I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Kunst aan Allen Studieclub Chr. Besturenbond nieuwe Jeirdconcert Insuline, de levensbron voor suikerzieken INGEZONDEN Grasdrogerij Pasveer zal drogerij bouwen De Fryske skoalle yn ’e takomst Vijf kinderen tijdens weekeinde door oorlogstuig gedood DINSDAG 24 OCTOBER 1S50 5e JAARGANG No L. KIEZEBRINK Bij aanrijding gedood Wie wint de pot w Zakennieuws Aardappelmeel uit brood Schilders sterrit Geen militair ingrijpen Benoemingen bij P.T.T. Gevonden voorwerpen Wijmbritseradeel Eervolle vermelding voor Anne Wadman -s Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD s-'-'- AGENDA KLEINZAND 7 - Telet 2872 St. Nicolaasfeest O.L.S. te Sneek Capaciteit wordt verdubbeld Snitser Frysk forban SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: Bij Renkum. L. G. en een van hen getracht te hebben de ont steking er uit te halen, waardoor het gevaarlijke ding met een hevige klap tot ontploffing kwam. Medische hulp was spoedig ter plaat se, maar de vijftien-jarige J. Sip bleek onmiddellijk te zijn gedood. De even oude C. v. d. Lee werd stervende naar het ziekenhuis overgebracht en is daar in de loop van. de avond overleden. De namen van de twee andere jongens, van wie de eerste waarschijnlijk het rechter been zal moeten missen, zijn A. Lezen- berg en H. van Eibergen. Alle vier jon gens woonden in Renkum. Donderdag 26 October. Vrouwengroep P. v. d. A. Dr. Wartena spreekt over Sexuele voorlichting in het Ge bouw, Kleinzand 18. Donderdag 26 October. Het Nut. Dr. R. Miedema, rem. pred. te Amersfoort over „Het leven van Vincent van Gogh” (met lichtbeelden). Boven zaal Kingma. Maandag 30 Oct. Waterschap „Heeg”. Vergadering van Volmachten des voorm. 9.30 uur in Café H. J. Visser te Heeg. Dinsdag 7 November. V.D. Toneelclub. „Arsenicum en oude Kant”. Militaire tweedaagse oefenrit voor jeeps met start in Tilburg en de finish Zaterdagmiddag in Amersfoort. Opname bij een controlepost in het Brabantse land. Windjack, terug te bekomen 1 Vriezenga, riominei ts 14. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per hart jaar. Franco per post f 3.75 per hart jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. - Redactie-adres Vrijdagmiddag tegen vier uur is de bijna 70-jarige heer H. van der Zee van Sneek op de rijksstraatweg te Hom- merts aangereden en gedood. De heer van der Zee was uit vissen geweest en kwam per fiets uit de rich ting Heeg in Hommerts. Toen hij de rijksstraatweg wilde oversteken werd hij aangereden door een uit de richting Sneek komende vrachtauto van de aard appelhandelaar Jorritsma van Franeker. De heer van der Zee was op slag dood. Het gezellige, interessante bordspel, vroeger een geliefd avondvermaak in vrijwel alle mers, dreigde in de vergetelheid Benoemd tot employé 2e kl. kantoor- ambtenaar H. T. Punter te Sneek. Verplaatst van Leeuwarden naar Sneek (postkantoor) employé 1ste klas H. v, Dijk. Omstreeks December zal de verplich ting tot het mengen van aardappelmeel in de broodbloem worden opgeheven, dan zal het voor het brood bestemde meel weer geheel uit granen (tarwe en rogge) bestaan. De gunstige export van aardappelmeel en de geringere produc tie van de nieuwe oogst hebben de mi nister van landbouw, visserij en voed selvoorziening doen besluiten binnenkort de verplichting tot bijmenging van aardappelmeel op te heffen. Zondagmiddag om 4 uur is bij de mon ding van de Heelsumse beek in de Rijn bij Renkum een landmijn ontploft, wat aan twee vijftién-jarige jongens reeds het leven heeft gekost. Twee andere jongens van dezelfde leeftijd werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. De jongens hebben met de landmijn, die verroest was, gespeeld. Toen zij ge noeg van dit spelletje hadden, schijnt door firma terwijl het „Hoezeer de regering het conflict op Ambon ook betreurt, zij acht zich niet gerechtigd in dezen met militaire mid delen in te grijpen”. Aldus heeft minis ter-president dr. W. Drees geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid prof. mr. P. S. Gerbrandy, be treffende militaire interventie door Ne derland in het conflict op de Zuid- Molukken. ganzen- winter- huiska- 1 te ra ken. De Grootzandster middenstandsza- ken, verenigd in de winkeliersvereniging ,,’t Grootzand”, willen dit echter voor komen, en hebben daarom een nieuw, gemoderniseerd spel met de suggestie ve naam „Wie wint de pot” laten druk ken. Deze aardige attractie wordt in alle zaken gratis aan de klanten uit gereikt. lijk resultaat was dat de leden het be stuur machtigden, indien er voldoende leden toetreden, over te gaan tot uit breiding. Was het ledental momenteel 44, staande de vergadering traden reeds een 20-tal nieuwe toe, zodat op basis hiervan het bestuur zeker tot uitbrei ding zal moeten overgaan. Ook de voor zitter deelde zulks na het bekend wor den van dit resultaat mee en zeide ver der nog dat vrij zeker het Tempelwood- systeem zal genomen worden met een capaciteit van 1000 tot 1200 ton en dan op olieverwarming. Terloops merkte de heer Wassenaar nog op dat het gebruik van olieverwarming niet inhoudt dat men, indien dit onverhoopt niet mocht voldoen of te duur zou zijn, steeas deze verwarming moet houden. Elke drogerij kan met geringe kosten weer overgaan op cokesverwarming, doch men zal dan natuurlijk een nieuwe oven moeten bou wen. Mocht na een jaar blijken dat er vo'doende animo is om behalve gras in pakvorm ook in biksvorm te wensen, dan zal het bestuur niet aarzelen met voorstellen dienaangaande te komen. Voor het eerste jaar evenwel wordt al leen in gedroogde vorm afgeleverd. De studieclub van de Chr. Besturen bond heeft Donderdagavond in Aere Pe- rennius haar winterwerk ingezet met een beschouwing over het communisme, door de heer J. A. Bakker, econ. docts. te Bolsward. Na de opening der goed be zochte vergadering door de voorz., de heer v. d. Kuur, heette deze allen har telijk welkom en drong aan op aanslui ting bij de club. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de spr., die thans voor de derde maal in deze kring op treedt en waar de beide vorige keren zeer goed zijn bevallen, twijfelt spr. niet of ook nu zal aan de vergadering iets goeds worden geboden. De heer Bakker zegt dankbaar te zijn voor deze goede woorden, doch hij wil toch wel even de waarschuwing doen horen, dat hij niet een vast nummer op het programma moet worden; men moet zijn tijd van heengaan weten. Komende tot zijn onderwerp, zegt hij geen dema gogische rede te willen houden; hij treedt hier op voor een studieclub en zal dus zijn onderwerp wetenschappelijk benaderen. Het socialisme, dat met het communisme op dezelfde wortel stoelt, vindt zijn oorsprong in de 17e eeuw, toen de maatschappelijke structuv*- zo danig was, dat er in feite al reeds van twee klassen kon worden gesproken: de bezitters en de bezitlozen. Stakingen braken uit, doch door de toepassing van de stoom in de grootindustrie, maakte tieze'zlch meer onafhankelijk van de ar beiders. In 1847 treedt dan Marx op, die in samenwerking met Engels het com munistisch manifest de wereld inzendt, met de oproep „arbeiders aller landen verenigt u”. Voor de moeilijkheden tus sen kapitaal en arbeid was z.i. maar één oplossing, nl. het wetenschappelijk so- c alisme, waaruit het communisme zou ontstaan, dat op het kritieke moment zou kunnen ingrijpen. De tegenwoordige maatschappij zou uiteindelijk aan zich zelf te gronde gaan; de staat had dan in eerste instantie tot taak de productie en de distributie te regelen, tot ook deze overbodig zou worden als de heilsstaat zou zijn gekomen. Doch ook -hier kwam verschil van inzicht en verwijdering. De ene groep wilde elke verbetering aan grijpen, de andere wilde de onbarmhar tige strijd voor de absolute vrijmaking tot het einde doorvoeren. De commu nistische maatschappij is als een moza ïek, waarin elk steentje zijn plaats heeft, in tegenstelling met de liberale Twee maal was Donderdagmiddag het Gebouw voor Chr. Belangen tot de laat ste plaats bezet met leerlingen Van scholen te Sneek. Alleen al door deze overweldigende belangstelling mag het Jeugdconcert, dat door de G.O.V. werd gegeven, uitstekend geslaagd heten. Maar er was meer. In de eerste plaats een uitstekend programma, dat met de ouverture „Egmont” van Beethoven, het allegro uit de onvoltooide Symphonic van Schubert, de Petite Suite van De bussy en twee delen uit La Damnation de Faust van Hector Berlioz, vier prach tige voor de ontwikkeling der orkestmu ziek in de 19e eeuw karakteristieke wer ken bevatte. Daar was verder de keu rige en enthousiaste heer van Epenhuy- sen, dirigent der G.O.V., die op pakken de wijze de onderdelen van het program ma toelichtte. En tenslotte was daar een orkest, dat ondanks de vermoeienis van twee jeugdconcerten achter elkaar en een avondconcert in het vooruitzicht, zijn taak op lofwaardige wijze vervulde. Zowel in de korte fragmenten ter toe lichting als bij de uitvoering der werken in hun geheel werden de verwachtingen die de dirigent door zijn woorden had gewekt, correct en zuiver gerealiseerd. De lof en de bloemen, die de directeur der R.H.B.S., de heer H. de Boer, diri gent en orkest na afloop toezwaaide, waren dan ook volkomen verdiend. Het insuline, een extract uit de al vleesklier van slachtdieren heeft een omwenteling in de behandeling van sui kerzieken teweeggebracht, en het is de grote verdienste van de Canadese ge le den Banting en Best dat zij de mens heid dit geneesmiddel hebben geschon- k< i, waardoor lijder aan suikerziekte weer gewoon kunnen leven en hun nor male werkzaamheden kunnen verrichten Hoe dit heilzame middel, de levens bron voor suikerpatiënten, wordt ver vaar uigd liet de Novo-film zien die Za terdagmiddag in TEre Perennius voor de leden en gasten der Afd. Friesland Z.W. van de Ned. Ver. van Suikerzieken werd vertoond en door de heer L. Feenstra, internist, toegelicht. Deze film is opge nomen m de Novo exportslagerijen, fa brieken en laboratoria in Denemarken. Het insuline wordt nl. vervaardigd uit de achter de maag liggende pancreas of alvleesklier van slachtdieren, welke klier o.a. het insuline produceert waardoor het teveel aan suiker in het bloed wordt geabsorbeerd. In ons land wordt het ook door Zwanenberg gemaakt, en dit fabri kaat wordt hier het meest gebruikt. Spr. zette de bereiding van insuline uitvoe rig uiteen en wees er op dat er ook al weer andere soorten zijn die een groter werking hebben. Er-is nl. altijd gezocht naar een middel de insuline na het in spuiten no lang mogelijk in het lichaam te houden, m.a.w. naar een stof die lang zamer wordt opgenomen. Deze is gevon den in het zink-insuline, het protamine insuline en het globuline-insuline, welk laatste meer voor kinderen wordt ge bruikt. Aan de bereiding wordt, zoals de film laat zien, de uiterste zorg be steed waarbij natuurlijk ook grote aan dacht wordt geschonken aan de hygiëne. De meisjes die bij ’t machinaal vullen van de flesjes en de verpakk .g werkzaam zijn, dragen bijv, een doek voor de mond, hoofddoeken en schoenen die niet met het vuil van de straat in aanraking zijn geweest. Verder gaf de film nog opna men uit een herstellingsoord voor diabe tici in Denemarken waarin eveneens wwdt aangetoond dat deze mensen met insuline en diëet een normaal Ifeven kun nen leideii en ook sport kunnen beoefe nen.» Na de film gaf dokter Feenstra nog enige practische wenken. Het is niet no- De commissie „Mebesal” (meer béter schilderwerk in alg. belang) ganiseerde op Zaterdag 21 October een sterrit voor schilders, vanuit alle delen van Nederland. De opzet van deze ster rit was ’t propageren van de zin: ’s zo mers buiten, ’s winters binnen. Immers in het schildersbedrijf is grote behoeite aan zg. werkspreiding, want in de zo mer is het schildersbedrijf overbelast ook met binnenwerk, terwijl het in de winter slap is. De deelnemers aan deze sterrit voerden dus op hun auto’s en mo toren de spreuken ,,’s zomers buiten en ’s winters binnen”, of „schilderwerk be schermt uw bezit”, om het publiek te suggereren: Laat uw binnenwerk s win ters doen. Het doel van de sterrit was Utrecht waar bovengenoemde commis sie aan de deelnemers, die op de meest suggestieve wijze een zo groot mogelijk publiek, op de noodzakelijkheid van het boven omschrevene attent hadden ge maakt, prijzen uitreikte. Sneek was ook een van de vele controleposten, waar door ook de Snekers veel fraaie uitvoe ringen van genoemde leuzen hebben ge zien. De laatst binnenkomende in onze plaats was de heer Pover van Weesp, die met zijn „Skoda” om 7.30 uur was gestart en hier te 12.18 zijn kaart liet afstempelen en toen reeds het traject Hilversum, Bussum, Amsterdam, Vo lendam, Edam, Hoorn, Medemblik, Har lingen, Bolsward had afgelegd en nog voor de boeg had het traject Heeren- veen, Wolvega, Meppel, Zwolle via Kampen naar Utrecht, waar hij voor 4 uur moest binnen zijn. Ongetwijfeld zal deze reclamestunt wel uitwerking heb ben. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Nog maar zes weken scheiden ons van het St. Nicolaasfeest. Reeds zijn vele kinderen en volwassenen al druk aan ’t werk om van dit feest weer iets moois te maken: Vader knutselt in de avonduren een karretje voor zijn jongste zoon en Grietje zit op zolder voor Moe der een paar wanten te breien. Klaas doet geheimzinnig met zijn figuurzaag. Het onderwijzend personeel van de o.l.s. is al geruime tijd bezig met de voorbe reiding van het a.s. kinderfeest bij uit nemendheid. We willen er nu nog niet veel van vertellen. Alleen dit: Het stuk, dat opgevoerd wordt heet „Vrouw Holle”. Het belooft iets moois te worden. Maar... feestvieren kost geld. Reeds 24 keer heeft de commissie een beroep op de Sneker ingezetenen gedaan om dit feest mogelijk te maken, en dit jaar wordt het de 25ste maal. Een jubileum dus. Stadgenoten, legt iets voor de lijst- collecte op zij, denkt aan de glundere kindergezichten. Geeft zoals u dit 24 jaar gedaan hebt, dan wordt dit 25ste feest ook weer goed. Dank u, uit naam van de kinderen. DE COMMISSIE. dig, ja zelfs niet wensel j1 .Itijd dezelf de insteekplek te gebruiken. Beter is een bepaald schema te volgen waarbij zowel de beide bovenbenen als de beide boven armen worden gebruikt. Steeds dezelfde plaats gebruiken kan leiden tot ontste king waardoor de opname van het insu line in het lichaam wordt belemmerd en een onregelmatige verdeling kan ont staan. Als men op iedere bovenarm of bovenbeen acht plaatsen benut heeft men totaal 32 waardoor ontsteking wordt voorkomen. Een aantal vragen werd uitvoerig door de heer Feenstra beantwoord, waarna de voorzitter, de heer W. Dijk man uit Balk, hem hartelijk dankte voor zijn medewerking. Daarna werden nog enige huishoude lijke zaken afgedaan, o.a. de bestuurs verkiezing. Deze had tot resultaat dat de aftredende heren M. H. v. d. Werff te Sneek en Th. Vallinga te Bolsward wer den herkozen en gekozen werd in de vac. R. Hoogterp, Lemmer, mej. W. Ter Hei de te Ban* a. Yn in gearkomste fan it Snitser Frysk Forban, dér ’t it ünderwizend personiel by ütnoege wie, hêldde de hear S. Bou- ma fan Grins in ynlieding oer de ta komst fan de Fryske skoalle. Hy gie dêrby earst nei de bitsjutting fan de tael foar in folk en foar it individu. In folk ünderskiedt men oan syn bou- kunst, syn mesyk, syn douns, mar wis oan syn tael. Giet de tael forlem, dan toraent it folk mei oare. In stap tichter by de ienheit en winst, sizze somliken. Né, seit sprekker, in forlies fan ünfor- fangbere wearden, in kleurige tried üt it grize kleed. Foar it yndividu bitsjut de tael de müglikheit syn djipste fielingen to uterjen; syn leed en wille leit hy der yn bleat. De beuker heart de earste léden yn dy tael en brükt de earste (globale) sinnen der yn. Hy tinkt yn dy tael. Unt- nimt men him dy, dan wurdt er yn syn tinken bihindere. Dy tael üntjowt him oan 't er op skoalle komt. Hwant dér wurdt er trochkrüst yn Fryslén troch in oare tael. Dér leit nou it probleem. Yn *e léste jierren sjocht men dit yn, Twatae- ligens hoecht gjin lést to jaen, mar fre- get in eigen oanpak, in goede didaktyk. Dat wy hjir yn Fryslan mei twa talen to meitsjen ha, docht bliken üt it for- skil yn sinsbou, aksint, wurdkar en arti- kulaerjc. Wy moatte beide talen halde. De rissultaten mei de ientalige Neder- lanske skoalle binne min. Op de proef- skoallen, dy’t nou tan ’t jier bigoun bin ne wurdt nou ündersocht, oft der in bet- tere methoade foun wurde kin om de bern goed Nederlansk to learen. Foar üs as Friezen is de winst dér by dan, dat hja grif ek better Frysk leare. Hoe’t de skoalle krekt wurde moat, hwannear mei dé twadde tael bigoun wurde moat, binne fragen, dy’t de wei fan it experi- mint lans neigongen wurde moatte. De ynspekteur fan it l.ü. yn de yn- speksje Snits, de hear R. J. Sipkens, for- telde nijsgjirrige ünderfiningen fan de earste moannen op de proefskoallen. Wapneer Hitler of Mussolini een nieuw project klaar hadden werd dit steeds met veel fanfare rondgeuazuind ter ere van hun machtig rijk. In ons land gaat dat eenvoudiger, vaak wordt de mooiste weg of he': grootste werk stilzwijgend in gebruik genomen. Zo ging het ook bij de fa. Eringa aan de Oosterdijk met de nieuwe afdeling voor overjassen en demi’s. Ook deze firma gaat zonder er veel ruchtbaarheid aan te geven, stap voor stap verder. Deze nieuwe afdeling is eenvoudig, doch smaakvol ingericht, keurig gedeco reerd door de Friese kunstschilder de heer Sj. de Vries. Doch de kern waar het om gaat is de grote voorraad kle ding die men er aantreft. De zaak Erjnga is nauw verbonden met 40 an dere flinke middenstandszaken, die in Amsterdam centraal de juiste en meest smaakvolle kleding kopen tegen prijzen welke ook de andere grote concerns worden aangeboden. De gezellige sfeer, ook van de andere afdelingen zoals die van de verandering: ateliers, waar da mes en heren onder vakbekwame lei ding druk bezig waren, weerspiegelt de smaak, maar ook de gemoedelijkheid die van ouds de zaak Jan Eringa met zijn staf van medewerkers karakteriseert. De nieuwe afdeling die een uitstekende indruk geeft werd verbouwd door het timmerbedrijf van de heer J. Blok, Grootzand. De verlichting enz. werd aangelegd door fa. van der Wal, Willem Lodewijkstraat. Het verf- en schilder werk werd uitgevoerd Geertsma, Oud Kerkhof, „Interieur” Leeuwenburg voor de aan kleding en stoffering zorgde. Naast met symbolische voorstellingen, hoe de kle ding thans tot stand komt, uitgebeeld door schaap, spinnewiel, weefgetouw, couponstoffen, kleermaker en costuum, zijn de wanden beschilderd met diverse merken zoals o.a. Oxford, Brixon, en Falcon-kleding, waarvan fa. Eringa de vertegenwoordiging heeft. Al met al een mooie verbetering, welke deze zaak ten goede zal komen. maatschappijvorm, waarin de steentjes nog los door elkaar liggen. In de eerst genoemde vorm is slechts één plan, waaraan allen moeten meewerken. De distributie van de goederen vindt door rantsoenering plaats, waarnaast ook vrije handel plaats vindt. De verdeling der arbeidskrachten is nog een probleem voor de communistische staat, omdat de levende mens slechts door meer loon of rantsoenen te vinden is voor verplaat sing. Hoe is het communisme in Rusland ontstaan? Men had daar het czarisme, waartegen het nihilisme na de Krim- oorlog zich keerde, gevoed door de leer lingen van Nietsche. In 1905 werd een poging tot net verkrijgen van de macht verijdeld, doch op 11 Maart 1917 werd het czarisme weggevaagd en trad het bolsjewisme op. Het groot-grondbezit werd afgeschaft; de grond werd ver deeld onder de kleine boeren, die echter alleen voor eigen behoeften zorgen. Le nin zag dat hij hierin had gefaald, waar om hij het roer om gooide cn een nieuwe economische politiek invoerde, die even min slaagde. Na de dood van Lenin trad Stalin op, die meer een man van de praktijk dan van de theorie is. Nadat gebleken was dat de Engelse Labour niet met de Russische communisten zou samengaan, heeft men zich in Rusland op een vijfjarenplan geworpen, dat door een tweede zou gevolgd worden, ware de tweede grote oorlog niet uitgebroken. De geschiedenis, merkt spr. tenslotte op, heeft geen noodwendig verloop. Men kan niet zeggen dat het communisme zal slagen en zo ja, wanneer? Wij christe nen geloven nog altijd De mens wikt, God beschikt. Een aantal vragers werd uitvoerig be antwoord, waarna de voorz. de spr. har telijk dankte en de heer v. d. Werf met gebed eindigde. Concert G.O.V. Dirigent Jan v. Epenhuysen. Solist Wim Hielkema, piano. Het muziek-seizoen in Sneek is Don derdagavond op uitstekende wijze ge opend met een concert van de Gronin ger Orkestvereniging. Het aantal bezoe kers was, gezien de vroegere ervaringen, bevredigend en de G.O.V. bracht een programma, dat ook voor minder gere gelde concertbezoekers alleszins de moei te waard was. Bovendien was het or kest „in vorm” en wij kunnen ons niet herinneren het ooit zo goed te hebben horen spelen. Begonnen werd met de altijd weer- pakkende Ouverture „Eg mont” van Beethoven. Het orkest draai de direct op volle toeren en bracht dit werk met de nodige vaart en drama tische spanning. In het eerste deel van de hierna volgende Onvoltooide Sym phonic van Schubert bereikten de Gro ningers een zeer hoog peil. De frappan te tegenstellingen in dit melodieuze ro mantische stuk werden door v. Epen huysen bijzonder fraai uitgebeeld en qua uitvoering vormde dit deel van het pro gramma een hoogtepunt. Helaas viel het orkest in het Andante con moto iets terug, hoewel ook hier nog veel te ge nieten was, speciaal de prachtige soli van clarinet en hobo dienen apart ge noemd te worden. Met de uitvoering van „Till Eulenspiegels lustige Streiche” van Richard Strauss heeft de G.O.V. de muziekliefhebbers wel zeer aan zich verplicht. Deze geestige fantastisch goed geïnstrumenteerde compositie zal nog wel niet dikwijls in de Friese concert zalen geklonken hebben. Dank aan di rigent en orkest, dat zij dit razend moei lijke werk op hun programma hebben genomen en hulde voor de wijze waarop het werd uitgevoerd. Na de pauze het bekende pianoconcert in bes kl. terts opus 23 van Tschaikowsky. Willem Hiel kema toonde zich heer en meester op de vleugel en gaf van dit meeslepende stuk een brillante vertolking, die aan het dankbare publiek een ware ovatie ont lokte. Al met al een prachtig geslaagd con cert, dat de organiserende vereniging Kunst aan Allen zeker de moed en de kracht zal geven haar werk voort te zetten. L. G. Tiisdei 24, Woansdei 25, Tongersdei 26 Oktober. Krite Snits. Alle jou- n om 8 Ire yn Amicitia. Opfiering troch it Krite-toaniel„de Klok moat foarüt”. Boppeneamde foriening hat yn oerliz mei de Prov. Fryske Underwiis Ried foar de kommende winter wer har pro gramma gearstald, dat bistiet üt in rige iepenbiere jounen to Snits. De wurklist sjocht der sa üt: 24 Nov. Ir. H. van der Molen, Snits: Amearika, s~’t ik it - ich. 15 Des. H, Voordewind, ald-kommis- saris fan Polysje, Ams erdam: De kom- missaris fortelt. 12 Jann. Sjongjouri under lieding fan de komponist J. Slofstra, Ljouwert en mei meiv-urking fan it Snitser Kritekoar Marsang. 16 Febr. S. J. van der Molen, Ljou wert: Fan Winterjounenocht ta Frysk Kabaret. Yn Oktober hat S. Louma fan Grins foar de leden en it utnoege persoaniel fan de skoallen sprutsen oer: De Fryske skoalle yn de takomst. In programma sünder mis dat der wêze mei. Dat het drogen van gras zeer in de belangstelling staat, bewees wel de grote opkomst welke het bestuur van de Coöp. Grasdrogerij „Pasveer” te Loënga Don derdagmorgen op een ledenvergadering in hotel Hanenburg ten deel viel, waar o.a. in bespreking zouden komen de plannen voor uitbreiding. Wanneer wij, aldus de voorzitter de heer Ids de Boer te Tirns, de bereikte resultaten over de 10 jaar dat we het huidige bedrijf in ex ploitatie hebben, overzien, dan mogen wij zeer tevreden zijn. Het afgeleverde product was goed en de financiële ex ploitatie dusdanig dat vorig jaar het ge hele stichtingskapitaal afgeschreven was. Hoe de resultaten dit seizoen zijn is momenteel nog niet bekend, doch spr. heeft het idee dat ook dit jaar nog wel gunstig is gewerkt, ondanks het feit dat het natte gras betrekkelijk veel kosten meebracht om te drogen. Er is echter iets wat het bestuur al enige tijd bespro ken heeft en waarvoor wij nu deze bij eenkomst hebben belegd, n.l. er is reden voor uitbreiding. Gezien de capaciteit van ons huidige bedrijf (500 ton) de laatste jaren werd circa 400 ton ge droogd gras afgeleverd ie het on mogelijk nieuwe leden aan te nemen en toch bereiken het bestuur regelmatig verzoeken om als lid te worden toege laten. Teneinde nu concrete gegevens te krijgen over de belangstelling is deze bijeenkomst belegd, want, aldus de heer de Boer, wij kunnen alleen dan tot uit- I breiding besluiten en tot bouw van een nieuwe drogerij, indien er voldoende nieuwe leden bijkomen. Teneinde zo goed mogelijk ingelicht te worden over de ex ploitatiemogelijkheden, kosten enz. van de huidige systemen was aanwezig, en spreker heette hem hartelijk welkom, de heer O. Wassenaar, techn. ambtenaar van de V.C.G. te Leeuwarden die het een en ander over deze systemen, kostprijzen en financieringsmogelijkheid, ook in ver band met de rijkssubsidie zou uiteenzet ten, waartoe 'hem na de inleiding van de voorzitter direct gelegenheid werd gegeven. Uitvoerig stond de heer Was senaar stil bij verschillende systemen, o.a. Tempelwood en Du Cro. De erva ring welke met deze systemen de laatste tijd zijn opgedaan zijn vrijwel overal gunstig, zoals spr. met feiten aantoon de. Van zeer groot belang, ook wat de kwaliteit en vooral kleur aangaat, is dat men nu niet meer verwarmt met cokes doch met olie. Wat de kosten van de nieuwe systemen aangaat, deze be dragen (inbegrepen gebouw enz.) voor een drogerij met een capaciteit van 500 a 600 ton f 60.000.bij een capaciteit van 1000 tot 1200 ton f 110.000.—Dat zijn dan drogerijen welke het product in pak ken afleveren. Wil men, zoals enkele drogerijen besloten, het product in meel- of biksvorm afleveren, dan zal er bij een drogerij met een capaciteit van 1000 tot 1200 ton nog f 40.000.bijkomen. Ook is er een systeeih v. d. Broek, dat momenteel in de Polder in bedrijf is, doch dat levert alleen meel of biks, en hiervan bedragen de kosten f 150.000 a f 160.000.Wat nu de financiering aan gaat, het volgende: Vrijwel zeker een definitief besluit is er evenwel nog niet is dat ook de Regering bij deze ver af nieuwbouw weer subsidie zal geven, nl. 1/3 deel der stichtingskosten. Als voorwaarde zal daarbij evénwel gesteld worden dat ook de leden 1/3 voteren, dus in de vorm van aandelen. Het resterende derde deel kan de vorm heb ben van een lening bij een Bank of in dien men dat wil ook door, de leden bij eengebracht worden. Na deze inleiding volgde een geani- i meerde bespreking waarbij tal van vra gen naar voren kwamen. Het uiteinde- Drs. F. Sierksma protesteerde tegen niet-openbaarmaking van oordeel. De Commissie van Advies voor de Gysbert Japicxpriis 1950 heeft bij de in zending van haar rapport aan Gedepu teerde Staten van Friesland waarin naar bekend het tweede deel van „El- brich” van dr. IJ. Poortinga ter bekro ning werd voorgedragen verzocht tevens openbaar te maken, dat aan Anne Wadman een eervolle vermelding voor zijn novelle „De Reedridder” werd verleend. Gedeputeerde Staten bleken echter niet bereid te zijn aan dit verzoek van de Commissie te voldoen en zulks om formele redenen. Naar de L. Crt. verneemt heeft een lid van de Commissie, drs. F. Sierksma te Groningen bij Ged. Staten geprotes teerd tegen het feit, dat dit college wei gerde de in het rapport gegeven eervolle vermelding bekend te maken. Genoemd lid meent, dat z Ke vermeldingen een normaal begeleidingsverschijnsel van soortgelijke literaire prijzen zijn en dat het een democratische eis is, dat het oordeel der deskundigen op dit door hen bestreken terrein autonoom blijft en als zodanig wordt gerespecteerd. Vijf jaar na de oorlog vallen er nog steeds slachtoffers van verborgen geble ven oorlogstuig. Zondag kwamen te Renkum twee jongens van vijftien jaar om het leven en werden er twee ern stig gewond. Zaterdagmiddag verloren op het Katwijker strand 3 jongens het leven. De mijn die daar de ramp ver oorzaakte lag op het strand ter hoogte van het witte kerkje dat aan de boule vard staat. Hoe het precies toegegaan is, is niet duidelijk, maar ongeveer 5 uur Zaterdagmiddag is die mijn ontploft, toen er 5 jongens in de nabijheid waren. Twee ervan, de 11-jarige J. van der Plas en de 12-jarige K. Cijsouw, waren on middellijk dood, de derde, R. Huisman van 9 jaar, is nog naar Leiden ge bracht, maar hulp mocht voor hem niet meer baten. Twee andere jongens zijn in zee terecht gekomen en mankeren niets.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1