge vraagd. Zondag j.l. overleed op 73-jarige leef tijd de heer A. L. J. Wytzes. Daarmee is een belangrijke figuur uit onze stad heengegaan. Anne Louwrens J. Wytzes was aller eerst onderwijsman. Geboren in Pingjum op 30 Sept. 1877, werd hij te Bolsward aan de Normaallessen aldaar opgeleid voor onderwijzer. Hij werkte enige tijd buiten Friesland, maar kwam hier al redelijk gauw terug. Hij werd toen Hoofd van de Chr. School te St. Jacobi- parochie en leraar aan de Normaalschool te Berlikum. Daarna werd hij Hoofd der Geref. school te Bolsward. Toen in 1920 de Chr. Kweekschool in Sneek werd ge opend, werd de heer W., die de l.o. akten Frans en Engels en de M.O. akte Ne derlands had, directeur. De opleiding had nl. de liefde van zijn hart. Het contact met het lager onderwijs werd behouden door zijn inspecteurschap vo.or Chr. Nat. Schoolonderwijs, waarvoor hij in een be paald rayon geregeld de scholen moest bezoeken. Zeer vele leerkrachten zijn door hem opgeleid en werden later met raad ter Zijde gestaan. Na zijn pension- nering op 1 Sept. 1946 wist hij van geen rusten. Het Chr. Lyceum had zijn volle aandacht; hij werd voorzitter van het bestuur en mede door zijn intiatief kon deze inrichting in 1947 worden geopend. Voor de komst van de tegenwoordige rector dr. Greep, nam de heer W. tijde lijk het rectoraat van deze inrichting waar. Als geboren Fries zag hij meer en meer de noodzaak in het Friese kind aanvankelijk in zijn eigen taal te onder wijzen. Daarvoor heeft hij het pleit ge voerd op vergaderingen, ook van onder wijsmensen en ook na zijn afscheid als inspecteur in 1947 bleef hij voorzitter van het Paedagogysk Wurkforban van de Fryske Akademie en legde hij zijn op vattingen hierover neer in een brochure, die de stoot gaf tot een nadere bestu dering van dit vraagstuk en toen een aantal proefscholen in Friesland werd ingericht bezorgde de heer W. de metho de voor het aanvankelijk lezen. Ook zat hij in de commissie voor de controle van deze scholen. Van de hand van de overledene ver schenen verder een letterkundeboek en in samenwerking met de heer Lancée een Spraakkunst die tot op deze tijd nog steeds aan de opleidingsscholen ge bruikt wordt. Ook was hij medewerker aan de cursus Studeo voor de Hoofdacte, waarvoor hij Taal- en Letterkunde ver zorgde. Ook op kerkelijk gebied vervulde de thans ontslapene in de loop der jaren verscheidene functies, o.a. als ouderling van de Geref. kerk alhier in welke func- toe hij ook vele malen catechisatie gaf. Zaterdagmiddag is te Leeuwarden in een vergadering van de Journalisten vereniging Friesland de kwestie behan deld van de afwezigheid der journalisten van de Friese streekpers, op de gala- avond ter gelegenheid van het Konink lijk bezoek. De voorzitter, de heer J. Piebenga heeft daar het beleid van het dagelijks bestuur want niet hij alleen doch het gehele dagelijkse bestuur droeg de verantwoordelijkheid voor hetgeen van de zijde dezer vereniging verricht is uiteengezet. Ook de aanwezige journalisten van de streekbladen had den nog eens gelegenheid hun bezwaren te berde te brengen. Zowel uit ’s voor zitters mededelingen als uit de lang durige discussie bleek echter wel dui delijk, dat het bestuur er allerminst op uit geweest is de journalisten van de streekpers van deze avond uit te sluiten, doch van het begin zijner besprekingen met de autoriteiten over hei Koninklijk bezoek getracht heeft ook de streekpers- joumalisten in te schakelen. Bij de van bestuurszijde gebleken goede wil konden de aanwezige journalisten der streek pers hun tegen het bestuursbeleid aan gevoerde bezwaren dan ook niet hand haven. Daarmede zij dan tevens ver klaard dat de verwijten, die wij in ons nummer van 3 October jl. tot de voor zitter van de journalistenvereniging Friesland hebben gericht, ongegrond zijn gebleken, zodat wij ze hiermede intrek ken. Wij betreuren ze geuit te hebben omdat het standpunt van het bestuur ons toen niet bekend was en we dat als zijnde de wederpartij toch hadden moe ten horen. Dat alles neemt natuurlijk niet weg, dat we onze zakelijke bezwa ren tegen het feit dat de streekpers niet, de dagbladpers wel, vertegenwoordigd was, onverkort handhaven. De oorzaak dat de streekpers ontbrak, schijnt ge- zocllt te moeten worden in een serie misverstanden tussen allerlei instanties. En de ontstane deining over het geval heeft dan toch dit goede gevolg gehad, dat in 't vervolg beter met de belangen van de streekpers rekening kan worden gehouden omdat thans zowel met R.V.D. als journalistenvereniging con tacten zijn gelegd, welke dergelijke moeilijkheden in 't vervolg zullen voor komen. K. Onze stadgenoot, de heer R. van der Berg, Galigastraat 19, ving Donderdag j.l. aan de afsluitdijk nabij Breezand, een kanjer van een snoekbaars. Na een vin nige strijd en assistentie van de heer Rosier, wist hij de zozeer begeerde buit aan land te krijgen. De kolossus bleek ruim 10 pond zwaar. Jammer voor de sportvisser dat de KRO-competitie juist is geëindigd. Anders was hij zeker voor de weekprijs in aanmerking gekomen. Naar de heer van Gorkum ons mede deelde zal zijn Sportflits-Voetbalraadsel- wedstrjjd vermoedelijk binnenkort lan delijk verschijnen. De octrooi- en au teursrechten zijn reeds aangevraagd en dit Sneker initiatief zal voortaan de naam dragen De Sportflits, Eerste Na tionale Sporttoto in dienst van Sport en Liefdadigheid. Er zijn in ons land reeds meerdere voetbalraadwedstrijden in om loop, maar dit zijn zakelijke ondernemin gen. De heer van Gorkum is echter van mening dat de netto-opbrengst van der- gelijke sporttoto’s best gebruikt kan worden voor sport en liefdadige doelein den als Kankerbestrijding, T.B.C.-bestrij- ding, de Simavi enz. en wat de sport be treft aan het Nederlands Olympisch Co mité, dat veel geld nodig heeft voor het uitzenden van Nederlandse sportmensen naar de Olympische spelen enz. Deze week zal de Sportflits in een nieuw jasje van een permanente kleur verschijnen. De enveloppe waarin zij tot nu toe ge stoken was komt te vervallen om de kosten zo laag mogelijk te houden en de baten op te voeren. Er hangen nog meer Sportflits-omwentelingen in de lucht, waarover nadere mededelingen zullen volgen. De heer H. Kort, voorheen chef bij patisserie „De Luxe”, heeft dezer dagen de banketzaak van de heer D. Schaap, Leeuwenburg 11 overgenomen en Za terdag j.l. onder de naam patisserie „Royal” daar, zijn gemoderniseerd bedrijf geopend. De ruim voorziene hygiënisch ingerichte etalages trokken bij de voor bijgangers reeds grote belangstelling. De nieuwe eigenaar deelde ons mede dat hij zich speciaal zal toeleggen op het leveren van fijne banketsoorten en op kokerijgebied, waarmede we hem. veel succes toewensen, Over zijn ontmoeting met generaal Douglas MacArthur heeft president Truman onder meer gezegd: Wij hebben voornamelijk gesproken over problemen op Korea. Ik verzocht de generaal om inlichtingen over de militaire aspecten. Ik kreeg van hem een duidelijk beeld van de heldenmoed en de grote presta ties van de troepen van de Uno. Wij hebben ook de stappen besproken die nodig zijn om zo snel mogelijk vrede op Korea tot stand te brengen. Wij hebben een goed deel van de tijd besteed aan het belangrijke probleem van het vreed zame herstel van Korea, waarin de Ver enigde Staten zoveel mogelijk willen bij dragen. Intussen kan ik zeggen, dat ik zeer onder de indruk ben gekomen van hetgeen generaal MacArthur en ambas sadeur Muccio mij hebben verteld over hetgeen er reeds is verricht om orde in de chaos te brengen. Ik heb generaal MacArthur ook verzocht mij zijn inzich ten uiteen te zetten over de toekomst van Japan. Er wordt voortgang ge maakt met inleidende onderhandelingen voor een vredesverdrag. Generaal Mac- Arthur en ik hebben vertrouwen in het nieuwe Japan, dat zowel vredelievend als welvarend zal zfn. Naar aanleiding van berichten inzake een door de Nationale Spaarraad ont worpen plan van een huwelijksspaar regeling met belastingfaciliteiten, deelt het ministerie van Financiën mede, dat hieraan geen bepaalde verwachtingen moeten worden verbonden. Reeds eerder zijn denkbeelden van die aard bestu deerd, maar als niet doeltreffend door de regering verworpen. Zaterdagmiddag, ruim zes en twintig uur later dan aanvankelijk de bedoeling was, is het s.s. Veendam van de Hol land Amerika Lijn naar Halifax in plaats van naar New York vertrokken. Ongeveer honderd van de 585 passagiers waren toen nog niet in het bezit van een visum, dat aan de nieuwe eisen van de Amerikaanse binnenlandse veiligheid voldoet. Van dat aantal waren er echter vijftig bestemd voor Canada, zodat men, om deze passagiers niet te duperen, de route heeft gewijzigd. Van Halifax zal het schip onmiddellijk koers zetten naar New York. De vijftig anderen, die zich Vrijdag al min of meer aan boord had den geïnstalleerd, bleven echter met hun bagage op de JVjlheiminakade flflfcter, Een grote confectiefabriek te Arnhem heeft een originele methode gevonden om personeel aan te trekken en reeds in de fabriek werkzame meisjes zo veel mogelijk op tijd te laten komen. De meisjes nl. die verder dan ca. 10 km. van het bedrijf wonen krijgen electri- sche hulpmotoren op hun rijwielen ge monteerd, aldus meldt de N. R. Crt. Het personeel dat in de directe nabij heid woont krijgt voor ieder jaar dat het in het bedrijf werkzaam is, een lot. Iedere maand zullen dan onder hen een aantal hulpmotoren worden verloot, zo dat na verloop van tijd het gehele per soneel is gemotoriseerd. Een speciale dienst voor het onderhoud van de hulp motoren zal aan de fabriek worden ver bonden. Twee uren slechts heeft het gesprek van president Truman en generaal Mac Arthur geduurd en dat is korter dan iemand had durven denken, in aanmer king genomen dat beide mannen duizen den mijlen hebben moeten vliegen voor deze ontmoeting op het eiland Wake, dat geinig meer is dan een vliegveld op een koraalrif midden in de Stille Oceaan. Die twee uren schijnen echter voldoende te zijn geweest want bij hun thuiskomst respectievelijk te San Francisco en te Tokio, zeiden beiden dat zij zeer ingeno- men waren met de resultaten van het gesprek. Toen de president uit zijn vliegtuig stapte, begroette MacArthur hem. Tru man zei: Hoe gaat het met U, generaal? Ik ben blij, dat U er bent. Zij gaven el kaar een hand en de fotografen maak ten hun /plaatjes. Het handenschudden werd een paar maal herhaald, om alle fotografen dezelfde kansen te geven en president en generaal stapten in hun auto een versleten wagen, de enige luxe-auto die Wake rijk is. Tien klaptafeltjes vormden tezamen de conferentietafel en Truman en Mac Arthur zaten er, met him adviseurs, op ijzeren tuinstoelen rond. Het gezelschap van de generaal was eenvoudig gekleed: khaki overhemden met open kragen. Geen droeg er een das. De adjudanten van de president liepen wat onwennig rond in hun zware uniformen, vol lintjes Onmiddellijk na de aankomst van Tru man om half zeven in de ochtend had den de president en de generaal een on derhoud onder vier ogen. Daarna volgde er een formele conferentie met de advi seurs. Die bespreking werd even ge schorst om de president wat rust te ge ven. Na de hervatting werd zij spoedig beëindigd en beiden waren toen gereed om weer te vertrekken, de president naar Amerika en de generaal naar To kio. Beiden hebben hun naam gezet on der een verklaring, waarin o.a. wordt gezegd: wij zijn ons ten volle bewust van de gevaren die voor ons liggen, maar wij zijn vol vertrouwen, dat wij deze gevaren te boven zullen komen dank zij de drie actieve posten waarop wij kunnen rekenen: onze onvoorwaar delijke liefde voor de vrede, de eendracht met onze vredelievende medeleden van de Uno en onze vastberadenheid en groeiende kracht. Nauwelijks was het vliegtuig van de president op zijn terug reis geland op Hawai, waar getankt móest worden, of Truman begon aan het voorbereiden van de rede, welke hij te San Francisco zou houden. De Kantonrechter deed Vrijdag o.a. uitspraak in de zaak tegen F. H., piano stemmer en technicus alhier. Hij achtte overtreding van de Vestigingswet bewezen en sprak verdachte vrij. Nadat hedenmorgen 7.30 uur een H. Mis was opgedragen om zegen over het onderwijs te vragen en om 9 uur het nieuwe gebouw door de H. Eerw. heer Deken van Galkom was ingezegend, had om 10 uur in het St. Joseph-gebouw de officiële ingebruikneming van de nieuwe R.K. Uloschool St. Joseph aan de Jan v. Nassaustraat plaats. Het gemeentebe stuur was daar vertegenwoordigd door wethouder Boeyenga, burgemeester Ras- terhoff was wegens uitstedigheid ver hinderd, secretaris K. Koster en de di recteur van gemeentewerken de heer H. de Kok. De inspecteur van het l.o., de heer Sipkens, vertegenwoordigde het rijksschooltoezicht, de bisschoppelijk in- Tot minister van oorlog en marine in plaats van de afgetreden minister mr. Schokking is benoemd mr. H. L. ’s Ja cob secretaris-generaal van het depar tement van financiën. Woensdag 25 October a.s. hoopt ds. J. Attema te ’s-Gravenhage-Oost de dag te herdenken, waarop hij een kwart eeuw geleden ’t predikambt in de Geref. ker ken in Nederland aanvaardde. Ds. Atte ma, die 29 Mei 1900 te IJlst werd ge boren, bezocht het Willem Lodewijk- gymnasium te Groningen en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij in Februari 1925 zijn candidaatsexamen deed. Nadat cand. Attema door de classis Sneek be roepbaar was gesteld in de Geref. ker ken in Nederland, verbond hij zich 25 Oct. '25, na vooraf te zijn bevestigd door ds. D. K. Wielenga, oud-zendeling op Soemba, aan de Geref. kerk van Stads kanaal. 8 Juli 1928 verwisselde de jubi laris deze kerk met die van Wolvega. 28 Augustus 1932 verbond ds. Attema zich, na vooraf te zijn bevestigd door zijn plaatselijke collega, ds. A. G. Barkey Wolf, aan de Geref. kerk van ’s-Graven- hage-Oost, waar hij beroepen was in de vacature van ds. D. Ringnalda. Ds. At tema heeft als arbeidsveld de Ooster- kerkwijk, het Bezuidenhout en rondom het Binnen- en Buitenhof. De jubilaris, die medewerker is aan het weekblad „Credo”, is verder voorzitter van de Bouwcommissie van de Geref. Kerken; bestulrslid van de dr. A. Kuyperschool; voorzitter van het Geref. jeugdverband ring 's-Gravenhage; voorzitter van het comité van actie voor de V.U. en secre taris van de deputaten belast met de hulp aan de door de oorlog getroffen kerken en diaconieën. Naar wij verne men hoopt ds. Attema Woensdag 25 Oc tober a.s. in een samenkomst in zijn eigen wijkkerk (Oosterkerk) een ge dachtenisrede uit te spreken. van de Ned. Chr. Landarbeidersbond onder leiding van de voorz. de heer R. Stoker. In zijn openingswoord heette deze de aanwezige leden welkom en schetste in korte trekken de onwikke- ling van de sociale toestand, die door de steeds stijgende prijzen der noodzake lijke levensbehoeften voor de toekomst nog vele moeilijkheden kan brengen. Na dat de secretaris de notulen had gele zen, werd een aantal ingekomen stuk ken behandeld betreffende de sociale verzekeringscommissie en een verslag van de ledenraad waarin het afscheid van de bondsvoorzitter, de heer van Mastrigt en de benoeming van de nieuwe voorz., de heer Stokman, ver meld werden. Ook was ingekomen een schrijven over de 5 loonsverhoging voor de losse arbeiders, welke ten hoog ste 7 cent per uur mag bedragen. Het H. B. stelde voor dit jaar het z.g. man telcontract niet te wijzigen. De volgende maand hoopt men een feestelijke jaar vergadering te houden in aanwezigheid van de vrouwen van de leden, en zo mo gelijk in samenwerking met de afdeling zuivelarbeiders. De matig bezochte ver gadering werd met dankgebed gesloten. Zaterdag en Zondag kwamen de beste spelers van Friesland tegen elkander uit in een match over 300 caramboles systeem AVé. Deelnemers waren F. Kop, Koppel, H. Veldman, P. Zondervan uit Leeuwarden, W. Veeman uit Stiens en onze stadgenoten Brandsma en Meyer. De wedstrijdleider, de heer Castelein, heette de spelers welkom en hoopte dat deze match een mooie en sportieve strijd zou worden. Wel, het is een sportieve strijd geworden, al werden er geen ge weldige prestaties geleverd, wat ook on mogelijk was gezien de tijd; het seizoen is nog maar pas begonnen. Toch heb ben de Sneker biljartliefhebbers hun hart kunnen ophalen. Welk een edele sport is toch dit spel, dat in zijn serieuze beoefening geen ruwheid en forceren verdraagt maar sierlijkheid en charme heeft en concentratie tot in de vinger toppen eist. Zie bijv. Koppel, met zijn flegmatiek haast Oosters gelaat, het is alsof hij speelt met stok en ballen, hij draait en koketteert met z’n materiaal, maar als z’n serie plotseling afbreekt ziet men hoe hij zich heeft geconcen- teerd, hoe geluid of onverwachte .bewe ging hem enerveert. Daar is Kop, een gemoedelijk glimlachend sportief speler. Daar is Menno Brandsma, serieus en fijn speler met zelfcritiek geladen, die z’n series soms fanatiek opbouwt, de rap pels aan z’n stok rijgt, tot hij een kleine fout maakt. Met blijkbare vreugde volgt hij de verrichtingen van z’n clubgenoot Meyer, de jongste in de groep en iemand van wie men nog zal horen, ook al zal hij nog veel moeten leren, vooral in het zuiver opbouwen van series in het mid denveld. Veldman is een rustig speler, die meer met genoegen dan met studie zijn series maakt, evenals de stoere smid uit Stiens, al is deze meer geladen met energie. En dan Zondervan, de lange, nooit uit de plooi komende Leeuwarder, maar een speler die na elke serie een daverend applaus verdient. Zijn stoot is feilloos en zeker. Hij was het ook die de hoogste serie in één partij maakte, nl. 150, gevolgd door Koppel met 92. De uitslag tenslotte is: 1. Zondervan, gem. 14.90; 2. Meyer 9.32; 3. Koppel 12.51; 4. Brandsma 10.79; 5. Veldman 6.58; 7. Kop 8.50 en 8. Veeman 7.03. We spraken na afloop even met Koppel. Hij roemde het materiaal in Onder de Linden. „Het is zo snel, dat het nood zaakt ons te vechten, maar we zijn nog 1 niet voldoende ingespeeld, u moet deze match als een oefening zien”. „Wat denkt u van Meyer”, vroegen we. „Wordt goed, moet meer alleen oefenen”, is z’n advies. In een gezellig napretje werden door de heer Castelein de diverse prijzen uitgereikt, en zo kwam het einde van deze prettige ontmoeting. s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1