Buitenlands overzicht Ledenvergadering Het Nut Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST ft OUD SNEEK Sneek-Hauler wijk il VRIJDAG 20 OCTOBER 1950 5e JAARGANG No 85 Redacteur L. KIEZEBRINK Bijtijds gered I» Begin van brand De zwartjes vierden feest Jubileum Kerk ütrikking Gysbert Japicxpriis wer to Boalsert Maple Leaf heeft haar volleyballclub Ernstige aanrijding op Rijksweg 43 Ook 5 procent toeslag Noodwet-Drees Simavi-collecte Simavi jubileum De vacature bij de Ned. Herv. te IJsbrechtum KLEINZAND 7 - Telet. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Gevangeniswezen De Fransen in Indo China in moeilijkheden Trumans eisen aan Rusland. It Fryske Boek oer hiel Fryslan Dr. Joost Halbertsmapriis Toponymysk Wurkforban A g'e N D A 1 Twee gewonden. De Ged. Poortezijlen in 1880. 23 van i. 2. 100.— 3. 5.25 gemeene Nog tuurlijk een V.N.-actie ten gunste van Vietnam in ’t geheel niet goedkeuren. In de Dinsdagavond in café Knorr ge houden vergadering is met aanvankelijk 25 leden opgericht de Volleyballclub „Maple Leaf”. In het voorlopig bestuur zijn gekozen de dames Bé de Boer, A. Visser en mevr, van der MeerZwijns. De oefeningen zullen worden gehou den Donderdagsavonds van 7.309.30 in het gymnastieklokaal van de R.K. Meisjesschool aan de Leeuwarderweg. Dr. R. Miedema, Rem. pred. te Amers foort, onderwerp „Het leven van Vincent van Gogh” (met lichtbeelden)6 Novem ber, A. Jansen, Directeur van de Bijz. in de Vrijdag 20 October. ’s Avonds 8 uur zijn B. Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD Met ingang van 1 December is op zijn verzoek aan onze oud-stadgenoot, de heer W. P. C. Molenaar, hoofddirecteur bij het gevangeniswezen en de psychopa- 4.1-^44 J. -4.__X-4-te ’s-Gravenhage als zodanig eervol ont slag verleend onder dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten door hem aan het ministerie van justitie bewezen. Bij de Tweede Kamer is het voorstel ingediend, de toeslagen op de uitkerin gen ingevolge de Noodwet-Drees per 1 September te verhogen van 5 tot 10 pro cent. De nieuwe verhoging zal het rijk tien millioen gulden kosten. De eerste toeslag van 5 procent werd verleend bij de loonronde van Januari. De thans voorgestelde verhoging van de toeslag hoort bij de 5 procent loonsverhoging van September. Het minimum-bedrag van de bijslag wordt voor gehuwde man nen verhoogd van 2 tot 4 gulden en voor ongehuwden van 1 tot 2 gulden. Er is van afgezien wijziging aan te brengen in de regeling van de aftrek van eigen inkomsten. Reeds vrijstelling van aftrek tot een bedrag van 100 gulden zou het Dinsdag 7 November. V.D. Toneelclub. „Arsenicumen oude Kant”. Zaterdag 21 October. Ned. Ver. v. Sui kerzieken Afd. Friesland Z.W.) In Aere Perennius nam. 2.30 uur draait de „Novo”-film, met inleiding door dr. Feenstra te Sneek. Toegang vrij. Het departement Sneek yan de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen hield Maandag j.l. een huishoudelijke leden vergadering boven de Leeszaal. Nadat de voorzitter, ds. J. P. J. Palmboom, de aanwezigen welkom had geheten, las de secretaris, de heer D. Jorritsma, de notulen, welke onveranderd werden vast gesteld en bracht het jaarverslag uit, dat enige daling van het ledental moest constateren en de het vorig seizoen ge houden lezingen enz. memoreerde. De penningmeester, de heer S. Bos, bracht het financieel verslag uit, waar uit bleek dat er over het laatste boek jaar een nadelig saldo van 47.19 was. De boeken en bescheiden waren nagezien en in orde bevonden door een kascom missie, bestaande uit de h.h. Ament en Meindersma, zodat de penningmeester gedéchargeerd werd. De heer H. de Boer bracht het verslag uit van de commissie voor het organiseren van jeugdconcer- ten. Ook in het afgelopen seizoen was de samenwerking uitstekend geweest; de gegeven 4 concerten waren totaal be zocht door 4782 leerlingen, verdeeld over 10 scholen, gemiddeld dus door 1200 leerlingen per concert; de belangstelling voor klassieke muziek is stellig groeien de bij de jeugd. De voorzitter bracht de heer de Boer en de commissie in 't alge- meen hartelijk dank voor dit bijzonder nuttige werk, waarbij nok de goede sa menwerking frappeert. Het winterprogramma van het depar tement omvat het volgende 2P October, tlïenzorg bij de strafgevangenissen, Tiisdei 24, Woansdei 25, Tongersdei 26 Oktober. Krite Snits. om 8 ure yn Amicitia. troch it Krite-toaniel moat foarüt”. Ver. Vrijz. Herv. Nabeschouwing over de film „De duivel in ons”, in Foyer Amicitia, door Ds. A. van Santen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Frhnco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Op ynitiatyf fan ünderskate Fryske organisaesjes is der kontakt socht mei de stifting „It Fryske Boek” om mei it each op de kommende Boekewike (3 10 Nov.) it Fryske boek oer hiel Frys- lan Onder de minsken to bringen en to forkeapjen, mei ynskeakeling fan de boekforkeapers yn Fryslan. De Stifting „It Fryske Boek” wie opslach ré om dizze aksje to stypjen. De organisatoa- ren dogge in birop op de leden fan alle organisaesjes, selskippen ensfh. yn Fryslan om dizze aksje slagje to litten. Hwa’t him yn de wike fan 3—10 Nov. in pear dagen, jounen of Oren frij meitsje kin, om yn syn doarp of krite fryske boeken to forkeapjen, kin him opjaen by ündersteande adressen: Gj. van Dam, Lanbouhüs, Ljouwert; Arjen Witteveen, Noardersingel 90, Ljouwert; A. v. d. MinneBuma, Gr. Tsjerkestrj. 9, Ljou wert; Sipke Dykstra, Pasteurwei 32, Ljouwert; Halbe Doele, Lysterstrjitte 33, Ljouwert. Foar reklamemateriael wurdt soarge. En der is in aerdige attraksje oan forboun. IJSBRECHTUM. Bij de Woensdag avond gehouden vergadering van stem gerechtigden van de Ned. Herv. Ge meente IJsbrechtum, Tjalhuizum en Tims werd beroep uitgebracht op Ds. P. Het onverwacht oversteken van de rijweg heeft Woensdagavond weer twee slachtoffers gekost. Om pl.m. kwart over zes stak de ruim 70-jarige manu facturier F. Rijpkema uit Nijland, die op de fiets van Folsgare kwam, bij rijks weg 43 gekomen, plotseling deze snel- verkeersweg over zonder op het verkeer, te letten. Het gevolg was dat hij werd aangereden door een uit de richting Bolsward komend motorrijwiel, bestuurd door de heer J. de Rijk uit Sneek, chef- monteur van het Technisch Bureau v. Centr. Verwarming te Alkmaar. Deze, zgn duopassagier B. Rienstra en de oude man werden over de weg geslin gerd. Dokter Bogtstra uit Makkum, die toevallig met zijn auto passeerde, ver leende de eerste hulp, waarna Rijpke ma en de Rijk met een hersenschud ding en hoofdwonden naar het St. Anto- nius ziekenhuis alhier zijn vervoerd. Rienstra, die op de Rijk terecht kwam, bleef ongedeerd. Woensdag 25 October zal het dertig jaar geleden zijn dat de heer J. Hid- dinga in dienst trad bij de Coöp. Bak kerij „Steunt Elkander”, thans Velds Bakkerjj, Kruizebroederstraat 73. Tagelyk ütrikking Dr. Joast Halbertsma-priis en iepening Fryske boekewike. Ek dit jier sille de Deputearre Stea- ten fan Fryslan wer de G. J. en de Dr. J. H.-priis ütrikke to Boalsert. Dizze plechtichheit wurdt hélden op Freed 3 Nov. de middels om 3 üre op it Stêdshüs. De jouns wurdt wer it traditionele kofjemiel hélden ta gelegenheit fan de iepening fan de Fryske boekewike. Net ófrin hjirfan folget wer in culturele joun. Ta it bywenjen fan de ütrikking op it stêdshüs wurde bihalve de officiële per- soanen en de neiste famylje fan de beide priiswinners, noege: A. de fortsjintwur- digers fan de Fryske organisaesjes, -bounen, selskippen, ensfh.; B. de Fryske skriuwers, wittenskipslju, ütjo- wers, illustrators .isfh. Bigjin nije wike wurde ütnoegings hjirta forstjürd. Der wurdt allinne in plak reservearre as der in biwiis fan tagong (tagelyk program ma) oanfrege wurdt. Hwa’t gjin ütnoe- ging ta it bywenjen fan dizze ütrikking kriget en dochs de plechtichheid jerne bywenje wol, kin in biwiis fan tagong oanfreegje, it is altyd mooglik dat der guods forgetten wurde, binammen, nou’t de tiid fan tarieding sa koart is. Hwa’t gjin biwiis fan tagong oanfre- get rint kans „foar de tichte doar” to kommen. Hwa let komt sil mooglik net mear op de riedseale in plak krije kinne, mar yn in bar part fan it stêds hüs (mei lüdsprekkerforbining), -DuS: hwa’t earst komt, earst mealt. Dat is ek it gefal mei de jouns, dy’t stiet ünder auspiciën fan de stifting it Fryske boek. Ek hjirta wurde ütnoegings forstjürd en kin men in biwiis fan tagong oan freegje (ek yn gefal nét in ütnoeging üntfongen is). Biwizen fan tagong wur de allinne ófjown as foar 25 Okt. in bi- drach fan f 5 per persoan stoart is op giro 356206 op namme fan „it Fryske Boek”, Bolsward. Alle jounen Opfiering „de Klok In Trumans politiek van „Europa eerst” past uiteraard dat in het Verre Oosten Japan een belangrijke rol gaat spelen. Eenmaal het militair en econo misch sterkste rijk daar, kan het niet gemist worden in de verdedigingsgordel in Azië nu de Ver. Staten de verant woordelijkheid voor de sterkte daarvan niet ten volle op zich kunnen nemen. Japan zal de mede-verantwoordelijkheid daarvoor dus op zich moeten nemen, doch onder toezicht van de Ver. Staten en andere belanghebbende landen. Daar om wordt er ook gestreefd naar een spoedige totstandkoming van een vre desverdrag tussen het Westen en Japan. Uiteraard zijn de Russen sterk ge ïnteresseerd bij de Japanse kwestie, zjj voelen de gevaren welke voor hen uit de samenwerking van het Westen met het land van de rijzende zon kunnen voort vloeien en waren er als de kippen bij om te verzekeren dat zij te allen tijde bereid waren met de Westelijke gealli eerden samen de vredesonderhandelin gen met Japan op te nemen. Het is zelfs waarschijnlijk dat de grote troef die de Ver. Staten nu met Japan in het Verre Oosten willen uitspelen, heeft bijgedra gen tot Moskou’s pogen door middel van besprekingen tussen de Grote Vijf tot een algemeen vergelijk te komen. Een pogen, dat, hoezeer het ook de sym pathie van bepaalde Arabische en wel- i jl -._X Amerikaanse landen die de dictatuur hebben of voorstaan: Argentinië, Peru en Venezuela. Een dergelijk blok zou grote macht in Z.-Amerika kunnen uit oefenen ware het niet dat Argentinië en Brazilië elkaar steeds de rol be twisten de leidende positie in dat we relddeel te vervullen, wat een innige samenwerking wel zal blijven belettpn pofc al keert Vargas terug. 1 Simoons te IBroek in Waterland, Venchijntt DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb, Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) thans geen kans op succes heeft. Een voudig omdat de Russen tot nog toe bij besprekingen nimmer hebben ge toond oog te hebben voor de belangen van het Westen, doch ze altijd hebben uitgebuit voor hun eigen bedoelingen of om de zaken slepende te houden. Thans wenst het Westen eerst militair even sterk als Rusland te zijn voor het zich op het pad der onderhandelingen be geeft. De toenaderingspogingen nu door Rusland gedaan ziet het niet als een verandering van inzicht doch slechts als een verandering van taktiek, de doel einden der Russische politiek acht het niet gewijzigd. President Truman heeft echter in een rede te San Francisco de Russen uitgenodigd te bewijzen dat zij werkelijk van doelstelling veranderd zijn. De Russen zouden dat z.i. kunnen doen door lo. zich te gedragen naar de voor schriften van het Handvest der Ver. Naties; 2o. een beroep op Noord-Korea te doen de strijd te staken; 3o. het optrek ken van het Ijzeren Gordijn, zodat vrije gedachtenuitwisseling mogelijk wordt; 4o. Russische medewerking aan een uit voerbaar stelsel van collectieve veilig heid. Zolang Rusland deze voorwaarden niet had aanvaard, zou het Westen, al dus Truman, doorgaan met zich te wa penen. Niemand gelooft natuurlijk dat Moskou bereid zal zijn de door de Ame rikaanse president gev’enste stappen te doen. Samen 749.65 onze actie niet Evenals andere jaren houdt Simavi weer haar gewone publieke collecte in Wymbritseradeel. Eigenlijk is dit een buitengewone collecte, want in 1950 be staat Simavi 25 jaar. De staatkundige verhoudingen tussen Nederland, Indone sië en Suriname zijn veranderd. Maar niet veranderd is de grote medische nood in het Tropenland. En ginds hoopt men op hulp van Nederland, wat o.a. blijkt uit het navolgende telegram, dat door Simavi onlangs van het Indonesi sche Rode Kruis te Djakarta werd ont vangen: „Medicijnenvoorraad uitgeput. Herhaal uitgeput. Verzoeke dringend spoedigst toezending per vliegtuig”. Hare Majesteit Koningin Juliana aan vaardde bij gelegenheid van het Simavi- jubileum, het Beschermvrouwe-schap van Simavi. Laat ons volk zich niet on betuigd laten op de weg, die Oranje ons wijst! Gevraagd wordt van de Neder landse burgerij een entra-jubileumgave, zodat de zo bitter nodige hulp verstrekt kan worden. Hulp aan de Indonesische dessaman, voorzover het mogelijk is deze hulp te verstrekken. Hulp aan de Surinaamse bosnegers en de bevolking van Nieuw Guinea, van waaruit steeds dringender om bijstand gevraagd wordt. Er zijn honderdduizenden guldens nodig, om het leed én lijden althans enigermate te kunnen verzachten. Het plaatselijk Simavi-Comité doet met grote aandrang een ernstig beroep op de burgerij, om de Simavi-collecte tot een groot succes te maken. De Simavi-collecte wordt in Wymbritseradeel gehouden van 23 tot 28 October. De korte ontmoeting tussen president Truman en generaal Mac Arthur op het eiland Wake in de Stille Oceaan leidde eigenlijk tot zekere neutralisering van deze beide grote figuren in de Ameri kaanse verkiezingsstrijd. De president prees na afloop Mac Arthur als een uit stekende legerleider en de generaal werd weer een militaire onderscheiding rijker. Van zijn kant verklaarde Mac Arthur dat geen legerleider ooit groter steun van zijn regering had genoten dan hij. De republikeinen kunnen nu bij hun verkiezingspropaganda Truman moeilijk meer verwijten zoals zij hebben ge daan dat hij Mac Arthur niet vol doende steunt, en de vooruitstrevende groep der democratische partij zal moei te hebben het optreden van de repu blikeinse generaal Mac Arthur als voor beeld te gebruiken hoe de republikeinen de Amerikaanse regering in de wielen rijden bij haar streven de vrede in de wereld te verzekeren. Voor de binnen landse politiek van de Ver. Staten is dat een aangenaam gevolg van een con ferentie, die natuurlijk ook en ver moedelijk wel in de eerste plaats om buitenlands politieke redenen werd ge houden. En daarbij gaat het niet zo ge makkelijk om de richtingen, die deze bei- de figuren vertegenwoordigen, te verem- gen President Truman en zijn politieke medewerkers zijn immers voor een Ame rikaanse buitenlandse politiek, welke Europa als nr. 1 op zowel het militaire als economische hulpprogramma houdt. Enge tijd geleden heeft deze groep die politiek nog eens bevestigd door gene raal Marshall als minister van defensie te benoemen. Generaal Mac Arthur, zijn militaire medewerkers, tal van marine mannen en militaire deskundigen in de Ver. Staten zelf en een aanzienlijke groep republikeinen willen dat de Ame rikaanse buitenlandse politiek sterker de nadruk legt op Azië en dat daar een strategisch onaantastbare Amerikaanse positie dient geschapen en er ook een economisch programma wordt uitge voerd dat ook de grote markten in Azië dit is vooral de wens van het groot kapitaal in de Ver. Staten op de duur weer ten volle voor de Amerikaanse in dustrie opent. Aan beide, zover uifeen- liggende terreinen, als Europa en Oost- Azië, evenveel aandacht schenken op zodanige wijze dat de Westerse positie er absoluut waterdicht is, kan het op allerlei gebied zo rijke en machtige Amerika zelfs niet. Bij Trumans politiek van „Europa nr. 1”, behoort dus nood zakelijk een zo gering mogelijk span ning in Azië. Daarvoor is nodig een zekere mate van bevrediging van rood China, eventueel zijn opname in de Ver. Naties, en een breken van de Ver. Sta ten met die reactionnaire machten in Azië welke door hun corrupte of onder drukkingspolitiek de sympathie van hun volken verspeeld hebben. Dat betekent dat de Ver. Staten op Formosa met met Tsjang Kai Sjek onder één hoedje mo- gren spelen en in Korea niet er op ui mogen zijn de positie van Syngman Rhee, de leider van de Zuid-Koreaanse regering ten koste van alles te hand haven. Syngman Rhee moge als vader landlievend Koreaan zich steeds hevig tegen Japan verzet hebben, hij heeft zich na de bevrijding allerminst een verlicht leider van het Zuid-Koreaanse volk getoond, zijn politiek had veel ge lijkenis met die van Tsjang Kai Sjek in China. Terecht heeft de commissie van de Ver. Naties voor Korea dan ook beslist dat zijn regering niets te zeggen zal hebben in Noord-Korea als dat ge heel bevrijd is, doch dat deze commissie daar zelf de zaken voorlopig zal regelen, tot verkiezingen voor geheel Korea heb ben uitgemaakt wie het bewind er zal voeren. Natuurlijk onder voorlopig toe zicht der Ver. Naties, en met aanwe zigheid van V.N.-bezettingstroepen van de kleine V.N.-naties, om China en Rusland door een bezetting met troepen van de zg. grote Westerse mogendhe den, die van „imperialisme” verdacht of beschuldigd worden, niet onnodig te prikkelen. Syngman Rhee toonde aan vankelijk neiging zich tegen deze rege ling te verzetten, doch schijnt later eieren voor zijn geld te hebben gekozen en verklaard dat hij zich bij elke be slissing det V. N. zal neerleggen. Als Rhee dat doet, blijft de situatie toch al moeilijk genoeg. Men denke er maar eens aan dat er een paar jaar geleden 300 politieke partijen in Zuid-Korea wa ren, typisch verschijnsel voor een poli tiek niet geschoold volk, dat plotseling een Westers democratisch stelsel in de schoot geworpen krijgt. Er is dus een langdurige politieke scholing in Korea nodig naast economische en technische hulp,’ zodat de Ver. Naties nog een zware taak wacht op het schier eiland, als de eigenlijke militaire cam pagne, die in Noord-Korea tot nog toe gunstig blijft verlopen, ten einde is. De Fransen zouden, als de geharde V.N.-troepen niet meer in Korea nodig zijn, deze gaarne aan hun zijde zien in Indo China, dat „balcon aan de Zuid zee” dat nog belangrijker dan Korea voor de positie van het Westen in Azië is omdat het communisme hier direct Z.O.-Azië bedreigt. Het gaat daar de Fransen verre van goed, zij hebben de Ver. Staten dan ook dringend om hulp verzocht. Deze kunnen echter wel wa penen zenden, doch als directe militaire hulp moet verleend wordt de kwestie erg ingewikkeld. Landen als India en Indonesië zullen het optreden van Ame rikaanse troepen in dat gebied nauwe lijks goed keuren en of zij dat wel een V.N.-actie zouden doen is hogelijk de vraag omdat zij aarzelen te beslissen wat eigenlijk het rechtmatig bewind in Indo China is Vietnam dat op Frankrijk steunt of Vietminh, dat de gunst van rood China heeft. En Rusland zou na- Dinsdagavond werd een begin brand ontdekt in de directiekeet van het bouwbedrijf van gebr. Boomsma, staan de aan de Eeltje Halbertsmastraat al hier. De politie was spoedig ter plaatse en wist met blusapparaten de brand te blussen, waardoor de schade beperkt bleef. Samen 355.25 Vorige verantwoording 394.40 Gedeputeerde Staten van Friesland hebben voor het jaar 1950 de „Dr. Joost Halbertsma-priis” toegekend aan de heer Mr. D. J. Cuipers te Huis ter Heide bij Zeist, voor zijn werk „De Dorpsgronden in Oostergoo”. It toponymysk wurkforban fan de Fryske Akademy hat op 11 Oktober yn it Coulonhüs byelkoar west. Dr. O. Postma, de nestor fan it forban, haldde in nijsgjirrige lêzing oer war-wer en waer-wear yn toponymen. S. J. v. d. Molen bispriek it toponym „meanewei”. It punt „Fynsten en fragen” levere wer hiel hwat nijsgjirrichheden op. Op 8 Novimber sprekt prof. dr. J. H. Brouwer oer: „De wearde fan de topo nymy foar de filology”, wylst de 15de Novimber dr. P. J. Meertens fan Am sterdam it ha sil oer: „Persoons-, Ge- slachts- en Plaatsnamen”. It bistjür fan it wurkforban bistiet nou üt ds. J. J« Kalma, foarsitter, J. B. Singelsma, skriuwer en J. J. Spahr van der Hoek, skathélder, Vrijdag 20 t/m Maandag 23 October. Amicitia-Theater. 's Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur het blij spel „Katinka, het meisje voor alles”. van een wisse dood te redden. Ten hui ze van de heer v. d. Goot werd de kleine van droge kleren voorzien. Woensdagmiddag geraakte het drie jarig zoontje van de heer Schuil, wo nende aan de Suupmarkt spelenderwijs op ’t Grootzand te water. Het ventje was reeds in zinkende toestand toen op ’t hulpgeroep van zijn speelmakkertjes de heer Tamminga, leraar aar de open bare U.L.O. alhier, die juist voorbij kwam, in ’t water sprong en ’t genoe- jjaLiixc va.li Mcivc.xx.v.v, "i’ï gen mocht smaken de kleine drenkeling licht ook Z.O.-Aziatische staten geniet, Halen we de Rooie Rug Medeburgers, Hadden we het niet over teleurstellin gen die omgetuverd werden in daden door U? Wel, deze week zijn we weer even met onze oude oren en ogen op ons nummer gezet. En hoe Hadden we 't niet over een erelijst Juist. En stapt me daar de voorzitter der personeelsver. Lankhorst, de heer Dijkstra, onze woning binnen en vertelt glunder dat hij even gesproken heeft over Haulerwijk op een feestavond en dat er, hou je vast, 120.— gecollec teerd is. Nou dat „even gesproken” zal er wel naar geweest zijn. We zaten paf. Trouwens, 't verhaal is nog niet uit. De .commissaris” vertelde verder, glunder en blij. „En onze directie vond het zo prachtig, die gaf er ƒ130.bij Asje blief Blijf daar gewóón bij Hartelijk dank vrienden. Dus op de ereplaats deze week Personeelsver. en directie fa. Lank horst 250. De tweede plaats is voor de fa. Frits Ozlnga Ja zeker, wat dacht u, ook niet mis De derde plaats, maar verhouding lang niet minste is voor personeel en firma Velds, bakkerij Eén uur hebben ze overge werkt die bakkers en dat is een felicitatie waard heren Op het groene veld zijn de prestaties van de v.v. Black Boys de laatste jaren niet daverend helaas, maar hun feest avonden zijn altijd reuze, dat moet ge zegd worden. En die van Woensdag avond was ook weer oké De hoofdschotel van het bont pro gramma van vrolijke kleinkunst werd opgediend door het overbekende radio- Tango- en Rumba-orkest „Malando”, dat het talrijke publiek de grote zaal van Amicitia was bijna geheel bezet een zeer prettige verpozing heeft bereid. Dit orkest bracht nl. zeer aantrekkelijke en beschaafde muziek ten gehore waarbij Ann Sandor en Frans Wanders als vo calisten schitterden. De conferencier, Bob Nelson, ook al een goede bekende van het radiokastje, die o.a. enige volks liedjes zong, waarvan de refreintjes uit volle borst door het auditorium werden meegekweeld, bleek eveneens uit het goede hout te zijn gesneden. Zijn goede humor deed de zaal daveren van de lach. Voorts was er Charles, een „kleine man” op een „grote bal”, die met deze wan kele en wentelende aangelegenheid ver- bluffende staaltjes van behendigheid 1 demonstreerde. Gestoken in het voet balshirt van de zwartjes toonde hij zich een bewonderenswaardige doelverdedi- ger. Ballen, hem door het publiek uit alle hoeken van de zaal toegeworpen, wist hij nl. met een stok in zijn mond op te vangen of onder controle te krij gen. Voor de voetbalclubs om er jaloers op te worden Ook als „Matla” liet hij de aanwezigen met zijn vatspringen ver steld staan. Het optreden van het ac cordeonistenpaar de „Coritas” verwierf eveneens grote bijval. Kortom een uit stekend programma, zoals we dat de laatste jaren van Black Boys gewend zijn. Het was reeds middernacht toen hun voorzitter, de heer H. de Jong, het gezelschap dank bracht voor het ge- bodene, waarna nog een gezellig bal volgde dat tot drie uur duurde en een prettig slot vormde van deze uitnemend geslaagde avond. Wie zei daar dat slaagt? Nu de laatste ronde, Donderdagmor gen 26 Oct. moeten we sluiten, eventjes volhouden vrienden. Wie zal volgende week No. 1 We zijn benieuwd Strafgevangenis te Leeuwarden, onder werp „Gevangeniswezen: Verleden, He den en Toekomst” (met gramofoonpla- ten)28 November en 7 December, Cur- suc G. Schrik, onderwerp „Stijlen en Technieken (o.a. de Jazz) in de muziek”, o.a. bespreking van enkele werken uit de muziekliteratuur (muzik. geïllustreerd) 25 Januari, 30 Januari en 2 Februari, Cursus S. Wiegersma Drs. Psych., on derwerp: „Opvoedingsproblemen”; 6 Maart, J. Boomsma, Cineast-kl urenfo tograaf te Middelharnis, onderwerp: „In donesië zoals wij dat zagen”. Reporta ge van een zwerftocht over Java, Suma tra, Borneo, Celebes, Bali, Timor, Moro- tai en Nieuw-Guinea, waarbij de kleuren- camera meeging. Het programma kon de instemming der vergadering verwerven; er was ech ter een enkele opmerking dat enige meerdere variatie door middel van een voordracht-avond of iets van die aard welkom zou zijn geweest. Het bestuur beval zich aan voor coij/yete voorstellen in deze doch wees er bij voorbaat op dat avonden als bedoeld, door gebrek aan belangstelling van de zijde der leden, steeds een aanzienlijk tekort lieten. Wat de militaire paraatheid van het Westen betreft, de Amerikaanse rege ring heeft nu de Franse militaire plan nen in beginsel goedgekeurd en er fi nanciële steun voor beloofd, doch er is, zoals ook ten opzichte van andere Europese landen, enig voorbehoud ge maakt over de uitbreiding der Franse marine, welke volgens Washington niet past in het kader van een evenwichtige gezamenlijke strijdmacht van de landen van het Atlantisch pact. Het is de vraag natuurlijk of deze Amerikaanse beper king het Franse parlement, dat het plan nog moet goedkeuren, niet balorig zal maken, het is toch al geprikkeld over het feit dat het straks in een of andere vorm West-Duitslands herbewapening zal hebben te slikken. De Oost-Duitse verkiezingen, die ruim 12 millioen stemmen of 98 voor het onder com munistische leiding staande nationale front opleverden gaan we zonder veel commentaar voorbij, ze waren niet vrij en bluf en bedrog zoals de West-Duitse kanselier Adenauer terecht zeide. Nieu we verkiezingen in Israël schijnen waar schijnlijk, nu de economische moeilijk heden waarin dit jonge land verkeert, ook door zijn voortdurende mobilisatie, het volk ontevreden stemmen. Daardoor ontviel de regering de steun van enige partijen en een nieuw kabinet kan nau welijks anders dan als een overbrugging naar nieuwe verkiezingen worden ge zien. Economische moeilijkheden bedrei gen ook de binnenlandse rust van Ita lië, waar de werkloosheid groot is, doch de regering de Marshallhulp niet ge bruikt om in nieuwe ondernemingen te steken, welke een deel der werklozen zouden kunnen opmaken. Ze pot echter goud en deviezen op, wat oppervlakkig wel een indruk van soliditeit en stabili teit geeft, maar goed bekeken slechts een verstarring van het economisch ap paraat is. In het grote Zuid-Amerikaan- sé rijk Brazilië is een eigenaardige kwestie gerezen. Bij de presidentsverkie zingen is vermoedelijk de gewezen dic tator Vargas gekozen, de leider van de partij v. d. arbeid, welker streven in niets gelijkt op dat van haar Neder landse naamgenote. Ze heeft fascisti sche allures, en Vargas heeft neigingen als de Argentijnse leider Peron. Het staat wel vast dat Vargas ook gekozen is met de stemmen der verboden com munistische partij. De thans aan het bewind zijnde regering, die op de soc.- democraten steunt, zou overwegen om Vargas niet aan het bewind te laten komen .vanwege die verboden commu nistische steun. De kwestie is van bui tenlands politiek belang omdat, komt Vargas aan het bewind, een machtig land zjch weer schaart naast die guid- x: M it

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1