Buitenlands overzicht let gouden feest van de Geref. scheelte Opeenhuizen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST De ^‘^l’818 Modeshow Friese dameskleding iÏ U'& S in eigen home i W j Hf» VRIJDAG 3 NOVEMBER 1950 5e JAARGANG No 89 L. KIEZEBRINK Redacteur: Bioscoopnieuws Nog steeds moeilijkheden met W. Europese verdediging - Tibet en Korea Geslaagd Veel bloemen, veel toespraken en gezellig KLEINZAND 7 Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Lanbou Jongerein Mienskip Als de laatste dorpsgenoot is teruggekeerd I Lichting 1949 II blijft tot 1 April 1951 Benoemd O 11 - f f Het hoofd der jubilerende School. MODERN FRIES COSTUUM. Lief en leed. Geslaagd te Amersfoort voor het po- litiediploma onze vroegere stadgenoot de heer M. Visser, thans agent van po litie te Rotterdam. voorzitter van het Herv. Schoolbestuur, Christus mogen navolgen. Dan kunnen wij des Heren zegen inroepen, niet al leen over het schoolwezen maar kunnen wij die zegen ook verwachten. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD Ik heb lief en leed met de school mee gemaakt, zeide de volgende spreker, de oud-predikant Ds, v. d. Veen, die hierbij ook meester Brandsma herdacht die hij heeft leren kennen en waarderen, en ver der de prettige samenwerking met mees ter Schriemer memoreerde. Ik hoop dat God U de genade mag schenken achter de Here Jezus te gaan staan, die gezegd heeft„Ik ben het Licht des levens”, zo ging hij voort. Dan is het licht en blijft het licht. En ik wens bestuur, ouders en leden toe, dat ze in eensgezindheid Jezus De dames van Sneek, en zelfs een enkele „heer der schepping”, hebben Woensdagmiddag in de Foyer van Ami- citia hun hart kunnen ophalen aan een modeshow van oude en nieuwe Friese dameskleding. Deze middag, georgani seerd- door de B.V.O.L. Sneek en omstre ken en de Krite Snits, werd geopend door Mevr. HeeringaElzinga, voorzit ster van de B.VO.L., die allen welkom heette, in het bijzonder Mevr. Kars Stienstra als initiatiefneemster voor de nieuwe Friese klederdracht. Namens de Gereformeerde Kerkeraad De kwestie hoe W.-Europa verdedigd 1 geheel Korea voor de Noord-Koreanen zal worden, wordt wel zeer ingewikkeld te heroveren, zouden zij op veel krach tiger wijze moeten bijspringen. In andere landen, b.v. Zwitserland, Zweden en ook in de provincie Zeeland in Nederland, hebben de plattelands vrouwen ook allen een speciale kleding die een aardig cachet aan de bevolking geeft en voor de vreemdeling vaak zeer interessant is. wees op het voorrecht voor de ouders dat hun kinderen ook op school worden onderwezen in Gods Woord, en sprak ver der over de prettige samenwerking die er altijd tussen de beide besturen en het personeel heeft bestaan. Hij hoopte dat dit zo zal blijven, en wenste het bestuur toe dat bereikt zal worden wat het zich ten doel heeft gesteld. Het Gemeentebestuur van Wymbritseradeel MODERNE FRIESE FEESTJAPON. c os van de nood een deugd maken en weer haastig wat improviseren. Hierna sprak Mevr. v. d. Minne Buma die enige oud-Friese costuums uit de 18e en 19e eeuw toonde en uitleg erbij gaf. Het eerste costuum met z.g. Duitse muts en een gouden band, dit als’ voor loper van het oorijzer dat later in zwang kwam. Hierbij behoorde een brede kan ten kap die later overging tot een flod dermuts. Bij dit costuum, het z.g. „syd- sulver”, de beugeltas, tipdoek van hand werk, jak met schoot. Bij het 19e eeuw- se costuum werden als sieraden de reeds genoemde en bovendien gouden broche, git-in-goud en armband gedra gen en kwamen ook de kapversierselen als juwelen spelden en gouden oorijzer- knoppen er bij. Dit tot meerdere aan trekking van de heren der schepping. De Carolinen-kralen behoorden niet tot de feestdracht doch meer tot de dagelijkse versiering. Snuifdoosje in de beugeltas completeerde het geheel. Inderdaad is Trygve Lie voor 3 jaar herbenoemd met de stemmen der O.-Europese landen tegen. Wy yn Toppenhuzen hawwe noait rtizje, zei voorzitter F. Tiersma, na de toe spraak van zijn Hervormde collega Wijnja op het gouden feest van de Ge reformeerde school te Oppenhuizen, dat daar Woensdagavond in de Geref. kerk werd gehouden. En hij toonde de talrijke feestgenoten de prachtige mand bloemen van het bestuur der Herv. School, een geurig en kleurig bewijs van de uitste kende verstandhouding tussen de beide scholen en hun personeel, waarvan ook tal van sprekers met grote voldoening getuigden. Maar er waren nog veel meer bloe men, o.a. van de vier Jeugdverenigin gen, die de feestelijke stemming ver hoogden, waartoe ook de samenspraken en de zangnummers van een meisjes koortje o.l.v. de heer Schriemer en van een gemengd dubbelkwartet en de royale tractaties heel veel hebben bijgedragen. Na het zingen van Ps. 75 1 „U al leen, U loven wij” en gebed richtte de heer Tiersma allereerst een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bij zonder de heer Boeijenga, voorzitter van het Geref. Schoolverband, weth. Jouw- sma, de collega’s van het Herv. School bestuur en hun onderwijzers, de leden van de Kerkeraad, Ds. Suurmond, de oud-predikant Ds. v. d. Veen, thans te Donkerbroek, de oud-onderwijzer de Jager te Andijk, de oud-bestuursleden de Jager, Wind, Wester en Soetinga en de heer Jorritsma, zoon van de eerste voorzitter. Us skoalle hat hjoed fyftich jier bi- stean, sa forfolge hy. As wy achterom sjogge dogge wy dat mei in tankber ge loei foar al itjinge wy al dizze jierren costuum accentueren. Ook de avondja ponnen met tipdoek konden niet onze volle waardering genieten. Dit blijft teveel de gewone, bekende vorm en laat zich ook niet gemakkelijk tot een pro vinciaal kledingstuk omwerken. Wel geeft de tipdoek die er bij gedragen wordt een enigszins ander cachet, doch, dit is te, gezocht, temeer daar de be staande avondjapon met cape eigenlijk hetzelfde idee geeft. De antieke tipdoek gedragen bij de blauwe taffet changeant avondjapon deed door vorm en kleur nog het meest Fries aan. Het geheel was een aardige demonstratie en zeker zullen velen van de bezoeksters zich geroepen gevoelen in deze richting iets aan te schaffen. We menen vooralsnog te mo gen betwijfelen of het een algemene dracht zal worden, gehoord de opmer kingen om ons heen. Een zeer goede kans geven we echter de costuumpjes voor, volksdansen. De jongere generatie houdt wel van iets fleurigs en aparts en vooral de Fryske Jongerein, die veel naar buiten trekt, zal zich zeker in dit opzicht niet onbetuigd laten. samenspraak over het begin van de school, een historisch overzicht op rijm van het hoofd der school, de heer G. Schriemer, en zang van het dubbelkwar tet o.l.v. het bestuurslid de Jager, bracht de heer Boeijenga de gelukwen sen over van het district Sneek van het Gereformeerd Schoolverband, Lyk as yn de foargeande jierren is it it doel fan de Mienskip ek dit jier wer in rige lêzingen to hélden. Dit kear stea- ne hja yn it teken fan reisbiskriuwingen en dan oer lannen hwer’t üs lan yn nau we relaesjes mei stiet b.g. troch emi- graesje of troch yn- en eksport. Oan de iene kant dus de ekonomyske wearde, oan de oare kant en net minder, sil it ierdrykskundige, de natür en it folkloryske fan sa’n lê.n oan bod komme. Hjir folget de wurklist: Freed 3 Nov. Drs. G. de Groot, Ljouwert, oer: Nij Sélan en Australië; Freed 17 Nov.: Mefr. M. TilmaBraam, Snits oer: Denemarken; Freed 1 Des.: J. Piebinga, Ljouwert, oer: lislén; Freed 15 Des.: Ir. Leignes Baokhoven, Ljouwert, oer: Süd Amerika; Freed 12 Janoer: Süd Afrika; Freed 26 Jan.: Mefr. T. Zuide- maMulder, Lekkum, oer: For. Steaten fan Noard-Amerika. Sjoch adfortinsje. Als men de Russen in de Ver. Naties hoort praten zo,u men overigens niet de indruk krijgen dat zij iets in hun schild voeren. Zij verzekere: dat de Westelijke naties een totaal verkeerde indruk van de Russische bedoelingen hebben en dat Moskou helemaal geen koude oorlog heeft gewild. Maar als het dan weer op OOSTHEM. Naar we vernemen hoopt de Oranjevereniging alhier, wanneer de laatste dorpsgenoot uit Indonesië is te ruggekeerd, twee gezellige avonden te geven één voor gehuwden en één voor de jongeren. De datum kan nog niet worden vastgesteld, doch zal vermoede lijk in de laatste helft van Januari vallen. Toen op 30 Juni 1930 de Spaarbank van 1818 verhuisde van een kamer in het tegenwoordige Cruycebroedershof naar het bekende gebouw aan de Markt straat, was dat een grote verbetering. Maar nu ze een eigen home gekregen heeft in het pand Ki. Kerkstraat 1517 dat Maandag betrokken werd is het nog veel beter geworden. Het was eigenlijk een gedwongen ver huizing. De Gemeente heeft enige jaren geleden het perceel aan de Marktstraat aangekocht omdat ze dit nodig heeft voor de toekomstige uitbreiding van het Stadhuis. Dat betekende niet dat de Spaarbank er direct uit moest, maar ze moest toch naar een andere gelegenheid uitzien. En die kwam toen het pand in de KI. Kerkstraat vrij kwam. Het werd aangekocht en verbouwd en nu is ze baas in eigen huis en blij op de koop toe dat het gebeurd is. De benedenverdieping, die voor het bedrijf is ingericht, bevat voor aan de straat het kantoor dat door vijf loketten gescheiden is van de ruimte voor het pu bliek en daarachter nog een bestuurs kamer, welk gemak de heren tot nu toe nooit hadden gekend. In de gang is bo vendien nog een aantal kasten met veel bergruimte. Het geheel is in lichte kleu ren en in moderne trant uitgevoerd en maakt een keurige indruk. De bovenverdieping, ook gemoderni seerd, wordt bewoond door het gezin van de boekhouder, de heer J. de Jong, voor wie deze verandering ook een be langrijke verbetering is. De verbouwing werd uitgevoerd door de Aannemersmij. Friso, het schilder werk beneden door de fa. B. Visser te Oppenhuizen en boven door Leistra en Valk. Nico Silvius leverde de moderne verlichting en het sanitair, en voor de stoffering in de kantoren zorgde het Meubelhuis Aukema. Het Amicitia Theater brengt van heden t.m. Maandag als hoofdnr. Jolson sings again (de terugkeer van Jolson). Enkele weken geleden, toen het doods bericht van Amerika’s grootste zanger kwam, hebben we reeds gemeld dat deze film hier spoedig zou worden vertoond. Ze brengt in beeld de romantische wijze waarop Jolson weer naar het toneel te rugkeert, en het publiek opnieuw ver overt, na zijn tournée voor de Ameri kaanse soldaten tijdens de afgelopen oorlog. Het publiek eiste een vervolg op „The Jolson Story” en hier is dan die film. Ofschoon de rol van Al Jolson door Larry Parks wordt gespeeld, zong Jol son zelf de songs en dat zijn er heel wat. Een grote showfilm. mogelijk daar bij een kapje eveneens van glasbatist, zou het zeer goed doen voor reizen in clubverband en het uitvoeren van volksdansen e.d. Het wandelcostuum, een grijs-blauwe wollen japon met tipdoek en tasje van dezelfde stóf dat met een kleine haak aan de japon bevestigd wordt, leek ons als specifiek „Fries” minder geslaagd. De vislte-japonnen, allen met tipdoek en enkelen met schort, waren in ver schillende uitvoeringen wat betreft stof en kleur doch allen van dezelfde grond vorm. Vooral de tipdoeken van tule of kant kunnen hieraan een zeer voornaam cachet geven. We zagen o.a. een prach tige schort en tipdoek, vervaardigd door een 70-jarige Friese kantwerkster, die zeker de schoonheid van het nieuwe Andere sprekers. De heer Wittérmans, onderwijzer aan de school, prees de goede verstandhou ding tussen het personeel en tussen het personeel en het bestuur, waaraan hij nog een beschouwing vastknoopte over de schat, die God in de Christelijke scholen geschonken heeft. Dy skat meije wy net ünderskatte, mar ek net oer- skatte en dêrtroch God forjitte. De heer De Jager sprak als oud-onder wijzer; de heer Sch. de Boer, namens het personeel van de Herv. School; de heer J. Wind als oud-bestuurslid, en tot slot de heer Jorritsma, oud-leerling, die met dankbaarheid aan de voorbije jaren te rugdacht en een Friese Kinderbijbel schonk. lenfaldich fan uterlik, mar ryk fan ynhald, sei hy. Ik hoop dat dizze rykdom wêze mei ta lok en bihald fan ’e bern. Meester Schriemer dankte namens de school hartelijk voor dit mooie cadeau en gaf de verzekering: it sil brükt wur- de. Sa goed, dat it üteindelik forsllten is en de bern de ynhêld net allinnich kenne mar dat dy ek har eigendom wurden is. De voorzitter, die alle sprekers di rect, in vaak geestige bewoordingen beantwoordde, sprak hierna nog een slotwoord waarin hij hen nogmaals dankte en verder allen die aan het feest hadden meegewerkt, waarna het zeer geslaagde feest met het zingen van de Avondzang en dankgebed door Ds. v. d. Veen beëindigd werd. De leerlingen hadden 's middags al feest gehad in school. Ze kwamen even als het bestuur, het personeel en hun vrouwen op de foto, werden onthaald op lekkernijen en vermaakten zich ver der uitbundig bij de voordrachten van Jac. de Vos uit Oldebooro. waarbij hij het jubilerende bestuur bij het verder gaan Gods zegen toewenste. Dat de beide scholen hier zo broederlijk samenwerken en men hier toch voelt de eenheid die er is, klonk spr. zeer aan genaam in de oren, zei hij. Laten wij daarom nooit en- nimmer vergeten, dat wij de Christus der Kerk moeten bidden om eenheid, ook, en niet het minst, op schoolgebied. Het is de bedoeling, dat de militairen van de lichting 1949 II, die in het voor jaar 1950 met groot verlof waren ge zonden, maar die in het najaar weer onder de wapenen waren geroepen, op grond van deze oproeping niet langer in werkelijke dienst zullen worden gehou den dan tot 1 April 1951. Een wetsont werp van deze strekking is ingediend. OUDEGA (W.) 30 October. Benoemd tot onderwijzer aan de Geref. school te Drogeham, onze plaategmoot de heer R. Oppewal, ondc.ijzer aan de Geref. school. Intussen is het geval ernstig genoeg omdat uit deze Chinese inmenging aller lei verwikkelingen kunnen voortvloeien. De Amerikanen zullen er slechts door worden gestijfd in hun verzet rood Chi na tot de Ver. Naties toe te laten en Formosa los te laten. Temeer omdat vrijwel tegelijk met dit optreden der Chinezen in Korea, zij ook hun cam pagne tegen Tibet openden, waarover wij het hierboven al even hadden. Er schijnt uit te blijken dat rood China nu alle gematigdheid laat varen, en India’s raadgevingen in de wind slaat. Tibet, de door een priesterkaste geregeerde berg- staat, welke aan India grenst, behoort al jaren onder Chinese souvereiniteit, doch practisch heeft het de laatste tien tallen jaren onafhankelijkheid genoten. Economisch heeft dit 4 millioen inwo ners tellende land enig belang, doordat het een vrij grote wolproducent is; zo’n 100 millioen kg. wol per jaar vinden via Indiase kooplieden hun weg vooral naar de Ver. Staten en brengen zoveel op dat de staat er op drijft. Slagen de Chinese communisten er in het overigens vrij ontoegankelijke bergland, dat op het dak der wereld ligt, te bezetten, en dat zal wel lukken, dan zal deze wol wel voor het Westen verloren zijn en zal India er ook niet veel meer aan ver dienen, daar het product dan naar China gaat. Het zal echter toch deze wol wel niet zijn, welke de rode Chinezen heeft doen besluiten in Tibet op te rukken. Sommige beoordelaars zijn van mening dat Peking dit alleen doet omdat het zijn politiek prestige wil herstellen, dat door het gebeurde in Korea en doordat het niet tegen Formosa kan optreden, leed, maar Tibet neemt toch ook een vrij belangrijke strategische positie in aan de Indiase grens, al wordt het on derling verkeer er door gebergten be lemmerd. De Chinezen kunnen dus be halve uit nationalistische gevoelens, die hun er toe drijven, alle gebieden aan zich te trekken, die zij menen dat tot het Chinese rijk behoren, ook geleid zijn door de wens dit land om militaire redenen te bezetten. Zelfs zou de wens te Peking kunnen hebben voorgezeten de Russen hier voor te zijn, die ook steeds hebben getracht Tibet vanuit de onder hun invloed staande Chinese pro vincie Sinkiang in hun invloedssfeer te trekken. Voor India is het niet prettig het machtige Chinese rijk als buurman in Tibet te krijgen; al zullen ze de Chi nezen er nog liever hebben dan de Rus sen, een bufferstaat tussen India ener- en Rusland en China anderzijds gaat verloren. Toen Engeland nog de lakens uitdeelde in Tjidia heeft het altijd ge tracht te verhinderen dat andere grote mogendheden invloed in Tibet kregen, het zou het in de tijd dat het nog opper machtig was, zelfs niet hebben geduld. India neemt de zaak wat kalmer op, maar heeft toch van zijn ongenoegen blijk gegeven door rood China mee te delen dat het Delhi moeilijk zal vallen de Chinese candidatuur voor de Ver. Naties te blijven steunen, nu Peking bezig is een kleine buurman onder de voet te lopen. India verschuilt zijn eigen belang hier achter een moreel motief dus. Het Indiase protest heeft niet veel uitgewerkt, Peking heeft geantwoord dat het de Tibetaanse kwestie als een binnenlandse aangelegenheid beschouwt, doch dit geschil tussen de twee grootste naties van Azië kan misschien belang rijke gevolgen voor de gehele interna tionale politieke verhoudingen hebben. India en rood China worden door het gebeurde verder van elkaar verwijderd en voor India kan dat betekenen enige verdere toenadering tot het Westen. daden aankomt laat Moskou alle tege moetkomendheid varen. Er is nu reeds heel wat tijd te Lake Success besteed aan de kwestie van de benoeming van een opvolger voor de secretaris gene raal der Ver. Naties Trygve Lie. Deze wil gaarne aftreden, maar de grote mogendheden kunnen het niet eens wor den over de persoon van de nieuwe functionaris en ten slotte heeft Lie zich weer beschikbaar gesteld, maar de Rus sen hebben meegedeeld dat ze hem niet meer willen en dus niet meer zullen er kennen als secretaris-generaal. Dat zou practisch betekenen, al zeggen de Rus sen dat ze de Ver. Naties niet zullen boycotten, dat Moskou toch maar heel weinig meer aan de taak der V N. zal meewerken, als Lie herbenoemd wordt door de algemene vergadering, die nu moet beslissen, nu de Veiligheids raad niet tot ’n oplossing kon komen Toch heeft Trygve Lie zich op zijn zeer verantwoordelijke en zeer moeilijke post in de loop van het vijfjarig bestaan der V. N. onpartijdig gedragen, al verwijten de Russen hem dat hij zo goed als altijd de Amerikaanse politiek steunde, in een belangrijke kwestie bijv, als de toelating van rood China tot de Ver. Naties stond hij echter aan Russische zijde, hij heeft krachtig gepleit voor deze toelating. Heeft de kwestie van China’s toela ting of liever niet-toelating tot de Ver. Naties ook een rol gespeeld in de Chi nese beslissing Tibet te bezetten? Het is niet uitgesloten. Al vele maanden tracht communistisch China daarbij ge steund door India, toegang tot de Ver. Naties te krijgen, doch tot nog toe stuitte dit af op Amerika’s weigering in deze medewerking te verlenen. Het was India, volgens berichten van En gelse bladen, destijds gelukt Chinees ingrijpen in Korea te voorkomen door de gematigde elementen te Peking voor te houden dat zo’n ingrijpen een eind zou maken aan alle Chinese illusies om lid der Ver. Naties te worden. Deze ge matigde elementen zouden daardoor in staat geweest zijn een tegenwicht te vormen tegen de Russische druk op de regering in Peking om de Noord-Kore- anen te hulp te snellen en zo bleef rood China werkloos toezien bij de ne derlaag der Noord-Koreanen. Tot dezer dagen de Amerikanen melding maak ten, dat er enige Chinese regimenten aan Noord-Koreaanse zijde mee strijden. Men heeft echter de indruk dat dit geen grootscheeps ingrijpen beoogt, doch dat de Chinezen de Noord-Koreanen plaat selijk bijstaan, wellicht om hun de te rugtocht over of in de buurt van de Chinese grens wat gemakkelijker te maken. Als de Chinezen van plan waren hawn hawwe, en dêrom binne wy hjir ek yn feestlike stemming byinoar. Mar it is net altyd sa goed gongen mei üs skoalle. Der moasten faek greate moei- likheden oerwoun wurde. As men foar- hinne in Kristlike skoalle oprjochtsje woe, moast d’r jild wêze. It ryk joech dat do net en it jild wie krap yn dy be ruchte tachtiger jierren. Mar wie dat nou sa nedich? soe men sizze. Hjir wie dochs in Kristlike skoal le. Ja, en dêr waerd ek goed ünderwiis jown. Mar nei de Doleantie, doe’t de tsjerken ütinoar gyngen, woe de lytse minderheit ek graech hwat mei to siz- zen ha-en dy seggenskip koene wy net krije. Dêrom stiften wy in 1900 de frije Kr. skoalle op Griff, grounslach. Dit al les is nou 50 jier lyn. Yn dy tiid is der folie bard en in bulte foroare. Nou krije wy it jild fan it Ryk, hwer’t wy ek tankber foar binne. En al is üs skoalle net ütgroeid ta in great gebou, hja stiet der noch as in oantiriken oan üs foar- geslacht. Dat binne wy tankber, mar tank ek oan God dy’t harren moed en kracht jown hat om troch to setten. En dêrom sjonge wy nou fers 1 en 8 van ps. 89. Na een aardig zangnummertje van de meisjes, waarin de eerste bestuursleden en onderwijzers werden bezongen, een gemaakt door de uiteenlopende stand punten, welke de diverse bij de zaak be trokken landen ten deze innemen, en in die landen ook weer de verschillende politieke partijen. Frankrijk wil een Europees leger, waarin Duitsland zijn aandeel moet bijdragen, maar de Fran sen eisen tevoren zoveel waarborgen dat de Duitse deelneming niet op gelijke voet geschiedt. Dat hindert de Duitse regering, die overigens wel wil deelne men aan de W.-Europese verdediging; de W.-Duitse socialisten willen dat eerst als de Amerikaanse en Engelse troepen in Duitsland zo sterk zijn dat de Duitse herbewapening de moeite zal lonen, ter wijl de bekende Duitse predikant ds. Niemöller helemaal geen Duitse her bewapening wil en zijn land dus neu traal wil laten blijven in ëen conflict waarin het eerste treffen zich op Duit se bodem zou afspelen. Zowel soc.dem. als ds. Niemöller eisen verkiezingen voor tot herbewapening wordt overge gaan. De Engelse regering schijnt wel voor een gemeenschappelijk leger te zijn, maar toch met zekere onafhankelijkheid der nationale onderdelen; de Amerika nen zouden volgens de Engelsen een be langrijk aandeel in dit leger moeten hebben en de Duitsers zouden natuurlijk ook hun bijdrage moeten leveren. De Amerikanen willen wel een flink con tingent voor een Atlantisch leger be schikbaar stellen, maar eisen een in ver houding ook grote bijdrage van de bij het Atlantisch pact aangesloten landen en Duitsland. De Ver. Staten zouden ook Spanje bij de verdediging willen betrekken, maar daartegen bestaan be zwaren bij andere mogendheden. Toch zijn de eerste stappen tot samenwerking echter ten deze ook gedaan, want de politieke commissie der Ver. Naties heeft met grote meerderheid een voor stel de beperkende bepalingen op te hef fen die sedert 4 jaar voor het diploma tiek verkeer met Spanje golden, aange nomen. Door de uiteenlopende gedach ten over de verdediging van W.-Europa, welke men in allerlei conferenties tracht te verenigen, wordt de vorming van een voldoend krachtig militair apparaat op de lange baan geschoven. Men praat als of men jaren de tijd heeft, terwijl toch algemeen wordt aangenomen dat de cri sis voor W.-Europa in 1951 of ’52 zal komen. Het lijkt er op dat men eerst ge confronteerd moet zijn met direct ge vaar, voor werkelijk ingrijpende beslis singen zullen vallen, en dan moet men dat i kleur de verhoogt. Hierna kwamen de nieuwe Friese costuums aan de beurt, waarbij Mevr. YpmaWinia een inleiding gaf. Zij zette uiteen dat het oude Friese costuum niet meer geschikt is voor de tegenwoordige tijd, die aan de vrouwen meer bewegings vrijheid toestaat. Ook maakte het oude Friese costuum de draagster ervan te breed en de slanke lijn eist tegenwoor dig daarom iets anders. Ook wil de vrouw van tegenwoordig haar goed on derhouden „permanent” niet meer on der een oorijzer en kap verstoppen. Bo vendien moet ’t tegenwoordig costuum de schoonheid verhogen en daarom schiep Mevr. v. d. Minne een creatie die de vrouw slank kleedt, waarin zij zich gemak kelijk kan bewegen en door de gekozen schoonheid Het is ech ter niet de bedoeling dat een costuum ver vaardigd wordt dat een imitatie is van het 19de eeuwse, waarvan men slechts een stuk van de rok heeft afgenomen iets smaller gemaakt, een stuk van de schoot af en van bonte gor dijnstof gemaakt. Dat is allerminst de bedoe ling. Het zijn geheel nieuwe modellen die wel geïnspireerd zijn op de 18de en 19de eeuwse voorgangsters, doch met een geheel eigen karak ter, geschikt voor ieder milieu, oud en jong, voor platteland en stad en dan nog in diverse creaties voor verschil lende gelegenheden. De tegenwoordige rok is zes-baans, de schoot van het jakje met meer of minder plooien. Op de tipdoek en het schort zijn alle handwerk technieken te verwer ken, al naar de geaard heid van de bezitster. De hoofdtooi bestaat óf uit een spang öf kapje, tuums worden bij voorkeur pasteltinten als zachtblauw, grijs, zachtgroen, enz. gebruikt, in elk geval geen felle kleu ren, en de stof bestaat uit linnen, wol of zijde, afhankelijk van de gelegenheid waarvoor het costuum bestemd is. Een dergelijke dracht voldoet aan de eisen der beschaving en is toch speciaal Fries. Achtereenvolgens werden dan costuums getoond voor dagelijks ge bruik in huis, van wol en linnen, zeer eenvoudig met handgeweven tipdoek en schort, met ajourwerk of kruissteek- motieven. Daarna een aardig geruit Zephir Japonnetje met dupion tipdoek en schort en bijzonder geëigend voor volksdansen e.d. waarbij een namaak 18de eeuws kapje van dezelfde japon- stof gedragen wordt. Ook het wit-zwart geruite Taffet-japonnetje met onderrok, liefst in verschillende tinten, schortje van glasbatist waarop schaduwwerk, zo was vertegenwoordigd door wethouder Jouwsma, oud-leerling van de school, die het verband tussen school en ge meentebestuur schetste. Ik hoop, zei hij, dat wy de fruchten fan dy samenwur- king sjen meije, en winskje it skoal- bistjür en it personiel krêft ta de bern sa op to fieden dat hja straks yn it folie libben op alle terreinen hwer’t hja steld wurde, foar har bigjinsels üt- komme. De heer.J. Wijnja, sprak ds. Suurmond, die daaraan nog een persoonlijk woord toevoegde. Hij be toogde dat de ouders bij de doop van hun kinderen hebben beloofd ze te zul len opvoeden in de Christelijke leer, en daarom is het voor hen een zegen dat dit ook op school geleerd wordt. Hij wenste daarom de kerken, het school bestuur en het personeel toe bij voort duur doordrongen te blijven van deze grote verantwoordelijkheid. Wij moeten ons herinneren dat wij zonen en dochters van de reformatie zijn. Heel het onder wijs moet er op gericht zijn onze kinde ren te maken tot mensen die een per soonlijkheid in deze wereld zijn, en dat is niet alleen de taak van de kerk, maar ook van de school. Voor de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1