het Duivelsrak? naar Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Gemeentereiniging spoedig h» E N - 11 SNEEK HEEFT GROTE PLANNEN Verbouwingsplan voor de brandweerkazerne 5e JAARGANG No 91 VRIJDAG 10 NOVEMBER 1950 L KIEZEBRINK De conclusie van B. en W. Kunst aan alien, Sneek Dn J. Hondius overleden Literaire joun Klaproosdag 1950 Beperkte keuze Mechanische tractie Twee kinderen door rook gestikt Benoemd Specifieke handbalvereniging in Sneek Een 75-jarige ""E Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -1 Prins Bernhard zal Malta bezoeken s.- KLEINZAND 7 Telef. 2872 Huiswerkcursus Gymnasium Oude R.H.B.S. wordt dienstgebouw - Paardentractie verdwijnt Vermindering loonbelasting Het oordeel van deskundigen i f SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: ten Mevr. H. KuytHertzberger. Genormaliseerde huisvuil- emmers. Kapitaalslasten en exploitatie kosten zal ook moeten verdwijnen. Het ligt in de bedoeling een nieuw kamp aan te leggen nabij de woonschepenhaven aan de Woudvaart, waartoe t.z.t .een afzon derlijk voorstel bij de Raad zal worden ingediend. Dr. J. J. E. Hondius, rector van het Vrijz. Chr. Lyceum te ’s-Gravenhage is Zondag te Scheveningen onverwachts overleden. Hij was sinds 1939 rector van dit Vrijzinnig christelijk lyceum. Daar voor was hij leraar te Leiden, conrector van het Amsterdams Lyceum en rector van het Gymnasium te Sneek. Boven dien was hij privaat-docent in de epigra fie aan de Universiteit te Amsterdam. Prins Bernhard zal een bezoek aan Malta brengen, dat zal samenvallen met het bezoek van het Nederlands smaldeel aan dat eiland tijdens de oefeningsreis aankomen en daar tot 30 November blij ven. Volgens gewoorlijk betrouwbare i:ringen zal de Prins tijdens zijn verblijf Vrijdag 10 t/m Maandag 13 Nov. Ami- citia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur een ultra moderne film: „Straaljager no. 3 antwoordt niet”. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Redactie-adres De overtuiging echter, dat op grond van de uiteengezette motieven, de be staande toestand onhoudbaar is gewor den en dat een oplossing moet worden gevonden om daaraan binnen afzienbare tijd een einde te maken, heeft hun ten slotte de vrijheid gegeven de Raad voor te stellen, ondanks de daaraan verbon den zware lasten, met de verplaatsing en reorganisatie van de reinigingsdienst een aanvang te maken. Het ligt voor de hand, dat deze reorganisatie niet voet stoots haar beslag kan krijgen; zij zal zich geleidelijk moeten voltrekken vol gens een bepaald plan, waarmee uiter aard enige tijd gemoeid zal zijn. Het woonwagenkamp Vorige week Vrijdagmiddag werd in de voorhall van Amicitia een drukbe zochte oudermiddag gehouden. Door de leerlingen van klasse III en enkele uit H werd een geheel zelf gemaakt en in gestudeerd „drama in drie bedrijven” opgevoerd over de huiswerkcursus. Het was niet onverdienstelijk bedacht, werd geestig gespeeld en viel bij de ouders zeer in de smaak. Daarna hield de rector een korte inleiding over de huis werkcursus (die ongeveer half No vember weer zal starten) waarna tot ongeveer zes uur het gebruikelijke con tact tussen ouders en leraren volgde. Het ophalen der tonnen geschiedt thans door middel van vijf De verplaatsing van de gemeentelijke reinigingsdienst is talloze malen, zo wel vóór als na de oorlog, in de Gemeenteraad ter sprake gekomen. Over de vraag of de bestaande toestand bevredigend is bestond nimmer verschil van mening, maar de omstandigheden hebben er toe geleid dat tot nog toe geen definitieve beslissing over deze voor onze stad zo belangrijke aangelegenheid is genomen. Thans echter achten B. en W. de tijd gekomen over de verplaat sing en de daarmede gepaard gaande reorganisatie van de reinigingsdienst een definitieve uitspraak van de Raad uit te lokken. De bestaande, sinds jaren onbe vredigende, toestand kan niet lange tijd meer worden gehandhaafd. Door de aanwezigheid van het terrein aan de Lemmerweg was stadsuitbreiding aan deze zijde van de bebouwde kom der stad steeds uitgesloten. De hinderlijke bezwaren aan compostbereiding en ver branding van afval verbonden, legden een zeker stempel op dit stadsdeel waarin daardoor niet tot straataanleg kon worden overgegaan, terwijl ook de reeds aanwezige bebouwing er in erge mate last van ondervindt. Nu uit stedebouwkundig oogpunt een verdere uitbreiding van de bebouwing achter de Kerkhoflaan slechts in be perkte mate kan worden overwogen en het te verwachten is dat over enkele ja ren ook de terreinen in het Sperkhem, ten Noorden van het Zuidersportpark, zijn volgebouwd, begint het bezwaar dat aan de Lemmerweg en tussen deze weg en de Woudvaart, geen mogelijkheid tot stadsuitbreiding bestaat, te klemmen. En dit is vooral het geval indien in het oog wordt gehouden dat een volledige reorganisatie van de reinigingsdienst niet in korte tijd haar beslag kan krij gen. De noodzakelijkheid een stelselma tige stadsuitbreiding in de eerstvolgende jaren te waarborgen, noopt er derhalve toe de reinigingsdienst te verplaatsen. Met deze verplaatsing in het vooruit zicht zijn gedurende een reeks van ja ren geen belangrijke bedragen besteed aan de verbetering van de outillage van de dienst, en lag het voor de hand dat modernisering van het ge meentelijk vuilverbrandingsapparaat achterwege bleef. Het gevolg hiervan is dat de huisvesting van de dienst niet meer aan redelijke eisen voldoet en het rollend materiaal, voor paar dentractie bestemd, sterk verouderd is. Ook deze situatie kan niet lang meer worden gehandhaafd. De stads uitbreiding stelt steeds hogere eisen aan de dienst en een blijvend goed functioneren er ‘van is slechts moge lijk indien over modern reinigings- materiaal kan worden beschikt. In verband met het komende Koninklijke bezoek aan Engeland van 21 tot 24 November a.s. zijn Nederlandse en buitenlandse foto-verslaggevers in de gelegenheid gesteld enige opnamen op Paleis Soestdrjk te maken. V.l.n.r.: Prinses Irene met duifje, H. M. de Koningin, Prinses Margriet en Kroonprinses Beatrix. OUDEGA (W.), Onze vroegere plaats genoot, de heer M. Wilbers, is benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere Ulo school te Koudum. Hij is thans onderwij- Wol men it net forjitte? Freedtojoun 8 üre yn ’e Foyer fan Amicitia. Abe Brouwer sprekt oer Dr. Y. Poortinga en lést üt Elbrich! In boek dat yn Snits ütein set! In boek dat yn Snits ütjown is! (by Koster) en dat dit jier bikroand is mei de Gysbert Japicxpriis! Opfiering fan „Dzjengis” magistrael toaniel troch D. Tamminga oerset en spile troch fjouwer bitüfte spilers, yn eigen dekor. De earste fasen fen de striid Kristen- domHeidendom. De dramatyske for- bylding en hertstochten fan in jonge prins üt it Easten. De verplaatsing moet er dus komen maar nu is de eerste vraag, aldus B. en W„ welk terrein thans voor de dienst moet worden bestemd. Het Bestuur van Kunst aan Allen deelt ons het volgende mee Het is ons bekend, dat een aantal belangstellenden voor onze toneelvoorstellingen door de grote toeloop zijn teleurgesteld. Wij wil len daarom trachten een vijfde toneel avond te organiseren, in de eerste plaats bestemd voor de kleine groep, die geen plaatsen kon bemachtigen. De overige plaatsen zijn beschikbaar voor onze an dere leden. Voorlopig hebben wij kunnen vastleggen Donderdag 29 Maart 1951, dus na afloop van de vastentijd. De to neelgroep Comedia kan deze avond voor ons optreden. Dienstgebouw. Het dienstgebouw behoort te bevat te een directeurskamer, een kantoor voor opzichter en administratie, een schaft- en waslokaal voor de werklieden en een garage voor tien auto’s met een werkplaats en magazijn. Na alles te heb ben overwogen is voor dit gebouw ten slotte het oog gevallen op de voorm. R.H.B.S., welk bijzonder gunstig gele gen gebouw nog dit jaar vrijkomt. Glo baal zal de inrichting een bedrag van 65.000 vorderen, terwijl gereedschappen en apparaten nog een extra bedrag van ƒ20.000 vergen. De Inspecteur der Belastingen te Sneek vestigt er de aandacht op, dat de genen, die in aanmerking wensen te ko men voor vermindering van loonbelas ting voor het jaar 1951 wegens buiten gewone lasten, hogere beroepskosten, hogere persoonlijke verplichtingen of af trek wegens meerderjarige studerende kinderen, dit vóór 15 December a.s. die nen aan te vragen. Bij te laat indienen van het verzoek, kan geen terugwerkende kracht aan de aftrek worden verleend. Vorige week kwamen de handballers (sters) van de verenigingen S.G.V. en T.G.P. bijeen om te komen tot de op richting van een specifieke handbalver eniging. Beide genoemde verenigingen konden ieder afzonderlijk niet meer een elftal plus de nodige reserves op de been brengen terwijl natuurlijk de gym nastiek hoofdzaak is en handbal maar daarbij beoefend wordt. Deze oprich- tingsplannen zijn in zoverre geslaagd dat zich ter vergadering een vijftiental lieden ópgaf en onderstaande commis sie werd gekozen om voorlopig de za ken te regelen A. Kampen, Klein- zand, tel. 2278; A. v. d. Meer, Tjalhui- zum 6; B. Monkel, Geeuwkade 74; B. de Vries, 2e Woudstraat 34; H. de Vries, Kleinzand 44, tel. 2355. Wij hopen dat velen zich bij bovenstaande adressen zul len opgeven opdat deze mooie sport ook in Sneek een betere plaats krijgt en spoedig meerdere speelgelegenheid in de omgeving. De keuze is vrij beperkt aangezien het nieuwe terrein aan bepaalde eisen moet voldoen. In verband met de afvoer van de compost zal het aan een be hoorlijk vaarwater moeten liggen. Het zal verder ook te land bereikbaar moe ten zijn en tenslotte zal de plaats zo ge kozen moeten worden, dat het geen hin der voor de omgeving en de toekomstige bebouwing oplevert. B. en W. menen het meest geschikte terrein gevonden te hebben aan de Woudvaart nabij het Duivelsrak, welke grond reeds eigendom van de gemeente is en behoort tot de Sathe Sperkhem. De verbindingsweg met dit terrein kan worden verkregen vanaf de Johan Wil lem Frisostraat langs de het vorig jaar aangelegde w onschepenhaven. De ont werper van het nieuwe uitbreidings plan stemt ook met deze keuze in. Maar wordt dit terrein aanvaard, dan zal dit zo ver buiten de bebouwde kom liggen dat, mede in het belang van het publiek, een splitsing van de dienst noodzakelijk is. Aan de Woudvaart zal zich dan bevinden het terrein voor com postbereiding, vuilverbranding en op slag, terwijl kantoor, werkplaats en garage op een gemakkelijk bereikbaar punt in de stad zullen zijn onderge bracht. Voor de huisvesting van dit laatste onderdeel is gedacht aan een gedeelte van het oude gebouw van de H.B.S. aan de Westersingel dat uit stekend voor dit doel is in te richten. De reiniging van de stad kan op deze wijze van een centraal gelegen punt uit worden verzorgd. Enige hin der behoeft hiervan, gelet op elders opgedane ervaringen, niet te worden verwacht; slechts lege en gereinigde auto’s worden in de garage onder gebracht. Freed 10 Novinaber. Letterkundige Joun •ta gelegenheit fan de Fryske Boeke- wike, yn ’e Kofjekeamer fan Amici tia, 8 ftre. Lezing oer Fryske boe ken. Toaniel „Dzjengis” fan J. Slauerhoff. bedragen totaal 530.000. Hierbij is niet de waarde van het terrein genoemd en overigens ligt de teg< 'arde van het vrijkomend terrein aan de Lemmerweg, dat voor bebouwing beschikbaar komt, belangrijk hoger. De jaarlijkse uitgaven voor onderhoud en bedrijfskosten van het rollend materieel zullen totaal 33.000 bedragen. Bij mechanisatie zal het aantal werk- Zou de paardenstand worden aange houden, dan moet nochtans bijna al het rollend materieel, dat reeds jarenlang dienst deed, worden vernieuwd. Doch voor werkzaamheden bij het reinigings- wezen heeft het paard afgedaan. Overal wordt het door het moderne reinigings- materieel, uitgerust met motoren, ver drongen. Zulks zal ook te Sneek ge schieden. invoering van mechanische tractie betekent voor een bedrijf echter een grote overgang. Het personeel moet in technische zin worden omgeschakeld, waartoe een bijzonder beleid wordt ver eist. twee tonnendragers. Voor de verwisse ling zijn ongeveer 8 man nodig, maar door drie auto’s met een speciale boven bouw uit te rusten voor de berging van 100 tonnen per wagen, zou het moge lijk zijn deze inkrimpende afdeling met vier man uit te voeren. Regelmatig zul len de twee auto’s, elk met een chauf feur en een hulp, in bedrijf zijn, de derde blijft voor drukke dagen etc. in reserve. Enige percelen zijn per as bezwaarlijk bereikbaar en kunnen gemakkelijk per praam worden verzorgd. Daar zulk een vaartuig, met aanhangmotor, voor an dere Diensten nodig is, zou dit ook hier toe kunnen worden gebruikt. Het blijft evenwel toch zaak deze inzameldienst langzaam maar zeker te doen ver dwijnen. Wat verder nodig zal zijn. Verder zullen nog nodig zijn een put- zuigmachine, die tevens uitermate ge schikt is voor het ledigen der beerkui- len, een kipauto voor het vervoer der afvalstoffen van particuliere bedrijven, het reinigen van markten en andere werkzaamheden en uitbreiding van de veegdienst met een paar driewielers, voorzien van huisvuilketels of van een kipbare bak, tot berging van het straatvuil. De kipauto is ook in de win ter van nut, omdat ze dan gebruikt kan worden voor het uitstrooien van zand tegen de gladheid. Tot op heden is Ge meentewerken hiermede belast, maar het verdient aanbeveling dit voortaan aan de Reiniging op te dragen. Voor particuliere bedrijven, die per handkar of driewieler hun bedrijfsafval naar het Duivelsrak willen bengen, wordt de afstand voor dit transport te groot. Het zou overweging verdienen, in de Franekervaart, b.v. bij de Sal- verdastraat, gelegenheid te bieden tot het storten van dit afval in een daar gemeerde schuit. Hiermede zouden de bedrijven, gelegen in het Noordelijk deel der stad, zeker zijn gebaat. Bij de bespreking van de algemene hygiënische maatregelen wordt nog aanbevolen een periodieke bestrijding van de ratten. Schriemer, over de reorganisatie van advies te dienen. In de algemene beschouwingen waar mee het uitvoerige en belangrijke rap port van deze beide heren begint, geven ook zij een opsomming van de hierboven reeds vermelde redenen die de ver plaatsing en reorganisatie noodzakelijk maken, waarbij zij nog opmerken dat het zich laat aanzien dat voorlopig het tonnenstelsel voor een belangrijk deel gehandhaafd moet worden. Wegens de hoge kosten zal het namelijk nodig zijn de riolering etappegewijs uit te breiden. Het is daarom noodzakelijk met het transport en de berging van faecaliën rekening te houden, waartoe een bijzon dere voorziening wordt vereist. Verwerking der afvalstoffen. In de uitvoerige beschouwingen hier over wordt medegedeeld, dat in Sneek dagelijks ongeveer 50 m3 huisvuil wor den ingezameld en 600 tonnen opge haald, waarbij bovendien nog met een zekere hoeveelheid bedrijfsafval reke ning moet worden gehouden. Verschil lende wijzen van behandeling van het huisvuil zijn mogelijk. Verbranding er van is om hygiënische en andere rede- nen bijzonder aantrekkelijk, maar onder de huidige omstandigheden wordt het stichten van een vuilverbrandingsinstal latie een dusdanig kostbare onderne ming, dat dit niet verantwoord zou zijn. Wel is het gewenst, een bescheiden oven met gemetselde schoorsteen te bouwen, waarin het brandbare grof vuil, het industrieafval enz. kan worden vernietigd, daar hiervoor feitelijk geen andere bestemming is te vinden. Na een detailgewijze behandeling van de diverse onderdelen komen de heren tot de conclusie dot op het toekomstige terrein moeten worden gebouwd: twee beerkelders, drie overdekte compost- loodsen, een verbrandingsoven, een be scheiden schaftgeiegenheid en een in richting voor het ledigen en reinigen der tonnen. De kosten hiervan zullen volgens een globale raming 215.000 bedragen, waarin niet begrepen is dc aanleg van de verbindingsweg en de electrische voedingskabel. Puin en andere afbraakstoffen, welke niet geschikt zijn voor de landbouw en niet brandbaar, dienen niet naar het terrein te worden gebracht. Voor der gelijk afval kan gemakkelijk een andere bestemming worden gevonden. Het is onder de tegenwoordige om standigheden niet gemakkelijk een juiste raming van e.e.a. te geven en na een verdere uitwerking der plannen zullen de hierboven vermelde bedragen dan ook nader moeten woraen bezien. lieden met 25 kunnen worden ver minderd en van 32 op 24 man worden teruggebracht. Dit betekent een totale verlaging op de post arbeidslonen van rond ƒ24.000, maar dit bedrag zal in verband met de hogere exploitatiekos ten van de auto’s tegenover de paarden tractie weder worden opgeheven. Overi gens komt de Gemeente bij uitvoering van het gehele reorganisatieplan op sterk verhoogde kapitaalslasten voor de Reinigingsdienst te staan, maar het zal waarschijnlijk mogelijk zijn voor een be langrijk deel hiervan lage rente en af schrijving in rekening te brengen. De huidige outillage van de Dienst is in elk geval zozeer verouderd en verkeert in zulk een deplorabele toe stand, dat een algehele vernieuwing onvermijdelijk is. Wellicht kan in dit geval een beroep op de medewerking van het Kijk worden gedaan. Aan het slot van het rapport wordt nog gewezen op een mogelijke samen werking met de gemeente Wymbritse- radeel. Het ligt voor de hand dat met een verplaatsing van de dienst zonder meer niet kan worden volstaan. Het aanwe zige materiaal is geheel verouderd en de grotere afstand tussen het terrein van de dienst en de stad maakt het ondoel matig de paardentractie te handhaven. Aangezien ook omtrent het vraagstuk van de vuilverwijdering nieuwe inzich ten ontstaan en onze gemeente geen ervaring heeft met de toepassing van modern reinigingsmateriaal met mecha nische tractie, hebben B. en W. behoefte gevoeld zich over dit onderdeel te doen voorlichten. Zij vonden de heer Ir. A. M. Noppen, oud-directeur van de Amster damse reinigingsdienst, die zich op dit gebied een naam heeft verworven, ook in het buitenland, reeds in 1948 bereid Bij hun voorstel tot het treffen van voorzieningen aan de brandweerkazerne en tot het bouwen van drie woningen boven de kazerne, schrijven B. en W. dat zij hebben onderzocht of het mogelijk is tegelijk met de outillage ook de pa raatheid van de brandweer te verhogen. Combinatie van reiniging en brandweer in de voormalige R.H.B.S. is niet moge lijk in verband met de beschikbare ruim te. Wel is in zekere mate een combina tie van personeel mogelijk nu de reini ging na de reorganisatie ook over vak lieden, zoals monteurs, zal moeten be schikken. Dit personeel kan dan tevens belast worden met het dagelijkse onder houd van het brandweermateriaal, ter wijl zowel degene die met dit onderhoud is belast als het overig personeel dat re gelmatig in de werkplaats der reiniging dienst doet bij de brandweer zou kunnen worden ingeschakeld en hun zou een wo ning boven de kazerne kunnen worden aangewezen. Op deze wijze wordt een oplossing verkregen, die in alle opzich ten bevredigend is en voor lange tijd in de behoefte kan voorzien. De daaruit voortspruitende voordelen rechtvaardi gen een financieel offer der gemeente. De totale kosten worden becijferd op rond 45.000.Op de gewone dienst der begroting voor 1950 is reeds voor verbetering een bedrag geraamd van 7500.terwijl B. en W. voornemens zijn de Raad voor te stellen op de be groting voor 1951 een crediet beschik baar te stellen van 6500.De Ge meente Wymbritseradeel moet 780. bijdragen en de Sneker Onderl. Brand- waarborgvereniging geeft 5000.zo dat totaal 19.780.— beschikbaar komt voor dekking van de kosten. De bouw kosten van de drie bovenwoningen wor den becijferd op 25.220,De premie voor woningsplitsing bedraagt 7560. zodat de ongedekte kapitaalsuitgaven 17.660.— zullen bedragen. Met een huurprijs van 6.15 per week kan een sluitende exploitatie worden ver kregen. De commissie voor openbare werken, het college van brandmeesters en de Verschijnt.: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Er moet dan ook rekening mede worden gehouden, dat bij het verder uitwerken der plannen zal blijken dat de daaruit voortspruitende hogere last voor de gemeente alleen kan worden aanvaard indien tegelijkertijd de van de burgerij gevorderde reini gingsrechten worden verhoogd. Door het kopen van een klaproos embleem, morgen Zaterdag 11 Novem ber, steunt U het werk van het Neder lands Oorlogsgraven Comité, wat wij in het vorig nummer al uiteen zetten. Wij hopen, dat U de collectanten, die be langeloos hun tijd en energie beschikbaar stelden, niet teleur zult stellen en met milde hand geven voor dit prachtige doel. Klaproosdag is de dag van het oorlogsgraf. Namens het plaatselijk co mité zullen dan ook morgen bloemen worden gelegd op het graf van de En gelse vliegenier, die zijn laatste rust plaats heeft op de algemene begraaf plaats alhier en tevens bij de gedenk steen in de Grote Kerkstraat. Wij wek ken alle inwoners van Sneek op om Za terdagmorgen tussen 10 en 11 uur ook hun bloemenhulde bij deze 2 monumen ten te brengen om op deze wijze uit drukking te geven aan hun dankbaar heid tegenover degenen, die in de om geving van Sneek het offer van hun leven voor onze vrijheid brachten. Na mens de Sneker bevolking zal het comi té dan een foto van het graf c.q. de gedenksteen sturen aan de nabestaan den met een begeleidend schrijven. Zij zullen hieruit kunnen opmaken, dat wij hun gesneuvelde verwanten niet zijn vergeten en ook nooit zullen vergeten wat zij voor ons allen deden. De collec tanten kunnen hun collectebussen halen bij het comitélid Mevr. Posthuma, Sta tionsstraat la op Zaterdagmorgen tot half elf, van half-twaalf tot half-twee. Deze worden na afloop van de collecte ingeleverd bij Mej. Jaasma, Kloosterhof 18. De collectanten zijn voorzien van een genummerd legitimatiebewijs namens het Landelijk Comité. Langs deze weg zegt het plaatselijk comité hartelijk dank aan allen die hun medewerking verleenden aan het welslagen van Klap roosdag en bij voorbaat aan de inwoners van Sneek voor hun milde bijdrage en het plaatsen van bloemen bij de genoem de gedenktekens. Het plaatselijk comité Klaproosdag ’50: Mej. Van der Weyde, directrice Huish. school; Mevr. E. Posthuma, ass. distr.- comm. v. d. Ned. Padvinders; Cor Nau- ta, seer. V.J.B.; Mej. G. Jaasma; Mej. F. van Winden; A. Raadsveld; J. Toor, secr. Sneker Jeugd-Actie. Secretariaat Klaproosdag 1950 Jol- lenstraat 2a, telefoon 2288. Voorts verdient het aanbeveling, de exploitatiecjjfers gescheiden te houden van de kapitaalslasten. Tegenover de uitgave van de nieuwe inrichting staat nl. het vrijkomen van een be langrijk terrein, dat tot op heden het uitbreidingsplan van de stad blokkeert. Was dit complex in han den van particulieren, dan zou bij ont eigening hiervoor een hoog bedrag moeten worden vergoed. Bovendien is het terrein, geprojec teerd bij het Duivelsrak, voor de ge meente van betrekkelijk geringe waarde en zal het wel nimmer voor bouwter rein in aanmerking komen. B. en W„ die de samenstellers van het rapport daarvoor zevr' erkentelijk zijn, becijferen dat het exploitatietekort door de ontworpen reorganisatie zal stijgen van 102111.— tot 125173.— per jaar. Zij ontveinzen zich niet dat deze hogere jaarlijkse last een zeer zwaar offer van de gemeente vraagt, 'at in de huidige tijdsomstandigheden nauwelijks kan wor den gedragen. Voor het tweemaal per week inza melen van het huisvuil zijn twee huis- vuilauto’s met een wagenbak van 12 m3, inhoud nodig plus nog een derde als reserve en voor drukke dagen. Verder verdient het aanbeveling de genormali seerde huisvuilemmers in te voeren. Het mechanisch ledigen hiervan geschiedt vrijwel stofvrij, terwijl de emmers hier bij niet worden beschadigd. Ook kan het inzamelen, als sectie-arbeid, vlug ge schieden. Indien tot de invoering van een dergelijk systeem zal worden over gegaan, kan aan de hand van de erva ringen, opgedaan in verschillende an dere gemeenten, de meest juiste finan ciële regeling worden gekozen. Een op lossing zou echter zijn, indien de ge meente voor de aanschaffing zorg draagt. Zondag 12 November. Humanistisch Verbond. Openbare vergadering in zaal Piso, 10.30 uur. Spr. Dr. H. van Daal. Onderwerp„Een blik in de Griekse Tragedie”, Dinsdag 14 Nov., ’s avonds 8 uur in AmicitiaR.K.T.S. Opvoering to neelstuk „Moeder”. Woensdag 15 Nov. Chr. Oratorium-Ver. Uitvoering van het dramatisch oratorium „Quo Vadis” in Geb. v, Chr. Belangen, ’s avonds 8 uur. Donderdag 16 November, ’s Avonds 7.30 uur in het Lokaal te Abbega Her opening van de Chr. School. Freed 17 Nov. Mienskip Snits. Mefr. M. TilmaBraam fan Snits, oer Dene marken. Jouns 7.30 üre by Hanen burg. Zaterdag 18 November. Sneker Accor- deon-orkest. ’s Avonds 8 uur in Geb. v. Chr. Bel. Populair concert o.l.v. de heer G. Schuil. Vocaliste Mieke Damhuis,' met medewerking van Henk Stuurop. 11 November a.s. wordt mevr. H. Kuyt Hertzberger, Stationstraat 25, 75 jaar. Langer dan 50 jaar woont zij in onze stad en gedurende deze halve eeuw heeft ze zich heel veel op maatschappe lijk gebied bewogen. Zo had zii zitting in het Vrouwencomité 1914T8 ten be hoeve van de ge mobiliseerde solda ten; in het comité Weense kinderen uit diezelfde tijd; zij zorgde mede voor de ontvangst in Friesland van 1200 Franse vluch telingen in 1918. Talrijke andere verenigingen, zo als Dierenbescher ming, Blindenzorg, Pro Senectute en T.B.C.-bestrijding deden een beroep op haar werkkracht. Gedurende 16 jaren leidde ze de verkoop van de kinder postzegels ter plaatse en vanaf de op richting der Ver. v. Huisvrouwen was zij mede-redactrice van het blad „De Sneker Huisvrouw”. Bij de oprichting der afd. Sneek v. d. Vereniging van Slechthorenden in 1926 werd zij tot voorzitster gekozen en dat is zij gebleven tot de bezetter haar in 1941 een „halt” toeriep. Deze taak had van den beginne haar volle sympathie. De geïsoleerde S. H. weer in het volle leven te plaatsen was het liefste wat zij deed. Ongebroken naar lichaam en geest dook deze vitale en energieke vrouw in 1945 Weer op in onze stad. De Vereni ging van S. H. benoemde haar op de eerste vergadering, die zij bijwoonde, tot ere-voorzitster, toen bleek dat ze de voorzittersstoel graag aan een jongere kracht overdroeg. Wij wensen de jubi- laresse nog een blijde levensavond. Te Zuid-Scharwoude zijn twee kinde ren uit het gezin De Bakker door ver stikking om het leven gekomen, de tien jarige Jacob en de éénjarige Corrie. Een meisje van vijf jaar kon worden gered. In de woning van de familie De Bak ker was door nog onbekende oorzaak brand ontstaan. De heer De Bakker, die reeds ter ruste was, werd opge j jn de Middellandse zee. De Prins zal op schrikt door de brand. Zijn moedige po 27 November per vliegtuig op Malta gingen alle drie kinderen te redden, mis - lukten. Slechts met één lünd kon hij met moeite het brandende huis verlaten de beide anderen zrin door de rook er •W&i- X S8W>:w zx isi njksmspecteur voor het brandweerwezen kunnen zich met het plan verenigen, him, in samenwerking met de directeur- boekhouder yan de dienst, de heer M. tonnenwagens met paardenoespanning, welke uitrijden met één voerman en zer aan de bijzondere lagere school al daar. stikt. De vrouw des huizes was n> thuis. ie op 25 November op het eiland 'ut verwacht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1