PltJISUlURT-A Gogh Het leven van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Een hartelijk afscheid bij P.T.T. Postdirecteur D. Jorritsma Een kleine man van groot Geref. school te Oppenhuizen gaat jubileren Vincent van EN Sneek-Hauler wijk 5e JAARGANG No 88 DINSDAG 31 OCTOBER 1950 L KIEZEBRINK Redacteur: Wie komen uit Indonesië? Sneker vrouwen naar Tzum HET NUT Jeugdafdeling v.v. Sneek Snoekbears fan 18% poun NED. STAATSLOTERIJ met pensioen formaat De nije Fryske klaeijinge ek yn Snits Nog eendeneieren KLEINZAND 7 - Telet 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Uniformactie Sterfelijk Muziek, o>ps Sportflits deze week alleen plaatselijk Oprichting een gevolg van de Doleantie Totaal Inspecteur Schouten. ter, en die Verder en WOENSDAG 1 NOVEMBER 1950. de ’s Avonds 8 uur Ds. W. Ruiter. NED. HERV. KERK. Nog meer sprekers. 3e klasse Opbrengst 852.65. Dankdag voor het Gewas. GEREF. KERK, SNEEK. Nadat de familie Jorritsma door de heren Grondman en v. d. Zee was bin nengeleid, sprak de heer J. de Groot een kort welkomstwoord, in het bijzonder tot de aanwezige P.T.T.-autoriteiten, de heren v. d. Hek en Visser, resp. direc teur te Leeuwarden en Harlingen, en de vele andere collega’s en mensen van de techn. dienst uit wijde omtrek, waarna hij het woord verleende aan Namens de Vereniging van Hogere Ambtenaren bij de P.T.T. zeide de heer Kruimer, adj. inspecteur, dankbaar te zijn dat de heer Jorritsma steeds zo’n belangstellend en trouw lid is geweest en hoopte daarom dat diens contact met de vereniging zal blijven bestaan. Ook sprak hij namens de di recteur van het Telefoondistrict Leeu warden, die dankbaar is voor de prettige samenwerking, waarna hij tot slot als blijvend aandenken een boek aanbood. Voor het kantoorpersoneel GOENGA, 30 October. Als bijzonder heid kan worden gemeld, dat door onze dorpsgenoot G. Beeksma de 26e October nog 7 eendeneieren in een nest werden gevonden. Dankwoord van de heer Jorritsma. Vrijdag plaatsen wij de erelijst van milde schenkers. Bent u er ook bij 13835 ƒ25000; 9298 ƒ5000; 17394 ƒ2000; 10957, 18630 ƒ1500; 1417, 1473, 9068, 9687, 10132 1000. Hoge prjjzen en uitgelote nrs. van te Jneek verkochte loten. we Vorige verantwoording N. N Dames N. N N. N. P. de J Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactieadres: SNEEKER NIEUWSBLAD De Chr. Vrouwenver. „Geloof, Hoop, en Liefde” alhier bracht Woensdag avond een bezoek aan de Chr. Vrouwen vereniging te Tzum. De vergadering, die onder leiding stond van Mevr. Kentie, had een enigszins feestelijk karakter. Ernst en luim wisselden elkaar af en het was bijna al middernacht toen de Sneker dames met de autobus naar huis terugkeerden. tweede lokaal bijgebouwd en kwam er tevens een onderwijzer bij, de heer R. Rindersma uit Franeker. Na die tijd be hoefde het gebouw niet verder te wor den uitgebreid, maar heeft het wel ver schillende veranderingen ondergaan om het bij de eisen van de tijd aan te passen. De heer Brandsma heeft de functie van hoofd 34 jaar vervuld en werd in Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Slechts drie jaar en negen maanden heeft de heer D. Jorritsma, die 1 No vember met pensioen gaat, aan het hoofd van het Sneker Post- en Tele graafkantoor gestaan, maar in die korte tijd heeft hij zich bij zijn personeel zó bemind gemaakt, dat niemand van hen ontbrak en ontbreken wilde op de druk bezochte afscheidsbijeenkomst die Zaterdagmiddag in het postkantoor werd ge houden. Nijland ’s avonds 7.30 uur Ds. Bakker. Uitwellingerga ’s avonds 7.30 uur Ds. Stap. Extra collecte Diaconie. Oudega (W.): nam. 1.30 uur Ds. van Dullemen. Oosthem: nam. 1.30 uur Ds. J. Steen huizen. Woudsend: ’s avonds 7 uur Ds. Kranen donk. Ijlst ’s avonds 7.30 uur Ds. Albada. De biropsfisker P. Yntema to Hom- merts krige mei it seinfiskjen in snoek bears yn ’e netten fan mar leaf st 18 poun. Krite nije Prijzen van ƒ48. 1728, 1746, 7550, 7714, 8681, 8682, 8706, 9915, 9917, 9921, 14768, 14770, 15703, 15710, 15714, 15719, 15730, 15737, 21816, 21820. Het gezin van J. H. van Nispen Helmons, wonende aan de Dinteloordse- weg te Steenbergen, is met een drieling (allen zoons) verrijkt. Vorig jaar schonk de moeder het leven aan een tweeling. Liefdadigheidsconcert in Tivoli in Utrecht met als piano-solis£ de Utrechtse Burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz. Het concert werd bijgewoond door H. M. de Koningin. H. M. en de solist betreden het gebouw, Onder hartelijke dankzegging delen we U mede dat de actie in haar geheel buitengewoon goed geslaagd is. Het scheen dat na een hoopvol begin de zaak dood zou lopen, maar dank zij onze Sneker Zaken en hun personeel, dank zij ook de bladen die ons hielpen, hebben een behoorlijk resultaat geboekt. 749.65 3-— 50.— 40.— 9.— De heer A. Dijkstra, correspondent van het Personeel- en Kinderfonds, bracht in ’t bijzonder dank aan mevr. Jorritsma die steeds de verkoop van de kinderpostzegels organiseerde en aan dankte de heer J. Hammer de scheiden de directeur voor de prettige samenwer king en de aangename sfeer die deze wist te scheppen tussen de bestuurska mer en het kantoor. U was voor ons allen een goede directeur, aldus spr., en het is met een beetje weemoed dat wij afscheid van U moeten nemen, waarbij wij U nog vele jaren van welverdiende rust toewensen. Na nog een persoonlijk woord te heb ben gesproken, overhandigde spr. de T «**.4 4- n <-i wi ei Vi rv*ziV^ z-il soneel van hoog tot laag een pijp en een pakje tabak. Het echtpaar Jorritsma heeft nl. zijn hart verpand aan de zeil- sport, en bij een schipper en een helm stok behoort een pijp. Maar alleen met een pijp komt men er niet en daarom kwam er ook nog een nieuw zeil voor de B.M.’er bij in de plaats van het oude dat verleden jaar gescheurd is. Ik hoop, zeide de heer Hammer, dat het U nog menig keer van en naar de Sneeker meer zal brengen en een stille tolk mag zijn van de grote genegenheid die het gehele personeel U toedraagt. Mevr. Jorritsma kreeg, naast woorden van lof voor alle goede zorgen aan haar man besteed, ook nog een mooie plant. Vrijdagavond had het jeugdbestuur van de voetbalvereniging „Sneek” in ho tel Leeuwen aan de Parkstraat een ouderavond belegd. Hoewel de belang stelling niet zo groot was als vorige ja ren, is deze avond toch volkomen ge slaagd. Nadat de voorz. van de jeugdaf deling, de heer A. Boot, de ouders, het bestuur van de grote afdeling en de af gevaardigden van de supportersvereni ging welkom had geheten en mededeling had gedaan dat wegens een technische storing er geen filmvertoning kon plaats vinden, hield hij een korte lezing met als onderwerp: „Wat is het doel van het lidmaatschap van uw zoontje van de voetbalver. Sneek”. Het jeugdbestuur, aldus de heer Boot, wenst niets liever dan een zo hecht mogelijk contact tus sen bestuur en ouders, zodat wanneer er moeilijkheden met de jongens komen, deze door beider medewerking kunnen worden opgelost. Daarvoor dienen juist deze contact-avonden. De jongelui wor den de voetbalspelregels geleerd en de kameraadschap en sportiviteit wordt aangekweekt, maar steeds wordt hun ook voorgehouden dat het leren op school voorgaat. De hierna door enkele ouders gestelde vragen werden door de spr. op bevredigende wijze beantwoord. De heer Boot beval de kalender-actie van de supportersvereniging, die ook dit jaar weer zal worden gehouden en welke tot doel heeft de jongens wier ouders niet in staat zijn voetbalschoenen etc. te kopen daarvan te voorzien, in de warme belangstelling aan. Ook riep hij de me dewerking van de Sneek-familie weer in, als in 't komende voorjaar de jeugdaf deling haar 25-jarig bestaan hoopt te gedenken met het houden van een groot voetbal-jeugdtournooi, voor wat de in kwartiering van de jongens betreft. Na de gebruikelijke tractatie werd de avond verder gevuld met kienspel om zeer fraaie prijzen, die het bestuur door de „Sneek-aanhang” belangloos waren aangeboden. Het was bijna twee uur, toen de voorz. deze zeer gezellige bij eenkomst sloot, en velen der aanwezi gen met een mooi prijsje huiswaarts keerden. Voor het departement Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen sprak Donderdagavond in zaal Kingma dr. R. M i e d e m a, rem. predikant te Amersfoort bij lichtbeelden over „Het leven van Vincent van Gogh”. In de Nederlandse schilderkunst kennen we twee toppen, Rembrandt de alp, van Gogh de vulkaan, de een geboren in de stormachtige tijd van de tachtigjarige oorlog, uit een eenvoudig molenaars geslacht, wiens talent al op 13 a 14- jarige leeftijd aan het licht treedt, de ander stammend uit ee.’ milieu van po sitie, een predikantengezin; geboren 30 Maart 1853 in de windstille tijd van het gezapige Nederland van het midden van de 19e eeuw, zal Vincent zich eerst op 27-jarige leeftijd als scheppend kunste naar uiten en dan zullen hem nog slechts tien jaar daarvoor gegeven zijn. Spr. ging vervolgens de levensgang van Van Gogh na; omdat hij kunstgevoelig was plaatste zijn vader hem in de kunsthandel Goupil, waarvoor Vincent in Den Haag, Londen en Parijs werkte. De handel ligt hem echter niet, te Lon den in aanraking gekomen met de el lende van de bewoners van de sloppen van het Eastend rijpt in hem het besef dat hij het evangelie moet verkondigen; in Isleworth en Ramsgate wordt hij hulpprediker, hij verdien* echter niets en als zijn vader om dit werk in regel matiger banen te leiden hem te Amster dam voor de predikantenstudie laat voorbereiden, mislukt dit ondanks Vin cents volharding. Gehoorzamend aan een innerlijke drang, laat de jonge Van Gogh zich nu in enkele maanden te heer Jorritsma namens het gehele per- 1 Deze gaf in vogelvlucht een overzicht van de zeer aantrekkelijke staat van dienst van de heer Jorritsma, die, nadat hij op 1 Augustus 1904 als tijdelijk klerk aan het Telegraafkantoor te Amster dam in dienst kwam, in tal van plaatsen en functies het bedrijf heeft gediend. Twee tijdperken daarvan liggen bijzon der in mijn geheugen, aldus spreker. In de eerste plaats de tijd dat wij samen op de cursus in Rotterdam waren. Dat was een prettige periode. De tweede was moeilijker Die viel nl. in de oor logswinter ’44-’45. Maar toen hebben wij in Rotterdam ervaren hoeveel goeds een mens kan geven, want heel wat voedsel is toen door U, vriend Jorritsma, uit Middelharnis naar de Maasstad gezon den. Zowel in zonnige als in moeilijke tijden hebt gij Uw plicht als ambtenaar trouw vervuld en ik ben oprecht ver heugd dat ook de regering dat erkend heeft door U een onderscheiding te ver lenen. Spr. bracht ook dank aan mevr. Jor ritsma die haar man steeds heeft bijge staan bij het vervullen van zijn taak en las hierna het schrijven voor van de Directeur-Generaal, waarin deze mede deling deed dat aan de heer Jorritsma de afscheidspenning van het Staatsbe drijf der P.T.T. is toegekend. Met de beste wensen voor nog vele gelukkige jaren overhandigde hij deze penning. De heer Jorritsma dankte de heer Schouten voor diens zeer vriendelijke woorden en voor het ontvangen van de penning. Hij stelt dat op zeer hoge prijs en verzocht zijn dank ook aan de Dir.- Generaal over te brengen. God en de oprichters, welke laatsten grote offers hebben gebracht voor het stichten van de school en voor het instandhouden daarvan gedurende de jaren dat het Christelijk onderwijs nog geheel uit eigen middelen bekostigd moest worden. mevr, van Meegen die daaraan ook vele malen belangrijke hulp verleende. De hoofdbesteller M. Ruardi sprak woorden van dank voor de prettige wijze waarop hij zijn dienst met de directeur kon ver richten. De heer J. Visser, sprekende namens de cantine-commissie, zeide dat het aan de stuwkracht van de directeur te danken is dat deze zo nuttige be- drijfsinstelling ook hier tot stand is ge komen en bood, naast een gratis en altijd durend abonnement op koffie uit de cantine, h t receptieboek aan met de handtekening van alle aanwezigen. Na mens de bestellers uitte de heer S. F. Bok woorden van dankbaarheid en er kentelijkheid, niet alleen tot de direc teur, maar meer nog tot de mens Jor ritsma voor de vaderlijke en welwillende omgang met zijn ondergeschikten. U heeft bewezen dat een kleine man groot kan zijn en wij danken U voor alle vriendschap, zo eindigde spr. De heer P. Elsinga bracht zijn hulde in dichtvorm, waarna zijn collega Joh. Schurer de rij op humoristische wijze sloot door het vertellen van een merk waardige ontmoeting die hij onlangs bij een van de autobussen heeft gehad. De heer de Groot sprak vervolgens een slotwoord, waarin hij de heer Jor ritsma een directeur van formaat noem de, omgekeerd evenredig aan zijn pos tuur, en de verzekering gaf dat diens korte verblijf hier een stempel heeft ge drukt dat niet meer zal verdwijnen, te meer nog omdat hij na 1860 de enige directeur is die na zijn pensionnering in Sneek blijft wonen. In de oprichtingsvergadering die Tweede Kerstdag 1899 gehouden werd, kozen de 21 bezoekers tevens het eerste bestuur, dat bestond uit de heren Tj. Jorritsma, voorzitter; H. J. Mensonldes, secretaris; A. Engelsma, penningmees- Brussel klaarstomen voor evangelist in de Borinage, waar hij in 1878 die taak aanvaardt en ze vervult op een wijze die ons, predikanten, allen beschaamd moet malven; hij leeft het grauwe leven van de mijnwerkersbevolking mee en zijn prediking is vervuld van diepe deernis met deze zwoegers. Maar nog is Vin cent niet bevredigd, hij voelt blijkens zijn briefwisseling met zijn broer Theo, dat hij het evangelie directer moet en kan laten spreken, hij wil de mensheid het evangelie visueel verkondigen, schil der worden. Ziedaar het fascinerende geheim van Vincent van Goghs leven en kunst, waarover binnenkort ook een boekwerk van sprekers hand zal ver schijnen. In 1880 gaat Vincent dan schilderen, 5 jaar zal het in Nederland zijn, 5 jaar in Frankrijk; die tien jaar zijn eigenlijk jaren van voorbereiding, ook om het vak onder de knie te krijgen, maar in die weinige jaren schept hij meer dan 2000 werken. Zijn gehele oeuvre kan slechts begrepen wor den als men het uit zijn drang het evan gelie visueel te verkondigen ziet, dan spreekt daaruit een heroische bezieling, vervuld van eerbied voor Schepper, schepping en schepsel, een diepe deer nis naast een profetisch element ook, want er gaat een enorme dynamiek, een bewogenheid, een geweld bijna door dit werk, dat men atomisch zou kunnen noemen, de offergedachte komt er on- Maandag 30, Dinsdag 31 October en Woensdag 1 Nov. Amicitia Theater. Iedere avond te 8 uur de première voor het Noorden, de film: „De Forsyte Sage”. stra. De gelden, benodigd voor de bouw van door middel van lijst-collecten in de ge meente, het weiden van lammeren en andere middelen, bijeengebracht, zodat zonder schulden kon worden begonnen. En dit alles liep zo vlot, dat de nieuwe school reeds op 1 November 1900 met 29 leerlingen geopend kon worden. Het was toen nog maar een éénmansschool i uu wcci van ut veie uuu- onder leiding van de heer A. Brandsma, J leerlingen is een groot percentage naar Men schrijft ons Verleden week was het de eerste maal dat de Sportflits buiten onze provincie verspreid werd. De eerste stappen om deze Toto landelijk uit te brengen zijn gezet en het aantal deelnemers was zo overweldigend, dat het wel een week tijd zal nemen om alle daaraan verbonden administratieve werkzaamheden te kun nen uitvoeren. De organisatie heeft daarom besloten de Sportflitstoto deze week alleen in Sneek uit te geven. Ook zal de omvang van De Flits iets ver groot worden en meer het aanzien van een echt Sportblaadje krijgen. Voetbal- programma’s voor alle Sneker voetbal lers, van de kleinste adspirant tot de oudste senior, zullen er in opgenomen worden, en verder nog meer nieuws waarover de advertentie in dit blad U wel zal vertellen. Het sympathieke doel waarnaar dit blaadje streeft verdient Lyk as yn Ljouwert en Kollum, sil ek yn Snits troch de Krite Snits yn ’e mande mei it B.V.O.L. in demonstraesje balden wurde fan it moderne Fryske kostuum foar froulju (sjoch adfortinsje yn dit blêd). It doel is net de aide, Fryske klaeijinge hjir wer yn to fleren. O, né, hoe moai dy dracht ek wie, dy tiid is foarby en it soe al to simpel wêze foar soks to krewerjen. Men wol it moaije aide Fryske kostuum oanpasse oan dizze tiid. Gjin stap tobek, mar foarüt. Dat is gjin manie fan in stik- mannich oerdwealske Friezen, om de Fryske frou yn in nij habyt to stekken; yn oare profinsjes, bg. Sélan, binne se üs al in ein foar. Op it feest fan de Ned. plattelansfroulju yn Utert seach men de fammen al yn in modern Seauwsk kos tuum. „Né hur”, hearde ik fan ’e wike in jongfaem hjir yn ’e stêd sizzen, „né hur, ik wil der niet as in boere Lutske heen lope en se suden my yn Hollan ütgnize, as ik dér yn sukke klearen kwam” Moasten de froulju, dy’t op ’e Merk- strjitte de skotse trije dounsen yn Frysk kostuum by it Keninklik bisyk yn Snits, harren skamje? En hawwe de Snitsers dokters mei harren froulju, for- line jier net in prachtich stikje Fryske folklore brocht yn Orleans, doe’t hja dér ek yn Frysk kostuum de skotse trije dounsen? Né, froulju fan Snits en om- kriten, oardielje net, foardat jimme it sjoen hawwe en ge n Woansdeitomiddei om 4 üre nei Amicitia, hwer jimme fol- slein ynljochte wurde en dan prate wy letter wolris wer. weerstaanbaar uit op de aanschouwer toestormen. Spr. behandelde bij licht beelden nu eerst de schilderijen uit de Nederlandse periode (1880’85), de rayon noir, zoals Vincent die zelf noemt, werken met zwaarmoedige ondergrond. Van deernis vervuld zijn echter die wer ken, of het nu geldt een boom uit de ouderlijke tuin te Etten, met de door de marteling van weer en wind ver wrongen takken dan wel die „alleraan- grijpendste proletariërsschildering ooit ter wereld gemaakt”, zoals Just Have- laar het noemde: „de aardappeleters”, waar hij de aan de aarde geketende boe renfiguren haast tot caricaturen laat worden, echter bijeengehouden in de verzachtende sfeer van een schamel lichtje. In 1885 gaat Vincent naar Frankrijk, hij maakt er kennis met de luministen, en dan, in Arles, barst het licht met atomische kracht in zijn werk door, alle rust is weg, alles wordt be weging in de greep van een goddelijke scheppingskracht zelf, of het een olij venhof, een graanveld of mensen in hun werk, verdriet en spanning betreft; een felle bewogenheid door diep godsdien stige opvatting en deernis omvangen. Alle aestheticisme is vreemd aan dit werk; van Gogh heeft een diepe be wondering voor Millet, maar als hij zelf boeren in hun werk schildert, spreekt uit hun vaak misvormde gestalten hun moeilijke bestaan, hun aardse gebonden heid en zijn deernis met deze zwoegers, zoals ook met die mijnwerkersvrouwen uit de Borinage, die gebogen onder de last van de zakken kolengruis, armza lige brandstof voor hun krotten, zich voortslepen in de natte sneeuw die dit sombere land bedekt. De deernis, maar ook de kreet naar bevrijding, welke uit schier elk werk tot ons komt, bewijzen hoezeer Vincent dit alles van binnen uit beleefde. Aan het einde van zijn korte leven, dat in waanzin zal ondergaan, grijpt van Gogh dan naar het bijbels tafreel, zoals ook Rembrandt deed. Durfde hij in zijn olijvenhof het kruis nog niet schilderen, nu schijnt hij te voelen dat hij zijn diepste Innerlijke ge loofsleven mag uiten in deze tafrelen, waarvan hij de composities aan andere schilders ontleende, maar waarin zijn licht trilt. Dan gaat van Gogh ten on der, als een van hen, die Toergenew nu al bijna een eeuw geleden in de figuur van Don Quichot stelde tegenover de I Hamletgestalte, een dier mensen, wier leven gericht is op een doel buiten zich- zelven, door de wereld daarom uitge kreten als dwazen, maar door wie juist de wereld wordt behouden. Zo één was dan Vincent van Gogh, allerminst eer heilige, wel een asceet, door de jeug< van Arles gescholden als de „föu roux” van wien tijdens zijn leven geen schilde rij kon worden verkocht, doch wier werk thans door de wereld op ee waarde van millioenen wordt gescha’ De v o o r z i 111 e r, ds. Palmboor uitte namens het vrij talrijke publiek zijn dank voor de boeiende causerie. 852.65 Een en ander is overgemaakt en ge stort op giro 240771, t.n.v. T. J. Fokke- ma te Haulerwijk, penningm. van het Comité. A. B. Noorderkerk 8 uur n.m. Ds. G. J. Leeuw. Zuiderkerk 8 uur n.m. Ds. J. M. Spier. CHR. GEREF. KERK, SNEEK. Freed 3 Novimber. Kulturele joun ta gelegenheit fan 'e Fryske Boeke- wike, de jouns 8 üre yn ’e Doele to Boalsert. Met de Castel Bianco, vertrokken van Tandjong Priok 12 October en vermoe delijk 9 November te Amsterdam aan komend, repatriëren o.a.: van de Kon. Landmacht: soldaat H. Wierda, Dijken bij Woudsend 29; van het K.N.I.L.: sol daat M. A. Dunlop, Singel 53, Sneek. Met de Atlantis, vertrokken 12 Octo ber van Tandjong Priok en 10 November te Amsterdam verwacht: van het K.N. I.L.: soldaat G. E. J. P. Milane, mevr. C. Milane—Da Costa en 3 kinderen, dr. Kuyperlaan 18, Sneek. Met de Nelly, vertrokken van Tand jong Priok 16 October en 11 November te Rotterdam verwacht: van de Kon. Landmacht: soldaat T. Raadsveld, 2e Woudstraat, Sneek; van 432 B.I.: sol daat H. Boersma, Rauwerd; korporaal S. v. d. Bosch, Sijbrandaburen 56; sol daat E. Bosma, Kloosterdwarsstraat 31, Sneek; korporaal W. J. Brouwer, Win- semiusstraat 12, Sneek; soldaat J. Hof- stra, Abbega 22; soldaat W. van Keu len, Woudsend 126; korporaal D. Bosma, Vesperstraat 4, Sneek; korporaal A. Dijkstra, Jutrijp 52; soldaat K. Snijder, Kloosterhof 13, Sneek; soldaat J. Zuier- veld, Tirns 46Asoldaa1 F. v. d. Wal, Bothniakade 23, Sneek; soldaat A. Zandstra, Fred. Hendrikstraat 421, Sne°k; soldaat K. v. d. Zee, Terzool; van 143 R.V.A.: korporaal H. P. W. Blom, 2e Woudstraat 46, Sneek; korpo raal J. Ligthart, Sijbrandaburen 37; van 3—43 R.V.A.: soldaat M. T' Oudega 76 van 43 GiPk: soldaat R. P. Palma, Irnsum 250. Voor de tweede maal in korte tijd komt er feest in OppenhuizenUitwel lingerga. De Gereformeerde school, kind van de Doleantie, viert 1 November a.s. haar gouden jubileum. En dan zal er niet alleen feest zijn voor de leerlingen >s middags in de school maar ook voor het bestuur, de ouders en het onderwijzend personeel, die ’s avonds in de Geref. Kerk bijeen zullen komen om daar uiting te geven aan hun vreugde, maar ook aan hun dankbaarheid jegens vóór die tijd onderwijzer in Gerkeskloos- j Amerika geëmigreerd of naar elders ver- zjjn werk begon op een tracte- i trokken, maar toch zijn er ook velen het Veenstra, ment van 700.per jaar. In 1903, toen oude geboortedorp trouw gebleven, en a] 50 leerlingen waren, werd er een hun kinderen en kleinkinderen zitten nu bij meester Schriemer en zijn medewer ker in de banken. Het tegenwoordige bestuur wordt ge vormd door de heren P. Tiersma, voor zitter; J. Brouwer, secretaris; P. S. de Jager, penningmeester en G. Wijnstra. Enige maanden geleden ontstond er een vacature door het vertrek van de heer vau iivvxu oi jaax vcxvvau c v.o.u xu G. Dragt naar Amerika, in wiens plaats 1934 opgevolgd door de heer C. Slump in de e.v. ledenvergadering een opvolger uit Tijnje. Die bleef echter maar drie moet worden benoemd. jaar. In zijn plaats werd in 1937 het I Woansdei 1 Novimber. Krite Snits. Demonstraesje fan nije Fryske klaeijinge yn Amicitia om 4 üre. Dinsdag 7 November. V.D. Toneelclub. „Arsenicumen oude Kant”. tegenwoordige hoofd, de heer G. Schrie mer, benoemd, geboren Oppénhuister, die direct nadat hij zijn acte had be haald, als onderwijzer aan deze school verbonden werd en over enige jaren zijn 25-jarig jubileum hoopt te kunnen ter; Ds. G. H. van Kasteel en T. D. Zijl- vieren. In totaal waren er in de afgelopen de school en het schoolhuis, werden halve eeuw 22 onderwijzers en onderwij- zeressen vast of tijdelijk in de school werkzaam. Het aantal leerlingen is sinds 1903 vrijwel stabiel gebleven, het heeft el eens 60 of 70, en tijdens .de bezetting, toen er veel evacué’s in het dorp woon den, zelfs meer dan 100 bedragen, maar nu is het weer vijftig. Van de vele oud- De heer Jorritsma meende dat men hem wel wat te veel goede eigenschap pen had toegekend. Ik heb alleen ge daan wat ik meende te moeten doen, zei de hij, en heb ook heel veel mensen ont moet die mij iets hebben teruggegeven. Daar ben ik dankbaar voor, dankte hij de staf van ambtenaren voor hun steun en hartelijkheid, de bestellers voor alles wat zij voor hem geweest zijn, en alle sprekers voor hun goede woorden, wensen en geschenken, waarna hij tot besluit al zijn vroegere medewer kers op het hart drukte het publiek, dat in Sneek niet lastig is, in ere te houden. Uw aller belangstelling en deelname.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1