Lellerkunfllge Joon - Kriie Suits hal plannen - saeh Hogerhuis a M Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST W erkersbijeenkomst N.V.V. Kinderoptocht met lampions III I DINSDAG 14 NOVEMBER 1950 5e JAARGANG No 92 Redacteur L. KIEZEBRINK 3000 turners naar Sneek Wie komen uit Indonesië Bioscuopnieuws Niet alleen anthraciet Geslaagd Première Hogerhuis-saek yn Snits Verbetering van rijkswegen in Friesland Half milliard landbouw* producten meer uitgevoerd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 Telet. 2872 ''WO Rijdend postkantoor voor kinderzegels Toneelavond Groninger vereniging Nieuwste treinen der N.S. Verkoo middag Ned. Herv. Wijkverpleging Krite Snits hat plannen 4 SNEEKER NIEUWSBLAD Desimber D. A. TAMMINGA. Ned. De voorlopige commissie. men dochs gjin lid wurde”, nou stiet de oanjefte iepen. Hwa’t earst komt giet foar. Dit is ien plan fan de krite; plannen om de leden noch mear to bieden as oan nou ta en ek om it peil fan it beane omheech to bringen lizze ré. Wie helpt mee? Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: Men schat dat per dag alleen over de Limburgse grens 500 kg. koffie naar Duitsland gesmokkeld wordt. Van 1 Sept, t.e.m. 15 Oct. zijn door de Ned. douane daar 20000 kg. koffie in beslag genomen. Naar het Fr. Dagblad verneemt zal de jaarlijkse toogdag van het Noorder- gewest van het Ned. Chr. Gymn. Ver bond het volgend jaar Pinkstermaan dag in Sneek worden gehouden. De organisatie van dit turnfestijn, waaraan meer dan 3000 turners en turn sters deelnemen, is opgedragen aan de Chr. Gymn. Ver. „Advendo” te Sneek, die volgend jaar haar 30-jarig bestaan viert. Dit seizoen zal er tenminste 400.000 ton huisbrand meer ter beschikking zijn dan verleden jaar, maar hoewel er dus wel voldoende kolen zijn, zal men in ieder geval niet uitsluitend anthraciet thuis kunnen krijgen. Men zal er zo zegt de Adviescommissie voor huis- brandvoorziening rekening mee moe ten houden, dat in het gunstigste geval slechts ten hoogste de helft van de be stelling in anthraciet kan worden ge leverd. Sneker hoedenwasserij aan het Kleinzand omstreeks 1830. (Zie art. Aan winsten Fr. Scheepvaartmuseum in 2e blad.) De Minister van Verkeer en Water staat heeft aangekondigd, dat nog dit jaar begonnen zal worden met de ver betering van enkele rijkswegen in Fries land, wanneer de volksvertegenwoordi ging de gelden daarvoor zal toestaan. In de rijksweg no. 43 zullen de grond werken tussen Stobbegat en Heerenveen worden aangelegd, terwijl van weg no. 43a het gedeelte BergumerdamNije- gasterhoek zal worden voltooid. In Gro ningen zullen de reeds enige jaren ge leden aangelegde aardebanen voor bocht- afsnijdingen bij Noord- en Zuidhorn van een verharding worden voorzien. De mi nister motiveert deze en andere voorge stelde verbeteringen met te wijzen op de toenemende werkloosheid in de pro vincies Groningen, Friesland, Drente en Noordbrabant. Deze maakt het noodza- kelrjk maatregelen te treffen om de werkgelegenheid te verruimen in die provincies. In totaal wordt een bedrag van zeven millioen gulden aangevraagd voor die werken die nog dit jaar zullen .beginnen, Het rijdende postkantoor, dat vorig jaar met zoveel succes kinderzegels heeft verkocht, zal ook dit jaar weer rijden. Heden begint dit postkantoor op wielen zijn tournée in Soest; tot en met Oudejaarsdag zal het dan een zeer groot aantal plaatsen in ons land bezoeken. In Sneek komt het op 15 December. Nadat de voorzitter Donderdagavond om ruim acht uur de, in groten getale opgekomen, Groningers het welkom had toegeroepen en een speciaal huldewoord aan het adres van het lid van verdienste van de Landelijke Vereniging, Mr. Haan, had gericht, begon in het gezellig inge richte en smaakvol verzorgde St. Jozef- gebouw het stuk van deze avond „As stad en laand bie’nkander komen” op de planken te draaien. Het uit drie bedrij ven bestaande spel viel, gehoord de re actie uit de zaal, buitengewoon in de smaak. Het gegeven werkte hiertoe ook wel mede, omdat de lach en de traan beide er in verwerkt waren zonder dat de schaal naar een van beide kanten tè zeer doorsloeg. Een gezellig en onder houdend stuk dat over ’t algemeen ook wel goed werd gespeeld. Er waren on der de vertolkers van de verschillende rollen betere en iets minder goede spe lers, maar het gemiddelde stond toch op een behoorlijk peil met hier en daar, op bepaalde momenten, enige uitblinkers. In ieder geval was bij verschillende van diegenen die nu al enkele jaren mee spelen in deze toneelgroep weer verbete ring in hun spelopvatting te bemerken. Dit is natuurlijk ook mee te danken aan de algemene leiding die al geruime tijd in dezelfde handen berust. Hiermee wil natuurlijk niet gezegd zijn dat hier en daar nog geen verbetering van spel en regie kan plaats hebben. Maar een voor deel is natuurlijk wel dat èn spelers èn leiding in de loop der tijden door gere gelde samenwerking de nodige routine hebben opgedaan en daardoor steeds beter op elkaar raken ingespeeld. Wij zouden, zoals opgemerkt, dan ook nog wel enige critiek kunnen oefenen op het geheel en op verschillende details, maar waar het hier een zuivere ama- teurploeg betreft, lijkt het ons beter, temeer waar door de deelnemers even goed gespeeld wordt als door andere soortgelijke toneelverenigingen, die hier achterwege te laten. Veeleer zouden wij hulde wensen te brengen aan het vele, enthousiaste en harde werk dat door deze dames en heren is gepresteerd om tot een dergelijk, op knap peil staand, resultaat te komen. Het daverend applaus dat na ieder bedrijf en vooral aan het slot opklonk, was dan ook een welverdiende beloning voor hetgeen hier gebracht was. Na zich als tolk van de hele Vereniging in een dankwoord met bloemen enz. tot de toneelgroep en de leiding te heb ben gericht, sloot de voorzitter deze ge slaagde en gezellige avond om tot slot een tot weerziens toe te roepen voor de „Neijjoarsveziede” in 1951. Waaraan wij toe zouden willen voegen „Groningers, jullie bent op de goede weg, ga zo door”. Op een vergadering van de R.K. Ned. boeren- en tuindersbond te Den Bosch heeft minister Mansholt een rede ge houden. Hij legde de nadruk op het feit, dat de steeds toenemende veestapel ook een evenredig uitbreidende veevoeder- productie vraagt, die de boeren zelf ter hand zullen moeten nemen. Aankoop in het buitenland is niet verantwoord, om dat Nederland daartoe, zeker na het ver strijken van de Marshall-hulp, de devie zen zullen ontbreken en het niet zeker is dat deze producten dan nog, zoals nü het geval is, voor een deel uit de landen met zachte valuta zullen kunnen worden gekocht. De minister wees op de noodza kelijkheid van het bereiken van een la gere kostprijs voor onze landbouwpro ducten en verbetering der kwaliteit. Ter bereiking van dit laatste is, wat betreft de melk, een wetsontwerp, houdende regeling van betaling van de melk naar kwaliteit, in voorbereiding. Ook zal de bestrijding van de runder t.b.c. krachtig worden gestimuleerd. Daartoe in staat gesteld door de E.C.A.-gelden zal de regering voor deze bestrijding 50 mil- lioen gulden uitgeven. Ten aanzien van de buitenlandse handel in agrarische producten betoogde de minister dat de behoefte in de Westeuropese landen zeer groot is, doch dat de handel niet bevre digend wordt genoemd zolang nog aller lei belemmerende bepalingen blgven be staan. De export is dit jaar van Januari tot en met September echter tot 1740 Op Dinsdag 7 November j.l. hield de Sneker Bestuurdersbond in samenwer king met het N.V.V. een feestelijke bij eenkomst met het kader en him vrou wen, ter gelegenheid van het bereiken van de 400.000 leden. Het St. Jozefge- bouw was geheel gevuld toen de pen ningmeester v. d. Wal wegens verhinde ring van de voorzitter der S.B.B. allen welkom heette, in het bijzonder de leden uit IJlst en de N.V.V.-propagandist de heer D. v. d. Meulen. Wij allen weten, aldus spr., waarom wij hier vanavond bijeen zijn. Het N.V.V.-bestuur heeft ge meend om bij het bereiken van de 400.000 leden het kader een gezellige avond aan te bieden. Ook Sneek heeft in dit opzicht zijn taak verstaan. Telde de S.B.B. in het eerste kwartaal van dit jaar 1082 leden, dit getal is in de loop van 1950 gestegen tot 1172. Een getal dat echter nog wel voor verhoging in aanmerking komt. Spreker wekt de leden op om met dezelfde geestdrift verder te werken aan de groei van het N.V.V. Hierna was het woord aan de spreker van deze avond, de heer D. v. d. Meulen van A’dam. In een korte maar duidelijke rede ging de spreker in vogelvlucht het ontstaan en de groei van het N.V.V. na, en memo reerde hierbij enkele der pioniers, o.a. Polak en Oudegeest. Ook in hun tijd was de strijd niet gemakkelijk, maar deze is nu en zal dat in de toekomst evenmin zijn. Ook de toekomst zal offers van vrije tijd voor ledenwerving en scholing vragen en in dit verband richtte hij zich tot de jongeren onder de aanwezi gen en wees hun op hun taak. Vele pro blemen vragen de aandacht van de be stuurders, o.a. de P.B.O. Het bereiken van de 400.000 leden (welk getal intus sen al weer met duizenden is overschre den) is een mijlpaal, waar we even bij blijven stilstaan, maar dat ons inspireert om met dezelfde geestdrift verder te werken voor het N.V.V., omdat er dui zenden ongeorganiseerden zijn, die tot nog toe hun plicht niet verstonden. Het is onze taak om hen er van te overtui gen dat ook zij georganiseerd behoren te zijn. Hierna Overhandigde de spreker persoonlijk aan een viertal van de dertig werkers het voor die doel vervaardigde aandenken en bracht hun de dank van het N.V.V. over voor hun werken, ter wijl hij ook de vrouwen van deze wer kers in zijn dankwoord betrok voor het begrip dat zij getoond hebben voor wat de taak van hun mannen was. Na een korte pauze was het woord aan het ge zelschap Westra uit Stiens, dat in een vlot tempo een goed Fries cabaretpro- gramma bracht. Zang, muziek en schets jes wisselden elkaar af. Vooral de schets „Gjin fr’oulju oer de flier” was een da verend lachsucces. Vooral de scène van het vaatwassen door een vrijgezel had nogal wat critiek van de zijde der da mes. Zij doen het zeker anders. De kop jes werden toch wel schoon. Natuurlijk was het propagandistische element in dit programma niet vergeten, maar het was er zodanig in verweven dat het nimmer aan een teveel deed denken. Voorzitter v. d. Wal kon dan ook aan het eind van de avond (’t liep tegen 12 uur) het gezelschap Westra namens alle aanwezigen hartelijk dank zeggen voor het gebodene. Een voorlopige commissie in onze stad heeft zich ten doel gesteld een lam- pionoptocht voor de jeugd te organise ren. Deze tocht, waarbij de kinderen van een vijftal punten in de stad naar het Martiniplein zullen marcheren, wordt gehouden op Zaterdag 25 Novem ber a.s., ’s middags 5 uur. Wij zijn namelijk van mening dat wat in andere plaatsen kan, ook hier moge lijk moet zijn. Nu vormen de kinderen hier onder elkaar wel groepjes die luid zingend door de straten trekken, maar het zou veel leuker zijn als wij ouderen hierbij een handje hielpen en een grote optocht voor hen organiseerden. In ’t belang van de jeugd moeten wij die taak vrijwillig op ons nemen en wij hebben dat gedaan in de overtuiging dat velen ons hierbij willen helpen. Wie daartoe bereid is wordt Vrijdagavond a.s. om 8 uur in de vergaderzaal van Restaurant Piso verwacht, waar het plan verder zal worden besproken. De plaatselijke ver enigingen wordt verzocht hierbij ook met een of meer afgevaardigden aan wezig te zijn, terwijl ook de aanwezig heid van de beide muziekverenigingen, schoolbesturen en onderwijzend perso neel, kortom van allen die met ons plan sympathiseren, zeer op prijs zal worden gesteld. Verder kan men meehelpen door een prijsje beschikbaar te stellen. Groot en kostbaar behoeft dat niet te zijn, want een kinderhand is gauw gevuld. Indien ons plan slaagt, dan zal deze optocht voortaan ieder jaar op 11 No vember worden gehouden. Het doel van onze commissie is verder al het mogelijke te doen om Sneek als tweede stad van Friesland de plaats te geven die haar toekomt, en ook daarom hopen wij dat velen aan onze oproep, om Vrijdagavond bij Piso aanwezig te zijn, gehoor zullen geven. Zij die prijsjes beschikbaar stellen, kunnen dit vóór of op deze vergade ring doen. Van Woensdag af reeds zullen op het traject naar het Noorden de nieuwe rij tuigen in de treinstellen van de N. S. worden opgènomen. Zij zijn van buiten turquoise geschilderd. Ook het interieur trekt de aandacht, niet in de laatste plaats door de uitstekende verlichting. Er is veel comfort en de sfeer is huise lijk. Ter vergroting van het comfort is de coupé-afmeting zodanig, dat zich in het eerste/tweede-klasse rijtuig acht coupé’s bevinden tegenover vroeger ne gen en in het derde-klasse rijtuig negen tegenover vroeger tien. Wat onmiddellijk opvalt, is de aanzienlijke verbetering van de vorm en veerkracht van de zit tingen; grote zorg is vooral besteed aan de kleur en de uitvoering van de stof fering. De restauratie-afdeling is geen „bar” zoals sommigen veronderstellen, maar een aantrekkelijke ruimte om even een hartig hapje te nuttigen, ten hoogste een „snackbar” dus. Een telefooncel is aanwezig, zodat het binnen afzienbare tijd mogelijk is in de trein te telefoneren. De P.T.T. heeft deze materie nog in behandeling. Het is voorts de bedoeling het personeel van deze doorgangsrijtuigen te versterken met een informatrice; er zal gelegenheid zijn van de beginpunten af plaats te be spreken. Wil men een partijtje bridgen? Geen nood, er kan gezorgd worden voor een bijzettafeltje. Nog een voorbeeld van de service die deze nieuwe trein biedt: door middel van een deurcontact wordt bij het openen van het portier een tree- plankverlichting ingeschakeld. Deze maand herdenkt de K.L.M. het feit, dat gedurende 15 jaar ste wardessen in dienst zijn. Het is altijd moeilijk om een groot aantal stewardessen bij elkaar te krijgen, doch dit is ons gelukt en de stewardessen maken van de ge legenheid gebruik om een vreugdedans op het platform van Schiphol uit te voeren* Met het troepentransportschip „Wa terman”, vertrokken van Tandjong Priok 30 October en vermoedelijk 24 No vember te Rotterdam aankomend, repa triëren o.a.: van de Kon. Landmacht van 43 Br. Verb.: korporaal M. Ferwer- da, Napjusstraat 15, Sneek; van de Kon. Marine serg. mach. J. G. Visser, Fre- derik Hendrikstraat 44, Sneek. Met het troepentransportschip „Em pire Brent”, vertrokken van Tandjong Priok 28 October en te Rotterdam 3 December verwacht: geen uit deze om geving. Reeds maandenlang hebben tal van nijvere handen zich beijverd een groot aantal voorwerpen te vervaardigen ten bate van de Ned. Herv. Wijkverpleging alhier. Duizenden en nog eens duizenden steken zijn er gelegd om prachtige spreien, kussens en tal van kleinere hand werken het aanzien te geven. Waren deze voor verreweg het grootste deel door rappe damesvingers tot stand ge bracht, ook de heren hebben zich niet onbetuigd gelaten. Een paar prachtige witgeverfde tuinstoelen en een aller leukst kindertuinstelletje hebben zij weten te maken, welke voorwerpen on getwijfeld zeer de aandacht zullen trek ken en zeer zeker grage kopers zullen vinden. Toen wij eens een kijkje gingen nemen in het Geb. v. Chr. Bel., waar Dinsdagmiddag 2 uur de verkoping zal worden gehouden, was men druk bezig de verschillende stands op te bouwen, waarin vakbekwame etaleurs de rijke voorraad goederen met zorg rangschik ten, zodat het een weldaad voor het oog is al dit mooie te aanschouwen. Voor de vermoeiden en dorstigen zal ge legenheid zijn even te rusten en voor matige prijs lafenis te verkrijgen in de vorm van thee of chocola. Natuurlijk zullen de attracties niet ontbreken het raden naar de naam van een keurige pop, het aantal erwten in een fles, enz. Als nu het weer meewerkt zullen er on getwijfeld vele kijkgrage koopsters en kopers komen, die het doelde verster king van de kas voor de aanschaffing van verplegingsmateriaal van de Ned. Herv. Wijkverpleging, daardoor helpen bevorderen. Wy mienden dat bidoeld birjocht fan ’e organisatoren kaem, mar dat blykt net sa to wezen. Yndied krigen wy Sneon it goede birjocht, dat hjir nou folget. Foar de 4e kear hat Fryslan yn Boal- sert de iepening fan ’e boekewike bilibje kinnen. Foar de 2e kear waerd er yn Snits sletten. It wie in tradysje wear- dich, dat sluten. Spitich dat er yn ge- faer komt, as it bisyk net greater is. As Drachten in 300 bisikersopbringe kin, dan is in 100 (wis, it wie min waer) foar Snits net genóch. Mén moat de ynitiatyfnimmers, de trije boekhannels v. d. Meulen, v. d. Pijpekamp en Wie- lenga tankber wêze foar it ündernim- men en hoopje, dat hja it der nou net by sitte litte. Hja hiene in goed for- soarge ütstalling en mei de ynlieding fan Abe Brouwer oer it libben en it wurk fan de Gysbert Japikspriiswinner, Dr. Y. Poortinga, stie de joun wol yn it teken fan it boek. Brouwer gie de karaktereigenskippen fan Poortinga nei en foun alle facetten fan syn geast yn Elbrich werom. Hy lies dêrnei stikken üt it earste en twadde diel foar, der’t er der hoe langer hoe better mei yn kaem. Nei it skoft spilen Dr. Dykstra, D. A. Tamminga, frou Radsma en S. Leiker Dzjengis fan J. J. Slauerhoff. Dit stik is yn 1946 fan D. A. Tamminga oerset. Der komme 4 persoanen yn foar, dêr’t trije in sterk sprekkend karakter fan ha. It stik stiet en fait mei de ütbyl- ding fan dy karakters, binammen mei dy fan de Chan en syn soan. Gelokkich wie dat yn goede hannen, oars hie it grif in mislearring wurden. Hanneling is der allinne oan it bigjin fan it stik en as men dy ütfiere moat (ien mei it swurd efternei sitte) op in romte fan likernóch 10 m2., dan is dat noch in swierrichheit op himsels. Foar Dr. Dyk stra, dy’t oars neat to dwaen hie as op ’e troan sitte, mei men great respekt ha. Hy hie eat fan it riedseleftige fan it Easten en liet sunder stiif to wurden uterlik net to folie fan syn tinken sjen. Syn grime wie ek best. Tamminga hie efkes to min romte. In bytsje direkter ta dyjinge prate tsjin hwa’t er spriek, koe mei syn lüd wol lije. Hy hie him tige goed de rol yntocht en hie mei syn stim alles foar om de driging üt to byldzjen, dy’t der fan Dzjengis ütgong. Ek frou Radsma, as Aghm koe bar lytse rol goed oan. De fjirde fan it kwartet founen wy de swakste. In goede joun meiinoar. Al jierren lang moat it bistjür fan de Snitser Aldselskipskrite lju, dy’t lid wurde wolle op in wachtlist sette. Dat is foar dy minsken, mar ek foar it bi stjür, net aerdich. Nou’t it tai nammen op dy wachtlist hieltyd greater wurdt der steane al weer oer de hündert op hat it bistjür bisletten om to ünder- sykjen oft der genoch bilangstelling is om in fjirde joun fol to krijen. As bliken docht dat der 250 minsken ré binne lid to wurden, dan sil de krite tonei 4 jou- nen jaen. It is faeks net forkeard efkes inkelde dingen to neamen, dêr’t in lid, dy’t in ynlage fan f 4.75 yn it jier bi- tellet, rjocht op hat Foarst trije kear yn in winterskoft kriget it foar in sjong- en toanieljoun twa kaerten, dêr’t tagongsbiwizen op to krijen binne. Twad kin in lid foar syn hüsgenoa- ten ekstra kaerten krije, t.w. 1 kaert mear foar f 1.50 en 2 kaerten mear foar f2.75 yn ’t jier. Tred elk lid kin mei frou of man lid wurde fan it kritetoaniel en fan „Mar- sang”. Fjirdde leden krije alle wiken de prachtige krante „Frysk en Frij”, dêr’t it abonnemintsjild allinne al f 4.yn it jier fan is, forgees tastjürd. Dat de krite in bernekoar hat, gans forieningen en ynstellingen stipet (ü.o. Beatrixoord, Fryske Cultuerried, Fryske Akademy, Frysk ünderwiis) en op oar gebiet frijhwat üt ’e wei set, mei achte wurde bikend to wezen. Foarop stiet dat dejinge, dy’t him nou as kandidaet-lid oanjowt pas lid wurdt as it fêststiet dat it minimum tai foar in fjirde joun helle is en foar safier it tal biskikbere plakken op dy joun it ta- lit. Om de aksje hwat oan to moedigjen kriget elk, dy’t mear as fiif leden oan- bringt in aerdich presintsje en hat kans op ien fan de tsien Fryske boeken, dy’t biskikber steld wurde; dy’t de measte leden oanbringt kriget in boekwurk ta in wearde fan f 12.50. Namme, wenplak, strjitte, hüsnü. en, sa nedich, tai ekstra kaerten foar hüsgenoaten düdlik op- jaen. Hüsgenoaten fan bisteande- leden moatte apart opjown wurde. Gauris ha wy hearre moatten: „fan de krite kin Het Amicitia-Theater komt a.s. Woens dag en Donderdag met als hoofdnum- mer: „Flamingo Road” (boulevard der hartstochten) met Joan Crawford, Da vid Brian, Zachary Scott en Sydney Greenstreet in de hoofdrollen. Joan Crawford speelt hier Lane Bellamy, een danseres, die een ander leven wil gaan leiden en daarbij door de hoofdcommis saris van politie Carlisle (Scott) gehol pen wordt. Deze commissaris is echter ongewild een instrument van een on scrupuleus politicus Titus Semple (Greenstreet) die, omdat Lane hem doorziet, haar elders in de gevangenis weet te krijgen; Carlisle gaat te gron de doch Semple ontgaat zijn lot niet. Als Lane weer uit de gevangenis komt maakt zij nl. kennis met Reynolds (Da vid Brian) de grote politieke tegenstan der van Semple met wie hij de strijd aangaat. Lane huwt Reynolds en zij raakt nog verward in de hevige strijd tussen beide mannen, die met de dood van Semple eindigt, en de weg effent naar een beter begrip tussen Lane en de grote politicus, die ze bijna te laat lief kreeg. Joan Crawford zien we hier op een keerpunt van haar carrière. Ze heeft zich afgekeerd van de rollen die weinig sympathieke figuren uitbeelden en maakt een grootse creatie van deze bijzonder sympathieke Lane Bellamy. „De Hogerhuis-saek” giet Fryslan troch. De „Nije Toanielgroep” ünder lieding fan Lammert Popma sil dizze winter „De Hogerhuis-saek”, in stik yn fjouwer bidriuwen fan D. A. Tamminga, hiel Fryslan troch foar it fuotljocht bringe. „De Hogerhuis-saek” is de biarbeiding fan in histoaryske stoffe, en bihannelet it proses tsjin de trije bruorren Hoger huis uit Bitgum, dy’t yn 1895 troch it Ljouwerter gerjocht foroardiele waer- den ta tichthüsstraffen fan tolve, alve en acht jier. It stik leit in skril Ijocht op de arbeiderstastannen üt dy dagen, sa- wol as op de h&lding en de methoaden fan in rjochtspraek, dy’t der op üt wie de opkommende arbeidersbiweging to knoeijen. It is Lammert Popma, dy’t de regy fiert. slagge üt ünderskate plak ken de gaedlikste meiwurkers to finen. Sawol spylders üt Drachten en Frjent- sjer as üt Ljouwert dogge mei. De première sil wêze op Freed 1 De simber to Snits, it wenplak fan de auteur, yn ’e seal fan Amicitia. Opfie- ringen yn Ljouwert binne fêststeld op 6, 8, 12 en 15 Desimber. It leit yn ’e bidoeling fan de organi- saesje, „De Hogerhuis-saek” op safolle mooglik plakken yn Fryslan to bringen, ynsafier de toaniel-akkomodaesje soks talit. Der moat mei klam op wiisd wurde, dat dit stik net sjoen wurde wol as in actualiteit yn dy sin, dat it in werjefte wêze soe fan hjoeddeiske tastannen. De actualiteit leit yn it altyd bliuwende tragyske konflikt fan macht en rjocht; hjir is dat konflikt tekene yn ’e foarm, dy’t it op ’e ein fan ’e njoggentjinde ieu yn Fryslan oannaem. De organisaesje fan de opfieringen is yn hannen fan it deiblêd „Heerenveense Koerier” op it Hearrenfean. In foartidich birjocht ünder boppe- steand kopke foarkommend yn it „Sneeker Nieuwsblad” fan 10-11 steane safolle ünkrekte dingen yn, dat it ne dich is en kom der efkes op werom. It iennichste, dat yn it stikje alhiel strykt mei de wierheit is de meidieling dat de earste opfiering fan it toanielstik „De Hogerhuis-Saek” op 1 Desimber yn Snits wêze sil. Mar fierders moat sein wurde: 1) de première wurdt alhiel gjin „ga- la”-joun, mar sil ek yn forban mei de ynhald fan it stik, in sober karakter hawwe; 2) it stik wurdt net spile troch De Jounpraters ,mar troch in nij foarme spylploech, dy’t him „De Nije Toaniel groep” neamt en dy’t stiet ünder regy fan Lammert Popma; 3) de rolfordieling is oars as it bi rjocht oanjowt en ek de nammen fan ’e spilers binne hjir en dêr forhaspele; 4) dizze opfiering fynt pleats ünder auspiciën fan de Heerenveense Koerier, dy’t ek de birjochtjowing yn ’e blêdden forsoarget. Wy kinne dan ek forwize nei de of- fisjele bikendmaking, dy’t der fan ’e wike fanwegen de organisators yn ’e kranten forskynt. Wierskynlik hat it „Sn. Nbl.” har bi rjocht üt in net-streekblêd oernom- men en is sa it slachtoffer wurden fan de bikende primeur jacht, dy’t al safolle ünkrekte en brike parsebirjochten for- oarsake hat. Dinsdag 14 November. Alg. Ned. Me* taalbewerkersbond, afd. Sneek. Bui tengewone vergadering in het St. Jozefgebouw, 8 uur. Dinsdag 14 Nov., ’s avonds 8 uur in Amicitia: R.K.T.S. Opvoering to neelstuk: „Moeder”. Woensdag 15 en Donderdag 16 Nov. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur Joan Crawford in „Flamingo Road”. Woensdag 15 Nov. Chr. Oratorium-Ver. Uitvoering van het dramatisch oratorium „Quo Vadis?” in Geb. v. Chr. Belangen, ’s avonds 8 uur. Donderdag 16 November. Natuurkundig Genootschap. Ie Lezing, ’s avonds 8 uur in zaal Piso. Spreker: Dr. P. J. Nieuwkamp. Donderdag 16 November, ’s Avonds 7.30 uur in het Lokaal te Abbega: Her opening van de Chr. School. Freed 17 Nov. Mienskip Snits. Mefr. M. TilmaBraam fan Snits, oer Dene marken. Jouns 8 üre by Hanen burg. Vrijdag 17 November. Band Nederland Indonesië Sneek en O. Vergadering ’s avonds 8 uur in Foyer Amicitia. Zaterdag 18 November. Sneker Accor- deon-orkest. ’s Avonds 8 uur in Geb. v. Chr. Bel. Populair concert o.l.v. de heer G. Schuil. Vocaliste Mieke Damhuis, met medewerking van Henk Stuurop. Maandag 20 November. Uitvoering ten bate van het Roode Kruis afd. Sneek, ’s avonds 8 uur in Geb. v. Chr. Belangen. Woensdag 29 November. Het Volkstoneel in Amicitia. Te Harlingen slaagde voor het Ver- pleegstersexamen mej, C. A. Werker 'millioen gestegen. D.t is 500 millioen Van hier, (meer dan in hei'-' ’e .j l.ak in 194J).

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1