Buitenlands overzicht Krite Snits Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST A Cj'g H B fi In ny stik van Abe Brouwer: De klok moat foarüt Onderscheidingen uitgereikt VRIJDAG 27 OCTOBER 1950 5e JAARGANG No 87 L. KIEZEBRINK Bestrijding Runderhorzel Oprichting Volleyball Bond te Sneek Interlocale woningruil’ centrale Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telei. 2872 Noordelijke voetbalploeg won in Utrecht Nieuws uit de Sneeker Damclub Uniform-acfie Stedelijk Muziekcorps Volleyball-nieuws Eerste lustrum Ver. Naties - De Duitse herbewapening Jeugddammen Bioscoopnieuws Al Jolson overleden Sneker toneelploeg naar Limburg Hedenmorgen is de toneelvereniging van de Kaatsvereniging „Sneek” naar Brunssum (Limburg) vertrokken om daar Zaterdagavond het blijspel „Post bus 4” op te voeren. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: KB» ia thans gedokterd aan het Handvest om de 8.30 Politiesport eigenlijk in de onderhandelingen binnen het At- Ceen eervolle vermelding naast de Gysbert Japicx-priis laatste zich c- Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie adres: De lichtwedstrijd UtrechtNoord, die Woensdagavond werd gespeeld, leverde een verdiende 23 overwinning op voor de Noordelijken. Lugthart (Be Quick) scoorde de eerste twee doelpunten en Santema (Frisia) het derde. Laatstge noemde viel na de rust in voor Roosen- burg die geblesseerd raakte (een ge scheurde spier in het dijbeen). langs de gewone diplomatieke kanalen daartoe had moeten worden aange spoord, en wanneer de idee der collec tieve veiligheid, een der pijlers, waarop het Handvest rust, niet reeds in ruime mate veld had gewonnen onder alle na ties der aarde. Zoals bekend wordt er thans gedokterd aan het Handvest om te voorkomen dat in het vervolg het De heer J. M. Dijkstra, Inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst te Leeu warden, zal op Woensdag 1 November a.s. van 18.4519.00 uur via de Regio nale Omroep Noc~d een lezing houden over de bestrijding vai de runderhorzel in de provincie Friesland. De uitzending is voorbereid in samen werking met de Afdeling Voorlichting van het ministerie van L., V. en V. In aansluiitng op ons bericht, enige weken geleden geplaatst, waarin wij meldden dat bet actiecomité heus niét bij de pakken neerzit, en slechts zijn ac tiviteit iets verminderd had, om de Hau- lerwijk-actie eerst uit te laten werken, kunnen wij nu mededelen dat er uiterlijk misschien niet zo hard gewerkt, maar dat er ondergronds des te harder aan gepakt wordt. Men is nu bezig zaken lieden, fabrikanten en groot-industriëlen persoonlijk te bezoeken en hoopt op die wijze de laatste loodjes bijeen te brengen. Volgende week plaatsen wij de erelijst van milde schenkers. In ons vorig nummer maakten wij melding van een protest van drs. Sierk- sma te Groningen tegen het feit, dat Gedeputeerde Staten niet voldaan heb ben aan het verzoek van de adviescom missie voor de toekenning van de Gys bert Japicx-priis waarvan de heer dat Anne Wadman voor zijn novelle „De Reedridder” een eervolle vermelding zou krijgen. Naar de L. Crt. verneemt staan Gedeputeerden op het standpunt, dat hier op grond van de desbetreffende ver ordening slechts sprake kan zijn van één prijs, de Gybert Japicx-priis en dat men ook om de eventuele consequenties voor volgende adviescommissies niet kan overgaan tot het instellen van het in stituut „eervolle vermeldingen”. Uiter aard staat de persoon van Anne Wad man hier geheel buiten; het gaat zeg gen Gedeputeerden enkel om het prin cipe. zijn 24 October 5 jaar geleden dat kan een dictator iets anders beloven of door een andere dictator vervangen zijn, die de eenmaal gegeven beloften niet handhaaft. Dit verschil in ideologie zal altijd een beletsel blijven voor volko men overeenstemming tussen Westen en Oosten, al zal men van Westelijke zijde de toenaderingspogingen van Russische kant op hun waarde moeten toetsen. President Truman heeft daarvoor, zo wel in zijn rede te San Francisco als in een speciale zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties waarin het lustrum werd gevierd, een goed plan geopperd. Te San Francisco heeft Tru man geëist dat de Russen zich naar het Handvest zouden gedragen, in de As- semblée noemde de president als voor waarden voor algemene ontwapening het enige wat de vrees, in de ban waar van de mensheid thans leeft, kan op heffen dat deze alle wapenen zal omvatten en alle landen en dat zij om geven zal zijn door een stelsel van waar borgen en openlijke uitwisseling van in lichtingen welke schendingen van de overeenkomst kan voorkomen. Het is duidelijk, dat een Russisch plan om alle landen hun gewapende macht met een derde te doen verminderen op het gebied der ontwapening niets heeft te bieden. Moskou heeft verreweg de sterkste le- op de been en die zouden Alle plaatselijke verenigingen hebben hiervoor een uitnodiging Ontvangen. Mocht niet tot aansluiting bij de Neder landse Volleyball Bond worden besloten, dan zal in ieder geval worden overge gaan alle verenigingen onder te brengen in een plaatselijke Bond teneinde de volleybalsport in onze plaats te stimu leren, voorzover dit nog noodzakelijk is, en een vlot verloop van een plaatselijke competitie mogelijk te maken. Verwacht wordt dat alle verenigingen op deze be langrijke vergadering vertegenwoordigd zullen zijn. lantisch pact zelf over de economische en financiële verplichtingen, welke de militaire der verschillende landen die nen te vergezellen. Zij dringen er te recht op aan dat die billijk zullen wor den verdeeld en hebben daarbij vooral het oog op het feit dat de Engelse oor logsindustrie kans krijg'., op zeer grote orders en de Engelsen dus winst zullen kunnen maken uit een toestand, die andere landen slechts nadelen veroor zaakt. Uit het Verre Oosten valt het binnendringen van de Chinese commu nisten in Thibet te melden. Op Dinsdag 31 October a.s. oir 8 uur zal op initiatief van de Sneker Volley ball Club in restaurant Piso een verga dering worden gehouden om te komen geheim alles mei Age biküpet en ün- derwilens de kéns rint syn soan to for- liezen. Hy hie docns yn it gewoane lib- ben mei syn soan praten. It giet hjir net om in Sinteklaespresintsje, dat sa lang müglik geheim bliuwe moat. Gearfetsjend moat ik sizze, dat dit stik in oanwinst is foar üs Fryske toa- niel en dat it syn sukses, dat it wis oeral krijt, fortsjinnet. Wy winskje de skriuwer der it béste mei. It kritetoaniel wie wer goed op dré. Posthuma kin min ioskomme fan dit soarte üntankbere rollen. Hy docht dit nou al sa faek dat men him ek wol ris oars sjen woe. Nanning en Rikele spilen bést. Hja droegen it stik. Binammen Nanning is yn stil spul tige goed. Froukje, mar yn twa bidriuwen, wie tige natuerlik en foldie bést. Ek Elske spile wer goed. Net to drok wurde. Bep- pe wie bést en frou Pibinga koe net bet ter. Age Wielinga kin wol spylje, net oerdriuwe. Yn syn iepeningswurd hie foarsitter v. d. Werf wiisd op it plak, dat it Frysk sa stadich oan yn Snits kriget en mei- dield, dat de keninginne „Frieslands dichters” troch de Krite oanbean wie by har bisyk oan üs stêd It bernekoar floareart tige mei syn 200 leden. As altyd wie it mesyk wer tige to weardearjen en song „Marsang" trije lieten: in goede ynset fan ’e joun. Alles meiino'T in bést bitearde joun, dy’t noch wol ris yn it ünthald werom komme sil. P. Z. Maandagavond kwam de S.D.C. in vergadering bijeen, zulks in verband met enige mutaties in het bestuur. Gekozen werden verklaard A. J. de Vries, voor zitter; P. Jorritsma, secretaris; A. Fa ber, penningmeester; H. Nauta, 2e voor zitter; F. Gerlofs, 2e seer.; D. Boot, 2e penningm.; B. Couperus, alg. adjunct. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren H. de Boer en P. Olij. Na kennisname van enige bondsmede- delingen werd nog besloten in December een leden-gongwedstrijd te houden. Het was deze week om precies te j kozen democratisch parlement. Morgen O yl 4- zxlx/xK n **x x. xx.xx1 zx zx z3 zx 4- 1 X. .1? .1. X 1 -1 --- X zx het Handvest der Verenigde Naties in werking trad. In alle aangesloten lan den is dat feit herdacht, al was er in de waardering in de Westelijke landen een geheel andere toon te beluisteren, dan in die van de landen achter het Ijzeren Gordijn. Hier in het Westen wees men er vooral op dat bij alle onvolkomenheid van de Ver. Naties, dit lichaam er toch al menigmaal in geslaagd is ook op po litiek terrein te voorkomen, dat ge schillen op oorlog uitliepen, of het, daar waar deze oorlog reeds was ontstaan, als in Palestina, gelukt was deze te doen eindigen. Zeer belangrijk is ook het optreden der V. N. in de Korea- kwestie geweest daarop is zelfs hier in het Westen de nadruk gelegd maar dat dit mogelijk was, was te dan ken aan het feit dat een der permanente leden van de Veiligheidsraad Rus land wegens zijn geschil met het Westen over de toelating van rood China, tijdelijk afwezig was. Daardoor ontliep men de kans op een veto toen tegen de Noord-Koreanen moest worden opgetreden. Maar het was ondenkbaar geweest, dat zovele naties het voorbeeld der Ver. Staten om zich naast de aan- i gevallen partij te stellen zo snel hadden i gevolgd, als er geen contact in de Ver. Naties was geweest en als ieder land gers op de been en die zouden het sterkst blijven als er van alle een derde af ging. Maandagavond werd een aanvang ge maakt met de competitie der adspiran- tenafdeling der S.D.C. die in 3 groepen wordt gehouden. In groep A treffen wij verscheidene jongens aan, die een vorig seizoen reeds aan het schooldammen hebben deelgenomen en die dus reeds enige ervaring op het bord-der-honderd- velden hebben opgedaan. In deze groep zijn het in volgorde G. Platen, J. Bijs- terbosch, J. Heemstra, F. Huisman en H. Jillings die door twee achtereenvol gende overwinningen goed van start zijn gegaan, hetgeen echter allerminst wil zeggen dat deze toestand besten digd zal blijven. Wie weet maakt een volgende competitiedag ons reeds ij zer wie het zo al zullen zijn die de lei ders op hun beurt de voet dwars zetten. In groep B waren het K. de Boer, L. Boot, G. Jasper, J. Laagland, J. Ringma die uit hun twee gespeelde partijen de volle winst opeisten, op de voet gevolgd door G. Wiersma en J. Dijkstra, die drie punten verzamelden. In groep C viel de volle winst ten deel aan Sj. Terpstra, B. Nauta, E. Bosma, J. Rozenberg en B. Kok. Voorts zorgden D. Henstra, A. Jorritsma en M. Molenaar er voor, dat zij met 3 punten in de buurt der leiders bleven. Electr. Verwarmingsinstallatie De Commissie van beheer van de Chr. Geref. Kerk alhier heeft het aanleggen van een electrische verwarmingsinstal latie in het kerkgebouw opgedragen aan het Electro Technisch Bureau L. van der Wal alhier. elkenien, mar sa kin it. Hy hat hurde wierheden sein oan ’e maetskippij, dy’t him net bigripe kin, hwat dizze swij- sume in oare kear lüdroftige mannen trochmeitsje. As de tüzenen lju, dy’t dit stik nou fan ’t winter sjogge, de eagen iepen gean, dan hat de skriuwer syn doel bi- rikt. Wy hoopje it mei him. Sünder mis is it in bést stik toaniel. Yn goede folkshumor is Brouwer hast net to forbetterjen en bat rto wal laitsje kinnen do figueren goed tocht. Frill de uterlike ünforskilligens en fleurigens fan de ex-soldaten is hyl- tyd goed oanfield. Allinne mei de heit De gemeente Sneek zal haar mede werking verlenen aan de „Stichting In terlocale Woningruilcentrale” welke Stichting tot stand is gekomen door sa menwerking van het Rijk, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Stich ting woningzaken voor het Bedrijfs leven en welke beoogt door georgani seerde woningruil op doelmatige wijze te kunnen bijdragen tot vermindering van de woningnood Daar vrijwel alle ge meenten medewerking hebben toegezegd zijn de mogelijkheden tot ruiling aan zienlijk groter geworden. Verwacht wordt, dat van 1 November a.s. af van de diensten van de Stichting gebruik kan worden gemaakt. Aan personen, die te kennen geven, dat zij naar een an dere gemeente willen verhuizen, worden van gemeentewege aanvraagformulieren voor woningruil verstrekt. Na indiening van de aanvraag wordt deze doorgezon den naar de gemeente waar de aanvra ger zich wil vestigen. Bestaat in die ge meente geen bezwaar tegen vestiging, dan wordt de aanvraag aan het Cen traal ruilbureau der Stichting gezonden, waarna de belanghebbende een lijst met ruiladressen zal worden toegestuurd. Mochten zich bij het hierop volgend on derlinge contact der gegadigden t.a.v. de ruiling der woningen onverhoopt moeilijkheden voordoen, dan zal op ver zoek van de belanghebbenden door de Stichting getracht worden deze op te lossen. Voor de door dc Stichting te ver lenen diensten is >n totaal een bedrag van f 15.verschuldigd, welk bedrag bij de indiening van de aanvraag moet wor- ruilformi nieren zijn verkrijgbaar tér gemeente-secretarie, 2e afdeling, waar tevens nadere inlichtingen worden ver strekt. Het inleveren der formulieren dient bij bovengenoemde afdeling te ge schieden. Vrijdag 27 Oct. t/m Zondag 29 Oct. Amicitia Theater. Iedere avond 8 uur en Zondag tevens om 5 uur Nightstop in Dakar. Zondag 29 October. Humanistisch Ver bond. ’s Voorm. 10.30 uur, zaal Piso. Spr. L. Glimmerveen, onderw.: „On derwijs aan geestelijk misdeelden”. Maandag 30 Oct. Waterschap „Heeg” Vergadering van Volmachten des voorm. 9.30 uur in Café H. J. Visser te Heeg. Dinsdag 7 November. V.D. Toneelclub. „Arsenicumen oude Kant”. een oorlog op te bereiden. In het dat het om de socialisten te stevigen in hun de Duitse herbewapening beslissende rol konden As in stik op 30 plakken spile wurdt, ha ’k hwat muoite. Hy foroaret to gau as de skriuwer mear as in jier oan syn fan ynsjen yn it twadde bidriuw. Boppe- stik wurke hat, as de parse fan alle dat kin ik my net yntinke, dat er yn it kanten en kranten oanwêzich is, dan hat men wol it gefoel, dat der hwat by- sünders barre sil. Sa wie it Tiisdeitojoun by de première fan „De klok moat foarüt”. It is de greate fortsjinste fan Abe Brouwer, dat er sjocht, dat der in pro bleem bistiet foar de jonges, dy’t üt Ynje weikomme. It is ünbigryplik en it leit de earmoede fan de Hollanske toa- nielskriuwerrj bleat, dat biropsselskip- pen as de Haagse Comedie hjir mei in aide Italiaenske Klucht komme moatte, wylst de stof sa ticht by leit. Dizze jonges binne mannen wurden as hja weromkomme, mar de wrald sjocht har der noch net foar oan. It probleem, dat dér yn leit is kompli- searre. Guon ha in meiminske deade. Witte jo, lêzer, hwat ibitsjut, it „Dü slist net deadzje” to oertreden? Der sit ek in sosiale kant oan. As hja werom komme, krije hja ünerfaren as hja bin ne, faek ündergeskikte baentsjes. It jowt harren it gefoel bidrogen to wêzen. Dan is der noch de sfear, dêr’t hja in pear jier yn libbe ha en dêr’t hja net los fan komme: de maten, it rüge wurd, ensfh. Fan dat probleem hat Abe Brouwer it earste net ütarbeide. Faeks sit dér de greatste dramatyske stof yn. De frage is lykwols, oft it dan noch gaedlik foar üs Fryske folkstoaniel wêze soe. Brou wer hat it probleem sjoen fan de sosiale kant en dêr in oplossing foar socht. Syn verstoord wordt gemeenschappelijk te gen de agressor op te treden, 3o. om de ontwapening te verwezenlijken. Van dat gemeenschappelijk optreden achtte hij de Korea-campagne een voorbeeld en ook de Engelse minister van buitenland- zeker onjuist dat de Ver. Naties .bij se zaken Bevin beschouwde het zo en voorkomende agressie niet zullen kun nen optreden, omdat een der ledeji, die sympathiseert met de agressor, door een veto dat optreden verlamt en dus in feite tegen de bedoeling ven het Handvest ingaat. Schaft men echter het veto af of mreiu men het, dooi de Algemene Vergadering dergeiijKe w=nssrageii nrer. meerderheid van stemmen te laten ne men, dan bestaat er kans op een defi nitieve breuk tussen de verschillende groepen van landen, du., op het einde van de Ver. Naties als lichaam waarin alle volken verenigd zijn en waarin alle geschillen besproken kunnen worden en gezamenlijk naar een oplossing kan worden gestreefd. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat men binnen korte of langere tijd voor een dergelijke cri sis in de V. N. zal komen te staan. Als Rusland zijn agressieve politiek door middel zijner satellieten handhaaft kan het nauwelijks anders en zouden we door een breuk in de Ver. Naties toch een lichaam verliezen dat niet alleen op po litiek terrein al veel nuttigs heeft ver richt, doch ook op economisch, sociaal en cultureel gebied. We noemen hier opzettelijk maar niet het gebied der wetenschappen, omdat ook daar de Ver. Naties een taak hebben, waarvan de vervulling echter uiterst moeilijk wordt gemaakt door de klooi tussen West en Oost. Hoeveel vrucht voor de mensheid zou een samengaan va- de geleerden uit alle landen onder auspiciën van de Ver. Naties kunnen dragen bij de studie der kernenergie voor vreedzame doeleinden! Terwijl men thans elkaar de geleerden ontfutselt nog pas is een Italiaans geleerde die nogal wat schijnt te weten van de fabricage van de waterstofbom uit Engeland naar Rusland verdwenen om plannen te beramen deze energie tot vernietiging van een toekomstige tegenstander te gebruiken. We vieren het eerste lustrum van de Ver. Naties dus met de ogen open voor haar vele Russen tekortkomingen, met enige vrees voor haar ontwikkeling in de naaste toe komst, doch met reeds aan de ervaring ontleende overtuiging dat zij een uiterst nuttige taak in deze wereld kan ver- richtep. Moge haar de tijd geschonken worden die taak steeds doelmatiger en uitgebreider te vervullen. De Sneker politiemannen hebben dit jaar de competitie slecht ingezet. Zij verloren Woensdagmiddag de voetbal wedstrijd te Leeuwarden tegen het elf tal van de gemeentepolitie aldaar met Europees leger, na het plan Schuman, en pees minister van woording schuldig van ministers van sche landen. Het jkt allemaal erg siachtig en erg voorzichtig en de uit voering zal heel wat tijd vorderen, die eigenlijk niet beschikbaar is, maar de Amerikanen schijnen het te willen aan vaarden. De risico’s van een Duitse her bewapening moeten nu eenmaal geno men worden. Dat deze niet gering zijn zij toegegeven. Men denke ook maar eens aan de drang welke aan beide kan ten van de Elbe moet bestaan om tot een herenigd Duitsland te komen. De Oost-Duitsers zullen daarom steeds trachten het Oosten te bewegen West- Duitsland te „bevrijden”. In West- Duitsland zal echter steeds de neiging bestaan Oost-Duitsland weder bij het rijk te voegen en het zal daarom zijn in vloed in Westerse defensie-aangelegen- heden allicht trachten uit te buiten ten bate van een bevrijdingsoorlog voor Oost-Duitsland. Waakzaamheid blijve dus geboden. De Fransen zullen dat in Op Zaterdag 21 October j.l. werd in het lokaal Westersingel een vriend schappelijke ontmoeting gespeeld tussen een tweetal damesteams van dc Sneker Volleyball Club en de Drylster Volleyball Club. De uitslagen waren S.V.C. D.V.C. 157, 1416, 615 en 158. De beslissingswedstrijd kon wegens tijds gebrek jammer genoeg niet worden ge speeld. Op Zaterdag 28 October a.s. zullen enige wedstrijden worden gehouden tus sen teams van T.G.P. en S.V.C. Het pro gramma hiervoor luidt Dames S.V.C. T.G.P. 6 uur lokaal Westersingel; Heren; S.V.C. 2—T.G.P. 2 8 uur lokaal Westersingel; S.V.C. 1T.G.P. 1 uur, lokaal Westersingel. De kwestie van het verschil in ideo logie tussen West en Oost, die een vol maakte eenheid in de weg staat, waar om we dus met een zeer onvolmaakte Ver. Naties genoegen moeten nemen, is ook weer op de voorgrond getreden nu de Russen op allerlei wijze trachten weer met het Westen tot besprekingen te komen. In vorige overzichten hebben wij daarvan reeds het een en ander ge zegd. Rusland wil wr' een bijeenkomst van de Grote Vijf (de politieke commis sie der V. N. steunt dit idee maar maakte niet uit of „rood” China of het andere China een der vijf moet zijn en daar zit de knoon!), het is bereid met Amerika te praten over een vredes verdrag met Japan, en in de politieke commissie der Ver. Naties verzekerde Wysjinsky dat de deuren der Sovjet unie wijd zouden opengaan als het Russisch plan voor atoomcontróle werd aanvaard enz. enz. Het lijken allemaal getuigenissen van goede wil, maar men heeft in het verleden al te veel frazen van Russische zijde gehoord om nu de wil ook maar voor de daad te nemen. Zelfs al zouden de Russen nu menen wat zij zeggen, dan is het tragische van de toestand, dat hun beloften alleen niet meer aanvaard kunnen worden. Welke waarborgen zouden achter de beloften van de heren van het Kremlin staan? o- Die beloften zijn niet gedekt door uit- ieder geval wel^blijven. Ze zijn dat ook spraken van een door een vrij volk ge- L_ - Het Amicitia-theater heeft van heden t.m. Zondag als hoofdnr. „Nightstop in Dakar”, een Franse film, waarin Michèle Morgan en Jean Marais de hoofdrollen spelen in een boeiend en romantisch ver haal. Geen tragedie, maar een gezellige historie, verteld met typisch Frans flair en luchtigheid. De climax wordt bereikt als Claire (Michèle Morgan) die stewar dess op een transatlantische luchtlijn is, aan boord van een vliegtuig, waarvan twee motoren weigeren en dat in brand staat, de ogen opengaan voor een ver gissing welke zij op het punt staat te begaan, nl. een huwelijk met de ver keerde. Van Maandag t.m. Woensdag wordt in dit theater verwacht een grote Metro Goldwyn-film, nl. De Forsyte Sage, met Errol Flynn, Greer Garson, Walter Pidgeon, Robert Young, Janet Leigh, vijf uitzonderlijk goede spelers dus in de hoofdrollen. De meesten zal het eerste boek uit de Forsyte Sage van John Galsworthy wel bekend zijn. Dit boeien de literaire meesterwerk uit de bewo gen geschiedenis van het geslacht For syte, waarin in het bijzonder de lotge vallen van Irene Forsyte, de vrouw wier familie bepaalde met wie zij zou huwen, worden behandeld, vindt men hier op verantwoorde wijze verfilmd. Drama tiek, romantiek en adembeklemmende spanning Kort na zijn terugkeer uit Korea, waar hij voor de soldaten had gezongen, is Al Jolson, de zanger van Sonny Boy, op de leeftijd van 62 jaar overleden. De ouderen kennen hem door het grote suc ces dat hij indertijd, geschminkt als neger, met zijn dikwijls zeer sentimen tele liedjes (waarbij het beroemde Mam my), heeft behaald, en herinneren zich waarschijnlijk ook nog de in 1927 ver vaardigde film The Jazz Singer. Voor de jongeren is hij kort geleden tot leven gekomen in de films The Jolson Story en Jolson sings again, waarin weliswaar een ander de rol van Jolson speelt, doch waarbij hij zijn liedjes zelf zingt. Jol son werd als Asa Yoelson te St. Peters burg geboren in het gezin van een Jood se voorzanger. Nadat de familie wegens de progroms naar Amerika was geëmi greerd, liep hjj van huis weg om aan het toneel te gaan. Hij heeft een druk en rumoerig leven geleid, dat al sinds vele jaren een voortdurend gevecht was om de populariteit, die hij dreigde te verlie zen, te herwinnen. Eerst door de boven genoemde recente films scheen hij zijn „comeback” bij het publiek te hebben gemaakt. Zoals velen zich kunnen her inneren is de film „The Jolson Story” hier kort geleden in het Amicitia Thea ter vertoond. Naar wij thans van de di rectie vernemen wordt het vervolg, „Jol son sings again” binnenkort verwacht. Aan 38 inwoners onzer gemeente is het onderscheidingsteken voor Orde en Vrede of het Oorlogs-herinneringskruis aan de Meidagen van 1940 toegekend, en aan 29 van hen heeft burgemeester Rasterhoff deze onderscheiding Woens dagnamiddag namens de minister van oorlog uitgereikt. De anderen waren niet aanwezig. Bij deze korte plechtigheid, die in de hal van het Stadhuis gehouden werd, hield de burgemeester een toespraak waarin hij betoogde dat voor allen het verblijf in Indonesië of het meemaken van de oorlogsdagen in 1940 een ver schillend aspect hebben gehad. De een had het moeilijk, de ander was tevreden geweest, bij weer anderen zal misschien een gevoel van teleurstelling zijn achter gebleven. Maar toch hebben allen iets gemeenschappelijks gehad ze brachten een offer en daarvoor past een woord van dankbaarheid, ook namens de re gering. Het brengen van offers is niet altijd even gemakkelijk. In vele gevallen zal het een wijziging betekenen in de levens loop, plannen kunnen niet worden uitge voerd en het is vaak moeilijk zich aan de omstandigheden aan te passen. Maar toch kunnen offers ook meehelpen bij het volgroeien tot het mens zijn. Spr. hoopte dat dit bij allen die hier verza meld waren het geval is geweest en dat de dagen in militaire dienst doorge bracht, waarde voor hun verdere leven hebben gehad. Hierna reikte hij de onderscheidingen met toepasselijke bewoordingen en ge lukwensen uit. Het teken voor Orde en Vrede kregen: A. Ch. Bleeker, M. Bos ma. H. J. Bulsing, W. Canrinus, G. N. Gerritsma, W. Hofman, F. H. T. Hof stede, S. Hottinga, G. J. Jansen, K. de Jong, H. Koerten, C. G. Mooy, K. Ring- ma, A. J. Vieleers, W. Visser, K. de Vries, M. B. Westhof en S. van der Zee, alsmede H. Bos, J. Bos, L. H. Castelein, oplossing is goed.-It is gjin resept foar C. F. A. Frowijn, F. C. Hofman, L. H. Hofmeester, D. Siesling en K. J. Vries, die niet aanwezig waren. Het Oorlogsherinneringskruis werd toegekend aan G. van Bruggen, W. Can rinus, A. van Doorn, W. Faber, W. A. Herder, E. de Jong, D. de Jonge, L. Kooistra, M. Krikke, H. Slump, H. A. J. Thomassen en E. van der Veen, van wie alleen van Doorn absent was. Na de uitreiking sprak de burgemees ter nog de hoop uit dat dit de laatste oorlogs-onderscheidingen mogen zijn die hij uitreikte en dat het voortaan alleen „an rU yroHo -zxi11<xtx -zi-iax Kaatsvereniging Sneek Bovengenoemde vereniging hield Dins dagavond in Lunchroom Olij een alge mene ledenvergadering die zeer slecht was bezocht, waarover de voorzitter, de heer W. A. Visser, in zijn openingswoord zijn teleurstelling uitsprak. Nadat de secretaris, de heer W. Oppenhuis, de no tulen had gelezen, die onveranderd wer den goedgekeurd werd overgegaan tot de bestuursverkiezing in de vacatures -o j van de h.h. L. de Haan en A. Molenaar, tot een afdehng van de^Vone^yball^Bond. De h.h. S. Breuker en C. KamsUa wer den hiervoor gekozen, die beiden hun be noeming aannamen. Besloten werd een verloting te organiseren met in totaal 2000 loten a 50 cent per stuk. Er zijn zeer fraaie prijzen. Volgde een drukke bespreking over het houden van een feestavond. Aangenomen werd het voor stel van het bestuur om de toneelclub van de Kaatsver. weer uit tc nodigen hierbij medewerking te verlenen. De heer Hoitsma bracht de familie Visser dank voor de steun die de toneelclub door het houden van de repetities te haren huize steeds mocht ondervinden. De jeugdafdeling is voor de Kaatsver. nog steeds het zorgenkind. Wil men, al dus de voorz., in de toekomst de kaats- sport hier handhaven, dan moet er meer aandacht worden besteed aan de jeugd. Want wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Het zou mooi zijn als het per soneel van de diverse scholen even als dat in andere plaatsen van Friesland wel plaats vindt het aloude Friese balspel onder de schooljeugd propageerde. De afd. Sneek telt onder haar leden slechts enkele goede jeugdkaatsers. Het bestuur zal met de jeugdleiders een en ander nog eens nader onder ogen zien. De vergadering gaf er de voorkeur aan dat direct na afloop van ledenwed strijden de prijzen worden uitgereikt en dit niet wordt uitgesteld tot de feest avond; deze kwestie was door een der leden ter sprake gebracht. Nadat onder de aanwezige leden een tweetal tulban den was verloot sloot de voorzitter de vergadering. KERKNIEUWS. Bapt. Gem. Bedankt voor Sneek (vac. J. Broertjes), ds. K. Reiling te Rotter dam. Truman heeft in zijn rede in de As- semblée de Ver. Naties onmisbaar ge noemd omdat ze lo de gelegenheid bie- uc wuinvuicu uai, uu uci. «ei uci den voor gemeenschappelijk overleg om veto van een der permanente leden in de vrede te bewaren, 2o. om als die toch de Veiligheidsraad een actie als nu in Korea is gevoerd, zal verhinderen, en willen de Amerikanen dit bereiken door meer macht te geven aan de Algemene Vergadering, waar het veto niet geldt. De gedachte is logisch, want het is •zolzer. An-mlcf dal dp V'pr beide waren van oordeel dat het gunstig verloop van die campagne de kans om de vrede te handhaven aanzienlijk had vergroot. We zullen moeten afwachten of dat inderdaad zo is, vast staat wel dat wat er met de Noord-Koreanen is geschied heel wat qpschu<Mi«s- riUSnirxuv/ êytx-vcxiiv fnttitvTi' fït V_7vfhx~x^im pa heeft veroorzaakt en het vertrouwen in de doeltreffendheid der Russische politiek er nogal geschokt schijnt te zijn. Daarom is er te Praag een confe rentie van Molotoff met de Sovjet-satel- lieten, Oost-Duitsland incluis, geweest. Natuurlijk was het probleem Duitsland de hoofdschotel, want zoals wij hier in 't Westen geneigd zijn de deling van Duitsland als een soort Koreaanse kwestie te zien, doen de Sovjet-satellie- ten dat ook en voelen zij zich alles behalve gerust over de voorgenomen be wapening van West-Duitsland in het ge zicht van het verloop der Koreaanse kwestie en het feit dat Moskou haar opgehitste satelliet in de steek liet. Het resultaat der conferentie was een reso lutie waarin wordt geëist dat de V.S., Rusland, Engeland en Frankrijk geen herbewapening van Duitsland zullen toe laten, de Duitse vredeseconomie zullen bevorderen, een vredesverdrag met Duitsland sluiten, een jaar na de rati ficatie daarvan hun troepen terugtrek ken, terwijl Oost- en West-Duitsland een constituerende raad moeten vormen om de eenheid des lands voor te berei den. De resolutie bevat niets nieuws, de Russen hebben herhaaldelijk dergelijke voorstellen gedaan, welke er slechts op zouden uitlopen dat Duitsland een speelbal der communisten werd. Voor de conferentie werd gehouden had Moskou ook al verzekerd dat het geen herbe- wapening van W.Duitsland zou dulden. Dit dreigement is in het Westen over i het algemeen niet ernstig genomen, of- i schoon toegegeven moet worden dat de zich door eventuele herbewape ning van W.Duitsland ernstig bedreigd kunnen voelen en dit voor hen een reden kon zijn zich op korte termijn voor t„ - Westen neemt men echter aan Moskou vooral te doen was Franse verzet tegen die daarin een - spelen omdat zij het leven der Franse regering in handen hadden. Op het te moment hebben deze socialisten echter verenigd met een plan der Franse regering waarin deze zich bereid verklaart een herbewapening van Duits land te accepteren in het raam van een het aannemen van cn onder een Euro- defensie die verant- xl zijn aan een raad defensie der Atlanti- om-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1