Een nooj'anding met hindernissen bij Nijland R. K. Toneelclub Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST cf HOS I Sinterklaas gaat jubileren Quo Vadis r 5e JAARGANG No 93 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1950 Redacteur: L KIEZEBRINK Sneker Accordeonorkest Zangavond Rode Kruis Nieuwe Postdirecteur Aangereden Collecte Klaproosdag Laffe overval Opvoering „Moeder” 58 doden bij vliegramp 1 Telegram aan de minister van oorlog Mevrouw Hertogh ontmoet haar kind Jong-dierendag ,.S. en 0.” Geslaagd Apotheek Is neooend? KLEINZAND 7 Telet. 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - VI Welke Dokter Is Zondag te bereiken en welke Voor de 25ste maal op bezoek bij de Openbare Lagere Scholen N. H. Vrouwenvereniging 92 millioen uit Marshall-hulp voor agrarische doeleinden VRIJDAGS. De generale repetities op de avond vóór de grote dag waren al Kerknieuws het van In de afgelopen maand werd de lees- 6260. Ned. De keurmeester had een drukke dag. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, SNEEK. Te Groningen slaagde voor het krui- deniersvakdiploma onze stadgenoot de heer Th. Canrinus. OOSTHEM. In de Geref. Kerk alhier is tot ouderling gekozen de heer R. W Abma te Oosthem en tot diaken de heer F. Kramer te Nijezijl. NIJLAND, 14 Nov. Bij de heden ge houden stemming voor vier gemachtig den in het kiescollege wegens periodieke aftreding van de h.h. D. Atsma, D. Cnossen, H. Breeuwsma en F. Rijpma zijn de vier aftredenden herkozen. De hier op Klaproosdag gehouden col lecte heeft ƒ525.01 opgebracht. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Sneek door ds. A. J. van Oost te Vriezenveen. Chr. Oratoriumverenigingen Leeuwarden en Sneek, Op de Kamp te Amersfoort is de 81-jarige tuinder Smink, die uit de Co- ninckstraat kwam, door een vrachtauto Qverreden. Hij overleed ter plaatse. Vrijdag 17 November. Band Nederland Indonesië Sneek en O. Vergadering ’s avonds 8 uur in Foyer Amicitia. Apotheek A. J. v. d. Sluis, Markt straat 12. Zondag 19 November. Dr. R. Ubbens, Stationsstraat 27, telef. 2555 (b.g.g. no. 3000), van Zaterdagmiddag 4 uur tot Zon dagavond 10 uur. Redactie adret: SNEEKER NIEUWSBLAD Freed 17 Nov. Mienskip Snits. Mefr. M. TïlmaBraam fan Snits, oer Dene marken. Jouns 8 üre by Hanen burg. afd. v. Twee Amsterdammers, de 24-jarige landarbeider C. D. en de 20-jarige sui kerwerker H. W„ zijn gearresteerd we gens een overval met roof, welke zij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben gepleegd in een eenzame boerderij bij het Veluwse dorpe Uddel. Het boer derijtje wordt bewoond door de familie Van Z., bestaande uit man, vrouw en twee kinderen van dertien en tien jaar. Vrijdagavond om half negen werd er hard op de deur geklopt. De boer vroeg wie er was, maar kreeg geen antwoord. Toen er weer werd geklopt, pakte Van Z. een riek en ging naar buiten. Hij had nog maar net een voet buiten de deur gezet, toen hij een hevige klap op zijn hoofd kreeg. Hij vluchtte naar binnen en wachtte met vrouw en kinderen op de deel af wat er zou gaan gebeuren. Een van de mannen was intussen op het dak geklommen, waar hij een bovenlicht intrapte. Nadat hij daar doorheen naar binnen was gekomen, brak hij de linnen kast open. Daar was geen geld te vin den. Toen begon hij de angstige bewo ners met een knuppel te dreigen en hij kreeg de vrouw zo ver, dat zij hem het enige geld wat in huis was, gaf, een kleine honderd gulden uit een spaarpot van de kinderen. De bandiet verdween daarmee weer door het bovenlicht, maar het duurde nog enige tijd, voordat Van Z. het waagde om de buren te gaan waarschuwen, die de politie van de over val op de hoogte stelden. Aanvankelijk was er geen spoor van de daders te bekennen, maar in samen werking met de centrale recherche te Amsterdam gelukte het de beide man nen in de hoofdstad te arresteren. Zij zijn in het huis van bewaring te Zutphen opgesloten. De 21-jarige verpleegster M. van der Meulen uit Hilversum die op de fiets reed is op de Taludweg aldaar door een haar achterop rijdende trekker met op legger aangereden. Zij is na korte tijd overleden. fantasie en vindingrijkheid opgelost. Door vertrek en andere mutaties raakte men in de loop der jaren heel wat goede krachten kwijt, o.a. het echt paar Braaksma en de heren Koopmans en Spoelstra, die in de meeste gevallen door „gewone” mensen werden vervan gen. Meester Spoelstra bleef het langst. Zelfs na zijn pensionnering in 1941 kwam hij nog op de planken, voor het laatst in 1945, toen de tijdens de be zetting afgeknapte draad weer werd opgevat. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Het rijwiel werd vernield, terwijl Alten- burg klaagde over pijn in de schouder. Een juist passerende arts verleende eerste hulp. Het slachtoffer werd naar het St. Antonius-ziekenhuis te Sneek ver voerd, waar bleek dat hij een gapende hoofdwonde, een hersenschudding en een gekneusde schouder had. (O.N.) In haar eerste optreden in het seizoen 1950-’51, dat tevens een herdenking van haar eerste lustrum was, voerde de R.K. Toneelclub Sneek Dinsdagavond in Ami citia, voor een groot publiek op het dra ma in 10 tonelen „Moeder” door G. van Halsteren. De inhoud van het stuk vat ten we hier samen in de korte weergave van het programma zelf: „Als dit spel in twee regels zou moeten worden sa mengevat, dan zou het kunnen met Von dels bekende versregels: Och d’ouders teelen ’t kint en maecken ’t groot met smart, Het kleene treet op ’t kleet; de groote treên op ’t hart. Het is de geschiedenis van ’n eenvoudige boerenvrouw met haar twee zoons. Peer is haar steun, maar Willem is haar grote zorg. Ze leven rustig op hun kleine hoeve tot dat Peer wil gaan trouwen met een meisje dat niet bij hem past. Het is dan ook dit moment waarmee het stuk begint. Peer trouwt tegen Moeders zin, en komt met z’n vrouw inwonen op de boerderij. Eerst gaat alles goed, maar als Marie steeds meer de lakens gaat uit delen en Moeder geheel verdringt, dan komen er strubbelingen, welke uit groeien tot hevige woordentwisten. Marie ontpopt zich als een grote bazin en heeft daarbij aan Moeder en de schuwe Willem een gemakkelijke prooi. Zij weet het zover te krijgen dat Moeder naar een gesticht moet. De eenzaam achterblijvende Willem ziet dan in z’n wanhoop geen uitweg meer Men ziet het de probleemstelling in dit stuk is zeer eenvoudig, en de behan deling ervan doet hier en daar wel eens aan stukken van Fabricius sr. als b.v. „Onder één dak” denken. Het stuk heeft enige zeer zware rollen; met de goede of minder goede uitbeelding ervan staat of valt het. En laten we direct maar zeg gen, hier „stond” het. Want de uiterst Met ingang van 1 December is be noemd tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier de heer A. Vis ser, thans in gelijke functie werkzaam te Harlingen. Woensdagmiddag omstreeks 5 vond op de straatweg nabij Rauwerd de nog in Indone- en Nieuw-Gui- zware Moeder-rol werd bijzonder goed verblijvende militairen van de H- vertolkt en dat betekende nog al wat, want een geheel gamma van menselijk leed moest uitgedrukt worden in de fi guur van de eenvoudige boerenvrouw, die aanvankelijk nog krachtig, in de vruchteloze strijd met haar schoondoch ter gaandeweg gebroken wordt. Zeer zwaar was ook de rol van de mensen- De heer W. Vliegenthart, vroeger hoofd aan de Montessorischool alhier, slaagde 13 November voor zijn docto raal examen paedagogie. Men schrijft ons Evenals het vorig jaar wordt ook nu weer een zang-avond gehouden ten bate van het Rode Kruis afd. Sneek. De vol gende koren verlenen hun medewerking: Doopsgezind Kerkkoor, Doopsgezind Jeugdkoor, R. K. Kerkkoor „St. Caeci- lia”, R. K. Jongenskoor, Arb. Zangver. „Morgenrood”, Jeugdkoor van Morgen rood, Meisjeskoor van Morgenrood, R.K. Gemengd Koor Bolsward, terwijl een groot orkest, bestaande uit bekende mu sici uit Sneek, Bolsward enz. verschil lende nummers zal begeleiden. Eerst zullen de koren afzonderlijk hun pro gramma afwerken. Als slot zullen dan de koren tezamen met orkest uitvoeren het Halleluja-Koor uit „Der Messias” van Handel, Ave Verum van W. A. Mo zart, „Die Himmel erzahlen” uit Die Schópfung van Haydn, alles onder lei ding van Flucie van Bergen. De beide eerste nummers werden het vorig jaar met veel succes uitgevoerd en worden nu op veler verzoek nog eens gezongen. Deze avond, die om 8 uur aanvangt en gehouden wordt in het Geb. v. Chr. Bel., moogt U niet missen. Niet alleen dat U een prachtige avond voor slechts 75 ct. krijgt, U steunt er ook nog het Rode Kruis mee. Voorziet U vroegtijdig van kaarten. Zie verder de advertentie in dit blad. schuwe Willem, ’n bijzondere figuur; soms vroegen we ons wel eens af of de schrijver hier de levensechtheid wel ge trouw gebleven is, want was deze Wil lem soms niet wel eens te normaal voor een wat abnormale, dan weer te abnor maal voor een normale? Deze figuur leek ons wat tweeslachtig. Maar deze opmerking geldt de schrijver, niet de speler, die een werkelijk aangrijpende creatie van deze tragische rol gaf. De eerste negen tonelen van dit lange dra ma worden gekenmerkt door een zeer trieste, deprimerende sfeer, waardoor eigenlijk geen sprankje licht dringt; een sombere spanning houdt allen gevan gen en dat deze er ook in deze opvoering was, pleit voor regisseur en alle speel sters en spelers; geen detoneerde, er waren geen bepaald hachelijke momen ten. Natuurlijk speelde de een wel wat beter dan de ander, hier was wel eens wat meer natuurlijke aanleg, daar had men gtellig hard moeten werken om een tekort daaraan aan te vullen, maar al len droegen tot een evenwichtige opvoe ding bijde schoondochter Marie en Peer, ook zware rollen, speelden, al kon den zij het niveau van Moeder en Wil lem niet bereiken, toch verdienstelijk en zoals gezegd, de bezetters der kleinere rollen schoten niet tekort. Een apart hoofdstuk als ’t ware vormt het tiende, laatste toneel. Als Marie en Peer van Moeders begrafenis terugkeren, vinden zij thuis de pastoor, die hun ook de dood heeft aan te kondigen van Willem, en Marie en Peer hun harteloos gedrag jegens moeder en broeder onder het oog brengt. Ondanks de trieste omstandig heden dringt dan licht in de sombere sfeer, want er is klaarblijkelijk oprecht berouw; niet minder dan magistraal werd hier de pastoorsrol gespeeld en dat droeg niet weinig bij tot een zeer tref fende slot-acte. Al met al een geslaagde avond, waarmee de club eer heeft inge legd, in ’t bijzonder ook de regisseur de heer H. Siemonsma. Lof aan het strijkje voor de prettige muziek tijdens de pauzen en de toepasselijke nummers tussen de laatste acten gespeeld. De toneelaankleding was verzorgd door H.B.Z. (en er moest nogal wat gebeu ren, want het meubilair werd voortdu rend rijker, dank zij de koopzieke Marie) het kapwerk door de heer D. Hamersma. Op de Noordelijke helling van de berg Obiou in de Franse Alpen, op een hoogte van 2000 meter, heeft men de droeve resten gevonden van een Cana dees passagiersvliegtuig, dat met 58 in zittenden is verongelukt. Bijna alle pas sagiers waren pelgrims, die een bezoek hadden gebracht aan Rome. Onder hen bevonden zich twaalf priesters. Op het vliegveld Ciampino van Rome werd medegedeeld, dat de piloot waar schijnlijk zijn route heeft willen bekor ten en toen tegen de berg is gevlogen. Na de ramp trokken berggidsen er op uit om het wrak op te sporen. Zij von den het op bovengenoemde plaats, on geveer 132 kilometer van de plek waar nog geen twee weken geleden een In diase constellation is verongelukt. Het vliegtuig schijnt door de schok geheel uit elkaar geslagen te zijn. De resten lagen her en der verspreid. Onder de 58 verongelukten bevonden zich 18 vrou wen, van wie enkele kloosterzusters. Allen, op één Amerikaan en één Italiaan na, waren Canadezen. in een feestelijk versierde, boven het wa ter aangebrachte muziektent; meer dan duizend mensen volgden aandachtig de prestaties van deze Sneker jongelui en beloonden elk nummer met een daverend applaus. Vooral de zangeres Mieke Dam huis kreeg een ware ovatie van het Drachtster publiek. Ook morgenavond kunt U deze Sneker zangeres weer te zamen met het accordeon-orkest be luisteren. Zoals gewoonlijk, staan weer tal van accordeon-soli op het program ma. We willen niet nalaten om een dezer solisten even te noemen, nl. Johan Bok. Deze Sneker accordeon-virtuoos is pas teruggekeerd van een succesvolle tour- née door de Amerikaanse zóne van Duitsland en komt dus met een geheel nieuw repertoire. Henk Stuurop, bij U allen welbekend, o.a. van de Bonte Dins- dagavondtrein, zorgt voor een liedje en een praatje. Wij verwijzen U verder naar de advertentie in dit blad. Het hoofdbestuur van het nationaal thuisfront „Band Nederland—Indonesië” heeft de Minister van Oorlog een tele gram gezonden, waarin verzocht wordt „onverwijld te doen bekend maken, wel ke bataljons en andere onderdelen van de H-brigade voorlopig niet repatriëren, zo mogelijk met opgave van het tijdstip van repatriëring”. Dit verzoek werd ge daan in verband met het feit, dat „velen van nea brigade evenmin als hun familieleden weten, welke militairen voorlopig niet repatriëren, waarvan het gevolg is, dat deze toch reeds zo gedupeerde en teleur gestelde militairen nu ook nog van lec tuur en postpakketten van thuis versto ken blijven”, aldus het telegram. Met deze Engelse Vampire straaljager ivan de L.A.B., bestuurd door onze stad was piloot M. C. Smart, Woensdagmor-1 genoot J. Kuipers. Om een botsing te gen op weg van een vliegbasis in W.- voorkomen moest hij toen naar rechts Duitsland naar Engeland. Hij kreeg on-afzwenken, waardoor zijn machine eerst derweg motorstoring en wilde daarom in de zachte wegberm terecht kwam en een noodlanding maken op rijksweg 43 daarna doorschoot en gedeeltelijk in de bij Nijland. Dat zou ook heel goed ge- j bermsloot en op het weiland belandde, kund hebben, als er geen verkeer was Zelf bleef hij gelukkig ongedeerd. Spoe- geweest, maar nu liep het mis. Nadatdig snelden van alle kanten nieuwsgieri- hij eerst nogal wat moeite gehad had gen toe, maar de politie was er ook met een voor hem uitrijdende Volkswa-vlug bij en belette dat het publiek al te gen en een vrachtwagen, beladen met dicht bij het vliegtuig kon komen, bieten, naderde uit Sneek een autobus Zaterdag 18 November. Sneker Accor deon-orkest. ’s Avonds 8 uur in Geb. v. Chr. Bel. Populair concert o.l.v. de heer G. Schuil. Vocaliste Mieke Damhuis, met medewerking van Henk Stuurop. Men schrijft ons t Morgenavond, Zaterdag 18 Nov., geeft het Sneker Accordeon Orkest o.l.v. G. Schuil een populaire „kleinkunst-avond” in het gebouw v. Chr. Bel. Dit accordeon orkest geniet bij het Sneker publiek een grote bekendheid, mede door het feit, dat het reeds meerdere malen in onze stad optrad en zijn medewerking ver leende bij feestavonden van o.a. Ver. Oranje, Buurtver. „Noorderhoek”, Band Ned.Ind. enz. enz. Zo zorgde dit orkest onlangs in Drachten voor het hoogte punt van de feestweek, door op Zater- I dagavond een openluchtconcert te geven die 25 jaren een waar feest voor de ouders en de intekenaren. Er werd om zo te zeggen om de kaarten gevochten en de vaders en moeders vermaakten zich hierbij even uitbundig en zongen de oude Sinterklaasliedjes net zo opge-, wekt als hun kinderen en zoals ze het vroeger deden toen ze zelf nog in de schoolbanken zaten. Voor het komende feest staat „Vrouw Holle” op het programma en nu reeds kloppen honderden kinderharten spannnig door al het moois en het lekkers dat hun op het feest van de grote Kindervriend weer te wachten staat. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per hall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De goede Sint viert hier binnenkort een zilveren jubileum. Hij komt namelyk voor de 25ste maal op het feest van de leerlingen der openbare lagere scholen, ’s morgens bij de kleinsten in de klas ’s middags bij de groteren in de zaal. Ver daarvoor vereerde hij ieder jaar de Bolwerkschool al met zijn bezoek en in de vele jaren dat de Sneker Bestuurdersbond met hulp van meester van Droge en meester Spoelstra zijn verjaringsfeest vierde was hij ook daar geregeld een welkome gast. Maar na 1925 werd het een feest voor de leerlingen van alle openbare lagere scholen, dat eerst georganiseerd werd door enige leden van de UIT HET VERLEDEN. Spelers, speelsters en regisseur C. Smit na de opvoering van „Jopie by de Zigeuners”. Bond van Nederl. Onderwijzers, nadien door een commissie waarin alle scholen vertegenwoordigd zijn. In het begin voerden de kinderen ieder jaar zelf een kinderoperette op onder leiding van de dames Schurink en van der Velde en de heer Frank, maar toen die het hiermee te druk kre gen besloot men in 1935 dat in navol ging van andere plaatsen, de meesters en de juffrouwen voortaan voor de kin deren zouden spelen. Alleen als men krachten te kort kwam werd de hulp van spelers buiten het onderwijs inge roepen, wat ook verschillende malen gebeurd is. Ook liep het personeel in de eerste jaren met de lijsten, waarbij de Oudercommissies assistentie verleenden, thans belasten de laatsten zich hoofd zakelijk met het bijeenbrengen van het Na een scheiding van acht jaar heeft mevrouw Hertogh haar dertienjarige dochter Bertha te Singapore terugge zien. Tweemaal had Bertha geweigerd haar moeder te spreken, maar mevrouw Hertogh volhardde en ging naar een ar moedig huis in de Rangoonroad, waar Bertha met haar echtgenoot en haar pleegmoeder woont. Toen Bertha binnen kwam, vroeg haar moeder haar, waarom zij geweigerd had haar te ontvangen. Bertha antwoordde hierop: Waarom bent u hier gekomen? Ik heb genoeg verdriet. Ik ben mohammedaanse en zal nooit mijn man verlaten. Ik kan niet van u houden, omdat u mij als kind hebt weggegeven. Mevrouw Hertogh kuste Bertha en verliet haar met tranen in de ogen. GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. 1 kl. dames-rijwiel; terug te bekomen bij veehouder G. Cnossen, o.d. Langweer bij Hommerts. Maandag 20 November. Uitvoering ten bate van het Roode Kruis Sneek, ’s avonds 8 uur in Geb. Chr. Belangen. Woensdag 22 November. Chr. Gymn. Ver. „Advendo”. Jaarlijkse Adsp.- Uitvoering ’s avonds 7.30 uur in Geb. v. Chr. Belangen. Woensdag 22 November. Friesche Mij. van Landbouw. Alg. Vergadering van leden, ’s voorm. 9 uur in Hotel Hanenbrug, Sneek. Zaterdag 25 November. Geb. v. Chr. Be langen, 8 u. Youth for Christ Rally. Woensdag 29 November. Het Volkstoneel in Amicitia. Woensdagavond gaven bovengenoem de verenigingen o.l.v. de heer R. Bein- tema een uitvoering van het oratorium „Quo Vadis?” van Nowowiesjki. Het repertoire der oratoriumvereni gingen beperkt zich meestal tot de meesterwerken der oratorium-literatuur van Handel, Haydn en Mendelssohn. Hoe begrijpelijk en verantwoord deze be perking ook mag zijn, ’n poging om met deze traditie te breken, is voor uitvoe renden en publiek toch zeer welkom. Dat de heer Beintema het aangedurfd heeft een geheel nieuw werk in studie te nemen is daarom op zichzelf reeds ee. compliment waard. „Quo Vadis?” is een dramatisch o: torium van Nowowiesjki en behandelt het lot der eerste Christenen ten tijde van keizer Nero. De componist schreef het stuk voor drie solostemmen, ge mengd koor, orkest en orgel en ver werkte het gegeven, dat hij ontleende aan het boek van H. Sienkiewicz, in vier tonelen tot een boeiend geheel. Het werk vraagt een grote bezetting van koor en orkest om de vaak majes tueuze effecten tot hun recht te doen komen. Voor deze gelegenheid werkten de Chr. Oratoriumverenigingen van Leeu warden en Sneek samen, een samen werking, die tot verrassend goede resul taten leidde. Alle stemmen waren uit stekend bezet en de klank was zowel in het forte als in het piano dikwijls fraai. Aan het instuderen was blijkbaar door de heer Beintema veel zorg besteed. De vaak lastige inzetten waren zeker en de zuiverheid liet weinig te wensen. Helaas was de bezetting van het or kest wat zwak ten opzichte van de mas sale koorklank. Bovendien moesten de voorgeschreven harp- en orgelpartijen op de piano weergegeven worden. Toch kweten de mensen van L.O.F. zich uitstekend van hun moeilijke taak en de totaal-indruk was zeer be vredigend. De solostemmen waren toevertrouwd aan Dora Lindeman (sopraan), Laurens Bogtman (bas) en Kees Deenik (bari ton), die alle drie op muzikale wijze hun partijen vertolkten. De talrijke aanwezigen toonden zich, getuige het hartelijk en langdurig ap plaus, zeer dankbaar vóór het gebodene. L. G. De Pluimveevereniging „Sneek en Omstreken” hield Zaterdag j.l. een keu ring van jonge dieren, geboren in 1950, waarvan de leden uit Sneek en omge ving totaal 80 hanen en hennen inzon den. Keurmeester L. P. Keiser uit Gro ningen had dan ook een drukke dag en bovendien geen gemakkelijke taak. Hij begon ’s morgens direct nadat hij hier plm. 9 uur gearriveerd was en was zaal door 2263 personen bezocht en be- ’s avonds ruim 5 uur klaar, dank zij dej droeg het aantal uitgeleende banden medewerking van de heer J. Koopmans, die hem en de secretaris van de vereni ging met zijn personenauto naar de wo ningen van de leden reed. De volgende bekroningen werden toegekend Afd. Friese hoenders, zwart, praedi- caat G.G.: hen van J. Zijlstra, Sneek; G.: hen en haan van R. v.d. Werf, Heeg. Afd. Excheque, nieuw ras leghorns, Z.G.: D. v. d. Molen, Sneek. Met dit zelfde ras behaalde de heer J. Boersma alhier met zijn haan en hennen niet min der dan 3 Z.G.’s. Afd. Buff, leghorns. G.: J. Ruiter, Sneek. De dieren van R. Zijlstra waren nog te jong om voor een bekroning in aanmerking te komen, wat eveneens het geval was met de Ancona’s van de heren Nieuwenhuis en Westra (prachtige dier tjes overigens) en de Plym. Rocks van A. J. J. Verdaasdonk. Afd. Uile-Baarden. G.G.: B. Kouwen- hoven. Afd. Krielen. G.G.: Wit Wyandot van S. Walinga en Succes van S. de Jong. Holl. Hoenders, zilv.-zwart geloverd. Z.G.: haan van J. H. de Boer, Gaast- meer. benodigde geld, waarbij nooit te vergeefs een beroep op de burgerij wordt gedaan. Wijlen de heer C. Smit nam de regie voor de opvoeringen op zich en hij deed dit zoals bekend op uitstekende wijze en met grote toewijding en liefde voor de jeugd. Zijn overlijden in 1948 was daarom een groot verlies, maar geluk kig was mevr. Fortuin:Zelle bereid zijn werk voort te zetten, zodat dit in goede handen bleef. Do eerste operette, „Nofrita de Woudprinses” had zoveel succes, dat ze op verzoek ook in Harlingen voor de schooljeugd en Volksonderwijs werd op gevoerd. „Jopie bij de Zigeuners’” sloeg ook geweldig in en prijkte zelfs twee maal op het programma, terwijl de stukken, die de heer Smit zelf schreef, „Zonnegloren” en „Gorgonia” niet min der slaagden. De requisieten werden steeds door eigen krachten onder lei ding van de heer Spoelstra vervaardigd. Dat stelde hen soms voor moeilijke pro blemen, maar ze werden altijd met veel WOUDSEND, 8 Nov. Heden hield de Ned. Herv. Vrouwenver. haar jaarlijkse verkoping van de gemaakte goederen. Niettegenstaande het slechte weer en de slechte wegen was de verkoop bevre digend. De bruto-opbrengst was plm. 800.Hulde aan de Vrouwenver., ze is een ieders steun en belangstelling waard. Vrijdag 17 November. Ijsclub „Friso”. Jaarvergadering ’s avonds 8 uur in Hotel „De Gouden Leeuw”. Vrijdag 17 t/m Maandag 20 Nov. Amici tia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zon dag tevens te 5 uur het filmwerk „Niet Gewenst”. Het lopende overleg met de Ameri kaanse regering over de besteding van gelden uit de tegenwaarderekening der Marshallhulp heeft thans geleid tot overeenstemming over het vrijgeven van 342 millioen gulden ten behoeve van Ne derland voor de financiering van een aantal voor het economisch herstel be langrijke projecten. Van de thans vrij gekomen 342 millioen gulden is 250 millioen gulden besteed voor de finan ciering van een aantal zaken, die reeds in de begroting voor 1950 zijn opge nomen. De rest 92 millioen wordt als volgt besteed: lo. 50 millioen ter bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee; 2o. 15 millioen voor de bouw van groenvoerdrogerijen; 3o. 10% millioen voor intensivering van het kleine boerenbedrijf. Deze gel den worden besteed voor de bouw van silo’s voor conservering van ruwvoeder, voor subsidiëring van weide-afrasterin- ken, voor de teelt van kruiden; 4o. 10 millioen voor de financiering van installaties tot verwerking van huisvuil, hetgeen ten goede zal komen aan de bodemvruchtbaarheid; 5o. 6% millioen voor landbouwkundig wetenschappelijk onderzoek, waarvan 2 millioen voor de Landbouwhogeschool te Wageningën en 4% millioen voor land bouwkundig onderzoekingswerk. Deze gelden zullen worden aangewend voor verhoging' van de bodemproductie en de verbetering van de voedergewassen, het geen een besparing inhoudt van de in voer van krachtvoer. uur een vrij ernstige aanrijding plaats. De 36- jarige Jan Altenburg uit Sneek die per solex vanaf de Rauwerderweg wilde af slaan naar Sneek, werd door een juist passerende personenwagen aangereden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1