Nij-Sélan en Australië Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Kommissaris fan de Keninginne iepent Fryske Boekewike Feestlike utrikking Gysbert Japicx= en dr. Joost Halbertsmapriis to Boalsert Streekbijeenkomst Vrijz. Hervormden I DINSDAG 7 NOVEMBER 1950 5e JAARGANG No 90 L. KIEZEBRINK Klaproosdag 1950 Quo Vadis Prins Bernhard heeft griep Brand Bioscoopnieuws Toneel-avond Fed. Land- en Zuivelarbeiders Gevonden voorwerpen Wijmbritseradeel Oud Lhr. Nat. Werkmans bonders Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Weer vier doden op onbewaakte overweg KLEINZAND 7 - Telef. 2872 De woningbouw in 1951 t/m ’53 1 wêze. VoorschoMoeslag op pensioenen SNEEKER NIEUWSBLAD •a Redacteur: Freed 3 Novimber. Sneek: 225 X sa great as Nederlan. A. f. S. Mr. Linthorst Homan winsket mr. D. J. Cuipers lok mei de Halbertsma priis. FOLK- EN GEALEARGONG TO JUTRYP—HOMMERTS. Utgeande fan de krite „Fryslan ropt” is der in folk- en gealeargong op tou set. Master Schraa fan Drylts jowt nou Tongersdeitojouns oan fjirtjin meidog- gers les yn Frysk skriuwen, lézen ga sKietlhis. minsken spilen bést binammen de „juf fer” en de jongste „iisberch” en der sil de hear Kingma noch wille fan bilibje. En sa wie de ein der wer fan in joun dy’t tradysje wurden is, mar it soe goed wêze dat men earder mei de tariedlng fan de joun bigoun, it wie bitiden hwat rommelich. En noch ien frage: hwerom kriget üs mesyk net in diel fan sa’n joun? Hawar, tidich prate bringt grif noch better joun. hebben gebracht. Het publiek waardeer de alles met gul applaus. Het slot woord werd gesproken door de heer F. Zeilstra van Workum, voorzitter van de Federatie „Zuivel”, die dank bracht aan allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van deze avond. Vermelden we tenslotte nog dat de toneel-aankle- ding belangloos werd verzorgd door Fa. Dikland Zonen, en dat de collecte ten bate van het t.b.c.-fonds 60.heeft opgebracht. GRATIE VOOR LAMMERS. Aan F. E. Lammers, die door de Bij zondere strafkamer bij ’de rechtbank te Leeuwarden tot de doodstraf is veroor deeld, is gratie verleend.. Hij heeft nu levenslange gevangenisstraf gekregen. is is Op de grens van de gemeenten Noot dorp en Zoetermeer is Zaterdagavond om ongeveer negen uur op de onbe waakte overweg ter hoogte van blok-, post 13 een personenauto door een trein gegrepen en enige honderden meters meegesleurd. De vier inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen. De ver ongelukten zijn de echtparen J. Tabben en P. Vroegh uit Naaldwijk. De heer Tabben was instructeur bij een auto rijschool en de heer Vroegh was werk zaam in het verzekeringsbedrijf. Het eerste echtpaar had acht, het tweede twee kinderen. fiering is tige yntensief mei geweldich folie bisten. Dochs hat de boer allinnich mar in hüs en in melkstal nedich, hwant de bisten rinne it hiele jier büten. It melken bart alhiel masjinael. De ream- me giet yn bussen nei it fabryk, de drage molke lit men fuort rinne. Tasmanië hat naear fan üs eigen lan. It hiele bidriuw hat ek mear fan dat by uzes en sadwaende is dit eilan ek attraktiver as Australië dat rüger is mei in hiel oar klimaet. Mar ek hjir is de bifolking tige Ingels en it milieu ge- lyk, hoewol hwat finer, as yn Australië. It klimaet is efkes wieter. Ta bislüt tor telde sprekker noch tal fan nijsgjirrige dingen oer it Ingelse menu: folie fleis, folie swiet (f’ral gebakjes), swarte thé, mar in bytsje grien ten. Nei it skoft (mei in pantsje kofje en in stikje koeke) biandere drs. de Groot noch inkelde fragen, hwernei de foar- sitter him üt namme fan alle oanwêzi- gen (de boppeseal fan Hanenburg wie aerdich biset) tank brocht foar syn tige ynteressante causery. Fjirder makke hy yn syn slotwurd de leden noch attint op ’e Ingelske kursus. Hjir kinne noch guon by, ek al hawwe se noch net earder mei Ingels pield. Redactie-adres: q Advertentieprijs 15 ct. per fit I Bij contract (handelsadv.) lager. t Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. I De minister heeft richtlijncontingen ten inzake de woningbouw voor de pro vinciën vastgesteld voor 1951 tot en met 1953. Friesland zijn toegewezen 4436 woningen, dat is gemiddeld per jaar 1479. In dit contingent is begrepen de bouw van woningen in de „vrije sector”. ga. Men moat hjir de wil mar foar de died nimme, Poortinga syn fersen liene har net foar frouljuslüd. Dr. Obbe Postma spriek doe in wear- dearringswurd foar it wurk fan mr. Cui pers, hweryn er ek memorearre dat de hear Cuipers, ien fan de earste rjochters yn Fryslan wie, dy derop stie dat de lju harren eigen tael brükten ek foar it rjocht. Kommissaris Linthorst Homan rikte de hear Cuipers mei freonlike wurden en min of mear koartswilich de Hal- bertsmapriis üt foar syn great wurk oer de Heemkunde. De secretaris-generaal fan it Dep. fan U., K. en W. brocht de tank oer fan de minister en winske Fryslan lok mei dizze dei. Men wie yn Dei. Haech bliid dat men in «orkest Nederlan hie hwer yn sokke goede klankforhaldingen to merkbiten wiene, sei er. Hokker partij dat Fryslün dêryn hie, fortelde hy üs lykwols net, ’t sil wol gjin earste fioele Ten einde de uitbetaling zo spoedig mo gelijk te kunnen verrichten, wordt op deze uitkeringen het zogenaamde „grati- ficatietarief”, bedoeld in art. 10, eerste lid, van het loonbelastingbesluit 1940 toegepast. De minister van Financiën heeft de Pensioenraad machtiging ver leend om in 1951 herrekening toe te passen. Te veel ingehouden loonbelasting wordt dan terugbetaald. 4 Zoölogica is de film, welke het hoofd nummer vormt op het programma van het Amicitia Theater voor a.s. Woens dag en Donderdag. Het is een komische film wat al direct duidelijk wordt als men verneemt dat Heinz Rühmann, Theo Lingen en Hans Moser er hoofd rollen in hebben. Rühmann speelt hier de student in de zoölogie, Toni Mathis die zijn studie niet overmatig ernstig neemt, door een eigenaardig toeval met Bianca (Gusti Huber), luchtacrobate en dochter van een circusdirecteur in aan raking komt en op haar verliefd wordt. De circusman gunt zijn dochter echter alleen aan een artist, en daarom be sluit de zoöloog dat ook maar te wor den. Zijn proefnemingen, dolkomisch, slagen niet al te best, en als hij vlooien- dresseur wil worden, ontsnappen deze acrobaatjes tijdens een voorstelling en mengen zich gezellig onder het circus- publiek. Dan beslist de circusdirecteur dat Toni maar als leeuwentemmer moet optreden. Toni maakt een afspraak met de clowns dat zij in leeuwenhuiden zul len kruipen en met een gerust hart gaat Toni zijn eerste optreden met de leeu wen tegemoet. De niets vermoedende Toni zal echter ’s avonds met werkelijke leeuwen te doen hebben, dat geeft aan leiding tot allerlei komische situaties, maar onze Toni temt niet alleen die leeuwen, maar ook de pa van Bianca, zodat hij deze tot vrouw krijgt. Een vrolijke film. kerd worden. Naar de mate van de lief de voor onze kerk zullen de moeilijk heden in het gemeenteleven tot oplos sing komen. Ds. B o e k e van Hoogebeintum, secre taris van bovengenoemde vereniging, had tot onderwerp Wat kunnen we doen in onze gemeente Spr. maande aan om met vertrouwen het noodzake lijke werk in de gemeente aan te vat ten, zowel door predikant als gemeente leden, ondanks de grote moeilijkheden, die daarbij worden ontmoet, zowel in de gemeente als van buiten af. Vooral naai binnen moet dit apostolaat der gemeen teleden werken. Daarvoor is kadervor ming nodig, waarvoor men vormings centra kan stichten en hulsbijeenkoms ten instellen. Verder kan men de onder linge zielszorg aanvatten, daarbij de on derlinge achterklap enz. trachten uit te bannen. Men gaat zich bemoeien met de jeugd. Op deze wijze kan een slapende gemeente tot nieuw leven worden ge wekt. Na de pauze ontwikkelde zich een ge animeerde gedachtenwisseling, waarbij de voorzitter aanleiding vond om te wij zen op de eensgezinde offervaardigheid van de Vrijz. Herv. te Sneek, die zich zo als deel der gemeente weten te hand haven. Met een woord van dank aan sprekers en aanwezigen sloot hij deze geslaagde bijeenkomst. Dr. W. Kok spriek in slotwurd en in treflik slotwurd, in wurd dat wer in hichtepunt waerd omdat er spriek oer de leafde foar Fryslan, de leafde foar mem Fryslan, dy’t üs allegearre dreau en hwerfan dizze dei in bikroaning wie. Doe forspraetten de lju harren troch it stêdhüs, der waerd thé en oaljekoeken oanbean troch famkes yn (aid) Fryske klaeijing, en de riedseal lei wer stil en forlitten. Allinne it Ijocht fan de kearsen foei waerm en rêstich oer de aide hege sit tings, oer de skilderijen, oer de hege tinnen kannen, de brune bitimmering en libbe werom yn it koper fan de luchter seis. De Gysbert Japicxdei is wer foarby. De fjirde. De Donderdagavond in Amicitie al hier georganiseerde toneel-avond van de Algemene Nederlandse Landarbeiders- bond is uitstekend geslaagd. De belang stelling was zeer groot, geen plaats was er onbezet. Vooral uit de Zuid-Westhoek was men in drommen opgekomen. De voorzitter van de Federatie „Land”, de heer H. Bakker van Spannum sprak het openingswoord en deed o.a. een dringend beroep ^p de jongere generatie om er toe mede te werken dat het aantal leden dat aangesloten is bij het N.V.V. en thans 400.000 bedraagt, straks zal uit groeien tot 500.000. De heer J. Bouma, districtsbestuurder van de Landarbei- dersbond te Leeuwarden prees zich ge lukkig naar Sneek te zijn gekomen om tot deze grote schare een propagandis tisch woord te mogen spreken. Hij wees op de grote voordelen die de in de bond georganiseerde arbeiders genieten, en betreurde het dat verschillende hunner de vacantiebonnen niet inleverden, door dat men bij andere patroons zijn dien sten aanbood met het voorwendsel dat ze er anders niet kunnen komen. Dat is uit den boze. De strijd der arbeidersbe weging, spr:’ hij, gaat zich met de dag weer verscherpen, en daarom drong hij aan actief mede te werken tot uitbrei ding van het ledental. De avond werd verder gevuld met de opvoering van „De klok moat foarüt” fan Abe Brou wer, waarmede het Kritetoaniel ook nu weer een groot succes heeft geoogst. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de familie Vogel van Spannum 3 zusters en 1 broer die met hun accordeon, hawaiian gitaar, slaggitaar en bijzondere toeslag maximaal 50 gulden, mandoline kostelijke muziek ten gehore Op 1 November jl. is te Sneek we derom opgericht een afdeling van oud- Chr. Nat. Werkmansbonders. Met aan vankelijk 23 leden starten deze vetera nen en ze hopen dat dit voorbeeld ge volgd mag worden over geheel ons va derland. Van het voorlopig bestuur H. v. d. Sluis voorzitter, secretaris de hepr Th. Post. Hoewol Australië 225 kear sa great is as Nederlan en it eilan Tasmanië twa kear, wenje d’r mar acht miljoen min sken. It greatste diel hjirfan is samen perst oan ’e eastkust. Dêr fait nl. de measte rein en hjir fynt men dan ek bi nammen de féteelt. Fjirder it lan yn binne it gemingde bidriuwen mei skiep en weet, en yn it sintrom kinne allinnich mar skiep libje. Oan ’e han fan Ijochtbylden fortelde de hear de Groot hjirnei mear bisünder- heden oer ’e boerebidriuwen, it fé, de groun, de wenningen ensfh. De kij binne de saneamde Yersey-kij, meager mar mei in heech fetgehalte. It wetter wurdt troch irrigaesje oer it lan brocht, omgekeard dus as by üs. De bidriuws- Sijtje Boes haar winkel „Marken Show House” bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum werd door Sijtje Boes een feestavond ge organiseerd. Sijtje wordt door mannen uit Volendam de feestzaal binnen gedragen. Vrijdag werd gemeld dat Prins Bern- hard wegens griep een paar dagen het bed moest houden. GESLAAGD. Onze stadgenote mej. H. M. Geldof slaagde Vrijdag te Groningen voor het diploma apothekers-assistente. De minister van Binnenlandse Zaken deelt mede, dat in het tijdvak van 8 tot en met 22 November a.s., tegelijk met de uitbetaling der pensioenen over het vier de kwartaal 1950, bij wijze van voor schot aan ongeveer 78.000 personen, die gepensionneerd zijn ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, de bijzondere toeslag zal kunnen worden uitgekeerd. Aan de overigen van be doelde gepensionneerden zal de uitke ring van dit voorschot, voor zoveel mo gelijk, in December a.s. geschieden. Deze belanghebbenden ontvangen daarvoor nader bericht van de pensioenraad. De uitbetaling van een voorschot op deze bijzondere toeslag aan hen, die een mi litair- of spoorwegpensioen genieten, zal eveneens spoedig plaats hebben. Aan degenen, die reeds een toeslag ontvan gen ingevolge de wet van 5 November 1948 wordt over 1949 maximaal 40 gul den en over 1950 ten hoogste 90 gulden uitgekeerd, zodat over die jaren maxi maal 130 gulden minus loonbelasting als voorschot zal worden gegeven. Voor hen, die evenbedoelde toeslag niet ont vangen, bedraagt het voorschot op de 14 November Leeuwarden 15 November Sneek. Het Werk. De wereldberoemde roman „Quo Vadis?” van H. Sienkiewicz werd in 1905 met de Nobelprijs bekroond. Naar aanleiding vai. dit boek schreef Felix Nowowiejski zijn dramatisch oratorium „Quo Vadis”, voor soli, koor, orkest en orgel. De handeling verplaatst ons naar Rome, ten tijde van de wrede keizer Nero, van wie u in de Kerkge schiedenis wel hebt gehoord en gelezen. Geheel Rome wordt vernietigd door brand en de Christenen worden er van beschuldigd. Twee werelden botsen te gen elkaar: het ondergaande Rome met zijn moorden, kuiperijen, verraad en in triges en de macht der Christenen, die in de Catacomben samenkomen en in de zegepraal van het Kruis geloven. In vier tonelen wordt de strijd tussen die we reldmachten uitgebeeld. Het eerste be schrijft de brand in Rome, 62 na Christus. De overste der pretorianen (de lijfwacht van Nero) vraagt, wat met de Christenen moet gebeuren. „De Christe nen voor de leeuwen!” buldert in razen de woede het heidenvolk. De beide laat ste tonelen schilderen op ontroerende wijze de nachtelijke bijeenkomsten van de Christengemeente in de Catacomben en het smartelijk afscheid van Petrus, up aandrang van Lygia en de gemeente wordt hem gezegd: Verlaat Rome. Vol gens de legende verschijnt Christus dan aan Petrus op de Via Appia, en gaat de Apostel naar Rome terug. In het slot koor word,, die terugkeei bezongen. Met een hoopvolle blik op de toekomst van de Kerk besluit het koor in een groots opgezette dubbelfuga. Medewerkers. Er zijn totaal 190 mede werkers: Dora van Doorn—Lindeman, sopraan, Lygia, een Christin; Kees Dee- nik, bariton, overste der Pretorianen en voorzanger; Laurens Bogtman, bas, de Apostel Petrus; De gezamenlijke Orat.- verenigingen van Leeuwarden en Sneek (pl.m. 150 leden); Begeleiding: Frysk Orkest (L.O.F.). Het geheel onder lei ding van de directeur R. Beintema. Nei in hertlik wolkomstwurd fan de Boargemaster, haldt de Kommissaris fan de Keninginne syn rede en sprekt in wurd fan tank oan allegearre yn it bysünder ta de frou fan Dr. Poortinga. Dan rjochtet mr. Linthorst Homan him ta Dr. Poortinga seis dy’t mei in lyn- forbining yn Menaem alles folgje kin. Hy sprekt syn biwündering üt foar it wurk en binammen oer it 2e diel fan Elbrich dat weardich achte waerd om de greate priis to winnen. Mr. Linthorst Homan rjochtet him dan ta Mr. D. J. Cuipers om him lok to winskjen mei de Halbertsmapriis foar syn prachtige stüdzje oer it aide heem- rjocht. Der is in sprekwurd dat seit „Wacht u voor de man van het ene boek”, dat wol sizze gean der net mei yn petear, hwant dy sitte sa folslein yn harren wurk, men stiet der dan as in bern by. En dat jo, giet de Kommissa ris fjirder, mr. Cuipers, safolle jierren wijd hawwe oan dit wurk fortsjinnet in hertlike lokwinsk. Dr. Loopstra fan Hilversum kriget dan it wurd om nammens de adfyskom- misje to tortellen hwerom dat Dr. Poor- tinga’s wurk bikroand wié. Dr. Loopstra fortelde dat it in swier kerwëi west wie, der wiene sa’n tritich wurken dy’t de kommisje keure moast en dat is in bir wils hoe’t op ’t heden de kwaliteit fan de literatür de g-'éde kant ütgiet. Dêrnei kaem mr. Linthorst Homan oerein en rikte de prizen üt. Earst oan Frou Poortinga, en doe kaem der in amerij, dat eltsenien it to krap krige, hünderten minsken yn stille oandacht yn dy lilde riedseale, it Ijocht dat sêft glanze yh de koperen kroancn; efter de brede tafel de hege figuer fan de Kom missaris en foar him dy jonge frou en ynienen fan üt Menaem it lüd fan Dr. Poortinga seis. Selden hat in utrikking jin sa oan- grypt as hjoed. Dr. Poortinga tanke allegearre dy’t hoïpen hiene om fan dizze dei hwat greats to meitsjen en fyn ynlein as er is brocht er üs ek noch wer oan it laitsjen. Dernei deklamearre juffer Roukema in stikmannich fersen fan Dr. Poortin- Min of mear skruten en klomsk kom- me de gasten op it aide stêdhüs oan. It is smoarch en fiis waer, mar de herten binne waerm fan de skriuwers, dichters en harren sibben, hjoed sil oan ien fan harren ommers de heechste eare fan Fryslün jown wurde, de Gysbert- Japicxprüs. De aide riedseal glanzget yn it Ijocht fan de kearskroanen en as dan de lju ynkomme dy’t dat alles oangiet, riist alleman oerein. Foaoan de jonge frou fan Poortinga, yn ’e earm in blomrüker, ienfaidich en rêstich, mar yn har eagen in pine, om’t hy, har man hjir om syn sykte net hinne mocht. Dan de aide rjochter, Mr. D. J. kui pers, de winner fan de Halbertsmapriis en dêrefter it officium, Boargemaster Bruinsma, Kommissaris Linthorst Ho man, Dippetearden, en de kommisje’s fan adfys dy’t rjochte hawwe oer de takinning fan de prizen. De Doeleseal liket in bijekoer op t heden. Aide freonen sjogge inoar nei in jier werom, helje petearen op oer oare tiden, boekhannelers lizze üt en jowe ynljochtings. Hjir stiet in boargemaster mei in dichter to praten en der in kom- ponist mei in kranteman, it is in ge- praet, in gewrimel en yn wierheit net in minske dy’t noch oer iten tinkt. Mar yn ’e greate toanielseale stean de lange ta fels wer ré, forsjoen mei it béste hwat Fryslan opleveret oan brea, büter en sükerbölle, en der moatte de lju mei to set, al dat folk, skriuwers, ütjowers, perfesters en dichters. Hwat sitte wy dochs goed yn de kunst. En hwat kinne dy lju ite! Foaróf hat de hear Brandenburgh in wolkomstwurd sprutsen en doe is üs Kommissaris oereinsprongen en hat, yn syn eigen trant, mei nou en dan in lyts koartswilich fragmintsje, de Fryske boekewike offisjeel iepen dien. Hy hopet dat de ütjowers en de skriu wers ek nou net forsaegje meije, bi nammen yn de kommende jierren net en dat harren idealisme bileanne wurde mei yn eltse foarm, binammen yn dizze Fryske Boekewike. En dan kriget notaris Tuinstra fan Wommels it heft yn bannen. Hy is joun wol net bot op ’t lüd birêd, mar sil syn bést dwaen, en dat docht er. Inkele sprekkers bringe jitris tank oan Dr. Poortinga en dan wurdt der in kunst- sinnich programma oanbean. De geaspraek Reamer en Sape fan Dr. Dykstra foardroegen wie tige, tige goed. Men koe fornimme dizze foardra- ger libbe yn it wurk, hy bihearske de stoffe en joech üs Gysbert Japicx. Spitigernöch kin dit allegearre net sein wurde fan H. K. Schippers, dy’t fragmlnten üt Elbrich lies, mar dy mear fragminten fan himsels wiene. Dat men dochs bigripe woe dat men in oar syn wurk fortolkt en as earste plicht hat yn de geast fan dy skepper to bliuwen. Dochs in kunstner Schippers wis, hij moat allinne eigen wurk bringe; Dêrnei spilen Dr. Dykstra, Sjoerd Leiker, Akke Radsma en D. A. Tam- minga it troch de léste oersette drama- tysk gedicht fan J. J. Slauerhoff Dzjen- gis, in soarte fan deklamatorium yn toa- nielfoarm hwerfan üs de aide Khan seis bütengewoan bést foldie en it gehiel kunst wêze mei, mar net de kunst dy’t üs mear jaen sil as eigen. As léste krigen wy it Kritetoaniel fan Boalsert op it toaniel dat ünder fteding fan H. Kingma spile „De iis berch yn ’e bran”, in fleurich stik yn ien bidriuw fan Dr, X, Epfirtinga. Wol dizze, De üntjowingskursussen fan ’e Mien- skip Snits binne Freedtojoun wer bigoun mei in ynlieding fan Drs. B. de Groot to Ljouwert oer Nij-Sélan en Australië. It programme fan ’e nou fiifjierrige Mien- skip bistiet dit seizoen nl. hielendal üt reisforhalen, sa’t foarsitter R. Heeringa üt Skearnegoutum yn syn iepenings- wurd meidielde. De sprekker bigoun mei in stikje skiednis oer dit jongste wralddiel dat bi- kend is en oarspronklik biwenne waerd troch de Austraalnegers, achterlik yn lichaëmsbou en yntellekt, dy’t ek nou noch libje yn it stiennen tiidperk. Mar dêr binne net folie mear fan oerbleaun, sa’n fyftich tüzend. De libbenswize fan ’e Australiërs is to forgelykjen mei. dy fan de Ingelsen. Se binne seis noch In- gelsker as de Ingelsen seis. F’ral ünder de alderen is de oan mei Ingelan gewel dich great, hwat men yn ’e hiele lib benswize weromfynt. Se binne wol hwat luchtiger, mar oars hawwe se deseide gewoanten'as de Ingelsen. De skoallen bygelyks, allegearre gratis steatsskoal- len, binne typysk Ingels. Lyts, mar goed en de methoade is praktysker as yn üs lan en foar hünder persent rjochte op e praktyk. As foarbyld neamde spr. de lanbouskoallen, allegearre mei ynterna- ten. Oan al dizze skoallen is in greate buorkerij forboun hweryn de learlingen ek wurksum binne, en fjierder meitsje hja ek har eigen smidswurk, timmer- wurk ensfh. It tsjerkjen is foar de protestanten tige muoilik. De foarmen fan ’e protes tantse godstsjinst binne nl. katholyk en dêrtroch is it oanpassen foar de her- foarmden en grifformearden moeiliker as foar de katholiken. De measte wenningen binne gelyk- floers en fan hout. Ienfaidich fan uter- lik, mar fan binnen falie se tige mei, en se binne mear ynsteld op gemak as by üs. Gevonden: een beurs met inhoud, te rug te bekomen bij W. Heeringa te Gauw no. 85; een dames-polshorloge, terug te bekomen bij L. Bergstra te Woudsend; een dames-polshorloge en een wollen dames-sjaal, terug te beko men bij Post-C. Rijkspolitie te Heeg; een paar wollen wanten en een lips- sleutel, terug te bekomen bij Post C. Rijkspolitie te Oudeg.a (W.); 1 ball point pen, terug te bekomen bij A. Rou kema te Oudega (W.) 154; 1 motor- handschoen, terug te bekomen bij F. Sfiöaenboyen te Idsega 34. Verschijnt: DINSDAGS et» VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Op 1 Nov. had in het Gebouw van de Vrijzinnige Hervormden een streekbij eenkomst plaats van Vrijzinnige Kerke- raden, van afdelingen van Vrijz. Herv., van Vrijz. Herv. Vrouwenverenigingen en van de Vrijz. Herv. Jeugd, alle uit Sneek en wijde omgeving. In zijn ope ningswoord sprak de voorzitter, de heer B. Jonkmans, zijn vreugde uit over de goede opkomst, de zaal was geheel be zet, en wees hij op de bedoeling van deze samenkomst om naar aanleiding van het door de beide inleiders gespro kene, te komen tot een prettige, open bespreking met elkaar. Eerst sprak Ds. A. Faber van Boxum, voorzitter van de Vereniging van Vrijz. Herv. in Friesland over De Vrijzinnigheid, haar tekort, haar taak, haar toekomst. Op verschillend gebied worden ons de tekorten getoond, waar van de hoofdzaak wel is het gemis aan gemeentebesef, wat zich allereerst uit in geringe financiële offervaardigheid en vooral ook hierin, dat men de gemeente niet ziet als een teken van God in de wereld. Zij behoort a. h. w. te worden tot een samenbundeling van alle in haar aanwezige kracht, die zowel naar binnen als naar buiten actief moet door werken. Het is dan ook onze eerste taak om de opbouw der gemeente te bevor deren door het bijwonen der kerk diensten. En daarnaast is er het prac- tische werk in baanbrekende arbeid voor de jeugd, de catechisatie en ten slotte het belangrijke sociale werk. De gericht heid op deze practische arbeid was er wel steeds, maar vaak ontbrak de gees telijke achtergrond. De toekomst zullen we zelf moeten maken. Wij moeten wakker zijn, bewust van onze verant woordelijkheid, met de dominee samen werken om in geestelijke solidariteit de gemeente te bouwen in de geest van de vrijheid, ons door Christus geschonken. Dat vraagt offers van ons. Spr. kan het als een zegen zien, dat de financiële situatie der gemeenten na de oorlog zo veel moeilijker is geworden, want daar- Zo langzamerhand ziet u ze overal in de stad verschijnen, die sprekende affi ches van Klaproosdag. Waarschijnlijk heeft u nooit gehoord van Mevrouw Will uit Montreal. Ze is ook maar een ge wone huisvrouw, die haar zorgen heeft, zoals millioenen andere vrouwen in Ca nada. Toch heeft u veel aan Mevrouw Will te danken, heel veel. Want zij had een zoon. Tot de 1ste Maart 1945 „Private J. W. G. Wül. Killed in action”. Hij viel in het Oosten van Ne derland, kort voor de bevrijding. De zoon van mevrouw Will is één van de tienduizenden geallieerde militairen die ook voor onze vrijheid gesneuveld zijn. Hij rust nu op de militaire begraafplaats in Groesbeek, ver van zijn vaderland, ver van zijn moeder die zich zo moeilijk met haar verdriet kon verzoenen. Het heeft vijf jaar geduurd voor Mevr. Will een bezoek kon brengen aan het sol datengraf van haar zoon. Want zij heeft het niet breed. Maar dit jaar is Mevr. Will drie dagen lang in Nederland als eregaste begroet en onthaald, omdat zij ook voor ons haar offers bracht. Toen zij in Montreal was teruggekeerd, schreef zij het Nederlands Oorlogs- graven Comité een brief. „Vergeten kan ik hem niet. Maar ik „heb mij met dit verlies kunnen ver soenen, nu ik zelf mocht zien hoe „goed Uw volk voor hem zorgt. Hij rust „niet tussen vreemden, maar tussen „vrienden. Ik kan U niet zeggen, hoe „dankbaar ik daarvoor ben Mevr. Will, Montreal”. Wij hebben een deel van onze ere schuld aan Mevr. Will kunnen vereffe nen. Maar op de militaire begraaf plaatsen in Nederland rusten ruim 30.000 soldaten van onze bondgenoten. Ook deze 30.000 witte kruisen dienen ons te herinneren aan de lege plaatsen, die tijdens de 2e wereldoorlog gevallen zijn in tienduizenden geallieerde gezin nen. De familieleden van deze dapperen hebben er recht op eens te mogen staan bij het soldatengraf van hem, die hun dierbaar was. U kunt medewerken om hen daar te brengen en ertoe bijdragen, door zal de offervaardigheid aangewak- dat ook zij zich met hun verlies kunnen verzoenen! Geef op 11 November met milde hand; het is een nationale ereplicht! Enga ook voor die 30.000 col lecteren Secretariaat Klaproosdag Jodenstraat, 2a, telefoon 2288. Het plaatselijk comité Klaproosdag: Mej. van der Weyde, dir. Huishoud school; Mevr. E. Posthuma, ass. distr.comm. Ned. Padv.; Cor Nauta, seer. V.J.B.; Mej. G. Jaasma; J. Toor, secr. Sneker Jeugd Actie. Er zou Zondagavond verjaarsvisite zijn bij de jarige veehouder A. M. de Jong op de hoek van de Almastraat. Maar daar kwam niet veel van, want de rode haan kraaide op een van zijn blok ken hooi, vier koe’s eten groot. Politie en brandweer waren spoedig aanwezig en slaagden er in met enige stralen van de motorspuit de trand tot dit ene blok te beperken. Omdat de verzekéringssom te laag was, wordt de schade slechts gedeelte lijk gedekt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1